روز جهانی بهداشت | World Health Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
روز جهانی بهداشت | World Health Day

روز جهانی بهداشت – 7 آوریل مصادف با 18 فروردین

World Health Day- 7 April

روز جهانی بهداشت یک روز جهانی آگاهی از سلامت است که هر ساله در 7 آوریل مصادف با 18 فروردین تحت حمایت سازمان جهانی بهداشت (WHO) و همچنین سایر سازمان های مرتبط جشن گرفته می شود.

در دسامبر 1945، مقامات برزیل و چین پیشنهاد ایجاد یک سازمان بین‌المللی بهداشت را دادند که فراگیر و کاملاً مستقل از هر قدرت دولتی باشد.

نیم سال بعد، در نیویورک، در جولای 1946، اساسنامه سازمان بهداشت جهانی تصویب شد. این قانون اساسی در 7 آوریل 1948 به اجرا درآمد، زیرا 61 کشور برای تأسیس سازمان غیردولتی توافق نامه امضا کردند.

به عنوان یکی از اولین اقدامات رسمی WHO، آنها جشن روز جهانی بهداشت را ایجاد کردند. اولین بار در 22 ژوئیه 1949 این اقدام انجام شد، اما تاریخ بعداً به 7 آوریل، تأسیس WHO، برای تشویق مشارکت دانش آموزان تغییر یافت.

از سال 1950، روز جهانی بهداشت هر سال از موضوع و موضوع متفاوتی استفاده می کند که توسط مدیرکل فعلی WHO بر اساس پیشنهادات دولت ها و کارکنان عضو انتخاب می شود. روز جهانی بهداشت فرصتی جهانی برای تمرکز بر مسائل مهم بهداشت عمومی که جامعه بین المللی را تحت تاثیر قرار می دهد فراهم می کند. به مناسبت روز جهانی بهداشت، برنامه‌های تبلیغاتی راه‌اندازی می‌شود که پس از 7 آوریل برای مدت طولانی ادامه دارد.

روز جهانی بهداشتWHO رویدادهای بین المللی، منطقه ای و محلی را در روز مربوط به یک موضوع خاص سازماندهی می کند. روز جهانی بهداشت توسط دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی مختلف با علاقه‌مند به مسائل بهداشت عمومی به رسمیت شناخته می‌شود، که همچنین فعالیت‌هایی را سازماندهی می‌کنند و حمایت خود را در گزارش‌های رسانه‌ای، مانند شورای جهانی بهداشت، برجسته می‌کنند.

سازمان جهانی بهداشت در 70 سال گذشته با تشریح اینکه چه داروهایی برای سلامت عمومی ضروری هستند و به کدام بیماری ها باید تمرکز ویژه ای داشته باشد، در بسیج بسیاری از تلاش های بهداشتی در سراسر جهان درگیر بوده است.

یکی از موفقیت های مهم WHO جنبش ریشه کنی آبله بود. در سال 1958 با فشار ویکتور ژدانوف، معاون وزیر بهداشت اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز شد. در مدت کمی بیش از 20 سال، در سال 1979، WHO اعلام کرد که آبله در واقع ریشه کن شده است، و این اولین بیماری در تاریخ است که با تلاش های اختصاصی انسان ها از سراسر جهان با هم کار می کنند.

ریشه کنی آبله

ریشه کنی آبله

روز جهانی بهداشت یکی از یازده کمپین رسمی جهانی بهداشت عمومی است که توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) به همراه روز جهانی سل، روز جهانی بیماری شاگاس، روز جهانی اهدای خون، هفته جهانی آگاهی از ضد میکروبی، هفته جهانی واکسیناسیون، روز جهانی مالاریا، روز جهانی بدون دخانیات، روز جهانی هپاتیت، روز جهانی ایمنی بیمار و روز جهانی ایدز مشخص شده است.

در بحبوحه یک بیماری همه گیر، یک سیاره آلوده، بیماری های فزاینده مانند سرطان، آسم، بیماری های قلبی، در روز جهانی بهداشت 2022، WHO توجه جهانی را بر اقدامات فوری مورد نیاز برای حفظ سلامت انسان و کره زمین و تقویت جنبشی برای ایجاد متمرکز بر رفاه جوامع متمرکز خواهد کرد.

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که سالانه بیش از 13 میلیون مرگ در سراسر جهان به دلیل عوامل محیطی قابل اجتناب است. این شامل بحران آب و هوایی است که بزرگترین تهدید سلامتی است که بشریت با آن مواجه است. بحران آب و هوا نیز یک بحران بهداشتی است.

روز جهانی بهداشت

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top