روز جهانی فشار خون بالا | World High Blood Pressure Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی فشار خون بالا | World High Blood Pressure Day

روز جهانی فشار خون بالا – 17 می مصادف با 27 اردیبهشت

World High Blood Pressure Day – 17 May

روز جهانی فشار خون (WHD) روزی است که توسط لیگ جهانی فشار خون (WHL) در 17 می مصادف با 27 اردیبهشت تعیین و آغاز شده است، که خود چتری برای سازمان‌های 85 انجمن و لیگ ملی فشار خون بالا است. این روز برای افزایش آگاهی از فشار خون بالا آغاز شد. این امر به ویژه به دلیل فقدان دانش مناسب در میان بیماران مبتلا به فشار خون بسیار مهم بود. WHL اولین WHD خود را در 14 مه 2005 راه اندازی کرد. از سال 2006، WHL 17 می هر سال را به عنوان WHD اختصاص داده است.

در سال 2005، به عنوان تلاش افتتاحیه، موضوع صرفاً “آگاهی از فشار خون بالا” بود. موضوع سال 2006 “درمان به هدف” بود، با تمرکز بر کنترل فشار خون. فشار خون توصیه شده کمتر از 90/140 میلی‌متر جیوه برای جمعیت عمومی و برای جمعیت پرفشاری خون بدون هیچ عارضه دیگری و کمتر از 80/130 میلی‌متر جیوه برای افراد مبتلا به دیابت شیرین یا بیماری مزمن کلیوی است. اینها مقادیر برش توصیه شده توسط دستورالعمل های بین المللی و کانادایی هستند.

فشار-خونموضوع WHD سال 2007 “رژیم غذایی سالم، فشار خون سالم” بود. WHL قصد دارد از طریق چنین موضوعات خاص، آگاهی را نه تنها در مورد فشار خون بالا، بلکه در مورد عوامل مؤثر در افزایش بروز فشار خون بالا و راه‌های پیشگیری از آن نیز افزایش دهد. در تلاشی برای توانمندسازی مردم، موضوع سال 2008 این بود: “فشار خون خود را در خانه اندازه بگیرید”. گزارش‌های اخیر سهولت، دقت و ایمنی اندازه‌گیری فشار خون با استفاده از مانیتورهای خانگی را تأیید می‌کنند.

برای دوره پنج ساله 2013-2018، موضوع WHD “اعداد خود را بشناسید” با هدف افزایش آگاهی از فشار خون بالا در تمام جمعیت های سراسر جهان بود.

بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان با فشار خون بالا (فشار خون بالا) زندگی می کنند که عامل اصلی بیماری های قلبی عروقی و مرگ زودرس در سراسر جهان است. بار فشار خون بالا به طور نامتناسبی در کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​احساس می شود، جایی که دو سوم موارد در آنها یافت می شود، که عمدتاً به دلیل افزایش عوامل خطر در آن جمعیت ها در دهه های اخیر است. علاوه بر این، حدود نیمی از افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، از وضعیت خود بی اطلاع هستند، و آنها را در معرض خطر عوارض پزشکی قابل اجتناب و مرگ قرار می دهد.

فشار خونبرای دستیابی به هدف جهانی برای کاهش ۲۵ درصدی شیوع فشار خون بالا تا سال ۲۰۲۵، سازمان جهانی بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ابتکار جهانی قلب را در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی کردند. با پنج بسته فنی آن – HEARTS (مدیریت بیماری‌های قلبی عروقی)، MPOWER (کنترل تنباکو)، فعال (افزایش فعالیت بدنی)، SHAKE (کاهش مصرف نمک) و جایگزینی (حذف چربی ترانس) – هدف این طرح بهبود سلامت قلب در سراسر جهان است. بسته فنی HEARTS به خودی خود راهنمایی هایی را برای شناسایی و درمان موثرتر افراد مبتلا به فشار خون در مراقبت های بهداشتی اولیه ارائه می دهد.

روز جهانی فشار خون بالا

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه