هفته جهانی واکسیناسیون | World Vaccination Week

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
هفته جهانی واکسیناسیون | World Vaccination Week

هفته جهانی واکسیناسیون – 24 تا 30 آوریل مصادف با 4 تا 10 اردیبهشت

World Vaccination Week- 24 – 30 April

هفته جهانی واکسیناسیون یک کمپین جهانی بهداشت عمومی برای افزایش آگاهی و افزایش نرخ واکسیناسیون علیه بیماری های قابل پیشگیری با واکسن در سراسر جهان است. هر سال در هفته آخر ماه آوریل (24 تا 30 ام) مصادف با 4 تا 10 اردیبهشت برگزار می شود.

12واکسیناسیون می تواند از 25 عامل یا بیماری عفونی مختلف، از دوران نوزادی تا پیری، از جمله دیفتری، سرخک، سیاه سرفه، فلج اطفال، کزاز و کووید-19 محافظت کند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که ایمن سازی فعال در حال حاضر از 2 تا 3 میلیون مرگ در سال جلوگیری می کند. با این حال، 22.6 میلیون نوزاد در سرتاسر جهان هنوز واکسن‌های اساسی را دریافت نمی کنند، عمدتاً در کشورهای در حال توسعه.

نرخ های پوشش ناکافی واکسیناسیون اغلب ناشی از منابع محدود، اولویت های بهداشتی رقابتی، مدیریت ضعیف سیستم های بهداشتی و نظارت ناکافی است. هدف هفته جهانی ایمن سازی افزایش آگاهی عمومی در مورد اینکه چگونه ایمن سازی زندگی را نجات می دهد و حمایت از مردم در همه جا برای دریافت واکسن های مورد نیاز در برابر بیماری های کشنده برای خود و فرزندانشان است.

هفته جهانی واکسیناسیون برخاسته از تلاش هایی است که در کشورها و مناطق مختلف برای یک هفته یادبود آگاهی از ایمن سازی انجام می شود. هفته جهانی واکسیناسیون یکی از یازده کمپین رسمی است که WHO به همراه روز جهانی بهداشت، روز جهانی اهدای خون، روز جهانی بدون دخانیات، روز جهانی سل، روز جهانی مالاریا، روز جهانی ایمنی بیمار، روز جهانی هپاتیت، آگاهی جهانی ضد میکروبی هفته، روز جهانی بیماری شاگاس و روز جهانی ایدز هفته جهانی ایمن سازی یک کمپین جهانی بهداشت عمومی برای افزایش آگاهی و افزایش نرخ ایمن سازی در برابر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن در سراسر جهان است. هر سال در هفته آخر ماه آوریل (24 تا 30 ام) برگزار می شود.

مجمع جهانی بهداشت هفته جهانی واکسیناسیون را در نشست ماه مه 2012 تایید کرد. پیش از این، فعالیت های هفته ایمن سازی در تاریخ های مختلف در مناطق مختلف جهان مشاهده می شد. هفته ایمن سازی برای اولین بار در سال 2012 با حضور بیش از 180 کشور و منطقه در سراسر جهان به طور همزمان برگزار شد.

ایمن سازی بهترین خرید برای سلامت عمومی است، ایمن‌سازی یک سرمایه‌گذاری صحیح است و یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای بهبود سلامت و در نتیجه تقویت امنیت سلامت ملی، منطقه‌ای و جهانی است.

واکسیناسیون در دوران کودکی سالانه از مرگ 4 میلیون نفر در سراسر جهان جلوگیری می کند.

واکسیناسیونعلیرغم داشتن واکسن های ایمن و موثر برای پیشگیری و محافظت در برابر بسیاری از بیماری های کشنده و ناتوان کننده شناخته شده، بیماری های قابل پیشگیری با واکسن (VPD) همچنان به عنوان یک قاتل پیشرو در دوران کودکی و تهدید سلامت جهانی باقی مانده است. از آنجایی که از هر 5 کودک در جهان، 1 کودک به واکسیناسیون های حیاتی که به محافظت از کودکان و جوامع آنها در برابر بیماری های خطرناک مانند سرخک، فلج اطفال، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، سرخجه، بیماری پنوموکوکی و غیره کمک می کند، دسترسی ندارد.

واکسن ها می توانند به طور موثری سلامت و تندرستی را در طول زندگی بهبود بخشند. علاوه بر اواکسیناسیون های که کودکان از طریق خدمات ایمن سازی ضروری دریافت می کنند، محافظت مهمی از طریق واکسن در نوجوانان در برابر HPV و مننژیت ارائه می شود. جمعیت بزرگسال نیز می توانند از واکسیناسیون، از جمله گروه های در معرض خطر بالاتر، مانند کارکنان بهداشتی و جوامع آواره، بهره مند شوند.

واکسن ها برای بیماری های مستعد شیوع مانند حصبه، وبا، ابولا و تب زرد برای محافظت از کل جوامع در گروه های سنی استفاده می شود. در بسیاری از کشورها، خدمات ایمن سازی به عنوان نقطه ورود به مراقبت های بهداشتی اولیه نقش حیاتی ایفا می کند.

هفته جهانی واکسیناسیون

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top