آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید (VMA)

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید (VMA)

وانیلیل ماندلیک اسید(VMA)، یک محصول جانبی متابولیکی نوراپی نفرین و اپی نفرین است، که در کبد تولید می شود، و از آن می توان برای تشخیص نوروبلاستوما و سایر تومورهای منشأ تاج عصبی استفاده کرد.

اسامی دیگر:

 • VMAU
 • Vanillylmandelic Acid urine

چرا آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) درخواست می شود؟

 • برای کمک به تشخیص یا رد یک نوروبلاستوما یا سایر تومورهای عصبی غدد درون ریز
 • برای مانیتور اثربخشی درمان

چه زمانی آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) درخواست می شود؟

 • هنگامی که کودک یک توده در شکم (توده شکمی)، کبودی اطراف چشم، مشکل در راه رفتن یا درد استخوان دارد.
 • هنگامی که علائم افزایش ترشح کاتکول آمین، مانند فشار خون بالا مداوم یا دوره ای، سردردهای شدید، ضربان قلب سریع و تعریق وجود دارد.
 • زمانی که تومور نورواندوکرین، مانند نوروبلاستوما، تحت درمان قرار گرفته است.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) :

 • ظرف/لوله: ظرف ادرار 24 ساعته/ ظرف ادرار رندوم
 • نوع نمونه: ادرار
 • حجم نمونه: 5 میلی لیتر
ظروف نمونه مورد نباز برای آزمایش وانیلیل مندلیک اسید(VMA)

ظروف نمونه مورد نباز برای آزمایش وانیلیل مندلیک اسید(VMA)

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-وانیلیل-ماندلیک-اسید(VMA)نگهدارنده-های-ادرار-24-ساعته

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

دستورالعمل ها:

در شروع جمع آوری 25 میلی لیتر اسید استیک 50 درصد به عنوان نگهدارنده اضافه کنید. اگر نمونه در طول جمع آوری در یخچال نگهداری شود، نگهدارنده را میتوان تا 12 ساعت پس از جمع آوری اضافه کرد. برای کودکان زیر 5 سال از 15 میلی لیتر اسید استیک 50 درصد استفاده کنید. این نگهدارنده برای دستیابی به PH بین 1 تا 5 در نظر گرفته شده است. در صورت لزوم، pH ادرار را با 50 درصد اسید استیک یا هیدروکلریک 1 تا 5 تنظیم کنید.

جمع-آوری-ادرار-24-ساعته

جمع آوری نمونه ادرار 24 ساعته

در صورت استفاده از اسید بوریک، روی ظرف نمونه یادداشت کنید. همچنین بررسی کنید که PH در محدوده مورد نظر (1 تا 5) باشد. اگر PH خارج از محدوده مورد نظر است، pH را با اسید قوی‌تر تنظیم کنید (اسید استیک ترجیح داده می‌شود اما سایر اسیدهای ذکر شده در بالا در صورت وجود می‌توانند استفاده شوند(به صورت قطره‌ای برای رساندن pH به محدوده دلخواه).

نام روش انجام آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA):

کروماتوگرافی مایع – طیف سنجی جرمی پشت سر هم (LC-MS/MS)

شرح روش:

وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) با استخراج فاز جامد (SPE) مقدار یک میلی لیتر ادرار اندازه گیری می شود. مقدار مشخصی از استاندارد داخلی VMA با ایزوتوپ پایدار (IS) به هر نمونه ادرار قبل از SPE اضافه می‌شود. VMA و IS از ستون SPE با متانول شسته می شوند. متانول تبخیر می شود و VMA و IS در فاز متحرک کروماتوگرافی مایع با طیف سنجی جرمی پشت سر هم (LC-MS/MS) حل می شوند.

بخشی از این عصاره آماده شده روی یک ستون LC تزریق می شود که VMA و IS را از بخش عمده ماتریس نمونه باقی مانده جدا می کند. VMA و IS توسط طیف سنجی جرمی پشت سر هم با استفاده از حالت نظارت بر واکنش انتخاب شده اندازه گیری می شوند. وانیلیل ماندلیک اسید(VMA)با استفاده از نسبت به IS در مقابل کالیبراتورهای ادرار اندازه‌گیری می‌شود.

LC-MS-MS

مکانیسم روش LC MS

آمادگی قبل از انجام آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA):

 • به مدت 2 یا 3 روز قبل و در طول جمع آوری 24 ساعته برای وانیلیل ماندلیک اسید(VMA)، بیمار را تحت رژیم غذایی محدود شده با وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) قرار دهید. از بیمار بخواهید از مصرف قهوه، چای، موز، شکلات، کاکائو، شیرین بیان، مرکبات، تمام مواد غذایی و مایعات حاوی وانیل و آسپرین خودداری کند. دستورالعمل های خاص را از آزمایشگاه دریافت کنید.
 • به بیمار آموزش دهید که از مصرف داروهای ضد فشار خون و گاهی اوقات همه داروها در این دوره و احتمالاً بیشتر زیر نطر پزشک معالج خودداری کند. که عبارتند از: کلونیدین، ال-دوپا، متوکاربامول، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز، رزرپین، سالیسیلات ها.
 • دیورتیک ها، مهارکننده های ACE، مسدود کننده های کانال کلسیم، مسدود کننده های آلفا و مسدود کننده های بتا باعث ایجاد حداقل تداخل می شوند یا هیچ تداخلی ندارند.
 •  به بیمار آموزش دهید که از فعالیت بدنی زیاد و استرس در طول دوره آزمایش اجتناب کند.

ناشتاییچه چیزی در آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) مورد بررسی قرار می گیرد ؟

وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) یکی از محصولات تجزیه (متابولیت ها) اپی نفرین (آدرنالین) و نوراپی نفرین است. اپی نفرین و نوراپی نفرین به گروهی از هورمون های مشابه به نام کاتکول آمین ها تعلق دارند. این آزمایش مقدار وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) را که معمولاً در یک دوره 24 ساعته از ادرار دفع  می شود را اندازه گیری می کند تا اپی نفرین و نوراپی نفرین اضافی را تشخیص دهد. این آزمایش برای تشخیص تومورهایی به نام نوروبلاستوم و سایر تومورهای عصبی غدد درون ریز استفاده می شود.

متابولیسم-وانیلیل-ماندلیک-اسید(VMA)

متابولیسم وانیلیل ماندلیک اسید(VMA)

کاتکولامین ها در بخش مرکزی غدد فوق کلیوی یعنی مدولای فوق کلیوی تولید می شوند. غدد فوق کلیوی اندام های مثلثی کوچکی هستند که در بالای هر کلیه قرار دارند. کاتکول آمین های اولیه آزاد شده دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین هستند. این هورمون ها در پاسخ به استرس فیزیکی یا احساسی در جریان خون ترشح می شوند. آنها به انتقال پالس های عصبی در مغز، افزایش آزادسازی گلوکز و اسیدهای چرب برای انرژی، گشاد شدن برونشیول ها و گشاد شدن مردمک ها کمک می کنند. نوراپی نفرین همچنین رگ های خونی را منقبض می کند و فشار خون را افزایش می دهد و اپی نفرین ضربان قلب و متابولیسم را افزایش می دهد.

ساختار غدد فوق کلیوی

ساختار غدد فوق کلیوی

کاتکول آمین ها پس از اتمام فعالیت خود به ترکیبات غیر فعال متابولیزه می شوند. دوپامین به اسید هومووانیلیک (HVA)، نوراپی نفرین به نورمتانفرین و VMA و اپی نفرین به متانفرین و VMA تبدیل می شود. هم هورمون ها و هم متابولیت های آنها از طریق ادرار از بدن دفع می شوند. وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) معمولاً در ادرار در مقادیر کم نوسان وجود دارد که فقط در طول و مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن بدن در معرض یک عامل استرس زا به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

گاهی اوقات، تومورها در سلول های سیستم عصبی غدد درون ریز که از ترکیبی از سلول های تولید کننده هورمون ها و سلول های عصبی تشکیل شده است، شروع به ترشح هورمون می کنند. این نوع سلول ها در سراسر بدن در اندام هایی مانند ریه ها و دستگاه گوارش یافت می شوند. تومورهایی که در این سلول ها ایجاد می شوند، تومورهای عصبی غدد درون ریز نامیده می شوند.

تومورهای نورواندوکرین، مانند نوروبلاستوما و فئوکروموسیتوم، گاهی اوقات می توانند مقادیر زیادی کاتکول آمین تولید کنند که در نتیجه غلظت هورمون ها و متابولیت های آنها به شدت افزایش می یابد. ترشح هورمون می تواند باعث بیماری و علائم و نشانه هایی مانند فشار خون بالا، سردردهای شدید، تپش قلب، تعریق، حالت تهوع، اضطراب و گزگز در اندام ها شود.

به گفته انجمن سرطان آمریکا، نوروبلاستوم ها سرطان های نادری هستند، اما شایع ترین سرطان هایی هستند که نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهند. هر ساله حدود 700 مورد جدید، عمدتاً در نوزادان یک تا دو ساله تشخیص داده می شود که 90 درصد موارد در کودکان زیر پنج سال رخ می دهد. به ندرت ممکن است نوزادی با نوروبلاستوما متولد شود. این سرطان‌ها که از سلول‌های عصبی اولیه ناشی می‌شوند، می‌توانند در شکم، غدد فوق کلیوی، گردن، قفسه سینه یا لگن یافت شوند. در حدود دو سوم مواقع، تومورها تا زمان تشخیص به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا می‌کنند (متاستاز).

نوروبلاستوماپس از شناسایی، بسیاری از نوروبلاستوم ها را می توان با موفقیت درمان کرد. در برخی موارد، نوروبلاستوما ممکن است بدون درمان ناپدید شود. در موارد دیگر، سلول‌های آنها ممکن است خود به خود به سلول‌های عصبی طبیعی بالغ شوند و نوروبلاستوما را به یک گانگلیونورومای خوش‌خیم یا به یک گانگلیونوروبلاستوما تا حدی خوش‌خیم تبدیل کنند.

فئوکروموسیتوم ها تومورهای نادری هستند که عمدتاً در غدد فوق کلیوی ایجاد می شوند. به گفته موسسه ملی سرطان، این بیماری ها سالانه 2 تا 8 نفر در هر میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهند، در درجه اول افراد 30 تا 50 ساله. بیشتر فئوکروموسیتوم ها خوش خیم هستند و از محل اصلی خود پخش نمی شوند، اما برخی ممکن است متاستاز داده و به سایر اندام های بدن منتقل شوند. در صورت عدم درمان، آنها به رشد و تولید کاتکول آمین ها ادامه می دهند و علائم مرتبط با هورمون همچنان بدتر می شوند.

فئوکروموسیتوما

فئوکروموسیتوما

با گذشت زمان، فشار خون بالا ناشی از فئوکروموسیتوم ممکن است به اندام های بدن مانند کلیه ها و قلب آسیب برساند و خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی را در فرد مبتلا افزایش دهد. تشخیص فئوکروموسیتوم مهم است زیرا نشان دهنده یک شکل بالقوه قابل درمان از فشار خون بالا است. در بیشتر موارد، برای کاهش یا از بین بردن علائم و عوارض مرتبط، می توان آنها را برداشت و/یا درمان کرد.

آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA)، همراه با سایر آزمایش ها برای کاتکول آمین ها و متابولیت های آنها، می تواند برای کمک به تشخیص وجود نوروبلاستوم استفاده شود. آزمایش های ارجح برای فئوکروموسیتوم ها متانفرین های آزاد پلاسما، متانفرین ادرار و آزمایش های ادرار یا کاتکول آمین پلاسما هستند. با این حال، آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) ممکن است به همراه یک یا چند مورد از این آزمایش‌ها برای کمک به تشخیص و رد کردن فئوکروموسیتوم درخواست شود.

عوامل مداخله گر در آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA):

 • افزایش سطوح وانیلیل ماندلیک اسید(VMA)ممکن است توسط برخی غذاها (مانند چای، قهوه، کاکائو، وانیل، شکلات، سرکه سیب، سودا، شیرین بیان) ایجاد شود.
 • ورزش شدید، استرس و گرسنگی ممکن است باعث افزایش سطح VMA شود.
 • کاهش کاذب سطوح وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) ممکن است ناشی از اورمی، ادرار قلیایی و مواد حاجب ید رادیوگرافی باشد.
 • داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) شوند عبارتند از استامینوفن، آمینوفیلین، کافئین، کلرال هیدرات، دی سولفیرام، اپی نفرین، اریترومایسین، اتانول، انسولین، لوودوپا، لیتیوم، متنامین ماندلات، متیل دوپا، اسید نیکوتینیک، نیتروگلیسیرین، کینیدین، تتراسایکلین ها.. بیمارانی که L-dopa دریافت می کنند باید مصرف آن را به مدت 24 ساعت قبل از تهیه نمونه متوقف کنند.
 • داروهایی که ممکن است باعث کاهش سطح وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) شوند عبارتند از کلونیدین، دی سولفیرام، گوانتیدین سولفات، ایمی پرامین، مهارکننده های MAO، فنوتیازین ها، رزرپین، سالیسیلات ها.
 • داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح کاتکول آمین شوند عبارتند از الکل (اتیل)، آمینوفیلین، کافئین، کلرال هیدرات، کلونیدین (درمان طولانی مدت)، مواد حاجب (حاوی ید)، دیسولیرام، اپی نفرین، اریترومایسین، انسولین، متنامین، متیل دوپا، اسید نیکوتینیک(دوزهای زیاد)، نیتروگلیسیرین، کینیدین، ریبولاوین و تتراسایکلین ها.
 • داروهایی که ممکن است باعث کاهش سطح کاتکول آمین شوند عبارتند از گوانتیدین، رزرپین و سالیسیلات ها.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

اهمیت بالینی

افزایش سطوح وانیلیل ماندلیک اسید(VMA):

 • فئوکروموسیتوم
 • نوروبلاستوما
 • گانگلیونوروما
 • گانگلیوبلاستوم: این تومورها می توانند کاتکولامین تولید کنند. سطوح HVA/VMA بالا خواهد رفت.
 • استرس شدید، ورزش شدید، اضطراب حاد: کاتکول آمین ها در طول استرس فیزیکی (بیماری جدی) یا احساسی یا بعد از ورزش سنگین افزایش می یابد. سطوح HVA/VMA افزایش می یابد.

کاهش سطوح وانیلیل ماندلیک اسید(VMA):

 • بی اشتهایی عصبی
 • دیستونی خانوادگی
 • فشار خون ارتواستاتیک ایدیوپاتیک

ملاحظات بالینی

 • این آزمایش در درجه اول برای ارزیابی فئوکروموسیتوم در بیمار مبتلا به فشار خون استفاده می شود.
 • یک رژیم غذایی با محدودیت VMA برای 2 تا 3 روز قبل و در طول دوره جمع آوری ادرار 24 ساعته ضروری است.
 • این جمع آوری ادرار 24 ساعته نیاز به ماده نگهدارنده دارد و باید روی یخ یا یخچال قرار داده شود.
 • مقادیر بیشتر در طول یک دوره فشار خون بالا افزایش می یابد.
 • مقادیر ممکن است در برخی از افراد مبتلا به فئوکروموسیتوم طبیعی باشد.

محدوده مرجع:

Vanillylmandelic Acid, 24 Hour, Urine

 • <1 year: <25.0 mg/g creatinine
 • 1 year: <22.5 mg/g creatinine
 • 2-4 years: <16.0 mg/g creatinine
 • 5-9 years: <12.0 mg/g creatinine
 • 10-14 years: <8.0 mg/g creatinine
 • > or =15 years (adults): <8.0 mg/24 hours

Vanillylmandelic Acid, Random, Urine

 • <1 year: <25.0 mg/g creatinine
 • 1 year: <22.5 mg/g creatinine
 • 2-4 years: <16.0 mg/g creatinine
 • 5-9 years: <12.0 mg/g creatinine
 • 10-14 years: <8.0 mg/g creatinine
 • > or =15 years (adults): <7.0 mg/g creatinine

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

توجه : واحد تست و محدوده نرمال تست وابسته به روش و کیت انجام دهنده تست می باشد و از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر ممکن است متغیر باشد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) استفاده می شود؟

آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) در درجه اول برای تشخیص و رد تومورهایی به نام نوروبلاستوم در کودکان با توده شکمی یا سایر علائم نشان دهنده بیماری استفاده می شود. ممکن است همراه با آزمایش اسید هومووانیلیک (HVA) برای کمک به تشخیص نوروبلاستوم، پایش اثربخشی درمان، و نظارت بر عود نوروبلاستوم درخواست شود.

آزمایش کراتینین ادرار نیز معمولاً درخواست می‌شود، به‌ویژه با آزمایش ادرار راندوم، و نتایج آزمایش‌ها اغلب به صورت نسبت VMA به کراتینین و HVA به کراتینین گزارش می‌شود. از آنجایی که کراتینین ماده ای است که با سرعت نسبتاً ثابتی وارد ادرار می شود، به عنوان مقایسه با مقادیر VMA و HVA عمل می کند.

آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) زمانی اغلب برای تشخیص فئوکروموسیتوم درخواست می شد، اما آزمایش های ترجیحی اکنون متانفرین های آزاد پلاسما، متانفرین ادرار و آزمایش های ادرار یا کاتکول آمین پلاسما هستند. آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) همچنان ممکن است همراه با یک یا چند مورد از این آزمایش‌ها برای کمک به تشخیص و رد کردن فئوکروموسیتوم درخواست شود.

چه زمانی آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) درخواست می شود؟

آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) زمانی درخواست می‌شود که یک متخصص یا مشکوک به نوروبلاستوما در کودک باشد یا بخواهد این احتمال را رد کند. هنگامی که کودک دارای توده شکمی یا سایر علائم حاکی از نوروبلاستوم است، پزشک ممکن است آن را همراه با آزمایش اسید هومووانیلیک (HVA) درخواست کند. این علائم و نشانه ها بسته به محل آنها می تواند متفاوت باشد و ممکن است در طول زمان متفاوت باشد:

 • اکثر نوروبلاستوم ها در شکم قرار دارند، بنابراین شایع ترین علامت، توده یا توده غیر حساس غیرمعمول در آن ناحیه است. سایر موارد شامل درد شکم و بی اشتهایی است.
 • گاهی اوقات تومور در گردن می تواند باعث تورم شود و بر بلع یا تنفس تأثیر بگذارد.
 • اگر تومور روی اعصاب ستون فقرات فشار بیاورد، ممکن است بر توانایی راه رفتن کودک تأثیر بگذارد.
 • اگر به استخوان‌ها گسترش یافته باشد (متاستاز) ممکن است باعث درد استخوان شود و اگر به مغز استخوان برسد، ممکن است بر تولید سلول‌های خونی تأثیر بگذارد و باعث خستگی، رنگ پریدگی و خونریزی شود.
 • نوروبلاستوما همچنین می تواند باعث کبودی اطراف چشم و افتادگی پلک، لکه های بنفش مایل به آبی روی پوست شود و گاهی اوقات می تواند بر عملکرد مثانه و روده تأثیر بگذارد. به ندرت ممکن است باعث اسپاسم عضلانی و حرکات سریع چشم شود که به آنها “چشم های رقصنده، پاهای رقصنده” گفته می شود.

علائم-نوروبلاستوماآزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) همچنین ممکن است زمانی درخواست شود که کودکی برای نوروبلاستوما تحت درمان قرار گرفته باشد و به طور دوره ای برای پایش عود بیماری درخواست شود.

گاهی اوقات ممکن است آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) همراه با یک یا چند آزمایش متانفرین یا کاتکولامین زمانی که پزشک مشکوک به ابتلای فرد به فئوکروموسیتوم است، توصیه شود. آنها ممکن است زمانی درخواست شوند که فردی فشار خون مکرر یا مداوم داشته باشد که به درمان‌های مرسوم پاسخ نمی‌دهد، برای متنیتورینگ اثربخشی درمان فئوکروموسیتوم و به طور دوره‌ای برای پایش عود بیماری.

نتیجه آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) چه چیزی را نشان می دهد؟

از آنجایی که آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) به بسیاری از تاثیرات خارجی حساس است و نوروبلاستوما و فئوکروموسیتوم نادر است، میزان مثبت کاذب برای این تست بالا است – بیش از 15 درصد. هنگامی که فردی دارای مقادیر زیادی VMA در ادرار خود باشد، تشخیص بیماری نیست. این نشان می دهد که بررسی بیشتر ضروری است.

استرس های شدید عاطفی و فیزیکی می تواند باعث افزایش متوسط ​​تا زیاد در سطوح وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) شود. پزشک معالج باید کودک یا بزرگسال را به طور کلی ارزیابی کند – وضعیت جسمی او، وضعیت عاطفی، داروهای تجویز شده، و هر محصول بدون نسخه ای که فرد مصرف می کند. هنگامی که مواد و/یا شرایط مداخله‌گر پیدا و برطرف می‌شوند، پزشک مجددا فرد را آزمایش می‌کند تا مشخص کند آیا VMA هنوز بالاست یا خیر. پزشک همچنین ممکن است آزمایش‌های کاتکول آمین و متانفرین، آزمایش جهش ژنتیکی، و آزمایش‌های تصویربرداری مانند MRI را برای کمک به یافتن تومور (ها) درخواست کند.

اگر کودک یا بزرگسالی برای نوروبلاستوما یا فئوکروموسیتوم تحت درمان است، کاهش غلظت VMA نشان دهنده پاسخ به درمان است. سطوح ثابت یا افزایشی نشان می دهد که درمان موثر نیست. اگر غلظت VMA در ابتدا طبیعی باشد و سپس در فردی که قبلا نوروبلاستوما یا فئوکروموسیتوم داشته است افزایش یابد، احتمالاً تومور عود می کند.

حدود 90 درصد از کودکان مبتلا به نوروبلاستوما، VMA و اسید هومووانیلیک اضافی تولید می کنند. اگر آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) و سایر آزمایش های کاتکول آمین و متانفرین طبیعی باشد، احتمال اینکه یک کودک نوروبلاستوما داشته باشد یا یک بزرگسال مبتلا به فئوکروموسیتوم باشد، کمتر است، اما نمی توان آن را رد کرد. تومورها لزوماً کاتکول آمین ها را با سرعت ثابتی تولید نمی کنند، بنابراین افزایش هورمون ها و متابولیت ها در ادرار نوسان می کند و ممکن است در نمونه آزمایش شده افزایش نیابد. این امر به ویژه زمانی صادق است که یک نمونه ادرار تصادفی آزمایش شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

مقدار VMA تولید شده لزوماً با اندازه تومور مطابقت ندارد. این یک ویژگی فیزیکی بافت تومور است. با این حال، با افزایش اندازه تومور، مقدار کل VMA تولید شده افزایش خواهد یافت.

یک پزشک متخصص گاهی اوقات نسبت VMA-به-HVA را در نوروبلاستوما ارزیابی می کند. نسبت پایین با پیش آگهی بدتر همراه است.

انواع داروها می توانند با آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) تداخل داشته باشند، اما آنهایی که مورد آزمایش قرار می گیرند باید همیشه قبل از قطع هر گونه داروهای تجویز شده با پزشک خود مشورت کنند. برخی از داروهایی که می توانند تداخل ایجاد کنند عبارتند از: سرکوب کننده های اشتها، کافئین، کلونیدین، دی سولفیرام، هیستامین، ایمی پرامین، انسولین، اپی نفرین، لوودوپا، لیتیوم، مورفین، مهارکننده های MAO، نیتروگلیسیرین و آلکالوئیدهای راوولفیا. اثرات این داروها بر نتایج VMA از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و اغلب قابل پیش بینی نیستند.

چرا باید 24 ساعت ادرار را جمع آوری کرد؟

دلیل اینکه شما باید ادرار خود را در یک دوره 24 ساعته جمع آوری کنید این است که مقدار VMA آزاد شده در ادرار در طول روز تغییر می کند. با جمع آوری تمام ادرار به مدت 24 ساعت، مقدار VMA اندازه گیری شده را می توان در کل روز به طور متوسط ​​محاسبه کرد و نشان دهنده بهتری از افزایش یا عدم افزایش سطح ادرار است.

چه مدت طول می کشد تا نتایج آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید(VMA) آماده شود؟

این بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می دهد. این آزمایش به تجهیزات تخصصی نیاز دارد و هر آزمایشگاهی این آزمایش را ارائه نمی دهد. در برخی موارد، نمونه شما باید به آزمایشگاه مرجع ارسال شود و ممکن است چندین روز طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

چه افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فئوکروموسیتوم یا نوروبلاستوما هستند؟

افرادی که سابقه خانوادگی نئوپلازی چندگانه غدد درون ریز (MEN2) دارند، یک بیماری ژنتیکی است که خطر ابتلا به تومور در غدد سیستم غدد درون ریز را افزایش می دهد، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فئوکروموسیتوم هستند، اما حدود یک تا دو درصد موارد ممکن است به دلیل عوامل ارثی مانند جهش در ژن ALK باشد. کسانی که سابقه خانوادگی قوی دارند ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

 • Catecholamines
 • Plasma Free Metanephrines
 • Urine Metanephrines
 • Urine Creatinine

در جای دیگر وب:

Cancer.Net: Neuroendocrine tumor
American Cancer Society: Neuroblastoma
National Cancer Institute: Neuroblastoma Treatment (PDQ®) 
National Cancer Institute: Pheochromocytoma Treatment (PDQ®)
MayoClinic.com: Pheochromocytoma

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(© 1995-2017). Vanillylmandelic Acid (VMA), 24 hour, urine. Mayo Clinic. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/9454. Accessed March 2017.

Lee, H. (Updated 2014 February 2014). Vanillylmandelic Acid (VMA). Medscape Reference. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2089620-overview. Accessed March 2017.

Mayo Clinic staff (2014 May 2). Pheochromocytoma. Mayo Clinic. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/pheochromocytoma/DS00569/DSECTION=all&METHOD=print. Accessed March 2017.

Joyner, B. (Updated 2015 March 27). Neuroblastoma. Medscape Reference. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/439263-overview. Accessed March 2017.

Martin, L. (Updated 2015 May 3). Catecholamines – urine. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003613.htm. Accessed March 2017.

Blake, M. (Updated 2016 June 30). Pheochromocytoma. Medscape Reference. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/124059-overview. Accessed March 2017.

(Updated 2017 January). Neuroblastoma. ARUP Consult. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Neuroblastoma.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed March 2017.

(Updated 2017 January 23). Neuroblastoma treatment (PDQ) – Health professional version. National Cancer Institute. Available online at https://www.cancer.gov/types/neuroblastoma/hp/neuroblastoma-treatment-pdq. Accessed March 2017.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 987-990.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 1110-1113.

Dugdale, D. (Updated 2009 May 09). Catecholamines – urine. MedLinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003613.htm. Accessed August 2009.

(Modified 2008 February 08). Neuroblastoma Screening (PDQ®), Health Professional Version. National Cancer Institute [On-line information]. Available online at http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/screening/neuroblastoma/healthprofessional/allpages. Accessed August 2009.

(Revised 2008 October 21). Detailed Guide: Neuroblastoma. American Cancer Society [On-line information]. Available online at http://www.cancer.org/docroot/CRI/CRI_2_3x.asp?rnav=cridg&dt=31. Accessed August 2009.

Vuguin, P. (Updated 2009 August 27). Pheochromocytoma. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/988683-overview. Accessed September 2009.

Joyner, B. and Lopushnyan, N. (Updated 2007 December 4) Neuroblastoma eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/439263-overview. Accessed September 2009.

(Updated 2009 August). Neuroblastoma. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Neuroblastoma.html. Accessed September 2009.

Korones, D. (Revised 2009 January). Neuroblastoma: Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec19/ch285/ch285c.html?qt=VMA&alt=sh. Accessed September 2009.

Grossman, A. (Revised 2007 November). Pheochromocytoma. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec12/ch153/ch153h.html?qt=VMA&alt=sh. Accessed September 2009.

Mayo Clinic Staff (2009 April 03). Pheochromocytoma. Mayoclinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/pheochromocytoma/DS00569/DSECTION=all&METHOD=print. Accessed September 2009.

Lin, J. (Updated 2012 March 16). Vanillylmandelic Acid (VMA). Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2089620-overview. Accessed June 2013.

Frank, E. (Updated 2013 May). Neuroblastoma. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Neuroblastoma.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed June 2013.

Joyner, B. and Lopushnyan, N. (Updated 2012 October 10). Neuroblastoma. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/439263-overview. Accessed June 2013.

Mayo Clinic staff (2011 April 5). Pheochromocytoma. Mayo Clinic [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/pheochromocytoma/DS00569/DSECTION=all&METHOD=print. Accessed June 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top