هفته جهانی گلوکوم (آب سیاه) | World Glaucoma Week

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
هفته جهانی گلوکوم (آب سیاه) | World Glaucoma Week

هفته جهانی گلوکوم (آب سیاه) – 6 مارس تا 12 مارس مصادف با 16 اسفند

World Glaucoma Week – 6 to 12 March

هفته جهانی گلوکوم (آب سیاه) دقیقا چیست؟
گلوکوم (آب سیاه) نام چندین بیماری چشمی است که با آسیب رساندن به عصب بینایی باعث کاهش بینایی می شود. اغلب بیماری‌ها به کندی ایجاد می‌شوند و هیچ دردی ایجاد نمی‌کنند، که باعث می‌شود تا دیر نشده نادیده گرفته شوند. کوری ناشی از گلوکوم (آب سیاه) غیر قابل برگشت است. با این حال، این بیماری در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است.

گلوکوم (آب سیاه)

گلوکوم (آب سیاه)

آسیب ناشی از گلوکوم (آب سیاه) به عصب بینایی می تواند برای متوقف کردن پیشرفت بیماری یا حداقل کاهش سرعت آن درمان شود. در حالی که برخی از علل گلوکوم وجود دارد که شروع ناگهانی دارند، اما در بیشتر مواقع، این بیماری ها به تدریج ایجاد می شوند و می توان برای جلوگیری از نابینایی به موقع آنها را گرفت.

علت اصلی گلوکوم (آب سیاه) تجمع مایع است که باعث افزایش فشار در چشم می شود. بیماری گلوکوم زمانی ایجاد می شود که زلالیه – مایع طبیعی تولید شده توسط چشم – به طور طبیعی از چشم خارج نشود.

معمولاً مایع از چشم خارج می شود و با زلالیه تازه که چشم دائماً آن را تولید می کند جایگزین می شود. با این حال، اگر مشکلی در زاویه تخلیه وجود داشته باشد، مایع در چشم باقی می‌ماند و به مرور زمان تجمع مایع باعث افزایش فشار روی عصب بینایی می‌شود. فیبرهای روی عصب بینایی در نتیجه فشار شروع به مردن می کنند. با گذشت زمان، تمام الیاف می میرند و باعث کوری کامل و غیرقابل برگشت می شوند.

گلوکوم (آب سیاه)

گلوکوم (آب سیاه)

بسیاری از گلوکوم ها ریشه ژنتیکی دارند و در واقع در بیشتر آنها افزایش فشار داخل چشم وجود دارد که همراه با عوامل دیگر باعث آسیب به عصب بینایی و مرگ زودهنگام سلول های عصبی تشکیل دهنده آن می شود.

این روز مهمی است که به دنبال افزایش آگاهی در مورد گروهی از بیماری های چشمی به نام گلوکوم است. این روز بخشی از یک هفته افزایش آگاهی در مورد این بیماری و اطمینان از تشخیص زودهنگام آن است. تشخیص زودهنگام گلوکوم شانس توقف یا حداقل کاهش سرعت بیماری را با درمان های مناسب افزایش می دهد. نابینایی ناشی از گلوکوم غیرقابل برگشت است، اما اگر به موقع تشخیص داده شود، بیماری قابل درمان است و افراد مجبور نخواهند شد مشکلات نابینایی را در صورت قابل پیشگیری تحمل کنند.

هفته جهانی گلوکوم (آب سیاه) برای گسترش آگاهی و درک در مورد اهمیت تشخیص زودهنگام گلوکوم، دومین عامل اصلی نابینایی در جهان، طراحی شده است. در سال 2023، مشاهده سالانه از 5 تا 11 مارس 2023 انجام خواهد شد.

در سال 2022، بیش از 500 فعالیت از سراسر جهان در وب سایت هفته جهانی گلوکوم، نقشه جهانی ارسال شد.

هفته جهانی گلوکوم (آب سیاه) که توسط انجمن جهانی گلوکوم و انجمن جهانی بیماران گلوکوم تأسیس شده است، یک ابتکار منحصر به فرد برای کمک به افرادی است که علاقه مند به بهبود سلامت چشم هستند تا اثرات مخرب بیماری را درک کنند که می تواند تا سال 2040 بر 111 میلیون نفر در سراسر جهان تأثیر بگذارد.

کارشناسان تخمین می زنند که نیمی از افراد مبتلا به گلوکوم (آب سیاه) از وضعیت خود بی اطلاع هستند و ممکن است به تدریج بینایی خود را از دست بدهند زیرا گلوکوم آنها تشخیص داده نشده یا درمان نشده است.

توماس M. Brunner، رئیس و مدیر عامل GRF گفت: “بنیاد تحقیقات گلوکوم” در مورد اپیدمی قریب الوقوع گلوکوم که توسط جمعیت سالخورده جهان به وجود آمده است “گسترش داده است.” «هفته جهانی گلوکوم فرصتی برای همه است تا با صحبت در مورد گلوکوم – یا تشخیص خودتان یا سابقه خانوادگی، یا به اشتراک گذاری اطلاعات و تشویق معاینات چشم، به گسترش این خبر کمک کنند. به این ترتیب همه ما می‌توانیم به جلوگیری از کاهش دید غیرقابل برگشت این «دزد خاموش بینایی» کمک کنیم.»

هفته جهانی گلوکوم(آب سیاه)

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top