ویتامین A

آزمایش ویتامین A، سطح ویتامین A در خون را اندازه گیری می کند.ویتامین A برای بینایی طبیعی، بیان ژن، تولید مثل، رشد جنین، رشد و عملکرد سیستم ایمنی مهم است.آنها جزء ویتامین های محلول در چربی طبقه بندی می شوند.

اسامی دیگر:

 • Retinol

چرا آزمایش ویتامین A درخواست می شود؟

برای تشخیص کمبود یا سمیت ویتامین A

مانیتور درمان ویتامین A

چه زمانی آزمایش ویتامین A بایستی انجام شود؟

وقتی علائمی دارید که حاکی از کمبود(مانند خشکی پوست، خشکی چشم، شب کوری، مشکل در رشد، ناباروری و مشکل در بارداری و آکنه و جوش) یا افزایش بیش از حد( مانند خواب آلودگی، تحریک پذیری، درد شکم، حالت تهوع و استفراغ) ویتامین A است یا در معرض خطر کمبود هستید

نمونه مورد نیاز برای آزمایش ویتامین A:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 0/5 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)
لوله های مورد استفاده برای آزمایش ویتامین A

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-ویتامین-A

مطلب پیشنهادی:لوله های آزمایش و ضد انعقادها

شرایط-قبول-یا-رد--نمونه-آزمایش-ویتامین-A

نام روش انجام آزمایش ویتامین A:

کروماتوگرافی مایع – طیف سنجی جرمی پشت سر هم (LC-MS/MS)

شرح روش

ویتامین A دوتره شده (d6-all-trans retinol) به عنوان استاندارد داخلی به سرم اضافه می شود. ویتامین A (رتینول تمام ترانس) و استاندارد داخلی دوتر شده از نمونه‌ها با استفاده از کروموگرافی مایع با کارایی بالا جریان آشفته بر روی خط استخراج شده و توسط کروماتوگرافی مایع-طیف‌سنجی جرمی پشت سر هم با استفاده از نظارت بر واکنش چندگانه در حالت مثبت آنالیز می‌شوند.

LC-MS-MS
مکانیسم روش LC MS

آمادگی قبل از انجام آزمایش ویتامین A:

ناشتا بودن الزامی است و 24 ساعت قبل از جمع آوری نمونه نباید الکل مصرف شود.

شیرخواران: نمونه را قبل از شیردهی بعدی جمع آوری کنید.

ناشتاییچه چیزی در  آزمایش ویتامین A مورد بررسی قرار می گیرد؟

ویتامین A، یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاهایی که می خوریم وجود دارد. رتینول شکل اولیه ویتامین A در انسان است. آزمایش ویتامین A سطح رتینول را در خون اندازه گیری می کند.

ویتامین A یک ماده مغذی ضروری برای بینایی و پوست سالم، تشکیل استخوان، عملکرد سیستم ایمنی و تولید مثل است. برای تولید گیرنده های نوری در چشم و حفظ پوشش سطح چشم و سایر غشاهای مخاطی مورد نیاز است. کمبود ویتامین A می تواند دید در شب را تحت تاثیر قرار دهد، باعث آسیب چشم و در موارد شدید منجر به کوری شود. ویتامین A بیش از حد می تواند سمی باشد، باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم و گاهی اوقات منجر به نقایص مادرزادی شود.

اعمال-ویتامین-A
اعمال ویتامین A

بدن نمی تواند ویتامین A بسازد و باید به منابع غذایی ویتامین A تکیه کند. منابع گوشتی ویتامین A (به عنوان رتینول) را تامین می کنند، در حالی که منابع سبزیجات و میوه کاروتن (ماده ای که می تواند توسط کبد به ویتامین A تبدیل شود) تامین می کند.

غذاهای حاوی ویتامین A
غذاهای حاوی ویتامین A

ویتامین A در کبد و بافت های چربی ذخیره می شود (محلول در چربی است) و بزرگسالان سالم ممکن است به اندازه یک سال ذخیره داشته باشند. بدن از طریق یک سیستم بازخوردی، ویتامین A را در صورت نیاز از ذخیره سازی آزاد می کند و کارایی جذب ویتامین A را در رژیم غذایی افزایش یا کاهش می دهد، سطح نسبتاً ثابتی را در خون حفظ می کند.

تغییرات دژنراتیو در چشم و پوست معمولاً در کمبود ویتامین A مشاهده می شود. انطباق ضعیف بینایی با تاریکی (شب کوری) یک علامت اولیه است که ممکن است با تغییرات دژنراتیو در شبکیه چشم همراه باشد. در کشورهای در حال توسعه، کمبود ویتامین A عامل اصلی نابینایی قابل پیشگیری است.

کمبود شدید یا طولانی مدت منجر به خشکی چشم (گزروفتالمی) می شود که می تواند منجر به زخم قرنیه، زخم و کوری شود. یکی دیگر از پیامدهای مهم دریافت ناکافی، بیماری نقص ایمنی اکتسابی است که در آن افزایش میزان مرگ و میر با کمبود ویتامین A همراه است. افزایش حساسیت با کمبود ویتامین A مرتبط است. در بیماران مبتلا به HIV، کمبود ویتامین A با افزایش پیشرفت بیماری و مرگ و میر همراه است.

علایم-کمبود-ویتامین-A
علایم کمبود ویتامین A

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) کمبود ویتامین A نادر است، اما در نیمی از کشورها، به ویژه در کشورهای فقیر که در آن تعداد زیادی از مردم رژیم غذایی محدودی دارند، یک مشکل عمده بهداشتی است. یکی از اولین نشانه های کمبود ویتامین A شب کوری است. سازمان جهانی بهداشت می گوید کودکان خردسال و زنان باردار بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند.

کمبود ویتامین A عمدتاً در افراد مبتلا به سوء تغذیه، اسهال مزمن، اختلالات سوء جذب مانند بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک یا پانکراتیت مزمن، در افراد مسن و در افراد مبتلا به اعتیاد به الکل، بیماری کبد و انسداد مجاری صفراوی دیده می شود. جراحی روی روده یا لوزالمعده می تواند عواقب مشابهی داشته باشد.

کمبود ویتامین A یک عامل خطر برای سرخک شدید است. درمان با ویتامین A می تواند طول مدت اختلال را کوتاه کند و ممکن است شدت علائم و خطر مرگ را کاهش دهد.

ویتامین A بیش از حد می تواند سمی باشد. به طور خاص، مسمومیت مزمن با ویتامین A در بزرگسالان عادی که بیش از 15 میلی گرم در روز مصرف می کنند و کودکانی که بیش از 6 میلی گرم در روز ویتامین A را در طی چند ماه مصرف می کنند، نگران کننده است. تظاهرات متنوع است و شامل خشکی پوست، کیلوز، گلوسیت، استفراغ، آلوپسی، دمینرالیزاسیون و درد استخوان، هیپرکلسمی، بزرگ شدن غدد لنفاوی، افزایش چربی خون، آمنوره و ویژگی‌های تومور کاذب مغزی با افزایش فشار داخل جمجمه و ادم پاپیلی است.

علایم سمیت با ویتامین A
علایم سمیت با ویتامین A

فیبروز کبدی همراه با فشار خون پورتال نیز ممکن است منجر شود. ناهنجاری های مادرزادی، مانند سقط جنین خود به خود، ناهنجاری های جمجمه-صورتی، و بیماری دریچه ای قلب در زنان باردار که ویتامین A بیش از حد مصرف می کنند، توصیف شده است. در نتیجه، در بارداری، دوز روزانه ویتامین A نباید بیش از 3 میلی گرم باشد.

سمیت ویتامین A در درجه اول از مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین رخ می دهد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که رژیم غذایی حاوی نسبت بالایی از غذاهای سرشار از ویتامین A مانند جگر باشد.

جدول زیر به اختصار انواع ویتامین، عملکرد، سندروم کمبود و سمیت آنها را فهرست می کند.

ویتامین هاعملکرد سندروم کمبودسمیت(توکسیکوسیتی)
آسکوربات (Vitamin C)بسیاری از واکنش های ردوکس
هیدروکسیلاسیون کلاژن
بیماری اسکوربوتمگادوزهای مزمن 10 تا 150 برابر RDA (1 تا 15 گرم) ممکن است باعث گرفتگی عضلات، اسهال، حالت تهوع، سنگ کلیه شود.
قطع ناگهانی مگادوز ممکن است منجر به اسکوربوت شود، زیرا متابولیسم آن با مگادوز تسریع می شود.
بیوتین(Vitamin B7)کوفاکتور در واکنش های کربوکسیلاسیوننادر است. ناشی از کمبود بیوتین در تغذیه کامل.
آویدین موجود در سفیده تخم مرغ خام، به بیوتین در روده متصل می شود و از جذب آن جلوگیری می کند.
درماتیت، گلوسیت، ریزش مو، بی اشتهایی، افسردگی و هیپرکلسترولمی.
هیچ سمیت شناخته شده ای وجود ندارد.
کوبالامین(Vitamin B12)متابولیسم فولات و سنتز DNA، حفظ میلینه شدن مجاری نخاعیکم خونی مگالوبلاستیک، نوروپاتی محیطیبدون سمیت قابل توجه
فولیک اسید(Vitamin B9)انتقال و استفاده از واحدهای 1 کربنی در سنتز DNA و اسید آمینهکم خونی مگالوبلاستیک، نقص لوله عصبیاثر تراتوژنیک در مدل جوندگان.
بدون عوارض جانبی در دوزهای خوراکی بالا.
نیاسین یا نیکوتینیک اسی(Vitamin B3)ترکیب شده در NAD و NAD فسفات
واکنش های ردوکس
پلاگر: زوال عقل، درماتیت، اسهالنیاسین و اسید نیکوتینیک بیش از حد از پیش ساخته شده باعث گشاد شدن عروق، "گرگرفتگی" می شود
هپاتوتوکسیک
تیامین(Vitamin B1)به عنوان پیروفسفات، کوآنزیم در واکنش های دکربوکسیلاسیون استبری بری خشک (عصبی عضلانی) و مرطوب (نارسایی قلبی)
سندرم Wernicke-Korsakoff
فقط در صورت استفاده تزریقی
سردرد، ضعف عضلانی، آریتمی قلبی، تشنج
اسید پانتوتنیک(Vitamin B5)موجود در کوآنزیم Aهیچ سندرمی شناسایی نشده استدوزهای بسیار بالا: اسهال
پیریدوکسین(Vitamin B6) کوآنزیم بسیاری از واکنش های متابولیسم اسید آمینه، فسفولیپید و گلیکوژن هستندشیلوز، گلوسیت، درماتیت، نوروپاتی محیطی، تشنجمکمل مگادوز طولانی مدت باعث آتاکسی و نوروپاتی حسی می شود.
ریبوفلاوین(Vitamin B2)به کوآنزیم های فلاوین تبدیل می شود
کوفاکتور برای بسیاری از آنزیم ها در متابولیسم واسطه
آریبوفلاوینوز، کیلوز، استوماتیت زاویه ای، گلوسیت، درماتیت، عروق قرنیهمسمومیت با ریبوفلاوین گزارش نشده است
جذب به طور معمول محدود است.
رتینول(Vitamin A)جزء رنگدانه میله شبکیه. نقش در بینایی در نور کم، رشد. تولید مثل. حفظ مقاومت در برابر عفونتمتاپلازی سنگفرشی، به ویژه هیپرکراتوز غددی، فولیکولی؛ خشکی دهان؛ شب کوری، اختلالات تولید مثل، آسیب پذیری در برابر عفونت.جگر خرس های قطبی و حیوانات بزرگ دارای سطوح بسیار بالایی ویتامین A هستند.
سمیت حاد: می تواند باعث خواب آلودگی، سردرد، استفراغ، بی حالی، لایه برداری پوست و ادم پاپی شود.
سمیت مزمن: تراتوژن، پوکی استخوان، سمیت کبدی.
کاروتنوئیدهای بیش از حد، رنگ پوست را نارنجی مایل به زرد می کنند.
کوله کلسیفرول(Vitamin D)افزایش جذب کلسیم و فسفر؛ معدنی شدن استخوان ها و دندان هاراشیتیسم در کودکان، استئومالاسی در بزرگسالان، هیپوکلسمی، کزازمصرف زیاد ویتامین D باعث هیپرکلسمی و عواقب آن می شود: هیپرکلسیوری، دمینرالیزاسیون استخوان، یبوست، ضعف عضلانی، سنگ کلیه.
توکوفرول(Vitamin E)آنتی اکسیدان، رادیکال های آزاد را از بین می برد.
تنفس سلولی، در درجه اول در عضله، یکپارچگی RBC
دژنراسیون مخچه نخاعی، آتاکسیناراحتی خفیف دستگاه گوارش، حالت تهوع
انعقاد در بیمارانی که داروهای ضد تشنج دریافت می کنند.
فیتومنادیون(Vitamin K)کوفاکتور ساخت فاکتورهای انعقادی کبدی: II (پرترومبین)، VII و X، پروتئین C و پروتئین Sلخته شدن معیوب
اختلال خونریزی
غذاهای حاوی ویتامین K هیچ مشکل سمی ایجاد نمی کنند.
مقادیر بیش از حد ویتامین K ممکن است زمان لخته شدن را کاهش دهد.

عوامل مداخله گر در آزمایش ویتامین A:

 • مصرف حاد اتانول ممکن است منجر به افزایش سطح ویتامین A سرم شود.
 • آزمایش نمونه های غیر ناشتا یا استفاده از مکمل های ویتامین می تواند منجر به افزایش غلظت سرمی ویتامین شود

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

محدوده مرجع آزمایش ویتامین A:

 • 0-6 years: 11.3-64.7 mcg/dL
 • 7-12 years: 12.8-81.2 mcg/dL
 • 13-17 years: 14.4-97.7 mcg/dL
 • > or =18 years: 32.5-78.0 mcg/dL

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

توجه : واحد تست و محدوده نرمال تست وابسته به روش و کیت انجام دهنده تست می باشد و از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر ممکن است متغیر باشد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش ویتامین A استفاده می شود؟

آزمایش ویتامین A برای کمک به تشخیص کمبود ویتامین A در افرادی که علائم و نشانه هایی مانند شب کوری دارند یا در افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین A هستند استفاده می شود. آزمایش ویتامین A برای این منظور رایج نیست زیرا کمبود ویتامین A نادر است.

گاهی اوقات ممکن است از آزمایش برای تشخیص سطوح سمی ناشی از مصرف مقادیر زیاد ویتامین A استفاده شود.

چه زمانی آزمایش ویتامین A درخواست می شود؟

آزمایش ویتامین A ممکن است در صورت داشتن علائم و نشانه هایی که حاکی از کمبود ویتامین A باشد یا سوء تغذیه عمومی دارید، درخواست شود. این علائم و نشانه ها عبارتند از:

 • شب کوری
 • خشکی چشم، پوست و مو
 • زخم و آسیب به قرنیه، خارجی ترین لایه جلوی چشم که عنبیه و مردمک را می پوشاند.
 • ضخیم شدن پوست و ضایعات
 • لکه های خاکستری روی خط چشم (لکه های بیتوت)
 • عفونت های مکرر
 • کم خونی

آزمایش ممکن است به صورت دوره ای انجام شود، زمانی که شما بیماری مرتبط با سوء جذب مواد مغذی دارید، مانند:

 • بیماری سلیاک
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • بیماری کرون، نوعی بیماری التهابی روده است

آزمایش ممکن است زمانی انجام شود که علائم و نشانه ها و سابقه پزشکی شما حاکی از سمیت ویتامین A باشد. اگر سمیت ویتامین A دارید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • دوتایی یا تاری دید
 • خستگی
 • ضعف
 • سرگیجه
 • تشنج
 • تحریک پذیری
 • درد عضلانی
 • درد استخوان و مفاصل
 • کاهش وزن
 • ریزش مو
 • خشکی غشای مخاطی
 • خارش
 • اختلال عملکرد کبد
 • ترک (شکاف) در گوشه های دهان
 • التهاب زبان (گلوسیت)

نتیجه آزمایش ویتامین A چه چیزی را نشان می دهد؟

سطح طبیعی ویتامین A خون به این معنی است که شما در حال حاضر ویتامین A کافی دارید، اما نشان نمی دهد که چقدر ذخیره کرده اید. بدن ویتامین A را در خون در سطح نسبتاً ثابتی تا زمانی که ذخایر کم شود حفظ می کند.

نتیجه آزمایش خون کم ویتامین A به معنای کمبود ویتامین A کافی (کمبود) است. این می تواند منجر به شب کوری در کنار سایر عوارض شود.

سطح بالای ویتامین A خون معمولاً به این معنی است که ویتامین A بیش از حد در خون گردش می کند و ممکن است در سایر قسمت های بدن رسوب کند و منجر به مسمومیت شود. دریافت بیش از حد ویتامین A، معمولا از مکمل ها یا داروهای خاص، می تواند باعث سرگیجه، سردرد و حالت تهوع شود. در موارد جدی، می تواند به کما منجر شود و زندگی را تهدید کند. در زنان باردار، ویتامین A بیش از حد می تواند باعث نقص مادرزادی در نوزادان آنها شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

افرادی که مقدار کمی ویتامین A ذخیره شده دارند، ممکن است تا زمانی که به بیماری یا شرایط دیگری مانند بارداری مبتلا شوند، ویتامین A محدود اما کافی داشته باشند، که باعث افزایش نیاز بدن آنها می شود. این یکی از دلایل شیوع شب کوری در بسیاری از نقاط جهان در دوران بارداری است.

خوردن مقادیر بیش از حد غذاهای حاوی بتاکاروتن، مانند هویج، می تواند باعث شود که پوست فرد به رنگ زرد متمایل به نارنجی درآید، اما باعث سمیت ویتامین A نمی شود. وقتی ویتامین A کافی وجود داشته باشد، بدن بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل نمی کند.

منابع غذایی ویتامین A کدامند؟

منابع ویتامین A از پیش ساخته شده شامل گوشت (به ویژه جگر)، تخم مرغ، محصولات لبنی و غذاهای غنی شده است. منابع کاروتن (عمدتا بتاکاروتن) شامل میوه ها و سبزیجات با رنگ روشن مانند هویج، اسفناج، زردآلو، سیب زمینی شیرین و طالبی است.

جدول زیر مقدار ویتامین A موجود در غذاهای مختلف را فهرست می کند:

مقادیر ویتامین A در غذاهای مختلف:

غذاهامقدار رتینول (mcg) در هر وعده
جگر گاو6,582
سیب زمینی شیرین، با پوست پخته شده، 1 عدد کامل1,403
اسفناج، منجمد، آب پز، ½ فنجان573
پای کدو تنبل تهیه شده تجاری 1 عدد488
هویج، خام، ½ فنجان459
شاه ماهی219
بستنی، ⅔ فنجان185
شیر، بدون چربی، با افزودن ویتامین A 149
طالبی، خام، ½ فنجان135
پنیر، ½ فنجان133
فلفل، شیرین، قرمز، خام، ½ فنجان117
انبه، خام، 1 عدد کامل112
غلات صبحانه، 1 وعده90
تخم مرغ، آب پز، 1 عدد بزرگ75
لوبیا چشم بلبلی، آب پز، 1 فنجان66
زردآلو، خشک شده، 5 زردآلو63
کلم بروکلی، آب پز، ½ فنجان60
ماهی قزل آلا59
آب گوجه فرنگی، ¾ فنجان42
ماست ساده کم چرب ۱ پیمانه32
ماهی تن، کنسرو شده در روغن20
لوبیا پخته، کنسرو شده، ساده یا گیاهی، 1 فنجان13
کدو حلوایی ، همه گونه ها، آب پز، ½ فنجان10
مرغ، گوشت سینه بریان، ½ سینه5
پسته بو داده خشک4

میزان توصیه شده رژیم غذایی (RDA) برای ویتامین A چیست؟

برای نوجوانان و بزرگسالان 14 سال و بالاتر، RDA برای مردان 900 میکروگرم (IU 3000) و برای زنان 700 میکروگرم (IU 2310) است. توصیه ها برای دیگران مانند نوزادان، کودکان و زنان باردار متفاوت است.

RDA برای ویتامین A به عنوان معادل فعالیت رتینول (RAE) داده می شود تا فعالیت های زیستی مختلف کاروتنوئیدهای رتینول و پروویتامین A را در نظر بگیرد، که همه آنها توسط بدن به رتینول تبدیل می شوند. یک میکروگرم RAE معادل 1 میکروگرم رتینول، 2 میکروگرم بتاکاروتن مکمل، 12 میکروگرم بتاکاروتن غذایی، یا 24 میکروگرم آلفا کاروتن یا بتا کریپتوکسانتین در رژیم غذایی است.

جدول زیر مقدار ویتامین A مورد نیاز بدن در سنین مختلف را فهرست می کند:

میزان توصیه شده رژیم غذایی (RDAs) برای ویتامین A:

سنآقایانخانم هادوران بارداریدوران شیر دهیواحد اندازه گیری
تولد تا 6 ماهگی 400 400 **mcg RAE
7 تا 12 ماه 500 500 **mcg RAE
1 تا 3 سال 300 300 ** mcg RAE
4 تا 8 سال 400 400 **mcg RAE
9 تا 13 سال 600 600 **mcg RAE
14 تا 18 سال 900 7007501200mcg RAE
19 تا 50 سال 900 7007701300mcg RAE
بیشتر از 50 سال 900 700**mcg RAE

کمبود ویتامین A چگونه درمان می شود؟

کمبودهای خفیف تا متوسط ​​با مکمل ها و/یا با تغییر در رژیم غذایی درمان می شوند. کمبودهای شدیدتر ممکن است نیاز به دوزهای درمانی تحت نظارت ویتامین A داشته باشند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

منابع مورد استفاده در این مطلب

2020 Review performed by Hoon Loi, Chong, MD, FASN, FRSPH, IPFPH, Physician, MJ Health Care Centre.

Johnson L. Vitamin A Deficiency. Nutrition Disorders. MSD Manual Professional Edition. Last full review August 2020.

(February 14, 2020) NIH, Office of Dietary Supplements (ODS). Vitamin A. Available online at https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-Consumer/. Accessed May 2020.

(May 28, 2020) Olson J, Ameer M, Goyal A. Vitamin A Toxicity. StatPearls. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532916/. Accessed May 2020.

(2020) World Health Organization. Micronutrient deficiencies. Vitamin A deficiency. Available online at https://www.who.int/nutrition/topics/vad/en/. Accessed May 2020.

Schwartz, R. et. al. (Updated 2011 January 7). Dermatologic Manifestations of Vitamin A Deficiency. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1104441-overview. Accessed March 2011.

Ansstas, G. and Thakore, J. (Updated 2010 December 28). Vitamin A Deficiency. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/126004-overview. Accessed March 2011.

Eledrisi, M. et. al. (Updated 2009 September 2). Vitamin A Toxicity. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/126104-overview. Accessed March 2011.

Dugdale, D. (Updated 2009 November 15). Vitamin A test. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003570.htm. Accessed March 2011.

Vorvick, L. (Updated 2009 November 1). Beta-carotene test. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003571.htm. Accessed March 2011.

Dugdale, D. (Updated 2010 May 23). Hypervitaminosis A. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000350.htm. Accessed March 2011.

Frank, E. et. al. (Updated 2010 December). Vitamins. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Vitamins.html?client_ID=LTD. Accessed March 2011.

(© 1995-2011). Unit Code 60298: Vitamin A, Serum. Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/print.php?unit_code=60298. Accessed March 2011.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 400-401.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 1116-1119.

Barclay, L. (2010 December 8). Vitamin A May Reduce Deaths From Measles and Diarrhea in Children. Medscape Today from Medscape Medical News [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/733832. Accessed March 2011.

Wisse, B. (2014 May 10 Updated). Hypervitaminosis A. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000350.htm. Accessed on 8/29/15.

Dugdale, D. (2013 November 1 Updated). Vitamin A blood test. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003570.htm. Accessed on 8/29/15.

Frank, E. et. al. (2015 July Updated). Vitamins. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Vitamins.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed on 8/29/15.

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *