تیروئید

تری یدوتیرونین(T3) یکی از دو هورمون اصلی است که توسط تیروئید شما ساخته می شود، غده کوچک پروانه ای شکل که در جلوی گلو قرار دارد. هورمون دیگر تیروکسین (T4) نام دارد. T3 و T4 با هم کار می کنند تا نحوه استفاده بدن از انرژی را تنظیم کنند. این هورمون ها همچنین نقش مهمی در کنترل وزن، دمای بدن، قدرت عضلانی و سیستم عصبی شما دارند.

اسامی دیگر:

 • Free Triiodothyronine
 • Total Triiodothyronine
 • T3 Radioimmunoassay
 • FT3
 • TT3

آنچه در ادامه می‌خوانید:

چرا آزمایش تری یدوتیرونین(T3) درخواست می شود؟

 • برای کمک به ارزیابی عملکرد غده تیروئید
 •  برای تشخیص بیماری تیروئید، از جمله پرکاری تیروئید، و تعیین علت
 • برای مانیتور اثربخشی درمان اختلال تیروئید
 • تشخیص سمیت تری یدوتیرونین

چه زمانی آزمایش تری یدوتیرونین(T3) بایستی انجام شود؟

هنگامی که هورمون محرک تیروئید (TSH) غیرطبیعی دارید، به ویژه با نتیجه طبیعی تیروکسین آزاد (FT4)، و/یا علائم و نشانه های پرکاری تیروئید

نمونه مورد نیاز برای آزمایش تری یدوتیرونین(T3):

 •  ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)
لوله های مورد استفاده برای آزمایش تری یدوتیرونین(T3)

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-تری-یدوتیرونین(T3)شرایط-قبول-یا-رد--نمونه-آزمایش-تری-یدوتیرونین(T3)

مطلب پیشنهادی:لوله های آزمایش و ضد انعقادها

نام روش انجام آزمایش تری یدوتیرونین(T3):

ایمونواسی، الکتروکمی لومینسانس

شرح روش

آزمایش تری یدوتیرونین(T3) یک سنجش رقابتی با استفاده از تشخیص الکتروکمی لومینسانس است. تری یدوتیرونین(T3) متصل از پروتئین های متصل شونده توسط 8-anilino-1-naphthalene sulfonic acid (ANS) آزاد می شود. نمونه بیمار با آنتی بادی ضد T3 پلی کلونال گوسفند که با روتنیوم نشاندار شده است انکوبه می شود. میکروذرات پوشش داده شده با استرپتاویدین و تری یدوتیرونین(T3) بیوتینیله برای انکوباسیون دوم اضافه می شوند که در طی آن مکان های اتصال آزاد آنتی بادی نشاندار شده اشغال می شوند.

ایمونوکمپلکس حاصل با برهمکنش بیوتین و استرپتاویدین به فاز جامد متصل می شود. مخلوط واکنش به داخل سلول اندازه گیری آسپیره می شود، جایی که ریزذرات به صورت مغناطیسی روی سطح الکترود جذب می شوند. مواد غیر متصل حذف می شوند و اعمال یک ولتاژ به الکترود باعث القای انتشار الکتروشیمیایی می شود. این سیگنال در برابر یک منحنی کالیبراسیون برای تعیین نتایج بیمار اندازه‌گیری می‌شود.

روش-الکتروکمی-لومینسانس
روش الکتروکمی لومینسانس

آمادگی قبل از انجام آزمایش تری یدوتیرونین(T3):

برخی داروها، مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند با آزمایش‌های T3 آزاد و T3 تداخل ایجاد کنند، بنابراین پزشک خود را در مورد داروهای تجویز شده یا بدون نسخه و/یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، مطلع کنید.

بیماری حاد ممکن است بر نتایج آزمایش تیروئید تأثیر بگذارد. به طور کلی توصیه می شود که از آزمایش تیروئید در بیماران بستری در بیمارستان خودداری شود یا تا زمان بهبودی فرد از یک بیماری حاد به تعویق بیفتد.

به مدت 12 ساعت قبل از جمع آوری نمونه، مولتی ویتامین یا مکمل های غذایی حاوی بیوتین (ویتامین B7) که معمولا در مکمل ها و مولتی ویتامین ها مو، پوست و ناخن یافت می شود، مصرف نکنید.

چه چیزی در آزمایش تری یدوتیرونین(T3) مورد بررسی قرار می گیرد؟

هورمون های تیروئیدی زمانی تولید می شوند که تیروزین ید آلی را برای تشکیل مونوئیدوتیروزین ترکیب می کند. این کمپلکس ید دیگری می گیرد و به دی یدوتیروزین تبدیل می شود. دو دی یدوتیروزین با هم ترکیب می شوند و تترایدوتیرونین (T4) را تشکیل می دهند. اگر یک دی یدوتیروزین با یک مونویدوتیروزین ترکیب شود، تری یدوتیرونین(T3) تشکیل می شود.

مراحل-ساخته-شدن-هورمون-های-تیروئیدی1
مراحل ساخته شدن هورمون های تیروئیدی

تری یدوتیرونین(T3) یکی از دو هورمون اصلی تولید شده توسط غده تیروئید، اندام پروانه ای شکل کوچکی است که به صورت صاف در سرتاسر نای در انتهای گلو قرار دارد. هورمون اصلی تیروئید دیگر تیروکسین (T4) نام دارد و با هم به کنترل میزان مصرف انرژی در بدن کمک می کند. هورمون‌های تیروئید عمدتاً به پروتئین‌های حامل متصل می‌شوند (به عنوان مثال، گلوبولین متصل شونده به تیروئید: TBG، پری آلبومین و آلبومین).

غده-تیروئید در حالی که فقط بخش کوچکی بدون محدودیت (آزاد) در گردش است. فقط اشکال آزاد از نظر متابولیکی فعال هستند. در حالی که هر دو T3 و T4 به TBG متصل هستند، تری یدوتیرونین(T3) محکم تر از T4 متصل است. آزمایش‌ها می‌توانند مقدار T3 آزاد یا کل T3 (متصل شده و غیر متصل) در خون را اندازه‌گیری کنند.

بیشتر هورمون تولید شده توسط تیروئید T4 است. این هورمون نسبتاً غیر فعال است، اما در کبد و سایر بافت ها به T3 بسیار فعال تر تبدیل می شود.

تولید تری یدوتیرونین(T3) در غده تیروئید تقریباً 20 درصد از کل T3 را تشکیل می دهد. مابقی از طریق تبدیل T4 به T3 در بافت های محیطی تولید می شود. سطوح T4 در گردش بسیار بیشتر از سطح T3 است، اما تری یدوتیرونین(T3) از نظر بیولوژیکی فعال ترین هورمون از نظر متابولیکی است (3 تا 4 برابر قوی تر از T4) اگرچه اثر آن به دلیل نیمه عمر کوتاه تر در مقایسه با T4 است.

سطح T3 توسط سیستم بازخوردی که بدن برای حفظ مقادیر ثابت هورمون های تیروئید در خون استفاده می کند، تنظیم می شود. T4 و TSH، همراه با هورمون تنظیم کننده آن، هورمون آزاد کننده تیروتروپین (TRH)، که از هیپوتالاموس می آید، نیز بخشی از سیستم بازخورد هستند.

هنگامی که سطح هورمون های تیروئید در خون کاهش می یابد، غده هیپوفیز در پاسخ به تحریک TRH، TSH تولید و آزاد می کند. سپس TSH غده تیروئید را تحریک می کند تا T4 و T3 بیشتری تولید و/یا آزاد کند.

هنگامی که سطح هورمون تیروئید در خون افزایش می یابد، غده هیپوفیز TSH کمتری تولید می کند و تیروئید T4 و T3 کمتری تولید می کند.

هنگامی که هر سه اندام (هیپوتالاموس، هیپوفیز و تیروئید) به طور طبیعی کار می کنند، تولید تیروئید برای حفظ سطح نسبتاً پایدار هورمون های تیروئید در خون تنظیم می شود.

بازخورد-منفی-هورمون-های-تیروئید
تنظیم هورمون های تیروئید

اگر غده تیروئید مقادیر بیش از حد T4 و T3 تولید کند، فرد مبتلا ممکن است علائم مرتبط با پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) مانند عصبی بودن، لرزش دست ها، کاهش وزن، بی خوابی، و پف کردن اطراف چشم های خشک و تحریک شده داشته باشد. در برخی موارد، چشم های برآمده. بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است

اگر غده تیروئید مقادیر ناکافی T4 و T3 تولید کند، ممکن است فرد علائم و نشانه‌های مرتبط با کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) و متابولیسم کند مانند افزایش وزن، خشکی پوست، خستگی و یبوست را داشته باشد. تیروئیدیت هاشیموتو شایع ترین علت کم کاری تیروئید است

به دلیل تبدیل T4 به T3 در کبد، بنابراین سطح تری یدوتیرونین(T3) کمتر برای کم کاری تیروئید مفید است. سطح تری یدوتیرونین(T3) به تشخیص پرکاری تیروئید کمک می کند.

هم پرکاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید می توانند ناشی از تیروئیدیت، سرطان تیروئید و تولید بیش از حد یا کمبود TSH باشند. تأثیر این شرایط بر تولید هورمون تیروئید را می توان با اندازه گیری تری یدوتیرونین(T3) آزاد یا گاهی اوقات کل تری یدوتیرونین(T3) شناسایی و کنترل کرد.

عوامل مداخله گر در آزمایش تری یدوتیرونین(T3):

 • مقدار کل تری یدوتیرونین(T3) در بارداری افزایش می یابد، زیرا پروتئین های سرم در آن زمان افزایش می یابد. تری یدوتیرونین(T3) آزاد، با این حال، تحت تاثیر سطوح پروتئین نیست.
 • داروهایی که می توانند تری یدوتیرونین(T3) را افزایش دهند: آمیودارون، کلوفیبرات، سیتومل، استروژن ها، متادون، داروهای ضد بارداری خوراکی، فنوتیازین ها، تاموکسیفن، تربوتالین، تیروکسین، والپروئیک اسید.
 • داروهایی که می توانند تری یدوتیرونین(T3) را کاهش دهند: آمیودارون، استروئیدهای آنابولیک، آندروژن ها، داروهای ضد تیروئید، آسپرین، آتنولول، کاربامازپین، سایمتیدین، کورتیکواستروئیدها، فوروزماید، لیتیوم، فنی توئین، پروپرانولول، تئوفیلین.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

اهمیت بالینی تری یدوتیرونین(T3):

افزایش سطح سرمی

 • حالت های پرکاری تیروئید اولیه (به عنوان مثال، بیماری گریوز، بیماری پلامر، آدنوم سمی تیروئید): تیروئید علیرغم عدم تحریک TSH میتواند T3 را افزایش دهد.
 • تیروئیدیت حاد: در مراحل التهابی حاد تیروئیدیت (مانند تیروئیدیت هاشیموتو) T3 افزایش می یابد. با این حال، در مراحل آخر تیروئید ممکن است تحلیل رود و بیمار ممکن است دچار کم کاری تیروئید شود.
 • پرکاری تیروئید ساختگی: بیمارانی که خودسرانه T3 را مصرف می کنند سطوح بالایی دارند. بسیاری از بیماران بر این باورند که در صورت مصرف T3 احساس انرژی بیشتری می کنند یا سریعتر وزن کم می کنند.
 • Struma ovarii: بافت تیروئید نابجا در تخمدان یا هر جایی می تواند T3 اضافی تولید کند.
 • افزایش TBG (به عنوان مثال، همانطور که در بارداری، هپاتیت، هیپرپروتئینمی مادرزادی رخ می دهد): از آنجایی که سنجش T3 کل و T3 آزاد را اندازه گیری می کند، هر بیماری مرتبط با افزایش TBG باعث افزایش T3 می شود. با این حال، T3 آزاد افزایش نخواهد یافت.

کاهش سطح سرمی

 • حالات کم کاری تیروئید (مانند کرتینیسم، فرسایش جراحی، میکسدم(تورم پوست و بافت‌های زیرین که یک قوام مومی شکل می‌دهد)): تیروئید در این بیماری ها علیرغم تحریک ایجاد شده نمی تواند مقدار کافی T3 تولید کند.
 • نارسایی هیپوفیز: هیپوفیز مقدار نامناسبی تیروتروپین تولید می کند. در نتیجه، تیروئید برای تولید T3 تحریک نمی شود.
 • نارسایی هیپوتالاموس: هیپوتالاموس مقدار نامناسبی از TRH تولید می کند. در نتیجه، هیپوفیز تیروتروپین تولید نمی کند و تیروئید برای تولید T3 تحریک نمی شود.
 • سوءتغذیه پروتئین و سایر حالات کمبود پروتئین (مانند سندرم نفروتیک): با کاهش منبع پروتئین، TBG و آلبومین کاهش می یابد. از آنجایی که سنجش T3 هورمون های متصل به این پروتئین ها را اندازه گیری می کند، می توان انتظار داشت که T3 کاهش یابد. سطوح T3 آزاد تحت تأثیر تغییرات پروتئین سرم قرار نخواهد گرفت.
 • نارسایی ید: ید ماده اولیه اولیه برای T3 است. بدون ید، T4 نمی تواند تولید شود. با اضافه کرن ید در اکثر نمک های خوراکی، کمبود ید نادر شده است.
 • بیماری های غیر تیروئید (مانند نارسایی کلیه، بیماری کوشینگ، سیروز، جراحی، سرطان پیشرفته): پاتوفیزیولوژی این مشاهدات به خوبی شناخته نشده است. ممکن است تا حدی به دلیل کاهش پروتئین های متصل شونده به تیروکسین باشد که با بیماری های شدید همراه است. T3 به ​​طور قابل توجهی بیشتر از T4 تحت تأثیر این بیماری ها قرار می گیرد.
 • بیماری های کبدی: از آنجایی که بخش زیادی از T3 از T4 در کبد تولید می شود، اختلال عملکرد شدید کبد ممکن است بر سطح T3 تأثیر بگذارد. با این حال، اغلب بافت های محیطی دیگر سنتز T3 را با تبدیل T4 به عهده می گیرند.

ملاحظات بالینی:

با سطوح بالای TSH:

 • اگر T3 و T4 طبیعی هستند: کم کاری تیروئید خفیف (ساب کلینیکال)
 • اگر T3 و/یا T4 کم باشد: کم کاری تیروئید

با سطوح پایین TSH:

 • اگر T3 و T4 طبیعی هستند: پرکاری تیروئید خفیف (ساب کلینیکال)
 • اگر T3 یا T4 بالا باشد: پرکاری تیروئید
 • اگر T3 و T4 کم یا طبیعی باشند: پرکاری تیروئید ثانویه به دلیل اختلال عملکرد هیپوفیز

آزمایش T3 عمدتاً برای تشخیص پرکاری تیروئید استفاده می شود.

T3 در تشخیص کم کاری تیروئید مفید نیست زیرا سایر بیماری های غیر تیروئیدی می توانند با کاهش تبدیل T4 به T3 در کبد، سطح T3 را کاهش دهند.

محدوده مرجع آزمایش تری یدوتیرونین(T3):

 • 0-5 days: 73-288 ng/dL
 • 6 days-2 months: 80-275 ng/dL
 • 3-11 months: 86-265 ng/dL
 • 1-5 years: 92-248 ng/dL
 • 6-10 years: 93-231 ng/dL
 • 11-19 years: 91-218 ng/dL
 • Adult (> or =20 years): 80-200 ng/dL

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

توجه : واحد تست و محدوده نرمال تست وابسته به روش و کیت انجام دهنده تست می باشد و از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر ممکن است متغیر باشد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش تری یدوتیرونین(T3) استفاده می شود؟

آزمایش تری یدوتیرونین(T3) آزاد یا توتال برای ارزیابی عملکرد تیروئید استفاده می شود. آزمایش تری یدوتیرونین(T3) در درجه اول برای کمک به تشخیص پرکاری تیروئید درخواست می شود و ممکن است برای کمک به پایش درمان یک فرد مبتلا به یک اختلال شناخته شده تیروئید درخواست شود.

بیشتر T4 و T3 در خون به پروتئین متصل می شود، و درصد کمی بصورت  آزاد است. آزمایش‌های خون می‌توانند T4 کل ، T4 آزاد، T3 کل یا T3 آزاد را اندازه‌گیری کنند.

از آنجایی که بیشتر تری یدوتیرونین(T3) به ​​پروتئین متصل است، تری یدوتیرونین(T3) کل می تواند تحت تأثیر سطوح پروتئین و توانایی اتصال پروتئین قرار گیرد، اما T3 آزاد اینطور نیست. با این حال، برخی از دستورالعمل های حرفه ای T3 کل را توصیه می کنند، بنابراین هر یک از این تست ها ممکن است برای ارزیابی عملکرد تیروئید استفاده شود. به عنوان مثال، T3 آزاد یا گاهی اوقات T3 کل ممکن است همراه با آنتی بادی های تیروئید برای کمک به تشخیص بیماری گریوز، یک اختلال خود ایمنی که شایع ترین علت پرکاری تیروئید است، درخواست شود.

آزمایش T3 آزاد یا کل معمولاً به دنبال TSH غیرطبیعی درخواست می شود، به ویژه اگر آزمایش T4 آزاد بالا نباشد.

چه زمانی آزمایش تری یدوتیرونین(T3) درخواست می شود؟

زمانی که فردی نتیجه آزمایش TSH غیرطبیعی داشته باشد، ممکن است آزمایش T3 آزاد یا T3 توتال درخواست شود. ممکن است زمانی که فرد دارای علائمی است که نشان دهنده پرکاری تیروئید است، به عنوان بخشی از کار تحقیقاتی درخواست شود، به خصوص اگر سطح T4 آزاد بالا نباشد.

علائم پرکاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر وزن، معمولا کاهش وزن
 • خستگی
 • حرکات مکرر روده
 • ریزش مو
 • افزایش اشتها
 • افزایش تعریق
 • بی نظمی قاعدگی
 • تپش قلب
 • بیخوابی
 • عصبی بودن یا اضطراب
 • مشکلات تمرکزچشم ها ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند: پف دور چشم، خشکی، سوزش، و در برخی موارد، برآمدگی چشم.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش وزن
 • پوست خشک
 • یبوست
 • عدم تحمل سرما
 • پوست پف کرده
 • ریزش مو
 • خستگی
 • بی نظمی قاعدگی در زنان

گاهی اوقات ممکن است تری یدوتیرونین(T3) آزاد یا کل در فواصل زمانی برای مانیتور وضعیت شناخته شده تیروئید و برای کمک به پایش اثربخشی درمان پرکاری تیروئید درخواست شود.

نتیجه آزمایش تری یدوتیرونین(T3) چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج آزمایش تری یدوتیرونین(T3) آزاد یا توتال معمولاً با سایر نتایج آزمایش تیروئید (یعنی TSH و T4) ارزیابی می‌شوند.

به طور کلی، نتایج تری یدوتیرونین(T3) توتال یا آزاد بالا ممکن است نشان دهنده پرکاری غده تیروئید (پرکاری تیروئید) و نتایج تری یدوتیرونین(T3) کل یا آزاد کم ممکن است نشان دهنده کم کاری غده تیروئید (کم کاری تیروئید) باشد. نتایج آزمایش به تنهایی تشخیصی نیستند، اما پزشک را وا می دارد تا آزمایش های اضافی را برای بررسی علت بیش از حد یا کمبود انجام دهد.

هنگامی که برای پایش درمان اختلالات تیروئید یا هیپوفیز استفاده می‌شود، نتایج آزمایش‌های تیروئید به پزشک اطلاع می‌دهد که آیا درمان مؤثر است و/یا اینکه آیا تنظیم دوز لازم است یا خیر. به عنوان مثال، در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید، T4 آزاد، T3 آزاد و TSH به طور منظم در حالی که داروهای ضد تیروئید مصرف می کنند بررسی می شود تا مطمئن شود که داروها موثر هستند و اگر سطح هورمون تیروئید خیلی پایین آمد، دوز آن کاهش یابد.

در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، TSH و T4 آزاد به طور منظم بررسی می شوند تا اطمینان حاصل شود که دوز مناسب هورمون تیروئید برای طبیعی کردن TSH درخواست می شود.

جداول زیر چند نمونه از نتایج آزمون معمولی و معنای بالقوه آنها را خلاصه می کند.

توجه: نتایج آزمایشگاهی باید همیشه با یافته های بالینی بیمار مرتبط باشد.

راهنمای جداول: جدول ها قابلیت اسکرول کردن به سمت چپ و راست و همچنین قابلیت جستجو دارند 

شناسایی اختلالات تیروئید بر اساس نتایج آزمایش های عملکرد تیروئید:

اختلال(بیماری)TSHT4T3Free T4ThyroglobulinThyroxine Binding Globulin(TBG)Reverse Triiodothyronine(rT3)Anti TPOAnti ThyroglobulinThyroid stimulating Immunoglobulin(TSI)
کم کاری تیروئید اولیه↓ یا نرمال↓ یا نرمالنرمال ↑ یا نرمال↑ یا نرمالمنفی
کم کاری تیروئید گذرا نوزادان↓ یا نرمالنرمالنرمال نرمال منفی
هاشیموتو
تیروئیدیت / کم کاری تیروئید
نرمال یا ↓نرمال یا ↓نرمال یا ↓نرمال یا ↓نرمال منفی
بیماری گریوزنرمال
بیماری گریوز نوزاداننرمال منفی یا ↑منفی یا ↑
کمبود TSH ↓ یا نرمال نرمال منفی منفی منفی
اختلالات هورمونی تیروئید ↓ یا نرمال یا ↑نرمال منفی منفی منفی
مقاومت در برابر هورمون تیروئید ↑ یا نرمال نرمال منفی منفی منفی
پرکاری تیروئید وابسته به TSHنرمال منفی منفی منفی
اختلالات مرتبط با پروتئین متصل شونده به T4نرمال متغیر متغیر نرمال نرمال متغیر نرمال منفی منفی منفی
بیماری غیر تیروئیدیمتغیر ↓ یا نرمالمتغیر نرمال نرمال ↑ یا نرمالمنفی منفی منفی
تیروئیدیت تحت حاد↓ یا ↑ ↓ یا ↑↓ یا ↑↓ یا ↑↓ یا ↑نرمال ↓ یا ↑منفی منفی منفی

تیروئیدیت تحت حاد شامل یک دوره گذرا پرکاری تیروئید و به دنبال آن یک حالت گذرا کم کاری تیروئید است.

طیف ناهنجاری های پروتئین های متصل شونده شامل افزایش یا کاهش اتصال TBG، افزایش یا کاهش اتصال به ترانس تیرتین و ↑ اتصال به آلبومین است.

چند نمونه از نتایج آزمایش های معمول تیروئید و تفسیر آن:

TSHFree T4Total or Free T3تشخیص احتمالی
نرمالنرمال نرمال عملکرد طبیعی تیروئید
طبیعی یا کاهش طبیعی یا کاهشکاهشتنظیم طبیعی عملکرد تیروئید به دلیل بیماری (بیماری غیر تیروئیدی یا سندرم یوتیروئید بیمار)
افزایش نرمال نرمال کم کاری تیروئید تحت بالینی؛ در یک فرد مبتلا به کم کاری تیروئید تحت درمان، هورمون تیروئید داده نمی شود
افزایش کاهش طبیعی یا کاهشکم کاری تیروئید ناشی از مشکل در خود غده تیروئید (کم کاری تیروئید اولیه)
طبیعی یا افزایش افزایش افزایش پرکاری تیروئید ناشی از مشکل در سیگنال های غده هیپوفیز (پرکاری تیروئید مرکزی) یا به دلیل مشکل در گیرنده هورمون تیروئید (مقاومت به هورمون تیروئید)
کاهش نرمال نرمال پرکاری تیروئید تحت بالینی؛ در فرد مبتلا به کم کاری تیروئید، هورمون تیروئید بیش از حد تجویز می شود
کاهش نرمال افزایش پرکاری تیروئید ناشی از تولید بیش از حد هورمون تیروئید T3 توسط غده تیروئید (غیر معمول، همچنین به عنوان سموم T3 شناخته می شود)
کاهش افزایش افزایش پرکاری تیروئید ناشی از تولید بیش از حد هورمون های تیروئید در غده (پرکاری تیروئید اولیه)
کاهش کاهش کاهش کم کاری تیروئید ناشی از مشکل هیپوتالاموس یا سیگنال های هیپوفیز حاکم بر غده تیروئید (کم کاری تیروئید مرکزی)

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

توجه به این نکته مهم است که آزمایش های تیروئید یک “عکس فوری” از آنچه در یک سیستم پویای بدن رخ می دهد، است. نتایج T3 کل، T3 آزاد، T4 کل، T4 آزاد و/یا TSH یک فرد ممکن است متفاوت باشد و ممکن است تحت تأثیر موارد زیر باشد:

 • افزایش، کاهش و تغییر (ارثی یا اکتسابی) در پروتئین‌هایی که به T4 و T3  متصل می شوند(این برای آزمایش‌هایی که T3 کل را اندازه‌گیری می‌کنند مهم است، اما احتمالاً برای آزمایش‌های T4 آزاد و T3 آزاد که هورمون‌های تیروئید را اندازه‌گیری می‌کنند مهم نیست. به پروتئین متصل نیستند.)
 • بارداری
 • بیماری کبد
 • بیماری سیستمیک
 • به ندرت، مقاومت در برابر هورمون های تیروئید

چه داروهایی می توانند بر تست تیروئید تاثیر بگذارند؟

بسیاری از مولتی ویتامین ها، مکمل ها (مخصوصاً مو، پوست و ناخن) و داروهای بدون نسخه و تجویزی ممکن است بر نتایج آزمایش تیروئید تأثیر بگذارند و استفاده از آنها باید قبل از انجام آزمایش با پزشک مشورت شود.

به عنوان مثال، بیوتین (ویتامین B7) می تواند با برخی از تست های آزمایشگاهی تداخل داشته باشد، بنابراین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از مصرف بیوتین یا مکمل های حاوی بیوتین برای چند روز قبل از خون گیری برای آزمایش هورمون تیروئید خودداری کنید. اگر روشی را انجام داده اید که در آن رنگ های فلورسین به خون شما تزریق می شود (به عنوان مثال، آنژیوگرافی)، ممکن است لازم باشد چند روز قبل از انجام آزمایش تیروئید صبر کنید.

تست جذب T3 (T3 uptake) چیست؟

این آزمایش زمانی برای کمک به محاسبه شاخص تیروکسین آزاد (FTI)، تخمینی از غلظت T4 آزاد استفاده می شود. از آزمایش T4 کل و برخی از برآورد سطح پروتئین های اتصال به هورمون تیروئید تعیین می شود. تست T3 uptake آزمایش اولیه برای تخمین سطح پروتئین های اتصال بود و نسخه های بعدی روش های جذب T (T-uptake ) نامیده شدند. اکنون که روش‌هایی برای اندازه‌گیری مستقیم T4 آزاد و T3 آزاد وجود دارد، به ندرت از اینها استفاده می‌شود.

T3 معکوس (Reverse T3 )چیست؟

T3 معکوس (RT3 یا REVT3) شکل بیولوژیکی غیر فعال T3 است. به طور معمول، زمانی که کبد T4 را به T3 تبدیل می کند، درصد مشخصی از RT3 را نیز تولید می کند. هنگامی که بدن تحت استرس قرار می گیرد، مانند یک بیماری جدی، سعی می کند با تولید RT3 بیشتر از T3 از فعالیت متابولیکی بسیاری از بافت های وابسته به تری یدوتیرونین(T3) جلوگیری کند.

اعتقاد بر این است که این روشی برای حفظ انرژی است تا زمانی که استرس از بین برود و باعث ایجاد سندرمی به نام بیماری غیر تیروئیدی (NTI) شود. RT3 ممکن است در پرکاری تیروئید نیز افزایش یابد. استفاده از تست RT3 بحث برانگیز است و به طور گسترده درخواست نمی شود.

آیا پزشکان در دوران بارداری هورمون های تیروئیدی را درخواست می کنند؟

بارداری باعث تغییرات طبیعی در عملکرد بسیاری از غدد درون ریز از جمله غده تیروئید می شود. پزشکان به طور کلی زنان بدون علائم را آزمایش نمی کنند، اما کسانی که علائم و/یا اختلال تیروئیدی شناخته شده دارند معمولاً در فواصل زمانی برای تشخیص و مانیتور پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید در دوران بارداری و پس از زایمان آزمایش می شوند.

برخی از متخصصان از غربالگری زنان باردار در طول سه ماهه اول بارداری (یا قبل از بارداری) حمایت می کنند، حتی اگر سابقه بیماری تیروئید نداشته باشند. با این حال، بیشتر دستورالعمل ها از این مسیر عمل پشتیبانی نمی کنند.

آیا به آزمایش های دیگری نیاز دارم؟

اگر تری یدوتیرونین(T3) کل یا آزاد شما بالاتر از حد طبیعی باشد، به احتمال زیاد آزمایش‌های بیشتری برای نشان دادن علت پرکاری غده تیروئیدتان انجام خواهید داد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش آنتی بادی گیرنده تیروتروپین (TRAb) یک آزمایش خون برای تأیید یا رد تشخیص بیماری گریوز است.
 • اسکن تیروئید یک آزمایش تصویربرداری است که نشان می دهد غده تیروئید شما بزرگ شده یا ملتهب است.
 • جذب ید رادیواکتیو یک آزمایش تصویربرداری است که میزان جذب غده تیروئید ید رادیواکتیو را در یک دوره زمانی مشخص اندازه گیری می کند.

آزمایش‌های تصویربرداری مانند اسکن تیروئید و آزمایش جذب ید رادیواکتیو نشان می‌دهد که آیا کل تیروئید تحت تأثیر قرار گرفته است یا اینکه فقط مناطق خاصی به نام ندول غیرطبیعی هستند.

تیروئید چگونه متابولیسم بدن شما را مدیریت می کند؟

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

منابع مورد استفاده در این مطلب

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Venipuncture. Updated April 26, 2019.  Accessed July 10, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003517.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. T3 test. Updated January 26, 2020.  Accessed July 22, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003687.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. TSH test. Updated January 26, 2020. Accessed July 22, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003684.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Hyperthyroidism. Updated August 29, 2020.  Accessed July 22, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000356.htm

American Board of Internal Medicine. ABIM laboratory test reference ranges. Updated January 2021. Accessed July 11, 2021. https://www.abim.org/Media/bfijryql/laboratory-reference-ranges.pdf

American Thyroid Association. Thyroid function tests. Date unknown. Accessed July 10, 2021. https://www.thyroid.org/thyroid-function-tests/

American Thyroid Association. Hyperthyroidism. Date unknown. Accessed July 5, 2021.  https://www.thyroid.org/hyperthyroidism/

ARUP Consult. Initial evaluation of thyroid function. Updated February 2021. Accessed July 23, 2021. https://arupconsult.com/content/initial-evaluation-thyroid-function

Hershman JM. Overview of thyroid function. Reviewed September 2020. Accessed July 10, 2021. https://www.merckmanuals.com/en-ca/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/thyroid-disorders/overview-of-thyroid-function

Lee SL, Ananthakrishnan S. Hyperthyroidism and thyrotoxicosis workup. Khardori R, ed. Medscape. Updated October 19, 2020. Accessed July 22, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/121865-workup

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Hyperthyroidism (overactive thyroid). Updated August 2016. Accessed July 10, 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hyperthyroidism

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Thyroid tests. Updated May 2017. Accessed July 10, 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diagnostic-tests/thyroid

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Hypothyroidism (underactive thyroid). Updated March 2021. Accessed July 11, 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypothyroidism)

National Heart, Lung, and Blood Institute. Blood tests. Date unknown. Accessed July 10, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/blood-tests

Poduval J. Triiodothyronine. Staros EB, ed. Medscape. Updated  October 1, 2020. Accessed July 22, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/2089598-overview

Ross DS, Burch HB, Cooper DS, et al. 2016 American Thyroid Association Guidelines for Diagnosis and Management of Hyperthyroidism and Other Causes of Thyrotoxicosis [published correction appears in Thyroid. 2017 Nov;27(11):1462]. Thyroid. 2016;26(10):1343-1421. doi:10.1089/thy.2016.0229

Ross DS. Laboratory assessment of thyroid function. In: Cooper DS, ed. UpToDate. Updated December 11, 2019. Accessed July 11, 2021. https://www.uptodate.com/contents/laboratory-assessment-of-thyroid-function

Ross DS. Subclinical hypothyroidism in nonpregnant adults. In: Cooper DS, ed. UpToDate. Updated March 1, 2021. Accessed July 6, 2021. https://www.uptodate.com/contents/subclinical-hypothyroidism-in-nonpregnant-adults

Ross DS. Subclinical hyperthyroidism in nonpregnant adults. In: Cooper DS, ed. UpToDate. Updated March 12, 2021. Accessed July 10, 2021. https://www.uptodate.com/contents/subclinical-hyperthyroidism-in-nonpregnant-adults

Ross DS. Thyroid hormone synthesis and physiology. In: Cooper DS, ed. UpToDate. Updated March 29, 2021. Accessed July 11, 2021. https://www.uptodate.com/contents/thyroid-hormone-synthesis-and-physiology

Ross DS. Diagnosis of hyperthyroidism. In: Cooper DS, ed. UpToDate. Updated April 13, 2021. Accessed July 22, 2021. https://www.uptodate.com/contents/diagnosis-of-hyperthyroidism

Ross DS. Patient education: Hyperthyroidism (overactive thyroid) (Beyond the Basics). In: Cooper DS, ed. UpToDate. Updated January 12, 2021. Accessed July 22, 2021. https://www.uptodate.com/contents/hyperthyroidism-overactive-thyroid-beyond-the-basics

Welsh KJ, Soldin SJ. Diagnosis of endocrine disease: How reliable are free thyroid and total T3 hormone assays?. Eur J Endocrinol. 2016;175(6):R255-R263. doi:10.1530/EJE-16-0193

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *