روز جهانی سل | World Tuberculosis Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
روز جهانی سل | World Tuberculosis Day

روز جهانی سل – 24 مارس مصادف با 4 فروردین

World Tuberculosis Day – 24 March 

هر سال، روز جهانی سل (TB) را در 24 مارس مصادف با 4 فروردین گرامی می داریم تا آگاهی عمومی را در مورد پیامدهای مخرب بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی سل افزایش دهیم و تلاش ها را برای پایان دادن به اپیدمی جهانی سل افزایش دهیم.

24 مارس یادآور روزی است که در سال 1882 دکتر رابرت کخ با اعلام به گروه کوچکی از دانشمندان مؤسسه بهداشت دانشگاه برلین مبنی بر کشف علت سل، باسیل سل، جامعه علمی را شگفت زده کرد.

به گفته همکار کخ، پل ارلیش، “در این جلسه به یاد ماندنی، کخ با اعلامیه ای در برابر عموم حاضر شد که نقطه عطفی در داستان یک بیماری عفونی بدخیم انسانی بود. به زبان ساده و واضح، کخ علت بیماری سل را توضیح داد، با نیروی متقاعد کننده، ارائه بسیاری از اسلایدهای میکروسکوپ خود و سایر شواهد.» در زمان اعلام کخ در برلین، سل در اروپا و قاره آمریکا موج می زد و باعث مرگ یک نفر از هر هفت نفر می شد. کشف کخ راه را برای تشخیص و درمان سل باز کرد.

سل همچنان یکی از کشنده ترین قاتل های عفونی جهان است. روزانه بیش از 4100 نفر بر اثر سل جان خود را از دست می دهند و نزدیک به 28000 نفر به این بیماری قابل پیشگیری و درمان مبتلا می شوند. تلاش های جهانی برای مبارزه با سل از سال 2000 تاکنون جان 66 میلیون نفر را نجات داده است. با این حال، همه گیری کووید-19 سال ها پیشرفت در مبارزه برای پایان دادن به سل را معکوس کرده است. برای اولین بار در بیش از یک دهه، مرگ و میر ناشی از سل در سال 2020 افزایش یافت.

سلروز جهانی سل یکی از یازده کمپین رسمی جهانی بهداشت عمومی است که توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) به همراه روز جهانی بهداشت، روز جهانی بیماری شاگاس، روز جهانی اهدای خون، هفته جهانی آگاهی از ضد میکروبی، هفته جهانی واکسیناسیون، روز جهانی مالاریا، روز جهانی بدون دخانیات، روز جهانی هپاتیت، روز جهانی ایمنی بیمار و روز جهانی ایدز مشخص شده است.

روز جهانی سل

سل (TB) توسط یک باکتری به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. این باکتری معمولاً به ریه ها حمله می کند، اما باکتری سل می تواند به هر قسمت از بدن مانند کلیه، ستون فقرات و مغز حمله کند. همه افراد آلوده به باکتری سل بیمار نمی شوند. در نتیجه، دو وضعیت مرتبط با سل وجود دارد: عفونت نهفته سل (LTBI) و بیماری سل. اگر به درستی درمان نشود، بیماری سل می تواند کشنده باشد.

باکتری سل از طریق هوا از فردی به فرد دیگر پخش می شود. هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سل ریه یا گلو سرفه می کند، صحبت می کند یا آواز می خواند، باکتری سل می تواند وارد هوا شود. افراد نزدیک ممکن است در این باکتری ها تنفس کرده و آلوده شوند.

سل از طریق موارد زیر انتقال نمی یابد

  • دست دادن با کسی
  • به اشتراک گذاشتن غذا یا نوشیدنی
  • دست زدن به ملحفه یا صندلی توالت

وقتی فردی در باکتری سل تنفس می کند، باکتری می تواند در ریه ها مستقر شود و شروع به رشد کند. از آنجا، آنها می توانند از طریق خون به سایر قسمت های بدن مانند کلیه، ستون فقرات و مغز حرکت کنند.

انتقال-سلبیماری سل در ریه ها یا گلو می تواند عفونی باشد. این بدان معنی است که باکتری می تواند به افراد دیگر سرایت کند. سل در سایر قسمت های بدن، مانند کلیه یا ستون فقرات، معمولاً عفونی نیست.

افراد مبتلا به بیماری سل به احتمال زیاد آن را به افرادی که هر روز با آنها می گذرانند سرایت می کنند. این شامل اعضای خانواده، دوستان و همکاران یا همکلاسی ها می شود.

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top