روز جهانی جذام (WLD) | World Leprosy Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
روز جهانی جذام (WLD) | World Leprosy Day

روز جهانی جذام (WLD) – آخرین یکشنبه ژانویه (در سال 2022، 30 ژانویه مصادف با 10 بهمن)

(World Leprosy Day- last Sunday of January)

روز جهانی جذام هر ساله در آخرین یکشنبه ژانویه (در سال 2022، 30 ژانویه مصادف با 10 بهمن) به منظور افزایش آگاهی عمومی در مورد جذام یا بیماری هانسن در سطح بین المللی برگزار می شود. این تاریخ توسط رائول فولرو، بشردوستان فرانسوی، به عنوان ادای احترام به زندگی مهاتما گاندی که نسبت به افراد مبتلا به جذام دلسوزی داشت، انتخاب شد. این روز در سال 1954 شروع شد.

جذام یکی از قدیمی ترین بیماری های ثبت شده در جهان است. این یک بیماری مزمن عفونی است که سیستم عصبی، به ویژه اعصاب در قسمت های سردتر بدن: دست ها، پاها و صورت را هدف قرار می دهد. پاپ فرانسیس در حمایت از این مشاهده صحبت کرده است.

روز جهانی جذام (WLD) جذام پس از دانشمند نروژی Gerhard Henrik Armauer Hansen که در سال 1873 باکتری با رشد کند را کشف کرد که اکنون به عنوان مایکوباکتریوم لپرا شناخته می شود، به بیماری هانسن تغییر نام داد. ابتلا به آن دشوار است و ممکن است سال ها طول بکشد تا علائم بیماری به دنبال عفونت ظاهر شود. با این حال، افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند می توانند به راحتی با آنتی بیوتیک درمان شوند.

Gerhard Henrik Armauer Hansenما با هم می توانیم جلوی تبعیض و انگ علیه افراد مبتلا به بیماری هانسن را بگیریم. ما می توانیم یاد بگیریم علائم را تشخیص دهیم و بدانیم چه زمانی برای تشخیص به پزشک مراجعه کنیم. خود و جامعه خود را آموزش دهید و حقایق را از افسانه های مربوط به بیماری هانسن جدا کنید.

در سال 2022، روز جهانی جذام، 30 ژانویه است. این روز بین المللی فرصتی است برای تجلیل از افرادی که جذام را تجربه کرده اند، آگاهی بخشی در مورد این بیماری، و خواستار پایان دادن به انگ و تبعیض مرتبط با جذام است.

ما روز جهانی جذام را جشن می گیریم تا آگاهی را نسبت به بیماری که بسیاری از مردم فکر می کنند دیگر وجود ندارد، افزایش دهیم.

  • تعداد موارد جدید گزارش شده در سطح جهانی به نماد خارجی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2019 بیش از 200000 نفر بوده است.
  • در سال 2019 نزدیک به 15000 کودک مبتلا به بیماری هانسن تشخیص داده شدند که بیش از 40 کودک در روز است.
  • تخمین زده می شود که 2 تا 3 میلیون نفر در سراسر جهان با ناتوانی های مرتبط با بیماری هانسن زندگی می کنند.
  • در سال 2019، کشورهایی که بیشترین تعداد تشخیص های جدید را داشتند، هند، برزیل و اندونزی بودند.
  • بیش از نیمی از موارد جدید بیماری هانسن در هند تشخیص داده می شود که همچنان محل زندگی یک سوم فقرای جهان است، گروهی که به طور نامتناسبی تحت تأثیر این بیماری قرار دارند..

روز جهانی جذام فرصتی برای جشن گرفتن زندگی افراد مبتلا، افزایش آگاهی در مورد علائم و نشانه های بیماری و مقابله با انگی است که اغلب جذام را احاطه کرده است. همچنین فرصتی برای جمع آوری پول است تا بتوانیم نسلی باشیم که به انتقال جذام پایان می دهد.

World Leprosy Dayکمپین “متحد برای کرامت” خواستار اتحاد برای احترام به کرامت افرادی است که جذام را تجربه کرده اند. این کمپین به تجارب زیسته افرادی که جذام را تجربه کرده اند، احترام می گذارد:

به اشتراک گذاری داستان های توانمند خود و حمایت از رفاه روانی و حق داشتن زندگی آبرومندانه و عاری از انگ مرتبط با بیماری.

  • ما با هم می توانیم همه صداها را بلند کنیم و به تجربیات افرادی که جذام را تجربه کرده اند، احترام بگذاریم.
  • افرادی که جذام را تجربه می کنند به دلیل انگ، تبعیض و انزوا با چالش های سلامت روانی روبرو هستند.
  • افرادی که جذام را تجربه می کنند، حق زندگی آبرومندانه و عاری از انگ و تبعیض مربوط به بیماری را دارند.

روز جهانی جذام WLD 1

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top