دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آزمایش کشت خلط

کشت خلط آزمایشی است که باکتری یا نوع دیگری از ارگانیسم را که ممکن است باعث عفونت در ریه‌ها یا راه‌های هوایی منتهی به ریه‌ها شود، بررسی می‌کند. خلط که به عنوان بلغم(phlegm) نیز شناخته می شود، نوع غلیظی از مخاط است که در ریه های شما ساخته می شود

اسامی دیگر:

 • Respiratory Culture
 • Bacterial Culture respiratory
 • Bacterial Sputum Culture

چرا آزمایش کشت خلط درخواست می شود؟

شناسایی علت عفونت های باکتریایی دستگاه تنفسی

برای مانیتور اثربخشی درمان

چه زمانی آزمایش کشت خلط بایستی انجام شود؟

بیشتر عفونت‌های دستگاه تنفسی بدون درمان بهبود می‌یابند، اما اگر علائم شما بدتر شد یا احساس ناخوشایندی داشتید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین اگر متوجه شدید شروع به سرفه خونی، سرفه هایی که بیش از 3 هفته ادامه دارد، باردار هستید، بالای 65 سال سن دارید، سیستم ایمنی ضعیفی دارید یا وضعیت سلامتی طولانی مدتی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش کشت خلط:

 • ظرف/لوله: ظرف استریل در پیچ دار با درب گشاد
 • نوع نمونه: خلط
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
ظرف-نمونه-گیری-اسپرم

ظرف نمونه گیری آزمایش کشت خلط

نمونه خلط تازه (ترشحات تنفسی عمیق، نه بزاق)، معمولاً اول صبح جمع آوری می شود.

 • نمونه را می توان تا 24 ساعت در یخچال نگهداری کرد.
 • خلط ممکن است در دمای اتاق به مدت 72 ساعت پایدار باشد.
 • نمونه را فریز نکنید.
 • آن را در دمای اتاق نگهداری کنید.

نمونه برای آزمایش کشت خلط چگونه جمع آوری می شود؟

نمونه های خلط خارج شده سرفه می شوند و در ظرفی که آزمایشگاه ارائه می دهد قرار می گیرند. قبل از جمع آوری نمونه، دهان فرد باید با آب یا محلول نمک شسته شود. به طور کلی سرفه عمیق مورد نیاز است و باید به فرد اطلاع داده شود که خلط / مخاط از ریه ها ضروری است، نه بزاق. اگر کسی نتواند نمونه خلط تولید کند، اغلب می توان با استنشاق یک سالین استریل به مدت چند دقیقه، خلط را در ریه ها شل کرد.

تمام نمونه‌های جمع‌آوری‌شده باید به سرعت برای پردازش در زمانی که تازه هستند به آزمایشگاه برده شوند. نمونه های خلط باید قبل از آزمایش توسط آزمایشگاه بررسی شوند. کشت موفق خلط نیاز به نمونه برداری خوب دارد. نمونه ای که “کافی” نیست باید رد شود و نمونه دیگری جمع آوری شود.

روش جمع آوری نمونه خلط

روش جمع آوری نمونه خلط

برونکوسکوپی یک روش تهاجمی تر است که معمولاً با کمک بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود. در طول آزمایش، یک اسکوپ از طریق دهان یا بینی شما وارد می شود، که ممکن است باعث سرفه شما شود تا زمانی که بیهوشی کاملاً اثر کند.

هنگامی که اسکوپ وارد می شود، پزشک می تواند تصاویر بصری از داخل ریه ها و راه هوایی شما را ببیند. آنها همچنین می توانند از این دستگاه برای جمع آوری نمونه خلط یا شستشوی خلط از ریه ها با محلول نمکی استفاده کنند.

در طول برونکوسکوپی، ممکن است مقداری فشار از اسکوپ را تجربه کنید یا در تنفس مشکل احساس کنید. با این حال، این روش به ندرت دردناک است زیرا از بیهوشی استفاده می شود.

 

آمادگی قبل از انجام آزمایش کشت خلط:

 • روش جمع آوری خلط را برای بیمار توضیح دهید.
 • به بیمار یادآوری کنید که خلط باید از ریه ها سرفه شود و بزاق خلط نیست.
 • آنتی بیوتیک ها را تا زمانی که خلط جمع آوری شود استفاده نکتید.
 • اگر قرار است نمونه انتخابی تهیه شود، شب قبل از جمع آوری خلط یک ظرف خلط استریل به بیمار بدهید تا نمونه صبحگاهی گرفته شود.
 • از بیمار بخواهید قبل از جمع آوری خلط، دهان خود را با آب بشویید تا آلودگی خلط توسط ذرات موجود در اوروفارنکس کاهش یابد. با این حال، باید از دهانشویه ضد عفونی کننده اجتناب شود.

چه چیزی در آزمایش کشت خلط مورد بررسی قرار می گیرد؟

کشت خلط وجود باکتری هایی را تشخیص می دهد که پتانسیل ایجاد عفونت را دارند. این باکتری ها در نمونه شناسایی می شوند و حساسیت آنها به آنتی بیوتیک های مختلف برای کمک به انتخاب مناسب ترین درمان آنتی بیوتیکی (ضد میکروبی) ارزیابی می شود.

خلط مخاط غلیظ یا بلغمی است که از دستگاه تنفسی تحتانی ترشح می شود. اگر نمونه عمدتاً بزاق باشد، میکروارگانیسم‌های رشد یافته در کشت لزوماً عامل ایجاد عفونت نیستند. علاوه بر این، وجود بزاق و باکتری از دهان در نمونه خلط، شناسایی باکتری های عامل بیماری در ریه ها را دشوارتر می کند.

خلط با ماده ای به نام موکولیز تجزیه می شود. این تضمین می کند که باکتری های موجود در نمونه به طور یکنواخت در سراسر نمونه توزیع شده اند. هنگامی که یک نمونه خلط به طور کامل همگن شد، روی محیط های مغذی مناسب کشت داده می شود و تحت شرایطی که دمای بدن را شبیه سازی می کند، انکوبه می شود.

محیط ها باکتری ها را تشویق به رشد می کنند که امکان آزمایش و شناسایی بیشتر را فراهم می کند. خلط به طور معمول عاری از باکتری نیست، بنابراین زمانی که فردی عفونت تنفسی باکتریایی داشته باشد، معمولاً هم باکتری های طبیعی و هم باکتری های عامل عفونت وجود دارند.

گام بعدی شناسایی انواع مختلف باکتری های موجود و طبقه بندی آنها به عنوان باکتری های عامل عفونت طبیعی یا بالقوه است. تمایز توسط یک متخصص آموزش دیده انجام می شود و باکتری های مشکوک به ایجاد عفونت با آزمایش های تاییدی پیگیری می شوند.

کشت خلط

کشت خلط

“آزمایش حساسیت ضد میکروبی” یا آنتی بیوگرام اغلب برای یافتن پاسخ احتمالی آنها به آنتی بیوتیک های خاص و تعیین بهترین گزینه درمانی استفاده می شود.

کشت خلط و آزمایش حساسیت به پزشک کمک می کند تا بفهمد چه چیزی باعث عفونت شده است و چه آنتی بیوتیکی می تواند برای درمان آن استفاده شود.

آنتی-بیوگرام

برخی از عوامل عفونی را نمی توان با کشت معمول خلط باکتریایی شناسایی کرد، بنابراین آزمایش های دیگری مانند اسمیر AFB، کشت قارچی یا آزمایش PCR ویروسی ممکن است علاوه بر یا به جای کشت معمول درخواست شود.

هدف از آزمایش کشت خلط کمک به تعیین اینکه آیا عفونت در ریه ها وجود دارد یا خیر. این آزمایش در تشخیص، برنامه ریزی درمان و مانیتور انواع مختلفی از شرایط ریوی استفاده می شود.

تشخیص، فرآیند یافتن علت علائم بیمار است. آزمایش کشت خلط اغلب در تشخیص عفونت در دستگاه تنفسی نقش دارد. این عفونت های رایج می توانند توسط انواع مختلفی از میکروب ها ایجاد شوند و آزمایش کشت خلط می تواند مشخص کند که عفونت باکتریایی یا قارچی است. کشت خلط اغلب در تشخیص چندین بیماری استفاده می شود، از جمله:

 • پنومونی: آزمایش کشت خلط اغلب می‌تواند علت زمینه‌ای انواع مختلف ذات‌الریه را مشخص کند، نوعی عفونت ریه که یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.
 • سل: کشت خلط می تواند سل را تشخیص دهد، که یک عفونت با یک باکتری خاص در ریه است که در صورت عدم درمان می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند.
 • برونشکتازی: آزمایش کشت خلط همچنین می تواند به شناسایی علت برونشکتازی کمک کند، یعنی ضعیف شدن راه های هوایی که توانایی ریه ها را برای عملکرد کاهش می دهد.

برنامه ریزی درمانی برای بیماران مبتلا به شرایط ریوی ممکن است شامل استفاده از آزمایش کشت خلط باشد. دانستن علت عفونت به پزشکان اجازه می دهد تا مناسب ترین درمان را برای بیمار انتخاب کنند. در برخی موارد، کشت خلط ممکن است برای آزمایش حساسیت مورد استفاده قرار گیرد، که شامل آزمایش برای مشاهده چگونگی واکنش میکروب های نمونه در مواجهه با داروهای مختلف است.

مانیتورینگ نحوه پیگیری وضعیت بیمار در طول زمان توسط تیم مراقبت بهداشتی است. آزمایش کشت خلط می تواند به تعیین اینکه آیا عفونت بهبود یافته یا بدتر شده است کمک می کند، که می تواند اطلاعات کلیدی در مورد موثر بودن درمان تجویز شده ارائه دهد.

اهمیت بالینی آزمایش کشت خلط:

 • عفونت باکتریایی (مانند ذات الریه)
 • عفونت باکتریایی غیر معمول (به عنوان مثال، سل)
 • عفونت قارچی

خلطی که برای انواع موجودات ذکر شده در بالا به دست می آید، روی چندین نوع محیط کشت قرار می گیرد تا ارگانیسم هایی را که می توانند در درخت ریوی رشد کنند، رشد دهند. رشد برخی از این موجودات در آزمایشگاه بسیار دشوار است و برای رشد مؤثر این پاتوژن ها و نشان دادن بیماری نیاز به توجه زیادی به جزئیات دارند.

11سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش کشت خلط استفاده می شود؟

کشت خلط برای تشخیص عفونت های باکتریایی در دستگاه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه باکتریایی درخواست می شود. عفونت باکتریایی می تواند از راه های مختلفی به ریه ها برسد. باکتری ها ممکن است از دهان و گلو به دستگاه تنفسی فوقانی پخش شوند، باکتری های موجود در ترشحات دهان یا معده ممکن است به صورت قطرات در هوا به ریه ها تنفس کنند. این قطرات هنگام عطسه یا سرفه ایجاد می شوند و می توانند وارد ریه ها شوند.

باکتری ها همچنین می توانند از یک عفونت موضعی به خون (سپتی سمی) گسترش یافته و سپس به ریه ها منتقل شوند. پنومونی باکتریایی ممکن است عفونت اصلی فرد باشد یا ممکن است پس از عفونتی مانند آنفولانزا، سرماخوردگی یا پنومونی ویروسی ایجاد شود.

هر کسی ممکن است به عفونت تنفسی باکتریایی مبتلا شود، اما افراد مسن، آنهایی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند، آنهایی که بافت ریه آسیب دیده دارند، کسانی که در معرض محرک‌های ریه قرار دارند، مانند سیگار کشیدن، و کسانی که بیماری‌هایی مانند فیبروز کیستیک روی ریه‌ها تاثیر می‌گذارند. ، در معرض خطر بیشتری هستند.

کشت خلط ممکن است به خودی خود، با CBC (شمارش کامل خون) برای ارزیابی نوع و تعداد گلبول های سفید خون به عنوان نشانه عفونت، و/یا با کشت خون برای آزمایش سپتی سمی استفاده شود.

اگر باکتری های عامل بیماری در طی کشت خلط یافت شوند، معمولاً آزمایش حساسیت ضد میکروبی انجام می شود تا بتوان آنتی بیوتیک مناسب را تجویز کرد.

چه زمانی آزمایش کشت خلط درخواست می شود؟

کشت خلط زمانی درخواست می‌شود که پزشک مشکوک باشد که فردی به عفونت باکتریایی ریه‌ها یا راه‌های هوایی، مانند ذات‌الریه باکتریایی، که ممکن است به صورت تغییراتی در ریه‌ها که در عکس قفسه سینه دیده می‌شود، نشان داده شود، درخواست می‌شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرفه
 • تب، لرز
 • دردهای عضلانی
 • خستگی
 • مشکل در تنفس
 • درد قفسه سینه
 • گیجی

گاهی ممکن است پس از درمان عفونت، کشت خلط برای بررسی اثربخشی آن درخواست شود.

نتیجه آزمایش کشت خلط چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر باکتری های عامل بیماری در فردی با علائم و نشانه های عفونت دستگاه تنفسی تحتانی شناسایی شود، احتمالاً علائم این فرد به دلیل عفونت باکتریایی است. شایع ترین علت پنومونی باکتریایی در بزرگسالان استرپتوکوک پنومونیه (پنوموکوک) است. سایر باکتری های رایج عبارتند از:

 • استافیلوکوکوس اورئوس (استافیلوکوکوس)
 • هموفیلوس آنفولانزا
 • کلبسیلا پنومونیه
 • استرپتوکوک پیوژنز

کشت خلط

اگر باکتری های عامل بیماری با کشت شناسایی نشد، ممکن است علائم فرد به دلیل عفونت نباشد یا اینکه پاتوژن به مقدار کافی در نمونه جمع آوری شده برای شناسایی وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است به این دلیل باشد که میکروارگانیسم مسئول با کشت معمولی باکتری قابل تشخیص نیست. نمونه هایی از ارگانیسم هایی که با کشت معمولی خلط باکتریایی تشخیص داده نمی شوند عبارتند از:

 • مایکوپلاسما پنومونیه و کلامیدیا پنومونی – در بزرگسالان جوان شایع است
 • گونه لژیونلا
 • مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (سل)
 • Pneumocystis jiroveci – قارچی که در افرادی که پیوند عضو داشته اند یا مبتلا به HIV/AIDS هستند دیده می شود.
 • سایر قارچ ها
 • ویروس ها
 • به ندرت، عفونت انگلی ممکن است علائم عفونت دستگاه تنفسی تحتانی را نیز ایجاد کند.
پاتوژن های عامل پنومونی

پاتوژن های عامل پنومونی

 آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

افرادی که ریه‌هایشان از طریق بیماری، قرار گرفتن در معرض سموم یا قرار گرفتن در معرض مزمن با محرک‌ها یا عفونت‌های قبلی آسیب دیده است، خطر ابتلا به عفونت‌های مکرر را افزایش می‌دهند.

در عفونت‌های تنفسی باکتریایی، خلط ممکن است قوام غلیظی داشته باشد (لزج)، تغییر رنگ – زرد، سبز، خاکستری، یا به ندرت زنگ‌زده یا خونی – و ممکن است دارای بوی نامطبوع باشد.

رنگ های مختلف خلط

رنگ های مختلف خلط

آیا می توان از پنومونی باکتریایی جلوگیری کرد؟

یک واکسن پنوموکوکی وجود دارد که به محافظت در برابر عفونت‌های تهاجمی استرپتوکوک پنومونیه (پنوموکوک)، که شایع‌ترین علت پنومونی باکتریایی در بزرگسالان است، کمک می‌کند. همچنین یک واکسن پنوموکوک متفاوت برای کودکان خردسال وجود دارد که از آنها در برابر عفونت های جدی با این باکتری ها محافظت می کند و واکسنی برای نوزادان برای محافظت در برابر عفونت های جدی با هموفیلوس آنفلوانزا نوع b وجود دارد.

چرا پزشک من بیش از یک نمونه خلط جمع آوری می کند؟

این ممکن است در صورتی انجام شود که اولین نمونه توسط آزمایشگاه کافی تلقی نشود یا اگر پزشک بخواهد آزمایش های اضافی بر روی نمونه های خلط را درخواست کند.

چرا باید آزمایش جداگانه ای برای قارچ یا اسمیر AFB و کشت درخواست شود؟

این آزمایش‌ها ارگانیسم‌هایی را شناسایی می‌کنند که در محیط‌های مغذی مورد استفاده برای کشت معمول خلط رشد نمی‌کنند. قارچ یا مایکوباکتریوم ممکن است چندین هفته طول بکشد تا در آزمایشگاه رشد کند و برای مشاهده زیر میکروسکوپ نیاز به لکه خاصی دارد.

بیش از یک هفته است که بیمار هستم. چرا دکتر من اکنون درخواست کشت خلط می کند؟

ممکن است پزشک شما مشکوک باشد که شما پس از عفونت ویروسی اولیه دچار عفونت باکتریایی شده اید یا عفونت شما آنطور که انتظار می رود به درمان پاسخ نداده است.

هنگامی که من برای عفونت باکتریایی دستگاه تنفسی تحتانی تحت درمان قرار گرفتم، آیا عفونت می تواند عود کند؟

برای اکثر افراد، هنگامی که عفونت با موفقیت درمان شد، دیگر عود نخواهد کرد. اگر درمان موفقیت آمیز نبود، ممکن است عفونت باقی بماند یا دوباره ظاهر شود. اگر فردی دارای شرایطی باشد که خطر عفونت ریه را افزایش می دهد، ممکن است عفونت های جدیدی داشته باشد. در برخی موارد، درمان این عفونت های مکرر دشوار است.

تست های مرتبط آزمایش کشت خلط:

آزمایش کشت خلط تنها روش یافتن میکروب در ریه ها نیست. بخش های زیر به چگونگی مقایسه آزمایش کشت خلط با چندین آزمایش مرتبط می پردازد.

آزمایش کشت خلط در مقابل رنگ آمیزی گرم خلط:

رنگ آمیزی گرم راهی برای تشخیص باکتری است و اغلب روی همان نمونه آزمایش کشت خلط انجام می شود.

در رنگ آمیزی گرم، مواد رنگی مختلف روی نمونه اعمال می شود که سپس زیر میکروسکوپ آنالیز می شود. بر اساس تغییر رنگ و شکل و اندازه سلول ها، این آزمایش می تواند دسته های خاصی از باکتری ها را تشخیص دهد. همچنین می توان از رنگ آمیزی گرم برای کمک به تشخیص مناسب بودن نمونه خلط برای کشت استفاده کرد.

رنگ آمیزی گرم خلط را می توان سریعتر از آزمایش کشت کامل کرد، اما معمولاً امکان شناسایی نوع خاصی از باکتری عامل عفونت را نمی دهد. به همین دلیل، معمولاً آزمایش کشت خلط برای تأیید و تکیه بر یافته های رنگ آمیزی گرم خلط انجام می شود.

آزمایش کشت خلط در مقابل اسمیر قارچی خلط:

اسمیر قارچی خلط با آزمایش کشت خلط متفاوت است زیرا به جای تلاش برای رشد قارچ در ظرف، به دنبال قارچ در زیر میکروسکوپ می‌گردد.

آزمایش کشت خلط در مقابل PCR خلط:

واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) یک تکنیک آزمایشی است که به دنبال ردیابی مواد ژنتیکی در نمونه آزمایشی است. PCR خلط اغلب برای آزمایش عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا، کووید-19 یا سایر ویروس های تنفسی استفاده می شود.

آزمایش‌های کشت خلط بیشتر از آزمایش‌های PCR طول می‌کشد، اما بیشتر برای یافتن عفونت‌های باکتریایی و قارچی استفاده می‌شوند. برای برخی از شرایط، مانند سل، آزمایش کشت خلط هنگام برنامه ریزی درمان مفیدتر در نظر گرفته می شود.

در سایت Web MD در مورد آزمایش‌ کشت خلط بیشتر بخوانید:

کشت خلط آزمایشی از نمونه‌ای (ماده غلیظ خلط) که اغلب هنگام عفونت در ریه‌ها یا مجاری هوایی از سینه شما بیرون می‌آید. بیشتر از گلبول های سفید تشکیل شده است که با عفونت مخلوط با میکروب ها مبارزه می کنند. پزشکان از آن استفاده می کنند تا بفهمند چه چیزی ممکن است باعث بیماری شما شود.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Routine sputum culture. Updated September 29, 2019. Accessed October 15, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003723.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Sputum fungal smear. Updated November 9, 2019. Accessed October 15, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003736.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Bronchoscopy. Updated January 1, 2020. Accessed October 15, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003857.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Gram stain. Updated April 9, 2020. Accessed October 15, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/007621.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Sputum direct fluorescent antibody (DFA) test. Updated May 27, 2020. Accessed October 15, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003553.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Community-acquired pneumonia in adults. Updated August 3, 2020. Accessed October 15, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000145.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Lung needle biopsy. Updated August 3, 2020. Accessed October 18, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003860.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Pulmonary tuberculosis. Updated December 24, 2020. Accessed October 18, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000077.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Sputum gram stain. Updated December 24, 2020. Accessed October 15, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003765.htm

Bernardo J. Diagnosis of pulmonary tuberculosis in adults. In: von Reyn CF, ed. UpToDate. Updated June 1, 2021. Accessed October 16, 2021. https://www.uptodate.com/contents/diagnosis-of-pulmonary-tuberculosis-in-adults

Boruchoff SE, Weinstein MP. Sputum cultures for the evaluation of bacterial pneumonia. In: Ramirez JA, ed. UpToDate. Updated September 30, 2021. Accessed October 15, 2021. https://www.uptodate.com/contents/sputum-cultures-for-the-evaluation-of-bacterial-pneumonia

File Jr. TM. Patient education: Pneumonia in adults (beyond the basics). In: Ramirez JA, ed. UpToDate. Updated September 21, 2020. Accessed October 15, 2021. https://www.uptodate.com/contents/pneumonia-in-adults-beyond-the-basics

File Jr. TM. Acute bronchitis in adults. In: Sexton DJ, Aronson MD, eds. UpToDate. Updated March 19, 2021. Accessed October 16, 2021. https://www.uptodate.com/contents/acute-bronchitis-in-adults

Fishman JA. Approach to the immunocompromised patient with fever and pulmonary infiltrates. In: Blumberg EA, ed. UpToDate. Updated August 29, 2021. Accessed October 15, 2021. https://www.uptodate.com/contents/approach-to-the-immunocompromised-patient-with-fever-and-pulmonary-infiltrates

Freeman J, Roberts S. Approach to Gram stain and culture results in the microbiology laboratory. In: Spelman D, ed. UpToDate. Updated September 21, 2021. Accessed October 16, 2021. https://www.uptodate.com/contents/approach-to-gram-stain-and-culture-results-in-the-microbiology-laboratory

Ibrahim M. Sputum culture. In: Staros EB, ed. Medscape. Updated May 7, 2014. Accessed October 16, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/2119232

Klompas M. Clinical evaluation and diagnostic testing for community-acquired pneumonia in adults. Updated June 14, 2021. Accessed October 16, 2021. https://www.uptodate.com/contents/clinical-evaluation-and-diagnostic-testing-for-community-acquired-pneumonia-in-adults

Klompas M. Aspiration pneumonia in adults. In: Sexton DJ, ed. UpToDate. Updated July 26, 2021. Accessed October 6, 2021. https://www.uptodate.com/contents/aspiration-pneumonia-in-adults

Klompas M. Epidemiology, pathogenesis, microbiology, and diagnosis of hospital-acquired and ventilator-associated pneumonia in adults. In: File Jr. TM, ed. UpToDate. Updated September 10, 2021. Accessed October 16, 2021. https://www.uptodate.com/contents/epidemiology-pathogenesis-microbiology-and-diagnosis-of-hospital-acquired-and-ventilator-associated-pneumonia-in-adults

MedlinePlus: National Library of Medicine. Gram stain. Updated August 13, 2020. Accessed October 6, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/gram-stain/

MedlinePlus: National Library of Medicine. Bronchoscopy and bronchoalveolar lavage (BAL). Updated September 29, 2020. Accessed October 16, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/bronchoscopy-and-bronchoalveolar-lavage-bal/

MedlinePlus: National Library of Medicine. Sputum culture. Updated September 16, 2021. Accessed October 16, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/sputum-culture/

National Heart, Lung, and Blood Institute. Bronchiectasis. Date unknown. Accessed October 16, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/bronchiectasis

National Heart, Lung, and Blood Institute. Bronchitis. Date unknown. Accessed October 16, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health/bronchitis

National Heart, Lung, and Blood Institute. Pneumonia. Date unknown. Accessed October 16, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health/pneumonia

Sethi S. Overview of pneumonia. Merck Manual Consumer Edition. Updated December 2020. Accessed October 6, 2021. https://www.msdmanuals.com/home/lung-and-airway-disorders/pneumonia/overview-of-pneumonia

Sethi S, Murphy TF. Evaluation for infection in exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease. In: Sexton DJ, ed. UpToDate. Updated September 2, 2021. Accessed October 16, 2021. https://www.uptodate.com/contents/evaluation-for-infection-in-exacerbations-of-chronic-obstructive-pulmonary-disease

Shen F, Sergi C. Sputum analysis. In: StatPearls. Updated October 18, 2020. Accessed October 16, 2021. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563195/

UpToDate. Patient education: Pneumonia in adults (the basics). Date unknown. Accessed October 16, 2021. https://www.uptodate.com/contents/pneumonia-in-adults-the-basics

این مقاله برای شما مفید بود؟