روز جهانی ام اس | World MS Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی ام اس | World MS Day

روز جهانی ام اس- 30 می مصادف با 9 خرداد

World MS Day- 30 May

فدراسیون بین‌المللی ام اس (MSIF) در سال 1967 به عنوان یک نهاد بین‌المللی که فعالیت‌های جوامع ملی ام‌اس در سراسر جهان را به هم مرتبط می‌کند، تأسیس شد. این فدراسیون به دنبال همکاری در سراسر جهان با انجمن های عضو و جامعه علمی بین المللی برای از بین بردن مولتیپل اسکلروزیس و عواقب آن است و به نمایندگی از افرادی که تحت تأثیر مولتیپل اسکلروزیس قرار گرفته اند در سطح جهانی صحبت کند.

از زمان تأسیس آن در سال 1967، MSIF رشد کرده است تا 48 انجمن عضو MS در سراسر جهان را به هم مرتبط کند. MSIF با بسیاری از جوامع در حال ظهور دیگر در تماس است و هدف آن حمایت از همه جوامع MS در توسعه آنها است. MSIF بودجه ای در حدود 2 میلیون پوند در سال دارد که بیشتر بودجه از انجمن های عضو، بنیادهای خیریه و کمپین های جمع آوری کمک های مالی تأمین می شود. حدود یک چهارم درآمد آن از صنعت مراقبت های بهداشتی تامین می شود.

Multiple sclerosis1با همکاری سازمان بهداشت جهانی، MSIF گسترده ترین منبع داده های جهانی در مورد اپیدمیولوژی ام اس، اطلس ام اس را منتشر کرده است. آخرین ویرایش اطلس ام اس در سال 2020 منتشر شد و نشان می دهد که 2.8 میلیون نفر در سراسر جهان با ام اس زندگی می کنند.

از ماه می 2009، MSIF یک روز جهانی ام اس را سازماندهی کرده است که اکنون توسط سازمان ها و افراد ام اس در حدود 100 کشور حمایت می شود.هدف از این روز افزایش آگاهی در مورد ام اس به عنوان یک موضوع جهانی و ایجاد تغییراتی در زندگی افراد مبتلا به ام اس است. روز جهانی ام اس “روز جشن همبستگی جهانی و امید به آینده” است.

روز جهانی ام اس به طور رسمی در 30 می مصادف با 9 خرداد هر سال برگزار می شود، اگرچه رویدادها و کمپین هایی در طول ماه می برگزار می شود. موضوع روز جهانی ام اس 2020-2022 “اتصالات ام اس” است. این کمپین بر ایجاد ارتباط اجتماعی، خود پیوندی و ارتباط با مراقبت با کیفیت تمرکز دارد.

روز جهانی ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری بالقوه ناتوان کننده مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) است.

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به غلاف محافظ (میلین) که رشته های عصبی را می پوشاند حمله می کند و باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه بدن می شود. در نهایت، این بیماری می تواند باعث آسیب دائمی یا زوال اعصاب شود.

علائم و نشانه های ام اس بسیار متفاوت است و به میزان آسیب عصبی و اینکه کدام اعصاب تحت تأثیر قرار می گیرند بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا به ام اس شدید ممکن است توانایی راه رفتن مستقل یا اصلاً از دست بدهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دوره های طولانی بهبودی را بدون هیچ علامت جدیدی تجربه کنند.

هیچ درمانی برای مولتیپل اسکلروزیس وجود ندارد. با این حال، درمان‌ها می‌توانند به تسریع بهبودی پس از حملات، اصلاح دوره بیماری و مدیریت علائم کمک کنند.

علائم و نشانه‌های مولتیپل اسکلروزیس ممکن است از فردی به فرد دیگر و در طول دوره بیماری بسته به محل رشته‌های عصبی آسیب‌دیده بسیار متفاوت باشد. علائم اغلب بر حرکت تأثیر می گذارد، مانند:

 • بی حسی یا ضعف در یک یا چند اندام که معمولاً در یک طرف بدن شما در یک زمان رخ می دهد، یا پاها و تنه شما
 • احساس شوک الکتریکی که با حرکات خاص گردن، به ویژه خم شدن گردن به جلو (نشانه Lhermitte) رخ می دهد.
 • لرزش، عدم هماهنگی یا راه رفتن ناپایدار

مشکلات بینایی نیز رایج هستند، از جمله:

 • از دست دادن جزئی یا کامل بینایی، معمولاً در یک چشم در یک زمان، اغلب با درد در حین حرکت چشم
 • دوبینی طولانی مدت
 • تاری دید

علائم مولتیپل اسکلروزیس ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

 • لکنت زبان
 • خستگی
 • سرگیجه
 • سوزن سوزن شدن یا درد در قسمت هایی از بدن شما
 • مشکلات در عملکرد جنسی، روده و مثانه

روز جهانی ام اس1

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top