روز جهانی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز) | World Zoonosis Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز) | World Zoonosis Day

روز جهانی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز) – 6 جولای مصادف با 15  تیر

World Zoonosis Day – 6 July

روز جهانی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز) هر ساله در 6 جولای مصادف با 15 نیر برگزار می شود. در 6 جولای 1885، زیست‌شناس فرانسوی لوئی پاستور با موفقیت اولین واکسن هاری را برای پسر بچه‌ای که توسط سگی هار گاز گرفته بود، تزریق کرد. این واکسن نه تنها از ابتلای کودک به هاری جلوگیری کرد. جان او را نجات داد.

بیماری هاری

بیماری هاری

هاری تنها یک نمونه از بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و دام است. آنفولانزای پرندگان، ابولا و ویروس نیل غربی نمونه‌های دیگری هستند که طی سال‌ها کشف شده‌اند. پاتوژن های زئونوز می توانند ویروسی، باکتریایی یا انگلی باشند و می توانند از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم از طریق غذا، آب یا محیط به انسان سرایت کنند. حتی ممکن است از طریق یک گونه واسطه گسترش یابد.

حیوانات فواید زیادی برای مردم دارند. بسیاری از مردم در زندگی روزمره خود چه در خانه و چه در خارج از خانه با حیوانات ارتباط برقرار می کنند. حیوانات غذا، فیبر، معیشت، سفر، ورزش، همراهی و آموزش را برای مردم در سراسر جهان فراهم می کنند. ممکن است در محیط‌های شهری یا روستایی، در طول سفر، هنگام بازدید از نمایشگاه‌های حیوانات یا در حین لذت بردن از فعالیت‌های بیرونی، با حیوانات در تماس باشیم.

با این حال، حیوانات گاهی اوقات می‌توانند حامل میکروب‌های مضری باشند که می‌توانند به مردم سرایت کنند و باعث بیماری شوند – این بیماری‌ها به عنوان بیماری‌های مشترک بین انسان و دام یا بیماری‌های مشترک انسان و دام شناخته می‌شوند. بیماری های زئونوز توسط میکروب های مضر مانند ویروس ها، باکتری ها، انگل ها و قارچ ها ایجاد می شوند. این میکروب ها می توانند انواع مختلفی از بیماری ها را در افراد و حیوانات ایجاد کنند، از بیماری های خفیف تا جدی و حتی مرگ. حیوانات گاهی اوقات می توانند سالم به نظر برسند، حتی زمانی که حامل میکروب هایی هستند که می توانند افراد را بیمار کنند، بسته به بیماری مشترک بین انسان و دام.

بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز)

بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز)

بیماری های زئونوز در سراسر جهان بسیار شایع هستند. دانشمندان تخمین می زنند که بیش از 6 مورد از هر 10 بیماری عفونی شناخته شده در افراد می تواند از حیوانات منتقل شود و از هر 4 بیماری عفونی جدید یا در حال ظهور در افراد، 3 مورد از حیوانات است.

بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز) فقط از حیوانات وحشی مانند خفاش ها یا میمون ها سرچشمه نمی گیرد. منشاء آنها می تواند از حیوانات خانگی و حیوانات مزرعه باشد. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در حیواناتی که برای غذا پرورش می‌یابند، پتانسیل ابتلا به سویه‌های بیماری‌زای مشترک بین انسان و دام را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که حیوانات نقش مهمی در عفونت های مشترک بین انسان و دام دارند.

از آنجایی که بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز) انواع زیادی دارند، انواع مختلفی از درمان ها مانند آنتی بیوتیک ها نیز وجود دارد. برخی از اقدامات می تواند به جلوگیری از گسترش بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز) کمک کند، مانند دستورالعمل های ایمن برای مراقبت از حیوانات در صنعت کشاورزی. دسترسی به آب آشامیدنی تمیز و حذف صحیح زباله ها از راه های موثر برای کاهش شیوع بیماری ها است. واکسیناسیون حیوانات خانگی و رعایت بهداشت مناسب مانند شستن دست ها پس از تماس نزدیک با حیوانات نیز می تواند کمک کننده باشد.

حفاظت و مدیریت سلامت حیواناتی که در کنار انسان زندگی می کنند بسیار مهم است. هنگامی که ما از بیماری در حیوانات جلوگیری می کنیم، از سلامت مردم محافظت می کنیم.

روز جهانی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز)

چگونه میکروب ها بین حیوانات و انسان ها پخش می شوند؟

به دلیل ارتباط نزدیک بین مردم و حیوانات، آگاهی از راه‌های رایج آلوده شدن افراد به میکروب‌هایی که می‌توانند باعث بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز) شوند، مهم است. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

تماس مستقیم: تماس با بزاق، خون، ادرار، مخاط، مدفوع یا سایر مایعات بدن حیوان آلوده. به عنوان مثال می توان به نوازش یا لمس حیوانات و گاز گرفتن یا خراشیدگی اشاره کرد.

تماس غیرمستقیم: تماس با مناطقی که حیوانات در آن زندگی می کنند و پرسه می زنند، یا اشیا یا سطوحی که به میکروب آلوده شده اند. به عنوان مثال می توان به آب مخزن آکواریوم، زیستگاه حیوانات خانگی، قفس مرغ، انبارها، گیاهان و خاک و همچنین ظروف آب و غذای حیوانات خانگی اشاره کرد.

از طریق ناقلین (حشرات): گزیده شدن توسط کنه یا حشره ای مانند پشه یا کک.

از طریق غذا: هر سال از هر 6 آمریکایی 1 نفر به دلیل خوردن غذای آلوده بیمار می شود. خوردن یا نوشیدن چیزهای ناایمن، مانند شیر غیرپاستوریزه (خام)، گوشت یا تخم مرغ نیم پز، یا میوه ها و سبزیجات خام که با مدفوع حیوان آلوده آلوده شده اند. غذای آلوده می تواند باعث بیماری در افراد و حیوانات از جمله حیوانات خانگی شود.

از طریق آب: نوشیدن یا تماس با آبی که با مدفوع حیوان آلوده آلوده شده است.

چگونه میکروب ها بین حیوانات و انسان ها پخش می شوند؟

راه انتقال بیماری های مشترک انسان و دام (زئونوز)

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه