روز جهانی اهدای خون | World Blood Donation Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی اهدای خون | World Blood Donation Day

روز جهانی اهدای خون – 14 ژوئن مصادف با 24 خرداد

World Blood Donation Day – 14 June

روز جهانی اهدای خون (WBDD) هر سال در 14 ژوئن مصادف با 24 خرداد برگزار می شود. این رویداد برای اولین بار در سال 2005 با ابتکار مشترک سازمان بهداشت جهانی، فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر برای افزایش آگاهی در مورد نیاز به خون و فرآورده های خونی ایمن و تشکر از اهداکنندگان خون برگزار شد.

انتقال خون و فرآورده های خونیروز جهانی اهداکننده خون یکی از 11 کمپین رسمی جهانی بهداشت عمومی است که توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) به همراه روز جهانی بهداشت، روز جهانی بیماری شاگاس، روز جهانی سل، هفته جهانی ایمن سازی، روز جهانی ایمنی بیمار، روز جهانی مالاریا، روز جهانی بدون دخانیات، روز جهانی هپاتیت، هفته جهانی آگاهی از ضد میکروبی و روز جهانی ایدز مشخص شده است.

روز جهانی اهدای خون هر ساله توسط مردم در سراسر جهان در 14 ژوئن جشن گرفته می شود. این روز در سالگرد تولد کارل لندشتاینر در 14 ژوئن 1868 جشن گرفته می شود. لندشتاینر به خاطر کشف سیستم گروه خونی ABO برنده جایزه نوبل شد.

کارل لندشتاینر

کارل لندشتاینر

تاریخچه اهدای خون به زمانی بسیار دور برمی گردد، با اولین انتقال خون با استفاده از علم ناشناخته و تحقیقات بسیار اولیه انجام شد. اما ریچارد لوور اولین کسی بود که علم اهدای خون با حیوانات را بررسی کرد. او موفق شد با موفقیت خون بین دو سگ را بدون عوارض قابل توجهی تزریق کند.

ریچارد لوور

ریچارد لوور

علمی که موضوع خون را احاطه کرده بود از آن نقطه به آرامی توسعه یافت و تابوها را شکست و از آزمایشات حیوانی خارج شد. از پیشرفت در فناوری انتقال خون گرفته تا کارل لندشتاینر که سیستم گروه خونی انسانی ABO را برای تعیین بهترین اهداکنندگان کشف کرد، انتقال خون به سرعت تبدیل به یک عنصر اصلی در موضوعات بهداشتی و حوزه پزشکی شد.

به دنبال موفقیت روز جهانی بهداشت در سال 2000، که بر اهدای خون و ایمنی انتقال خون متمرکز بود، وزرای بهداشت از سراسر جهان به اتفاق آرا در می 2005، در جریان پنجاه و هشتمین مجمع جهانی بهداشت، اعلامیه ای را صادر کردند. روز جهانی اهدای خون به عنوان یک رویداد سالانه در 14 ژوئن هر سال برگزار می شود و روز تولد لندشتاینر را برای بزرگداشت آن انتخاب می کند.

هدف روز جهانی اهدای خون، افزایش آگاهی در مورد نیاز به اهدای منظم خون، مهم برای حفظ عرضه پایدار صنعت سلامت، و تجلیل از تلاش سخت متخصصان پزشکی است که در تحقیق و توسعه برای فناوری های جدید و استفاده از اهداکنندگان تلاش می کنند. خون، و همچنین تیم های پزشکی که به طور منظم از خون استفاده می کنند. این روز همچنین برای تشکر از اهداکنندگان به خاطر خدمات و عزم آنها برای نجات جانها و تبدیل جهان به مکانی بهتر استفاده می شود.

انتقال خون و فرآورده های خونی سالانه جان میلیون ها نفر را نجات می دهد. این می تواند به بیمارانی که از شرایط تهدید کننده زندگی رنج می برند کمک کند زندگی طولانی تر و با کیفیت زندگی بالاتری داشته باشند و از روش های پیچیده پزشکی و جراحی پشتیبانی می کند. همچنین نقش حیاتی و حیاتی در مراقبت های مادری و پری ناتال دارد. دسترسی به خون و فرآورده های خونی ایمن و کافی می تواند به کاهش میزان مرگ و میر و ناتوانی ناشی از خونریزی شدید در حین زایمان و پس از زایمان کمک کند.

در بسیاری از کشورها، عرضه کافی خون سالم وجود ندارد و خدمات خون با چالش در دسترس قرار دادن خون کافی و همچنین تضمین کیفیت و ایمنی آن مواجه است.

روز جهانی اهدای خون (WBDD)

شعار امسال روز جهانی اهدای خون، «اهدای خون یک عمل همبستگی است. به تلاش‌ها بپیوندید و جان‌ها را نجات دهید»، بر نقش اهدای خون داوطلبانه در نجات جان‌ها و افزایش همبستگی در جوامع تمرکز دارد. صفحه وب روز جهانی اهدای خون WHO شامل پیام های کلیدی و پوستری قابل اشتراک گذاری است که موضوع امسال را نشان می دهد. AABB مراکز عضو را تشویق می‌کند تا فعالیت‌های روز جهانی اهدای خون خود را با استفاده از هشتگ WorldBloodDay# در توییتر به اشتراک بگذارند.

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top