دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش آهن سرم

آهن یک ماده معدنی است که بدن ما برای بسیاری از عملکردها به آن نیاز دارد. به عنوان مثال، آهن بخشی از هموگلوبین است، پروتئینی که اکسیژن را از ریه های ما در سراسر بدن حمل می کند. این به ماهیچه های ما کمک می کند تا اکسیژن را ذخیره و استفاده کنند. آهن همچنین بخشی از بسیاری از پروتئین ها و آنزیم های دیگر است.

اسامی دیگر:

 • Serum Iron
 • Serum Fe

چرا  آزمایش آهن سرم درخواست می شود؟

 • همراه با سایر آزمایش ها آهن، برای تعیین سطح آهن خون شما
 • همراه با آزمایش ها دیگر، برای کمک به تشخیص کم خونی ناشی از فقر آهن یا اضافه بار آهن

چه زمانی آزمایش آهن سرم بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که در شمارش کامل خون (CBC) هموگلوبین و هماتوکریت پایینی دارید.
 • هنگامی که پزشک شما مشکوک است که ممکن است آهن خیلی کم (کمبود) یا آهن بیش از حد (بیش از حد) در بدن شما وجود داشته باشد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش آهن سرم:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش آهن سرم

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-آهن-سرمشرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-آهن-سرم

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش آهن سرم:

سنجش ایمونوتربیدیمتری

شرح روش

در شرایط اسیدی، آهن از ترانسفرین آزاد می شود. نمونه های لیپمیک توسط مواد شوینده شفاف می شوند. آسکوربات یون های آزاد شده (3+) Fe را به یون های (2+) Fe کاهش می دهد که سپس با FerroZine واکنش داده و یک کمپلکس رنگی تشکیل می دهد. شدت رنگ مستقیماً با غلظت آهن متناسب است و می توان آن را به روش فتومتریک اندازه گیری کرد.

آنتی بادی های ضد ترانسفرین با آنتی ژن موجود در نمونه واکنش داده و یک کمپلکس آنتی ژن/آنتی بادی تشکیل می دهند. پس از آگلوتیناسیون، این مقدار کدورت سنجی اندازه گیری می شود. افزودن پلی اتیلن گلیکول (PEG) به واکنش اجازه می دهد تا به سرعت تا نقطه پایانی پیشرفت کند و حساسیت را افزایش دهد.

ایمونواسی کدورت سنجی (توربیدومتری)

ایمونواسی کدورت سنجی (توربیدومتری)

محاسبات:

TIBC = (Transferrin x 1.18)

درصد اشباع = آهن/TIBC x 100

آمادگی قبل از انجام آزمایش آهن سرم:

ممکن است از شما خواسته شود که خون خود را در صبح گرفته و/یا 12 ساعت قبل از نمونه گیری ناشتا بگیرید. در این صورت فقط آب مجاز است. هر دستورالعملی را که از طرف پزشک و/یا آزمایشگاهی که آزمایش را انجام می دهد دنبال کنید.

چه چیزی در آزمایش آهن سرم مورد بررسی قرار می گیرد؟

آهن بلع شده عمدتاً از مجرای روده جذب می شود و به طور موقت در سلول های مخاطی به عنوان فریتین (Fe[III]) ذخیره می شود. فریتین یک پوسته پروتئینی محلول برای محصور کردن مجموعه ای از هیدروکسید آهن نامحلول-فسفات آهن فراهم می کند. در صورت تقاضا، آهن با مکانیسم هایی که به وضوح مشخص نیست، به خون آزاد می شود تا به عنوان Fe(III) – ترانسفرین منتقل شود.

ساختار-فریتین

ساختار فریتین

سطوح غیر طبیعی آهن مشخصه بسیاری از بیماری ها از جمله کم خونی ناشی از کمبود آهن و هموکروماتوز است. 70 درصد آهن بدن در هموگلوبین گلبول های قرمز خون (RBCs) یافت می شود. 30% دیگر به شکل فریتین و هموسیدرین ذخیره می شود. آهن از طریق رژیم غذایی تامین می شود. حدود 10 درصد از آهن مصرف شده در روده کوچک جذب شده و به پلاسما منتقل می شود. در اینجا آهن به پروتئین گلوبولین به نام ترانسفرین متصل می شود و برای ادغام به هموگلوبین به مغز استخوان منتقل می شود.

ذخیره آهن در بدن

ذخیره آهن در بدن

متابولیسم آهن:

 • در پلاسما مقدار کل 2.5 میلی گرم آهن وجود دارد.
 • آهن در رژیم غذایی به شکل آهن (Fe+++) دریافت می‌شود و توسط اسید هیدروکلریک به شکل آهنی (Fe++) در معده تبدیل می‌شود.
 • سپس عمدتاً در روده کوچک جذب می شود.
 • باقی مانده از طریق مدفوع دفع می شود.
 • آهن با بتا گلوبولین ترکیب شده و ترانسفرین را تشکیل می دهد.
 • آهن موجود در خون توسط گلبول های قرمز موجود در مغز استخوان استفاده می شود.
 • 60٪ در سلول های شبکه مغز استخوان، کبد و طحال به عنوان فریتین و 40٪ به عنوان هموسیدرین ذخیره می شود.
 • سپس با آپوفریتین که پروتئین است ترکیب می شود و مجموعه ای از فریتین را می سازد.
 • آهن به صورت فریتین در بدن ذخیره می شود.
متابولیسم آهن

متابولیسم آهن

ترانسفرین در رابطه با نیاز به آهن وجود دارد. هنگامی که ذخایر آهن کم باشد، سطح ترانسفرین افزایش می یابد، در حالی که ترانسفرین زمانی که آهن زیاد باشد کم می شود. معمولاً حدود یک سوم ترانسفرین برای انتقال آهن استفاده می شود. به همین دلیل، سرم خون ظرفیت اتصال آهن اضافی قابل توجهی دارد که ظرفیت اتصال غیراشباع آهن (UIBC) است. TIBC برابر با UIBC به علاوه اندازه گیری آهن سرم است. برخی آزمایشگاه ها UIBC، برخی TIBC و برخی دیگر ترانسفرین را اندازه گیری می کنند. تعیین آهن سرم اندازه گیری مقدار آهن متصل به ترانسفرین است.

جذب آهن در بدن

جذب آهن در بدن

ترانسفرین پروتئین اصلی انتقال آهن پلاسما است که آهن را در pH فیزیولوژیکی به شدت متصل می کند. ترانسفرین به طور کلی فقط 25 تا 30 درصد از آهن اشباع شده است. مقدار اضافی آهنی که می توان متصل کرد، ظرفیت اتصال غیر اشباع آهن (UIBC) است. ظرفیت کل اتصال آهن (TIBC) را می توان به طور غیر مستقیم با استفاده از مجموع آهن سرم و UIBC تعیین کرد. هر مولکول ترانسفرین می تواند 2 اتم آهن را متصل کند، غلظت TIBC و ترانسفرین قابل تبدیل است.

آهن یک ماده مغذی ضروری است که در کنار سایر عملکردها، برای تولید گلبول های قرمز سالم (RBC) لازم است. این بخش مهمی از هموگلوبین است، پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز که اکسیژن را در ریه‌ها متصل می‌کند و با گردش خون به سایر قسمت‌های بدن، آن را آزاد می‌کند. آزمایش آهن سرم میزان آهن موجود در قسمت مایع خون را اندازه گیری می کند.

نقش آهن در بدن

نقش آهن در بدن

آهن سرم تقریباً همیشه با سایر آزمایش‌های آهن، مانند فریتین سرم، ترانسفرین و ظرفیت اتصال به آهن (TIBC) اندازه‌گیری می‌شود. این آزمایش ها اغلب به طور همزمان درخواست می شوند و نتایج با هم تفسیر می شوند تا به تشخیص و/یا پایش کمبود آهن یا اضافه بار آهن کمک کنند.

بدن نمی تواند آهن تولید کند و باید آن را از غذاهایی که می خوریم یا از مکمل ها جذب کند. پس از جذب، با اتصال به ترانسفرین، پروتئینی که توسط کبد تولید می شود، به سراسر بدن منتقل می شود.

در افراد سالم، بیشتر آهن جذب شده به هموگلوبین داخل گلبول های قرمز وارد می شود. باقیمانده به صورت فریتین یا هموسیدرین در بافت ها ذخیره می شود و مقادیر کمی اضافی برای تولید پروتئین های دیگر مانند میوگلوبین و برخی آنزیم ها استفاده می شود.

زمانی که سطح آهن برای رفع نیازهای بدن کافی نباشد، سطح آهن خون کاهش می یابد و ذخایر آهن کاهش می یابد. این ممکن است به این دلیل رخ دهد:

 • آهن کافی مصرف نمی شود (غذاها یا مکمل ها)
 • بدن قادر به جذب آهن از غذاهای مصرفی در شرایطی مانند بیماری سلیاک نیست
 • افزایش نیاز به آهن وجود دارد، مانند دوران بارداری یا کودکی، یا به دلیل شرایطی که باعث از دست دادن خون مزمن می شود (مانند زخم معده، سرطان روده بزرگ)

سطوح ناکافی آهن در گردش و ذخیره شده ممکن است در نهایت منجر به کم خونی فقر آهن (کاهش هموگلوبین) شود. در مرحله اولیه کمبود آهن، معمولاً هیچ اثر فیزیکی مشاهده نمی شود و مقدار آهن ذخیره شده ممکن است قبل از بروز هر گونه علائم یا علائم کمبود آهن به میزان قابل توجهی کاهش یابد. اگر فردی سالم باشد و کم خونی در طی یک دوره زمانی طولانی ایجاد شود، علائم به ندرت قبل از کاهش هموگلوبین خون به زیر حد نرمال ظاهر می شود.

با این حال، با پیشرفت کمبود آهن، علائم در نهایت شروع به ایجاد می کنند. شایع ترین علائم کم خونی شامل خستگی، ضعف، سرگیجه، سردرد و رنگ پریدگی پوست است.

از سوی دیگر، آهن بیش از حد می تواند برای بدن سمی باشد. سطح آهن خون و ذخیره آهن زمانی افزایش می یابد که آهن بیشتری نسبت به نیاز بدن جذب شود. جذب بیش از حد آهن می تواند منجر به تجمع تدریجی و آسیب به اندام هایی مانند کبد، قلب و پانکراس شود. نمونه ای از این بیماری هموکروماتوز است، یک بیماری ژنتیکی که در آن بدن آهن بیش از حد جذب می کند، حتی در یک رژیم غذایی معمولی. علاوه بر این، مصرف بیش از حد آهن زمانی رخ می دهد که فردی بیش از مقدار توصیه شده آهن مصرف کند.

هموکروماتوزدرصد اشباع (100 برابر آهن سرم/TIBC) معمولاً در افرادی که دچار کمبود آهن هستند، باردار هستند یا از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند، طبیعی است یا کاهش می یابد. افراد مبتلا به فرآیندهای التهابی مزمن، هموکروماتوز یا بدخیمی ها معمولاً ترانسفرین پایینی را نشان می دهند.

آهن سرم، ظرفیت اتصال کل آهن و درصد اشباع به طور گسترده ای برای تشخیص کمبود آهن استفاده می شود. با این حال، فریتین سرم یک آزمایش بسیار حساس و قابل اعتماد برای نشان دادن کمبود آهن است.

عوامل مداخله گر در آزمایش آهن سرم:

 • تزریق خون اخیر ممکن است باعث افزایش آهن سرم شود.
 • مصرف اخیر یک وعده غذایی حاوی آهن بالا ممکن است باعث افزایش آهن سرم شود.
 • بیماری های همولیتیک ممکن است با محتوای آهن مصنوعی بالا همراه باشد.
 • داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح آهن شوند عبارتند از کلرامفنیکل، دکستران، استروژن، اتانول، فرآورده های آهن، متیل دوپا، و داروهای ضد بارداری خوراکی.
 • داروهایی که ممکن است باعث کاهش سطح آهن شوند عبارتند از: هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH)، کلسترولرامین،کلرامفنیکل، کلشی سین، دفروکسامین، متی سیلین و تستوسترون.
 • داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح TIBC شوند شامل لووریدها و داروهای ضد بارداری خوراکی هستند.
 • داروهایی که ممکن است باعث کاهش سطح TIBC شوند عبارتند از ACTH و کلرامفنیکل.
 • افزایش کاذب سطح آهن ممکن است به دلیل مصرف ویتامین B12 در 48 ساعت قبل از آزمایش سطح آهن یا همولیز نمونه رخ دهد.
 • سطح آهن در صبح در بالاترین میزان و در عصر کمترین میزان است.
 • کاهش کاذب سطح آهن ممکن است به دلیل یک نمونه لیپمیک یا در حضور حالات التهابی رخ دهد.

اهمیت بالینی آزمایش آهن سرم:

افزایش سطح آهن سرم

 • هموسیدروز یا هموکروماتوز: این دو شکل از رسوبات آهن در اثر افزایش آهن سرم ایجاد می شوند. هی می تواند به دست آمده یا ناشی از نقص ژنتیکی در متابولیسم آهن باشد.
 • مسمومیت با آهن: افزایش مصرف آهن باعث افزایش سطح آهن سرم می شود.
 • کم خونی همولیتیک: آهن موجود در هموگلوبین گلبول های قرمز همولیز شده به جریان خون نشت می کند.
 • انتقال خون انبوه: در اینجا حدود 1 میلی گرم آهن در هر میلی لیتر از گلبول های قرمز بسته بندی شده وجود دارد.
 • هپاتیت یا نکروز کبدی: پاتوفیزیولوژی این مشاهدات به خوبی ثابت نشده است.
 • سمیت سرب: اضافه بار سرب ممکن است ذخایر آهن را جابجا کند.

کاهش سطح آهن سرم

 • آهن رژیمی نامناسب: از آنجایی که تمام آهن بدن از رژیم غذایی دریافت می شود، کاهش مداوم دریافتی منجر به کاهش سطح سرمی می شود.
 • از دست دادن خون مزمن (قاعدگی نامنظم، سرطان رحم، سرطان دستگاه گوارش، بیماری التهابی روده، دیورتیکولوز، سرطان مجرای اورولوژی [هماچوری]، همانژیوم، ناهنجاری شریانی وریدی): از دست دادن خون مزمن باعث کاهش آهن می شود، زیرا بیشتر آهن در هموگلوبین گلبول های قرمز بدن وجود دارد.
 • جذب ناکافی آهن از طریق روده (به عنوان مثال، سوء جذب، سندرم روده کوتاه): از آنجایی که تمام آهن بدن از رژیم غذایی دریافت می شود، کاهش مداوم دریافتی منجر به کاهش سطح سرمی می شود.
 • بارداری (در اواخر): نیازهای جنین ذخایر آهن بدن مادر را تخلیه می کند.
 • کم خونی کمبود آهن: کم خونی زمانی ایجاد می شود که ذخایر آهن کاهش یابد.
 • نئوپلازی: سطح آهن در این بیماران به دلایل مختلفی کاهش می یابد.

افزایش سطح TIBC یا ترانسفرین

 • استروژن درمانی
 • بارداری (در اواخر)
 • پلی سیتمی ورا
 • کم خونی کمبود آهن: پاتوفیزیولوژی مشاهده در بیماری های ذکر شده در بالا مشخص نیست.

کاهش سطح TIBC یا ترانسفرین

 • سوء تغذیه
 • هیپوپروتئینمی: ترانسفرین یک پروتئین است. می توان انتظار داشت که سطح آن با تخلیه پروتئین از بدن کاهش یابد.
 • بیماری های التهابی
 • سیروز: ترانسفرین یک پروتئین واکنش دهنده فاز حاد منفی است. در واکنش های التهابی حاد مختلف، سطح ترانسفرین کاهش می یابد.
 • کم خونی همولیتیک
 • کم خونی پرنیشیوز
 • کم خونی داسی شکل: کم خونی های داسی شکل با افزایش سطح آهن و کاهش TIBC همراه است.

افزایش اشباع ترانسفرین یا اشباع TIBC

 • هموکروماتوز یا هموسیدروز
 • افزایش دریافت آهن (خوراکی یا تزریقی): افزایش سطح آهن ترانسفرین را اشباع می کند.
 • کم خونی های همولیتیک: آهن او افزایش یافته است (به بحث قبلی مراجعه کنید). افزایش سطح آهن ترانسفرین را اشباع می کند.

کاهش اشباع ترانسفرین یا اشباع TIBC

 • کم خونی ناشی از فقر آهن
 • بیماری های مزمن (به عنوان مثال، بدخیمی، سایر بیماری های مزمن): سطح آهن پایین است و سطح ترانسفرین افزایش می یابد.

ملاحظات بالینی آزمایش آهن سرم:

 • اگر سطح آهن پایین است، اطلاعاتی در مورد منابع غذایی آهن به بیمار ارائه دهید.
 • در صورت نیاز به مکمل آهن، جذب آن را می توان با مصرف آن با آب پرتقال افزایش داد.
 • فریتین، TIBC، ترانسفرین و درصد اشباع ترانسفرین معمولاً همزمان با اندازه گیری آهن سرم اندازه گیری می شوند.

محدوده مرجع آزمایش آهن سرم:

Iron:

 • Male: 80–180 mcg/dL or 14–32 μmol/L (SI units)
 • Female: 60–160 mcg/dL or 11–29 μmol/L (SI units)
 •  Newborn: 100–250 mcg/dL
 • Child: 50–120 mcg/dL

TIBC:

 • 250–460 mcg/dL or 45–82 μmol/L (SI units)

Transferrin:

 • Adult male: 215–365 mg/dL or 2.15–3.65 g/L (SI units)
 •  Adult female: 250–380 mg/dL or 2.50–3.80 g/L (SI units)
 • Newborn: 130–275 mg/dL
 • Child: 203–360 mg/dL

Transferrin Saturation:

 • Males: 20% to 50%
 • Females: 15% to 50%

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش آهن سرم استفاده می شود؟

آزمایش آهن سرم برای اندازه گیری میزان آهن در حال انتقال در بدن – آهنی که به ترانسفرین در خون متصل است، استفاده می شود. همراه با آزمایش های دیگر، برای کمک به تشخیص و تشخیص کمبود آهن یا اضافه بار آهن استفاده می شود. همچنین ممکن است از آزمایش برای کمک به افتراق علل مختلف کم خونی استفاده شود.

مقدار آهن موجود در خون در طول روز و از روزی به روز متفاوت خواهد بود. به همین دلیل، آهن سرم تقریباً همیشه با سایر آزمایش‌های آهن، از جمله فریتین، ترانسفرین، و ظرفیت کل محاسبه‌شده اتصال آهن (TIBC) و اشباع ترانسفرین اندازه‌گیری می‌شود.

تست های متاثر از تغییرات روزانه، وضعیت بدنی و استرس:

نام آزمایشنوع تاثیر
کورتیزولاوج 4 تا 6 صبح
کمترین مقدار ساعت 8 بعد از ظهر تا 12 صبح
50 درصد کمتر در ساعت 8 بعد از ظهر تا 8 صبح
با استرس افزایش می یابد
هورمون آدرنوکورتیکوتروپیکسطح ACTH بین ساعت 4 صبح تا 8 صبح بالاترین سطح
در حدود ساعت 9 شب کمترین میزان
با استرس افزایش می یابد
فعالیت رنین پلاسمادر شب مقدار پایین تر است
در حالت ایستاده بیشتر از خوابیده
آلدوستروندر شب پایین تر
انسولیندر شب پایین تر
هورمون رشددر بعدازظهر و عصر بالاتر است
اسید فسفاتازدر بعدازظهر و عصر بالاتر است
تیروکسین(T4)با ورزش افزایش می یابد
پرولاکتینبا استرس بالاتر می رود
سطوح بالاتر در ساعت 4 تا 8 صبح، و 8 تا 10 شب
آهنبیشترین مقدار اوایل تا اواخر صبح
در طول روز تا 30 درصد کاهش می یابد
کلسیم4 درصد کاهش در حالت خوابیده به پشت
تستوسترونسطوح بالاتر در صبح
نمونه عصر 25 درصد کمتر است.
لپتیندر شب بیشتر از روز
فسفر مقادیر در صبح کمترین مقدار است
در اواخر بعد از ظهر به اوج خود می رسد
دوباره در اواخر عصر به اوج خود می رسد. قله دوم کاملاً مرتفع است
هورمون محرک تیروئید (TSH)اوج آن در طول شب
کمترین مقدار بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر
پرگننولوناوج تولید در حدود ساعت 7 صبح است
کراتینین (Cr)کمترین مقدار در ساعت 7 صبح
اوج آن در ساعت 7 بعد از ظهر
PAI-1در اوایل صبح به اوج خود می رسد، در بعد از ظهر کاهش می یابد

چه زمانی آزمایش آهن سرم درخواست می شود؟

زمانی که نتایج شمارش کامل خون (CBC) نشان می‌دهد که هموگلوبین و هماتوکریت فرد پایین است و گلبول‌های قرمز خون کوچک‌تر و کم رنگ‌تر از حد طبیعی است (میکروسیت و هیپوکرومیک)، ممکن است آزمایش‌های آهن سرم به‌عنوان آزمایش‌های بعدی درخواست شود که نشان دهنده کمبود آهن است. کم خونی حتی اگر علائم بالینی دیگر هنوز ایجاد نشده باشد.

آزمایش ممکن است زمانی درخواست شود که فرد علائم و نشانه‌های کم خونی مانند:

 • خستگی/خستگی مزمن
 • سرگیجه
 • ضعف
 • سردرد
 • رنگ پریدگی
علایم کمبود آهن

علایم کمبود آهن

در صورت مشکوک بودن به اضافه بار آهن ممکن است آزمایش انجام شود. علائم و نشانه ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و با گذشت زمان بدتر می شود. آنها با تجمع آهن در خون و بافت ها مرتبط هستند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد مفاصل
 • خستگی، ضعف
 • کمبود انرژی
 • درد شکم
 • از دست دادن میل جنسی
 • آسیب اندام، مانند قلب و کبد

هنگامی که کودک مشکوک به خوردن قرص آهن است، آزمایش آهن سرم برای تشخیص و کمک به ارزیابی شدت مسمومیت درخواست می شود.

همچنین ممکن است زمانی که کمبود آهن یا اضافه بار در حال درمان است، برای ارزیابی اثربخشی درمان، آزمایش‌های آهن به صورت دوره‌ای درخواست شود.

نتیجه آزمایش آهن سرم چه چیزی را نشان می دهد؟

سطح آهن سرم اغلب همراه با سایر آزمایش ها آهن ارزیابی می شود. خلاصه ای از تغییرات آزمایش های آهن که در بیماری های مختلف وضعیت آهن مشاهده می شود در جدول زیر نشان داده شده است.

111 2کمبود آهن

مرحله اولیه کمبود آهن کاهش آهسته ذخایر آهن است. این بدان معناست که هنوز آهن کافی برای ساخت گلبول های قرمز وجود دارد، اما ذخایر آن بدون جایگزینی کافی مصرف می شود. سطح آهن سرم ممکن است در این مرحله طبیعی باشد، اما سطح فریتین پایین خواهد بود.

با ادامه کمبود آهن، تمام آهن ذخیره شده مورد استفاده قرار می گیرد و بدن سعی می کند با تولید ترانسفرین بیشتر برای افزایش انتقال آهن جبران کند. سطح آهن سرم به کاهش ادامه می دهد و ترانسفرین و TIBC و UIBC افزایش می یابد. با پیشرفت این مرحله، گلبول های قرمز کمتر و کوچک تری تولید می شود که در نهایت منجر به کم خونی فقر آهن می شود.

اضافه بار آهن

اگر سطح آهن بالا باشد، TIBC، UIBC و فریتین طبیعی باشد و فرد دارای سابقه بالینی منطبق با مصرف بیش از حد آهن باشد، احتمالاً فرد مسمومیت با آهن دارد. مسمومیت با آهن زمانی رخ می دهد که دوز زیادی از آهن به طور یکجا یا در مدت کوتاهی مصرف شود. مسمومیت با آهن در کودکان تقریباً همیشه حاد است و در کودکانی رخ می دهد که مکمل های آهن والدین خود را مصرف می کنند. در برخی موارد، مسمومیت حاد با آهن می تواند کشنده باشد.

فردی که دارای جهش در ژن HFE است به هموکروماتوز ارثی تشخیص داده می شود. با این حال، در حالی که بسیاری از افرادی که هموکروماتوز دارند در تمام طول عمر خود هیچ علامتی ندارند، برخی دیگر علائمی مانند درد مفاصل، درد شکم و ضعف را در دهه 30 یا 40 زندگی خود نشان می دهند. مردان بیشتر از زنان مبتلا می شوند زیرا زنان در طول سال های باروری خود از طریق قاعدگی خون از دست می دهند.

هموکروماتوز ارثی

هموکروماتوز ارثی

اضافه بار آهن ممکن است در افرادی که هموسیدروز دارند و در افرادی که تزریق مکرر انجام داده اند نیز رخ دهد. این ممکن است با کم خونی سلول داسی شکل، تالاسمی ماژور یا سایر اشکال کم خونی وابسته به انتقال خون رخ دهد. آهن حاصل از هر واحد انتقال خون در بدن باقی می ماند و در نهایت باعث تجمع زیادی در بافت ها می شود. برخی از افراد مبتلا به الکلیسم و ​​بیماری مزمن کبدی نیز دچار اضافه بار آهن می شوند.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

مصرف اخیر غذاهای غنی از آهن یا مکمل‌های آهن می‌تواند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد، همانطور که تزریق خون اخیر می‌تواند تأثیر بگذارد.

سطح طبیعی آهن با تعادل بین مقدار آهن وارد شده به بدن و مقدار آهن از دست رفته حفظ می شود. به طور معمول، روزانه مقدار کمی آهن از دست می رود، بنابراین اگر آهن خیلی کم مصرف شود، در نهایت کمبود آن ایجاد می شود. مگر اینکه فردی رژیم غذایی نامناسبی داشته باشد، معمولا آهن کافی برای جلوگیری از کمبود آهن و/یا کم خونی فقر آهن در افراد سالم وجود دارد.

در شرایط خاص، نیاز به آهن افزایش می یابد. افراد مبتلا به خونریزی مزمن از دستگاه گوارش (معمولاً ناشی از زخم یا تومور مانند سرطان کولورکتال) یا زنان با دوره های قاعدگی سنگین، آهن بیشتری از حد طبیعی از دست می دهند و ممکن است دچار کمبود آهن شوند. زنانی که باردار هستند یا در دوران شیردهی، آهن را برای نوزاد خود از دست می دهند و در صورت عدم دریافت آهن اضافی، ممکن است دچار کمبود آهن شوند. کمبود آهن در بیماری های سوء جذب مانند بیماری سلیاک نیز دیده می شود.

آهن سرم پایین نیز می تواند در حالت هایی اتفاق بیفتد که بدن نمی تواند به درستی از آهن ذخیره سازی استفاده کند. در بسیاری از بیماری های التهابی مزمن، به ویژه در سرطان ها، بیماری های خودایمنی، و با التهاب های مزمن یا عفونت های مزمن (از جمله ایدز)، بدن نمی تواند به درستی از آهن برای ساخت گلبول های قرمز بیشتر استفاده کند. در این شرایط، تولید ترانسفرین کاهش می‌یابد و آهن سرم کم می‌شود، زیرا آهن کمی از روده جذب می‌شود و آهن ذخیره‌ای نمی‌تواند بسیج شود و فریتین افزایش می‌یابد.

آیا همه افراد مبتلا به کمبود آهن کم خونی دارند؟

کمبود آهن به کاهش مقدار آهن ذخیره شده در بدن اشاره دارد، در حالی که کم خونی فقر آهن به کاهش تعداد گلبول های قرمز خون (RBC)، هموگلوبین و هماتوکریت ناشی از کمبود آهن ذخیره شده به اندازه کافی اشاره دارد. علل کم خونی). معمولاً چند هفته بعد از اتمام ذخایر آهن طول می کشد تا سطح هموگلوبین کاهش یابد و تولید گلبول های قرمز تحت تأثیر قرار گیرد و کم خونی ایجاد شود. معمولاً علائم کمی در مراحل اولیه کمبود آهن دیده می شود، اما با بدتر شدن وضعیت و کاهش سطح هموگلوبین و گلبول های قرمز خون، ضعف مداوم، رنگ پریدگی و خستگی در نهایت ایجاد می شود.

از آنجایی که آهن شما کم می شود، ممکن است دچار تنگی نفس و سرگیجه شوید. اگر کم خونی شدید باشد، ممکن است درد قفسه سینه، سردرد و پا درد ایجاد شود. کودکان ممکن است دچار ناتوانی های یادگیری (شناختی) شوند. علاوه بر علائم عمومی کم خونی، علائم خاصی وجود دارد که مشخصه کمبود آهن است. اینها عبارتند از دیسفاژی، پیکا (میل به مواد خاص مانند یخ، نشاسته ذرت، شیرین بیان، گچ، خاک یا خاک رس)، احساس سوزش در زبان یا زبان صاف، زخم در گوشه های دهان و قاشق. ناخن های دست و پا شکل.

برای افزایش آهن در رژیم غذایی چه غذاهایی می توان مصرف کرد؟

آهنی که بدن راحت‌ترین شکل آن را جذب می‌کند در گوشت و تخم‌مرغ یافت می‌شود. سایر منابع غنی از آهن عبارتند از: سبزیجات برگ سبز (مانند اسفناج، کلم سبز، کلم پیچ)، جوانه گندم، نان و غلات کامل، کشمش و ملاس.

غذاهای حاوی آهنچه کسانی به مکمل های آهن نیاز دارند؟

افرادی که به طور معمول به مکمل های آهن نیاز دارند، زنان باردار و کسانی هستند که کمبود آهن دارند. افراد نباید قبل از صحبت با پزشک خود از مکمل های آهن استفاده کنند زیرا آهن اضافی می تواند باعث اضافه بار آهن مزمن شود. مصرف بیش از حد قرص آهن به خصوص برای کودکان می تواند سمی باشد.

آیا کم خونی ناشی از کمبود آهن سریع اتفاق می افتد یا زمان زیادی می برد؟

کم خونی فقر آهن به تدریج ظاهر می شود. وقتی میزان از دست دادن آهن شما از مقدار آهنی که از غذاهایی که می خورید یا مکمل ها جذب می کنید بیشتر شود، ذخایر آهن به آرامی تمام می شود. در این مرحله فریتین پایین خواهد بود اما آهن سرم و TIBC معمولا طبیعی است و کم خونی وجود ندارد. با بدتر شدن کمبود آهن، سطح آهن سرم کاهش می‌یابد، TIBC و ترانسفرین افزایش می‌یابد و کم‌خونی شروع می‌شود. با کمبود طولانی مدت یا شدید آهن، گلبول های قرمز به دلیل کاهش سطح هموگلوبین، کوچک و رنگ پریده می شوند. تعداد رتیکولوسیت ها نیز کاهش می یابد.

آیا اهدای خون بر سطح آهن من تأثیر می گذارد؟

بله. هر بار که یک پیمانه خون اهدا می کنید، بدن شما مقداری آهن از دست می دهد. سطح فریتین که بازتاب کل مقدار آهن ذخیره شده در بدن است، با هر بار اهدا کاهش می یابد و سپس به مرور زمان به حالت عادی باز می گردد. سایر آزمایش‌ها، مانند آهن سرم و TIBC، تحت تأثیر اهدای خون قرار نمی‌گیرند.

چرا دکتر معالج من از من خواسته است که مکمل آهن را مصرف کنم و سپس آزمایش آهن انجام دهم؟

پزشک ممکن است مشکوک باشد که آهن مورد نیاز خود را از مکمل ها و رژیم غذایی خود جذب نمی کنید، بنابراین ممکن است از شما بخواهد که اندکی پس از مصرف مکمل آهن، سطح آهن خود را بررسی کنید. اگر آهن مصرف می کنید و سپس نتیجه آزمایش به طور غیرطبیعی پایین بود، ممکن است یک بیماری زمینه ای داشته باشید که بر جذب آهن تأثیر می گذارد. ممکن است برای شرایطی که باعث سوءجذب برای بازگشت سطح آهن به حالت عادی می شود، نیاز به درمان داشته باشید.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Devkota, B. (2014 January 17 Updated). Iron. Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2085704-overview. Accessed on March 2018.

Harper, J. and Conrad, M. (Feb 23, 2018). Iron Deficiency Anemia. Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/202333-overview Accessed on March 2018.

(© 1995– 2018). Iron and Total Iron-Binding Capacity, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/34624. Accessed on March 2018.

Genzen, J. (2018 March 2018 updated). Hemochromatosis. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/hemochromatosis. Accessed on March 2018.

Wintrobe’s Clinical Hematology. 12th ed. Greer J, Foerster J, Rodgers G, Paraskevas F, Glader B, Arber D, Means R, eds. Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins: 2009, pp792-793, 826-827.

Harmening D, Clinical Hematology and Fundamentals of Hemostasis, Fifth Edition, F.A. Davis Company, Philadelphia, 2009, pp 122-127.

Corbett, JV. Laboratory Tests & Diagnostic Procedures with Nursing Diagnoses, 4th ed. Stamford, Conn.: Appleton & Lang, 1996. Pp. 34-35, 41-43.

Frey, Rebecca J. Iron Tests. Chapter in: Gale Encyclopedia of Medicine, Edition One, 1999 Gale Research Group, Pg. 1648.

Witte DL, Crosby WH, Edwards CQ, Fairbanks VG, Mitros FA. Practice guideline development task force of the College of American Pathologists.

Boston University Medical Center: Community Outreach Health Information System. Available onlineat http://www.bu.edu/cohis/cardvasc/blood/anemia.htm#prevent.

Lyon, Elaine and Frank, Elizabeth L. Hereditary Hemochromatosis Since Discovery of the HFE Gene. Clinical Chemistry 47:1147-1156 (Jul 2001).

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 574-577.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 407-408.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 634-635.

(Modified 2009 March 13). About Iron. Iron Disorders Institute [On-line information]. Available online at http://www.irondisorders.org/Disorders/about.asp. Accessed June 2009.

(Updated 2007 August 24). Dietary Supplement Fact Sheet: Iron. NIH Office of Dietary Supplements [On-line information]. Available online at http://ods.od.nih.gov/factsheets/iron.asp. Accessed June 2009.

Rathz, D. et. al. (Updated 2009 February 02). Toxicity, Iron. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/166933-overview. Accessed June 2009.

Chen, Y. (Updated 2009 April 05). Iron Deficiency Anemia. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000584.htm. Accessed June 2009.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson RA and Pincus MR, eds. Philadelphia: 2007, Pg. 506-507.

(November 1, 2007) Centers for Disease Control and Prevention. Hemochromatosis, Biochemical testing. Available online at http://www.cdc.gov/ncbddd/hemochromatosis/training/diagnostic_testing/biochemical_testing.htm. Accessed October 2009.

Iron Disorders Institute. Iron Tests. PDF available for download at http://www.irondisorders.org/Forms/irontests.pdf. Accessed October 2009.

Devkota, B. (2012 October 4). Iron. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2085704-overview#showall. Accessed April 2013.

Gersten, T. (Updated 2012 February 8). Serum iron. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003488.htm. Accessed April 2013.

(© 1995-2013). Iron and Total Iron-Binding Capacity, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/34624. Accessed April 2013.

Siddique, A. and Kowdley, K. (2012). Review Article: The Iron Overload Syndromes. Medscape Reference from Aliment Pharmacol Ther. V35 (8):876-893. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/761125. Accessed April 2013.

Spanierman, C. (Updated 2011 July 27). Iron Toxicity in Emergency Medicine. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/815213-overview. Accessed April 2013.

Boyle, J. (Updated 2012 April 12). Pediatric Iron Toxicity. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1011689-overview. Accessed April 2013.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 594-598.

Clarke, W., Editor (© 2011). Contemporary Practice in Clinical Chemistry 2nd Edition: AACC Press, Washington, DC. Pp 536, 597.

McPherson, R. and Pincus, M. (© 2011). Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods 22nd Edition: Elsevier Saunders, Philadelphia, PA. Pp 362-363, 427, 432-433.

Elghetany MT, Banki K. Erythrocytic disorders, in Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods, 22nd ed. McPhereson RA, Pincus MR,eds. Elsevier/Saunders: Philadelphia. Chapter 32, 2011.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top