روز جهانی آسم و آلرژی | World Asthma and Allergy Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
روز جهانی آسم و آلرژی | World Asthma and Allergy Day

روز جهانی آسم و آلرژی – 3 می مصادف با 3 اردیبهشت (اولین 3 شنبه ماه می)

World Asthma and Allergy Day – 3 May

از سال 1984، بنیاد آسم و آلرژی آمریکا (AAFA) ماه می را “ماه ملی آگاهی از آسم و آلرژی” اعلام کرد. فصل اوج افراد مبتلا به آسم و آلرژی و زمان مناسبی برای آموزش بیماران، خانواده، دوستان، همکاران و دیگران در مورد این بیماری ها است.
روز جهانی آسم یک رویداد سالانه است که توسط ابتکار جهانی آسم (GINA) برای بهبود آگاهی و مراقبت از آسم در سراسر جهان برگزار می شود. روز جهانی آسم در 3 مه برگزار می شود. موضوع رویداد سال 2021 “کشف تصورات غلط آسم” و برای سال 2022، “بستن شکاف ها در مراقبت از آسم” بود.

افتتاحیه روز جهانی آسم در سال 1998 برگزار شد.

آسم بیماری است که ریه های شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری باعث دفعات مکرر خس خس سینه، تنگی نفس، تنگی قفسه سینه و سرفه های شبانه یا صبح زود می شود. آسم را می توان با مصرف دارو و اجتناب از محرک هایی که می تواند باعث حمله شود کنترل کرد. همچنین باید محرک هایی را در محیط خود که می توانند آسم شما را بدتر کنند حذف کنید.

روز جهانی آسم و آلرژیآسم وضعیتی است که در آن راه های هوایی شما باریک و متورم می شود و ممکن است مخاط اضافی تولید کند. این می تواند تنفس را دشوار کند و باعث سرفه، صدای سوت (خس خس سینه) در هنگام بازدم و تنگی نفس شود.

برای برخی افراد، آسم یک دردسر جزئی است. برای دیگران، می تواند یک مشکل بزرگ باشد که با فعالیت های روزانه تداخل داشته باشد و ممکن است منجر به حمله آسم تهدید کننده زندگی شود.

آسم قابل درمان نیست، اما علائم آن قابل کنترل است. از آنجایی که آسم اغلب در طول زمان تغییر می کند، مهم است که با پزشک خود برای ردیابی علائم و نشانه های خود و تنظیم درمان خود در صورت لزوم همکاری کنید.

حملات آسمعلائم آسم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است حملات آسم به ندرت داشته باشید، فقط در زمان‌های خاصی علائم داشته باشید – مانند هنگام ورزش – یا همیشه علائم داشته باشید.

علائم و نشانه های آسم عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • سفتی یا درد قفسه سینه
 • خس خس سینه هنگام بازدم که از علائم شایع آسم در کودکان است
 • مشکلات خواب ناشی از تنگی نفس، سرفه یا خس خس سینه
 • حملات سرفه یا خس خس سینه که توسط یک ویروس تنفسی بدتر می شود، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا

علائمی که نشان می دهد آسم شما احتمالاً در حال بدتر شدن است عبارتند از:

 • علائم و نشانه های آسم که بیشتر و آزاردهنده تر هستند
 • افزایش دشواری تنفس، همانطور که با دستگاهی که برای بررسی عملکرد ریه های شما استفاده می شود اندازه گیری می شود (پیک فلومتر)
 • نیاز به استفاده بیشتر از یک استنشاق سریع تسکین دهنده

برای برخی از افراد، علائم و نشانه های آسم در شرایط خاصی شعله ور می شوند:

 • آسم ناشی از ورزش، که ممکن است زمانی که هوا سرد و خشک است بدتر شود
 • آسم شغلی، ناشی از محرک‌های محیط کار مانند بخارات شیمیایی، گازها یا گرد و غبار
 • آسم ناشی از آلرژی، ناشی از مواد معلق در هوا، مانند گرده، اسپورهای کپک، ضایعات سوسک، یا ذرات پوست و بزاق خشک شده که توسط حیوانات خانگی ریخته می شود (موه حیوانات خانگی)

برنامه ملی کنترل آسم CDC به آمریکایی‌های مبتلا به آسم کمک می‌کند تا سلامتی بهتر و کیفیت زندگی بهتری داشته باشند. این برنامه بودجه ایالت ها، برنامه های مدارس و سازمان های غیردولتی را برای کمک به آنها در بهبود نظارت بر آسم، آموزش متخصصان بهداشت، آموزش افراد مبتلا به آسم و خانواده های آنها و توضیح بیماری آسم برای عموم تأمین می کند.

در روز جهانی آسم (3 مه 2022) و در سراسر ماه مه، افراد مبتلا به آسم و سازمان‌هایی که به کنترل و آموزش آسم اختصاص داده شده‌اند برای افزایش آگاهی در مورد آسم و بهبود زندگی همه افراد مبتلا به آسم به هم می‌پیوندند.

روز جهانی آسم و آلرژی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top