دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
روتاویروس | Rotavirus

روتاویروس (Rotavirus) یک ویروس بسیار مسری است که باعث گاستروانتریت می شود که التهاب معده و روده است. این ویروس در درجه اول بر نوزادان و کودکان خردسال تأثیر می گذارد، اما می تواند بزرگسالان را نیز درگیر کند. روتاویروس از طریق تماس با مواد مدفوع یک فرد آلوده یا از طریق تماس با سطوح آلوده منتقل می شود.

علائم عفونت روتاویروس معمولاً شامل تب، استفراغ و اسهال آبکی است که در صورت عدم درمان مناسب می تواند منجر به کم آبی بدن شود. در حالی که بیشتر موارد روتاویروس خود محدود شونده هستند و بدون درمان برطرف می شوند، موارد شدید ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تزریق مایعات داخل وریدی داشته باشند.

در حال حاضر چندین واکسن برای روتاویروس موجود است که نشان داده شده است که در پیشگیری از موارد شدید این بیماری موثر است. علاوه بر این، اقدامات بهداشتی خوب مانند شستن منظم دست ها می تواند به جلوگیری از گسترش روتاویروس کمک کند.

چرا آزمایش روتاویروس (Rotavirus) درخواست می شود؟

 • برای تشخیص عفونت های ناشی از روتاویروس (Rotavirus) درخواست می شود.
 • بررسی بیماران مبتلا به اسهال به ویژه نوزادان، سالمندان و بیماران مبتلا به نقص ایمنی
 • بررسی اسهال بیمارستانی

چه زمانی آزمایش روتاویروس (Rotavirus) بایستی انجام شود؟

آزمایش برای این روتاویروس ممکن است تحت شرایط مختلفی توصیه شود:

 • عفونت روتاویروس می تواند علائمی مانند اسهال شدید، استفراغ، درد شکم، تب و کم آبی بدن را ایجاد کند. علائم معمولاً در عرض دو روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند و می توانند چندین روز ادامه داشته باشند. اسهال ناشی از روتاویروس اغلب آبکی، مکرر و ممکن است حاوی مخاط یا خون باشد.
 • توجه به این نکته ضروری است که همه موارد اسهال نیازی به آزمایش روتاویروس ندارند و پزشک هنگام تشخیص و تعیین درمان، عوامل دیگری مانند سابقه سفر، قرار گرفتن در معرض غذا یا آب آلوده و سایر شرایط پزشکی را در نظر می گیرد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش روتاویروس (Rotavirus):

 • ظرف/لوله:ظرف مدفوع
 • نوع نمونه: نمونه مدفوع (ترجیحا تازه)
ظروف مورد نیاز برای آزمایش کشت مدفوع

ظروف مورد نیاز برای آزمایش روتاویروس (Rotavirus)

شرایط نگهداری دمایی نمونه برای آزمایش روتاویروس (Rotavirus)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

 روش های آزمایشگاهی تشخیص روتاویروس (Rotavirus):

ایمونواسی آنزیمی (EIA) یا سنجش ایمونوسوربنت پیوندی با آنزیم (ELISA):

این دو متد روش های آزمایشگاهی پرکاربرد برای تشخیص روتا ویروس هستند. این ها بر اساس اصل استفاده از آنتی بادی های مخصوص روتاویروس برای شناسایی ویروس در نمونه های مدفوع است. در اینجا شرح گام به گام روش EIA/ELISA برای تشخیص روتا ویروس آورده شده است:

 • جمع آوری و آماده سازی نمونه: نمونه های مدفوع از بیماران مشکوک به عفونت روتاویروس جمع آوری می شود. سپس نمونه ها برای حذف ذرات معلق پردازش می شوند و با محلول بافر رقیق می شوند.
 • پوشش صفحه چاهک: یک صفحه میکروتیتر 96 چاهکی با آنتی بادی های مونوکلونال مخصوص روتاویروس پوشانده شده است. سپس پلیت انکوبه می شود تا آنتی بادی ها به پلیت متصل شوند.
 • افزودن نمونه: نمونه مدفوع رقیق شده به چاهک های صفحه میکروتیتر اضافه می شود. سپس صفحه انکوبه می شود تا ویروس به آنتی بادی های بی حرکت متصل شود.
 • افزودن آنتی بادی آشکارساز: یک آنتی بادی ثانویه که با آنزیمی مانند پراکسیداز ترب کوهی (HRP) نشاندار شده است، به چاهک ها اضافه می شود. این آنتی بادی روتاویروس را می شناسد و به آن متصل می شود و با ویروس کمپلکس تشکیل می دهد.
 • افزودن سوبسترا: یک سوبسترا که با آنزیم واکنش می دهد به چاهک ها اضافه می شود. سوبسترا معمولاً یک ترکیب بی رنگ است که توسط آنزیم به یک محصول رنگی تبدیل می شود. میزان فعالیت آنزیم در چاه با مقدار ویروس موجود در نمونه نسبت مستقیم دارد.
 • خواندن نتایج: شدت رنگ ایجاد شده در هر چاه با استفاده از اسپکتروفتومتر اندازه گیری می شود. هر چه مقدار جذب بیشتر باشد، مقدار روتا ویروس موجود در نمونه بیشتر است.

این روش برای تشخیص روتا ویروس بسیار حساس و اختصاصی است. این یک روش سریع و مقرون به صرفه است که می تواند برای تشخیص عفونت روتا ویروس در بیماران مبتلا به گاستروانتریت حاد استفاده شود.

روش آگلوتیناسیون لاتکس (Latex agglutination):

آگلوتیناسیون لاتکس یکی دیگر از روش های آزمایشگاهی برای تشخیص روتا ویروس در نمونه های مدفوع است. این بر اساس اصل استفاده از ذرات لاتکس پوشیده شده با آنتی بادی هایی است که مخصوص روتاویروس هستند. در اینجا توضیح گام به گام روش آگلوتیناسیون لاتکس برای تشخیص روتاویروس آورده شده است:
 • جمع آوری و آماده سازی نمونه: نمونه های مدفوع از بیماران مشکوک به عفونت روتا ویروس جمع آوری می شود. سپس نمونه ها برای حذف ذرات معلق پردازش می شوند و با محلول بافر رقیق می شوند.
 • آماده سازی آنتی ژن: به موازات آن، آنتی ژن روتا ویروس با رشد ویروس در کشت سلولی و خالص سازی آن با استفاده از تکنیک های مختلفی مانند اولتراسانتریفیوژ، کروماتوگرافی ستونی یا اولترافیلتراسیون تهیه می شود. سپس آنتی ژن خالص شده از طریق فرآیندی به نام حساسیت به دانه های لاتکس (معمولا پلی استایرن) متصل می شود.
 • سنجش آگلوتیناسیون لاتکس: حجم کمی از سوسپانسیون دانه های لاتکس پوشش داده شده با آنتی ژن روتاویروس با حجم مساوی از مایع رویی نمونه مدفوع آماده شده مخلوط می شود. سپس مخلوط به آرامی هم زده می شود و برای هر گونه تجمع یا تجمع دانه های لاتکس مشاهده می شود.
 • مشاهده برای آگلوتیناسیون: اسلاید برای حضور آگلوتیناسیون مشاهده می شود، که زمانی رخ می دهد که ذرات لاتکس پوشش داده شده به روتاویروس در نمونه متصل شوند. آگلوتیناسیون منجر به تشکیل توده ها یا توده های قابل مشاهده از ذرات لاتکس می شود که به راحتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.
 • خواندن نتایج: وجود آگلوتیناسیون نشان دهنده وجود روتاویروس در نمونه است. همچنین ممکن است از درجه آگلوتیناسیون برای تخمین مقدار روتا ویروس موجود در نمونه استفاده شود.

روش آگلوتیناسیون لاتکس (Latex agglutination)این روش ساده، سریع و مقرون به صرفه است. حساسیت کمتری نسبت به روش‌های دیگر مانند EIA/ELISA یا RT-PCR است، اما می‌توان از آن به عنوان یک آزمایش غربالگری برای عفونت روتا ویروس استفاده کرد. اگر آزمایش مثبت باشد، ممکن است آزمایش‌های تأییدی دیگری برای تأیید تشخیص انجام شود.

روش واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (RT-PCR):

RT-PCR یک تکنیک مولکولی است که می تواند برای تشخیص روتا ویروس در نمونه های بالینی استفاده شود. این شامل تبدیل RNA ویروسی به DNA مکمل (cDNA) توسط آنزیم ترانس کریپتاز معکوس و به دنبال آن تقویت cDNA با استفاده از پرایمرهای واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) مخصوص روتا ویروس است.

در اینجا مراحل مربوط به روش RT-PCR برای تشخیص روتا ویروس آمده است:

 • جمع آوری نمونه: اولین مرحله شامل جمع آوری نمونه مدفوع از بیمار مشکوک به عفونت روتا ویروس است.
 • استخراج RNA: نمونه مدفوع سپس برای استخراج RNA ویروسی با استفاده از کیت های استخراج RNA تجاری موجود پردازش می شود. RNA استخراج شده باید از کیفیت و کمیت کافی برای مراحل بعدی برخوردار باشد.
 • رونویسی معکوس: سپس RNA استخراج شده با آنزیم ترانس کریپتاز معکوس و مجموعه ای از آغازگرهای خاص که به توالی RNA هدف روتا ویروس متصل می شوند، مخلوط می شود. این منجر به سنتز cDNA از الگوی RNA ویروسی می شود.
 • تقویت PCR: سپس cDNA با استفاده از پرایمرهای PCR مخصوص روتا ویروس تکثیر می شود. این آغازگرها به توالی‌های مکمل که در کنار ناحیه هدف cDNA قرار دارند متصل می‌شوند و فرآیند همانندسازی را آغاز می‌کنند. واکنش PCR شامل cDNA الگو، dNTPs، Taq پلیمراز و محلول بافر است. مخلوط واکنش تحت چندین چرخه گرمایش و خنک سازی قرار می گیرد. هر چرخه شامل دناتوره کردن، بازپخت و گسترش رشته‌های DNA است که منجر به افزایش تصاعدی تعداد کپی‌های توالی DNA هدف می‌شود.
 • تشخیص و تجزیه و تحلیل: سپس محصولات تقویت شده توسط الکتروفورز ژل یا روش های دیگر مانند سیستم های تشخیص مبتنی بر فلورسانس شناسایی و تجزیه و تحلیل می شوند. وجود یک نوار خاص به اندازه مورد انتظار روی ژل نشان دهنده وجود عفونت روتاویروس در بیمار است. مقدار محصول تقویت شده را می توان با استفاده از تکنیک های Real-time PCR که تخمین کمی از بار ویروسی در نمونه مدفوع را ارائه می دهد، اندازه گیری کرد.

نکته: یکی از ژن‌های مورد هدف معمول در سنجش RT-PCR روتاویروس، ژن VP6 است که پروتئین کپسید داخلی ویروس را کد می‌کند و در بین سویه‌های مختلف روتاویروس بسیار محافظت می‌شود. سایر ژن های بالقوه ای که می توانند مورد هدف قرار گیرند عبارتند از VP1، VP2، VP3 و NSP3. با این حال، انتخاب ژن به عوامل متعددی از جمله ویژگی و حساسیت آزمایش و همچنین هدف آزمایش بستگی دارد.

روش واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (RT-PCR)به طور کلی، روش RT-PCR یک تکنیک بسیار حساس و اختصاصی برای تشخیص روتا ویروس در نمونه های بالینی است. این می تواند سطوح بسیار پایین RNA ویروسی را در نمونه تشخیص دهد و به ویژه برای تشخیص گاستروانتریت حاد ناشی از روتاویروس مفید است. با این حال، برای انجام آزمایش به تجهیزات تخصصی و پرسنل آموزش دیده نیاز دارد، که ممکن است کاربرد آن را در تنظیمات با منابع محدود محدود کند.

روش میکروسکوپ الکترونی (EM):

میکروسکوپ الکترونی یک تکنیک تصویربرداری قدرتمند است که می تواند برای تجسم نمونه های بیولوژیکی در بزرگنمایی و وضوح بالا استفاده شود. در مورد روتا ویروس می توان از میکروسکوپ الکترونی برای شناسایی ذرات ویروس در نمونه استفاده کرد.

برای تهیه نمونه برای میکروسکوپ الکترونی، اولین گام به دست آوردن یک نمونه بالینی یا محیطی حاوی روتا ویروس مشکوک است. سپس نمونه با چندین دور سانتریفیوژ، فیلتراسیون و رسوب برای حذف مواد ناخواسته و تغلیظ ذرات ویروس خالص می‌شود.

هنگامی که نمونه غلیظ شد، مقدار کمی از آن را روی یک لایه نازک از مواد نگهدارنده قرار داده و اجازه دهید تا خشک شود. این ماده پشتیبان معمولاً از موادی مانند کربن یا فرموار ساخته می‌شود که از نظر الکترون شفاف هستند و سطحی پایدار برای نمونه فراهم می‌کنند.

سپس نمونه آماده شده در یک میکروسکوپ الکترونی بارگذاری می شود که به جای نور از یک پرتو الکترون برای تصویربرداری از نمونه استفاده می کند. الکترون ها توسط یک سری عدسی و آشکارساز بر روی نمونه متمرکز می شوند که تصاویر حاصل را می گیرند.

هنگامی که پرتو الکترونی با نمونه تعامل می کند، بسته به چگالی و ترکیب ماده ای که با آن مواجه می شود، در جهات مختلف پراکنده می شود. این پراکندگی باعث ایجاد کنتراست در تصویر نهایی می شود و به اجزای مختلف نمونه اجازه می دهد تا از یکدیگر متمایز شوند.

در مورد روتا ویروس، ذرات ویروس به صورت ساختارهای کروی یا بیضوی با قطر تقریباً 70 نانومتر ظاهر می شوند. این ذرات بسته به غلظت ویروس در نمونه ممکن است به صورت خوشه یا زنجیره ای مرتب شوند. با تجزیه و تحلیل اندازه، شکل و توزیع این ذرات، می توان وجود روتا ویروس را در نمونه تایید کرد.

روش میکروسکوپ الکترونی (EM)

روش میکروسکوپ الکترونی (EM) برای تشخیص روتاویروس

به طور کلی، میکروسکوپ الکترونی یک تکنیک بسیار حساس و خاص برای شناسایی ویروس هایی مانند روتا ویروس است. در حالی که انجام آن به تجهیزات و تخصصی از جمله میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) نیاز دارد، می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد ساختار و مورفولوژی ذرات ویروس ارائه دهد که از طریق روش های دیگر به دست نمی آید.

روش کشت سلولی (cell culture):

کشت سلولی یک تکنیک پرکاربرد برای تشخیص روتا ویروس در نمونه های بالینی و محیطی است. این شامل رشد روتا ویروس در یک نوع تخصصی از کشت سلولی است که به ویروس اجازه تکثیر و ایجاد علائم قابل مشاهده عفونت را می دهد.

در اینجا مراحل مربوط به روش کشت سلولی برای تشخیص روتا ویروس وجود دارد:

 • دریافت نمونه بالینی یا محیطی: نمونه ای از منبع مشکوک انتقال روتاویروس، مانند نمونه مدفوع از یک فرد آلوده، جمع آوری می شود.
 • کشت سلولی را آماده کنید: تک لایه ای از سلول ها، معمولاً سلول های کلیه میمون سبز آفریقایی (Vero) یا سلول های اپیتلیال روده انسان (HT-29) که از بافت سرطان روده بزرگ انسانی مشتق شده اند، روی یک ظرف پلاستیکی استریل در یک محیط رشد غنی از مواد مغذی رشد می کنند.
 • تلقیح: نمونه به کشت سلولی اضافه می شود و اجازه داده می شود تا برای مدتی، معمولاً 30 دقیقه تا یک ساعت، انکوبه شود تا ذرات ویروس به سلول های میزبان بچسبند.
 • انکوباسیون: سپس کشت سلولی تلقیح شده در دمای 37 درجه سانتی گراد با 5 درصد CO2 به مدت چند روز انکوبه می شود و در این مدت ویروس در داخل سلول ها تکثیر می شود و علائم قابل مشاهده عفونت ایجاد می کند.
 • مشاهده: پس از دوره انکوباسیون، کشت سلولی در زیر میکروسکوپ برای علائم اثرات سیتوپاتیک (CPE)، مانند گرد شدن سلول، جدا شدن یا تشکیل سنسیشیال که نشان دهنده عفونت روتاویروس است، مشاهده می شود.
 • تایید: پس از مشاهده CPE، وجود روتاویروس با استفاده از آزمایش‌های اضافی، مانند سنجش ایمنی آنزیمی (EIAs) یا واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) تایید می‌شود.

موارد زیر برخی از اثرات سیتوپاتیک رایج مرتبط با عفونت روتا ویروس هستند:

 • گرد شدن سلول: سلول های آلوده اغلب گرد شده و از ته ظرف کشت سلول جدا می شوند.
 • تشکیل سنسیتیال: سلول‌های آلوده ممکن است با هم ترکیب شوند و سینسیتیوم‌های بزرگ و چند هسته‌ای را تشکیل دهند.
 • جدا شدن سلول: سلول های آلوده می توانند از تک لایه جدا شده و آزادانه در محیط رشد شناور شوند.
 • ایجاد واکوئل: سلول های آلوده ممکن است واکوئل های بزرگ و شفاف در سیتوپلاسم ایجاد کنند.
 • دژنراسیون دانه ای: سلول های آلوده می توانند به دلیل تجمع ذرات ویروسی در سیتوپلاسم ظاهری دانه ای پیدا کنند.
اثرات سیتوپاتیک (CPE) در کشت سلولی برای تشخیص روتاویروس

اثرات سیتوپاتیک (CPE) در کشت سلولی روتاویروس

به طور کلی، روش کشت سلولی یک تکنیک حساس و اختصاصی برای تشخیص روتا ویروس است، اگرچه می تواند زمان بر باشد و برای انجام آن نیاز به تجهیزات و تخصص تخصصی دارد. با این حال، برای شناسایی و شناسایی گونه‌های مختلف روتاویروس مفید است که می‌تواند مداخلات بهداشت عمومی و تلاش‌های توسعه واکسن را گسترش دهد.

روش مرجع برای تشخیص روتاویروس میکروسکوپ الکترونی است که شامل بررسی نمونه های مدفوع زیر میکروسکوپ الکترونی برای شناسایی ذرات ویروس است. اما این روش به دلیل هزینه بالا و الزامات فنی معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد.

روش ارجح برای تشخیص روتاویروس در حال حاضر واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (RT-PCR) است که می تواند ویروس را در نمونه های مدفوع با حساسیت و ویژگی بالا شناسایی کند. روش‌های دیگری مانند سنجش ایمنی آنزیمی (EIA) و آزمایش‌های سریع آنتی‌ژن نیز در دسترس هستند، اما ممکن است در مقایسه با RT-PCR حساسیت کمتری داشته باشند.

آمادگی قبل از انجام آزمایش روتاویروس (Rotavirus):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد.

چه چیزی در آزمایش روتاویروس (Rotavirus) ویروس مورد بررسی قرار می گیرد؟

روتاویروس یک ویروس RNA است که متعلق به خانواده Reoviridae است. روتاویروس نوعی ویروس است که باعث گاستروانتریت، التهاب معده و روده می شود. این یکی از شایع ترین علل اسهال شدید در نوزادان و کودکان خردسال در سراسر جهان است.

روتاویروس یک ویروس بدون پوشش با ژنومی متشکل از 11 بخش RNA دو رشته ای (dsRNA) است که درون یک کپسید پروتئینی محصور شده است. کپسید از دو لایه پروتئین تشکیل شده است، یک لایه بیرونی از پروتئین های VP7 و VP4 که به ترتیب سروتیپ های G و P را تعیین می کنند و یک لایه داخلی از پروتئین VP6 تشکیل شده است. ژنوم ویروسی شش پروتئین ساختاری (VP1-VP4، VP6 و VP7) و شش پروتئین غیرساختاری (NSP1-NSP5/6) را کد می کند.

هر بخش dsRNA ژنوم روتاویروس یک پروتئین را کد می کند، به جز بخش دهم که به دلیل همپوشانی قاب خواندن، دو پروتئین را کد می کند. بخش های ژنوم به ترتیب زیر مرتب شده اند: 3′-VPg-VP1-VP2-VP3-VP4-VP5-VP6-VP7-NSP1-NSP2-NSP3-NSP4/NSP5-5′.

ساختار ژنومی روتا ویروس

ساختار ژنومی روتا ویروس

روتاویروس ها قطری در حدود 70 نانومتر دارند که تجسم آنها را در میکروسکوپ نوری معمولی دشوار می کند. با این حال، آنها را می توان با میکروسکوپ الکترونی تجسم کرد و اغلب به شکل چرخ یا مانند “چرخ پره ای” توصیف می شود. ترکیبی از ساختارهای فیزیکی و ژنومی منحصر به فرد آنها به روتاویروس اجازه می دهد تا باعث ایجاد گاستروانتریت شدید در انسان و حیوانات شود.

ساختار پروتئینی و ژنومیم روتاویروس

ساختار پروتئینی و ژنومیم روتاویروس

روتاویروس ها بر اساس وجود عوامل تعیین کننده آنتی ژنی مختلف بر روی سطح خود، در درجه اول پروتئین های VP7 و VP4 طبقه بندی می شوند. پروتئین VP7 بیشتر به انواع G و پروتئین VP4 به انواع P طبقه بندی می شود، با ترکیبات مختلف این دو پروتئین منجر به سویه های روتاویروس مجزا می شود.

در حال حاضر 36 نوع G و 51 نوع P وجود دارد که می توانند صدها گونه مختلف روتاویروس را تشکیل دهند. با این حال، همه ترکیبات ممکن در طبیعت مشاهده نشده اند و همه ترکیبات به یک اندازه رایج نیستند. علاوه بر انواع G و P، سایر پروتئین‌های روتا ویروس مانند VP6 و NSP4 را می‌توان برای طبقه‌بندی بیشتر استفاده کرد، اگرچه این پروتئین‌ها کمتر از تایپ G و P استفاده می‌شوند. به طور کلی، طبقه بندی روتاویروس ها برای درک اپیدمیولوژی و تکامل این ویروس ها و همچنین برای توسعه واکسن ها و درمان های موثر مهم است.

ساختار ویریون روتا ویروس

ساختار ویریون روتا ویروس

پاتوژنز روتاویروس:

پاتوژنز روتاویروس زمانی آغاز می شود که ویروس از طریق دهان وارد بدن شده و سلول های پوششی روده کوچک را آلوده کند. گیرنده اولیه روتاویروس یک مولکول کربوهیدراتی است که به عنوان آنتی ژن گروه خونی (HBGA) شناخته می شود. به طور خاص، ویروس به باقی مانده های اسید سیالیک انتهایی آنتی ژن های نوع A، B و H در خانواده HBGA متصل می شود. و از طریق اندوسیتوز با واسطه گیرنده وارد سلول می شود. پس از داخل شدن سلول، کپسید ویروسی تحت تجزیه قرار می گیرد و ژنوم RNA ویروسی را در سیتوپلاسم آزاد می کند.

Hsc70 عضوی از خانواده پروتئین های شوک حرارتی است که با تسهیل ورود ویروس به سلول های میزبان، نقش مهمی در پاتوژنز روتاویروس ایفا می کند (hsc70 علاوه بر نقشی که در ورود ویروس دارد، در تنظیم تکثیر و مونتاژ ویروس نیز نقش دارد. با پروتئین غیر ساختاری ویروسی NSP2 که در تشکیل ویروپلاسم‌ها نقش دارد، تعامل دارد و ممکن است در تثبیت این پروتئین و ترویج تکثیر موثر ویروس نقش داشته باشد).

سپس، RNA ویروسی توسط RNA پلیمراز وابسته به RNA ویروسی به RNA های پیام رسان (mRNAs) رونویسی می شود. سپس این mRNA ها توسط ریبوزوم های سلول میزبان به پروتئین های ویروسی ترجمه می شوند.

پروتئین های ویروسی تازه سنتز شده در ذرات ویروس نابالغ به نام ویروپلاسم ها جمع می شوند که به عنوان مکان هایی برای تکثیر RNA ویروسی و تجمع بیشتر ویریون های بالغ عمل می کنند.

روتاویروس های تازه تولید شده از سلول های روده از طریق دو مکانیسم لیز و جوانه زدن آزاد می شوند.

 • در طول فرآیند لیز، ذرات ویروسی به تعداد زیاد در داخل سلول میزبان تجمع می یابند تا زمانی که غشای سلولی پاره شود و ویریون ها را در فضای خارج سلولی آزاد می کند. این فرآیند منجر به مرگ سلول عفونی می شود و می تواند پاسخ التهابی را در بافت اطراف ایجاد کند.
 • در مقابل، جوانه زدن مکانیسم کنترل شده تری برای انتشار ویروس است. در این فرآیند، ویریون‌های بالغ از غشای سلول میزبان خارج می‌شوند و در حین انجام این کار، پوشش بیرونی خود را به دست می‌آورند. این پوشش از غشای سلول میزبان مشتق شده و حاوی گلیکوپروتئین های ویروسی است که به اتصال ویروس و ورود به سلول های میزبان جدید کمک می کند.
پاتوژنز روتاویروس

پاتوژنز روتاویروس

تکثیر این ویروس در سلول های اپیتلیال روده کوچک منجر به التهاب و آسیب به پوشش روده می شود. این آسیب می تواند منجر به از دست دادن آب و الکترولیت ها شود که منجر به اسهال، استفراغ و کم آبی بدن شود.

بیماریزایی روتاویروس از توانایی آن در تولید سموم و مرگ سلولی در اپیتلیوم روده ناشی می شود که منجر به تخریب پرزهای روده و سوء جذب مواد مغذی می شود. علاوه بر این، عفونت روتاویروس می تواند منجر به کاهش عملکرد سیستم ایمنی در روده شود که می تواند افراد را مستعد ابتلا به عفونت های ثانویه کند.

چندین پروتئین تولید شده توسط روتاویروس وجود دارد که نقش های مختلفی در فرآیند عفونت ایفا می کنند. مهمترین آنها پروتئین پیوست ویروسی (VP4) و پروتئین ویروسی (VP7) هستند. VP4 مسئول اتصال به گیرنده های سطحی سلول های اپیتلیال است، در حالی که VP7 به ویروس کمک می کند تا با تشکیل یک لایه بیرونی محافظ در اطراف آن، از سیستم ایمنی فرار کند.

پروتئین دیگری که توسط روتاویروس تولید می شود NSP4 است که نشان داده شده است که برای سلول های اپیتلیال سمی است. عملکرد اولیه NSP4 این است که به عنوان یک انتروتوکسین عمل کند که با تغییر نفوذپذیری سلول های اپیتلیال روده باعث ایجاد اسهال می شود.

نشان داده شده است که NSP4 ترشح یون های کلرید را در روده تحریک می کند که منجر به از دست دادن آب و اسهال می شود. علاوه بر این، NSP4 همچنین می‌تواند باعث آپوپتوز یا مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی در سلول‌های اپیتلیال روده شود که می‌تواند یکپارچگی سد روده را مختل کند.

مطالعات همچنین نشان داده اند که NSP4 ممکن است در تعدیل پاسخ ایمنی میزبان در طول عفونت روتاویروس نقش داشته باشد. نشان داده شده است که از تولید اینترفرون، یک سایتوکین ضد ویروسی کلیدی، که ممکن است به توانایی روتاویروس برای فرار از سیستم ایمنی میزبان کمک کند، جلوگیری می کند.

نقش NSP4 در پاتوژنز روتاویروس

نقش NSP4 در پاتوژنز روتاویروس

بیماری زایی و علائم عفونت با روتاویروس:

عفونت روتاویروس بسته به سن و وضعیت سلامتی فرد مبتلا می‌تواند طیفی از علائم، از خفیف تا شدید را ایجاد کند. دوره نهفتگی روتاویروس معمولاً بین 1 تا 3 روز است و پس از آن معمولاً علائم ظاهر می شوند.

علائم شایع عفونت روتاویروس عبارتند از:

 • اسهال: علامت بارز عفونت روتاویروس اسهال آبکی است که معمولاً 3 تا 8 روز طول می کشد. اسهال ممکن است با حالت تهوع، استفراغ و درد شکم همراه باشد.
 • کم آبی بدن: در کودکان خردسال و نوزادان، عفونت روتاویروس می تواند منجر به کم آبی بدن شود که در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد. علائم کم آبی ممکن است شامل خشکی دهان، گودی چشم، کاهش برون ده ادرار و بی حالی باشد.
 • تب: بسیاری از افراد مبتلا به عفونت روتاویروس تب با درجه پایین، معمولاً کمتر از 38/9 درجه سانتیگراد دارند.
 • بی اشتهایی: از دست دادن اشتها یکی از علائم شایع عفونت روتاویروس در کودکان خردسال است. این ممکن است منجر به کاهش وزن یا عدم رشد شود.
 • علائم تنفسی: در برخی موارد، به ویژه در بزرگسالان، عفونت روتاویروس ممکن است باعث علائم تنفسی مانند سرفه، گلودرد و آبریزش بینی شود.

عفونت روتاویروس همچنین می تواند منجر به عوارض شود، به ویژه در جمعیت های آسیب پذیر مانند کودکان خردسال، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کم آبی بدن: همانطور که گفته شد، کم آبی یک خطر قابل توجه در کودکان خردسال مبتلا به عفونت روتاویروس است. می تواند منجر به عدم تعادل الکترولیت، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.
 • سوء تغذیه: موارد مزمن یا شدید عفونت روتاویروس ممکن است به دلیل کاهش جذب مواد مغذی و کاهش مصرف غذا منجر به سوء تغذیه شود.
 • عفونت های ثانویه: عفونت روتاویروس می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و افراد را مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی ثانویه مانند ذات الریه یا عفونت های دستگاه ادراری کند.

اپیدمیولوژی روتاویروس:

روتاویروس یک ویروس بسیار عفونی است که در درجه اول نوزادان و کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار می دهد. این عامل اصلی اسهال شدید در بین کودکان در سراسر جهان است که باعث مرگ حدود 215000 نفر در سال، بیشتر در کشورهای در حال توسعه می شود.

روتاویروس از طریق مدفوع دهانی پخش می شود، به این معنی که زمانی که افراد غذا یا آب آلوده به مواد مدفوع حاوی ویروس را بخورند، منتقل می شود. این ویروس همچنین می تواند از طریق تماس با سطوح یا اشیاء آلوده پخش شود.

اپیدمیولوژی روتاویروس بسته به عوامل مختلفی از جمله جغرافیا، وضعیت اجتماعی و اقتصادی و میزان واکسیناسیون متفاوت است. در کشورهای توسعه یافته، به دنبال معرفی واکسن های روتاویروس در بسیاری از برنامه های ایمن سازی ملی، بروز عفونت روتاویروس به طور قابل توجهی کاهش یافته است. با این حال، در کشورهای در حال توسعه که دسترسی به واکسن‌ها و آب تمیز محدود است، روتاویروس یکی از نگرانی‌های اصلی سلامت عمومی است.

به طور کلی، عفونت روتاویروس بیشتر در کودکان زیر 5 سال شایع است و بیشترین میزان بروز آن بین 6 ماهگی تا 2 سالگی است. این ویروس بسیار مسری است و شیوع آن می تواند در مکان هایی مانند مهدکودک ها، مدارس و بیمارستان ها رخ دهد.

درمان روتاویروس:

در حال حاضر هیچ درمان خاصی برای عفونت روتاویروس وجود ندارد و آنتی بیوتیک ها موثر نیستند زیرا روتاویروس یک عفونت ویروسی است. با این حال، مراقبت های حمایتی می تواند به مدیریت علائم عفونت روتاویروس و پیشگیری یا مدیریت عوارض کمک کند. در اینجا چند درمان رایج و استراتژی های مدیریتی برای عفونت روتاویروس آورده شده است:

 • درمان آبرسانی خوراکی (ORT): این شامل دادن مایعات و الکترولیت ها برای جایگزینی مایعات از دست رفته در اثر اسهال و استفراغ است. ORT مهمترین جنبه درمان است و می تواند به جلوگیری از کم آبی بدن کمک کند، که می تواند تهدید کننده زندگی در کودکان خردسال باشد.
 • داروهای ضد اسهال: در برخی موارد، داروهای ضد اسهال مانند لوپرامید یا بیسموت ساب سالیسیلات ممکن است برای کمک به کنترل اسهال استفاده شود. با این حال، این داروها فقط باید تحت راهنمایی پزشک معالج استفاده شوند، زیرا ممکن است برای نوزادان یا کودکان خردسال بی خطر نباشند.
 • مایعات داخل وریدی: در موارد شدید کم آبی ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تجویز مایعات داخل وریدی برای بازگرداندن تعادل مایعات و الکترولیت ها باشد.
 • حمایت تغذیه ای: نوزادان و کودکان خردسال مبتلا به اسهال شدید ممکن است به حمایت های تغذیه ای اضافی مانند شیر مادر، شیر خشک یا محلول های آبرسانی خوراکی حاوی گلوکز و الکترولیت نیاز داشته باشند.

علاوه بر این درمان ها، رعایت بهداشت مناسب برای جلوگیری از انتشار روتاویروس، به ویژه در محیط هایی که کودکان خردسال حضور دارند، مهم است. این شامل شستن مکرر دست ها، تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح و اجتناب از تماس نزدیک با افراد بیمار است. واکسیناسیون همچنین یک راه موثر برای جلوگیری از عفونت روتاویروس در کودکان خردسال است.

واکسن روتاویروس:

واکسن روشی ایمن و موثر برای پیشگیری از عفونت روتاویروس است، به ویژه در کودکان خردسال که در معرض خطر بیماری و عوارض شدید قرار دارند. در حال حاضر دو نوع واکسن روتاویروس موجود است:

 • واکسن‌های ضعیف شده زنده روتاویروس: این واکسن‌ها حاوی سویه‌های ضعیف یا ضعیف‌شده روتاویروس زنده هستند که سیستم ایمنی را تحریک کرده و در برابر عفونت‌های آینده محافظت می‌کنند. دو واکسن زنده ضعیف شده بسیار مورد استفاده RotaTeq و Rotarix هستند.
 • واکسن پروتئین نوترکیب روتاویروس: این واکسن فقط حاوی پروتئین های خاصی از پوشش بیرونی روتاویروس است که سیستم ایمنی را برای تولید آنتی بادی های محافظ تحریک می کند. واکسن پروتئین نوترکیب روتاویروس با نام تجاری RotaShield به فروش می رسد.

هر دو نوع واکسن به صورت خوراکی به صورت مایع، معمولاً از 2 ماهگی شروع می شود و دوز دوم چند هفته بعد تزریق می شود. واکسن ها معمولاً به خوبی تحمل می شوند و در برخی موارد عوارض جانبی خفیفی مانند تب، اسهال و استفراغ گزارش شده است. با این حال، مزایای واکسیناسیون بسیار بیشتر از خطرات بیماری و عوارض مرتبط با عفونت روتاویروس است. احتمال ابتلا به روتاویروس پس از واکسینه شدن وجود دارد، اما شدت علائم معمولاً خفیف‌تر از افراد واکسینه نشده است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‌کند که واکسیناسیون روتاویروس در تمام برنامه‌های ایمن‌سازی ملی، به‌ویژه در کشورهایی که نرخ بالای ابتلا و مرگ و میر مرتبط با روتاویروس دارند، گنجانده شود. واکسیناسیون همچنین برای مسافران مناطقی که روتاویروس بومی است و همچنین برای کارکنان مراقبت های بهداشتی که ممکن است در معرض ویروس باشند توصیه می شود.

سوالات متداول

آیا بزرگسالان هم می توانند به روتاویروس مبتلا شوند؟ اگر می توانند علایم آن چیست؟

بله، بزرگسالان ممکن است به روتاویروس آلوده شوند. علائم عفونت روتاویروس در بزرگسالان مشابه علائمی است که کودکان تجربه می کنند و شامل اسهال، استفراغ، تب، درد شکم، کم آبی بدن و از دست دادن اشتها می شود. با این حال، شدت علائم معمولاً در بزرگسالان خفیف‌تر از کودکان خردسال است. در برخی موارد، بزرگسالان ممکن است بدون علامت باشند یا فقط علائم خفیفی داشته باشند که ممکن است آنها را با حشره معده یا مسمومیت غذایی اشتباه بگیرند.

بزرگسالانی که در تماس نزدیک با کودکان یا در مراکز مراقبت های بهداشتی کار می کنند ممکن است در معرض خطر ابتلا به روتاویروس باشند. رعایت بهداشت و رعایت نکات احتیاطی برای جلوگیری از انتشار ویروس برای همه افراد مهم است. واکسن روتاویروس همچنین برای بزرگسالانی که قبلاً واکسینه نشده اند یا ممکن است در معرض خطر بالاتری برای علائم شدید باشند در دسترس است.

چگونه می توان از انتشار روتاویروس جلوگیری کرد؟

اقدامات زیر را می توان برای جلوگیری از انتشار روتاویروس انجام داد:

 • واکسیناسیون: واکسن روتاویروس برای نوزادان و کودکان خردسال برای جلوگیری از علائم شدید ویروس توصیه می شود.
 • شستن دست ها: شستن مکرر دست ها با آب گرم و صابون یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از انتشار روتاویروس است. دستها باید قبل از غذا خوردن، پس از استفاده از توالت، تعویض پوشک، یا تماس با فرد بیمار شسته شوند.
 • ضد عفونی کردن: سطوح و اشیایی که ممکن است آلوده به روتاویروس باشند باید مرتباً با استفاده از مواد ضدعفونی کننده موثر در برابر ویروس ها تمیز و ضدعفونی شوند.
 • از تماس نزدیک خودداری کنید: افرادی که به روتاویروس آلوده هستند برای جلوگیری از انتقال باید از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنند. آنها همچنین باید از محل کار، مدرسه یا مهدکودک تا بهبودی کامل در خانه بمانند.
 • از دستورالعمل های ایمنی مواد غذایی پیروی کنید: غذاها و نوشیدنی ها باید به درستی تهیه و نگهداری شوند تا از آلودگی به روتاویروس جلوگیری شود. میوه ها و سبزیجات خام باید قبل از مصرف کاملا شسته شوند.
 • بهداشت را رعایت کنید: پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه یا عطسه، دور انداختن دستمال های استفاده شده به درستی و اجتناب از دست زدن به صورت می تواند به جلوگیری از انتشار روتاویروس کمک کند.

با انجام این اقدامات پیشگیرانه، شیوع روتاویروس را می توان تا حد زیادی کاهش داد و به محافظت از افراد در برابر عفونت کمک کرد.

روتاویروس در محیط خارج از بدن چقدر دوام می آورد؟

روتاویروس بسته به شرایط محیطی می تواند چندین روز روی سطوح خارج از بدن زنده بماند. ویروس می تواند تا 10 روز یا بیشتر روی سطوح سخت مانند پلاستیک، فلز و شیشه عفونی بماند. روی سطوح متخلخل مانند پارچه و کاغذ، ویروس ممکن است برای مدت زمان کوتاه‌تری، معمولاً تا چند ساعت زنده بماند.

توجه به این نکته مهم است که توانایی روتاویروس برای زنده ماندن در خارج از بدن می تواند بر اساس عواملی مانند دما، رطوبت و نوع سطح متفاوت باشد. درجه حرارت و رطوبت بالاتر می تواند زمان بقای ویروس را کاهش دهد، در حالی که دماهای پایین تر و محیط های خشک تر می تواند زمان بقای آن را افزایش دهد.

برای جلوگیری از انتقال روتاویروس، رعایت بهداشت خوب و ضدعفونی کردن سطوحی که مکرراً لمس می شوند، با یک ضدعفونی کننده مؤثر که در برابر ویروس ها شناخته شده است، مهم است.

آیا می توان بیش از یک بار به روتاویروس مبتلا شد؟

بله، ممکن است بیش از یک بار به روتاویروس مبتلا شوید. در حالی که اکثر افراد پس از یک بار ابتلا به عفونت روتاویروس ایمنی پیدا می کنند، این ایمنی ممکن است طولانی مدت یا کامل نباشد تا در برابر عفونت های بعدی محافظت کند. علاوه بر این، چندین سویه روتاویروس وجود دارد و قرار گرفتن در معرض یک سویه لزوماً در برابر سویه های دیگر ایمنی ایجاد نمی کند.

عفونت مجدد با روتاویروس در کودکان خردسالی که هنوز پاسخ ایمنی قوی به ویروس ایجاد نکرده اند، شایع تر است، اما می تواند در افراد در هر سنی رخ دهد. افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، مانند افراد مبتلا به HIV/AIDS یا تحت شیمی درمانی، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عفونت مجدد باشند.

توجه به این نکته ضروری است که حتی اگر فردی قبلاً به روتاویروس مبتلا شده باشد، باز هم می تواند ویروس را از طریق مدفوع به دیگران منتقل کند حتی اگر خود علائم بیماری را نشان ندهد. انجام اقدامات بهداشتی و بهداشتی خوب می تواند به کاهش خطر انتقال و جلوگیری از گسترش روتاویروس کمک کند، صرف نظر از اینکه فردی قبلاً به این عفونت مبتلا بوده است یا خیر.

آیا عفونت روتاویروس کشنده است؟

بله، عفونت روتاویروس می تواند کشنده باشد، به ویژه در کودکان خردسال و نوزادان. روتاویروس عامل اصلی اسهال شدید و کم آبی در کودکان خردسال در سرتاسر جهان است که منجر به مرگ سالانه بیش از 200000 نفر می شود که بیشتر در کشورهای در حال توسعه با دسترسی محدود به مراقبت های بهداشتی است.

در کشورهای توسعه‌یافته، عفونت‌های روتاویروس عموماً شدت کمتری دارند، اما همچنان می‌توانند منجر به بستری شدن در بیمارستان و عوارض بالقوه کشنده در برخی موارد شوند. با این حال، استفاده گسترده از واکسن های روتاویروس به طور قابل توجهی میزان بروز و شدت عفونت های روتاویروس را در سطح جهان کاهش داده است.

روتاویروس چه تفاوتی با نوروویروس (Norovirus) دارد؟

روتاویروس و نوروویروس هر دو ویروس های بسیار مسری هستند که می توانند باعث گاستروانتریت شوند، وضعیتی که با التهاب معده و روده مشخص می شود. با این حال، چندین تفاوت کلیدی بین این دو ویروس وجود دارد:

 • انتقال: روتاویروس عمدتاً از طریق انتقال مدفوعی- دهانی منتقل می شود، به این معنی که از طریق تماس با مدفوع یا اشیاء آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. نوروویروس می‌تواند از راه‌های مشابهی منتقل شود، اما از طریق هوا نیز منتقل می‌شود و می‌تواند از طریق قطرات تولید شده در هنگام استفراغ فرد آلوده پخش شود.
 • علائم: علائم عفونت روتاویروس معمولاً شامل استفراغ، اسهال، تب و درد شکم است. نوروویروس می تواند علائم مشابهی ایجاد کند، اما ممکن است منجر به سردرد، درد عضلانی و خستگی نیز شود.
 • گروه های سنی تحت تاثیر: روتاویروس تمایل دارد کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه کودکان زیر 5 سال. نوروویروس می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، اما شیوع بیشتر در محیط های شلوغ مانند مدارس، کشتی های تفریحی، و خانه های سالمندان شایع است.
 • فصلی بودن: عفونت‌های روتاویروس معمولاً در طول ماه‌های زمستان در مناطق معتدل رخ می‌دهند، در حالی که شیوع نورو ویروس می‌تواند در تمام طول سال اتفاق بیفتد، اما در زمستان شایع‌تر است.
 • درمان: هیچ درمان خاصی برای روتاویروس یا نوروویروس وجود ندارد و هر دو به طور کلی با مراقبت‌های حمایتی مدیریت می‌شوند (مثلاً مایعات برای جلوگیری از کم‌آبی بدن). با این حال، واکسن‌هایی برای روتاویروس در دسترس هستند که می‌تواند خطر عفونت و شدت بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در حال حاضر هیچ واکسنی برای نوروویروس موجود نیست.

آیا حیوانات می توانند به روتاویروس آلوده شوند؟

بله، حیوانات ممکن است به روتاویروس آلوده شوند. روتاویروس یکی از علل شایع اسهال در بسیاری از گونه های حیوانات از جمله گاو، خوک، اسب، گوسفند، سگ و گربه است. در واقع، برخی از گونه‌های روتاویروس مختص گونه‌ها هستند، به این معنی که فقط انواع خاصی از حیوانات را آلوده می‌کنند.
در حیوانات جوان، عفونت‌های روتاویروس می‌تواند به‌ویژه شدید باشد و در صورت عدم درمان مناسب ممکن است منجر به کم‌آبی بدن و حتی مرگ شود. در دام، عفونت روتاویروس به دلیل کاهش نرخ رشد و کاهش تولید شیر می‌تواند اثرات اقتصادی قابل توجهی داشته باشد.

آیا روتاویروس در زمان های خاصی در سال شیوع دارد؟

بله، عفونت‌های روتاویروس عموماً در زمان‌های خاصی از سال، به‌ویژه در مناطق معتدل، شایع‌تر است. در این مناطق، عفونت‌های روتاویروسی بیشتر در طول ماه‌های زمستان رخ می‌دهند.

دلایل این فصلی بودن به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که به عوامل متعددی مرتبط است. برای مثال، دمای سردتر و هوای خشک‌تر در زمستان ممکن است بقا و انتقال ویروس را افزایش دهد، در حالی که تغییرات در رفتار انسان (به عنوان مثال، گذراندن زمان بیشتر در داخل خانه) نیز ممکن است نقش داشته باشد.

شایان ذکر است که در مناطق گرمسیری، عفونت‌های روتاویروس می‌تواند در تمام طول سال اتفاق بیفتد، به طوری که برخی از مناطق در طول فصل بارندگی اوج انتقال را تجربه می‌کنند. با این حال، زمان دقیق و فصلی عفونت روتاویروس می تواند بسته به منطقه و الگوهای آب و هوایی محلی متفاوت باشد.

در سایت Mayo Clinic در مورد روتا ویروس بیشتر بخوانید:

روتاویروس یک ویروس بسیار مسری است که باعث اسهال می شود. قبل از تولید واکسن، اکثر کودکان حداقل یک بار در سن 5 سالگی به ویروس آلوده شده بودند. اگرچه عفونت روتاویروس ناخوشایند است، اما معمولاً می توانید این عفونت را در خانه با مایعات اضافی برای جلوگیری از کم آبی درمان کنید. گاهی اوقات، کم آبی شدید نیاز به دریافت مایعات از طریق ورید (داخل وریدی) در بیمارستان دارد.

رعایت بهداشت، مانند شستن مرتب دست ها، مهم است. اما واکسیناسیون بهترین راه برای جلوگیری از عفونت روتاویروس است.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

برچسب ها:

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

 1. Estes MK (2001) Rotavirus and their replication. In: DM K, P H, editors. Fields Virology. Philadelphia: Lippincott Williams and Wilkins.
 2. Prasad BV, Wang GJ, Clerx JP, Chiu W (1988) Three-dimensional structure of rotavirus. J Mol Biol 199: 269–275.
 3. Kapikian AZ, Hoshino Y (2001) Rotaviruses. In: DM K, P H, editors. Fields virology. Philadelphia: Lippincott Williams and Wilkins.
 4. Lundgren O, Svensson L (2001) Pathogenesis of rotavirus diarrhea. Microbes Infect 3: 1145–1156.
 5. Bowman GD, Nodelman IM, Levy O, Lin SL, Tian P, et al. (2000) Crystal structure of the oligomerization domain of NSP4 from rotavirus reveals a core metal-binding site. J Mol Biol 304: 861–871
 6. Berkova Z, Crawford SE, Trugnan G, Yoshimori T, Morris AP, et al. (2006) Rotavirus NSP4 induces a novel vesicular compartment regulated by calcium and associated with viroplasms. The Journal of Virology 80: 6061–6071
 7. Cuadras MA, Bordier BB, Zambrano JL, Ludert JE, Greenberg HB (2006) Dissecting rotavirus particle-raft interaction with small interfering RNAs: insights into rotavirus transit through the secretory pathway. J Virol 80: 3935–3946
 8. 8.Xu A, Bellamy AR, Taylor JA (2000) Immobilization of the early secretory pathway by a virus glycoprotein that binds to microtubules. EMBO J 19: 6465–6474
 9. López T, Camacho M, Zayas M, Nájera R, Sánchez R, et al. (2004) Silencing the morphogenesis of rotavirus. J Virol 79: 184–192
 10. Silvestri LS, Tortorici MA, Vasquez-Del Carpio R, Patton JT (2005) Rotavirus glycoprotein NSP4 is a modulator of viral transcription in the infected cell. J Virol 79: 15165–15174
 11. Zambrano JL, Díaz Y, Peña F, Vizzi E, Ruiz M-C, et al. (2008) Silencing of rotavirus NSP4 or VP7 expression reduces alterations in Ca2+ homeostasis induced by infection of cultured cells. J Virol 82: 5815–5824
 12. Zhang M, Zeng CQ, Morris AP, Estes MK (2000) A functional NSP4 enterotoxin peptide secreted from rotavirus-infected cells. The Journal of Virology 74: 11663–11670.
 13. Tian P, Estes MK, Hu Y, Ball JM, Zeng CQ, et al. (1995) The rotavirus nonstructural glycoprotein NSP4 mobilizes Ca2+ from the endoplasmic reticulum. J Virol 69: 5763–5772.
 14. Bugarcic A, Taylor JA (2006) Rotavirus nonstructural glycoprotein NSP4 is secreted from the apical surfaces of polarized epithelial cells. J Virol 80: 12343–12349
 15. Gibbons TF, Storey SM, Williams CV, McIntosh A, Mitchel DM, et al. (2011) Rotavirus NSP4: Cell type-dependent transport kinetics to the exofacial plasma membrane and release from intact infected cells. Virol J 8: 278
 16. Huang H, Schroeder F, Estes MK, McPherson T, Ball JM (2004) Interaction(s) of rotavirus non-structural protein 4 (NSP4) C-terminal peptides with model membranes. Biochem J 380: 723–733
 17. Ball JM, Mitchell DM, Gibbons TF, Parr RD (2005) Rotavirus NSP4: A Multifunctional Viral Enterotoxin. Viral Immunol 18: 27–40
 18. Berkova Z, Morris AP, Estes MK (2003) Cytoplasmic calcium measurement in rotavirus enterotoxin-enhanced green fluorescent protein (NSP4-EGFP) expressing cells loaded with Fura-2. Cell Calcium 34: 55–68.
 19. Díaz Y, Chemello ME, Peña F, Aristimuño OC, Zambrano JL, et al. (2008) Expression of nonstructural rotavirus protein NSP4 mimics Ca2+ homeostasis changes induced by rotavirus infection in cultured cells. J Virol 82: 11331–11343
 20. Ruiz MC, Díaz Y, Peña F, Aristimuño OC, Chemello ME, et al. (2005) Ca2+ permeability of the plasma membrane induced by rotavirus infection in cultured cells is inhibited by tunicamycin and brefeldin A. Virology. 333: 54–65
 21. Díaz Y, Peña F, Aristimuño OC, Matteo L, De Agrela M, et al.. (2012) Dissecting the Ca2+ entry pathways induced by rotavirus infection and NSP4-EGFP expression in Cos-7 cells. Virus Res. https://doi.org/10.1016/j.virusres.2012.05.012
 22. Brunet JP, Cotte-Laffitte J, Linxe C, Quero AM, Géniteau-Legendre M, et al. (2000) Rotavirus infection induces an increase in intracellular calcium concentration in human intestinal epithelial cells: role in microvillar actin alteration. J Virol 74: 2323–2332.
 23. Dong Y, Zeng CQ, Ball JM, Estes MK, Morris AP (1997) The rotavirus enterotoxin NSP4 mobilizes intracellular calcium in human intestinal cells by stimulating phospholipase C-mediated inositol 1,4,5-trisphosphate production. Proc Natl Acad Sci USA 94: 3960–3965.
 24. Jourdan N, Brunet JP, Sapin C, Blais A, Cotte-Laffitte J, et al. (1998) Rotavirus infection reduces sucrase-isomaltase expression in human intestinal epithelial cells by perturbing protein targeting and organization of microvillar cytoskeleton. J Virol 72: 7228–7236.
 25. Brunet JP, Jourdan N, Cotte-Laffitte J, Linxe C, Géniteau-Legendre M, et al. (2000) Rotavirus infection induces cytoskeleton disorganization in human intestinal epithelial cells: implication of an increase in intracellular calcium concentration. J Virol 74: 10801–10806.
 26. Epidemiology and prevention of vaccine-preventable diseases: Rotavirus. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/rota.html. Accessed Jan. 28, 2021.
 27. Burnet E, et al. Real-world effectiveness of rotavirus vaccines, 2016-19: A literature review and meta-analysis. Lancet Global Health. 2020; doi:10.1016/S2214-109X(20)30262-X.
 28. O’Ryan MG. Acute viral gastroenteritis in children in resource-rich countries: Management and prevention. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Jan. 28, 2021.
 29. Rotavirus. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/rotavirus/index.html. Accessed Feb. 1, 2019.
 30. Diarrhea. The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diarrhea#children. Accessed Feb. 1, 2019.
 31. Fever in children. American College of Emergency Physicians. https://www.emergencyphysicians.org/article/pediatrics/fever-in-children. Accessed Jan. 30, 2021.
 32. What to do in a medical emergency: Vomiting and diarrhea. American College of Emergency Physicians. http://www.emergencycareforyou.org/emergency-101/vomiting-and-diarrhea. Accessed Feb. 1, 2019.
 33. Kimberlin DW, et al. Rotavirus infections. In: Red Book Online. 31st ed. American Academy of Pediatrics; 2018. https://redbook.solutions.aap.org. Accessed Jan. 29, 2019.
 34. Somers MJ. Treatment of hypovolemia (dehydration) in children. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Feb. 4, 2019.
 35. Matson DO. Rotavirus vaccines for infants. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Jan. 30, 2019.
 36. AskMayoExpert. Rotavirus. Mayo Clinic; 2018.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top