روز جهانی جمعیت | World Population Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی جمعیت | World Population Day

روز جهانی جمعیت – 11 جولای مصادف با 20 تیر

World Population Day – 11 July

روز جهانی جمعیت یک رویداد سالانه است که هر ساله در 11 جولای مصادف با 20 تیر برگزار می شود و به دنبال افزایش آگاهی در مورد مسائل جمعیت جهان است. این رویداد توسط شورای حاکم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در سال 1989 تأسیس شد. این الهام از علاقه عمومی در 11 جولای 1987 بود، تاریخی که در آن جمعیت جهان به پنج میلیارد نفر رسید. هدف روز جهانی جمعیت افزایش آگاهی مردم در مورد مسائل مختلف جمعیتی مانند اهمیت تنظیم خانواده، برابری جنسیتی، فقر، سلامت مادران و حقوق بشر است.

World Population Dayاین روز توسط دکتر K.C. Zachariah پیشنهاد شد که در آن جمعیت به پنج میلیارد نفر رسید زمانی که او به عنوان Sr جمعیت شناس در بانک جهانی کار می کرد. در حالی که علاقه مطبوعات و آگاهی عمومی در مورد جمعیت جهان به میزان میلیاردها نفر افزایش می یابد، جمعیت جهان تقریباً هر 14 ماه یکصد میلیون نفر افزایش می یابد. جمعیت جهان در 6 فوریه 2016 حدود 7,400,000,000 نفر تخمین زده شد و در 24 آوریل 2017 به 7,500,000,000 رسید. جمعیت جهان در سال 2019 به 7,700,000,000 رسید.

در نوامبر 2020، صندوق جمعیت ملل متحد به همراه دولت های کنیا و دانمارک، کنفرانسی در سطح بالا در نایروبی برای تسریع تلاش ها برای دستیابی به این اهداف محقق نشده تشکیل دادند. در روز جهانی جمعیت، مدافعان از سراسر جهان از رهبران، سیاستگذاران، سازمان‌دهندگان مردمی، موسسات و دیگران می‌خواهند تا به تحقق سلامت باروری و حقوق برای همه کمک کنند.

روز جهانی جمعیت

روز جهانی جمعیت برای برجسته کردن مشکلات فزاینده ای است که با افزایش جمعیت جهانی همراه است. جمعیت بیش از حد یک مسئله حیاتی است، به ویژه با توجه به اینکه منابع جهانی با سرعتی ناپایدار رو به اتمام است. آگاهی در مورد اثرات افزایش جمعیت بر توسعه و طبیعت مورد تاکید قرار می گیرد. افزایش جمعیت همچنین مشکلات سلامتی زنان در دوران بارداری و زایمان را روشن می کند و نیاز به تنظیم خانواده، برابری جنسیتی و سلامت مادر را بیش از هر زمان دیگری مهم می کند.

مسئله جمعیت نیز بر جامعه فشار وارد می کند: جنایات فجیع در زمینه نابرابری جنسیتی و حقوق بشر به ویژه در کشورهای در حال توسعه بیش از هر زمان دیگری رخ می دهد. رهبری در حال حاضر در مراقبت از شهروندان خود کار پایین‌تری را انجام می‌دهد و با ورود افراد بیشتری به جهان، تخلفاتی مانند قاچاق انسان و کار کودکان به طور فزاینده‌ای عادی می‌شوند.

روز جهانی جمعیت 15 واقعیت شگفت انگیز جمعیت:

  • سرعت رشد جمعیت: جمعیت جهان هر سال حدود 83 میلیون نفر افزایش می یابد.
  • تغییر در الگو: جمعیت آفریقا در حال افزایش است، در حالی که جمعیت اروپا در حال کاهش است.
  • موناکو متراکم ترین جمعیت جهان را دارد: در حالی که این دومین ایالت کوچک مستقل در جهان است، جمعیت آن 39500 نفر است که حدود 68212 نفر در هر مایل مربع است.
  • امید به زندگی به طور غیرمنتظره ای در حال افزایش است: در سال 2000، میانگین امید به زندگی در جهان 67 سال بود. 20 سال بعد به 72 رسید.
  • هزاره ها 27 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند: حدود دو میلیارد نفر در سراسر جهان بخشی از این نسل هستند.

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top