آزمایش سروتونین (Serotonin Test) | 5-هیدروکسی تریپتامین | 5-HT

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش سروتونین (Serotonin Test) | 5-هیدروکسی تریپتامین | 5-HT

آزمایش سروتونین سطح سروتونین خون را اندازه گیری می کند. سروتونین یک ماده شیمیایی است که پیام ها را بین سلول های عصبی در مغز و سراسر بدن شما حمل می کند. سروتونین نقش کلیدی در عملکردهای بدن مانند خلق و خو، خواب، هضم، حالت تهوع، بهبود زخم، سلامت استخوان، لخته شدن خون و میل جنسی دارد.

اسامی دیگر:

 • 5-Hydroxytryptamine
 • 5-HT

چرا آزمایش سروتونین درخواست می شود؟

 • برای کمک به تشخیص تومور کارسینوئیدی که سروتونین تولید می کند.
 •  تومورهای کارسینوئید توده هایی با رشد آهسته هستند که عمدتاً می توانند در دستگاه گوارش (به ویژه در آپاندیس) و در ریه ها ایجاد شوند.
 • تشخیص زیرگروه کوچکی از تومورهای کارسینوئیدی که عمدتاً 5-هیدروکسی تریپتوفان (5HTP) اما سروتونین و کروموگرانین A بسیار کمی تولید می کنند.

چه زمانی آزمایش سروتونین بایستی انجام شود؟

هنگامی که علائمی دارید که حاکی از وجود یک تومور کارسینوئید است، مانند گرگرفتگی، اسهال و/یا خس خس سینه

نمونه مورد نیاز برای آزمایش سروتونین:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)/ لوله با درب بنفش(حاوی EDTA)/ ظرف ادرار 24 ساعته برای آزمایش 5HIAA
 • نوع نمونه: سرم/ خون کامل/ ادرار
 • حجم نمونه: 2/5 میلی لیتر سرم و خون/ 5 میلی لیتر ادرار برای آزمایش 5HIAA
ظروف-نمونه-گیری-آزمایش-سروتونین

ظروف نمونه-گیری آزمایش سروتونین

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-سروتونین

شرایط-قبول-یا-رد--نمونه-آزمایش-سروتونیننگهدارنده-های-ادرار-24-ساعتهدستورالعمل ها:

 1. بلافاصله پس از رگ گیری، تقریباً 2/5 میلی لیتر خون کامل را به لوله سروتونین منتقل کنید و خوب مخلوط کنید (هر حجم خون کامل از 1/5 الی 3 میلی لیتر قابل قبول است).
 2. نمونه را فوراً فریز کنید (برای لیز کردن گلبول های قرمز ضروری است).
روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش سروتونین

کروماتوگرافی مایع – طیف سنجی جرمی پشت سر هم (LC-MS/MS)

شرح روش

سروتونین با استفاده از استخراج فاز جامد فاز معکوس (SPE) از سرم خارج می شود. جداسازی با استفاده از کارتریج Bond Elut C18 SPE تکمیل می شود و با 40 درصد استونیتریل / 1 میلی مولار استات آمونیوم / 0.1 درصد اسید فرمیک شستشو داده می شود. محلول شستشو با استفاده از کروماتوگرافی مایع/طیف‌سنجی جرمی پشت سر هم (LC-MS/MS) تجزیه و تحلیل می‌شود و با استفاده از یک استاندارد داخلی نشاندار شده با ایزوتوپ پایدار، سروتونین d(4) اندازه‌گیری می‌شود.

LC-MS-MSآمادگی قبل از انجام آزمایش سروتونین:

 • بیمار باید از داروهایی که ممکن است بر غلظت سروتونین اثر می‌گذارد از جمله لیتیوم، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز، متیل دوپا، مورفین و رزرپین دوری کند.
 • به بیمار آموزش دهید تا 3 روز قبل از جمع آوری نمونه از مصرف تنباکو، چای و قهوه خودداری کند.
 • دوره آزمایش سروتونین ادرار 24 ساعته  را از صبح بعد از اولین دفع ادرار بیمار، که دور انداخته می شود، شروع کنید.
 • زمان بندی دوره 24 ساعته از زمانی شروع می شود که اولین دفع ادرار حذف شود.
 • تمام ادرار 24 ساعت آینده در ظرفی جمع آوری می شود که باید در یخچال یا روی یخ نگهداری شود.
 • اگر در طول 24 ساعت ادرار به طور تصادفی دور ریخته شود، آزمایش باید حذف شود و آزمایش جدیدی آغاز شد.
 • غذاهای غنی از سروتونین مانند آووکادو، موز، آناناس، آلو، طالبی، گریپ فروت، چنار، خربزه، کیوی، گردو، آجیل شاهین، کره، گردو، گوجه فرنگی و بادمجان می توانند در اندازه گیری سروتونین به مدت 3 روز اختلال ایجاد کنند.
 • برخی از آزمایشگاه ها ناشتایی یک شب قبل از انجام آزمایش سروتونین را الزامی میدانند

چه چیزی در آزمایش سروتونین مورد بررسی قرار می گیرد؟

سروتونین (5-هیدروکسی تریپتامین؛ 5HT) از اسید آمینه ضروری تریپتوفان از طریق 5-هیدروکسی تریپتوفان میانی (5HTP) توسط سلول های آرجنتافین روده سنتز می شود، و توسط پلاکت ها در خون حمل می شود. مکان های تولید 5HT عبارتند از سیستم عصبی مرکزی (CNS)، جایی که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می کند، و سلول های عصبی اکتودرمی، عمدتاً سلول های انتروکرومافین دستگاه گوارش (GI) (سلول های EC). سلول های EC  تولید 80 درصد از محتوای 5-هیدروکسی تریپتامین بدن را تشکیل می دهد.

سروتونینبسیاری از محرک های مختلف می توانند سروتونین را از سلول های EC آزاد کنند. سروتونین پس از ترشح، در هماهنگی با سایر هورمون های روده، جریان خون GI، تحرک و ترشح مایع را افزایش می دهد. در اولین عبور از کبد، 30 تا 80 درصد سروتونین متابولیزه می شود، عمدتاً به اسید 5-هیدروکسی اندول استیک (5HIAA)، که از طریق کلیه ها دفع می شود. نود درصد مقدار باقیمانده در ریه ها متابولیزه می شود. از 10 درصد باقیمانده، تقریباً همه توسط پلاکت‌ها جذب می‌شود و تا زمانی که در طول لخته شدن آزاد شود، باقی می‌ماند و باعث تجمع بیشتر پلاکت‌ها می‌شود.

متاولیسم-سروتونین

متاولیسم سروتونین

بیماری های اصلی که ممکن است با افزایش قابل اندازه گیری سروتونین همراه باشد، تومورهای نورواکتودرمی هستند، به ویژه تومورهای ناشی از سلول های EC که کارسینوئید نامیده می شوند. آنها به کارسینوئیدهای جلویی روده تقسیم می شوند که از دستگاه تنفسی، معده، پانکراس یا دوازدهه منشأ می گیرند (تقریباً 15 درصد موارد). کارسینوئیدهای روده میانی که در ژژونوم، ایلئوم یا آپاندیس ایجاد می‌شوند (تقریباً 70 درصد موارد). و کارسینوئیدهای روده عقبی که در روده بزرگ یا رکتوم یافت می شوند (تقریباً 15 درصد موارد).

کارسینوئیدها طیفی از پرخاشگری را نشان می دهند که هیچ مرز مشخصی بین خوش خیم و بدخیم وجود ندارد. اکثر تومورهای کارسینوئید باعث بیماری بالینی قابل توجهی نمی شوند. تومورهایی که رفتار تهاجمی‌تری دارند، سال‌ها قبل از بروز علائم آشکارتر، باعث ایجاد اختلالات گوارشی غیراختصاصی، مانند درد متناوب و نفخ می‌شوند.

تومور-های-کارسینوئید

تومور های کارسینوئید

در تومورهای پیشرفته، عوارض و مرگ و میر به همان اندازه یا بیشتر به آمین‌های بیوژنیک، عمدتاً سروتونین و هورمون‌های پپتیدی ترشح‌شده مربوط می‌شود، که به انتشار موضعی و دوردست مربوط می‌شود. علائم این به اصطلاح سندرم کارسینوئید شامل گرگرفتگی، اسهال، ضایعات دریچه سمت راست قلب و انقباض برونش است. همه این علائم حداقل تا حدی توسط سروتونین ایجاد می شوند.

سندرم کارسینوئید معمولاً توسط تومورهای روده میانی ایجاد می شود، زیرا نئوپلاسم های پیش روده و روده عقبی سروتونین بسیار کمتری تولید می کنند. از آنجایی که تومورهای روده میانی به گردش خون پورتال تخلیه می‌شوند، که به کبد می‌رود، علائم معمولاً تا زمانی که کبد یا سایر متاستازهای دور ایجاد نشده‌اند رخ نمی‌دهند و از تخریب گسترده سروتونین گذر اول کبدی عبور می‌کنند.

نمای-سلولی-تومور-کارسینوئید

نمای سلولی تومور کارسینوئید

تولید سروتونین توسط تومورهای کارسینوئیدی منتشر می‌تواند گاهی آنقدر زیاد باشد که ذخایر تریپتوفان در بدن تخلیه شود و کمبود بالینی تریپتوفان شبیه پلاگرا (سه‌گانه اسهال، زوال عقل و درماتیت) ایجاد شود.

تشخیص تومورهای کارسینوئید با علائم نشان دهنده سندرم کارسینوئید بر اساس آزمایش سروتونین در گردش و ادرار، 5HIAA ادراری (HIAA / 5-هیدروکسی اندولاستیک اسید [5-HIAA]، 24 ساعت، ادرار)، و کروموگرانین A سرم (CAGAK) است. کروموگرانین A، پپتیدی است که در کنار هورمون‌های خاص توسط سلول‌های نورواکتودرم ترشح می‌شود.

سروتونین به انتقال تکانه های عصبی و انقباض عروق خونی کمک می کند، در چرخه بیداری-خواب شرکت می کند و بر خلق و خوی تأثیر می گذارد. سروتونین توسط کبد متابولیزه می شود و متابولیت های آن، عمدتاً 5HIAA(5-هیدروکسی اندول استیک اسید)،از طریق ادرار دفع می شود.

اعمال-سروتونین

اعمال سروتونین

به طور معمول، سروتونین به مقدار کمی در خون وجود دارد. مقادیر زیادی سروتونین و 5HIAA ممکن است به طور مداوم یا متناوب توسط برخی از تومورهای کارسینوئید تولید شود. آنها یکی از چندین نوع تومور هستند که از سلول های سیستم عصبی غدد درون ریز ایجاد می شوند. این سلول ها که هورمون ها را در پاسخ به سیگنال های سیستم عصبی ترشح می کنند، در اندام های سراسر بدن یافت می شوند. سروتونین تولید شده توسط تومورهای کارسینوئید ممکن است باعث برافروختگی صورت، اسهال، ضربان قلب سریع و خس خس سینه شود، به خصوص زمانی که تومور به کبد گسترش یافته است. این گروه از علائم و نشانه ها به عنوان سندرم کارسینوئید شناخته می شود.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سالانه حدود 8000 تومور کارسینوئیدی دستگاه گوارش و بین 2000 تا 4500 تومور کارسینوئید ریه در ایالات متحده تشخیص داده می شود. بسیاری از این تومورها ممکن است وجود داشته باشند، اما بیشتر آنها کوچک باقی می مانند و هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. هنگامی که تومورهای کارسینوئیدی در بیماران بدون علامت در طی اعمال جراحی به دلایل دیگر کشف می شوند، به آنها تومورهای “تصادفی” می گویند. درصد کمی از این تومورها ممکن است در نهایت به اندازه کافی بزرگ شوند که باعث ایجاد انسداد در روده ها یا لوله های برونش ریه شوند.

عوامل مداخله گر در آزمایش سروتونین:

 • داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح سروتونین شوند عبارتند از لیتیوم، مهارکننده‌های MAO، متیل دوپا، مورفین و رزرپین.
 • داروهایی که ممکن است سطح سروتونین را کاهش دهند شامل مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (مثلاً لوکستین) هستند.
 • داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح کروموگرانین A شوند شامل مهارکننده های پمپ پروتون (مثلاً امپرازول) هستند و باید 2 هفته قبل از آزمایش قطع شوند.
 • نتایج آزمایش ممکن است با روش نامناسب جمع آوری ادرار 24 ساعته، اسهال شدید، یا مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیادی سروتونین، مانند آووکادو، موز، بادمجان، آناناس، آلو قرمز، گوجه فرنگی و گردو تغییر کند.
 • داروهایی که ممکن است به دلیل پاسخ فیزیولوژیک در آزمایش سروتونین تداخل داشته باشند: استامینوفن، مسدودکننده‌های آلفا، مسدودکننده‌های بتا، آتنولول، بروموکریپتین، برونکودیلاتورها، کلونیدین، دیگوکسین، ایزونیازید، L-dopa، labetelol، متیل دوپا، مهارکننده‌های MAO،نیتروگلیسیرین، آمین های سمپاتومیمتیک، فنوباربیتال، فنوتیازین ها، پنتولامین، رزرپین، سالیسیلات ها، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

اهمیت بالینی آزمایش سروتونین

افزایش سطح:

 • تومورهای کارسینوئیدی
 • تومورهای نورواندوکرین
 • فئوکروموسیتوم
 • سرطان ریه سلول کوچک: این تومورها با افزایش تکثیر سلول‌های انتروکرومین مرتبط هستند که این پروتئین‌ها را تولید می‌کنند و سپس در خون شناسایی می‌شوند. برای تومورهای کارسینوئید روده اولیه، سطوح بالا از این پروتئین ها ممکن است فقط با بیماری متاستاتیک رخ دهد.

محدوده مرجع آزمایش سروتونین:

Serotonin, Serum

< or =230 ng/mL

Serotonin, Blood

< or =330 ng/mL

Serotonin, 24 Hour, Urine

< or =210 mcg/24 hours

Chromogranin A

≤225 ng/mL

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

توجه : واحد تست و محدوده نرمال تست وابسته به روش و کیت انجام دهنده تست می باشد و از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر ممکن است متغیر باشد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش سروتونین استفاده می شود؟

آزمایش سروتونین ممکن است برای کمک به تشخیص تومورهای کارسینوئید استفاده شود. ممکن است همراه با آزمایش ادرار 24 ساعته 5HIAA یا به دنبال آن درخواست شود.

آزمایش سروتونین به طور کلی به عنوان یک ابزار نظارتی برای ارزیابی اثربخشی درمان یا تشخیص عود تومور کارسینوئید استفاده نمی شود. کروموگرانین A و 5HIAA ممکن است برای این منظور استفاده شود.

چه زمانی آزمایش سروتونین درخواست می شود؟

آزمایش سروتونین در درجه اول زمانی درخواست می شود که علائمی مبنی بر وجود تومور کارسینوئید داشته باشید.

برخی از علائم و نشانه ها عبارتند از:

 • برافروختگی صورت و گردن (ظاهر رنگ قرمز تیره، معمولاً با شروع ناگهانی)
 • اسهال، حالت تهوع، استفراغ
 • ضربان قلب سریع
 • خس خس سینه، سرفه، مشکل در تنفس

آزمایش سروتونین ممکن است در ابتدا یا به عنوان یک آزمایش پیگیری زمانی که نتایج آزمایش 5HIAA طبیعی یا تقریباً نرمال باشد، درخواست شود.

نتیجه آزمایش سروتونین چه چیزی را نشان می دهد؟

افزایش قابل توجه سطح سروتونین در یک فرد مبتلا به علائم سندرم کارسینوئید نشان دهنده وجود تومور کارسینوئیدی است اما نه تشخیصی. برای تشخیص این عارضه، خود تومور باید مکان یابی شود، نمونه برداری شود و توسط آسیب شناس معاینه شود. پزشک اغلب نتایج آزمایش غیرطبیعی را با درخواست اسکن تصویربرداری برای کمک به یافتن هر تومور (هایی) که ممکن است وجود داشته باشد، پیگیری می کند.

حتی اگر غلظت سروتونین و 5HIAA طبیعی باشد، ممکن است همچنان تومور کارسینوئید داشته باشید. برخی از تومورهای کارسینوئیدی سروتونین تولید نمی کنند یا فقط به طور متناوب آن را تولید می کنند.

اگر هیچ علامتی ندارید و سطوح نرمال سروتونین و 5-HIAA دارید، بعید است که یک تومور کارسینوئیدی ترشح کننده سروتونین داشته باشید.

آیا باید هر دو آزمایش سروتونین و 5HIAA را انجام دهم؟

سروتونین و 5HIAA اطلاعات تکمیلی را ارائه می دهند. در برخی موارد، 5HIAA ترجیح داده می شود زیرا پایدارتر است و از آنجایی که به مدت 24 ساعت جمع آوری می شود، شانس بیشتری برای تشخیص افزایش 5HIAA نسبت به شناسایی سروتونین اضافی که فقط به طور متناوب آزاد می شود وجود دارد. در مورد اینکه کدام آزمایش برای وضعیت شما مناسب است، با پزشک خود صحبت کنید.

چه افرادی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به تومور کارسینوئید هستند؟

هر فردی در هر سنی می تواند به یک تومور کارسینوئید مبتلا شود، اما طبق گفته انجمن سرطان آمریکا، میانگین سنی در هنگام تشخیص برای تومورهای کارسینوئید GI اوایل دهه 60 و برای تومورهای کارسینوئید ریه بین 45 تا 55 سالگی است. اگر سابقه خانوادگی نئوپلازی غدد درون ریز متعدد (MEN1) دارید، یک بیماری ژنتیکی که خطر ابتلا به تومور در غدد سیستم غدد درون ریز را افزایش می دهد، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد تومور کارسینوئید باشید.

چگونه یک پزشک تومور کارسینوئید را تشخیص می دهد؟

معمولاً از طریق استفاده از اسکن های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) انجام می شود. در برخی موارد، جراحی برای یافتن تومور مورد نیاز است.

چگونه پزشک تشخیص میدهد که یک تومور خوش خیم یا سرطانی است؟

به منظور تعیین خوش خیم یا سرطانی بودن تومور، پزشک شما باید بیوپسی را انجام دهد یا تومور را با جراحی خارج کند. تومور به آزمایشگاه فرستاده می شود و پاتولوژیست با استفاده از میکروسکوپ سلول های تومور را بررسی می کند.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

غلظت سروتونین ممکن است در افراد مبتلا به انسداد روده، حمله قلبی، فیبروز کیستیک و سندرم دامپینگ کمی افزایش یابد. آزمایش سروتونین معمولاً با این شرایط درخواست نمی شود.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

 • 5HIAA
 • Chromogranin A

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Serotonin, Blood. Mayo Clinic Laboratories. Available online at https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/84373. Accessed September 2020.

Carcinoid Syndrome. National Organization for Rare Disorders. Available online at https://rarediseases.org/rare-diseases/carcinoid-syndrome/. Accessed September 2020.

Tebbie, Cameron K. (2019 September) Carcinoid Tumor. Medscape. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/986050-overview. Accessed September 2020.

(2018 September 24) Key Statistics About Gastrointestinal Carcinoid Tumors. American Cancer Society. Available online at https://www.cancer.org/cancer/gastrointestinal-carcinoid-tumor/about/key-statistics.html. Accessed September 2020.

(2020 January 8) About Lung Carcinoid Tumors. American Cancer Society. Available online at https://www.cancer.org/content/dam/CRC/PDF/Public/8722.00.pdf. Accessed September 2020.

(2014 February 6) 5-Hydroxyindoleacetic Acid (5-HIAA). Medscape. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/2089202-overview. Accessed September 2020.

Serotonin. University of Rochester Medical Center. Available online at https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=serotonin. Accessed September 2020.

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition. Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri. Pp 982-983.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition]. Pp 1745.

Van Voorhees, B. W. (2007 May 17, Updated). Serum serotonin level. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003562.htm. Accessed on 11/1/07.

Nanda, R. (2006 September 11, Updated). Carcinoid syndrome. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000347.htm. Accessed on 11/1/07.

(2007 September, Reviewed). Carcinoid Tumors. ARUP Consult [On-line information]. Available online through http://www.arupconsult.com. Accessed on 11/1/07.

(© 2007). Serotonin, Whole Blood. ARUP’s Laboratory Test Directory [On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/ug/tests/0080395.jsp. Accessed on 11/1/07.

(© 2007). Serotonin, Serum. ARUP’s Laboratory Test Directory [On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/ug/tests/0080397.jsp. Accessed on 11/1/07.

(2006 May 1, Updated). Tryptophan. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Previously available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/print/ency/article/002332.htm. Accessed on 11/1/07.

Santacroce, L. and Balducci, L. (2010 September 1) Malignant Carcinoid Syndrome. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/282515-overview. Accessed December 2010.

(© 1995-2010). Unit Code 84395: Serotonin, Serum. Mayo Clinic, Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/84395. Accessed December 2010.

Frank, E. (Updated 2010 January). Carcinoid Tumors. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/CarcinoidTumors.html?client_ID=LTD. Accessed December 2010.

(Revised 2010 July 13). Detailed Guide, Gastrointestinal Carcinoid Tumors. American Cancer Society [On-line information]. Available online at http://www.cancer.org/Cancer/GastrointestinalCarcinoidTumor/DetailedGuide/index. Accessed December 2010.

(Revised 2010 August 17). Detailed Guide, Lung Carcinoid Tumors. American Cancer Society [On-line information]. Available online at http://www.cancer.org/Cancer/LungCarcinoidTumor/DetailedGuide/lung-carcinoid-tumor-what-is-lung-carcinoid-tumor. Accessed December 2010.

Vorvick, L. (Updated 2009 March 14). Serum serotonin level. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003562.htm. Accessed December 2010.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 871-873.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2007, Pg 284.

Tebbi, C. (2015 June 17, Updated). Carcinoid Tumor. Medscape Drugs & Diseases. [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/986050-overview#showall. Accessed 11/15/15.

Chen, Y. (2014 August 31, Updated). Carcinoid syndrome. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000347.htm. Accessed 11/15/15.

(© 1995–2015). Serotonin, Blood. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/84373. Accessed 11/15/15.

Frank, E. et. al. (2015 February, Updated). Carcinoid Tumors. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/CarcinoidTumors.html?client_ID=LTD. Accessed 11/15/15.

Vorvick, L. (2013 January 22, Updated). Serum serotonin level. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003562.htm. Accessed 11/15/15.

Mayo Clinic Staff (© 1995-2015). Serotonin Syndrome. Mayo Clinic [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/serotonin-syndrome/basics/definition/CON-20028946. Accessed 11/15/15.

Pagana, K. D., Pagana, T. J., and Pagana, T. N. (© 2015). Mosby’s Diagnostic & Laboratory Test Reference 12th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 823-824.

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  احمد 21 دی 1401 در 8:32 ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام و ممنون از توضیحات عالی
  برای یک کار پژوهشی روی موش آیا امکان اندازه گیری سرتونین و بطور خاص SERT وجود داره و اگر بله حدود هزینه برای هر نمونه جقدره
  با تشکر
  دکتر احمد شاکرحسینی نوروساینتیست 09121106882

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 21 دی 1401 در 2:52 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و عرض ادب
   خواهش میکنم نظر لطف شماست.
   امیدوارم که این مقاله تونسته باشه کمکتون کنه
   برای ارائه توضیحات بیشتر لطفا در واتس آپ (آیکون واتس آپ در پایین صفحه موجود است) پیام دهید.
   در خدمتم

ثبت دیدگاه

Go to Top