آزمایش آنالیز مایع منی | آنالیز اسپرم | Semen Analysis | اسپرموگرام

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش آنالیز مایع منی | آنالیز اسپرم | Semen Analysis | اسپرموگرام

آنالیز مایع منی، یک تست آزمایشگاهی است که تعداد، تحرک، مورفولوژی و موارد دیگر اسپرم را ارزیابی می کند. این می تواند یک آزمایش باروری در مردان باشد یا تایید کند که وازکتومی موفقیت آمیز بوده است یا خیر. مایع منی ماده پیچیده ای است، که توسط اندام های تناسلی مردانه ایجاد می شود. این مایع بیشتر از آب، پلاسما و مخاط (یک ماده روان کننده) ساخته شده است.مایع منی حاوی اسید سیتریک، اسیدهای آمینه آزاد، فروکتوز، آنزیم ها، فسفوریل کولین، پروستاگلاندین، پتاسیم و روی است.

چرا آزمایش آنالیز مایع منی درخواست می شود؟

 • برای تعیین وضعیت باروری مردان
 • بعد از وازکتومی برای تعیین اینکه آیا عمل موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

چه زمانی آزمایش آنالیز مایع منی بایستی انجام شود؟

 • زمانی که فکر می کنید ممکن است مشکل باروری داشته باشید یا حدود سه ماه پس از انجام وازکتومی

نمونه مورد نیاز برای تعیین وضعیت باروری مردان:

 • ظرف/لوله: ظرف استریل در پیچ دار
 • نوع نمونه: مایع منی (semen) تازه
 • حجم نمونه: کل نمونه جمع آوری گردد
ظرف-نمونه-گیری-اسپرم

ظرف نمونه گیری اسپرم

یک نمونه آنالیز مایع منی در یک ظرف استریل و دهان گشاد، که از آزمایشگاه تهیه شده است، جمع آوری می شود. اغلب در محل(آزمایشگاه) جمع آوری می شود، اما گاهی اوقات ممکن است در منزل،جمع آوری شود. برای آزمایش ناباروری، نمونه باید ظرف یک ساعت پس از جمع آوری آنالیز شود. پس بسیار مهم است که نمونه های گرفته شده در منزل به سرعت به آزمایشگاه تحویل گردد. ممکن است دو مجموعه جداگانه در دو روز جداگانه مورد نیاز باشد.

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

آمادگی قبل از انجام آزمایش آنالیز مایع منی:

 • روش جمع آوری نمونه را برای بیمار توضیح دهید.
 • به بیمار آموزش دهید که قبل از جمع آوری نمونه، 2 تا 5 روز از فعالیت جنسی یا خودارضایی خودداری کند. از پرهیز طولانی مدت قبل از جمع آوری باید جلوگیری کرد، زیرا ممکن است کیفیت سلول های اسپرم و به ویژه تحرک آنها کاهش یابد.
 • ظرف مناسب برای جمع آوری مایع منی را به بیمار بدهید.
 • به بیمار آموزش دهید تا چند روز قبل از جمع آوری از نوشیدنی های الکلی خودداری کند.
 • توجه داشته باشید که مایع منی بهتر است از طریق انزال در یک ظرف تمیز جمع آوری شود. برای بهترین نتایج، نمونه باید با خودارضایی در مطب پزشک یا آزمایشگاه جمع آوری شود.
 • توجه داشته باشید که در خانه بیمار با قطع رابطه جنسی یا خودارضایی به دست می آید کمتر رضایت بخش و مورد تایید برای آنالیز می باشند. اما اگر در منزل نمونه گیری انجام شد به مراحل رویه ای زیر توجه کنید:
 1. اگر بیمار ترجیح می دهد نمونه را در خانه جمع آوری کند، می توان از کاندوم سیلاستیک بدون روان کننده در حین قطع رابطه جنسی استفاده کرد.
 2. از بیمار بخواهید که این نمونه های خانگی را ظرف نیم ساعت ساعت پس از جمع آوری به آزمایشگاه تحویل دهد.
 3. به بیمار بگویید از گرما و سرمای بیش از حد در طول حمل و نقل نمونه خودداری کند(ترجیحا در نزدیکی دمای بدن حمل شود)
 • تحویل-نمونه-مایع-منیتاریخ انزال مایع منی قبلی را همراه با زمان جمع آوری و تاریخ نمونه تازه ثبت کنید.
 •  به بیمار بگویید چه زمانی و چگونه نتایج آزمایش را به دست آورد. به یاد داشته باشید که نتایج غیرطبیعی ممکن است تأثیر مخربی بر تمایلات جنسی بیمار داشته باشد.
 • مایع منی در یک منطقه خصوصی با خود تحریکی جمع آوری می شود. برخی از مردان، به دلایل مذهبی یا دلایل دیگر، ممکن است بخواهند در حین مقاربت، با استفاده از کاندوم، مایع منی جمع آوری کنند. در این صورت، باید کاندوم سیلاستیک بدون روان کننده را تهیه کند زیرا کاندوم های روغن کاری شده می توانند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند.
 • اسپرم ها بسیار حساس به دما هستند. اگر جمع آوری در خانه انجام می شود، نمونه باید در دمای بدن با نگه داشتن آن در کنار بدن هنگام حمل و نقل نگهداری شود. نباید آن را برای مدت طولانی در دمای اتاق قرار داد و نباید در یخچال نگهداری شود.
 • تحرک اسپرم پس از انزال کاهش می یابد. بنابراین، زمان و دما برای به دست آوردن نتایج دقیق بسیار مهم هستند. اگر نمونه ضعیف باشد، ممکن است نیاز به آزمایش مجدد باشد.

چه چیزی در آزمایش آنالیز مایع منی مورد بررسی قرار می گیرد؟

آنالیز مایع منی به صورت کامل، کمیت و کیفیت مایع آزاد شده در طول انزال را اندازه گیری می کند. هم قسمت مایع به نام مایع منی و هم سلول های میکروسکوپی متحرک به نام اسپرم را ارزیابی می کند. اغلب در ارزیابی ناباروری مردان استفاده می شود. نسخه کوتاه‌تر آنالیز مایع منی تنها چند ماه پس از انجام وازکتومی مرد، وجود اسپرم در مایع منی را بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا جراحی موفقیت‌آمیز بوده است یا خیر.

آنالیز اسپرم

آنالیز مایع منی و اسپرم

منی از اسپرم معلق در مایع منی (پلاسما) تشکیل شده است. عملکرد مایع منی تامین غذا و حجم برای انتقال اسپرم به مخاط آندوسرویکال است. ناباروری مردان می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد. مهمترین آنها کاهش تعداد اسپرم های زنده است. علل دیگر عبارتند از: اسپرم با مورفولوژی غیر طبیعی و ناهنجاری های مایع منی. یکی از موفق‌ترین درمان‌های ناباروری مردانه و زنانه، لقاح آزمایشگاهی (IVF) است. شرکای مرد قبل از IVF برای کمک به تشخیص نقص‌های فاکتور مردانه، با معیارهای دقیق مورفولوژی اسپرم آزمایش می‌شوند.

IVF & ICSI1

IVF & ICSI1

منی مایعی چسبناک و سفید رنگ است که حاوی اسپرم و فرآورده های چندین غده است. در هنگام انزال نسبتاً غلیظ است اما در عرض 10 تا 30 دقیقه ویسکوزیته آن کم می شود یا به صورت مایع می شود. اسپرم سلول‌های تولید مثلی در مایع منی هستند که دارای سر، قسمت میانی و دم هستند و حاوی یک نسخه از هر کروموزوم (همه ژن‌های مرد) هستند.

اسپرم ها متحرک هستند و معمولاً از طریق مایع منی به جلو حرکت می کنند. در داخل بدن یک زن، این خاصیت آنها را قادر می‌سازد تا به سمت تخمک زن رفته و با آن ترکیب شوند و در نتیجه لقاح حاصل شود. هر نمونه مایع منی بین 1/5 تا 5/5 میلی لیتر (حدود یک قاشق چایخوری) مایع، حاوی حداقل 20 میلیون اسپرم در میلی لیتر، و مقادیر مختلف فروکتوز (یک قند)، بافرها، مواد منعقد کننده، روان کننده ها و آنزیم هایی است که برای حمایت از اسپرم و فرآیند لقاح در نظر گرفته شده است.

اسپرمآنالیز مایع منی شامل موارد زیر می شود:

 • حجم مایع منی
 • ویسکوزیته – قوام یا ضخامت مایع منی
 • تعداد اسپرم – تعداد کل اسپرم
 • غلظت اسپرم (تراکم) – تعداد اسپرم در هر حجم مایع منی
 • تحرک اسپرم – درصد قادر به حرکت و همچنین قدرت و مستقیم حرکت اسپرم
 • تعداد یا درصد اسپرم های طبیعی و غیر طبیعی (معیب) از نظر اندازه و شکل (مورفولوژی)
 • انعقاد و مایع سازی – چقدر سریع مایع منی از قوام غلیظ به مایع تبدیل می شود
 • فروکتوز – قند موجود در مایع منی که به اسپرم انرژی می دهد
 • pH – اسیدیته را اندازه گیری می کند
 • تعداد اسپرم نابالغ
 • تعداد گلبول های سفید (سلول هایی که نشان دهنده عفونت هستند)
موارد مورد بررسی در تست آنالیز اسپرم

موارد مورد بررسی در تست آنالیز اسپرم

تولید منی به عملکرد بیضه ها بستگی دارد. آنالیز مایع منی معیاری برای سنجش عملکرد بیضه است. هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (Gn-RH) هیپوفیز را برای تولید هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH، که هورمون محرک سلول بینابینی نیز نامیده می شود) تحریک می کند. FSH رشد سلول سرتولی را برای تشویق تولید اسپرم تحریک می کند. LH سلول‌های لیدیگ را برای تولید تستوسترون آماده می‌کند که به نوبه خود لوله‌های نیمه‌نیفر را برای تولید اسپرم تحریک می‌کند.

تولید ناکافی اسپرم می تواند نتیجه نارسایی اولیه غدد جنسی (به دلیل سن، علت ژنتیکی [سندرم کلاین فلتر]، عفونت، تشعشع، یا ارکیکتومی جراحی) یا نارسایی ثانویه گناد (به دلیل بیماری های هیپوفیز) باشد. این اشکال نارسایی گناد را می توان با اندازه گیری سطوح LH و FSH متمایز کرد.

در نارسایی اولیه گناد، سطوح LH و FSH افزایش می یابد. در نارسایی ثانویه غدد جنسی، کاهش می یابند. آزمایش‌های تحریک با استفاده از آگونیست‌های Gn-RH مانند لوپرولید استات کلومیفن، یا گنادوتروپین جفتی انسانی نیز در تمایز استفاده می‌شوند. مردان مبتلا به آسپرمی (بدون اسپرم) یا الیگواسپرمی (کمتر از 20 میلیون در میلی لیتر) باید از نظر غدد درون ریز از نظر انحرافات هیپوفیز، تیروئید یا بیضه ارزیابی شوند.

پاتوفیزیولوژی هیپوگنادیسم

پاتوفیزیولوژی هیپوگنادیسم

آنالیز مایع منی یکی از مهمترین جنبه های آزمایش باروری است زیرا علت ناتوانی زوجین در باردار شدن به عهده مرد است.

مایع منی تازه جمع آوری شده ابتدا از نظر حجم، pH، ویسکوزیته اندازه گیری می شود. پس از مایع شدن انزال سفید و ژلاتینی، شمارش اسپرم انجام می شود. مردانی که شمارش بسیار کم یا خیلی زیاد دارند، احتمالاً نابارور هستند. سپس تحرک اسپرم ارزیابی می شود. حداقل 50 درصد باید تحرک پیشرونده سریع (بیشتر از  25 میکرومتر بر ثانیه در 37 درجه سانتیگراد) یا کند نشان دهند.

مورفولوژی با رنگ آمیزی مایع منی و محاسبه تعداد اسپرم با مورفولوژی طبیعی در مقابل غیر طبیعی مورد مطالعه قرار می گیرد. با استفاده از معیار کروگر، مورفولوژی اسپرم باید بیشتر از 14 درصد باشد تا طبیعی در نظر گرفته شود. مورفولوژی کمتر از 4 درصد با ناباروری شدید همراه است.

معیار کروگر

معیار کروگر

تجزیه و تحلیل جامع‌تر مایع منی یا آزمایش سطح دوم برای ناباروری مردان ممکن است شامل آزمایش عملکرد اسپرم، شناسایی آنتی‌بادی‌های اسپرم و آزمایش‌های بیوشیمیایی باشد.

آنالیز-مایع-منی

آنالیز مایع منی

تست های عملکردی اسپرم عبارتند از:

 1. تعامل اسپرم/مخاط دهانه رحم. این یک تست پس از مقاربت است که تعامل اسپرم/مخاط دهانه رحم را ارزیابی می کند. در حالت طبیعی بیش از 10 تا 20 اسپرم متحرک در هر بازده است.
 2. آنالیز مایع منی به کمک کامپیوتر. در این آزمایش، چندین سینتیک اسپرم از جمله سرعت، خطی بودن و دامنه جابجایی سر اسپرم ارزیابی می‌شود.
 3. سنجش نفوذ اسپرم (SPA). یک آزمایش آزمایشگاهی چند مرحله ای است که ارزیابی بیولوژیکی چندین جنبه از توانایی لقاح اسپرم انسان را ارائه می دهد.
 4. آزمایش های اتصال همیزونا و زونا پلوسیدا. اینها شامل روش همیزونا (HZA) و یک روش رقابتی اتصال زونا دست نخورده است. این آزمایش ها تعامل بین اسپرم و زونا شفاف تخمک ماده را ارزیابی می کند. این آزمایش‌ها در نتیجه بسیاری از عملکردهای اسپرم را در یک زمان ارزیابی می‌کنند.

وقفه در یکپارچگی DNA اسپرم یکی از دلایل بالقوه ناباروری مردان است. اگرچه اسپرم با DNA تکه تکه شده ممکن است قادر به بارور کردن تخمک باشد، رشد جنین و جنین بعدی ممکن است مختل شود. تکه تکه شدن DNA در اسپرم با افزایش سن افزایش می یابد. بنابراین، اختلال در یکپارچگی DNA ممکن است یک عامل ناباروری فزاینده در بین زوج های مسن باشد.

آسیب به کروماتین اسپرم

آسیب به کروماتین اسپرم

تست یکپارچگی DNA شامل تست سنجش ساختار کروماتین اسپرم و تست تکه تکه شدن DNA اسپرم (SDFA) است. اگر بیش از 70 درصد از اسپرم ها دارای اشکال غیرطبیعی باشند، نمونه اسپرم غیرطبیعی در نظر گرفته می شود. در اینجا چندین آزمایش مستقیم و غیرمستقیم دیگر از آسیب DNA و آزمایش‌های کروموزومی برای اندازه‌گیری ناهنجاری‌های عددی کروموزومی در اسپرم وجود دارد.

Sperm DNA Fragmentation

Sperm DNA Fragmentation

آزمایش بیوشیمیایی اسپرم شامل اندازه گیری روی، اسید سیتریک، گلوکوزیداز و سنجش اتصال هیالورونان (HBA) است. HBA بر اساس توانایی اسپرم بالغ، برای اتصال به هیالورونان، موکوپلی ساکارید اصلی ماتریکس تخمک و جزء مایع فولیکولی انسان است. ظرفیت اتصال هیالورونان در اواخر فرآیند بلوغ اسپرم به دست می آید.

اسپرم های نابالغ فاقد این توانایی هستند. بنابراین سطح پایین اتصال اسپرم به هیالورونان نشان می دهد که نسبت کمی از اسپرم بالغ در نمونه وجود دارد. مشابه روش سنجش نفوذ اسپرم، پیشنهاد شده است که سنجش HBA ممکن است برای تعیین نیاز به روش تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی به عنوان بخشی از تکنیک کمک باروری استفاده شود.

Hyaluronan-Binding-Assay

Hyaluronan Binding Assay

تجزیه و تحلیل منفرد اسپرم، به خصوص اگر نشان دهنده ناباروری باشد، قطعی نیست زیرا تعداد اسپرم ها روز به روز متفاوت است. آنالیز مایع منی باید حداقل دو بار و احتمالا بار سوم با فاصله 3 هفته انجام شود. آنالیز مایع منی به تنهایی فاکتورهای مردانه را به طور دقیق ارزیابی نمی کند مگر اینکه تأثیر ترشح دهانه رحم همسر بر بقای اسپرم نیز مشخص شود. آزمایش آنتی بادی اسپرم نیز بر روی نمونه انجام می شود.

در برخی موارد، آزمایش‌های تصویربرداری مانند اولتراسوند، اسکن CAT یا MRI ممکن است مورد نیاز باشد. همچنین ممکن است نیاز به بیوپسی از بیضه باشد. گاهی اوقات آزمایشی به نام cryosurvival انجام می‌شود تا ببیند اگر زوجی بخواهند اسپرم را برای بارداری‌های آینده ذخیره کنند، منی برای ذخیره طولانی‌مدت چقدر زنده می‌ماند.

cryosurvival

cryosurvival

ناباروری از هر 6 زوج در سنین باروری یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. تقریباً 40 درصد ناباروری ها به علت زنانه و 40 درصد به دلیل مردانه است. 20 درصد باقیمانده ناباروری به دلیل ترکیبی از اختلالات عامل مردانه و زنانه است یا غیر قابل توضیح است.

عوامل مداخله گر در آزمایش آنالیز مایع منی:

داروهایی که ممکن است تعداد اسپرم را کاهش دهند: عوامل ضد نئوپلاستیک، آزاتیوپرین، سایمتیدین، استروژن ها، کتوکونازول، متیل تستوسترون

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

اهمیت بالینی آزمایش آنالیز مایع منی:

 • ناباروری:یکی از شایع ترین علل ناباروری تولید ناکافی اسپرم است.
 • وازکتومی (انسداد مجرای دفران): قبل و بعد از اینکه وازکتومی در نظر گرفته شود، تجزیه و تحلیل مایع منی ضروری است.
 • اورکیت: معمولاً توسط یک ویروس (واریسلا) یا به ندرت توسط باکتری ایجاد می شود.
 • نارسایی بیضه: می تواند مادرزادی (سندرم کلاین فلتر) یا اکتسابی (مثلاً عفونت) باشد. معمولاً با اشکال اکتسابی نارسایی بیضه، اسپرم وجود دارد اما در مقادیر کم. با اشکال مادرزادی نارسایی بیضه، هیچ اسپرمی دیده نمی شود.
 • هیپرپیرکسی
 • واریکوسل: یک مفهوم رایج در تجزیه و تحلیل اسپرم “الگوی استرس” نامیده می شود. گفته می شود که این حالت زمانی وجود دارد که بیش از 20 درصد از اسپرم ها ظاهر غیر طبیعی داشته باشند و تعداد اسپرم ها کم باشد. الگوی استرس نشان دهنده وجود واریکوسل یا بیماری تب دار اخیر است.
 • وضعیت پاتولوژیک هیپوفیز (آدنوم، انفارکتوس): به دلیل کاهش یا عدم وجود سطوح LH و FSH باعث هیپوسپرمی می شود. در نتیجه، اسپرم زایی رخ نمی دهد.

ملاحظات بالینی

آنالیز اسپرم پس از وازکتومی توصیه می شود. در چنین نمونه ای نباید اسپرمی دیده شود

محدوده مرجع آنالیز مایع منی:

 • Volume: 2–5 mL
 • Liquefaction time: 20–30 minutes after collection
 • Appearance: Normal
 • Motile/mL: ≥10 × 106
 • Sperm/mL: ≥20 × 106
 • Viscosity: ≥3
 • Agglutination: ≥3
 • Supravital: ≥75%
 • live Fructose: Positive
 • pH: 7.12–8
 • Sperm count (density): ≥20 million/mL
 • Sperm motility: ≥50% at 1 hour
 • Sperm morphology: >30% (Kruger criteria >14%) normally shaped

STRICT MORPHOLOGY

 • Normal forms: > or =4.0% normal oval sperm heads
 • Germ cells: <4 x 10(6) (normal)
 • White blood cell count: <1 x 10(6) (normal)

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

توجه : واحد تست و محدوده نرمال تست وابسته به روش و کیت انجام دهنده تست می باشد و از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر ممکن است متغیر باشد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش آنالیز مایع منی استفاده می شود؟

آنالیز مایع منی، برای تعیین اینکه آیا یک مرد ممکن است نابارور باشد یا خیر استفاده می شود – قادر به باردار کردن یک زن نیست. آنالیز مایع منی شامل یک سری آزمایش است که کیفیت و کمیت اسپرم و همچنین مایع منی حاوی آنها را ارزیابی می کند. آنالیز مایع منی ممکن است همراه با سایر تست های ناباروری برای کمک به تعیین علت ناتوانی زوجین در باردار شدن (باردار شدن) و کمک به تصمیم گیری در مورد درمان ناباروری مورد استفاده قرار گیرد.

آنالیز مایع منی، همچنین می تواند برای تعیین اینکه آیا اسپرم پس از انجام وازکتومی مرد در مایع منی وجود دارد یا خیر، استفاده می شود.وازکتومی، یک روش جراحی است که از آزاد شدن اسپرم در داخل انزال جلوگیری می کند. این جراحی زمانی که با موفقیت انجام شود، به عنوان یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری در نظر گرفته می شود (99/9 درصد).

چه زمانی آزمایش آنالیز مایع منی درخواست می شود؟

آنالیز مایع منی زمانی انجام می شود که یک پزشک فکر می کند که یک مرد یا زوج ممکن است مشکل باروری داشته باشند. ناباروری معمولاً زمانی تشخیص داده می شود که زوجی به مدت 12 ماه موفق به بارداری نشوند.

آنالیز مایع منی برای تعیین باروری باید بر روی حداقل دو نمونه جمع آوری شده در فواصل 2 تا 3 هفته انجام شود. تعداد اسپرم و قوام منی می تواند روز به روز متفاوت باشد و برخی شرایط می توانند به طور موقت بر تحرک و تعداد اسپرم تأثیر بگذارند.

هنگامی که آنالیز مایع منی یافته های غیر طبیعی را نشان می دهد، آزمایش در فواصل زمانی که توسط پزشک تعیین می شود تکرار می شود.

یک نسخه کوتاه‌تر از آنالیز مایع منی، آزمایش اسپرم، معمولاً حدود 3 ماه پس از وازکتومی برای تأیید موفقیت روش درخواست می‌شود و ممکن است در صورت لزوم تکرار شود تا زمانی که اسپرم دیگر در نمونه منی وجود نداشته باشد.

نتیجه آزمایش آنالیز مایع منی چه چیزی را نشان می دهد؟

بررسی اسپرم پس از وازکتومی: زوجین ممکن است استفاده از سایر روش‌های پیشگیری از بارداری را در صورتی که اسپرم در مایع منی مشاهده نشود، قطع کنند. اگر اسپرم در مایع منی وجود داشته باشد، مرد و همسرش باید اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از بارداری انجام دهند. آزمایش ممکن است تا زمانی تکرار شود که دیگر اسپرم در نمونه(های) او وجود نداشته باشد.

آزمایش ناباروری: در ارزیابی باروری مرد، هر یک از جنبه های تجزیه و تحلیل مایع منی و همچنین یافته ها به عنوان یک کل در نظر گرفته می شود. مایع منی مرد می تواند از نمونه ای به نمونه دیگر بسیار متفاوت باشد. نتایج غیر طبیعی در یک نمونه ممکن است دلیل ناباروری را نشان ندهد و ممکن است قبل از تشخیص نیاز به آزمایش چند نمونه باشد.

 • حجم – حجم معمولی مایع منی جمع آوری شده بین 1/5 تا 5 میلی لیتر (حدود یک قاشق چای خوری) مایع در هر انزال است. کاهش حجم منی نشان دهنده اسپرم کمتر است که فرصت لقاح موفق و بارداری بعدی را کاهش می دهد. مایع منی بیش از حد ممکن است غلظت اسپرم را رقیق کند.
 • ویسکوزیته – مایع منی در ابتدا باید غلیظ باشد و سپس در عرض 15 تا 20 دقیقه مایع شود. اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است حرکت اسپرم را مختل کند.
 • غلظت اسپرم (همچنین تعداد اسپرم یا تراکم اسپرم نامیده می شود) – این میزان با میلیون ها اسپرم در هر میلی لیتر منی اندازه گیری می شود. طبیعی حداقل 20 میلیون یا بیشتر اسپرم در هر میلی لیتر است، با حجم کل انزال 80 میلیون یا بیشتر اسپرم. اسپرم کمتر و/یا غلظت کمتر اسپرم ممکن است باروری را مختل کند.
 • تحرک – درصد حرکت اسپرم در یک نمونه. بر اساس سرعت و جهت طی شده درجه بندی می شود. حداقل 50 درصد باید یک ساعت پس از انزال متحرک باشند و در یک خط مستقیم با سرعت خوب به جلو حرکت کنند. پیشرفت اسپرم بر اساس صفر (بدون حرکت) به 4 درجه بندی می شود که 3 تا 4 نشان دهنده تحرک خوب است. اگر کمتر از نیمی از اسپرم ها متحرک باشند، برای شناسایی درصد اسپرم مرده از لکه استفاده می شود. به این آزمایش زنده ماندن اسپرم می گویند.
 • مورفولوژی – مطالعه اندازه، شکل و ظاهر سلول های اسپرم. تجزیه و تحلیل ساختار اسپرم را ارزیابی می کند. بیش از 50 درصد سلول‌های مورد بررسی باید از نظر اندازه، شکل و طول طبیعی باشند. هر چه تعداد اسپرم های غیر طبیعی بیشتر باشد، احتمال ناباروری بیشتر می شود. اشکال غیر طبیعی ممکن است شامل سرهای معیوب، قسمت میانی، دم و فرم های نابالغ باشد.
مورفولوژی-اسپرم

مورفولوژی اسپرم

 • PH مایع منی باید بین 7/2 و 7/8 باشد. PH حدود 8 یا بالاتر ممکن است نشان دهنده عفونت باشد، در حالی که pH کمتر از 7 نشان دهنده آلودگی با ادرار یا انسداد مجاری انزال است.
 • فروکتوز – غلظت آن باید بیشتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر مایع منی باشد.
 • گلبول های سفید – باید کمتر از 1 میلیون خون سفید وجود داشته باشد

وجود آنتی بادی های ضد اسپرم تجمع اسپرم به صورت غیر اختصاصی ممکن است به دلیل عفونت باکتریایی یا آلودگی بافتی باشد.

مطلب پیشنهادی: کامنت پراکتیکال شماره 1(آگلوتیناسیون اسپرم و اگریگاسیون اسپرم)

چه نسبتی از موارد ناباروری ناشی از مشکلات باروری مردان است؟

حدود یک سوم موارد به دلیل مشکلات باروری مردان، یک سوم دیگر به دلیل مشکلات زنان و مابقی موارد به دلیل ترکیبی از مشکلات ناباروری مردان و زنان است و یا دلایل قابل شناسایی واضحی برای ناباروری ندارند.

آیا آزمایش شمارش اسپرم خانگی در دسترس است؟

بله، یک آزمایش خانگی وجود دارد که تعداد اسپرم را اندازه گیری می کند و در عرض چند دقیقه نتیجه می دهد. با این حال، درک این نکته مهم است که تعداد اسپرم تنها بخشی از تجزیه و تحلیل مایع منی برای تعیین باروری مردان است و تنها یک جنبه از یک فرآیند پیچیده است.

علت ناباروری مردان چیست؟

برخی از علل شایع ناباروری مردان عبارتند از آسیب به بیضه ها در اثر عفونت ها (مانند اوریون)، شیمی درمانی/ پرتودرمانی، ضربه یا جراحی، انسداد لوله هایی که منی را به آلت تناسلی می برند که به دلیل زخم ناشی از عفونت یا داشتن فیبروز کیستیک، ایجاد می شود.

واریکوسل (مجموعه بزرگ شده رگ های خونی در کیسه بیضه که دمای بیضه ها را افزایش می دهد، که می تواند منجر به تولید کم اسپرم شود)، داشتن بیماری ژنتیکی سندرم کلاین فلتر و هر چیزی که سطح هورمون های LH و FSH را کاهش می دهد، مانند یک تومور هیپوفیز بیماری های مزمن، سلامت کلی ضعیف، چاقی، برخی داروها و سوء مصرف مواد نیز ممکن است تولید اسپرم و باروری را کاهش دهند.

عفونت اسپرم چیست و چه علایمی دارد؟

عفونت اسپرم شرایطی است که در آن میکروارگانیسم‌های مضر مانند باکتری یا ویروس، منی و/یا دستگاه تناسلی مرد را آلوده می‌کنند. عفونت اسپرم می تواند بر کمیت و کیفیت اسپرم تأثیر بگذارد و منجر به ناباروری مردان یا کاهش باروری شود.

عفونت‌هایی که معمولاً بر دستگاه تناسلی مردان تأثیر می‌گذارند عبارتند از عفونت‌های مقاربتی (STIs) مانند کلامیدیا، سوزاک و HIV. عفونت های غیر مقاربتی مانند عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)، پروستاتیت (التهاب غده پروستات) و اپیدیدیمیت (التهاب اپیدیدیم، لوله ای که اسپرم را از بیضه ها حمل می کند) نیز می توانند باعث عفونت اسپرم شوند.

علائم عفونت اسپرم بسته به نوع عفونت و شدت آن می تواند متفاوت باشد. برخی از علائم رایج عبارتند از:

 • درد یا ناراحتی در هنگام ادرار یا انزال
 • تب، لرز یا علائمی شبیه آنفولانزا
 • تورم یا حساسیت در بیضه ها یا کیسه بیضه
 • ترشح غیر طبیعی از آلت تناسلی
 • کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ

در صورت عدم درمان، عفونت اسپرم می‌تواند منجر به عوارض جدی از جمله ناباروری مردان، درد مزمن لگنی و حتی عفونت‌های سیستمیک شود که می‌تواند زندگی را تهدید کند.

درمان عفونت اسپرم معمولاً شامل آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد ویروسی بسته به نوع عفونت است. در برخی موارد، مداخله جراحی ممکن است برای برداشتن بافت های عفونی یا اصلاح ناهنجاری های ساختاری ضروری باشد. اگر مشکوک به عفونت اسپرم یا علائم عفونت دستگاه تناسلی مردانه هستید، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

درمان ناباروری مردان چیست؟

درمان به علت آن بستگی دارد. این می تواند شامل جراحی برای ترمیم واریکوسل یا انسداد، تزریق هورمون یا استفاده از فناوری های کمک باروری باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

در حالی که نتایج غیرطبیعی شانس لقاح را کاهش می‌دهد، برخی از زوج‌هایی که نتایج ضعیفی در آزمایش‌های ناباروری دارند ممکن است با یا بدون کمک باردار شوند و آنهایی که نتایج ظاهراً خوب دارند ممکن است مشکلاتی را تجربه کنند.

عوامل متعددی می توانند بر تعداد اسپرم یا سایر مقادیر تجزیه و تحلیل مایع منی تأثیر بگذارند، از جمله استفاده از الکل، تنباکو، کافئین، بسیاری از داروهای تفریحی و تجویزی (مانند سایمتیدین)، و برخی داروهای گیاهی مانند خار مریم

عوامل موثر بر کمیت و کیفیت اسپرم

عوامل موثر بر کمیت و کیفیت اسپرم

در سایت Cleveland Clinic در مورد آنالیز مایع منی بیشتر بخوانید:

تجزیه و تحلیل مایع منی به حجم و کیفیت اسپرم مرد می پردازد. این یکی از اولین گام ها برای تشخیص مشکلات باروری مردان است. این آزمایش همچنین نشان می دهد که آیا وازکتومی موفقیت آمیز بوده است یا خیر. تجزیه و تحلیل مایع منی شامل جمع آوری نمونه منی و ارزیابی آن در آزمایشگاه است.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Fructose, Semen. Quest Diagnostics. Available online at http://www.questdiagnostics.com/testcenter/BUOrderInfo.action?tc=22954R&labCode=QER. Accessed January 2017.

(©1995-2013). Pyospermia. Cleveland Clinic. Available online at http://my.clevelandclinic.org/health/articles/pyospermia. Accessed January 2017.

Nioppoldt, T. B. (2015 March 25). Is a home sperm test useful? Mayo Clinic. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/home-sperm-test/AN02181. Accessed January 2017.

Rebar, R. W., et al. (Revised 2015 August). Sperm disorders. Merck Manual Professional Version. Available online at http://www.merckmanuals.com/professional/gynecology-and-obstetrics/infertility/sperm-disorders. Accessed January 2017.

Mayo Clinic Staff. (2015 August 11). Male infertility: Causes. Mayo Clinic. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/male-infertility/DS01038/DSECTION=causes. Accessed January 2017.

Miller, S. (Reviewed 2016 March 28). Semen analysis. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003627.htm. Accessed January 2017.

Faraj, K. (Updated 2016 June 7). Male infertility workup. Medscape. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/436829-workup. Accessed January 2017.

Jeelani, R. and Bluth, M. H. Reproductive function and pregnancy, in Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods, 23rd ed. McPherson R.A., Pincus M.R., eds. Elsevier Sanders:Philadelphia. Pp 400-415, 2017.

(©2017) Mayo Medical Laboratories. Post Vasectomy Check, Semen. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/9205. Accessed February 2017.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 22nd ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2011, Pp 406-407.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 843-845.

MayoClinic.com. Male infertility: Causes. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/male-infertility/DS01038/DSECTION=causes. Accessed September 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

4 دیدگاه

 1. Avatar
  محسن 14 تیر 1401 در 8:26 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام آیا رژیم غذایی در سلامت اسپرم ها تاثیر دارد؟

  • Avatar
   ادمین 14 تیر 1401 در 9:13 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر
   بله نوع تغذیه قطعاً بر روی کیفیت اسپرم، تعداد و میزان باروری شما میتونه تاثیر گذار باشه
   مثلاً استفاده از مواد دخانیات یا غذاهای فست فود یا مواد شیمیایی میتونه تاثیر مستقیم منفی در کیفیت اسپرم ها داشته باشد، اما استفاده از غذاهای پر پروتئین، گیاهی، مولتی ویتامین ها و غذاهای سالم در کیفیت بهتر اسپرم تاثیر بسزایی خواهد داشت

 2. Avatar
  رسول 14 تیر 1401 در 8:30 ب.ظ - پاسخ دادن

  من شهرستان آزمایش اسپرم انجام دادم گفتن مشکل داری ولی اومدم تهران همون آزمایش رو تکرار کردم گفتن مشکلی نیست حالا با توجه به اینکه من ۳ ساله اقدام به بچه دار شدن کردم واتفاق نیفتاده به کدوم جواب اکتفا کنم؟

  • Avatar
   ادمین 14 تیر 1401 در 9:22 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر
   آزمایش اسپرم، بسیار تحت تاثیر شرایط تغذیه استرس و مهمتر از همه مهمتر نحوه نمونه گیری است.
   اگر نمونه گیری بر اساس پروتکل های ابلاغی، از طرف آزمایشگاه انجام نشود، قاعدتاً تاثیر مستقیمی در نتایج شما خواهد داشت. به خاطر همین در کتاب‌های مرجع گفته شده شما باید به صورت متوالی دو بار پشت سر هم و در یک آزمایشگاه تست رو انجام بدید، که بتوان نتیجه را با هم دیگه مقایسه کنید.
   با توجه به اینکه نتایج آزمایش شما در دو آزمایشگاه با هم دیگر متفاوت است، و بعد سه سال تلاش می کند موفق به بچه دار شدن، نشدید. در یک آزمایشگاه سوم با اساس رعایت کلیه اصول آزمایش رو تکرار کنید اگه نتیجه به هر کدوم از آزمایش هایی قبلیتون نزدیکتر بود میتونید دو تا از صحت آزمایش را به صورت ملاک قرار بدی.د البته پزشک معالج هم حتماً راهنماییتون خواهد کرد توی این موضوع.

ثبت دیدگاه

Go to Top