دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آزمایش کشت مدفوع | Stool Culture

کشت مدفوع، آزمایشی بر روی نمونه مدفوع برای یافتن میکروب هایی (باکتری و قارچ) است که می تواند باعث عفونت شوند. نمونه ای از مدفوع به ماده ای اضافه می شود که رشد میکروب ها را افزایش می دهد. اگر میکروب رشد نکند، کشت منفی است. اگر میکروب هایی که می توانند باعث عفونت شوند رشد کنند، کشت مثبت است.

اسامی دیگر:

 • Bacterial Stool Culture 
 • Feces Culture

چرا آزمایش کشت مدفوع درخواست می شود؟

 • برای تعیین اینکه آیا به دلیل وجود باکتری های عامل بیماری (بیماری زا) دچار عفونت دستگاه گوارش خود هستید یا خیر.

چه زمانی آزمایش کشت مدفوع بایستی انجام شود؟

 • وقتی اسهال، گرفتگی شکم، حالت تهوع و/یا استفراغ شدید یا بیش از چند روز طول بکشد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش کشت مدفوع:

 • ظرف/لوله: ظرف خصوص مدفوع
 • نوع نمونه: یک نمونه مدفوع تازه که ظرف 2 ساعت به آزمایشگاه منتقل شده است یا نمونه ای که در یک محیط حمل و نقل قرار داده شده است، سواب رکتوم
 • حجم نمونه: 1 الی 5 گرم
ظروف مورد نیاز برای آزمایش کشت مدفوع

ظروف مورد نیاز برای آزمایش کشت مدفوع

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

آمادگی قبل از انجام آزمایش کشت مدفوع:

 • قبل از جمع آوری نمونه از باریم یا بیسموت استفاده نکنید.
 • تأخیر در انتقال نمونه ممکن است بر زنده ماندن ارگانیسم تأثیر بگذارد. اگر تأخیرهای طولانی لازم است، یک محلول بافر گلیسرول-سالین تهیه کنید تا با مدفوع ترکیب شده و به عنوان نگهدارنده استفاده شود.
 • ترجیحا از مصرف آنتی بیوتیک قبل از انجام تست با مشورت پزشک خودداری کنید

نحوه جمع آوری نمونه برای آزمایش کشت مدفوع:

نمی توان از یک نمونه مدفوع برای رد باکتری به عنوان عامل اسهال استفاده کرد. توصیه می شود که دو یا سه نمونه مدفوع جمع آوری شده در روزهای جداگانه برای افزایش احتمال جداسازی یک پاتوژن باکتریایی ارسال شود. بیماران بستری که در حین بستری شدن در بیمارستان و بیش از 72 ساعت پس از بستری دچار اسهال می شوند، باید از نظر کلستریدیوم دیفیسیل با تشخیص سم A و/یا سم B مورد آزمایش قرار گیرند.

 • مدفوع: نمونه باید در تشتک استریل جمع آوری شود و با ادرار، صابون باقی مانده یا مواد ضدعفونی کننده آلوده نباشد. بخش هایی از مدفوع که حاوی چرک، خون یا مخاط هستند باید به ظرف نمونه استریل منتقل شوند.
 • سواب رکتوم: سواب را از اسفنکتر مقعد عبور دهید، به دقت بچرخانید و بیرون بکشید. سواب برداری از ضایعات دیواره رکتوم یا کولون سیگموئید در حین پروکتوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی ترجیح داده می شود.
 • آسپیراسیون اثنی عشر یا سیگموئید: نمونه باید توسط یک پزشک آموزش دیده در این روش جمع آوری شود.

نمونه مدفوع را می توان برای انواع دیگر کشت ها توسط آزمایشگاه تقسیم کرد. آزمایش‌های متفرقه و آزمایش‌های تخمک و انگل باید قبل از ارسال به آزمایشگاه به ظروف و وسایل حمل و نقل مناسب تقسیم شوند.

عوامل رد نمونه:

نمونه دریافت شده در ظرف حمل و نقل با نشت شدید ؛ نمونه خشک؛ نمونه ارسال شده به صورت تثبیت کننده یا افزودنی؛ نمونه دریافت شده در محیط حمل و نقل منقضی شده. شرایط نامناسب حمل و نقل نمونه. نمونه پس از تأخیر طولانی در حمل و نقل (معمولاً بیش از 72 ساعت) دریافت شود. نمونه ذخیره شده یا حمل شده به صورت منجمد؛ سواب شفت چوبی در ظرف حمل و نقل; نمونه بدون برچسب یا اختلاف نام بین نمونه و برچسب درخواستی.

روش انجام آزمایش کشت مدفوع:

این آزمایش اغلب توسط پزشکان برای تشخیص عفونت‌های باکتریایی که بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارند، مانند سالمونلا، شیگلا، کمپیلوباکتر یا E. coli درخواست می شود.

آزمایش کشت مدفوع شامل چندین مرحله است که در محیط آزمایشگاهی توسط تکنسین های آموزش دیده انجام می شود. در اینجا مروری گام به گام از این فرآیند است:

 • جمع آوری نمونه مدفوع: اولین مرحله در آزمایش کشت مدفوع، جمع آوری نمونه از مدفوع بیمار است. تکنسین یک ظرف استریل برای جمع آوری نمونه در اختیار بیمار قرار می دهد. مهم است که از آلوده نشدن نمونه با ادرار یا آب کاسه توالت جلوگیری شود.
 • آماده سازی نمونه: پس از جمع آوری نمونه، تکنسین آن را با پخش مقدار کمی از مدفوع روی محیط های کشت مخصوص، برای آزمایش آماده می کند. این محیط کشت ها حاوی ژل آگار غنی از مواد مغذی است که به باکتری ها اجازه رشد می دهد. به طور کلی، کشت های باکتریایی رایجی که برای تشخیص اولیه کشت مدفوع استفاده می شوند عبارتند از آگار مک کانکی، XLD و سالمونلا-شیگلا (SS) آگار.
 • انکوباسیون: سپس محیط کشت ها در داخل یک انکوباتور قرار می گیرد که در یک سطح دما و رطوبت خاص تنظیم شده است. این باعث ایجاد محیط بهینه برای تکثیر و رشد باکتری ها می شود.
 • مشاهده: طی چند روز آینده، کارشناس آزمایشگاه محیط های کشت را برای علائم رشد باکتری مشاهده خواهد کرد. اگر باکتری ها وجود داشته باشند، روی سطح ژل آگار کلونی تشکیل می دهند.
 • شناسایی: پس از تشکیل کلونی های باکتریایی، کارشناس میکروب از تکنیک های مختلفی بسته به نوع کلنی های که در محیط های اولیه رشد کرده است، برای شناسایی نوع باکتری موجود استفاده می کند. این ممکن است شامل انجام آزمایش‌های بیوشیمیایی یا استفاده از تجهیزات تخصصی مانند طیف‌سنج جرمی باشد.
 • بررسی تست حساسیت یا آنتی بیوگرام: بعد از تشخیص باکتری ها، از نظر حساسیت و مقاومت به آنتی بیوتیک های خاص مورد بررسی قرار می گیرند
 • گزارش نتایج: پس از تکمیل فرآیند شناسایی، تکنسین نتایج را به پزشک درخواست دهنده گزارش می دهد. سپس پزشک می تواند از این اطلاعات برای تشخیص و تعیین دوره مناسب درمان استفاده کند. که آیتم های آن میتواند شامل موارد زیر باشد:
 1. اطلاعات بیمار: نام بیمار، سن و هر گونه سابقه پزشکی مرتبط باید در گزارش ذکر شود.
 2. اطلاعات نمونه: نوع نمونه (به عنوان مثال، مدفوع)، تاریخ و زمان جمع آوری آن.
 3. نتایج کشت: گزارش باید شامل نتایج آزمایش های کشت انجام شده، از جمله نوع باکتری و گونه شناسایی شده، همراه با کمیت یا سطح رشد آنها باشد. هر گونه نتایج تست حساسیت آنتی بیوتیکی نیز باید گنجانده شود.
 4. تفسیر: باید تفسیر مختصری از نتایج و اهمیت بالینی آنها ارائه شود. این ممکن است شامل توصیه هایی برای آزمایش یا درمان بیشتر باشد.
 5. کنترل کیفیت: در گزارش باید به اقدامات کنترل کیفیتی که در طول فرآیند آزمایش برای اطمینان از صحت و قابلیت اطمینان نتایج انجام شده است توجه شود.

به طور کلی، آزمایش کشت مدفوع ابزار ارزشمندی برای تشخیص عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش است. این یک آزمایش نسبتا ساده و غیر تهاجمی است که می تواند اطلاعات مهمی در مورد سلامت بیمار ارائه دهد.

 

روش انجام آزمایش کشت مدفوع

روش انجام آزمایش کشت مدفوع

چه چیزی در آزمایش کشت مدفوع مورد بررسی قرار می گیرد؟

کشت مدفوع آزمایشی است که باکتری هایی را که باعث عفونت قسمت پایینی دستگاه گوارش می شوند، شناسایی می کند. این آزمایش بین انواع باکتری هایی که باعث بیماری می شوند (بیماری زا) و انواعی که به طور معمول در دستگاه گوارش یافت می شوند (فلور طبیعی) تمایز قائل می شود. این آزمایش کمک می کند تا مشخص شود که آیا باکتری های بیماری زا علت علائم گوارشی (گاستروانتریت) فرد هستند یا خیر.

عفونت های روده ای

عفونت های روده ای

باکتری های موجود در مدفوع نماینده باکتری هایی هستند که در دستگاه گوارش (دستگاه گوارش) وجود دارند. برخی از باکتری ها و قارچ ها به نام فلور طبیعی در دستگاه گوارش همه ساکن هستند. آنها نقش مهمی در هضم غذا دارند و حضور آنها رشد باکتری های بیماری زا را کنترل می کند.

گاهی اوقات، تعادل فلور طبیعی ممکن است با تجویز آنتی بیوتیک های طیف وسیع تحت تأثیر قرار گیرد. این داروها رشد فلور طبیعی را مهار می کنند و به باکتری کلستریدیوم دیفیسیل که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم است اجازه زنده ماندن و رشد بیش از حد دستگاه گوارش را می دهند که منجر به علائمی مانند اسهال و درد شکم می شود.

عفونت کلستریدیوم دیفیسیل

عفونت کلستریدیوم دیفیسیل

باکتری های رایج تر عبارتند از انتروکوک، اشریشیا کلی، پروتئوس، سودوموناس، استافیلوکوکوس، کاندیدا آلبیکنس، باکتریوئیدها و کلستریدیوم که اکثرا باکتری ها بومی روده هستند.

فلور نرمال بدن

فلور نرمال بدن

با این حال، چندین باکتری به عنوان پاتوژن در روده عمل می کنند. اینها شامل سالمونلا، شیگلا، کمپیلوباکتر، یرسینیا، E.coli بیماریزا، کلستریدیوم و استافیلوکوک می باشد.

انگل ها همچنین ممکن است بر مدفوع تأثیر بگذارند. انگل های رایج عبارتند از: آسکاریس (کرم قلابدار)، استرونژیلوئیدها (کرم نواری)، ژیاردیا (پرتو یاخته ها)، و کریپتوسپوریدیوم (به ویژه در بیماران مبتلا به سندرم نقص ایمنی اکتسابی [ایدز]). شناسایی هر یک از این پاتوژن ها در مدفوع آن ارگانیسم را به عنوان علت آنتریت عفونی متهم می کند

باکتری ها و انگل های پاتوژن روده

باکتری ها و انگل های پاتوژن روده

گاهی اوقات اگر رشد بیش از حد باکتری ها در نتیجه آنتی بیوتیک ها (مانند C. dificile)، سرکوب سیستم ایمنی، یا کاتارسیس بیش از حد تهاجمی رخ دهد، فلور طبیعی مدفوع می تواند بیماری زا شود. هلیکوباکتر پیلوری را می توان در مدفوع یافت و نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به زخم معده و گاستریت است. با این حال، معمولاً بهتر است از معده کشت داده شود یا با آزمایش سرولوژیک خون مشخص شود.

عفونت روده از باکتری ها، ویروس ها یا انگل ها معمولاً به صورت اسهال حاد، ناراحتی شکمی و تب ظاهر می شود. همچنین ممکن است به مگاکولون سمی پیشرفت کند.

مگاکولون سمی

مگاکولون سمی

هنگامی که فردی غذا می خورد یا آب آلوده می خورد، باکتری های بیماری زا می توانند وارد دستگاه گوارش شوند و آنها را آلوده کنند. نمونه هایی از منابع آلوده عبارتند از تخم مرغ خام یا نیم پز، مرغ یا گوشت گاو، شیر پاستوریزه نشده و آب تصفیه نشده دریاچه ها، نهرها و (گاهی) منابع آب جامعه.

افرادی که به مناطق یا  کشورهای در حال توسعه سفر می کنند، ممکن است با خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض باکتری های عامل بیماری مواجه شوند. برخی از این باکتری ها ممکن است پاتوژن واقعی باشند در حالی که برخی دیگر گونه هایی از باکتری های دستگاه گوارش هستند که فلور طبیعی برای ساکنان محلی هستند اما باعث ناراحتی گوارشی گردشگر می شوند. بازدیدکنندگان ممکن است با خوردن یا نوشیدن هر چیزی که به این باکتری آلوده شده است، آلوده شوند، حتی چیزهایی به سادگی آب لوله کشی، تکه های یخ در نوشیدنی، سالاد تازه یا غذا از غرفه فروشنده.

شایع ترین علائم عفونت باکتریایی بیماریزا اسهال طولانی مدت، اسهال خونی، مخاط در مدفوع، درد و گرفتگی شکم و حالت تهوع است. اگر اسهال بیش از چند روز طول بکشد، ممکن است منجر به عوارضی مانند کم آبی و عدم تعادل الکترولیت شود که می تواند شرایط خطرناکی به خصوص برای کودکان و افراد مسن باشد. کم آبی می تواند علائمی مانند خشکی پوست، خستگی و سبکی سر را ایجاد کند.

افرادی که به شدت مبتلا هستند ممکن است برای جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. سندرم اورمیک همولیتیک یک عارضه جدی است که با تخریب گلبول‌های قرمز خون و نارسایی کلیه مشخص می‌شود که گاهی ممکن است در اثر عفونت با یک سویه تولیدکننده سم از باکتری اشریشیا کلی ایجاد شود. این بیماری بیشتر در کودکان، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند دیده می شود.

اگر بیماری فرد بدون عارضه باشد و ظرف چند روز از بین برود، پزشک ممکن است آزمایشی را درخواست نکند. با این حال، اگر علائم شدید باشد، اگر اسهال خونی یا مخاط در مدفوع وجود داشته باشد، یا اگر بدون کاهش ادامه داشته باشد، ممکن است کشت مدفوع درخواست شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فرد هر چیزی خورده یا نوشیده باشد که یکی از نزدیکان او را نیز بیمار کرده است.

برای کمک به تشخیص، کشت مدفوع ممکن است همراه یا به دنبال یک پانل پاتوژن GI انجام شود که به طور همزمان چندین باکتری، ویروس و انگل ایجاد کننده بیماری را آزمایش می کند. آزمایش های دیگری که ممکن است انجام شود شامل آزمایش تخمک و انگل یا آزمایش آنتی ژن برای شناسایی میکروب های خاص است.

عوامل مداخله گر در آزمایش کشت مدفوع:

 • ادرار ممکن است از رشد باکتری ها جلوگیری کند. بنابراین در هنگام جمع آوری نمونه مدفوع، ادرار نباید با مدفوع مخلوط شود.
 • مطالعات اخیر باریم ممکن است تشخیص انگل ها را مبهم کند.
 • داروهایی که ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند عبارتند از آنتی بیوتیک ها، بیسموت و روغن معدنی.

اهمیت بالینی آزمایش کشت مدفوع

 • انتروکولیت باکتریایی
 • انتروکولیت تک یاخته ای
 • انتروکولیت انگلی

این موجودات را می توان در صفحات کشت مخصوص رشد داد. انگل ها را می توان در اسمیر مدفوع نیز تشخیص داد. درمان این عفونت ها باید سریع باشد، به ویژه در کودکان، که می توانند به سرعت سپتیک شوند.

 ملاحظات بالینی آزمایش کشت مدفوع

 • کشت مدفوع معمولا در بیماران مبتلا به اسهال بی امان، تب و نفخ شکم انجام می شود.
 • اگر رشد بیش از حد باکتری ها در نتیجه آنتی بیوتیک ها، سرکوب سیستم ایمنی، یا کاتارسیس بیش از حد اتفاق بیفتد، فلور طبیعی مدفوع می تواند بیماری زا شود.
 • بیمارانی که از اسهال به مدت حداقل 2 هفته شکایت دارند معمولاً آنالیز مدفوع انجام می شود که اغلب شامل بررسی مدفوع برای WBC ها، کشت مدفوع، مدفوع برای تخمک ها و انگل ها، کلستریدیوم دیفیسیل و احتمالاً ژیاردیا می شود.
 • اگر علائم مدفوع با وجود نتایج منفی آزمایش‌های اولیه مدفوع ادامه یابد، یا برای نشان دادن اینکه عامل بیماری‌زا دیگر در مدفوع وجود ندارد، ممکن است پیگیری آنالیز مدفوع انجام شود.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش کشت مدفوع استفاده می شود؟

کشت مدفوع برای تشخیص وجود باکتری های عامل بیماری (بیماری زا) و کمک به تشخیص عفونت دستگاه گوارش (معده-روده، دستگاه گوارش) استفاده می شود. از آنجایی که علل زیادی برای عفونت دستگاه گوارش وجود دارد، کشت مدفوع ممکن است همراه با سایر آزمایش‌ها، مانند پانل پاتوژن‌های دستگاه گوارش یا آزمایش تخمک و انگل (O&P) برای کمک به تشخیص استفاده شود.

پانل پاتوژن های دستگاه گوارش بر روی نمونه مدفوع انجام می شود تا به طور همزمان ویروس ها، باکتری ها و انگل ها را که از علل شایع عفونت دستگاه گوارش هستند، آزمایش کنند. این پانل‌ها نسبتاً جدید هستند و آزمایشگاه‌ها و پزشکان هنوز در حال تعیین نحوه استفاده از آنها برای ارائه نتایج بهینه برای بیمار و در عین حال مقرون‌به‌صرفه هستند. اگر میکروبی توسط پانل شناسایی نشود و/یا مشکوک به وجود باکتری یا انگل غیر از موارد موجود در پانل GI باشد، کشت مدفوع و O&P ممکن است انجام شود.

بسیاری از عفونت های دستگاه گوارش بدون درمان خاص، تنها با مراقبت های حمایتی برطرف می شوند و ممکن است نیازی به آزمایش نداشته باشند. در افراد سالم، عفونت ها به عنوان بیماری های شایعی در نظر گرفته می شوند که جدی نیستند و گاهی اوقات به عنوان “مسمومیت غذایی” تصور می شوند.

آزمایشگاه ها معمولاً از کشت مدفوع برای شناسایی و شناسایی شایع ترین باکتری های ایجاد کننده بیماری روده استفاده می کنند:

 • گونه های کمپیلوباکتر
 • گونه های سالمونلا
 • گونه شیگلا

برخی از باکتری ها با تولید سموم باعث بیماری می شوند. این باکتری‌ها ممکن است کشت شوند، اما بسیاری از آزمایش‌های مورد استفاده برای شناسایی آن‌ها به تشخیص مستقیم سموم آن‌ها، چه از طریق PCR یا آزمایش آنتی ژن اختصاص دارد. مثالها عبارتند از:

بسته به سابقه پزشکی و/یا سفر فرد مبتلا، آزمایش‌هایی برای سایر پاتوژن‌ها یا پاتوژن‌های بالقوه ممکن است گنجانده شود یا به طور جداگانه در دسترس باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • آئروموناس
 • پلسیوموناس
 • یرسینیا انتروکولیتیکا
 • گونه های ویبریو

چه زمانی آزمایش کشت مدفوع درخواست می شود؟

کشت مدفوع ممکن است زمانی درخواست شود که فردی علائم و نشانه‌های عفونت دستگاه گوارش را داشته باشد، مانند:

 • اسهالی که بیش از چند روز طول بکشد و ممکن است حاوی خون و/یا مخاط باشد
 • درد و گرفتگی شکم
 • حالت تهوع، استفراغ
 • تب

همه کسانی که این علائم را دارند لزوماً آزمایش انجام نمی دهند یا تحت درمان قرار نمی گیرند. در افرادی که سیستم ایمنی سالمی دارند، این عفونت ها اغلب با مراقبت های حمایتی و بدون استفاده از آنتی بیوتیک برطرف می شوند. کشت مدفوع زمانی بیشتر می شود که فردی:

 • دارای علائم شدید، کم آبی، عدم تعادل الکترولیت و/یا سایر عوارض
 • بسیار جوان، مسن یا دارای سیستم ایمنی ضعیف است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، اسهال یک قاتل جهانی است. این دومین عامل اصلی مرگ و میر کودکان زیر 5 سال در سراسر جهان است که روزانه 2195 کودک را می کشد.
 • دارای علائم و نشانه های طولانی مدت و/یا عفونت هایی است که بدون درمان برطرف نمی شوند
 • در طول و پس از سفر، به ویژه به کشورهای نوظهور، به بیماری مبتلا شود. CDC تخمین می زند که 30 درصد تا 70 درصد از کسانی که به خارج از ایالات متحده سفر می کنند به عفونت دستگاه گوارش مبتلا می شوند.
 • غذا خورده یا مایعاتی نوشیده است که ممکن است به باکتری های بیماری زا آلوده شده باشد، مانند گوشت نیم پز یا تخم مرغ خام، یا همان غذایی که دیگران را بیمار کرده است.

یک پزشک ممکن است یک یا چند کشت مدفوع را زمانی که فردی قبلاً یک عفونت باکتریایی بیماریزا در دستگاه گوارش داشته است و برای آن درمان شده یا خود به خود برطرف شده است، درخواست دهد. این ممکن است برای تأیید اینکه باکتری های بیماری زا دیگر قابل تشخیص نیستند انجام شود زیرا در برخی موارد افراد می توانند ناقل باکتری شوند. ناقلین خودشان بیمار نیستند، اما می توانند افراد دیگر را آلوده کنند.

نتیجه آزمایش کشت مدفوع چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر کشت مدفوع برای باکتری های بیماری زا مثبت باشد، محتمل ترین علت اسهال و سایر علائم فرد هستند. نتایج اغلب با نام باکتری های بیماری زا که شناسایی شده گزارش می شوند

برخی از رایج ترین باکتری های بیماری زا که باعث عفونت می شوند و منابعی که اغلب با آنها مواجه می شوند عبارتند از:

 • کمپیلوباکتر – در طیور خام یا نیم پز و شیر غیر پاستوریزه یافت می شود. این یکی از شایع ترین علل اسهال باکتریایی است که اگر به خون سرایت کند ممکن است به ویژه جدی شود و گهگاه باعث عوارض طولانی مدت مانند آرتریت و سندرم گیلن باره می شود.
 • سالمونلا – در تخم مرغ خام (حتی تخم مرغ های ضدعفونی شده سالم)، مرغ خام، سبزیجات نپخته و خزندگان یافت می شود. حیوانات خانگی مانند مارمولک ها و لاک پشت ها ممکن است سالمونلا را در روده خود حمل کنند بدون اینکه خودشان بیمار باشند. برخی از انسان ها ممکن است ناقل سالمونلا شوند. سالمونلا ممکن است از فرد به فرد منتقل شود.
 • شیگلا – در غذا و آب آلوده به مدفوع و از فرد به فرد آلوده در صورت عدم رعایت بهداشت دقیق یافت می شود. به عنوان مثال، جلوگیری از انتشار شیگلا در خانواده و در مهدکودک یا خانه سالمندان می تواند چالش برانگیز باشد زیرا ارگانیسم های بسیار کمی ممکن است باعث بیماری شوند.

طیف گسترده ای از باکتری های دیگر ممکن است گاهی اوقات باعث عفونت دستگاه گوارش شوند و ممکن است با کشت مدفوع شناسایی شوند. چند مثال مهم عبارتند از:

 • Escherichia coli 0157:H7 و دیگر coli تولید کننده سم (بیشتر سویه های E. coli فلور طبیعی محسوب می شوند و باعث بیماری نمی شوند) – در همبرگر/گوشت گاو خام یا نیم پز، اسفناج یا سیب غیر پاستوریزه یافت می شود. باعث اسهال خونی می شود و ممکن است منجر به سندرم اورمیک همولیتیک شود.
 • کلستریدیوم دیفیسیل – ممکن است به عنوان بخشی از فلور طبیعی وجود داشته باشد، اما استفاده از آنتی بیوتیک های طیف وسیع می تواند منجر به رشد بیش از حد این باکتری ها شود. سویه های تولید کننده سم می توانند باعث اسهال و سایر عوارض جدی شوند. اگر احتمال وجود این سویه‌ها وجود داشته باشد، آزمایش‌های جداگانه‌ای انجام می‌شود که difficile تولیدکننده سم را شناسایی می‌کند.

نمونه هایی از علل کمتر رایج دیگر عبارتند از:

 • آئروموناس
 • پلسیوموناس
 • یرسینیا انتروکولیتیکا
 • Vibrio cholerae و دیگر گونه های Vibrio

نتایج کشت‌های مدفوع که منفی گزارش می‌شوند، معمولاً نشان‌دهنده این واقعیت است که کشت مدفوع برای شایع‌ترین پاتوژن‌ها در فواصل زمانی مختلف بررسی شد و هیچ کدام (ایزوله نشده) یافت نشد. در یک گزارش ممکن است آمده باشد: “هیچ کمپیلوباکتر ایزوله نشده است”، “هیچ سالمونلا یا شیگلا جدا نشده است” و غیره.

اگر کشت برای پاتوژن‌های اصلی منفی باشد، احتمالاً علائم و نشانه‌های فرد به دلیل دیگری یا یک عامل بیماری‌زای کمتر شایع است. همچنین ممکن است که باکتری های بیماری زا در دستگاه گوارش وجود داشته باشد، اما تعداد باکتری های کمی در آن نمونه مدفوع خاص قابل تشخیص نبود. اگر پزشک مشکوک به این باشد و علائم ادامه یابد، کشت مدفوع روی نمونه دیگری ممکن است دستور داده شود و/یا با آزمایش‌های دیگری پیگیری شود.

بیشتر بیماری های اسهالی توسط یک پاتوژن ایجاد می شود، اما ممکن است عفونت با بیش از یک پاتوژن وجود داشته باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

عفونت‌های باکتریایی بیماری‌زای شدید دستگاه گوارش و آن‌هایی که عوارض ایجاد می‌کنند ممکن است با آنتی‌بیوتیک درمان شوند، اما بسیاری از موارد بدون عارضه بهتر است بدون درمان رها شوند. افراد دارای سیستم ایمنی سالم معمولاً در عرض یک هفته یا بیشتر به خودی خود بهبود می یابند. به آنها آموزش داده می شود که چگونه از گسترش عفونت جلوگیری کنند و از نظر علائمی مانند کم آبی تحت درمان و نظارت قرار می گیرند.

عفونت‌های باکتریایی بیماری‌زا در سطح جامعه و گاهی در سطح ملی پایش می‌شوند. به غیر از موارد مرتبط با سفرهای خارجی، مقامات بهداشتی سعی می کنند مشخص کنند که عفونت از کجا آمده است تا بتوانند هرگونه نگرانی بالقوه سلامت عمومی را برطرف کنند. سویه های باکتریایی که باعث بیماری های منتقله از غذا می شوند به آزمایشگاه های بهداشت عمومی دولتی ارسال می شوند تا با روش های مولکولی تعیین تایپ شوند. نتایج تایپ در یک پایگاه داده ملی بارگذاری می‌شود تا شیوع بیماری‌های شایع را شناسایی کند. این تایپ به شناسایی غذاها یا محصولات غذایی خاصی که منبع عفونت هستند کمک می‌کند.

اسهال مسافران معمولاً توسط اشرشیاکلی تولید کننده سم ایجاد می شود که عامل اصلی عفونت های اسهال باکتریایی در بین مسافران آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین است. این سویه های E. coli، با این حال، با سویه های E. coli تولید کننده سم شیگا (O157:H7)، که می تواند باعث سندرم اورمیک همولیتیک شود، متفاوت است.

برای جلوگیری از عفونت باکتریایی دستگاه گوارش چه کاری باید انجام داد ؟

بهترین کار این است که آب آلوده ننوشید یا غذاهایی را که ممکن است آلوده باشد نخورید و از اقدامات بهداشتی خوب مانند شستن کامل و مکرر دست ها پیروی کنید. غذاهایی که ممکن است آلوده باشند، مانند گوشت خام و تخم مرغ، باید کاملا پخته شوند. غذاهای پخته شده و غذاهایی که به صورت خام سرو می شوند نباید با سطوحی که ممکن است آلوده شده باشند تماس داشته باشند. هنگامی که به کشورهای در حال توسعه سفر می کنید، بهتر است فقط آب بطری، نوشیدنی های گازدار و غذاهای پخته شده گرم بنوشید.

از میوه ها و سبزیجات تازه خودداری کنید و خودتان را محدود به آنهایی کنید که می توانید خودتان پوست بگیرید. از محصولات لبنی غیر پاستوریزه خودداری کنید. غذای فروشندگان خیابانی معمولاً ایمن در نظر گرفته نمی شود. اگر فردی در خانواده شما عفونتی دارد که باعث اسهال می‌شود، شستن دقیق دست‌ها توسط همه اعضای خانواده توصیه می‌شود و فرد مبتلا تا زمانی که عفونت برطرف نشده است، نباید برای دیگران غذا یا نوشیدنی تهیه کند.

چرا نمونه مدفوع برای کشت باید تازه باشد؟

اگر مدفوع تازه یا حاوی مواد نگهدارنده نباشد، نسبت انواع مختلف باکتری در مدفوع می تواند تغییر کند و دیگر نشان دهنده نسبت موجود در دستگاه گوارش نیست. رشد بیش از حد باکتری های طبیعی گاهی اوقات می تواند از شناسایی باکتری های بیماری زا جلوگیری کند، همانطور که نمونه مدفوع را در معرض دمای شدید قرار می دهد.

چرا در صورت ابتلا به اسهال عفونی نباید یک داروی ضد اسهال بدون نسخه مصرف کنم؟

اسهال یکی از روش هایی است که بدن شما برای کمک به خلاص شدن از شر عفونت استفاده می کند. اگر با مصرف داروهای ضد اسهال سرعت خود را کاهش دهید یا از وقوع آن جلوگیری کنید، می توانید مدت زمان بیماری خود را طولانی کنید و گاهی اوقات عفونت خود را بدتر کنید.

پس از ابتلا به عفونت باکتریایی بیماری زا، آیا می توان دوباره آلوده شد؟

به طور کلی، بله. ممکن است در برابر گونه خاصی از باکتری های بیماری زا که باعث عفونت شما شده اند، ایمنی کوتاه مدتی ایجاد کنید، اما بسیاری از انواع و گونه های دیگر از باکتری های بیماری زا وجود دارند که در صورت قرار گرفتن در معرض آنها می توانند شما را بیمار کنند.

چه چیز دیگری می تواند باعث اسهال شود؟

اسهال می تواند به دلیل عفونت ویروسی مانند نوروویروس، هپاتیت A، عفونت انگلی مانند ژیاردیازیس، عدم تحمل غذایی، داروها (مستقیماً باعث اسهال یا به طور غیرمستقیم با کاهش فلور طبیعی)، بیماری روده یا اختلال عملکرد روده مانند بیماری سلیاک، سوء جذب باشد. یا بیماری التهابی روده اسهال همچنین ممکن است ناشی از استرس های روانی باشد یا بدتر شود.

آیا آزمایش کشت مدفوع می تواند تمامی عفونت های گوارشی را تشخیص دهد؟

خیر، آزمایش کشت مدفوع نمی تواند تمام عفونت های دستگاه گوارش را تشخیص دهد. این به این دلیل است که همه عفونت های دستگاه گوارش توسط باکتری ایجاد نمی شوند. برخی از عفونت ها ممکن است توسط ویروس ها، انگل ها یا سایر میکروارگانیسم ها ایجاد شوند که از طریق کشت باکتری قابل شناسایی نیستند. علاوه بر این، حتی در میان عفونت های باکتریایی، برخی از سویه ها ممکن است در کشت های آزمایشگاهی به خوبی رشد نکنند و بنابراین ممکن است از طریق این نوع آزمایش شناسایی نشوند. بنابراین، ممکن است برای تشخیص دقیق انواع خاصی از عفونت‌های گوارشی، آزمایش‌های بیشتری لازم باشد.

چگونه می توان از عفونت های گوارشی جلوگیری کرد؟

راه های مختلفی برای پیشگیری از عفونت های دستگاه گوارش وجود دارد که عبارتند از:

 • بهداشت را رعایت کنید: دست های خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید، به ویژه پس از حضور در مکان های عمومی، استفاده از حمام، تعویض پوشک، یا قبل از تهیه یا خوردن غذا.
 •  غذا را به طور کامل بپزید: مطمئن شوید که گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و سایر غذاها کاملا پخته شده اند تا باکتری ها یا ویروس های مضر را از بین ببرند.
 • مواد غذایی را به درستی نگهداری کنید: غذاهای فاسد شدنی را در یخچال در دمای 40 درجه فارنهایت یا کمتر از 4 درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا زمانی که آماده استفاده از آنها شوید.
 • اجتناب از آلودگی متقاطع: برای جلوگیری از آلودگی متقاطع از تخته های برش، ظروف و ظروف جداگانه برای گوشت خام و سایر غذاها استفاده کنید.
 • آب سالم بنوشید: فقط آبی بنوشید که به درستی تصفیه شده باشد، به خصوص زمانی که به مناطقی سفر می کنید که منبع آب ممکن است ناامن باشد.
 • در مصرف میوه ها و سبزیجات خام احتیاط کنید: همه محصولات تازه را قبل از خوردن خوب بشویید و از خوردن جوانه های خام یا نیم پز که می توانند حاوی باکتری های مضر باشند خودداری کنید.
 • در هنگام بیماری در خانه بمانید: اگر علائم عفونت گوارشی مانند اسهال یا استفراغ دارید، از محل کار یا مدرسه تا زمانی که احساس بهتری ندارید در خانه بمانید تا از سرایت عفونت به دیگران جلوگیری کنید.

در سایت Healthline در مورد آزمایش کشت مدفوع بیشتر بخوانید:

کشت مدفوع می تواند به پزشک در درک و درمان مشکلات دستگاه گوارش یا دستگاه گوارش کمک کند. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است علائم گوارشی ناراحت کننده ای را تجربه کنید. در برخی موارد، عفونت های باکتریایی علت هستند. پزشک می تواند برای بررسی نمونه مدفوع یا مدفوع شما برای وجود باکتری های مضر درخواست کشت مدفوع را بدهد.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Devkota, B. (2014 January 16 Updated). Stool Culture. Medscape Drugs and Diseases. [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2107038-overview. Accessed on 02/08/16.

Guandalini, S. and Frye, R. (2015 August 19 Updated). Diarrhea. Medscape Drugs and Diseases [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/928598-overview. Accessed on 02/08/16.

Lehrer, J. (2014 May 15 Updated). Fecal culture. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003758.htm. Accessed on 02/08/16.

Dowshen, S. (2014 September Reviewed). Stool Test: Bacteria Culture. KidsHealth from Nemours [On-line information]. Available online at http://kidshealth.org/parent/system/medical/test_bac_culture.html. Accessed on 02/08/16.

(2016 January Updated). Diarrhea. ARUP Consult [On-line information]. Available online at https://live.arupconsult.com/node/1961/?tab=tab_item-3. Accessed on 02/08/16.

MLO Staff. (2013 August 17). Molecular revolution entering GI diagnostic testing. MLO [On-line information]. Available online at http://www.mlo-online.com/molecular-revolution-entering-gi-diagnostic-testing.php. Accessed on 02/08/16.

Rolek, K. et al (2014 December 3). Gastrointestinal Pathogen Panel Guidance. Nebraska Medicine [On-line information]. Available online at http://www.nebraskamed.com/app_files/pdf/careers/education-programs/asp/gi-panel-guidance-12-3-14.pdf. Accessed on 02/08/16.

Stein A, et al. Chemotherapy-induced diarrhea: pathophysiology, frequency and guideline-based management. Ther Adv Med Oncol. 2010 Jan; 2(1): 51–63. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3126005/. Accessed March 2016.

Symposium, Medical Association Communications and the Twenty-Seventh Annual Congress of the Oncology Nursing Society. Symptom Management of Chemotherapy-Induced Diarrhea: A Multidisciplinary Approach. Available online at http://www.cmecorner.com/macmcm/ons/ons2002_05.htm. Accessed March 2016.

Koselke E, Kraft S. Chemotherapy-Induced Diarrhea: Options for Treatment and Prevention. Journal of Hematology Oncology and Pharmacy; December 2012 Vol 2, No 4. Available online at http://jhoponline.com/jhop-issue-archive/2012-issues/december-2012-vol-3-no-4/15408-chemotherapy-unduced-diarrhea-options. Accessed March 2016.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

(2003 March 6). Diarrheagenic Escherichia coli. CDC, Division of Bacterial and Mycotic Diseases, Disease Information [On-line information]. Available online at http://www.cdc.gov/ncidod/dbmd/diseaseinfo/diarrecoli_t.htm.

(2002 September 6). Campylobacter Infections. CDC, Division of Bacterial and Mycotic Diseases, Disease Information [On-line information]. Available online at http://www.cdc.gov/ncidod/dbmd/diseaseinfo/campylobacter_g.htm.

(2003, July 3, Updated). Escherichia coli O157:H7. CDC, Division of Bacterial and Mycotic Diseases, Disease Information [On-line information]. Available online at http://www.cdc.gov/ncidod/dbmd/diseaseinfo/escherichiacoli_g.htm.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top