آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) | گلوبولین اتصال تستوسترون-استروژن | TeBG

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) | گلوبولین اتصال تستوسترون-استروژن | TeBG

گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) پروتئینی است که توسط کبد شما ساخته می شود. و به 3 هورمون جنسی که هم در مردان و هم در زنان یافت می شود، متصل می شود. این هورمون ها استروژن، دی هیدروتستوسترون (DHT) و تستوسترون هستند. SHBG این 3 هورمون را در سراسر خون شما حمل می کند.

اسامی دیگر:

 • SHBG
 • Testosterone-estrogen Binding Globulin
 • TeBG

چرا آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) درخواست می شود؟

 • تشخیص و پیگیری زنان با علائم یا نشانه های آندروژن اضافی (مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و هیرسوتیسم ایدیوپاتیک)
 • کمکی در مانیتور درمان با استروئیدهای جنسی و آنتی آندروژن
 • کمکی در تشخیص اختلالات بلوغ
 • کمکی در تشخیص و پیگیری بی اشتهایی عصبی
 • کمکی در تشخیص تیروتوکسیکوز (مارکر بافتی بیش از حد هورمون تیروئید)
 • کمکی احتمالی در تشخیص و پیگیری مقاومت به انسولین و ارزیابی خطر بیماری قلبی عروقی و دیابت نوع 2، به ویژه در زنان
 • معمولاً در ارزیابی تستوسترون پایین (کمبود احتمالی آندروژن) در مردان اندازه گیری می شود.

چه زمانی آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) بایستی انجام شود؟

هنگامی که علائم و نشانه های افزایش یا کاهش تستوسترون دارید و اندازه گیری کل تستوسترون با علائم شما مطابقت ندارد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG):

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه:  1 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG)

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-گلوبولین-متصل-به-هورمون-جنسی-(SHBG)

شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-گلوبولین-متصل-به-هورمون-جنسی-(SHBG)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

آمادگی قبل از انجام آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

با این حال، تستوسترون بهتر است در صبح اندازه گیری شود، زیرا در مردان، سطوح تستوسترون تغییرات روزانه با سطوح بالاتر در صبح را نشان می دهد.

تست های متاثر از تغییرات روزانه، وضعیت بدنی و استرس:

نام آزمایشنوع تاثیر
کورتیزولاوج 4 تا 6 صبح
کمترین مقدار ساعت 8 بعد از ظهر تا 12 صبح
50 درصد کمتر در ساعت 8 بعد از ظهر تا 8 صبح
با استرس افزایش می یابد
هورمون آدرنوکورتیکوتروپیکسطح ACTH بین ساعت 4 صبح تا 8 صبح بالاترین سطح
در حدود ساعت 9 شب کمترین میزان
با استرس افزایش می یابد
فعالیت رنین پلاسمادر شب مقدار پایین تر است
در حالت ایستاده بیشتر از خوابیده
آلدوستروندر شب پایین تر
انسولیندر شب پایین تر
هورمون رشددر بعدازظهر و عصر بالاتر است
اسید فسفاتازدر بعدازظهر و عصر بالاتر است
تیروکسین(T4)با ورزش افزایش می یابد
پرولاکتینبا استرس بالاتر می رود
سطوح بالاتر در ساعت 4 تا 8 صبح، و 8 تا 10 شب
آهنبیشترین مقدار اوایل تا اواخر صبح
در طول روز تا 30 درصد کاهش می یابد
کلسیم4 درصد کاهش در حالت خوابیده به پشت
تستوسترونسطوح بالاتر در صبح
نمونه عصر 25 درصد کمتر است.
لپتیندر شب بیشتر از روز
فسفر مقادیر در صبح کمترین مقدار است
در اواخر بعد از ظهر به اوج خود می رسد
دوباره در اواخر عصر به اوج خود می رسد. قله دوم کاملاً مرتفع است
هورمون محرک تیروئید (TSH)اوج آن در طول شب
کمترین مقدار بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر
پرگننولوناوج تولید در حدود ساعت 7 صبح است
کراتینین (Cr)کمترین مقدار در ساعت 7 صبح
اوج آن در ساعت 7 بعد از ظهر
PAI-1در اوایل صبح به اوج خود می رسد، در بعد از ظهر کاهش می یابد

نام روش انجام آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG)

سنجش ایمونوآنزیمی

شرح روش:

سنجش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) یک روش ایمونوآنزیمی (ساندویچ) 2 مرحله ای متوالی است. نمونه بیمار به همراه ذرات پارامغناطیس پوشیده شده با آنتی بادی مونوکلونال ضد گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) و بافر نمکی با پروتئین به ظرف واکنش اضافه می شود. پس از انکوباسیون در یک ظرف واکنش، مواد متصل به فاز جامد در یک میدان مغناطیسی نگه داشته می شوند در حالی که مواد غیر متصل شسته می شوند.

دومین آنتی بادی مونوکلونال ضد SHBG کونژوگه با آلکالین فسفاتاز به ظرف واکنش اضافه می شود. پس از انکوباسیون دوم در ظرف واکنش، مواد متصل به فاز جامد در یک میدان مغناطیسی نگه داشته می شوند در حالی که مواد غیر متصل شسته می شوند. سپس، سوبسترای نورتابی شیمیایی به ظرف اضافه می شود و نور تولید شده توسط واکنش با یک لومینومتر اندازه گیری می شود. تولید نور با غلظت SHBG در نمونه نسبت مستقیم دارد. مقدار آنالیت در نمونه از یک منحنی کالیبراسیون چند نقطه ای ذخیره شده تعیین می شود.

سنجش-ایمونوآنزیمی

اساس سنجش ایمونوآنزیمی

چه چیزی در آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) مورد بررسی قرار می گیرد؟

گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG)، یک همودایمر 95 کیلو دالتون است. SHBG عمدتاً در کبد تولید می شود و نیمه عمر آن تقریباً هفت روز است. گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) به طور برگشت پذیر به استروئیدهای جنسی متصل می شود. SHBG میل اتصال نسبتاً بالایی به دی هیدروتستوسترون (DHT)، میل ترکیبی متوسط ​​به تستوسترون و استرادیول دارد و میل ترکیبی پایینی به استرون، دهیدرواپی آندروسترون (DHEA)، آندروستندیون و استریول نشان می دهد.

ساختار SHBG

ساختار SHBG

آلبومین که از نظر فیزیولوژیکی در غلظت‌های بالاتر از SHBG وجود دارد، به استروئیدهای جنسی نیز متصل می‌شود، اگرچه میل پیوندی بسیار پایین‌تری دارد (به عنوان مثال، حدود 100 برابر کمتر برای تستوسترون).

گلوبولین متصل هورمون جنسی (SHBG) هورمون‌های تستوسترون (یک آندروژن)، دی هیدروتستوسترون (DHT) (یک آندروژن) و استرادیول (یک استروژن) را در خون به شکل‌های غیرفعال بیولوژیکی منتقل می‌کند. تغییرات در سطح SHBG می تواند بر میزان هورمونی که برای استفاده توسط بافت های بدن در دسترس است تأثیر بگذارد. این آزمایش سطح SHBG را در خون اندازه گیری می کند و اغلب برای کمک به ارزیابی بیماران از نظر کمبود یا بیش از حد تستوسترون استفاده می شود.

در مردان، حدود 45 تا 65 درصد از تستوسترون خون به طور معمول به SHBG متصل می شود و بقیه به طور ضعیف و برگشت پذیر به آلبومین (پروتئین اصلی خون) متصل می شود. تنها حدود 2 تا 3 درصد تستوسترون بلافاصله به عنوان تستوسترون آزاد در دسترس بافت‌ها قرار می‌گیرد، اما تستوسترونی که ضعیف به آلبومین متصل می‌شود، فعالیت زیستی نیز دارد و می‌تواند به راحتی توسط بافت‌های بدن جذب شود.

در زنان نسبت به مردان، تستوسترون کمی بیشتر به SHBG در خون متصل می شود (66 درصد تا 78 درصد). در زنان، SHBG نقش مهمی در تنظیم سطح هورمون‌های جنسی مردانه (آندروژن‌ها) و استروژن‌های موجود در بدن دارد. SHBG تمایل بیشتری به آندروژن‌های تستوسترون و DHT دارد و بنابراین در شرایط SHBG پایین، زنان ممکن است علائم و نشانه‌های مربوط به آندروژن اضافی را داشته باشند.

کاهش غلظت سرمی گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) با شرایطی همراه است که در آن غلظت آندروژن بالا وجود دارد یا تأثیر آندروژن بر اندام های هدف آن بیش از حد است. به دلیل میل پیوندی بالای SHBG به DHT، در مقایسه با استرادیول، SHBG اثرات عمیقی بر تعادل بین آندروژن های زیستی و استروژن ها دارد. افزایش غلظت SHBG ممکن است با علائم و نشانه های هیپوگنادیسم در مردان همراه باشد، در حالی که کاهش غلظت می تواند منجر به آندروژنیزه شدن در زنان شود.

گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) همچنین توسط انسولین تنظیم می شود و غلظت پایین SHBG اغلب نشان دهنده مقاومت به انسولین است و در نتیجه ممکن است پیش بینی کننده دیابت نوع 2 باشد.

insuline and SHBGهورمون های تیروئید درون زا یا اگزوژن یا استروژن باعث افزایش غلظت SHBG می شوند. در مردان نیز افزایش تدریجی مرتبط با افزایش سن، احتمالاً ثانویه به کاهش خفیف تولید تستوسترون مرتبط با افزایش سن وجود دارد. این فرآیند می‌تواند منجر به غلظت‌های تستوسترون در دسترس زیستی شود که بسیار کمتر از آن چیزی است که تنها بر اساس اندازه‌گیری تستوسترون کل انتظار می‌رود.

unnamed file 2آزمایش تستوسترون تام بین تستوسترون متصل و غیرمتصل تمایز قائل نمی شود اما سطح کلی تستوسترون را در پلاسما تعیین می کند. در بسیاری از موارد، این آزمایش برای ارزیابی بیماران از نظر تولید بیش از حد یا کمبود تستوسترون کافی است. با این حال، اگر سطح SHBG شما نرمال نباشد، ممکن است کل تستوسترون نشان دهنده دقیق میزان تستوسترون موجود در بافت های شما نباشد. آزمایش SHBG ممکن است زمانی انجام شود که علائم و نشانه های شما با نتایج آزمایش تستوسترون تام مرتبط نباشد.

عوامل مداخله گر در آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG)

 • در موارد نادر، تداخل ناشی از تیترهای بسیار بالای آنتی بادی ها در واکنشگرهای خاص آنالیت (آنتی موش انسانی یا آنتی بادی هتروفیل) ممکن است رخ دهد. در صورتی که نتیجه با تظاهرات بالینی مرتبط نباشد، باید به آزمایشگاه هشدار داده شود.
 • برای بیمارانی که با سیروز یا شرایط تحت بالینی تیروئید مراجعه می کنند، نتایج را به دقت ارزیابی کنید زیرا این شرایط به طور بالقوه می توانند منجر به نتایج اشتباه گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) شوند.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

اهمیت بالینی آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG)

بسیاری از شرایط خفیف تا متوسط ​​بیش از حد آندروژن در زنان، به ویژه سندرم تخمدان پلی کیستیک، با غلظت پایین گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) مرتبط است. نقص در تولید گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) می تواند منجر به افزایش آندروژن زیستی در دسترس شود و به نوبه خود باعث مقاومت به انسولین شود که غلظت SHBG را بیشتر کاهش می دهد. موارد نادری از انواع SHBG وجود دارد که از این الگو پیروی می کنند.

SHBGغلظت گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) معمولاً در این افراد بسیار کم است. با این حال، در اکثر بیماران، غلظت SHBG به طور خفیف کاهش می یابد یا حتی در قسمت پایینی فاصله مرجع است. در این بیماران، مشکل اولیه ممکن است تولید بیش از حد آندروژن، مقاومت به انسولین یا هر دو باشد.

غلظت گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) بزرگسالان در مردان نوجوان با نشانه‌های بلوغ زودرس، به جای نشان دادن آدرناک زودرس، نشان می‌دهد که این بیماری ناشی از تستوسترون است.

درمان‌ها/تغییرات رفتاری که به طور بالقوه باعث افزایش غلظت SHBG می‌شوند شامل کاهش‌دهنده‌ی فعالیت زیستی آندروژن‌ها (به عنوان مثال، آنتاگونیست‌های گیرنده آندروژن، مهارکننده‌های آلفا ردوکتاز) یا کاهش مقاومت به انسولین (مانند کاهش وزن، متفورمین، گیرنده‌های فعال‌شده با تکثیر پراکسی زوم‌ها [[PPAR) است.

سنجش های بالینی ممکن است برای بسیاری از آندروژن ها و استروژن های مصنوعی درمانی (مانند اتینیل استرادیول) در دسترس نباشد. در این موارد، افزایش غلظت SHBG ممکن است با درمان ضد آندروژن یا استروژن همراه باشد، در حالی که کاهش SHBG می تواند با درمان آندروژن همراه باشد.

بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی غلظت SHBG بالایی دارند. با درمان موفقیت آمیز، با بهبود وضعیت تغذیه، غلظت شروع به کاهش می کند. عادی سازی SHBG قبل از عادی سازی عملکرد تولیدمثلی در آینده انجام می شود و ممکن است پیش بینی کننده آن باشد.

تیروتوکسیکوز باعث افزایش غلظت SHBG می شود. در شرایطی که ارزیابی وضعیت عملکرد واقعی تیروئید ممکن است دشوار باشد (به عنوان مثال، بیمارانی که تحت درمان با آمیودارون هستند، افراد مبتلا به ناهنجاری های پروتئین حمل و نقل هورمون تیروئید، بیماران مشکوک به مقاومت به هورمون تیروئید یا مشکوک به ترشح نامناسب هورمون محرک تیروئید [TSH] مانند TSH). آدنوم ترشح کننده هیپوفیز)، افزایش غلظت SHBG نشان دهنده تیروتوکسیکوز بافتی است، در حالی که سطح طبیعی نشان دهنده یوتیروئیدیسم یا نزدیک به اتیروئیدیسم است.

تیروتوکسیکوز

تیروتوکسیکوز

گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) نیز توسط بافت جفت تولید می شود و بنابراین مقادیر در دوران بارداری افزایش می یابد.

سطح هورمون ها در دوران بارداری

سطح هورمون ها در دوران بارداری

در بیماران مبتلا به مقاومت شناخته شده به انسولین، “سندرم متابولیک” یا خطر بالای دیابت نوع 2 (به عنوان مثال، زنان با سابقه دیابت بارداری)، غلظت پایین SHBG ممکن است مقاومت پیشرونده به انسولین، عوارض قلبی عروقی و پیشرفت به دیابت نوع 2 را پیش بینی کند. افزایش غلظت SHBG ممکن است نشان دهنده مداخله درمانی موفق باشد.

یک نوع ژنتیکی SHBG (Asp327>Asn) یک سایت گلیکوزیلاسیون اضافی را در 10 درصد تا 20 درصد از جمعیت معرفی می کند که منجر به تخریب قابل توجهی کندتر می شود. این افراد تمایل دارند غلظت SHBG بالاتری برای هر سطح معینی از سایر عوامل مؤثر بر SHBG داشته باشند.

محدوده مرجع آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG):

Males

 • > or =18 years: 13.3-89.5 nmol/L

Females

 • 18-46 years: 18.2-135.5 nmol/L
 • 47-91 years, post-menopausal: 16.8-125.2 nmol/L

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

توجه: واحد تست و محدوده نرمال تست وابسته به روش و کیت انجام دهنده تست می باشد و از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر ممکن است متغیر باشد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) استفاده می شود؟

آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) ممکن است برای کمک به ارزیابی تستوسترون پایین مردان و زنان برای تولید بیش از حد تستوسترون استفاده شود. ممکن است همراه با سایر آزمایش‌ها برای ارزیابی وضعیت هورمون‌های جنسی فرد درخواست شود.

 گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) در مردان

برای کمک به تعیین علت ناباروری، کاهش میل جنسی، یا اختلال نعوظ، ممکن است سطح گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) و تستوسترون تام برای یک مرد بالغ درخواست شود. اندازه گیری گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) علاوه بر تستوسترون به ویژه زمانی مفید است که نتایج تستوسترون تام با علائم بالینی ناسازگار باشد.

اندازه‌گیری تستوسترون تام در خون، بین تستوسترون متصل و غیرمتصل (در دسترس زیستی) تمایز قائل نمی‌شود، اما همانطور که از نامش پیداست، مقدار کلی تستوسترون در خون را تعیین می‌کند. در بسیاری از موارد، این برای ارزیابی بیماران از نظر احتمال تولید بیش از حد یا کمبود تستوسترون کافی است. با این حال، اگر سطح SHBG یک فرد نرمال نباشد، ممکن است کل تستوسترون نمایش دقیقی از میزان تستوسترون موجود در بافت‌های بدن نباشد.

افزایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG)  در مردان ممکن است با علائم سطوح پایین تستوسترون (هیپوگنادیسم) همراه باشد زیرا تستوسترون کمتری در دسترس بافت‌های بدن است. تستوسترون پایین منجر به افزایش تولید SHBG می شود و میزان تستوسترون موجود در بافت ها را کاهش می دهد.

دستورالعمل های حرفه ای انجمن غدد درون ریز توصیه می کند که تستوسترون کل در غربالگری اولیه برای کمبود تستوسترون در مردان اندازه گیری شود. در صورت غیر طبیعی بودن، آزمایش در روز دیگری تکرار می شود. اگر تکرار نتایج کم نرمال باشد و/یا اگر SHBG غیر طبیعی باشد، یکی از موارد زیر توصیه می شود:

 • اندازه گیری تستوسترون زیست در دسترس (با استفاده از رسوب سولفات آمونیوم SHBG)
 • تستوسترون آزاد را از تستوسترون تام و SHBG محاسبه کنید
 • اندازه گیری تستوسترون آزاد (با استفاده از روشی به نام دیالیز تعادلی)

گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) در زنان

در زنان، مقدار کمی تستوسترون توسط تخمدان ها و غدد فوق کلیوی تولید می شود. حتی افزایش جزئی در تولید تستوسترون می تواند تعادل هورمون ها را مختل کند و علائمی مانند قاعدگی نامنظم یا از دست رفته، ناباروری، آکنه و موهای زائد صورت و بدن (هیرسوتیسم) را ایجاد کند.

این علائم و نشانه ها و سایر علائم اغلب با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دیده می شوند، وضعیتی که با تولید بیش از حد هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) مشخص می شود. آزمایش SHBG و تستوسترون ممکن است برای کمک به تشخیص و ارزیابی تولید تستوسترون اضافی و/یا کاهش غلظت SHBG و در ارزیابی زنان مشکوک به PCOS مفید باشد.

چه زمانی آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) درخواست می شود؟

در حال حاضر، آزمایش SHBG به طور مکرر یا روتین انجام نمی شود. SHBG عمدتاً زمانی درخواست می شود که به نظر می رسد نتایج تستوسترون تام با علائم و نشانه های بالینی، مانند ناباروری، کاهش میل جنسی، و اختلال نعوظ در مردان یا ناباروری، دوره های قاعدگی نامنظم، و موهای زائد صورت و بدن در زنان مطابقت نداشته باشد.

نتیجه آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) چه چیزی را نشان می دهد؟

سطح بالای گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG)به این معنی است که این احتمال وجود دارد که تستوسترون آزاد کمتری نسبت به آزمایش تستوسترون کل در دسترس باشد. سطح پایین گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) به این معنی است که مقدار بیشتری از تستوسترون تام در دسترس زیستی است و به SHBG متصل نیست. این اطلاعات ممکن است در ارزیابی کلی شما در زمانی که علائم و نشانه های بیماری مربوط به تولید بیش از حد یا کمبود هورمون جنسی را دارید، مهم باشد.

افزایش سطح SHBG ممکن است در موارد زیر مشاهده شود:

 • بیماری کبد
 • پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • اختلالات خوردن (بی اشتهایی عصبی)
 • استفاده از استروژن (درمان جایگزینی هورمون و داروهای ضد بارداری خوراکی)
 • کاهش تولید هورمون جنسی در مردان (هیپوگنادیسم)
 • بارداری

کاهش SHBG با موارد زیر مشاهده می شود:

 • چاقی، دیابت نوع 2 یا سندرم متابولیک
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید)
 • استفاده از آندروژن (“استروئید آنابولیک”)
 • سندرم کوشینگ یا استفاده بیش از حد از گلوکوکورتیکوئیدها (مانند پردنیزون یا دگزامتازون)

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

غلظت گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) به طور معمول در کودکان هر دو جنس بالا است. پس از بلوغ، سطح SHBG در مردان با سرعت بیشتری نسبت به زنان کاهش می یابد. سطوح به طور معمول در بزرگسالان ثابت است و سپس در مردان مسن همزمان با کاهش سطح تستوسترون کل شروع به افزایش می کند. در زنان یائسه، با کاهش تولید هورمون توسط تخمدان ها، غلظت SHBG، تستوسترون و استروژن کاهش می یابد.

تغییرات غلظت SHBG در طول عمر

تغییرات غلظت SHBG در طول عمر

آیا آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) کاربرد دیگری دارد؟

هنوز خیر، اما محققان در حال ارزیابی شرایطی هستند که در آن تغییراتی در سطوح گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) وجود دارد تا ببینند آیا ممکن است کاربردهای بالینی بیشتری برای آزمایش وجود داشته باشد یا خیر. مطالعات اخیر نشان داده اند که ممکن است بین سطوح گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) و مقاومت به انسولین در دیابت نوع 2 ارتباط وجود داشته باشد.

چگونه ممکن است پزشک از بررسی سطوح SHBG در مراقبت از بیمار استفاده کند؟

با اندازه گیری سطح تستوسترون تام و گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) ، پزشک شما می تواند سطح تستوسترون آزاد را محاسبه کند که یکی از بهترین اندازه گیری های سطح تستوسترون فعال در پلاسما است.

علاوه بر آزمایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) چه آزمایش های دیگری ممکن است انجام شود؟

آزمایش سطح آلبومین و یک یا چند هورمون جنسی دیگر مانند پرولاکتین، استرادیول، LH (هورمون لوتئینیزه کننده) و FSH (هورمون محرک فولیکول) نیز ممکن است برای ارزیابی تعادل موجود هورمون ها انجام شود.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

 • Testosterone
 • Luteinizing Hormone (LH)
 • Follicle-stimulating Hormone (FSH)
 • Estrogens
 • Prolactin

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Qingtao Y, et al. Association of total testosterone, free testosterone, bioavailable testosterone, sex hormone–binding globulin, and hypertension. Medicine (Baltimore). 2019 May; 98(20): e15628. Published online 2019 May 17. doi: 10.1097/MD.0000000000015628 Accessed July 2019.

(©2019) Mayo Medical Laboratories. SHBG: Sex Hormone-Binding Globulin (SHBG), Serum: Clinical and Interpretive. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/9285. Accessed July 2019.

(July 2017) ARUP Consult. Male Hypogonadism. Available online at https://arupconsult.com/content/hypogonadism-male. Accessed July 2019.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

(© 2004). Sex Hormone Binding Globulin. ARUP’s Guide to Clinical Laboratory Testing [On-line information]. Available online at http://www.arup-lab.com/guides/clt/tests/clt_193b.jsp#1147406.

(© 2004). Testosterone, Bioavailable and Sex Hormone Binding Globulin. ARUP’s Guide to Clinical Laboratory Testing [On-line information]. Available online at http://www.arup-lab.com/guides/clt/tests/clt_225b.jsp#1148913.

Camillo, P. (2004 January 27). How Should I Handle Complaints of Decreased Libido in Female Patients? Medscape, Ask the Experts about Women’s Health for Advanced Practice Nurses [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/466490?src=search.

Dennerstein, L. (2003 February 12). Depressed Libido in the Postmenopausal Woman. Medscape, Ask the Experts about Menopause [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/448554.

Reuters Health (2004 February 4). Postmenopausal Endogenous Hormones Influence Endometrial Cancer Risk. National Cancer Institute [On-line News]. Available online at http://ctep.info.nih.gov/resources/gcig/news020404.html.

Tenover, J. (2001). Male Hormone Replacement Therapy Including “Andropause.”  WellMax.org [On-line News, Essays & Articles]. Available online at http://www.wellmax.org/NewsPub/Stories/2001/05/07/9892607709.html.

Patient’s Guide to Low Testosterone, 2003 Edition. Medem Medical Library [On-line information by The Hormone Foundation and Endocrine Society]. Available online at http://www.medem.com/medlb/article_detaillb.cfm?article_ID=ZZZO7PDVDLC&sub_cat=57.

Snyder, P. (2003 September 9). Testes and Testicular Disorders. Medscape, from WebMD Scientific American® Medicine 2003, What’s New in Medicine [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/461007.

Allan, C. and McLachlan, R. (2004 June 3). Age-Related Changes in Testosterone and the Role of Replacement Therapy in Older Men. Medscape, from Clin Endocrinol 60(6): 653-670, 2004 [On-line journal article]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/479523?src=search.

Matsumoto, A. (2008 June 27). Diagnosis and Evaluation of Male Hypogonadism CME. Medscape Today, Selection from: Men’s Sexual Health Consult Collection: Testosterone Replacement Therapy in the VA Setting [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/575491. Accessed on 7-30-08.

Chang, R. (2007 September 14). The Reproductive Phenotype in Polycystic Ovary Syndrome CME. Medscape From Nature Clinical Practice Endocrinology & Metabolism [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/562712. Accessed on 7-30-08.

Sabatini, L. (2007 May 29, Updated). Androgen Excess. emedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/med/TOPIC3489.HTM. Accessed on 7-30-08.

Anawalt, B. (2007 June Reviewed). Male Reproductive Endocrinology, Introduction. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec17/ch227/ch227a.html?qt=SHBG&alt=sh. Accessed on 7-30-08.

Anawalt, B. (Revised 2010 January). Male Reproductive Endocrinology. The Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online through http://www.merckmanuals.com. Accessed January 2012.

Dandona, P and Rosenberg, M. (2010 May 10). A Practical Guide to Male Hypogonadism in The Primary Care Setting: Clinical Presentation and Diagnosis. Medscape Today News from Int J Clin Pract. 2010;64(6):682-696 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/721069_4. Accessed January 2012.

Peter, A. et. al. (2010 December 16). Relationships of Circulating Sex Hormone–Binding Globulin with Metabolic Traits in Humans. Medscape Today News from Diabetes. 2010;59 (12) [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/733605. Accessed January 2012.

(Updated © 1995-2012). Test ID: SHBG9285 Sex Hormone-Binding Globulin (SHBG), Serum Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/9285. Accessed January 2012.

(Updated 2011 July). Hypogonadism, Male. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/HypogonadismMale.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed January 2012.

Lucidi, R. et. al. (Updated 2011 October 25). Polycystic Ovarian Syndrome. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/256806-overview. Accessed January 2012.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 928-930.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE, eds. St. Louis: Elsevier Saunders; 2006, 2011-2012.

Maggio M, et al. Sex hormone binding globulin levels across the adult lifespan in women – The role of body mass index and fasting insulin. J Endocrinol Invest. 2008 July; 31(7): 597–601. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2648802/. Accessed February 2012.

Kelly JA, Vankrieeken L. Sex hormone binding globulin and the assessment of androgen status. Available online through http://www.medical.siemens.com. Accessed February 2012.

Reviewer May 2015: Nicole V. Tolan, PhD, DABCC, Associate Director of Chemistry and POCT, BIDMC and Harvard Medical School.

Isbell TS, Jungheim E, Gronowski AM. Reproductive endocrinology and related disorders. In: Burtis CA, Ashwood ER, Burns DE, eds. Tietz textbook of clinical chemistry and molecular diagnostics, Vol. 5th ed: Elsevier, 2012.

Pugeat M, Crave JC, Tourniaire J, Forest MG. Clinical utility of sex hormone-binding globulin measurement. Horm Res 1996;45:148-55.

Wheeler MJ. The determination of bio-available testosterone. Ann Clin Biochem 1995;32:345-57.

Ly LP, Sartorius G, Hull L, Leung A, Swerdloff RS, Wang C, Handelsman DJ. Original article: Accuracy of calculated free testosterone formulae in men. Clinical Endocrinology 2010;73:382-

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  سحر 24 خرداد 1402 در 4:01 ب.ظ - پاسخ دادن

  بسیار عالی

ثبت دیدگاه

Go to Top