روز جهانی بدون دخانیات | World No Tobacco Day (WNTD)

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی بدون دخانیات | World No Tobacco Day (WNTD)

روز جهانی بدون دخانیات (WNTD) – 31 می مصادف با 10 خرداد

World No Tobacco Day (WNTD)- 31 May

روز جهانی بدون دخانیات (WNTD) هر ساله در 31 می مصادف با 10 خرداد در سراسر جهان برگزار می شود. این جشن سالانه مردم را در مورد خطرات استفاده از دخانیات، شیوه های تجاری شرکت های دخانیات، اقدامات سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای مبارزه با استعمال دخانیات، و آنچه مردم در سراسر جهان می توانند برای مطالبه حق خود برای سلامتی و زندگی سالم و حفاظت از نسل های آینده انجام دهند، آگاه می کند.

کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت روز جهانی بدون دخانیات را در سال 1987 به منظور جلب توجه جهانی به اپیدمی دخانیات و مرگ و میر قابل پیشگیری و بیماری ناشی از آن ایجاد کردند. در سال 1987، مجمع جهانی بهداشت قطعنامه WHA40.38 را تصویب کرد و خواستار آن شد که 7 آوریل 1988 “روز جهانی ممنوعیت سیگار” نامگذاری شود. در سال 1988، قطعنامه WHA42.19 به تصویب رسید که خواستار جشن گرفتن روز جهانی بدون دخانیات، هر سال در 31 می بود.

این جشن سالانه مردم را در مورد خطرات استفاده از دخانیات، شیوه های تجاری شرکت های دخانیات، آنچه سازمان جهانی بهداشت برای مبارزه با اپیدمی دخانیات انجام می دهد و آنچه مردم در سراسر جهان می توانند برای ادعای حق خود برای سلامتی و زندگی سالم و محافظت انجام دهند، آگاه می کند.
روز-جهانی-بدون-دخانیات-(WNTD)
حقایق کلیدی  در مورد تنباکو:
  • تنباکو نیمی از مصرف کنندگان خود را می کشد.
  • دخانیات سالانه جان بیش از 8 میلیون نفر را می گیرد. بیش از 7 میلیون نفر از این مرگ و میرها ناشی از مصرف مستقیم دخانیات است در حالی که حدود 1.2 میلیون نفر به دلیل قرار گرفتن افراد غیر سیگاری در معرض دود دست دوم است.
  • بیش از 80 درصد از 1.3 میلیارد مصرف کننده دخانیات در جهان در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند.
  • در سال 2020، 22.3 درصد از جمعیت جهان، 36.7 درصد از کل مردان و 7.8 درصد از زنان جهان از دخانیات استفاده می کردند.
  • برای رسیدگی به اپیدمی دخانیات، کشورهای عضو WHO کنوانسیون چارچوب WHO در مورد کنترل دخانیات (WHO FCTC) را در سال 2003 به تصویب رساندند. در حال حاضر 182 کشور این معاهده را تصویب کرده اند.
  • اقدامات WHO MPOWER مطابق با WHO FCTC است و نشان داده شده است که جان انسان ها را نجات می دهد و هزینه های ناشی از جلوگیری از هزینه های مراقبت های بهداشتی را کاهش می دهد.

تنباکو

اپیدمی دخانیات یکی از بزرگترین تهدیدات بهداشت عمومی است که جهان تاکنون با آن مواجه بوده است و سالانه بیش از 8 میلیون نفر را می کشد که شامل حدود 1.2 میلیون نفر در اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار است.

همه اشکال تنباکو مضر هستند و هیچ سطح امنی از قرار گرفتن در معرض تنباکو وجود ندارد. سیگار کشیدن رایج ترین شکل مصرف تنباکو در سراسر جهان است. سایر محصولات تنباکو عبارتند از: توتون و تنباکو، انواع محصولات تنباکوی بدون دود، سیگار برگ، تنباکوی رول، تنباکوی پیپ، بیدیس و کرتکس.

اشکال مختلف تنباکوبیش از 80 درصد از 1.3 میلیارد مصرف کننده دخانیات در سراسر جهان در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​زندگی می کنند، جایی که بار بیماری و مرگ ناشی از دخانیات سنگین ترین است. مصرف دخانیات با انحراف مخارج خانوار از نیازهای اولیه مانند غذا و سرپناه به دخانیات به فقر کمک می کند.

هزینه های اقتصادی مصرف دخانیات قابل توجه است و شامل هزینه های قابل توجه مراقبت های بهداشتی برای درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات و همچنین سرمایه انسانی از دست رفته ناشی از عوارض و مرگ و میر ناشی از دخانیات است.

111 4

اقدامات کلیدی برای کاهش تقاضا برای تنباکو
دود دست دوم
دود دست دوم تنباکو دودی است که از انتهای سوزاندن سیگار یا سایر محصولات تنباکوی دودی شده (مانند بیدی ها و لوله های آب) و دود خارج شده توسط فرد سیگاری ساطع می شود. بیش از 4000 ماده شیمیایی در دود تنباکو شناسایی شده است و سطح امنی از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم تنباکو وجود ندارد.

بر اساس شواهد علمی، کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب سازمان جهانی بهداشت در مورد کنترل دخانیات (WHO FCTC) به این نتیجه رسیده است که محیط های 100٪ عاری از دود تنها راه اثبات شده برای محافظت کافی از سلامت افراد در برابر اثرات مضر دوم است.

هشدارهای سلامت تصویری

هشدارهای بهداشتی تصویری یا گرافیکی بزرگ، از جمله بسته‌بندی ساده، با پیام‌های سخت می‌تواند افراد سیگاری را متقاعد کند تا با نکشیدن سیگار در داخل خانه از سلامت افراد غیر سیگاری محافظت کنند، رعایت قوانین ممنوعیت سیگار را افزایش داده و افراد بیشتری را به ترک سیگار تشویق کنند.

مطالعات نشان می دهد که هشدارهای تصویری به طور قابل توجهی آگاهی مردم را از مضرات مصرف دخانیات افزایش می دهد. کمپین های رسانه های جمعی همچنین می توانند با ترویج حمایت از افراد غیر سیگاری و با متقاعد کردن مردم به ترک مصرف دخانیات، تقاضا برای دخانیات را کاهش دهند.

تبلیغات تنباکو
ممنوعیت همه جانبه تبلیغات، تبلیغ و حمایت از دخانیات می تواند مصرف دخانیات را کاهش دهد. یک ممنوعیت جامع انواع تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم را در بر می گیرد:

  • فرم های مستقیم شامل تبلیغات در تلویزیون، رادیو، نشریات چاپی، بیلبوردها و پلتفرم های رسانه های اجتماعی است.
  • اشکال غیرمستقیم شامل اشتراک گذاری برند، گسترش برند، توزیع رایگان، تخفیف قیمت، نمایش محصولات در محل فروش، حمایت های مالی و فعالیت های تبلیغاتی است که به عنوان برنامه های مسئولیت اجتماعی شرکت ها ظاهر می شوند.

 

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top