روز جهانی خانواده | World Family Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی خانواده | World Family Day

روز جهانی خانواده – 15 می مصادف با 25 اردیبهشت

World Family Day – 15 May

در طول دهه 1980، توجه سازمان ملل متحد به مسائل مربوط به خانواده آغاز شد. در سال 1983، بر اساس توصیه های شورای اقتصادی و اجتماعی، کمیسیون توسعه اجتماعی در قطعنامه خود در مورد نقش خانواده در فرآیند توسعه (1983/23) از دبیرکل درخواست کرد تا آگاهی تصمیم گیرندگان و عموم مشکلات و نیازهای خانواده و نیز راه های موثر برای رفع آن نیازها.

شورا در قطعنامه 1985/29 خود در 29 مه 1985 از مجمع عمومی دعوت کرد تا امکان گنجاندن در دستور کار موقت چهل و یکمین جلسه خود را با عنوان “خانواده ها در فرآیند توسعه” بررسی کند. درخواست از دبیرکل برای آغاز فرآیند توسعه آگاهی جهانی از مسائل مربوط به دولت ها، سازمان های بین دولتی و غیر دولتی و افکار عمومی.

بعداً، بر اساس توصیه‌های کمیسیون توسعه اجتماعی که در سی امین دور جلسات خود تدوین شد، مجمع از همه کشورها دعوت کرد تا نظرات خود را در مورد اعلام احتمالی سال بین‌المللی خانواده اعلام کنند و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهند.

شورا همچنین از دبیرکل درخواست کرد تا در جلسه چهل و سومین مجمع عمومی گزارش جامعی را بر اساس نظرات و پیشنهادات کشورهای عضو در مورد اعلام احتمالی چنین سالی و راه‌ها و ابزارهای دیگر برای بهبود موقعیت ارائه کند. و رفاه خانواده و تشدید همکاری های بین المللی به عنوان بخشی از تلاش های جهانی برای پیشبرد پیشرفت و توسعه اجتماعی.

مجمع عمومی در قطعنامه 44/82 خود در 9 دسامبر 1989، روز جهانی خانواده را اعلام کرد.

در سال 1993 مجمع عمومی در قطعنامه ای (A/RES/47/237) تصمیم گرفت که 15 می هر سال به عنوان روز جهانی خانواده نامگذاری شود. این روز فرصتی برای ارتقاء آگاهی در مورد مسائل مربوط به خانواده ها و افزایش دانش در مورد فرآیندهای اجتماعی، اقتصادی و جمعیتی مؤثر بر خانواده ها فراهم می کند.

در 25 سپتامبر 2015، 193 کشور عضو سازمان ملل متحد به اتفاق آرا اهداف توسعه پایدار را تصویب کردند که مجموعه ای از 17 هدف با هدف حذف فقر، تبعیض، سوء استفاده و مرگ های قابل پیشگیری، رسیدگی به تخریب محیط زیست و آغاز عصر توسعه برای همه است. مردم، همه جا خانواده ها و سیاست ها و برنامه های خانواده محور برای دستیابی به بسیاری از این اهداف حیاتی هستند.

روز جهانی خانواده

«خانواده چیز مهمی نیست. همه چیز است.» – مایکل جی فاکس

واحد خانواده با اولین انسان ها آغاز شد. اگرچه خانواده‌های امروزی ممکن است متفاوت از هزاران سال پیش به نظر برسند، اما اکنون به همان اندازه مهم هستند که در آن زمان بودند. سازمان ملل معتقد بود که خانواده ها به اندازه کافی مهم هستند که آنها را از طریق یک روز بزرگداشت به رسمیت بشناسند و در سال 1994، 15 می را به عنوان روز جهانی خانواده انتخاب کردند.

خانوادهما به عنوان والدین می خواهیم بهترین شروع زندگی را برای فرزندانمان رقم بزنیم. بنیاد ایجاد شده در خانواده در مطالعات متعدد نشان داده است که به طور چشمگیری بر موفقیت کودک تأثیر می گذارد. هر چه محیط خانواده برای یک کودک پایدارتر باشد، احتمال اینکه او هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی سالم تر باشد، بیشتر خواهد بود.

جوامع در سراسر جهان با موانعی روبرو هستند که ثبات خانواده را به خطر می اندازد. سازمان ملل در دهه 1980 این موضوع را به رسمیت شناخت، زیرا دبیرکل آگاهی را در بین تصمیم گیرندگان و مردم ارتقا داد. سازمان ملل متحد در ادامه این روز بزرگداشت را تعیین کرد و هر سال موضوع متفاوتی را با محوریت خانواده انتخاب کرد تا به چالش‌های جهانی در زمینه آموزش، فقر، سلامت، و تعادل کار/خانواده رسیدگی کند.

امسال در روز جهانی خانواده، در مورد برخی از عوامل اجتماعی، اقتصادی و جمعیتی مؤثر بر خانواده ها در سراسر جهان اطلاعات کسب کنید و ببینید چگونه می توانید با تقویت خانواده خود شروع کنید.

روز جهانی خانواده 1

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top