آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی | Respiratory Pathogens

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی | Respiratory Pathogens

پانل پاتوژن های تنفسی (Respiratory Pathogens) عوامل بیماری زا را در دستگاه تنفسی بررسی می کند. پاتوژن یک ویروس، باکتری یا ارگانیسم دیگری است که باعث بیماری می شود. انواع مختلفی از ویروس ها و باکتری ها وجود دارند که می توانند مجاری تنفسی را آلوده کنند. علائم اغلب مشابه هستند، اما درمان می تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین تشخیص درست مهم است. سایر آزمایش های ویروسی و باکتریایی برای عفونت های تنفسی اغلب به آزمایش یک پاتوژن خاص محدود می شود. ممکن است چندین نمونه مورد نیاز باشد.

اسامی دیگر:

 • RP Panel
 • Respiratory Virus Profile
 • Multiplex Respiratory Panel
 • Multi-pathogen Molecular Assay
 • Syndromic Multiplex Panel

چرا  آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens) درخواست می شود؟

 • برای تعیین اینکه آیا عفونت تنفسی ناشی از باکتری یا ویروس خاص دارید یا خیر
 • برای کمک به مدیریت یک عفونت تنفسی

چه زمانی آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens) بایستی انجام شود؟

همه افراد مبتلا به علائم عفونت تنفسی (مانند تب، درد، گلودرد و سرفه) این آزایش را انجام نمی دهند. این پانل در درجه اول زمانی انجام می شود که شما به شدت بیمار هستید، در بیمارستان بستری هستید و/یا در معرض خطر ابتلا به عفونت شدید همراه با عوارض یا عفونت های متعدد (عفونت های همزمان) هستید.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens):

 • ظرف/لوله: لوله استریل با درب سرپیچ دار
 • نوع نمونه: نمونه نازوفارنکس، اوروفارنکس و نمونه آسپیراسیون ریه
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
ظرف نمونه آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی

ظرف نمونه آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی

نمونه ای از پشت بینی و گلو شما (سواب نازوفارنکس و اوروفارنکس) جمع آوری می شود. این کار به این صورت انجام می شود که سر خود را به عقب برگردانید، سپس یک سواب به آرامی از طریق سوراخ بینی وارد می شود تا مقاومت ایجاد شود، سپس چندین بار چرخانده می شود و خارج می شود. این ممکن است کمی غلغلک دهد و باعث آبریزش از چشم شود. روش دیگر، شستشوی بینی یا آسپیراسیون ممکن است جمع آوری شود. از یک سرنگ برای فشار دادن مقدار کمی نمک استریل به داخل بینی استفاده می شود، سپس مکش ملایم اعمال می شود (برای آسپیراسیون) یا مایع حاصل در یک ظرف استریل (برای شستشو) جمع آوری می شود.

نمونه گیری از نازوفارنکس

نمونه گیری از نازوفارنکس

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

آمادگی قبل از انجام آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

نام روش انجام آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens)

واکنش زنجیره ای پلیمراز چندگانه (Multiplex PCR)

شرح روش

برای ویروس هایی که ژنوم RNA دارند حتما باید ابتدا RNA به cDNA تبدیل شود سپس روش RT-PCR انجام گردد. اما برای ویروس یا باکتری های دارای ژنوم DNA نیازی به ساخت cDNA نیست.

خالص سازی اسید نوکلئیک:

نمونه با ترکیبی از مکانیسم‌های شیمیایی و مکانیکی لیز می‌شود و اسید نوکلئیک آزاد شده گرفته، شسته و با استفاده از فناوری دانه‌های مغناطیسی شسته می‌شود.

مرحله اول PCR:

یک مرحله رونویسی معکوس برای تبدیل RNA ویروسی به DNA مکمل قبل از تکثیر انجام می شود. محلول اسید نوکلئیک خالص شده با مستر میکس قبل از قرار گرفتن در ترموسایکلر ترکیب می شود تا مرحله رونویسی معکوس و ترموسایکلینگ بعدی برای Multiplex PCR آغاز شود.

مرحله دوم PCR:

محصولات مرحله اول PCR رقیق شده و با معرف های PCR تازه مخلوط می شوند که در مرحله دوم آرایه PCR توزیع می شود. چاهک های مجزای آرایه حاوی آغازگرهایی برای سنجش‌های مختلف (در سه نسخه) هستند که توالی‌های اسید نوکلئیک خاصی را از هر یک از پاتوژن‌های شناسایی‌شده و همچنین مواد الگوی کنترل را هدف قرار می‌دهند.

تجزیه و تحلیل DNA:

دما به آرامی افزایش می یابد و فلورسانس در هر چاهک آرایه نظارت و تجزیه و تحلیل می شود تا منحنی ذوب ایجاد شود.

تجزیه و تحلیل منحنی های ذوب:

این نرم افزار منحنی ذوب DNA را برای هر چاهک ارزیابی می کند تا مشخص کند که آیا محصول PCR در آن چاهک وجود دارد یا خیر. اگر منحنی مذاب نشان دهنده وجود محصول PCR باشد، نرم افزار آنالیز دمای ذوب منحنی را محاسبه می کند که سپس با محدوده مورد انتظار برای سنجش مقایسه می شود. هنگامی که نرم افزار تشخیص می دهد که منحنی ذوب در محدوده دمای مذاب مخصوص سنجش قرار می گیرد، به آن مثبت می گویند. هنگامی که مشخص می کند منحنی ذوب در محدوده مناسب نیست، منفی گزارش می شود.

تجزیه و تحلیل تکرارها:

منحنی های مذاب هر یک از 3 تکرار برای هر روش برای تعیین نتیجه سنجش ارزیابی می شوند. برای اینکه یک سنجش مثبت نامیده شود، حداقل 2 منحنی از 3 منحنی مذاب مرتبط باید مثبت نامیده شود و دمای ذوب (Tm) برای حداقل 2 منحنی از 3 منحنی مذاب مثبت باید مشابه (در 1 درجه سانتیگراد) باشد. سنجش هایی که این معیارها را برآورده نمی کنند منفی نامیده می شوند.

واکنش زنجیره ای پلیمراز چندگانه (Multiplex PCR)

واکنش زنجیره ای پلیمراز چندگانه (Multiplex PCR)

چه چیزی در آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens) مورد بررسی قرار می گیرد؟

انواع ویروس ها و برخی باکتری ها می توانند باعث عفونت دستگاه تنفسی شوند. این میکروب های بیماری زا پاتوژن نامیده می شوند. پنل پاتوژن های تنفسی وجود چندین میکروب بیماری زا را در یک نمونه تنفسی آزمایش می کند.

در حالی که طیف گسترده‌ای از ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت‌های تنفسی شوند، فهرست موارد رایج بسیار کوچک‌تر است. یک پزشک ممکن است بر اساس فصل، علائم و نشانه‌ها و سابقه پزشکی شما و در برخی موارد سفر اخیر، ایده‌ای درباره علت آن داشته باشد، اما بدون آزمایش نمی‌تواند میکروب را به طور مثبت شناسایی کند.

پاتوژن-های-تنفسی(Respiratory-Pathogens)

پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens)

پانل پاتوژن های تنفسی یک آزمایش مولکولی است که مواد ژنتیکی (RNA یا DNA) برخی از پاتوژن‌های رایج‌تر را تشخیص می‌دهد. می‌تواند عفونت‌های همزمان (بیش از یک میکروب عامل عفونت) را شناسایی کند و میکروب‌هایی را که ممکن است در آزمایش‌های سنتی، مانند کشت، از دست رفته را شناسایی کند. برخی از پانل ها همچنین می توانند انواع فرعی یا گونه های میکروب را شناسایی کنند. نتایج یک پانل پاتوژن تنفسی ممکن است در عرض چند ساعت در دسترس باشد، در مقایسه با چند روز با برخی آزمایش‌های سنتی.

تعداد و نوع میکروب های آزمایش شده به پانل خاص مورد استفاده بستگی دارد. برخی از پانل‌ پاتوژن های تنفسی محدود به آزمایش چند نوع ویروس هستند که شایع‌ترین علل عفونت‌های تنفسی هستند، در حالی که پانل‌ پاتوژن های تنفسی دیگر جامع‌تر هستند و طیف وسیع‌تری از ویروس‌ها و باکتری‌های تنفسی را در یک نمونه آزمایش می‌کنند.

نمونه هایی از برخی از میکروب هایی که ممکن است مورد آزمایش قرار گیرند عبارتند از (اینها می توانند از یک پانل به پانل دیگر متفاوت باشند):

ویروس ها:

 • آنفولانزای A و B (آنفولانزا)
 • ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV)
 • ویروس پاراآنفلوانزا
 • راینوویروس
 • آدنوویروس
 • انتروویروس
 • متاپنوموویروس انسانی
 • کرونا ویروس (سروتیپ های HKU1، NL63، 229E، OC43)
 • سندرم حاد تنفسی ویروس کرونا 2 (SARS-CoV-2)، عامل بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19)
 • تا حدودی بوکا ویروس

باکتری ها:

 • Bordetella pertussis (سیاه سرفه) و Bordetella parapertussis
 • کلامیدیا پنومونیه
 • مایکوپلاسما پنومونیه

عفونت های تنفسی شایع هستند و می توانند بسیار مسری باشند و از طریق سرفه، عطسه و تماس با سطوح آلوده از فردی به فرد دیگر سرایت می کنند. افراد ممکن است قبل از شروع علائم تا چند روز پس از بیمار شدن، عفونی شوند.

چند نمونه از عفونت های تنفسی رایج عبارتند از:

    سرماخوردگی های معمولی عفونت های ویروسی که باعث عطسه، سرفه، گلودرد و آبریزش یا گرفتگی بینی می شود.

   برونشیت عفونت ها می توانند باعث التهاب راه های هوایی منتهی به ریه ها (لوله های برونش) با علائمی مانند سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس شوند.

    کروپ عفونت مجرای تنفسی و منتهی به ریه‌ها که باعث گرفتگی صدا و سرفه‌ای شبیه فوک یا سگ می‌شود.

    پنومونی – عفونت دستگاه تنفسی تحتانی که می تواند باعث سرفه، تب، لرز، دردهای عضلانی و تنگی نفس شود.

عفونت‌های تنفسی می‌توانند طیفی از بیماری‌ها را از خفیف تا شدید ایجاد کنند و گاهی اوقات می‌توانند کشنده باشند. همه سنین ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، اما بیشترین میزان عفونت و شدیدترین عوارض معمولاً در افراد بسیار جوان، در افراد با سیستم ایمنی ضعیف (به خطر افتاده) و به ویژه در افراد مسن دیده می شود. افرادی که در تماس نزدیک با یکدیگر یا در فضاهای محدود مانند بیمارستان ها، خانه های سالمندان، مدارس و ارتش هستند نیز در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند.

ویروس‌های آنفولانزا (نوع A و B) و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) دو علت شایع بیماری‌های تنفسی ویروسی هستند که بیشترین میزان بروز آن در ماه‌های زمستان و بهار در نیمکره شمالی است. هر دو ویروس می توانند باعث ایجاد یک سندرم غیر قابل تشخیص بالینی شوند که با تب، سرفه، سردرد و ضعف عمومی مشخص می شود.

RSV یکی از علل اصلی بیماری های تنفسی در کودکان خردسال است. تشخیص زودهنگام آنفولانزا و RSV مهم است، بنابراین در صورت بستری شدن بیمار در بیمارستان، می توان اقدامات احتیاطی لازم برای کنترل عفونت را انجام داد، و اگر بیمار در بیمارستان بستری شده باشد یا در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید در نظر گرفته شود، می توان درمان ضد ویروسی را در نظر گرفت. متاپنوموویروس انسانی همچنین علت بیماری تنفسی در کودکان و بزرگسالان است.

ویروس‌های آنفولانزا (نوع A و B)

ویروس‌های آنفولانزا (نوع A و B)

راینوویروس انسانی و سروتیپ های ویروس کرونا HKU1، NL63، E299، و OC43 عوامل ایجاد کننده سرماخوردگی هستند که علائمی از جمله آبریزش بینی، گلودرد و کسالت دارند. به دلیل تعداد زیاد سروتیپ های این ویروس ها، عفونت های رینوویروس و کروناویروس بسیار شایع است. بیشتر عفونت ها خفیف و خود محدود شونده هستند. با این حال، افراد دارای نقص ایمنی ممکن است از بیماری های شدیدتری، از جمله بیماری دستگاه تنفسی تحتانی رنج ببرند.

راینوویروس انسانی

راینوویروس انسانی

سندرم حاد تنفسی ویروس کرونا 2 (SARS-CoV-2) یک ویروس RNA است که باعث بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) می شود. مانند سایر کروناویروس‌هایی که انسان را آلوده می‌کنند، SARS-CoV-2 می‌تواند باعث بیماری دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی شود. علائم می تواند از خفیف (مثلاً سرماخوردگی) تا شدید (مثلاً ذات الریه) در بیماران سالم و دارای نقص ایمنی متغیر باشد. انتقال SARS-CoV-2 عمدتاً از طریق قطرات تنفسی رخ می دهد. در مراحل اولیه بیماری کووید-19، علائم ممکن است غیراختصاصی باشد و شبیه سایر عفونت‌های تنفسی رایج مانند آنفولانزا باشد.

عکس-میکروسکوپ-الکترونی-از-ویروس-کرونا

عکس میکروسکوپ الکترونی از ویروس کرونا

ویروس های پاراآنفلوآنزا و آدنوویروس نیز از علل شایع عفونت ویروسی به خصوص در کودکان خردسال هستند. ویروس های پاراآنفلوآنزا بیشتر در طول ماه های بهار، تابستان و پاییز با علائمی مانند تب، آبریزش بینی و سرفه دیده می شوند. با این حال، ویروس‌های پاراآنفلوانزا ممکن است باعث بیماری‌های شدیدتر تنفسی تحتانی مانند کروپ یا ذات‌الریه شوند.

ویروس پاراآنفلونزا

ویروس پاراآنفلونزا

آدنوویروس‌ها ممکن است طیف وسیعی از سیستم‌های اندام را آلوده کنند و عواقبی از علائم سرماخوردگی (گلودرد) گرفته تا ذات‌الریه، ورم ملتحمه (چشم صورتی) یا اسهال را شامل شود. مشابه ویروس‌هایی که در بالا توضیح داده شد، ویروس‌های پاراآنفلوآنزا و آدنوویروس‌ها عموماً باعث عفونت‌های خفیف و خود محدود شونده می‌شوند، اما ممکن است باعث بیماری شدید در بیماران مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی شوند.

آدنو ویروس‌

آدنو ویروس‌

عفونت های تنفسی نیز ممکن است توسط پاتوژن های باکتریایی از جمله Bordetella pertussis، Bordetella parapertussis، Chlamydia pneumoniae و Mycoplasma pneumoniae ایجاد شوند. سیاه سرفه B عامل ایجاد کننده سیاه سرفه است، بیماری که با سرفه طولانی مشخص می شود که ممکن است با سیاه سرفه دمی و استفراغ پس از سرفه همراه باشد. B parapertussis باعث بیماری مشابه، اما به طور کلی کمتر شدید می شود. M pneumoniae عامل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، فارنژیت، تراکئوبرونشیت و پنومونی است. سی پنومونیه یک علت نادر پنومونی است.

تعداد افراد مبتلا به عفونت های تنفسی سال به سال متفاوت است. به عنوان مثال، با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC):

آنفولانزا: تعداد موارد بیماری آنفولانزا در طول فصل 2017-2018 بالاترین میزان از سال 2009 بوده است. CDC تخمین می‌زند که 48.8 میلیون نفر به آنفولانزا مبتلا شدند، حدود 959000 نفر در بیمارستان بستری شدند و 79400 نفر جان باختند.

RSV: به طور متوسط ​​2.1 میلیون ویزیت سرپایی و 57527 بستری در کودکان زیر 5 سال و 177000 بستری شدن در بیمارستان و 14000 مرگ در بزرگسالان بالای 65 سال وجود دارد.

سرماخوردگی معمولی: میلیون‌ها مورد سرماخوردگی در هر سال رخ می‌دهد (معمولاً توسط راینوویروس‌ها، اما همچنین توسط سایر ویروس‌های موجود در پانل پاتوژن تنفسی ایجاد می‌شود).

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens) استفاده می شود؟

پانل های پاتوژن های تنفسی ممکن است برای کمک به تشخیص علت عفونت تنفسی و کمک به راهنمایی درمان استفاده شوند. آنها عمدتاً برای افرادی که به طور جدی بیمار هستند، بستری شده اند، و/یا در معرض خطر ابتلا به عفونت شدید همراه با عوارض یا عفونت های متعدد به طور همزمان هستند (عفونت همزمان) استفاده می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به عفونت های تنفسی هرگز آزمایش نمی شوند زیرا:

 • بسیاری از عفونت‌های تنفسی در افراد سالم بدون درمان خاص و تنها با مراقبت‌های حمایتی (مانند استراحت زیاد و نوشیدن مایعات فراوان) برطرف می‌شوند.
 • هنگامی که به شدت مشکوک به آنفولانزا هستید (فصل آنفولانزا است و آنفولانزا در جامعه شما شایع است)، پزشک شما ممکن است تشخیص را بر اساس علائم شما انجام دهد و شما را با یک داروی ضد ویروسی درمان کند.

برای افراد مبتلا به بیماری جدی یا در معرض خطر عوارض، پانل پاتوژن های تنفسی می توانند به تعیین اینکه آیا عفونت به دلیل ویروس یا باکتری است که با دارو قابل درمان است یا خیر، کمک می کند.

 • پانل پاتوژن های تنفسی می توانند آنفولانزا را تشخیص داده و سایر بیماری ها را رد کنند. این می تواند شانس استفاده افراد از آنتی بیوتیک های غیر ضروری (که برای عفونت های ویروسی موثر نیستند) را کاهش دهد، در حالی که شانس دریافت درمان ضد ویروسی را در اوایل بیماری، زمانی که بیشترین اثربخشی دارد، افزایش می دهد.
 • برخی از پانل ها می توانند عفونت های ناشی از باکتری ها را که ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشند، تشخیص دهند.

پانل های پاتوژن های تنفسی برای آزمایش همه عفونت های تنفسی یا بیماران علامت دار استفاده نمی شود. انواع دیگر تست ها عبارتند از:

 • آزمایش‌های مولکولی فردی برای آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) و سایر ویروس‌ها و باکتری‌های تنفسی ممکن است در محل مراقبت، مانند مطب پزشک یا کلینیک پزشکی انجام شود.
 • آزمایش‌های سریع آنتی‌ژن برای آنفولانزا و RSV ممکن است در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا مورد توجه قرار گیرند، حتی اگر نسبت به آزمایش‌های مولکولی جدیدتر حساسیت کمتری داشته باشند.

از آنجایی که پانل پاتوژن های تنفسی نسبتاً جدید و نسبتاً گران هستند، آزمایشگاه ها و پزشکان هنوز در حال تعیین نحوه استفاده از آنها برای ارائه مراقبت بهینه برای بیماران هستند. اگر یک میکروب توسط پانل شناسایی نشود و/یا اگر ظن وجود میکروبی غیر از موارد موجود در پانل وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش‌های اضافی انجام شود.

چه زمانی آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens) درخواست می شود؟

پانل پاتوژن های تنفسی ممکن است زمانی درخواست شود که شما به شدت بیمار هستید یا در معرض افزایش خطر عوارض هستید و علائم و نشانه‌های مرتبط با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی دارید، به خصوص اگر طولانی باشد و بدون درمان برطرف نشود. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرفه کردن، عطسه کردن
 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • گلو درد
 • سردرد
 • ضعف، خستگی
 • دردهای عضلانی
 • تب، لرز
 • خس خس سینه، مشکل در تنفس
 • کم اشتها
 • در برخی موارد، اسهال و استفراغ

نتیجه آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens) چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج پانل پاتوژن های تنفسی معمولاً در ارتباط با علائم و نشانه‌ها و سابقه پزشکی شما تفسیر می‌شوند.

نتیجه مثبت پانل پاتوژن های تنفسی به این معنی است که میکروب شناسایی شده احتمالاً باعث علائم و نشانه های شما می شود. اگر بیش از یک نتیجه مثبت باشد، ممکن است به بیش از یک میکروب آلوده شده باشید (عفونت همزمان). موارد زیر چند استثنا هستند:

 • پانل پاتوژن های تنفسی وجود ماده ژنتیکی میکروب ها را تشخیص می دهند و بین مرده و زنده تمایز قائل نمی شوند. گاهی اوقات، یک نتیجه مثبت نشان دهنده وجود میکروب های مرده است که عامل عفونت نیستند.
 • گاهی اوقات، یک نتیجه آزمایش مثبت برای چندین میکروب ممکن است به این معنی باشد که یکی از میکروب ها در دستگاه تنفسی شما قرار دارد اما علت علائم فعلی نیست.
 • به ندرت، هنگامی که میکروب وجود ندارد، یک نتیجه ممکن است مثبت باشد (مثبت کاذب). همچنین، زمانی که میکروب متفاوتی وجود دارد، نتیجه ممکن است مثبت باشد. اگرچه غیر معمول است، اما زمانی که میکروب ها از نظر ژنتیکی مشابه هستند، ممکن است این اتفاق بیفتد.

نتیجه منفی به این معنی است که میکروب‌های آزمایش‌شده شناسایی نشده‌اند و علائم و نشانه‌های شما ممکن است ناشی از یک ویروس یا باکتری باشد که در پانل گنجانده نشده است یا به دلیل شرایط دیگری باشد. موارد زیر چند استثنا هستند:

 • ویروس ها می توانند به طور متناوب دفع شوند. این بدان معناست که تعداد ویروس‌هایی که باعث عفونت شما شده‌اند وجود نداشته یا به اندازه کافی وجود نداشته است که در نمونه جمع‌آوری‌شده شناسایی شود.
 • همچنین مهم است که نمونه به درستی جمع آوری شود تا هر گونه میکروبی که ممکن است وجود داشته باشد را جمع آوری کند. سواب نازوفارنکس باید پشت بینی و گلوی شما را لمس کند و در صورت انجام صحیح ممکن است اشک در چشمان شما جاری شود.
 • به ندرت، ممکن است شما یک عفونت تنفسی ناشی از یکی از میکروب ها داشته باشید، اما آزمایش آن را تشخیص ندهد زیرا مقدار مواد ژنتیکی ویروسی یا باکتریایی موجود در نمونه شما بسیار کم بوده است.

اگر نتایج پانل پاتوژن های تنفسی منفی باشد و علائم باقی بماند و/یا اگر سوء ظن عفونت همچنان بالا باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری برای کمک به تشخیص انجام شود.

چه آزمایش های سنتی برای عفونت های تنفسی وجود دارد؟

آزمایش‌های سنتی شامل کشت‌های ویروسی یا باکتریایی یا آزمایش ویروس‌ها یا باکتری‌ها در یک زمان (و گاهی نیاز به نمونه‌های متعدد) با استفاده از آزمایش‌های سریع و آزمایش‌های آنتی‌ژن است. این آزمایش‌ها مفید هستند، اما رشد موفقیت‌آمیز برخی باکتری‌ها در کشت سخت است و کشت‌های ویروسی به طور معمول در اکثر آزمایشگاه‌های بالینی در دسترس نیستند. بسیاری از این آزمایش‌ها نیز کار فشرده هستند و ممکن است ۲ تا ۳ روز یا بیشتر طول بکشد تا نتایج حاصل شود. آزمایش‌های رپید و آزمایش‌های آنتی‌ژن سریع‌تر هستند، اما ممکن است به خوبی روش‌های مولکولی در تشخیص عفونت‌ها نباشند. بسیاری از آزمایشگاه‌ها در حال اتخاذ آزمایش‌های مولکولی هستند که مواد ژنتیکی میکروب‌ها را به‌عنوان روش ارجح برای تشخیص عفونت تنفسی شناسایی می‌کنند.

چه تست های آزمایشگاهی دیگری ممکن است انجام شود؟

از آنجایی که علل متعددی برای عفونت‌های تنفسی وجود دارد و پانل پاتوژن های تنفسی برای عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی را آزمایش می‌کنند، ممکن است همراه با آزمایش‌های دیگر مانند کشت خلط باکتریایی، رنگ‌آمیزی گرم یا گاهی اوقات کشت ویروسی برای کمک به تأیید تشخیص یا هدایت تصمیمات درمانی استفاده شود.

آیا آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی(Respiratory Pathogens) می تواند منفی باشد و همچنان عفونت تنفسی وجود داشته باشد؟

بله. ممکن است عفونت تنفسی داشته باشید اما نتیجه آزمایش منفی باشد اگر:

 • آزمایش پانل پاتوژن های تنفسی اختصاصی ویروس یا سویه باکتریایی که باعث عفونت شما می شود نباشد.
 • ماده ژنتیکی کافی در نمونه وجود نداشته باشد تا بتوان آن را تشخیص داد
 • میکروب یک سویه جدید است که آزمایش نمی تواند به طور قابل اعتماد آن را تشخیص دهد
 • نمونه شما به درستی جمع آوری نشده است

چگونه می توان از عفونت تنفسی جلوگیری کرد؟

نمی توان از هر عفونت تنفسی پیشگیری کرد، اما می توانید اقدامات احتیاطی مانند اجتناب از تماس نزدیک با افراد بیمار، شستن کامل دست ها و اغلب با آب و صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده دست با حداقل 60 درصد الکل، تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح و ماسک زدن انجام دهید.

برای کمک به پیشگیری از آنفولانزا، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) واکسیناسیون سالانه آنفولانزا را برای همه افراد ۶ ماهه و بالاتر توصیه می‌کند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(2017 July 18). White Paper: Clinical Utility of Multiplex Tests for Respiratory and GI Pathogens. American Society for Microbiology. Available online at https://www.asm.org/Articles/Policy/MULTIPLEX-WHITE-PAPER-CLINICAL-UTILITY-OF-MULTIPLE. Accessed on 1/12/19.

Das, S. et. al. (2018 October 18). Laboratory Diagnosis of Respiratory Tract Infections in Children – the State of the Art. Front Microbiol. 2018; 9: 2478. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6200861/. Accessed on 1/12/19.

Gamache, J. et. al. (2018 October 8, Updated). Bacterial Pneumonia. Medscape. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/300157-overview. Accessed on 1/12/19.

Mosenifar, Z. et. al. (2018 July 24, Updated). Viral Pneumonia. Medscape Pulmonology. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/300455-overview. Accessed on 1/12/19.

Bocka, J. et. al. (2018 November 14, Updated). Pertussis. Medscape Pediatrics General Medicine. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/967268-overview. Accessed on 1/12/19.

Krilov, L. (2018 December 10, Updated). Respiratory Syncytial Virus Infection. Medscape Pediatrics General Medicine. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/971488-overview. Accessed on 1/12/19.

Parija, S. and Marrie, T. (2017 December 13, Updated). Parainfluenza Virus. Medscape Infectious Diseases. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/224708-overview. Accessed on 1/12/19.

Brook, I. et. al. (2018 October 30, Updated). Pediatric Influenza. Medscape Pediatrics General Medicine. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/972269-overview. Accessed on 1/12/19.

Hguyen, H. et. al. (2018 October 26, Updated). Influenza. Medscape Infectious Diseases. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/219557-overview. Accessed on 1/12/19.

Gompf, S. et. al. (2018 May 15, Updated). Adenovirus. Medscape Infectious Diseases. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/211738-overview. Accessed on 1/12/19.

Buensalido, J. and Valencia, J. (2017 September 11, Updated). Rhinovirus (RV) Infection (Common Cold). Medscape Infectious Diseases. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/227820-overview. Accessed on 1/12/19.

Baluch, A. (2017 January 18, Updated). Human Metapneumovirus. Medscape Infectious Diseases. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/237691-overview. Accessed on 1/12/19.

Babady, N. et. al. (2018 February). Multicenter Evaluation of the ePlex Respiratory Pathogen Panel for the Detection of Viral and Bacterial Respiratory Tract Pathogens in Nasopharyngeal Swabs. J Clin Microbiol. 2018 Feb; 56(2): e01658-17. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786739/. Accessed on 1/12/19.

Brendish, N. et. al. (2017 February 6). Molecular point-of-care testing for respiratory viruses versus routine clinical care in adults with acute respiratory illness presenting to secondary care: a pragmatic randomised controlled trial protocol (ResPOC). BMC Infect Dis. 2017; 17: 128. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5294894/. Accessed on 1/12/19.

Li, J. et. al. (2018 October 11). Rapid detection of respiratory organisms with the FilmArray respiratory panel in a large children’s hospital in China. BMC Infect Dis. 2018; 18: 510. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6180626/. Accessed on 1/12/19.

Alp, A. (2018 November 7). Advancement in POCT Molecular Testing: The Multiplex PCR POCT Devices for Infectious Diseases. EJIFCC. 2018 Nov; 29(3): 205–209. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6247132/. Accessed on 1/12/19.

Van Rijn, A. et. al. (2017 December 8). Clinical implications of rapid ePlex® Respiratory Pathogen Panel testing compared to laboratory-developed real-time PCR. Eur J Clin Microbiol Infect Dis. 2018; 37(3): 571–577. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5816761/. Accessed on 1/12/19.

(2018 December 18, Updated). Estimated Influenza Illnesses, Medical visits, Hospitalizations, and Deaths in the United States — 2017–2018 influenza season. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/flu/about/burden/2017-2018.htm. Accessed on 1/27/19.

Azadeh, N. (2018 April 5). Comparison of Respiratory Pathogen Detection in Upper versus Lower Respiratory Tract Samples Using the BioFire FilmArray Respiratory Panel in the Immunocompromised Host. Can Respir J. 2018; 2018: 2685723. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5907482/. Accessed on 1/12/19.

Hand, J. et. al. (2018). Severe Respiratory Illness Outbreak Associated With Human Coronavirus NL63 in a Long-term Care Facility. Medscape Emerging Infectious Diseases. Available online at https://www.medscape.com/viewarticle/903307. Accessed on 1/12/19.

Bono, M. (2018 December 28, Updated). Mycoplasmal Pneumonia. Medscape Pulmonology. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/1941994-overview Accessed on 1/12/19.

Messacar, K. et. al. (2017 February 22). Implementation of Rapid Molecular Infectious Disease Diagnostics: the Role of Diagnostic and Antimicrobial Stewardship. J Clin Microbiol. 2017 Mar; 55(3): 715–723. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5328439/. Accessed on 1/12/19.

McKay, S. et. al. (2018 November 16). Increase in Acute Flaccid Myelitis — United States, 2018. CDC MMWR Weekly 67(45);1273–1275. Available online at https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/67/wr/mm6745e1.htm?c_cid=journal_search_promotion_2018. Accessed on 1/12/19.

(2017 August 7, Reviewed). Best Practices for Healthcare Professionals on the Use of Polymerase Chain Reaction (PCR) for Diagnosing Pertussis. CDC. Available online at https://www.cdc.gov/pertussis/clinical/diagnostic-testing/diagnosis-pcr-bestpractices.html. Accessed on 1/12/19.

Juretschko, S. (2017 October 24). Confronting the challenges of influenza-like illness. MLO Online Continuing Education. Available online at https://www.mlo-online.com/confronting-challenges-influenza-like-illness. Accessed on 1/12/19.

(2018 July 31, Updated). Human Metapneumovirus (HMPV) Clinical Features. CDC National Respiratory and Enteric Virus Surveillance System (NREVSS). Available online at https://www.cdc.gov/surveillance/nrevss/hmpv/clinical.html. Accessed on 1/12/19.

Ramanan, P. et. al. (2018 January). Syndromic Panel-Based Testing in Clinical Microbiology. Clin Microbiol Rev. 2018 Jan; 31(1): e00024-17. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5740973/. Accessed on 1/12/19.

(2018 February 20, Updated). Information on Rapid Molecular Assays, RT-PCR, and other Molecular Assays for Diagnosis of Influenza Virus Infection. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/flu/professionals/diagnosis/molecular-assays.htm. Accessed on 1/27/19.

(2018 June 26, Updated). Respiratory Syncytial Virus Infection (RSV) Trends and Surveillance. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/rsv/research/us-surveillance.html. Accessed on 1/27/19.

(2018 February 12, Updated). Common Colds: Protect Yourself and Others. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/features/rhinoviruses/. Accessed on 1/27/19.

(March 7, 2016) Centers for Disease Control and Prevention. When & How to Wash Your Hands. Available online at https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html. Accessed April 2019.

(12/04/2014) Cleveland Clinic. Childhood Respiratory Infections and Other Illnesses. Available online at https://my.clevelandclinic.org/health/articles/4022-childhood-respiratory-infections-and-other-illnesses. Accessed April 2019.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top