آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin) | Anti Smooth Muscle Antibody

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin) | Anti Smooth Muscle Antibody

آزمایش آنتی بادی عضله صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین، همراه با آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) و آنتی بادی های میکروزومی کلیه کبدی نوع 1 (LKM-1) برای کمک به تشخیص هپاتیت خودایمنی و تمایز بین دو نوع اصلی هپاتیت خودایمنی، درخواست می شوند.

اسامی دیگر:

 • SMA
 • Anti-Smooth Muscle Antibody
 • ASMA
 • Actin Antibody
 • F-Actin Antibody
 • ACTA

چرا آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین درخواست می شود؟

برای کمک به تشخیص هپاتیت خود ایمنی و تمایز آن از سایر علل آسیب کبدی

چه زمانی آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین بایستی انجام شود؟

هنگامی که هپاتیت دارید که پزشک شما مشکوک است ممکن است به دلیل یک فرآیند مرتبط با خود ایمنی باشد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-آنتی-بادی-ماهیچه-صاف-(SMA)-و-آنتی-بادی-F-اکتینشرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-آنتی-بادی-ماهیچه-صاف-(SMA)-و-آنتی-بادی-F-اکتین

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش آنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA):

ایمونوفلورسانس غیر مستقیم

شرح روش

سرم بیمار، در رقت های سریالی، به بافت تازه معده/کلیه موش اضافه می شود و انکوبه می شود. سپس آنتی گلوبولین کونژوگه با فلورسین اضافه می شود. اسلایدها با میکروسکوپ فلورسانس خوانده می شوند.

اندازه گیری آنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA) به روش ایمونوفلورسانس

اندازه گیری آنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA) به روش ایمونوفلورسانس

نام روش انجام آزمایش آنتی بادی F-اکتین (F-Actin)

سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA)

شرح روش

روشی که برای تشخیص آنتی بادی های ضد اکتین رشته ای (F-actin) استفاده می شود، روش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA) است. گروه‌های کنترل از پیش رقیق‌شده و سرم‌های بیمار رقیق‌شده به چاهک‌های جداگانه اضافه می‌شوند و به آنتی‌بادی‌های اکتین موجود اجازه می‌دهند به آنتی‌ژن متصل شوند. نمونه بدون اتصال شسته می شود و یک آنزیم با برچسب ضد IgG انسانی به هر چاه اضافه می شود.

انکوباسیون دوم به آنزیم برچسب‌گذاری شده ضد IgG انسانی اجازه می‌دهد تا به آنتی‌بادی‌های بیمار که به ریز چاهک‌ها متصل شده‌اند متصل شود و هرگونه کونژوگه غیرمجاز با یک مرحله شستشوی دیگر حذف می‌شود. کونژوگه متصل شده با سوبسترای 3,3′,5,5′ tetramethylbenzidine (TMB) تجسم می‌شود که محصول واکنش آبی رنگ را ایجاد می‌کند که شدت آن متناسب با غلظت اتوآنتی‌بادی در نمونه است. اسید سولفوریک به هر چاهک اضافه می شود تا واکنش متوقف شود. این یک رنگ نقطه پایانی زرد ایجاد می کند که در 450 نانومتر خوانده می شود.

ایمونواسی آنزیمی (EIA) برای تشخیص آنتی بادی مایکوپلاسما

اساس ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA) برای اندازه گیری آنتی بادی F-اکتین (F-Actin)

آمادگی قبل از انجام آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin) مورد بررسی قرار می گیرد؟

آنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA) یک نوع اتوآنتی بادی هستند، SMA یک آنتی بادی ضد سیتوپلاسمی است که علیه اکتین، یک پروتئین اسکلت سلولی است. پروتئین هایی که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شوند و اکتین خود را شناسایی کرده و به آنها حمله می کنند، پروتئینی هستند که که در ماهیچه های صاف و سایر بافت ها، به ویژه کبد یافت می شود. این آزمایش میزان (تیتر) SMA (یا آنتی بادی علیه اکتین) در خون را شناسایی و اندازه گیری می کند.

آنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA)

آنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA)

تولید آنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA) یا آنتی بادی های اکتین به شدت با هپاتیت خود ایمنی مرتبط است. SMA برای هپاتیت خود ایمنی اختصاصی نیست و می تواند در بیماران مبتلا به عفونت های ویروسی، بدخیمی، مولتیپل اسکلروزیس، سیروز صفراوی اولیه و عفونت های مایکوپلاسما مثبت باشد. اما معمولاً در تیتر آنتی بادی پایین تراست.

هپاتیت خودایمنی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به سلول های کبدی بدن حمله می کند. به عنوان یک التهاب حاد یا مزمن کبد که به علت دیگری مانند عفونت ویروسی، قرار گرفتن در معرض دارو یا سم، اختلال ارثی یا سوء مصرف الکل ایجاد نمی شود، ظاهر می شود. می تواند منجر به سیروز کبدی و در برخی موارد نارسایی کبدی شود.

هپاتیت خودایمنی می تواند هر فردی را در هر سنی مبتلا کند، اما حدود 80 درصد از بیماران را زنان تشکیل می دهند. بیش از 70 درصد از افراد مبتلا به این اختلال دارای آنتی بادی های SMA یا اکتین، به تنهایی یا همراه با آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) خواهند بود.

هپاتیت خودایمنی

هپاتیت خودایمنی

اکثرآنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA) تولید شده با هپاتیت خود ایمنی به طور خاص علیه پروتئینی به نام اکتین یا F-اکتین متصل می شوند. آزمایش برای اتوآنتی بادی های خاص اکتین در دسترس است، اما در هر آزمایشگاهی انجام نمی شود. آزمایش‌ آنتی بادی F-اکتین (F-Actin) موارد بیشتری از هپاتیت خودایمنی را شناسایی می‌کنند، اما در برخی مطالعات، نتایج مثبت کاذب بیشتری نسبت به آزمایش‌های آنتی‌بادی‌های عضله صاف نشان می‌دهند.

یک نتیجه مثبت برای SMA ممکن است در بیمارانی که هپاتیت خودایمنی ندارند رخ دهد. نتیجه منفی تشخیص هپاتیت خودایمنی را رد نمی کند.

نتیجه منفی برای آنتی بادی های ضد F-اکتین تشخیص هپاتیت خود ایمنی (AIH) را رد نمی کند.

اهمیت بالینی آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin):

سطوح افزایش یافته

 • هپاتیت فعال مزمن (CAH)
 • هپاتیت مونونوکلئوزیس: SMA در 70 تا 80 درصد بیماران مثبت است.
 • سیروز صفراوی اولیه
 • هپاتیت ویروسی
 • اسکلروز چندگانه
 • بدخیمی
 • آسم درونی: SMA در حدود 30 درصد بیماران مثبت است

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin) استفاده می شود؟

آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin) عمدتاً همراه با آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) و آنتی بادی های میکروزومی کلیه کبد نوع 1 (LKM-1) برای کمک به تشخیص هپاتیت خود ایمنی و تمایز بین دو نوع اصلی هپاتیت خود ایمنی، نوع 1 و نوع 2 درخواست می شود.

چه زمانی آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin) درخواست می شود؟

آزمایش‌های SMA (یا آنتی‌بادی اکتین)، ANA و به ندرت LKM1 زمانی درخواست می‌شوند که پزشک مشکوک باشد که فردی به هپاتیت خودایمنی مبتلا است. آنها معمولاً زمانی درخواست می شوند که فرد با علائمی مانند خستگی و زردی همراه با یافته های غیرطبیعی در آزمایش های معمول کبدی مراجعه کند.

این آزمایش های اتوآنتی بادی ممکن است همراه با سایر آزمایش ها زمانی که یک پزشک در حال بررسی بیماری کبدی است و می خواهد بین علل مختلف آسیب کبدی، از جمله عفونت های ویروسی، داروها، سوء مصرف الکل، سموم، شرایط ژنتیکی، شرایط متابولیک و اختلالات خودایمنی تمایز قائل شود، درخواست شود. .

نتیجه آزمایش آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) و آنتی بادی F-اکتین (F-Actin) چه چیزی را نشان می دهد؟

افزایش قابل توجهی در تیتر خونی SMA یا آنتی بادی اکتین و/یا ANA معمولاً به دلیل هپاتیت خودایمنی نوع 1 است. افزایش اندک در SMA یا آنتی بادی اکتین ممکن است در 50 درصد از بیماران مبتلا به کلانژیت صفراوی اولیه (PBC) وجود داشته باشد. . اتوآنتی بادی SMA ممکن است در شرایط دیگری مانند مونونوکلئوز عفونی، هپاتیت C و برخی سرطان ها نیز یافت شود.

Primary biliary cholangitis (PBC)

Primary biliary cholangitis (PBC)

تست آنتی بادی SMA یا اکتین منفی و افزایش تیتر LKM1 ممکن است نشان دهنده هپاتیت خودایمنی نوع 2 باشد. نوع 2 غیر معمول است.

اگر تست آنتی بادی SMA یا اکتین و سایر آزمایش های آنتی بادی منفی باشد، علائم و آسیب کبدی ممکن است به دلایلی غیر از هپاتیت خودایمن باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

تیتر SMA ممکن است در کودکان و در کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند کمتر باشد. سطوح ممکن است در طول دوره بیماری متفاوت باشد و ارتباط نزدیکی با شدت علائم خودایمنی یا پیش آگهی فرد ندارد.

وجود SMA، آنتی‌بادی‌های F-اکتین و ANA به شدت نشان‌دهنده هپاتیت خود ایمنی هستند اما تشخیصی نیستند. هنگامی که غلظت قابل توجهی از هر دو وجود داشته باشد و پزشک به هپاتیت خودایمنی مشکوک شود، ممکن است بیوپسی کبد برای بررسی علائم مشخصه آسیب و اسکار در بافت کبد انجام شود.

بیوپسی کبد

بیوپسی کبد

آیا آنتی بادی ماهیچه صاف (SMA) از بین می رود؟

اگر به دلیل یک وضعیت موقتی مانند مونونوکلئوز عفونی باشد، SMA ممکن است پس از برطرف شدن شرایط به زیر سطح قابل تشخیص کاهش یابد. اگر SMA به دلیل هپاتیت خودایمنی تولید شود، در طول زندگی فرد وجود خواهد داشت، اگرچه سطوح ممکن است در طول زمان متفاوت باشد.

آیا می توان بیش از یک علت هپاتیت وجود داشته باشد؟

بله. به عنوان مثال، هپاتیت خودایمنی می‌تواند با یک هپاتیت ویروسی مانند هپاتیت B یا هپاتیت C همراه باشد و می‌تواند با آسیب کبدی ناشی از سوء مصرف الکل تشدید شود. از آنجایی که درمان هپاتیت به علت آن بستگی دارد، بسیار مهم است که پزشک شما علت(های) زمینه ای بیماری شما را درک کند.

هپاتیت خود ایمنی با چه سرعتی پیشرفت می کند؟

پیش بینی سیر و شدت هپاتیت خودایمنی دشوار است. ممکن است حاد یا مزمن باشد. برخی از افراد برای سال‌ها هیچ علامتی ندارند یا علائم کمی دارند و زمانی تشخیص داده می‌شوند که آزمایش‌های معمول کبد غیرطبیعی باشد.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Aizawa, Y. and Hokari, A. (2017 January 19). Autoimmune hepatitis: current challenges and future prospects. Clin Exp Gastroenterol. 2017; 10: 9–18. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5261603/. Accessed on 02/18/17.

Wolf, D. and Raghuraman, U. (2016 February 18, Updated).Autoimmune Hepatitis. Medscape Drugs and Disease. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/172356-overview. Accessed on 02/18/17.

(© 1995–2017). Smooth Muscle Antibodies, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/6284. Accessed on 02/18/17.

Sloan, J. et. al. (2014 March 4, Updated). Anti-Smooth-Muscle Antibody. Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2086774-overview. Accessed on 02/18/17.

Starkebaum, G. (2015 January 20, Updated). Anti-smooth muscle antibody. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at https://medlineplus.gov/ency/article/003531.htm. Accessed on 02/18/17.

Slev, P. and Tebo, A. (2016 December Updated). Autoimmune Hepatitis – Hepatitis, Autoimmune. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/autoimmune-hepatitis. Accessed on 02/18/17.

Sources Used in Previous Reviews

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 92-93.

Beuers, U. and Rust, C. (2005 October 27). Overlap Syndromes. Medscape, from Semin Liver Dis. 2005; 25(3): 311-320. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/512463.

Stone, C. (2004 November 10, Updated). Autoimmune liver disease panel. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003328.htm.

Peng, S. (2005 April 20). Anti-smooth muscle antibody. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003531.htm.

(© 2005). Smooth Muscle Antibody, IgG with Reflex to Titer. ARUP’s Guide to Clinical Laboratory Testing [On-line information]. Available online at http://www.arup-lab.com/guides/clt/tests/clt_203b.jsp#3219875.

Strassburg, C. and Manns, M. (2003 January 9). Autoantibodies and Autoantigens in Autoimmune Hepatitis. Medscape from Semin Liver Dis 22(4): 339 -351, 2002 [On-line journal]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/445619.

Czaja, A. and Freese, D. et. al. (2002 August). Diagnosis and treatment of autoimmune hepatitis. National Guideline Clearinghouse [On-line information]. Available online through http://www.guideline.gov.

(© 2005). F-Actin (Smooth Muscle) IgG by Enzyme. ImmunoassayARUP’s Guide to Clinical Laboratory Testing [[On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/clt/tests/clt_a254.jsp#5444091.

(© 2003). Actin (Smooth Muscle) Antibody. LabCorp [On-line test information]. Available online at http://www.labcorp.com/datasets/labcorp/html/chapter/mono/se018700.htm.

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 96-97.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 272.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 990-991.

Lee, S. (Updated 2007 May 27). Anti-smooth muscle antibody. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003531.htm. Accessed 1/29/09.

(2008 April). Autoimmune Hepatitis. NDDIC [On-line information]. Available online at http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/autoimmunehep/. Accessed 1/29/09.

Dugdale, D. (Updated 2008 November 2). Autoimmune liver disease panel. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003328.htm. Accessed 1/29/09.

Hill, H. et. al (Updated 2008 September). Hepatitis, Autoimmune – AIH. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/GastrointestinalDz/AIH.html#. Accessed 1/29/09.

Sloan, J. and Feyssa, E. (Updated 2012 December 20). Anti-Smooth-Muscle Antibody. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2086774-overview#showall. Accessed February 2013.

Longstreth, G. (2012 October 8). Autoimmune hepatitis. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000245.htm. Accessed February 2013.

Makover, M. (Updated 2011 February 10). Anti-smooth muscle antibody. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003531.htm. Accessed February 2013.

Tebo, A. (Updated 2012 August). Primary Biliary Cirrhosis – PBC. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/PBC.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed February 2013.

(Updated 2012 February 16). Autoimmune Hepatitis. National Digestive Diseases Information Clearinghouse [On-line information]. Available online at http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/autoimmunehep/. Accessed February 2013.

(© 1995–2013). Smooth Muscle Antibodies, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/6284. Accessed February 2013.

Shaffer, E. (Reviewed 2009 June) Laboratory Tests of the Liver and Gallbladder. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online through http://www.merckmanuals.com. Accessed February 2013.

Slev, P. and Tebo, A. (Updated 2013 February). Hepatitis, Autoimmune – AIH. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/AIH.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed March 2013.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 99-100.

Bogdanos DP. Autoimmune liver serology: Current diagnostic and clinical challenges. World J Gastroenterol. 2008 June 7; 14(21): 3374–3387. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2716592/. Accessed April 2013.

(June 2010) Manns M, et al. Diagnosis and Management of Autoimmune Hepatitis. AASLD Practice Guidelines, Hepatology. PDF available online at http://www.aasld.org/practiceguidelines/Documents/AIH2010.pdf. Accessed April 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top