دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
تومور مارکر | Tumor Markers

تعریف تومور مارکر (Tumor Markers):

تومور مارکرها موادی هستند، اغلب پروتئینی، که توسط خود بافت سرطانی یا گاهی توسط بدن در پاسخ به رشد سرطان تولید می شوند. از آنجایی که برخی از این مواد را می توان در نمونه های بدن مانند خون، ادرار و بافت تشخیص داد، این نشانگرها ممکن است همراه با سایر آزمایش ها و روش ها برای کمک به تشخیص برخی از انواع سرطان، پیش بینی و پایش پاسخ فرد به درمان های خاص و تشخیص عود آن استفاده شوند.

اگرچه مرگ و میر ناشی از سرطان در طول هفتاد سال گذشته حدود 21 درصد کاهش یافته است، علیرغم پیشرفت روش های درمانی چند رشته ای، همچنان یکی از علل اصلی مرگ و میر است. در مقابل، کاهش چشمگیری در مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و عفونی حاصل شده است.

مطالعات نشان داده اند که تشخیص زودهنگام سرطان می تواند منجر به بقای طولانی مدت شود. بنابراین، نیاز فوری به جستجو برای تومور مارکرهای با حساسیت و ویژگی بالا وجود دارد تا امکان تشخیص زودهنگام سرطان، درمان مؤثر و کاهش مرگ و میر فراهم شود. تلاش زیادی برای کشف، شناسایی و کاربرد بالینی نشانگرهای تومور برای تشخیص وجود سرطان در مراحل اولیه انجام شده است.

در نتیجه، تعداد فزاینده‌ای از مولکول‌های زیستی، عمدتاً پروتئین‌های خاص و برخی از اسیدهای ریبونوکلئیک خاص (RNA) و اسیدهای دی‌اکسی ریبونوکلئیک (DNAs)، شناسایی شده‌اند و به‌عنوان تومور مارکرهایی به‌طور بالقوه برای اهداف غربالگری و برای اهداف پیش آگهی در مدیریت بالینی روزانه استفاده می‌شوند. در بیماران سرطانی این تومور مارکرها نه تنها برای طبقه بندی سرطان ها بلکه برای مانیتور پاسخ به درمان نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

به عنوان مثال، گیرنده استروژن (ER)، گیرنده پروژسترون (PR) و پروتئین انکوژن HER2/neu در تشخیص و مدیریت بیماران مبتلا به سرطان پستان با استفاده از نمونه های جراحی استفاده می شود. نشان داده شده است که ER یک مارکر پیش آگهی برای سرطان سینه و یک مارکر پیش بینی کننده برای درمان هورمونی است. نشان داده شد که تقویت HER2/neu و بیان بیش از حد با پیش آگهی ضعیف مرتبط بوده و پیش بینی کننده پاسخ درمانی در سرطان پستان است.

تومور مارکرها علاوه بر این، پیشرفت‌های فناوری منجر به آزمایش‌هایی شده است که می‌توانند چندین مارکر ژنتیکی یا پانل‌های نشانگر را به طور همزمان ارزیابی کنند و اطلاعات گسترده‌ای در مورد ویژگی‌های یک تومور ارائه دهند. نمونه هایی از این موارد همراه با نشانگرهای تومور سنتی بیشتر در جدول این مقاله گنجانده شده است.

در حالی که تعداد کمی از تومور مارکرها در دسترس هستند و مشخص شده است که از نظر بالینی مفید هستند، تعدادی از تومور مارکرها در دسترس هستند اما اغلب درخواست نمی شوند زیرا مشخص شده است که آنها حساسیت و اختصاصیت کافی را ندارند. برخی دیگر در حال حاضر فقط در محیط های تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند و همچنان در کارآزمایی های بالینی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

با تحقیقات در حال انجام، و با ادامه تکامل این زمینه، این احتمال وجود دارد که تومور مارکرهای بیشتری با اثربخشی بیشتر در سال‌های آینده به بازار بیایند و در نهایت جایگزین موارد کمتر مفید شوند.

محدودیت تومور مارکرها:

در حالی که تست های تومور مارکر می توانند اطلاعات بسیار مفیدی را ارائه دهند، اما محدودیت هایی دارند:

 • بسیاری از تومور مارکرها ممکن است در افراد مبتلا به شرایط یا بیماری های غیر از سرطان نیز افزایش یابد.
 • برخی از تومور مارکرها مخصوص نوع خاصی از سرطان هستند، در حالی که برخی دیگر در انواع مختلف سرطان دیده می شوند.
 • هر فرد مبتلا به نوع خاصی از سرطان، سطح تومور مارکر مربوطه را افزایش نخواهد داد.
 • همه سرطان ها تومور مارکری ندارد که با آن مرتبط باشد.

در نتیجه، تومور مارکرها به تنهایی برای سرطان تشخیصی نیستند. برای برخی از انواع سرطان، آنها اطلاعات بیشتری را ارائه می دهند که می تواند همراه با تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی بیمار و همچنین سایر تست های آزمایشگاهی و/یا تصویربرداری در نظر گرفته شود.

از تومور مارکرها چگونه استفاده می شوند؟

تومور مارکرها ممکن است برای اهداف مختلفی استفاده شوند. با این حال، آنها معمولا به تنهایی استفاده نمی شوند. بسته به نوع سرطان، آنها ممکن است همراه با بیوپسی بافتی یا آزمایش مغز استخوان یا اسمیر خون، و/یا با سایر مارکرهای تومور استفاده شوند. آنها قطعی نیستند اما اطلاعات اضافی را ارائه می دهند که می تواند برای کمک به آنها استفاده شود:

 • غربالگری. از آنجایی که بیشتر تومور مارکرها به اندازه کافی حساس یا اختصاصی نیستند، این تست ها برای غربالگری جمعیت عمومی مناسب نیستند. با این حال، چند مورد ممکن است برای غربالگری افرادی که در معرض خطر بالایی هستند به دلیل داشتن سابقه خانوادگی قوی یا عوامل خطر خاص برای سرطان خاص مورد استفاده قرار گیرند.
 • کمک به تشخیص در فردی که علائم دارد، تومور مارکرها ممکن است برای کمک به تشخیص وجود سرطان و کمک به تمایز آن از سایر شرایط با علائم مشابه استفاده شوند.
 • تعیین سطح. اگر فردی سرطان داشته باشد، می توان از افزایش تومور مارکر برای تعیین اینکه آیا سرطان به بافت ها و اندام های دیگر گسترش یافته است (متاستاز) و تا چه اندازه استفاده کرد.
 • پیش آگهی. برخی از تومور مارکرها را می توان برای کمک به تعیین میزان تهاجمی بودن سرطان استفاده کرد.
 • راهنمای انتخاب درمان. چند تومور مارکر اطلاعاتی را در مورد اینکه کدام درمان‌ها ممکن است در برابر سرطان فرد مؤثر باشد، ارائه می‌دهند. این یک حوزه تحقیقاتی رو به رشد است.
 • مانیتور موفقیت درمان و تشخیص عود. از نشانگرهای تومور می توان برای پایش اثربخشی درمان، به ویژه در سرطان های پیشرفته استفاده کرد. اگر سطح نشانگر کاهش یابد، درمان موثر است. اگر بالا بماند، تغییرات در درمان لازم است. (البته از این اطلاعات باید با احتیاط استفاده کرد، زیرا شرایط دیگر گاهی اوقات می‌توانند باعث بالا رفتن یا سقوط نشانگرهای تومور شوند.) یکی از مهم‌ترین کاربردهای تومور مارکرها ، همراه با راهنمایی درمان، مانیتور عود سرطان است. اگر تومور مارک قبل از درمان افزایش یابد، پس از درمان کم شود، و سپس با گذشت زمان شروع به افزایش کند، احتمالاً سرطان در حال بازگشت است. (اگر بعد از جراحی بالا بماند، احتمال اینکه تمام سرطان برداشته نشده باشد وجود دارد.)

تومور مارکرهادو نوع اصلی تومور مارکر وجود دارد:

نشانگرهای تومور در گردش و نشانگرهای بافت تومور.

نشانگرهای تومور در گردش را می توان در خون، ادرار، مدفوع یا سایر مایعات بدن برخی از بیماران مبتلا به سرطان یافت. تومور مارکرهای در گردش برای موارد زیر استفاده می شوند:

 • تخمین پیش آگهی
 • تعیین مرحله سرطان
 • تشخیص سرطانی که پس از درمان باقی مانده است (بیماری باقیمانده) یا پس از درمان بازگشته است
 • ارزیابی کنید که یک درمان چقدر خوب کار می کند
 • بررسی کنید که آیا درمان متوقف شده است یا خیر

اگرچه سطح بالای تومور مارکر در گردش ممکن است وجود سرطان را نشان دهد و گاهی اوقات می تواند به تشخیص سرطان کمک کند، اما این به تنهایی برای تشخیص سرطان کافی نیست. به عنوان مثال، شرایط غیر سرطانی گاهی اوقات می تواند باعث افزایش سطح برخی از تومور مارکرها شود. علاوه بر این، همه افراد مبتلا به نوع خاصی از سرطان دارای سطح بالاتری از تومور مارکرها مرتبط با آن سرطان نیستند. بنابراین، اندازه‌گیری تومور مارکرها در گردش معمولاً با نتایج سایر آزمایش‌ها مانند بیوپسی یا تصویربرداری برای تشخیص سرطان ترکیب می‌شود.

تومور مارکرها ممکن است به طور دوره ای در طول درمان سرطان اندازه گیری شوند. چنین “اندازه گیری های سریالی” که نشان می دهد چگونه سطح یک نشانگر در طول زمان تغییر می کند، معمولاً از یک اندازه گیری منفرد معنادارتر است. به عنوان مثال، کاهش سطح یک تومور مارکر در گردش ممکن است نشان دهنده پاسخ سرطان به درمان باشد، در حالی که افزایش یا تغییر سطح آن ممکن است نشان دهنده عدم پاسخگویی سرطان باشد.

تومور مارکرهای در گردش نیز ممکن است به صورت دوره ای پس از پایان درمان برای بررسی عود (بازگشت سرطان) اندازه گیری شوند.

نمونه هایی از تومور مارکرهای در گردش رایج شامل کلسی تونین (اندازه گیری شده در خون)، که برای ارزیابی پاسخ درمانی، غربالگری عود، و تخمین پیش آگهی در سرطان مدولاری تیروئید استفاده می شود. CA-125 (اندازه‌گیری شده در خون)، برای مانیتور عملکرد درمان‌های سرطان و بازگشت سرطان در سرطان تخمدان. و بتا-2-میکروگلوبولین (در خون، ادرار یا مایع مغزی نخاعی اندازه گیری می شود)، برای تخمین پیش آگهی و پیگیری پاسخ به درمان برای مولتیپل میلوما، لوسمی لنفوسیتی مزمن، و برخی از لنفوم ها. تومور مارکرهای در حال گردش اضافی در لیست تومور مارکرهای رایج توصیف شده است.

نشانگرهای بافت تومور (یا سلول) در خود تومورهای واقعی، معمولاً در نمونه‌ای از تومور که در طول بیوپسی برداشته می‌شود، یافت می‌شوند. از مارکرهای بافت تومور برای موارد زیر استفاده می شود:

 • تشخیص، مرحله، و/یا طبقه بندی سرطان
 • تخمین پیش آگهی
 • انتخاب یک درمان مناسب (به عنوان مثال، درمان با یک درمان هدفمند)

نشانگرهای بافت توموری که نشان می‌دهند آیا فردی کاندید یک درمان هدفمند خاص است یا خیر، گاهی اوقات به عنوان نشانگرهای زیستی برای درمان سرطان شناخته می‌شوند. آزمایش‌های این بیومارکرها معمولاً آزمایش‌های ژنتیکی هستند که به دنبال تغییرات در ژن‌هایی هستند که بر رشد سرطان تأثیر می‌گذارند. اطلاعات بیشتر در صفحه تست بیومارکر برای درمان سرطان و در برگه اطلاعات درمان‌های سرطان هدفمند موجود است.

نمونه‌هایی از نشانگرهای بافت تومور که به‌عنوان نشانگرهای زیستی برای درمان سرطان استفاده می‌شوند شامل گیرنده‌های استروژن و گیرنده پروژسترون هستند که برای تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به سرطان سینه باید تحت درمان با هورمون درمانی قرار گیرد یا خیر، آزمایش می‌شوند. تجزیه و تحلیل جهش ژن FGFR3، برای کمک به تعیین درمان برای بیماران مبتلا به سرطان مثانه. و PD-L1، برای بررسی اینکه آیا افراد مبتلا به هر یک از انواع سرطان کاندیدای درمان با مهارکننده های ایست بازرسی هستند یا خیر.

جدول نمونه هایی از تومور مارکرها:

تومور مارکرها اغلب بیش از یک هدف دارند و ممکن است با بیش از یک نوع سرطان مرتبط باشند. این جدول نمونه هایی از نشانگرهای تومور موجود در این وب سایت و کاربردهای مختلف آنها را فهرست می کند.

انواع تومور مارکر:

تومور مارکرژن کد کنندهسرطان(های) مرتبط نمونه مورد استفادهمورد استفادهشرح
AFP (Alpha-feto protein)
آلفا فتوپروتئین
AFPبرخی از سرطان های کبد، تخمدان، بیضهخونبه تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کندهمچنین در دوران بارداری و هپاتیت افزایش می یابد
ALK gene rearrangements
بازآرایی ژن ALK
ALKسرطان ریه سلول غیر کوچک، لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیکبافت راهنمایی درمانبه هدایت درمان هدفمند کمک می کند
B-cell immunoglobulin gene rearrangement
بازآرایی ژن ایمونوگلوبولین سلول B
*لنفوم سلول B مغز استخوان، بافت، مایع بدن، خونبه تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کندتغییرات مشخصه در ژن های خاص در سلول های B را تشخیص می دهد
Beta-2 microglobulin
بتا 2 میکروگلوبولین
B2Mمولتیپل میلوما، برخی از لوسمی ها و لنفوم هاخون، ادرار، CSFپیش آگهی را تعیین می کند، درمان و عود را کنترل می کند در شرایط دیگر مانند بیماری کلیوی افزایش می یابد
BCR-ABL BCR/ABL1 لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) و لوسمی لنفوسیتی حاد BCR-ABL مثبت (ALL)خون، مغز استخوانبه تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کند*
CA15-3 MUC1سینهخوندرمان و عود را کنترل می کندCA15-3 و CA 27.29 دو آزمایش متفاوت برای یک نشانگر هستند
همچنین در سایر سرطان ها (ریه، تخمدان)، بیماری های خوش خیم پستان، اندومتریوز، هپاتیت افزایش می یابد.
CA 19-9 *پانکراس، گاهی اوقات مجاری صفراوی، کیسه صفرا، معده، روده بزرگسرمدرمان و عود را کنترل می کندهمچنین در سایر اشکال سرطان دستگاه گوارش و غیر سرطانی، بیماری تیروئید، پانکراتیت، انسداد مجرای صفراوی، بیماری التهابی روده افزایش می یابد.
CA-125 MUC16تخمدان سرمبه تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کندهمچنین با سرطان های دیگر (مانند آندومتر، صفاق، لوله فالوپ)، بیماری التهابی لگن، فیبروم رحم، آندومتریوز، بارداری افزایش می یابد.
Calcitonin
کلسی تونین
CALC1کارسینوم مدولاری تیروئید (MTC) و هیپرپلازی سلول Cسرم به تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کند همچنین با سایر سرطان ها (ریه، لوسمی ها) افزایش می یابد اما برای تشخیص آنها استفاده نمی شود
CEA (Carcino-embryonic antigen)
CEACAM1
CEACAM5
CEACAM6
CEACAM7
روده بزرگ، لوزالمعده، ریه، سینه، تخمدان، مدولاری تیروئید، و غیرهسرمتعیین مرحله بندی سرطان، پیش آگهی را تعیین می کند، درمان و عود را کنترل می کند افزایش در شرایطی مانند RA، هپاتیت، COPD، کولیت، پانکراتیت و در افراد سیگاری
Chromogranin A (CgA)
کروموگرانین A
CHGAتومورهای نورواندوکرین (تومورهای کارسینوئید، نوروبلاستوما) سرمبه تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کندممکن است حساس ترین نشانگر تومور برای تومورهای کارسینوئید باشد
DCP (Des-gamma-carboxy prothrombin)
دس گاما کربوکسی پروترومبین
*کارسینوم هپاتوسلولار (HCC)سرمدرمان و عود را کنترل می کندممکن است با مطالعه تصویربرداری، AFP، AFP-L3٪ استفاده شود
EGFR mutation EGFR سرطان ریه سلول غیر کوچک، گاهی اوقات سر و گردنبافت پیش آگهی را تعیین می کند، درمان را راهنمایی می کندبه هدایت درمان هدفمند کمک می کند
Estrogen and Progesterone receptors
گیرنده های استروژن و پروژسترون
ESR1
ESR1
PGR
سینهبافتپیش آگهی را تعیین می کند، درمان را راهنمایی می کند افزایش سرطان وابسته به هورمون
Fibrin/Fibrinogen
فیبرین/فیبرینوژن
FGBمثانه ادراردرمان را ارزیابی می کند، عود را تشخیص می دهد*
Gastrin گاسترین *هیپرپلازی سلول G، تومور تولید کننده گاسترین (گاسترینوما)سرمبه تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کندهمچنین برای کمک به تشخیص سندرم زولینگر-الیسون استفاده می شود
hCG (Human chorionic gonadotropin, also called Beta-hCG) گنادوتروپین جفتی انسانی CGA
CGB
بیماری بیضه و تروفوبلاستیک، تومورهای سلول زایا، کوریوکارسینوماسرم، ادرار به تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کنددر بارداری افزایش می یابد
HER2/neu ERBB2سینه، معده، مریبافتپیش آگهی را تعیین می کند، درمان را راهنمایی می کندبه راهنمایی درمان با داروهایی که علیه گیرنده های HER2 روی سلول های سرطانی عمل می کنند کمک می کند
JAK2 JAK2 انواع خاصی از لوسمی، نئوپلاسم های میلوپرولیفراتیو، به ویژه پلی سیتمی ورhخون، مغز استخوانبه تشخیص کمک می کندجهش های ژنی مرتبط با شرایط ذکر شده را تشخیص می دهد
KRAS KRAS روده بزرگ، سرطان ریه سلول غیر کوچکبافت پیش آگهی را تعیین می کند، درمان را راهنمایی می کندبه هدایت درمان هدفمند کمک می کند
Lactate dehydrogenase (LD, LDH)
لاکتات دهیدروژناز
LDHC
LDHB
LDHA
تومورهای بیضه و سایر تومورهای سلول زایا سرممراحل سرطان، هدایت درمان، مانیتور درمان و عود در شرایط بسیار متنوعی ارتقا یافته است. ممکن است در سرطان های دیگر (به عنوان مثال، لنفوم، ملانوم، نوروبلاستوما) استفاده شود.
Monoclonal immunoglobulins
ایمونوگلوبولین های مونوکلونال
*مولتیپل میلوما و ماکروگلوبولینمی والدنشترومخون، ادرار به تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کند معمولاً توسط الکتروفورز پروتئین یا زنجیره های سبک بدون سرم تشخیص داده می شود
PSA (Prostate specific antigen)
آنتی ژن اختصاصی پروستات
hKLK3پروستاتسرمممکن است برای غربالگری، کمک به تشخیص، مانیتور درمان و عود استفاده شود همچنین در هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، پروستاتیت افزایش یافته است. ممکن است برای غربالگری استفاده شود
SMRP (Soluble mesothelin-related peptides)
پپتیدهای محلول مرتبط با مزوتلین
SMRPمزوتلیوما (سرطان نادر مرتبط با قرار گرفتن در معرض آزبست) خون درمان و عود را کنترل می کند اغلب همراه با تست های تصویربرداری استفاده می شود
T-cell receptor gene rearrangement
بازآرایی ژن گیرنده سلول T
*لنفوم سلول Tمغز استخوان، بافت، مایع بدن، خونبه تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کند تغییرات مشخصه (بازآرایی) در ژن های خاص در سلول های T را تشخیص می دهد
Thyroglobulin
تیروگلوبولین
*تیروئید سرم، بافتدرمان و عود را کنترل می کند پس از برداشتن تیروئید برای ارزیابی درمان استفاده می شود
5-HIAA *کارسینوئیدسرمآنتی ژن های مرتبط با تومور*
Osteocalcin
استئوکلسین
BGLAPاستخوان سرمبه تشخیص، مانیتور درمان و عود کمک می کند*

در سایت National Cancer Institute در مورد تومور مارکرها بیشتر بخوانید:

تومور مارکر هر چیزی است که در سلول‌های سرطانی یا سایر سلول‌های بدن در پاسخ به سرطان یا برخی شرایط خوش‌خیم (غیرسرطانی) وجود دارد یا توسط آن تولید می‌شود و اطلاعاتی درباره سرطان ارائه می‌دهد، مانند میزان تهاجمی بودن آن، اینکه آیا می‌توان آن را با یک درمان هدفمند، درمان کرد یا خیر.

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(November 4, 2015) National Cancer Institute. Tumor Markers. Available online at https://www.cancer.gov/about-cancer/diagnosis-staging/diagnosis/tumor-markers-fact-sheet. Accessed January 2019.

(7 November 2018) MedlinePlus. Tumor Marker Tests. Available online at https://medlineplus.gov/lab-tests/tumor-marker-tests/. Accessed January 2019.

(May 2018) Cancer.Net. Tumor Markers Tests. Available online at https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/diagnosing-cancer/tests-and-procedures/tumor-marker-tests. Accessed January 2019.

(December 15, 2016) American Cancer Society. Finding Advanced Cancer. Available online at https://www.cancer.org/treatment/understanding-your-diagnosis/advanced-cancer/diagnosis.html?_ga=2.53018408.183357977.1547479715-898534326.1504274905. Accessed January 2019.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics, Sixth Edition. St. Louis, Missouri. Copyright © 2018 by Elsevier. Chapter 31, Tumor Markers.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

ACS (2000 July 19). Tumor Markers. American Cancer Society, Prevention and Early Detection [On-line information]. Available online through http://www.cancer.org.

ACS (1999 July 08). Testing Biopsy and Cytology Specimens for Cancer. American Cancer Society, Prevention and Early Detection [On-line information]. Available online through http://www.cancer.org.

NCI (1998 April 27). Tumor markers. National Cancer Institute, Cancer Facts [On-line information]. Available online at http://cis.nci.nih.gov/fact/5_18.htm.

Basquet, C. R. (1995). Cancer and Women. American Medical Women’s Association [On-line excerpt from “The American Women’s Association Women’s Complete Healthbook,” edited by Epps, R. and Stewart, S.]. Available online at http://www.amwa-doc.org/publications/WCHealthbook/canceramwa-ch37.html.

Check, W. (1998 July) Reaching agreement on tumor markers. CAP Today, In the News [On-line journal]. Available online at http://www.cap.org/captoday/archive/1998/julycover.html.

Recent Advances (2002 March 11). Gene profiles expose cancer cells’ weak points. Dana-Farber Cancer Institute [On-line journal]. Available online at http://www.dana-farber.org/res/research/geneprofiles.asp.

ASCO (1996 May 17). Clinical Practice Guidelines for the Use of Tumor Markers in Breast and Colorectal Cancer. American Society of Clinical Oncology [On-line guidelines]. Available online at http://www.asco.org/prof/pp/html/guide/tumor/m_tumor1.htm.

(1999, Last update) Tumor Marker Tests. University of Iowa Health Care, Holden Comprehensive Cancer Center, Virtual Hospital, the apprentice’s assistant [On-line information]. Available online at http://www.vh.org/Patients/IHB/Cancer/Tumormarker.html.

Americna Cancer Society. Tumor Markers. Available online at http://www.cancer.org/docroot/PED/content/PED_2_3X_Tumor_Markers.asp?sitearea=PED. Accessed Oct 15 2009.

American Cancer Society. What are tumor markers? Available online at http://www.cancer.org/treatment/understandingyourdiagnosis/examsandtestdescriptions/tumormarkers/tumor-markers-what-are-t-m. Accessed November. 2013.

American Cancer Society. What’s new in tumor marker research? Available online at http://www.cancer.org/treatment/understandingyourdiagnosis/examsandtestdescriptions/tumormarkers/tumor-markers-whats-new. Accessed November. 2013.

American Cancer Society. Specific tumor markers. Available online at http://www.cancer.org/treatment/understandingyourdiagnosis/examsandtestdescriptions/tumormarkers/tumor-markers-specific-markers. Accessed November. 2013.

National Cancer Institute. Tumor Markers. Available online at http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Detection/tumor-markers. Accessed November 2013.

National Comprehensive Cancer Network. Tumor marker. Available online at http://www.nccn.com/component/glossary/Glossary-1/T/Tumor-marker-484/. Accessed November 2013.

National Comprehensive Cancer Network. NCCN Task Force Report: Evaluating the Clinical Utility of Tumor Markers in Oncology. Available online at http://www.nccn.org/JNCCN/supplements/PDF/TumorMarkers_Task_Force_Report.full.pdf. Accessed November 2013.

Cancer.Net. Understanding Tumor Markers. Available online at http://www.cancer.net/all-about-cancer/cancernet-feature-articles/treatments-tests-and-procedures/understanding-tumor-markers. Accessed November 2013.

National Academy of Clinical Biochemistry. Laboratory Medicine Practice Guidelines: Use of Tumor Markers in Clinical Practice: Quality Requirements. Available online through http://www.aacc.org. Accessed November 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top