روز جهانی ماما | World Midwife Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
19 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
19 آبان 1402
روز جهانی ماما | World Midwife Day

روز جهانی ماما – 5 می مصادف با 15 اردیبهشت

World Midwife Day – 5 May

روز جهانی ماما هر ساله در 5 ماه می مصادف با 15 اردیبهشت جشن گرفته می شود و فرصتی برای ارج نهادن به کار ماماها و ارتقای آگاهی در مورد مراقبت های حیاتی که ماماها از مادران و نوزادانشان انجام می دهند را فراهم می کند.

ماماروز جهانی ماما برای اولین بار در 5 می 1991 جشن گرفته شد و از آن زمان در بیش از 50 کشور در سراسر جهان جشن گرفته شده است.

ایده داشتن روزی برای شناخت و تکریم ماماها از کنفرانس کنفدراسیون بین المللی ماماها در هلند در سال 1987 مطرح شد. در سال 2014 در ایران و نیوزلند در میان جاهای دیگر جشن گرفته شد.

بر اساس گزارش وضعیت مامایی جهان در سال 2021، توسط WHO، ICM و صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA)، کمبود جهانی ماما به 900000 نفر می رسد و به ویژه در آفریقا حاد است. با تخمین‌هایی که 75 درصد نیازهای ضروری برای مراقبت‌های بهداشتی مادران و باروری توسط ماماها برآورده می‌شود، نگران‌کننده است که این رقم برای منطقه آفریقایی سازمان بهداشت جهانی تنها 41 درصد است.

ماماها در پیشگیری از مرگ و میر مادر و نوزاد و مرده زایی نقش اساسی دارند. با سرمایه گذاری کافی در مامایی، این گزارش می گوید که تا سال 2035 می توان سالانه جان 4.3 میلیون نفر را نجات داد.

ماما یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است که برای ارائه خدمات زنان و زایمان، از جمله مراقبت های اولیه، مراقبت های دوران بارداری و زایمان، و مراقبت های معمول زنان مانند معاینات سالانه و پیشگیری از بارداری آموزش دیده است.

ماما چیست؟

ماماها ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی هستند که با بارداری، زایمان، مراقبت از نوزاد و سلامت پس از زایمان سروکار دارند. برخی از ماماها مراقبت های معمول باروری مانند معاینه لگن، تست پاپ، یا مشاوره در مورد پیشگیری از بارداری را ارائه می دهند.

ماماها بیشتر از رویکردهای طبیعی برای بارداری و زایمان حمایت می کنند و کلی نگرتر هستند. مردم اغلب وقتی می‌دانند که می‌خواهند زایمان غیردارویی داشته باشند یا می‌خواهند در خانه زایمان کنند، ماما را انتخاب می‌کنند.

international midwife day free vectorماماها معمولاً پزشک نیستند. آنها اغلب در کنار متخصصان زنان و زایمان (Ob/Gyns) در بیمارستان کار می کنند تا اطمینان حاصل کنند که شما به هر مراقبتی که نیاز دارید دسترسی دارید. زمانی که بارداری شما کم خطر است یا فقط عوارض خفیفی دارید، ماما توصیه می شود.

بارداری و زایمان تجربیات بسیار شخصی هستند. شما یک انتخاب در مورد نوع مراقبتی که ترجیح می دهید دارید. به همین دلیل است که ممکن است دانستن تفاوت‌های بین ماماها و متخصصان زنان و زایمان (Ob/Gyns) کمک کند.

ماما چه کار می کند؟

ماما می تواند مراقبت های قبل، حین یا بعد از بارداری شما را ارائه دهد. ماماها:

  • برنامه ریزی خانواده و مراقبت های قبل از بارداری را ارائه می دهد
  • معاینات قبل از تولد را انجام دهید و آزمایش ها را درخواست می دهد
  • به شما کمک می کند تا مراقب سلامت جسمی و روانی خود باشید
  • به شما کمک می کند تا برنامه های زایمان خود را تنظیم کنید
  • در مورد رژیم غذایی، ورزش، داروها و سالم ماندن به شما مشاوره می دهند
  • در مورد بارداری، زایمان و مراقبت از نوزاد به شما آموزش و مشاوره می دهد
  • در طول زایمان از شما حمایت عاطفی و عملی می کند
  • به شما کمک می کند  تا بچه های خود را سالم به دنیا بیاورید

انواع ماماها کدامند؟

ماماهای پرستار خبره (CNMs): CNM ها دانشکده پرستاری را به پایان رسانده اند و دارای مدرک تحصیلات تکمیلی در رشته مامایی هستند. علاوه بر مراقبت های بارداری و زایمان، آنها می توانند مراقبت های کلی باروری را ارائه دهند، دارو تجویز کنند، آزمایش های آزمایشگاهی را درخواست کنند و شرایط و بیماری ها را تشخیص دهند. آنها واجد شرایط کار در بیمارستان ها، خانه ها و مراکز تولد هستند.

ماماهای خبره (CM): CMها دارای مدرک کارشناسی ارشد مامایی هستند، به جز اینکه دانشکده پرستاری را تکمیل نکرده باشند. CM ها دارای مدرک لیسانس در چیزی غیر از پرستاری هستند.

ماماهای حرفه ای معتبر (CPM): CPM ها در مراکز تولد یا خانه ها کار می کنند. آنها دوره های آموزشی را تکمیل کرده اند.
ماماهای غیرمجاز یا غیرمجاز: این ماماها گواهینامه یا مجوز فعالیت ندارند. آنها یا خودآموخته هستند یا نوع دیگری از آموزش که می تواند شامل کارآموزی باشد را دیده اند. ماماهای بدون مجوز تقریباً منحصراً در خانه کار می کنند.

روز جهانی ماما

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top