آزمایش توکسوپلاسما

توکسوپلاسما گوندی یک تک یاخته انگلی داخل سلولی اجباری است که باعث بیماری توکسوپلاسموز می شود. توکسوپلاسما گوندی که در سرتاسر جهان یافت می‌شود، می‌تواند تقریباً تمام حیوانات خونگرم را آلوده کند، اما گربه‌سانان، مانند گربه‌های خانگی، تنها میزبان قطعی شناخته شده‌ای هستند که در آن انگل ممکن است تحت تولید مثل جنسی قرار گیرد.

اسامی دیگر:

 • Toxoplasma gondii
 • T. gondii
 • Toxoplasma gondii Antibodies
 • Toxoplasma gondii Molecular Detection by PCR

آنچه در ادامه می‌خوانید:

چرا آزمایش توکسوپلاسما درخواست می شود؟

 • برای تشخیص عفونت توکسوپلاسما گوندی در یک زن باردار، نوزاد متولد نشده، یا در فردی با سیستم ایمنی ضعیف (ضعف ایمنی) که علائمی شبیه آنفولانزا دارد.
 •  گاهی اوقات برای تعیین اینکه آیا یک فرد قبلاً آلوده شده است یا برای کمک به تعیین اینکه آیا عوارض ناشی از عفونت فعال توکسوپلاسما است یا خیر.

چه زمانی آزمایش توکسوپلاسما بایستی انجام شود؟

هنگامی که یک زن باردار یا فردی با سیستم ایمنی ضعیف در معرض T. gondii قرار گرفته است و/یا علائمی شبیه آنفولانزا یا عفونت شدید چشم یا مغز دارد که پزشک مشکوک به توکسوپلاسموز است.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش توکسوپلاسما:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد (ترجیحا همراه با ژل جداکننده) برای تست سرولوژی/ لوله با درب بنفش(حاوی EDTA) برای تست مولکولی/ ظرف استریل در پیچ دار برای تست مولکولی / طرف حاوی فرمالین برای نمونه بافتی
 • نوع نمونه: سرم برای آنتی بادی/ خون کامل، CSF، مایع آمنیوتیک، نمونه چشمی و بافت برای تست مولکولی
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر برای سرم/ 0/5 میلی لیتر برای مابقی
ظروف-و-لوله-های-مورد-نیاز-برای-آزمایش-توکسوپلاسما
ظروف و لوله های مورد نیاز برای آزمایش توکسوپلاسما

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-توکسوپلاسما-(Toxoplasma-)شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-توکسوپلاسما-(Toxoplasma-)

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

نگهداری-و-ذخیره-سازی-نمونه-ها

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی یکی از مطالب بسیار با اهمیت در حوژه آزمایشگاه است. زیرا هنگام اندازه گیری غلظت ...

نام روش انجام آزمایش توکسوپلاسما:

تست های آنتی بادی: ایمونواسی جریان چندگانه (MFI)

 تست مولکولی: واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) / هیبریداسیون پروب DNA

شرح روش تست های آنتی بادی:

سنجش IgM و IgG توکسوپلاسما گوندی از فناوری ایمونواسی جریان چندگانه استفاده می کند. به طور خلاصه، دانه های فلورسنت پوشش داده شده با آنتی ژن توکسوپلاسما با مقدار کمی از نمونه بیمار مخلوط شده و نمونه رقیق شده و در دمای 37 درجه سانتیگراد انکوبه می شود. در این مدت، آنتی بادی های ضد توکسوپلاسما IgM و IgG در نمونه به آنتی ژن توکسوپلاسما روی دانه ها متصل می شوند. پس از یک چرخه شستشو، یک کونژوگه آنتی‌بادی IgM و IgG ضد انسانی با برچسب فلورسنت به مخلوط اضافه می‌شود و در دمای 37 درجه سانتی‌گراد انکوبه می‌شود.

پس از یک مرحله شستشو برای حذف کونژوگه ناپیوسته، مخلوط دانه از یک آشکارساز عبور می‌کند که بر اساس مهره را شناسایی می‌کند. بر روی فلورسانس رنگ و میزان آنتی بادی جذب شده توسط آنتی ژن را بر اساس فلورسانس مزدوج ضد انسان-IgG تعیین می کند. داده‌های خام با شدت فلورسانس نسبی محاسبه می‌شوند و به شاخص آنتی‌بادی برای تفسیر IgM و IgG برای IU/ml تبدیل می‌شوند.

سه دانه رنگ شده اضافی: یک دانه استاندارد داخلی، یک دانه تأیید سرم و یک دانه سیاه معرف به ترتیب در هر مخلوط واکنش برای تأیید پاسخ آشکارساز، افزودن سرم به ظرف واکنش و عدم وجود اتصال غیر اختصاصی قابل توجه در سرم وجود دارد.

شرح روش مولکولی:

DNA از نمونه های بالینی ابتدا استخراج می شود. سپس DNA توکسوپلاسما گوندی با استفاده از Real-time PCR برای تقویت توالی هدف ژن B1 شناسایی می شود. LightCycler توسعه فلورسنت اسید نوکلئیک هدف را پس از هر چرخه تقویت و نظارت می کند. نظارت مستمر از اصل انتقال انرژی تشدید فلورسانس (FRET) مشتق شده است.

یک پروب هیبریداسیون با یک فلوروفور دهنده در انتهای 3′ توسط یک منبع نور خارجی برانگیخته می شود و نوری را ساطع می کند که توسط یک پروب هیبریداسیون دوم با یک فلوروفور پذیرنده جذب می شود. در انتهای 5′ فلوروفور پذیرنده نوری با طول موج متفاوت ساطع می کند که می تواند با سیگنالی متناسب با مقدار محصول خاص PCR اندازه گیری شود. تجزیه و تحلیل دمای ذوب به دنبال تقویت برای تشخیص حساس و اختصاصی DNA هدف تقویت شده استفاده می شود.

شرح روش مولکولیآمادگی قبل از انجام آزمایش توکسوپلاسما:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش توکسوپلاسما مورد بررسی قرار می گیرد؟

توکسوپلاسما گوندی یک انگل تک یاخته درون سلولی اجباری از کلاد Apicomplexa است که می تواند میزبان های میانی مختلفی از جمله انسان را آلوده کند. میزبان های قطعی آلوده (گربه ها) اووسیست ها را در مدفوع می ریزند که به سرعت در خاک بالغ می شوند و عفونی می شوند. توکسوپلاسموز توسط انسان از طریق خوردن غذا یا آب آلوده به مدفوع گربه یا از طریق خوردن گوشت نیم پز حاوی اووسیست زنده به دست می آید. عفونت در افراد دارای سیستم ایمنی عموماً بدون علامت یا خفیف است، اما بیماران دچار نقص ایمنی ممکن است عوارض جدی را تجربه کنند. عفونت در رحم ممکن است منجر به عفونت مادرزادی جدی با عواقب یا مرده زایی شود

پاتوفیزیولوژی:

 • توکسوپلاسموز توسط تک یاخته توکسوپلاسما گوندی ایجاد می شود.
 • این باعث بیماری گرانولوماتوز عمومی می شود و محل اولیه ممکن است CNS باشد.
 • این تک یاخته است که در تمام حیوانات خونگرم وجود دارد.
 • توکسوپلاسما گوندی اولین بار در جوندگان شمال آفریقا کشف شد و در پرندگان و پستانداران زیادی در سراسر جهان از جمله انسان مشاهده شده است.
 • گربه سانان میزبان قطعی هستند. اما میزبان قطعی گربه های خانگی هستند. زیرا اووسیست ها اغلب در مدفوع آنها وجود دارد.
 • توکسوپلاسما گوندی شایع ترین عامل توکسوپلاسموز است.
 • 15 تا 20 درصد از جمعیت آمریکا به این عفونت مبتلا هستند.
 • بالاترین رکورد 93 درصد در زنان پاریسی مشاهده می شود که گوشت نیم پز یا خام دارند، 50 درصد موارد در فرزندان آنها دیده می شود.
 • تعدادی از نوزادان از طریق راه جفتی آلوده می شوند.
 • اووسیست مقاوم است و می تواند برای مدت طولانی تری زنده بماند.
 • این موجودات تاژک ندارند.
 • در گربه، انگل چرخه جنسی ایجاد می کند و در نهایت اووسیست ها از طریق مدفوع دفع می شوند.
 • تروفوزوئیت ها هلالی شکل هستند که می توانند در اندام ها و بافت های گربه پخش شوند. بعداً اینها به کیست تبدیل می شوند.
 • آنتی بادی توکسوپلاسما گوندی در جمعیت های مختلف متفاوت است. از 96 درصد در اروپای غربی تا 10 تا 40 درصد در ایالات متحده در آمریکا متغیر است.
 • بیماران مبتلا به ایدز برای توکسوپلاسما گوندی سرم مثبت هستند و تقریباً 25 تا 50 درصد به آنسفالیت مبتلا می شوند.
 • بیماران در معرض خطر کسانی هستند که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا کورتیکواستروئید دریافت می کنند.
 • احتمال گسترش ترانس جفت در حین زایمان وجود دارد
 • انتقال از طریق جفت معمولاً در طول یک عفونت حاد یا تشخیص داده نشده مادر انجام می شود.
 • احتمال بروز توکسوپلاسموز مادرزادی 2.7 در 1000 تولد زنده است.

ساختار توکسوپلاسما گوندی
ساختار توکسوپلاسما گوندی

ساختار توکسوپلاسما گوندی
ساختار توکسوپلاسما گوندی

اشکال مختلف توکسوپلاسما
اشکال مختلف توکسوپلاسما

انتقال عمودی انگل از طریق جفت نیز ممکن است رخ دهد که منجر به توکسوپلاسموز مادرزادی شود. به دنبال عفونت اولیه، توکسوپلاسما گوندی می تواند تا پایان عمر میزبان پنهان بماند. خطر فعال سازی مجدد در بین افراد دارای سرکوب سیستم ایمنی بالاتر است.

توکسوپلاسموز عفونتی است که توسط انگل توکسوپلاسما گوندی ایجاد می شود. تشخیص را می توان با آزمایش سرولوژیک یا آزمایش مولکولی انجام داد. آزمایش سرولوژیک آنتی‌بادی‌هایی را در خون که در پاسخ به عفونت تولید می‌شوند، شناسایی می‌کند و بسته به نوع آنتی‌بادی‌های موجود (IgG یا IgM)، می‌توان عفونت فعلی یا گذشته را تعیین کرد. آزمایش های مولکولی مانند PCR مواد ژنتیکی (DNA) انگل را در خون تشخیص می دهد و عفونت حاد را نشان می دهد.

توکسوپلاسما گوندی انگلی است که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود (میکروسکوپی). در بیشتر انسان‌های سالم، عفونت یا هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند یا منجر به یک بیماری خفیف شبیه آنفولانزا می‌شود. اما هنگامی که یک زن باردار مبتلا می شود و آن را به فرزند متولد نشده خود منتقل می کند یا فردی با سیستم ایمنی ضعیف (ضعف ایمنی) مبتلا می شود، انگل می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند.

توکسوپلاسما گوندیبه طور گسترده توزیع می شود. این بیماری در سراسر جهان یافت می شود و در برخی کشورها تا 60 درصد جمعیت را مبتلا کرده است. در ایالات متحده، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین می زند که حدود 11 درصد از افراد 6 سال و بالاتر مبتلا به توکسوپلاسموز بوده اند و بیش از 40 میلیون نفر ناقل آن هستند.

میزبانان توکسوپلاسما
میزبانان توکسوپلاسما

عفونت را می توان از راه های زیر کسب کرد:

 • خوردن غذاهای آلوده به ویژه خوردن گوشت خام یا نیم پز مانند گوشت خوک، بره و گوزن
 • خوردن میوه ها و سبزیجات شسته نشده که در خاک آلوده رشد می کنند
 • تماس با خاک آلوده
 • نوشیدن آب آلوده
 • نوشیدن شیر غیر پاستوریزه
 • تمیز کردن به بستر آلوده گربه
 • بازی در جعبه های شنی آلوده
 • انتقال از مادر به فرزند
 • به ندرت، انتقال در طی پیوند عضو یا انتقال خون
 • انتقال خون توکسوپلاسموز اخیراً به ویژه با غلظت گلبول های سفید شناخته شده است.

انسان با خوردن گوشت ناکافی پخته شده، به ویژه گوشت بره یا خوک که حاوی کیست های بافتی است، یا با بلع اووسیست های عفونی از مواد آلوده به مدفوع گربه، عفونت با توکسوپلاسما گوندی را دریافت می کند. شیوع بیماری ناشی از استنشاق گرد و غبار آلوده در اصطبل سوارکاری سرپوشیده و از نوشیدن آب آلوده یا شیر بز غیر پاستوریزه رخ داده است. انتقال از طریق انتقال خون، پیوند اعضا و از طریق جفت به جنین در حال رشد نیز ممکن است رخ دهد.

میزبان اصلی توکسوپلاسما گوندی گربه های وحشی و اهلی هستند. هنگامی که گربه ها با خوردن پرندگان آلوده، جوندگان یا گوشت خام آلوده آلوده می شوند، توکسوپلاسما گوندی تکثیر شده و تخم هایی را تشکیل می دهد که در پوشش های محافظ (اووسیست ها) قرار گرفته اند. در طول یک عفونت فعال، میلیون ها تخم میکروسکوپی ممکن است برای چند هفته در مدفوع گربه رها شود. تخمک ها در عرض چند روز عفونی می شوند و می توانند برای چندین ماه زنده بمانند.

چرخه زندگی توکسوپلاسما گوندی
چرخه زندگی توکسوپلاسما گوندی

در همه میزبان‌های دیگر، از جمله انسان، توکسوپلاسما گوندی تنها بخش محدودی از چرخه زندگی خود را طی می‌کند و سپس کیست‌های غیرفعال را در عضلات، مغز و چشم‌ها تشکیل می‌دهد. سیستم ایمنی میزبان این کیست ها را خفته نگه می دارد و از بدن در برابر عفونت بیشتر محافظت می کند. مرحله خفته می تواند در طول زندگی میزبان ادامه یابد، مگر اینکه سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد.

عفونت اولیه یا فعال شده مجدد توکسوپلاسما گوندی می تواند علائم و عوارض قابل توجهی در افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف ایجاد کند، مانند افرادی که HIV/AIDS دارند، تحت شیمی درمانی هستند، اخیراً پیوند عضو داشته اند یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند. می تواند بر روی سیستم عصبی و چشم ها تأثیر بگذارد و باعث سردرد، تشنج، گیجی، تب، آنسفالیت، از دست دادن هماهنگی و تاری دید شود.

انتقال از طریق جفت که منجر به توکسوپلاسموز مادرزادی می شود می تواند در مرحله حاد عفونت اکتسابی مادر رخ دهد.خطر عفونت برای نوزاد به وجود یا عدم وجود علائم در مادر ارتباطی ندارد، اما شدت عفونت بستگی به مرحله بارداری دارد که در آن به دست آمده است. مرگ داخل رحمی، میکروسفالی یا هیدروسفالی همراه با کلسیفیکاسیون داخل جمجمه در صورت ایجاد عفونت در نیمه اول بارداری ممکن است ایجاد شود.

عفونت در نیمه دوم بارداری معمولاً در بدو تولد بدون علامت است، اگرچه ممکن است تب، هپاتواسپلنومگالی و یرقان ظاهر شود. کوریورتینیت، عقب ماندگی روانی حرکتی و اختلالات تشنجی ممکن است ماهها یا سالها بعد ظاهر شوند

عوارض توکسوپلاسموز در نوزادان
عوارض توکسوپلاسموز در نوزادان

توکسوپلاسموز مادرزادی در حدود 20 تا 30 درصد از نوزادانی که در داخل رحم آلوده می شوند، منجر به بیماری ژنرالیزه یا عصبی شدید می شود. تقریباً 10 درصد فقط درگیری چشمی را نشان می دهند و بقیه در بدو تولد بدون علامت هستند. عفونت تحت بالینی ممکن است منجر به زایمان زودرس و نقایص عصبی، فکری و شنوایی بعدی شود.

در افراد سرکوب شده سیستم ایمنی، به ویژه آنهایی که مبتلا به سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) هستند، عفونت با توکسوپلاسما گوندی معمولاً با درگیری CNS ظاهر می شود. سایر تظاهرات بالینی و پاتولوژیک احتمالی شامل پنومونیت، میوکاردیت، رتینیت، پانکراتیت یا اورکیت است.

سرولوژی رویکرد اولیه در ایجاد تشخیص توکسوپلاسموز در میزبان‌های دارای قابلیت ایمنی باقی می‌ماند. تست رنگ سابین- فلدمن و تست IFA استانداردهایی هستند که سایر روش ها با آنها مقایسه می شوند، اگرچه روش اول فقط در چند مرکز انجام می شود. تست های EIA به صورت تجاری در دسترس هستند و عموماً نتایجی مشابه نتایج IFA ارائه می دهند.

تست رنگ سابین- فلدمن
تست رنگ سابین- فلدمن

آنتی بادی ها در 1 تا 2 هفته ظاهر می شوند و تیترها در 6 تا 8 هفته به اوج خود می رسد. آزمایش های آنتی بادی های اختصاصی IgM به ویژه برای تشخیص عفونت های مادرزادی و حاد مفید هستند، اما آگاهی از محدودیت های آزمایش، به ویژه وقوع واکنش های مثبت کاذب، بسیار مهم است. تداوم آنتی بادی های اختصاصی IgM، گاهی به مدت 1 سال یا بیشتر، نیز مشکل ساز است و باید در ارتباط با نتایج آنتی بادی IgG تفسیر شود.

از آنجا که بسیاری از افراد عفونت بدون علامت دارند، تیتر IgG پایین اهمیت کمی دارد. تیتر در بیماران مبتلا به عفونت مزمن چشمی نیز ممکن است پایین باشد. بیماران دچار نقص ایمنی، مانند بیماران مبتلا به ایدز که دارای عفونت فعال توکسوپلاسما هستند، تقریباً همیشه دارای آنتی بادی های اختصاصی IgG از قبل هستند، اگرچه ممکن است تیترها پایین باشد و آنتی بادی های IgM به ندرت شناسایی شوند.

آنتی بادی توکسوپلاسموز (سرولوژی)
آنتی بادی توکسوپلاسموز (سرولوژی)
تشخیص توکسوپلاسموز همچنین ممکن است با بررسی بافت‌ها، خون یا مایعات بدن ایجاد شود. نشان دادن تاکیزوئیت ها یا کیست های بافتی قطعی است، اما ممکن است نشان دادن آن در بخش های رنگ آمیزی شده با H&E دشوار باشد. لکه های فلورسانس یا ایمونوهیستوشیمی در صورت وجود مفید هستند. گیمسا برای رنگ آمیزی اسمیر مایعات بدن و اثر بافتی مناسب است.
ارگانیسم ها ممکن است با تلقیح مواد مناسب به کشت بافت یا موش های غیر عفونی نشان داده شوند، اگرچه این روش به طور گسترده در دسترس نیست. جداسازی ارگانیسم ها از خون یا مایع بدن به عنوان شواهدی از عفونت حاد عمل می کند، در حالی که بهبودی از بافت ها ممکن است منعکس کننده عفونت مزمن باشد. در اسمیر، تاکی زوئیت ها هلالی شکل یا بیضی شکل هستند که تقریباً 7 × 3 میکرومتر هستند. کیست‌ها تا 30 میکرومتر قطر دارند و معمولاً کروی هستند، به جز در رشته‌های عضلانی که دراز به نظر می‌رسند. 
توکسوپلاسما-گوندی
H، کیست کاذب (سمت چپ) و تاکیزوئیت های آزاد (فلش) توکسوپلاسما گوندی در بافت مغز (H&E؛ 1000×). I، تاکی زوئیت های داخل سلولی و آزاد T. gondii در یک اسمیر قالب گیری از بافت مغز از یک بیمار نقص ایمنی با بیماری فعال شده مجدد (Giemsa؛ 1000×).
در سال های اخیر، PCR به طور فزاینده ای برای تشخیص آنسفالیت توکسوپلاسمی، بیماری های منتشر و عفونت داخل رحمی مورد استفاده قرار گرفته است. آزمایش در اکثر آزمایشگاه های مرجع، CDC، و آزمایشگاه های تحقیقاتی منتخب در دسترس است. PCR در حال حاضر جزء مهمی از آزمایش برای زنان باردار، نوزادان و میزبان های نقص ایمنی است.

عوامل مداخله گر در آزمایش توکسوپلاسما:

 • فاکتور روماتوئید یا آنتی بادی های ضد هسته ای می توانند نتایج مثبت کاذب در روش سرولوژیک ایجاد کنند.
 • سایر عفونت های مادرزادی فعال می توانند نتایج مثبت کاذب ایجاد کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

تداخلات-دارویی

تداخلات دارویی در آزمایش ها | Interference of medicines in laboratory tests

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
تداخلات دارویی در آزمایش ها یک مبحث ضروری و جدایی ناپذیر در ارزیابی روش و ابزار است.داروها منابع اصلی تغییر در ...

ملاحظات بالینی آزمایش توکسوپلاسما:

با توجه به خطرات توکسوپلاسموز مادرزادی، به مادران باردار توصیه می شود در صورتی که گربه مدتی را در خارج از منزل می گذراند و گوشت نیم پز می خورد از دست زدن به مدفوع گربه (مثلاً تمیز کردن جعبه خاک گربه) خودداری کنند.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش توکسوپلاسما استفاده می شود؟

آزمایش توکسوپلاسموز برای تشخیص عفونت فعلی یا گذشته با انگل میکروسکوپی Toxoplasma gondii استفاده می شود. اغلب ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

 • یک زن قبل یا در طول بارداری برای تعیین اینکه آیا قبلاً در معرض توکسوپلاسما گوندی بوده است یا خیر و در طول بارداری اگر مشکوک به تماس باشد.
 • فردی که دارای سیستم ایمنی ضعیف (ضعف ایمنی) است و علائمی شبیه آنفولانزا دارد.
 • فردی که دارای علائم یا نشانه های توکسوپلاسموز است
 • نوزاد متولد نشده، در این صورت، ممکن است مایع آمنیوتیک آزمایش شود

روش های مختلفی برای آزمایش T. gondii وجود دارد. انتخاب آزمایش‌ها و نمونه‌های جمع‌آوری‌شده به فرد، علائم او و یافته‌های بالینی پزشک بستگی دارد.

آزمایش سرولوژیک (آنتی بادی)

هنگامی که فردی در معرض T. gondii قرار می گیرد، سیستم ایمنی بدن او با تولید آنتی بادی برای انگل پاسخ می دهد. دو دسته از آنتی بادی های توکسوپلاسما ممکن است در خون یافت شوند: IgM و IgG.

آنتی بادی های IgM اولین آنتی بادی هایی هستند که در پاسخ به عفونت توکسوپلاسما توسط بدن تولید می شوند. آنها در اکثر افراد ظرف یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای مدت کوتاهی افزایش می یابد و کاهش می یابد. در نهایت، گاهی چند ماه پس از عفونت اولیه، سطح (تیتر) آنتی بادی IgM در اکثر افراد به زیر سطح قابل تشخیص می رسد. IgM اضافی ممکن است زمانی که T. gondii غیر فعال مجدداً فعال می شود و/یا زمانی که فرد مبتلا به عفونت مزمن است تولید شود.

آنتی بادی های IgG چندین هفته پس از عفونت اولیه توسط بدن تولید می شوند و محافظت طولانی مدت را ایجاد می کنند. سطح IgG در طول عفونت فعال افزایش می یابد، سپس با برطرف شدن عفونت توکسوپلاسما و غیرفعال شدن انگل تثبیت می شود. هنگامی که فردی در معرض T. gondii قرار گرفت، مقدار قابل اندازه‌گیری آنتی‌بادی IgG تا آخر عمر در خون خود خواهد داشت و از عفونت مجدد مصون (محافظت شده) در نظر گرفته می‌شود.

الگوی سرولوژی در بیماری توکسوپلاسموز
الگوی سرولوژی در بیماری توکسوپلاسموز

آزمایش آنتی بادی ممکن است گاهی اوقات به عنوان بخشی از پانل TORCH انجام شود. TORCH مخفف چندین عفونت است که می‌تواند نوزاد متولد نشده را تحت تأثیر قرار دهد و معمولاً شامل آزمایش‌هایی برای موارد زیر است: توکسوپلاسموز، سرخجه، سیتومگالوویروس و ویروس هرپس سیمپلکس.

آزمایش مولکولی (DNA)

آزمایش مولکولی ممکن است برای شناسایی و اندازه گیری ماده ژنتیکی T. gondii در خون، مایع مغزی نخاعی (CSF) یا مایع آمنیوتیک انجام شود.

چه زمانی آزمایش توکسوپلاسما درخواست می شود؟

آزمایش آنتی بادی T. gondii به طور معمول برای زنان باردار درخواست نمی شود، اما ممکن است زمانی درخواست شود که یک پزشک بخواهد تشخیص دهد که آیا یک زن قبلاً به توکسوپلاسموز مبتلا بوده است و زمانی که او در معرض مدفوع گربه (مدفوع)، گوشت خام یا نیم پز یا آلوده قرار گرفته است. غذا یا آب هنگامی که تست آنتی بادی منفی است اما هنوز شک وجود دارد، آزمایش ممکن است یک یا چند بار در طول بارداری تکرار شود.

آزمایش آنتی بادی ممکن است برای فردی با سیستم ایمنی ضعیف (ضعف ایمنی) زمانی که فرد دارای علائم بیماری شبیه آنفولانزا است و برای هر کسی که دارای علائم یا عوارضی است که نشان دهنده توکسوپلاسموز است، درخواست شود. علائم و نشانه های توکسوپلاسموز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تورم غدد لنفاوی
 • تب، تعریق شبانه
 • ضعف، خستگی
 • سردرد
 • بدن درد
 • گاهی اوقات گلو درد

یک عفونت جدی‌تر که بر سیستم عصبی مرکزی، از جمله مغز تأثیر می‌گذارد، ممکن است باعث تغییرات بینایی و ذهنی یا تشنج شود.

آزمایش مولکولی (DNA) ممکن است زمانی انجام شود که به عفونت توکسوپلاسموز حاد در یک فرد نقص ایمنی مشکوک شود یا برای تعیین اینکه آیا نوزاد متولد نشده آلوده است یا خیر. هنگامی که مادر شواهدی مبنی بر عفونت حاد دارد که در نتیجه تست آنتی بادی IgM توکسوپلاسما مثبت نشان داده می شود، ممکن است مایع آمنیوتیک در دوران بارداری آزمایش شود.

نتیجه آزمایش توکسوپلاسما چه چیزی را نشان می دهد؟

هنگام تفسیر نتایج آزمایش توکسوپلاسموز باید دقت شود. یک فرد نقص ایمنی ممکن است پاسخ آنتی بادی قوی به عفونت T. gondii نداشته باشد – سطوح IgM و IgG آنها ممکن است کمتر از حد انتظار باشد حتی اگر یک مورد فعال توکسوپلاسموز داشته باشد.

آزمایش آنتی بادی

تفسیر نتایج سرولوژیک توکسوپلاسما
تفسیر نتایج سرولوژیک توکسوپلاسما

مثبت کاذب ممکن است رخ دهد. در بیشتر موارد، آزمایش‌های آنتی‌بادی IgM مثبت باید با روش آزمایش دیگری تأیید شود، معمولاً با ارسال نمونه به آزمایشگاه مرجع متخصص در آزمایش توکسوپلاسموز.

آنتی بادی های IgM تنها گروهی هستند که توسط نوزاد متولد نشده تولید می شوند. هنگامی که آنتی بادی های IgM توکسوپلاسما در یک نوزاد تازه متولد شده وجود دارد، نشان دهنده عفونت مادرزادی است.

آزمایش مولکولی (DNA)

اگر آزمایش مولکولی برای T. gondii مثبت باشد، فرد مورد آزمایش دارای عفونت توکسوپلاسموز فعال است. نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که احتمال ابتلای فرد به توکسوپلاسموز کمتر است اما عفونت را رد نمی کند – توکسوپلاسما ممکن است به تعداد کافی در نمونه خون یا مایع وجود نداشته باشد تا تشخیص داده شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

عفونت T. gondii شایع ترین علت التهاب داخل چشمی در جهان است. در افرادی که دارای عوارض هستند، می تواند شبکیه را زخمی کند و باعث عفونت شدید چشم شود.

عفونت چشمی توکسوپلاسما
عفونت چشمی توکسوپلاسما

آیا توکسوپلاسموز مسری است؟

مستقیماً از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود، مگر از مادر به فرزند. تقریباً تمام موارد عفونت ناشی از خوردن، نوشیدن یا دست زدن به چیزی است که آلوده است.

آیا همه افراد باید برای توکسوپلاسموز آزمایش شوند؟

از آنجایی که عفونت بسیار شایع است و در بیشتر موارد علائمی ایجاد نمی کند، غربالگری عمومی در حال حاضر توصیه نمی شود.

پس از ابتلا به عفونت توکسوپلاسما گوندی، آیا احتمال ابتلای مجدد وجود دارد؟

به طور کلی، هنگامی که شما آلوده شده اید و عفونت اولیه غیرفعال می شود، اگر سالم بمانید، در برابر عفونت مجدد از منبع خارجی مصونیت دارید. با این حال، اگر سیستم ایمنی بدن شما به دلایلی ضعیف شده باشد، یک عفونت خفته ممکن است دوباره فعال شود. تصور می‌شود که بیشتر عفونت‌ها در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، مانند افراد مبتلا به HIV/AIDS، به‌جای عفونت‌های جدید، به دلیل فعال‌سازی مجدد است.

چرا میزان عفونت T. gondii در برخی کشورها بیشتر است؟

میزان عفونت در مکان های گرم و مرطوب بیشتر است و تحت تأثیر رژیم غذایی منطقه ای است. در مناطقی که مردم به طور معمول گوشت نیم پز می خورند، بیشتر است.

آیا توکسوپلاسموز قابل درمان است؟

اکثر افراد سالم نیازی به درمان ندارند، اما برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، برای زنان باردار برای کمک به کاهش خطر انتقال عفونت به جنین و برای نوزادان مبتلا به توکسوپلاسموز مادرزادی، درمان‌هایی در دسترس است.

یک زن باردار (یا هر فرد دیگری) برای جلوگیری از عفونت توکسوپلاسموز چه اقداماتی باید انجام دهد؟

اقداماتی که می توان انجام داد عبارتند از:

 • اگر گربه خانگی دارید، از شخص دیگری بخواهید جعبه خاک گربه را تمیز کند. اگر این امکان پذیر نیست، دستکش بپوشید و جعبه زباله را هر روز عوض کنید تا از عفونت تخم مرغ جلوگیری شود.
 • در صورت امکان، گربه خود را در داخل خانه نگه دارید تا از شکار یا احتمالاً خوردن خاک آلوده جلوگیری کنید و به او گوشت خام ندهید.
 • در دوران بارداری گربه جدیدی نگیرید یا با گربه های ولگرد برخورد نکنید.
 • جعبه شنی کودک را در صورت عدم استفاده بپوشانید (برای جلوگیری از استفاده از آن به عنوان جعبه زباله).
 • هنگام باغبانی از دستکش استفاده کنید.
 • گوشت خام یا نیم پز نخورید.
 • تخته های برش، دست ها و هر ظروفی که برای تهیه گوشت خام استفاده می شود را در آب گرم و صابون بشویید و از آلودگی متقاطع خودداری کنید.
 • شیر غیر پاستوریزه نخورید
 • میوه ها و سبزیجات را بشویید و/یا پوست بگیرید.

علاوه بر آزمایش آنتی بادی و مولکولی، آیا روش های دیگری برای آزمایش توکسوپلاسموز وجود دارد؟

سایر آزمایش‌ها، مانند آزمایش IgG avidity، ممکن است توسط یک آزمایشگاه مرجع برای کمک به تأیید عفونت T. gondii انجام شود. به ندرت ممکن است نمونه ای از بافت (بیوپسی) از ناحیه ای از بدن که مشکوک به آلوده بودن به انگل توکسوپلاسما است برداشته شود. نمونه را می توان کشت و/یا رنگ آمیزی کرد و زیر میکروسکوپ برای تشخیص انگل بررسی کرد. این روش‌ها معمولاً برای مواردی که تشخیص آن دشوار است، در نظر گرفته می‌شود.

پانل TORCH شامل چه تست هایی است؟

TORCH مخفف گروهی از بیماری های عفونی است که می تواند باعث بیماری در زنان باردار شود و ممکن است باعث نقص مادرزادی در نوزادان آنها شود. پانل TORCH گروهی از آزمایشات خون است که وجود آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی را در پاسخ به این عفونت ها تشخیص می دهد. تایید عفونت فعال ممکن است نیاز به آزمایش های خاص تری داشته باشد.

پانل TORCH شامل تست های زیر است:

 1. آنتی بادی توکسوپلاسموز
 2. آنتی بادی سرخجه
 3. هرپس سیمپلکس.
 4. سیتومگالوویروس
 5. برخی افراد شامل سیفلیس نیز هستند.
 • این عفونت ها ممکن است منجر به نقایص مادرزادی، تاخیر در رشد، مشکلات مغزی و سیستم عصبی در نوزاد شود.
 • اگر غربالگری TORCH در نوزادان مثبت باشد، آزمایش های بیشتری برای تایید تشخیص مورد نیاز خواهد بود. مادر نیز باید معاینه شود.
 • این آزمایش زمانی درخواست می شود که زن باردار مشکوک به داشتن هر یک از عفونت های TORCH باشد.
 • این عفونت ها اگر در دوران بارداری رخ دهند می توانند جدی باشند زیرا می توانند از جفت از مادر به جنین در حال رشد عبور کنند و می توانند باعث نقص مادرزادی در نوزاد شوند.

عفونت های TORCH باعث ایجاد سندرمی می شوند که با موارد زیر مشخص می شود:

 • میکروسفالی
 • ناشنوایی حسی عصبی
 • کوریورتینیت
 • هپاتواسپلنومگالی
  ترومبوسیتوپنی

علائم/علائم عفونت TORCH عبارتند از:

 • تب و تغذیه ضعیف.
 • نوزاد تازه متولد شده اغلب برای سن حاملگی کوچک است.
 • بثورات پتشیال روی پوست ممکن است وجود داشته باشد، با لکه های کوچک قرمز یا ارغوانی به دلیل خونریزی از مویرگ های زیر پوست.
 • بزرگ شدن کبد و طحال (هپاتواسپلنومگالی) و زردی شایع است.
 • اختلالات شنوایی، مشکلات چشمی، عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم و ​​مرگ می تواند ناشی از عفونت TORCH باشد.
 • مادر اغلب یک عفونت خفیف با علائم کم یا بدون علائم دارد.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

 • Cerebrospinal Fluid (CSF) Testing
 • Amniocentesis

در جای دیگر وب:

منابع مورد استفاده در این مطلب

(2018 August 29, Updated). Parasites – Toxoplasmosis (Toxoplasma infection). Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/parasites/toxoplasmosis/ Accessed on 12/15/18.

(© 1995-2018). Toxoplasma gondii Antibody, IgM, Serum. Mayo Clinic Laboratories. Available online at https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/39856. Accessed on 12/15/18.

Hokelek, M. (2017 September 19, Updated). Toxoplasmosis. Medscape Infectious Diseases. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/229969-overview. Accessed on 12/15/18.

(2018 May, Updated). Toxoplasma gondii – Toxoplasmosis. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/toxoplasma-gondii. Accessed on 12/15/18.

Brook, I. et. al. (2018 June 15, Updated). Pediatric Toxoplasmosis. Medscape Pediatrics: General Medicine. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/1000028-overview. Accessed on 12/15/18.

Vyas, J. (2017 December 13, Updated). Toxoplasmosis. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at https://medlineplus.gov/ency/article/000637.htm Accessed on 12/15/18.

Gomez, C. et. al. (2018 October 29). Evaluation of Three Point-of-Care Tests for Detection of Toxoplasma Immunoglobulin IgG and IgM in the United States: Proof of Concept and Challenges. Open Forum Infect Dis. 2018 Oct; 5(10). Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6204989/. Accessed on 12/15/18.

Mendez, O, and Koshy, A. (2017 July 20). Toxoplasma gondii: Entry, association, and physiological influence on the central nervous system. PLoS Pathog. 2017 Jul 20;13(7). Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28727854. Accessed on 12/15/18.

(Updated 2010 July 9). Toxoplasmosis. National Toxicology Program, Center for the Evaluation of Risks to Human Reproduction [On-line information]. Available online at http://cerhr.niehs.nih.gov/common/toxoplasmosis.html. Accessed August 2010.

Mayo Clinic Staff (2009 June 27). Toxoplasmosis. MayoClinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/toxoplasmosis/DS00510/DSECTION=all&METHOD=print. Accessed August 2010.

Hökelek, M. (Updated 2009 January 27). Toxoplasmosis. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/229969-overview. Accessed August 2010.

Wu, L. et. al. (Updated 2010 February 19). Toxoplasmosis. eMedicine Specialties, Ophthalmology [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1204441-overview. Accessed August 2010.

Singh, N. and Thomas, F. (Updated 2010 March 23). HIV-1 Associated Opportunistic Infections – CNS Toxoplasmosis. eMedicine Specialties, Neurology [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1167298-overview. Accessed August 2010.

Pereira-Chioccola; V.L. et. al. (2010 February 9). Toxoplasma gondii Infection and Cerebral Toxoplasmosis in HIV-infected Patients. Medscape Today from Future Microbiology. 2009;4(10):1363-1379 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/714611. Accessed August 2010.

Toxoplasmosis. Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Zoonotic, Vector-Borne, and Enteric Diseases, Division of Parasitic Diseases [On-line information]. Available online at http://www.dpd.cdc.gov/dpdx/HTML/Toxoplasmosis.htm. Accessed August 2010.

(Reviewed 2008 January 10). Toxoplasmosis, Epidemiology & Risk Factors. Centers for Disease Control and Prevention [On-line information]. Available online at http://www.cdc.gov/toxoplasmosis/epi.html. Accessed August 2010.

Klein, J. (2008 November). Toxoplasmosis. KidsHealth, from Nemours Foundation [On-line information]. Available online at http://kidshealth.org/parent/infections/parasitic/toxoplasmosis.html. Accessed August 2010.

(2008 October). Toxoplasmosis, March of Dimes Quick Reference Fact Sheet [On-line information]. Available online at http://www.marchofdimes.com/professionals/14332_1228.asp. Accessed August 2010.

Hillyard, D. and Litwin, C. (Reviewed 2009 August). Toxoplasma gondii. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Toxoplasmagondii.html?client_ID=LTD. Accessed August 2010.

Pearson, R. (Revised 2009 December). Toxoplasmosis. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec14/ch186/ch186h.html#sec14-ch186-ch186h-2212. Accessed August 2010.

Van Voorhees, B. (Updated 2009 May 27). Congenital toxoplasmosis. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001360.htm. Accessed August 2010.

Dugdale, D. (Updated 2009 December 1). Toxoplasmosis. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000637.htm. Accessed August 2010.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 1617.

(May 1, 2005) Center for Food Security and Public Health, Iowa State University. Toxoplasmosis. PDF available for download at http://www.cfsph.iastate.edu/Factsheets/pdfs/toxoplasmosis.pdf. Accessed August 2010.

Hökelek, M. (Updated 2013 May 3). Toxoplasmosis. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/229969-overview. Accessed November 2013.

(© 1995–2013). Toxoplasma gondii, Molecular Detection, PCR. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/81795. Accessed November 2013.

(© 1995–2013). Toxoplasma gondii Antibody, IgM and IgG (Separate Determinations), Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/61857. Accessed November 2013.

Dugdale, D. (2012 October 6). Toxoplasma test. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003514.htm. Accessed November 2013.

Ryder, J. (Updated 2013 September 30). Toxoplasmosis Pathology. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1743814-overview#showall. Accessed November 2013.

Couturier, M. and Hillyard, D. (Updated 2013 September) Toxoplasma gondii. ARUP Consult Reference [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Toxoplasmagondii.html?client_ID=LTD. Accessed November 2013.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 966-967.

McPherson, R. and Pincus, M. (© 2011). Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods 22nd Edition: Elsevier Saunders, Philadelphia, PA. Pp 613-614.

Forbes BA, Sahm DF, Weissfeld AS, Bailey & Scott’s Diagnostic Microbiology 12th Edition: Mosby Elsevier, St. Louis, MO; 2007, Pp 577-578.

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *