آزمایش گلودرد استرپتوکوکی | Throat Culture | استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه A

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آزمایش گلودرد استرپتوکوکی | Throat Culture | استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه A

گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت باکتریایی است که می‌تواند باعث ایجاد احساس درد و خراش در گلو شود. گلودرد استرپتوکوکی تنها بخش کوچکی از گلودرد را تشکیل می دهد. در صورت عدم درمان، گلودرد استرپتوکوکی می تواند عوارضی مانند التهاب کلیه یا تب روماتیسمی ایجاد کند.

اسامی دیگر:

 •  کشت گلو (Throat Culture)
 •  تست سریع استرپ (Rapid Strep Test)
 •  تست تشخیص سریع آنتی ژن (RADT)
 •  غربالگری استرپتوکوک
 •  استرپتوکوک گروه A (GAS)
 •  استرپتوکوک (گروه A) توسط NAAT
 • کشت استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه A
 • آزمایش آنتی ژن سریع استرپتوکوک گروه A

چرا آزمایش استرپتوکوک درخواست می شود؟

 • برای تعیین اینکه آیا گلو درد شما گلودرد استرپتوکوکی است، عفونتی که توسط باکتری استرپتوکوک گروه A (GAS) ایجاد می شود.

چه زمانی آزمایش استرپتوکوک بایستی انجام شود؟

 • وقتی گلودردی دارید که به سرعت شروع می‌شود و بیش از یک هفته طول می‌کشد و/یا علائم دیگری دارید، مانند تب 38/5 درجه سانتیگراد یا بالاتر یا قرمزی گلو و/یا لوزه‌ها با لکه‌ها یا رگه‌های سفید یا زرد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش استرپتوکوک:

 • ظرف/لوله: لوله استریل همراه با سواب
 • نوع نمونه: سواب

سواب

یک پزشک از یک زبان گیر برای نگه داشتن زبان شما استفاده می کند و سپس یک سواب را در دهان شما قرار می دهد و آن را به پشت گلو و لوزه های شما می مالد. سواب ممکن است برای انجام تست سریع استرپتوکوکی در مطب یا کلینیک پزشک استفاده شود یا ممکن است به آزمایشگاه ارسال شود. سواب دوم ممکن است همراه با سواب اول جمع آوری شود. این نمونه اضافی ممکن است برای انجام کشت گلو به عنوان آزمایش بعدی در صورت لزوم استفاده شود.

نحوه نمونه گیری گلو در عفونت استرپتوکوکی

نحوه نمونه گیری گلو در عفونت استرپتوکوکی

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

آمادگی قبل از انجام آزمایش استرپتوکوک:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد. این آزمایش باید قبل از تجویز آنتی بیوتیک انجام شود.

چه چیزی در آزمایش استرپتوکوک مورد بررسی قرار می گیرد؟

باکتری استرپتوکوک پیوژنز (Streptococcus pyogenes) که به نام استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه A یا استرپتوکوک گروه A (GAS) نیز شناخته می شود، باعث گلودرد استرپتوکوکی می شود که شایع ترین علت باکتریایی التهاب و درد پشت گلو (فارنژیت) است. تست‌های استرپتوکوک شامل تست‌های سریع استرپتوکوک و کشت گلو می‌شود که این باکتری‌ها را در نمونه‌ای که از پشت گلو گرفته‌شده شناسایی می‌کند.

در حالی که بیشتر گلودردها توسط ویروس ایجاد می‌شوند و بدون درمان ظرف چند روز برطرف می‌شوند، برخی از افراد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا هستند. گلودرد استرپتوکوک بیشتر در کودکان و نوجوانان 5 تا 15 ساله دیده می شود. تشخیص و درمان سریع عفونت‌های استرپتوکوکی با آنتی‌بیوتیک‌ها مهم است، زیرا بسیار مسری هستند و می‌توانند عوارضی ایجاد کنند.

هنگامی که فرد مبتلا سرفه یا عطسه می کند و افراد دیگر با این قطرات یا مخاط تماس پیدا می کنند، گلودرد استرپتوکوکی به راحتی پخش می شود. دست زدن به صورت، چشم ها یا دهان پس از دست زدن به چیزی که این قطرات روی آن وجود دارد می تواند عفونت را گسترش دهد. بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی شستن کامل و مکرر دست ها و اجتناب از به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند ظروف یا فنجان است. اگر گلودرد دارید، هنگام سرفه و عطسه باید دست های خود را مرتب بشویید و دهان خود را با دستمال یا آستین بپوشانید.

اگر گلودرد استرپتوکوکی تشخیص داده نشود و درمان نشود، ممکن است عوارضی به خصوص در کودکان ایجاد شود. این عوارض ممکن است شامل تب روماتیسمی باشد که می تواند به قلب آسیب برساند و گلومرولونفریت که بر کلیه ها تأثیر می گذارد. از آنجایی که عفونت های استرپتوکوکی به طور معمول تشخیص داده می شوند و درمان می شوند، این عوارض در حال حاضر نادر هستند، اما هنوز هم رخ می دهند.

عوارض استرپتوکوک پیوژنز

عوارض استرپتوکوک پیوژنز

آزمایش سریع استرپتوکوکی و/یا کشت گلو برای تشخیص استرپتوکوک گروه A به عنوان علت علائم استفاده می شود تا پزشک شما بتواند آنتی بیوتیک مناسب را برای درمان تجویز کند.

عوامل مداخله گر در آزمایش استرپتوکوک

داروهایی که ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند عبارتند از آنتی بیوتیک ها و دهانشویه های ضد عفونی کننده

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش استرپتوکوک استفاده می شود؟

آزمایش های استرپتوکوک برای تعیین اینکه آیا گلودرد شما از نوع گلودرد استرپتوکوکی است یا خیر، و آیا عفونت گلو و لوزه ها ناشی از استرپتوکوک گروه A (GAS) است، استفاده می شود،

 تست سریع استرپتوکوک – یک آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن (RADT) می تواند برای تشخیص پروتئین های استرپتوکوکی گروه A (آنتی ژن ها) استفاده شود. نتایج معمولاً در 10 تا 20 دقیقه در دسترس هستند. اگر نتایج آزمایش سریع مثبت باشد، نیازی به آزمایش بیشتر نیست و می توان بلافاصله درمان با آنتی بیوتیک را شروع کرد.

کشت گلو اگر تست سریع استرپتوکوک منفی باشد و پزشک شما همچنان به استرپتوکوک مشکوک باشد، ممکن است کشت گلو انجام شود. احتمالاً برای کودکان یا نوجوانان یک کشت برای تأیید نتایج و جلوگیری از عفونت‌های از دست رفته که می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند تب روماتیسمی شود، انجام می‌شود. کشت گلو نسبت به تست سریع استرپتوکوک حساس تر است، اما ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول بکشد تا نتیجه بگیرد.

چه زمانی آزمایش استرپتوکوک درخواست می شود؟

یک پزشک معمولاً در صورت داشتن گلودرد و سایر علائمی که نشان دهنده گلودرد استرپتوکوکی است، آزمایش استرپتوکوکی را درخواست می کند. در کودکان مبتلا به گلودرد و هنگامی که با فردی که گلودرد استرپتوکوکی تشخیص داده شده در تماس نزدیک بوده اید، احتمال ابتلا به استرپتوکوکی بیشتر است. شما یا فرزندتان باید به پزشک مراجعه کرده و در صورت داشتن علائم و نشانه هایی مانند:

 • گلودردی که به سرعت شروع می شود و بیش از یک هفته طول می کشد یا گلودردهای مکرر
 • تب 38/5 درجه سانتیگراد یا بالاتر
 • قرمزی (التهاب) گلو و/یا لوزه ها با لکه ها یا رگه های سفید یا زرد
 • لکه های قرمز ریز در پشت سقف دهان
 • مشکل یا درد شدید هنگام بلع
 • سردرد، بدن درد
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • حساس شدن و/یا گلو یا غدد لنفاوی متورم
 • راش
 • گرفتگی صدا که بیش از دو هفته طول می کشد
 • خون در بزاق یا مخاط
 • ترشح بیش از حد آب دهان در کودکان خردسال
 • علائم کم آبی مانند تشنگی بیش از حد، خشکی دهان، کاهش ادرار
علائم گلودرد استرپتوکوکی

علائم گلودرد استرپتوکوکی

زمانی که علائم مرتبط با عفونت ویروسی را نیز دارید، ممکن است آزمایش انجام نشود، مانند:

 • سرفه
 • آبریزش بینی
 • زخم های دهان

نتیجه آزمایش استرپتوکوک چه چیزی را نشان می دهد؟

 • مثبت شدن تست سریع استرپتوکوکی به این معنی است که شما گلودرد استرپتوکوکی دارید.
 • تست سریع منفی نشان می دهد که احتمالا گلودرد استرپتوکوکی ندارید. با این حال، اگر پزشک هنوز مشکوک به استرپتوکوک باشد، به خصوص در میان کودکان و نوجوانان، کشت گلو ممکن است برای تایید نتایج انجام شود.
 • کشت گلو که برای گروه A مثبت است به این معنی است که شما گلودرد استرپتوکوکی دارید.
 • کشت گلو منفی به این معنی است که به احتمال زیاد گلودرد ناشی از عفونت ویروسی است که خود به خود برطرف می شود.

درمان آنتی بیوتیکی گلودرد استرپتوکوکی معمولا چقدر طول می کشد؟

بسته به آنتی بیوتیک تجویز شده، درمان حدود 10 تا 14 روز طول می کشد. اگرچه ممکن است علائم شما قبل از مصرف همه آنتی‌بیوتیک‌ها بهبود یا ناپدید شوند، باید دوره کامل درمان خود را با مصرف تمام قرص‌هایی که تجویز شده‌اند، کامل کنید.

در صورت مثبت بودن جواب آزمایش چه مدت باید از افراد دیگر دوری کرد؟

قبل از تماس نزدیک با دیگران، باید حداقل 24 ساعت آنتی بیوتیک مصرف کنید.

چه زمانی بعد از ابتلا کودکان می توانند به مدرسه برگردند؟

معمولاً پس از یک روز کامل درمان و عدم وجود تب قابل توجه، کودک شما می تواند به مدرسه بازگردد. با این حال، چند مطالعه کوچک نشان داده است که کودکان ممکن است 12 ساعت پس از مصرف اولین دوز آنتی بیوتیک به مدرسه بازگردند، مشروط بر اینکه دیگر تب نداشته باشند و علائم آنها بهبود یافته باشد.

اگر یکی از اعضای خانواده گلودرد استرپتوکوکی داشته باشد، آیا همه بیمار خواهند شد؟

سایر اعضای خانواده، از جمله بزرگسالان، می توانند توسط این باکتری آلوده شوند. پزشک شما ممکن است همه اعضای خانواده را که گلودرد دارند و یا ممکن است کودکان زیر 3 سال را آزمایش کند. در بیشتر موارد، آزمایش سایر اعضای خانواده که علائمی ندارند ضروری نیست.

برای جلوگیری از انتشار گلودرد استرپتوکوکی چه کاری باید انجام داد؟

می‌توانید با شستن خوب دست‌ها، به ویژه پس از سرفه و عطسه و قبل از تهیه غذا یا خوردن، انتشار گلودرد استرپتوکوکی را متوقف کنید. اگر گلودرد دارید، باید توسط پزشک ویزیت شوید که می تواند آزمایش هایی را انجام دهد تا بفهمد که آیا این بیماری گلودرد استرپتوکوکی است یا خیر. اگر نتیجه آزمایش گلودرد استرپتوکوکی را نشان داد، باید تا 24 ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک از محل کار، مدرسه یا مهدکودک در خانه بمانید.

من قبلا گلودرد استرپتوکوکی داشتم و با آنتی بیوتیک درمان شدم. آیا می توانم دوباره به آن مبتلا شوم؟

بله. اگرچه آنتی‌بادی‌ها ممکن است از افرادی که قبلاً عفونت‌های استرپتوکوکی داشته‌اند محافظت کند، سویه‌های مختلفی از باکتری‌ها وجود دارد که بعید است در برابر همه آنها مصون باشید. به طور بالقوه می توانید بارها و بارها به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شوید. بهترین راه برای کاهش خطر انتقال به دیگران، به حداقل رساندن تماس نزدیک با دیگران در هنگام بیماری و شستشوی مکرر و کامل دست ها با آب و صابون یا اسکراب دست مبتنی بر الکل است.

تست ASO چیست و چگونه برای تشخیص عفونت استرپتوکوکی استفاده می شود؟

آنتی استرپتولیزین O (ASO) یک آزمایش خون است که برای کمک به تشخیص عفونت فعلی یا گذشته با استرپتوکوک گروه A (Streptococcus pyogenes) استفاده می شود. آنتی بادی های استرپتولیزین O را که یکی از آنتی ژن های استرپتوکوک است، شناسایی می کند. این تست در مقایسه با سی سال پیش در حال حاضر به ندرت درخواست می شود. برای عفونت حاد گلودرد استرپتوکوکی، آزمایش ASO مفید نیست. باید از آزمایش سریع استرپتوکوکی یا کشت گلو استفاده شود.

آزمایش آنتی استرپتولیزین O  (ASO)

آزمایش آنتی استرپتولیزین O  (ASO)

با این حال، اگر یک پزشک در تلاش است تا بفهمد آیا فردی اخیراً عفونت استرپتوکوکی داشته است که ممکن است تشخیص داده نشده باشد، این آزمایش می‌تواند مفید باشد. علاوه بر این، ممکن است برای کمک به تشخیص تب روماتیسمی یا گلومرولونفریت، که هفته‌ها پس از عفونت گلودرد استرپتوکوکی رخ می‌دهد، زمانی که کشت سریع استرپتوکوکی و گلو دیگر مثبت نیست، استفاده شود.

آیا استرپتوکوک گروه A دیگر باعث انواع دیگر عفونت می شود؟

بله. استرپتوکوک گروه A همچنین می‌تواند باعث عفونت‌هایی مانند زرد زخم و به ندرت شرایط جدی‌تر مانند سندرم شوک سمی یا فاسییت نکروزان (به اصطلاح «باکتری‌های گوشت‌خوار») شود.

آیا انواع دیگری از باکتری های استرپتوکوکی وجود دارند که می توانند باعث گلودرد شوند؟

گروه C و گروه G استرپتوکوک، که به طور معمول در حیوانات یافت می شود، به ندرت می توانند باعث گلودرد در انسان شوند. با این حال، این باکتری ها خطری برای عوارض ثانویه جدی مرتبط با استرپتوکوک گروه A ندارند. درمان آنتی بیوتیکی استرپتوکوک گروه A در برابر این باکتری ها نیز موثر خواهد بود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

در طول فصل آنفولانزا، علائم اولیه آنفولانزا، مانند تب، لرز، سردرد، گلودرد و درد عضلانی ممکن است شبیه گلودرد استرپتوکوکی باشد. برای تمایز بین استرپتوکوکی و آنفولانزا، آزمایش سریع استرپتوکوکی و آزمایش آنفلوانزای سریع ممکن است همزمان انجام شود.

اکثر افراد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی در نهایت بدون درمان آنتی بیوتیک بهبود می یابند، اما برای مدت طولانی تری مسری خواهند بود و در معرض خطر بیشتری برای ایجاد عوارض ثانویه هستند.

گلودرد استرپتوکوکی در کودکان و نوجوانان 5 تا 15 ساله شایع‌تر است. برخی از کودکان مدرسه‌ای ممکن است ناقل باشند، افرادی که این باکتری را دارند اما هیچ علامتی ندارند. ناقلین هنوز هم می توانند عفونت را به دیگران سرایت کنند.

در سایت Mayo Clinic در مورد گلودرد استرپتوکوکی بیشتر بخوانید:

گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت باکتریایی است که می‌تواند باعث ایجاد احساس درد و خراش در گلو شود. گلودرد استرپتوکوکی تنها بخش کوچکی از گلودرد را تشکیل می دهد. در صورت عدم درمان، گلودرد استرپتوکوکی می تواند عوارضی مانند التهاب کلیه یا تب روماتیسمی ایجاد کند. تب روماتیسمی می تواند منجر به مفاصل دردناک و ملتهب، نوع خاصی از بثورات پوستی یا آسیب دریچه قلب شود.

گلودرد استرپتوکوکی در کودکان شایع‌تر است، اما افراد در هر سنی را مبتلا می‌کند. اگر شما یا فرزندتان علائم یا علائم گلودرد استرپتوکوکی را دارید، برای آزمایش و درمان فوری به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(Updated September 7, 2018) Kahn, Z. Group A Streptococcal Infections. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/228936-overview. Accessed August 2020.

(September 28, 2018) Strep Throat. Available online at http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/strep-throat/basics/definition/con-20022811. Accessed August 2020.

(November 1, 2018) US Centers for Disease Control and Prevention. Strep Throat: All You Need to Know. Available online at https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-public/strep-throat.html. Accessed August 2020.

IDSA Updates Guideline for Managing Group A Streptococcal Pharyngitis. Am Fam Physician. 2013 Sep 1;88(5):338-340. Available online at https://www.aafp.org/afp/2013/0901/p338.html. Accessed August 2020.

(Content Review: October 2017) Group A Streptococcal Disease. ARUP Consult®. Available online at https://arupconsult.com/content/streptococcal-disease-group. Accessed September 2020.

(September 1, 2018) Dithi Banerjee, PhD, and Rangaraj Selvarangan, BVSc, PhD, D(ABMM), FIDSA. The Evolution of Group A Streptococcus Pharyngitis Testing. Clinical Laboratory News. Available online at https://www.aacc.org/cln/articles/2018/september/the-evolution-of-group-a-streptococcus-pharyngitis-testing. Accessed September 2020.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

(2005 October 11). Group A Streptococcal (GAS) Disease (strep throat, necrotizing fasciitis, impetigo). CDC, Division of Bacterial and Mycotic Diseases [On-line information]. Available online at https://www.cdc.gov/groupastrep/index.html.

Vincent, M., et. al. (2004 March 15). Pharyngitis. American Family Physician [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/20040315/1465.html.

Kazzi, A. and Wills, J. (2005 April 21, Updated). Pharyngitis. eMedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/emerg/topic419.htm.

Gerber, M. and Shulman, S. (2004 July). Rapid Diagnosis of Pharyngitis Caused by Group A Streptococci. Clinical Microbiology Reviews, July 2004, p. 571-580, Vol. 17, No. 3 [On-line journal]. Available online at http://cmr.asm.org/cgi/content/full/17/3/571.

Homeier, B. (2005 September, Reviewed). Strep Throat. KidsHealth for Parents, Nemours Foundation [On-line information]. Available online at http://kidshealth.org/parent/infections/lung/strep_throat.html.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 912-913.

Forbes, B. et. al. (© 2007). Bailey & Scott’s Diagnostic Microbiology, 12th Edition: Mosby Elsevier Press, St. Louis, MO. Pp 265-278.

Smith, D. S. (Updated 2008 September 3). Streptococcal screen. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003745.htm. Accessed May 2009.

Sharif, I. (2008 November). Strep Throat. TeensHealth, The Nemours Foundation [On-line information]. Available online at http://kidshealth.org/teen/infections/bacterial_viral/strep_throat.html#. Accessed May 2009.

Nainggolan, L. (2009 March 6). AHA Updates Advice on Strep Throat, Preventing Rheumatic Fever. Medscape Today from Heartwire [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/589223. Accessed May 2009.

Vorvick, L. (Updated 2009 March 14). Strep throat. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000639.htm. Accessed May 2009.

(2009 February 26). Diagnosing, treating strep throat key to preventing rheumatic heart disease. American Heart Association News Release [On-line information]. Available online at http://americanheart.mediaroom.com/index.php?s=43&item=682. Accessed May 2009.

Mayo Clinic staff (2008 June 26) Strep throat. MayoClinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/strep-throat/DS00260/DSECTION=all&METHOD=print. Accessed May 2009.

(2012 September 10). Bad Sore Throat? It’s Probably Not Strep, Most Likely Viral. IDSA [On-line information]. Available online at http://www.idsociety.org/2012_Strep_Throat_Guideline/. Accessed September 2012.

Shulman, S. et. al. (2012 September 9). Clinical Practice Guideline for the Diagnosis and Management of Group A Streptococcal Pharyngitis: 2012 Update by the Infectious Diseases Society of America. Clin Infect Dis. (2012) doi: 10.1093/cid/cis629. [On-line information]. Available online at http://cid.oxfordjournals.org/content/early/2012/09/06/cid.cis629.full. Accessed September 2012.

Khan, Z. and Salvaggio, M. (2012 August 1). Group A Streptococcal Infections. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/228936-overview. Accessed September 2012.

Delgado, J. and Fisher, M. (Updated 2012 September). Streptococcal Disease, Group A – Group A, Strep. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/StrepA.html. Accessed September 2012.

Mayo Clinic staff (2010 June 26). Strep throat. Mayoclinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/strep-throat/DS00260/DSECTION=all&METHOD=print. Accessed September 2012.

Ben-Joseph, E. (Reviewed 2011 October). The Scoop on Strep Throat. KidsHealth from Nemours [On-line information]. Available online at http://kidshealth.org/kid/ill_injure/sick/strep_throat.html#. Accessed September 2012.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 939.

Choby B. Diagnosis and Treatment of Streptococcal Pharyngitis. Am Fam Physician. 2009 Mar 1;79(5):383-390. Available online at http://www.aafp.org/afp/2009/0301/p383.html. Accessed September 2012.

(May 2, 2012) Center for Disease Control and Prevention. Get Smart: Know When Antibiotics Work, Sore Throat. Available online at http://www.cdc.gov/getsmart/antibiotic-use/URI/sore-throat.html. Accessed September 2012.

Kahn, Z and Salvaggio, M. (2015 3 September, Updated). Group A Streptococcal Infections. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/228936-overview. Accessed on September 7, 2015.

Mayo Clinic Staff. (2012 20 December, Updated). Strep Throat. Available online at http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/strep-throat/basics/definition/con-20022811. Accessed on September 7, 2015.

US Centers for Disease Control and Prevention. (2014 20 October, Updated). Is It Strep Throat? Available online at http://www.cdc.gov/Features/strepthroat/. Accessed on September 7, 2015.

Medscape Medical News. (2015 2 April). Rapid Group A Strep Test Clears FDA. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/842544. Accessed on September 7, 2015.

Lean W, Arnup, S, Danchin M, and Steer A. Rapid Diagnostic Tests for Group A Streptococcal Pharyngitis: A Meta-analysis. Pediatrics. 2014;134(4). Available online at http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2014/09/02/peds.2014-1094. Accessed on September 7, 2015.

Alere i Strep A. [Package Insert]. Alere Scarborough, Inc., Scarborough, Maine. July 2015.

Medscape Medical News. (2015 2 September). Strep Throat: Treated Kids Can Return to School in 12 Hours. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/850338. Accessed on September 7, 2015.

این مقاله برای شما مفید بود؟

8 دیدگاه

 1. Avatar
  محمدجواد 26 آبان 1401 در 8:40 ق.ظ - پاسخ دادن

  تست RADT در ایران انجام میشه؟؟

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 26 آبان 1401 در 4:51 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و عرض ادب
   تا جایی که بنده اطلاع داشته باشم تشخیص فارنژیت در ایران فقط به صورت کشت گلو انجام میشه و تست تشخیص سریع آنتی ژن (RADT) رو مرکزی ندیدم انجام بده.

 2. Avatar
  زهرا 22 اسفند 1401 در 6:00 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام. من چند مدت پیش گلودرد شدید گرفتم که بعد رفتن پیش چندتا دکتر برام سفتریاکسون تزریقی نوشتن که بعدش خوب شدم. اما در حین بیماری قلب درد و گلیه درد شدید داشتم. به خاطر همین باکتری بوده؟

 3. Avatar
  محمدرضایی 22 اسفند 1401 در 6:02 ق.ظ - پاسخ دادن

  این باکتری باعث بیماری اتوایمیون هم میشه؟

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 22 اسفند 1401 در 10:48 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام و درود
   عفونت‌های استرپتوکوک می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های خودایمنی در برخی افراد، به‌ویژه افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این شرایط هستند، شود. بیماری های خودایمنی زمانی رخ می دهند که سیستم ایمنی به اشتباه به سلول ها و بافت های سالم بدن حمله می کند.

   یکی از نمونه‌های بیماری خودایمنی که می‌تواند توسط استرپتوکوک ایجاد شود، تب روماتیسمی است. این یک عارضه نادر اما جدی گلودرد استرپتوکوکی درمان نشده است که توسط استرپتوکوک پیوژنز ایجاد می شود. در برخی افراد، پاسخ ایمنی به باکتری می تواند منجر به التهاب در قسمت های مختلف بدن از جمله قلب، مفاصل و مغز شود. در صورت عدم درمان، تب روماتیسمی می تواند باعث آسیب دائمی به دریچه های قلب و سایر اندام ها شود.

   علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عفونت‌های استرپتوکوک ممکن است در ایجاد سایر بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس و مولتیپل اسکلروزیس نقش داشته باشند. با این حال، مکانیسم های دقیق پشت این ارتباط ها هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

   توجه به این نکته مهم است که همه عفونت‌های استرپتوکوک باعث بیماری‌های خودایمنی نمی‌شوند و اکثر افرادی که به این عفونت‌ها مبتلا می‌شوند هیچ عارضه طولانی‌مدتی ندارند. درمان با آنتی بیوتیک می تواند به جلوگیری از عوارض مرتبط با عفونت استرپتوکوکی کمک کند.
   آرزوی سلامتی

 4. Avatar
  احمدی 23 اسفند 1401 در 8:18 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام این باکتری تو بچه ها بیشتره یا تو بزرگسالان؟

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 23 اسفند 1401 در 9:01 ق.ظ - پاسخ دادن

   استرپتوکوک پیوژنز یک گونه باکتریایی است که می تواند افراد در هر سنی را مبتلا کند. با این حال، گروه‌های سنی خاصی ممکن است نسبت به انواع خاصی از عفونت‌های ناشی از این باکتری حساس‌تر باشند. به عنوان مثال، کودکان خردسال بیشتر احتمال دارد که به فارنژیت استرپتوکوکی (گلودرد استرپتوکوکی) مبتلا شوند، در حالی که افراد مسن ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عفونت‌های تهاجمی مانند فاسییت نکروزان یا سندرم شوک سمی استرپتوکوک باشند. علاوه بر این، افراد با سیستم ایمنی ضعیف یا شرایط پزشکی زمینه‌ای نیز ممکن است بدون در نظر گرفتن سنشان در برابر عفونت‌های استافیلوکوکوس پیوژن آسیب‌پذیرتر باشند.

ثبت دیدگاه

Go to Top