بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTD) | World Neglected Tropical Diseases Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTD) | World Neglected Tropical Diseases Day

روز جهانی بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTD) – 30 ژانویه مصادف با 10 بهمن

(World Neglected Tropical Diseases Day – 30 January)

در 31 مه 2021، مجمع جهانی بهداشت (WHA) با تصمیم WHA74، روز 30 ژانویه را به عنوان روز جهانی بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTD) به رسمیت شناخت.

روز جهانی NTD یک روز آگاهی برای رسیدگی به بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTDs) است. اولین روز جهانی NTD در 30 ژانویه 2020 بود.

30 ژانویه سالگرد بیانیه برجسته 2012 لندن در مورد بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTDs) است که شرکای خود را در بخش ها، کشورها و جوامع بیماری متحد کرد تا برای سرمایه گذاری و اقدام بیشتر در مورد NTD ها تلاش کنند. 2020 سال ویژه ای برای پاسخ بهداشت جهانی به NTDs است انتظار می رود WHO اهداف جدیدی را در طول سال برای هدایت پیشرفت در برابر NTDs تا سال 2030 راه اندازی کند.

ریم الهاشمی این رویداد را به نمایندگی از دولت امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) در 19 نوامبر 2019 در انجمن Reach the Last Mile اعلام کرد. امارات مبالغ قابل توجهی را در تلاش برای مبارزه با بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTDs) سرمایه گذاری کرده است.

این تصمیم 30 ژانویه را به عنوان روزی برای ایجاد آگاهی بهتر در مورد تأثیر مخرب NTD ها بر فقیرترین جمعیت های سراسر جهان رسمیت بخشید. این روز همچنین فرصتی برای فراخوانی از همه برای حمایت از شتاب فزاینده برای کنترل، حذف و ریشه کنی این بیماری ها است. شرکای جهانی NTD این جشن را در ژانویه 2021 با سازماندهی رویدادهای مجازی مختلف و همچنین با نورپردازی بناهای تاریخی و ساختمان های شاخص جشن گرفتند.

30 ژانویه یادآور چندین رویداد است، مانند راه اندازی اولین نقشه راه NTD در سال 2012. بیانیه لندن در مورد NTDs؛ و راه اندازی نقشه راه فعلی در ژانویه 2021.

بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTDs) در چندین کشور در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین یافت می شوند. NTD ها به ویژه در مناطق گرمسیری که مردم به آب تمیز یا راه های ایمن برای دفع زباله های انسانی دسترسی ندارند، رایج است.

World Neglected Tropical Diseases Dayبیماری‌های استوایی نادیده گرفته شده (NTDs) یک گروه متنوع از 20 بیماری هستند که عمدتاً در مناطق گرمسیری شایع هستند، جایی که بیشتر بر جوامع فقیر تأثیر می‌گذارند و زنان و کودکان را به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار می‌دهند. این بیماری ها برای بیش از یک میلیارد نفر پیامدهای مخرب بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی را به همراه دارد.

اپیدمیولوژی بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTDs) پیچیده است و اغلب با شرایط محیطی مرتبط است. بسیاری از آنها حامل حامل هستند، دارای مخازن حیوانی هستند و با چرخه های زندگی پیچیده مرتبط هستند. همه این عوامل کنترل سلامت عمومی آنها را چالش برانگیز می کند.

NTDs عبارتند از: زخم بورولی، بیماری شاگاس، دنگی و چیکونگونیا، دراکونکولیازیس (بیماری کرم گینه)، اکینوکوکوز، ترماتودیاهای ناشی از غذا، تریپانوزومیازیس آفریقایی انسان (بیماری خواب)، لیشمانیوز، جذام (بیماری هانسن)، و سایر میکوزهای عمیق، انکوسرسیاز (کوری رودخانه)، هاری، گال و سایر انگل های خارجی، شیستوزومیازیس، کرم های منتقله از خاک، مسموم کننده مارگزیدگی، تانیازی/سیستی سرکوز، تراخم و یاو و سایر ترپونماتوزهای بومی.

بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTD)

بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTD)

شش بیماری های استوایی نادیده گرفته شده (NTDs) زیر را می توان از طریق تجویز انبوه داروهای ایمن و مؤثر یا سایر مداخلات مؤثر کنترل یا حتی از بین برد:

  • دراکونکولیازیس (بیماری کرم گینه)
  • فیلاریازیس لنفاوی
  • انکوسرسیازیس
  • شیستوزومیازیس
  • هلمینت های منتقل شده از خاک (STH) (یعنی آسکاریس، کرم قلابدار و کرم شلاقی)
  • تراخم

کنترل ناقلین (مانند پشه‌ها، مگس‌های سیاه) که این بیماری‌ها را منتقل می‌کنند و بهبود آب اولیه، بهداشت و بهداشت استراتژی‌های بسیار مؤثری در برابر این NTDs هستند.

تقویم جهانی سلامت

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه