هفته جهانی تغذیه با شیر مادر | World breastfeeding week

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
هفته جهانی تغذیه با شیر مادر | World breastfeeding week

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر – 1 تا 7 آگوست  مصادف با 10 الی 16 مرداد

World breastfeeding week

هفته جهانی شیردهی (WBW) یک جشن سالانه است که هر ساله از 1 تا 7 آگوست در بیش از 120 کشور جهان برگزار می شود. هفته جهانی شیردهی که توسط اتحاد جهانی برای اقدام تغذیه با شیر مادر (WABA)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و یونیسف با هدف ترویج تغذیه انحصاری با شیر مادر برای شش ماه اول زندگی که فواید سلامتی بسیاری را به همراه دارد. سازماندهی شده است،

هفته جهانی شیردهی

هفته جهانی شیردهی

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر اولین بار در سال 1992 توسط اقدام اتحاد جهانی برای تغذیه با شیر مادر (WABA) جشن گرفته شد و اکنون در بیش از 120 کشور توسط یونیسف، WHO و شرکای آنها از جمله افراد، سازمان ها و دولت ها برگزار می شود. WABA خود در 14 فوریه 1991 با هدف ایجاد مجدد فرهنگ جهانی تغذیه با شیر مادر و ارائه حمایت از شیردهی در همه جا تشکیل شد.

WHO و آکادمی اطفال آمریکا (AAP) بر ارزش شیردهی برای مادران و همچنین کودکان تاکید دارند. هر دو تغذیه انحصاری با شیر مادر را برای شش ماه اول زندگی و سپس شیردهی مکمل را برای حداقل یک سال و تا دو سال یا بیشتر توصیه می کنند.

در طول هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، یونیسف به سایر نقاط جهان می‌پیوندد تا بر اهمیت تغذیه با شیر مادر تأکید کند و مجدداً به ترویج روش ساده اما مقرون‌به‌صرفه‌ای که کودکان را با بهترین زندگی آغاز می‌کند، متعهد شود. شیردهی انحصاری کودکان با شیر مادر در شش ماه اول زندگی – به این معنی که فقط شیر مادر و بدون مایعات یا جامدات دیگر، حتی آب برای تقویت رشد و تکامل آنها حیاتی نیست.

فواید تغذیه با شیر مادر

فواید تغذیه با شیر مادر

در حالی که فواید تغذیه با شیر مادر  بسیار زیاد است، در سودان تنها 62 درصد از کودکان در شش ماه اول به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می‌کنند، که باعث می‌شود چندین کودک در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های تهدید کننده زندگی به دلیل ضعف ایمنی در معرض سوء تغذیه قرار بگیرند.

تغذیه خوب ارتباط نزدیکی با تغذیه انحصاری با شیر مادر و شیوه های تغذیه مکمل خوب دارد. در حالی که شیردهی نابهینه می تواند با کودکان کم وزن مرتبط باشد.

یونیسف و سازمان جهانی بهداشت تایید می کنند که شروع زودهنگام شیردهی (در ساعت اول تولد)، تغذیه انحصاری با شیر مادر (بین 0 تا 6 ماهگی) و ادامه شیردهی (6 تا 23 ماهگی) نیازهای تغذیه ای بهینه را برای کودک فراهم می کند و یک خط نیرومند دفاع در برابر همه اشکال سوء تغذیه دوران کودکی است.

تغذیه مناسب کودکان در 1000 روز اول زندگی کودک – از زمان لقاح تا دو سالگی – پایه ای عالی برای شروع سالم برای کودک فراهم می کند و فرصتی حیاتی برای کاهش کوتاه قدی است. هنگامی که شیرخواران زودتر با شیر مادر آشنا می شوند، شش ماه اول به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند و تا دو سالگی ادامه می یابد، می توان از سوءتغذیه جلوگیری کرد.

فواید تغذیه با شیرمادر

فواید تغذیه با شیرمادر

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند سالم‌تر هستند و رشد و نمو آنها سریع‌تر است، در حالی که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند. در شش ماه اول زندگی، شیر مادر به تنهایی برای کودک کافی است و به عنوان اولین واکسن کودک عمل می‌کند و از بیماری‌ها و مرگ محافظت می‌کند.

با این حال، برای اینکه مادران به طور موثر شیر مادر بدهند، نیاز به یک شبکه حمایتی قوی دارند. مراقبان، همسران، کارکنان بهداشتی، والدین، کارفرمایان باید حمایت و محیط لازم را برای تجارب موفق شیردهی که به نفع کودکان باشد، فراهم کنند.

چگونه یونیسف برای ترویج تغذیه با شیر مادر کار می کند؟

  • حمایت از تلاش های حمایتی با تصمیم گیرندگان از جمله دولت و شرکای مجری برای انجام اقدامات مناسب در جهت حمایت و ترویج تغذیه با شیر مادر.
  • ایجاد ظرفیت شرکای ملی برای رهبری برنامه های موثر تغذیه نوزادان و کودکان (IYCF).
  • از توسعه سیاست، قوانین، استراتژی‌ها و برنامه‌های عملی که تغذیه با شیر مادر را ترویج می‌کنند، حمایت می‌کند.
  • مشاوره حمایت از تغذیه نوزاد و کودک خردسال (IYCF) در مراکز بهداشتی و برنامه های مبتنی بر جامعه (گروه های حمایتی مادر) و سایر گروه های IYCF. در طول جلسات، مادران در مورد شیوه های تغذیه خوب برای فرزندان خود از جمله تغذیه با شیر مادر، تغذیه تکمیلی، سوء تغذیه و خطرات آن و سایر شیوه های مراقبت از خانواده یاد می گیرند.
  • یونیسف از طریق برنامه اصلی حمایت اجتماعی خود، برنامه جدید مادر و انتقال وجه نقد پلاس (+MCCT) را راه اندازی کرد. برنامه یکپارچه حمایت اجتماعی به زنان باردار آسیب پذیر و مادران شیرده کمک های نقدی منظم همراه با دانش، مهارت ها و دسترسی به خدمات اولیه بهداشت، تغذیه و حفاظت را ارائه می دهد. هدف +MCCT کمک به کاهش مرگ و میر کودکان و مادران و
  • سوءتغذیه با بهبود تغذیه مادر، نوزاد و کودک خردسال از جمله شیردهی و ترویج شیوه های ضروری خانواده در 1000 روز اول زندگی کودک – از زمان لقاح تا 2 سالگی است.

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top