روز جهانی خواب | world sleep day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
روز جهانی خواب | world sleep day

روز جهانی  خواب – 18 مارس مصادف با 28 اسفند

world sleep day – 18 March 

روز جهانی خواب (جمعه قبل از اعتدال بهاری نیمکره شمالی) رویدادی سالانه است که از سال 2008 در تاریخ 18 مارس مصادف با 28 اسفند توسط کمیته روز جهانی خواب انجمن جهانی خواب، که قبلا انجمن جهانی پزشکی خواب (WASM) نامیده می شد، برگزار می شود. هدف تجلیل از فواید خواب خوب و سالم و جلب توجه جامعه به بار مشکلات خواب و جنبه های پزشکی، آموزشی و اجتماعی آن و ترویج پیشگیری و مدیریت اختلالات خواب است.

اولین روسای مشترک روز جهانی خواب عبارتند از: لیبوریو پارینو، MD، دانشیار عصب شناسی در دانشگاه پارما، ایتالیا و آنتونیو کولبراس، MD، استاد نورولوژی، دانشگاه پزشکی ایالت ایالت، و مشاور، مرکز خواب، بیمارستان عمومی جامعه، نیویورک، ایالات متحده آمریکا.

روز جهانی خواب توسط انجمن جهانی خواب (WSS)، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در ایالات متحده برگزار می شود. طبق آیین‌نامه‌های سازمانی، انجمن جهانی خواب هیچ یک از محصولات خدمات را پشتیبانی، توصیه یا تأیید نمی‌کند. رویداد آگاهی حمایت های مالی شرکتی را برای کمک به حمایت از هزینه میزبانی رویداد می پذیرد، اما انجمن جهانی خواب، کمیته روز جهانی خواب یا هر شخص وابسته به WSS محصولات تجاری، درمان ها یا شرکت ها را تایید یا توصیه نمی کند.

World Sleep Day 1280x720 1رویداد آگاهی دهی سالانه توسط گروهی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و اعضای جامعه پزشکی که در زمینه پزشکی خواب و تحقیقات کار و مطالعه می کنند آغاز شد. هدف از اولین روز جهانی خواب گرد هم آوردن ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خواب برای بحث و تبادل اطلاعات خواب در سراسر جهان بود.

تخمین زده می شود که محرومیت از خواب بیش از 400 میلیارد دلار در سال برای ایالات متحده هزینه دارد که ژاپن 138 میلیارد دلار، آلمان 60 میلیارد دلار، انگلستان 50 میلیارد دلار و کانادا 21 میلیارد دلار از دست می دهند.

بهداشت خواب را تمرین کنید

از آنجایی که کودکان به طور طبیعی زمانی که خسته هستند به خواب می روند، بزرگسالان ممکن است به سادگی تصور کنند که باید بتوانند همین کار را انجام دهند. اما اغلب نمی توانند! درست مانند مراقبت از بدن فیزیکی (با دوش گرفتن یا مسواک زدن)، روال خواب یک فرد ممکن است به کمی توجه و مراقبت بیشتر نیاز داشته باشد.

اثرات خواب کافی

اثرات خواب کافی

فرآیند بهداشت خواب به مغز و بدن اجازه می دهد تا خود را آرام کرده و برای یک خواب خوب در شب آماده شوند. این شامل عادات سالم و روال تمدد اعصاب است مانند:

  • زمان ثابت خواب و بیداری: ریتم شبانه روزی بدن زمانی که زمان خواب و بیداری هر روز یکسان باشد بهتر عمل می کند.
  • ورزش: افرادی که فعالیت بدنی کافی در طول روز ندارند ممکن است در شب دچار مشکل بخوابند، بنابراین حتما چند ساعت قبل از خواب پیاده روی سریع داشته باشید یا تمرینات هوازی دیگر را انجام دهید.
  • کافئین را کاهش دهید: کافئین به عنوان یک محرک می تواند ذهن و بدن را فعال کند، بنابراین بهتر است حداقل 6 ساعت قبل از خواب از قهوه، چای یا سایر نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.
  • دمای اتاق: اتاق خواب را بین 16 تا 22 درجه سانتیگراد نگه دارید
  • 30 دقیقه برای روتین قبل از خواب اختصاص دهید: به جای اینکه انتظار داشته باشید فوراً بخوابید، نیم ساعت برای استراحت با موسیقی ملایم، حرکات کششی سبک یا خواندن یک کتاب خسته کننده محاسبه کنید.
  • نورها را کم کنید: با کم کردن چراغ ها به مغز بگویید زمان خواب است
  • وسایل برقی را از برق جدا کنید: حداقل 60 دقیقه قبل از خواب، کامپیوتر، تلویزیون، تلفن هوشمند یا سایر دستگاه ها را خاموش کنید زیرا نورهای آبی می توانند با ریتم خواب خوب تداخل کنند.
  • مدیتیشن را تمرین کنید: تنفس عمیق و تمرین‌های تمرکز حواس قبل از خواب می‌تواند به مغز کمک کند تا استرس روز را رها کند و زمینه را برای خواب بهتر فراهم کند.

روز جهانی  خواب

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top