روز جهانی تیروئید | World Thyroid Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی تیروئید | World Thyroid Day

روز جهانی تیروئید – 25 می مصادف با 4 خرداد

World Thyroid Day- 25 May

اعضای فدراسیون بین المللی تیروئید در سال 2007 روز جهانی تیروئید را اعلام کردند. این تاریخ برای گرامیداشت تولد انجمن اروپایی تیروئید (ETA) انتخاب شد که در 25 می 1965 تشکیل شد. ETA پیشگام روز جهانی تیروئید بود. انجمن تیروئید آمریکا (ATA) حمایت خود را از روز جهانی تیروئید در سال 2010 اعلام کرد. سایر نهادهای بین المللی مانند انجمن پزشکی هسته ای چین (C.S.N.M.)، انجمن غدد درون ریز چین (C.S.E.) و انجمن تیروئید آسیا و اقیانوسیه (AOTA) ) از حامیان ابتکار هستند.

غده تیروئید یک غده کوچک در نزدیکی قاعده گردن است. این غده پروانه ای شکل دو هورمون تولید می کند: تیروکسین و تری یدوتیرونین. اگرچه تیروئید یک غده کوچک است، اما تأثیر قابل توجهی بر سلامت فرد دارد. نقش اصلی تیروئید تنظیم متابولیسم بدن است. اکثر مردم متابولیسم را با میزان موثر کالری سوزی یکسان می دانند. با این حال، متابولیسم بر دمای بدن و ضربان قلب تأثیر می گذارد. هنگامی که شما به بیماری تیروئید مبتلا هستید، بر میزان متابولیسم شما تأثیر می گذارد.

اختلالات تیروئید می تواند تیروکسین و تری یدوتیرونین بسیار کم یا بیش از حد تولید کند. کم کاری تیروئید زمانی تجربه می شود که تیروئید به اندازه کافی از این هورمون ها تولید نکند. این بیماری معمولاً زمانی ظاهر می شود که تیروئید ملتهب باشد یا کمبود ید وجود داشته باشد. ید یک ماده معدنی است که در تولید هورمون های تیروئید استفاده می شود. کم کاری تیروئید همچنین می تواند ناشی از تیروئیدیت هاشیموتو، یک اختلال خود ایمنی باشد. کم کاری تیروئید در صورت عدم درمان می تواند باعث مه مغزی، ریزش مو، سنگ کیسه صفرا، یبوست، متابولیسم کند، نفخ، سوزش سر دل، فشار خون بالا و خشکی پوست شود.

هر کسی که احساس می کند مشکل تیروئید دارد، به ویژه آنهایی که سابقه خانوادگی آن را دارند، باید با پزشک مشورت کنند. هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید گزینه های درمانی متعددی دارند.

تاریخچه تیروئیدانجمن تیروئید آمریکا، با همکاری انجمن‌های خواهر خود در سراسر جهان، از روز جهانی تیروئید، 25 می 2010، حمایت می‌کند و آن را به عنوان روزی برای ارتقای آگاهی و درک سلامت تیروئید و پیشرفت‌های انجام شده در درمان بیماری‌های تیروئید نامگذاری می‌کند.
روز جهانی تیروئید در سال 2008 به عنوان بخشی از کمپینی به رهبری انجمن تیروئید اروپا (www.eurothyroid.com) و انجمن تیروئید آمریکا (www.thyroid.org) برای تاکید بر شیوع بیماری های تیروئید و تمرکز بر موارد فوری نیاز به آموزش و برنامه های پیشگیری و افزایش آگاهی از روش های درمانی جدید تاسیس شد.

روز جهانی تیروئید (WTD)، 25 می، به جامعه جهانی تیروئید، به بیماران، پزشکان و محققان ما که متعهد به مراقبت از بیماران تیروئید و درمان بیماری های تیروئید هستند، اختصاص دارد.

روز جهانی تیروئید

بیماری تیروئید یک اصطلاح عمومی برای شرایط پزشکی است که به غده تیروئید اجازه نمی دهد مقدار کافی هورمون تولید کند. چندین سازمان بهداشتی، پزشکان و کلینیک ها به مناسبت تعطیلات، ارائه ها و سمینارهای آموزشی برگزار می کنند. هدف ایجاد آگاهی و ترغیب مردم به صحبت در مورد شرایط تیروئید، علل آن و گزینه های درمانی موجود است. روز جهانی تیروئید همچنین به مردم در مورد اهمیت تیروئید از نظر سلامت عمومی ما آموزش می دهد.

تیروئید چیست؟
غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک در گردن است. وظیفه اصلی این غده کنترل سرعت متابولیسم بدن است. سطح مناسب این هورمون ها در بدن توسط غده تیروئید سالم حفظ می شود. غده تیروئید می تواند هورمون های تیروئیدی بیش از حد یا بسیار کمی تولید کند که می تواند منجر به مشکلات متعددی شود. کم کاری تیروئید ناشی از کاهش هورمون تیروئید است که منجر به افزایش سریع وزن می شود و پرکاری تیروئید ناشی از افزایش هورمون تیروئید است.

تیروئیدکم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید دو نوع شایع تیروئید هستند. سایر اختلالاتی که بر عملکرد غده تیروئید تأثیر می گذارد، می تواند هر دو مشکل را ایجاد کند. کمبود ید، اختلال در عملکرد سایر غدد حیاتی در سیستم، التهاب غده تیروئید، و علل دیگر همگی می توانند به اختلالات تیروئید کمک کنند.

علائم شایع:

تورم در گردن
تغییرات در ضربان قلب
تغییرات در انرژی و خلق و خو
ریزش مو
احساس سرما یا گرما بسیار زیاد

علائم پرکاری تیروئید:

اضطراب، تحریک پذیری و عصبی بودن
کاهش وزن
لرزش و ضعف عضلانی
کاهش جریان قاعدگی

علائم کم کاری تیروئید:

احساس خستگی
افزایش وزن
مشکل در به خاطر سپردن چیزها
قاعدگی شدید و مکرر

 

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top