تست عملکرد ریوی (PFT) | Pulmonary Function Testing

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
تست عملکرد ریوی (PFT) | Pulmonary Function Testing

تست عملکرد ریوی (PFT) آزمایش‌های غیرتهاجمی هستند که نشان می‌دهند ریه‌ها چقدر خوب کار می‌کنند. این آزمایش‌ها حجم ریه، ظرفیت، سرعت جریان و تبادل گاز را اندازه‌گیری می‌کنند. این اطلاعات می تواند به پزشک شما در تشخیص و تصمیم گیری در مورد درمان برخی از اختلالات ریوی کمک کند.

تست عملکرد ریوی (PFT) چیست؟

تست عملکرد ریوی (PFT)، مجموعه ای از آزمایش های مختلف است که میزان عملکرد ریه ها را مشخص می کند.

تست عملکرد ریوی (PFT) تنفس شما را بررسی می‌کنند، از جمله اینکه چقدر سریع دم و بازدم و چقدر هوا تنفس می‌کنید. این آزمایش ها همچنین می توانند تعیین کنند که آیا ریه های شما به درستی اکسیژن را به خون می رساند یا خیر.

تست عملکرد ریوی (PFT)

تست عملکرد ریوی (PFT)

نقش تست عملکرد ریوی (PFT):

به عنوان ارزیابی های مهم سلامت ریه، تست عملکرد ریوی (PFT) کاربردهای بالقوه زیادی دارند:

 • تشخیص علت زمینه ای مشکلات سلامتی مؤثر بر ریه ها، از جمله آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و سایر شرایط، در افرادی که علائمی دارند که بر تنفس آنها تأثیر می گذارد.
 • اندازه‌گیری شدت بیماری در بسیاری از بیماری‌های ریوی، از جمله اینکه این شرایط چقدر بر سطح اکسیژن خون تأثیر می‌گذارد، که به پزشکان کمک می‌کند دوره احتمالی بیماری را تخمین بزنند و برنامه درمانی بهینه را تعیین کنند.
 • تشخیص آسیب ریه در افرادی که در معرض مواد شیمیایی خاص، گرد و غبار یا سایر محرک های ریوی قرار گرفته اند.
 • ارزیابی اثربخشی درمان طراحی شده برای بهبود تنفس و/یا سلامت ریه
 • تخمین خطر عوارض ریوی قبل از جراحی یا سایر درمان‌هایی که پتانسیل تأثیرگذاری بر عملکرد ریوی دارند.

بسته به شرایط بیمار، ممکن است یک یا چند تست عملکرد ریوی (PFT) درخواست شود. یک پزشک می تواند دقیق ترین اطلاعات را در مورد هدف آزمایش عملکرد ریوی برای هر بیمار خاص ارائه دهد.

چه افرادی باید تست عملکرد ریوی (PFT) انجام بدهند؟

در صورت داشتن علائمی که شامل اختلال در تنفس طبیعی می شود، اغلب از تست عملکرد ریوی (PFT) استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر تنگی نفس، سرفه شدید یا مداوم، احتقان یا مخاط قابل توجه یا گرفتگی قفسه سینه دارید، ممکن است پزشک آزمایش‌های عملکرد ریه را برای کمک به تشخیص علت علائم توصیه کند.

اگر در خطر ابتلا به بیماری های ریوی هستید، ممکن است احتمال بیشتری برای دریافت تست عملکرد ریوی (PFT) داشته باشید. نمونه هایی از عوامل خطر برای مشکلات ریوی عبارتند از: سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض موادی که می توانند ریه ها را تحریک کنند، از جمله برخی مواد شیمیایی یا گرد و غبار.

عوامل خطر برای مشکلات ریوی

عوامل خطر برای مشکلات ریوی

اگر قبلاً بیماری ریوی برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است تست عملکرد ریوی (PFT) برای ارزیابی شدت مشکل، ارزیابی پاسخ شما به درمان، یا تعیین اینکه چه نوع درمانی مناسب‌تر است، انجام دهید.

تست عملکرد ریوی (PFT) عموماً عوارض جانبی کمی دارند. با این حال، بسیاری از این آزمایش‌ها به تنفس با تلاش زیاد نیاز دارند که ممکن است برای برخی از بیماران خطرآفرین باشد. به طور کلی، تست عملکرد ریوی (PFT) در افرادی که:

 • بیماری های قلبی خاص، فشار خون بسیار بالا، یا مشکلات قلبی عمده در هفته های اخیر داشته باشید
 • اخیراً در ناحیه شکم، قفسه سینه یا ناحیه سر و گردن عمل کرده اید
 • خطر کولاپس ریه بالاست
 • فشار خون بسیار بالایی دارند

ممکن است در هنگام شیوع ویروس‌های تنفسی مانند کووید-19، کمتر احتمال دارد که تست عملکرد ریوی (PFT) را دریافت کنید. تست عملکرد ریوی (PFT) می‌توانند سرفه را تحریک کنند و ذرات آئروسل را پخش کنند که ممکن است خطر قرار گرفتن در معرض ویروس را برای کارکنان پزشکی خط مقدم افزایش دهد. به همین دلیل، زمانی که انتقال قابل توجهی از ویروس های تنفسی در جامعه وجود دارد، تست عملکرد ریوی (PFT) ممکن است محدود شود.

بسته به نوع تست عملکرد ریوی (PFT)، نتایج در عرض چند دقیقه تا چند روز در دسترس است. اگر چندین آزمایش عملکرد ریوی انجام می دهید، ممکن است پس از تکمیل همه آنها نتایج را دریافت کنید تا پزشک شما بتواند اطلاعات ارائه شده توسط هر آزمایش را قبل از ارائه یک ارزیابی کلی در نظر بگیرد. نتایج تست عملکرد ریوی (PFT)  نیز همراه با عوامل دیگری مانند علائم، سابقه سلامتی و یافته های سایر آزمایش ها تفسیر می شود.

بسیاری از شرایط مختلف می توانند باعث نتایج غیرطبیعی در تست عملکرد ریوی (PFT) شوند. آزمایش می تواند به تمایز بین انواع مختلف مشکلات تنفسی کمک کند، از جمله:

 • اختلالات انسدادی که شامل اختلال در هنگام بازدم است. این اختلالات می تواند شامل دشواری در تنفس تمام هوا در ریه ها یا بازدم بسیار آهسته باشد. آسم، COPD و عفونت های ریه نمونه هایی از شرایط انسدادی ریه هستند.
 • اختلالات محدود کننده، که شامل کاهش مقدار هوایی است که می توانید استنشاق کنید یا در ریه های خود نگه دارید. اسکار ریه ها می تواند ریه ها را کوچکتر کند و نمونه ای از یک اختلال محدود کننده است. ضعف در عضلات کنترل کننده تنفس نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات محدود کننده ریوی شود.
 • اختلالات مختلط که شامل مشکلات تنفسی انسدادی و محدود کننده می شود.

نتایج تست عملکرد ریوی (PFT) می‌تواند جنبه‌های خاصی از تنفس شما را به تفصیل شرح دهد و به ارزیابی اینکه آیا ریه‌های شما مقدار اکسیژنی را که بدن شما برای کارکرد صحیح به آن نیاز دارد به خون می‌رساند یا خیر، کمک می‌کند.

بسیاری از جنبه‌های سلامتی شما می‌تواند بر سلامت ریه تأثیر بگذارد، بنابراین تست عملکرد ریوی (PFT) همیشه باید توسط پزشک بررسی شود.

انواع تست عملکرد ریوی (PFT):

تست عملکرد ریوی (PFT) می تواند شامل چندین آزمایش مجزا باشد. هر آزمایش می تواند اطلاعات متفاوتی در مورد نحوه عملکرد ریه ها ارائه دهد. پزشک ممکن است بسته به موقعیت، یک یا چند تست عملکرد ریوی (PFT) را توصیه کند.

در بخش‌های زیر مقدمه‌ای بر انواع تست عملکرد ریوی (PFT) ارائه می‌شود.

اسپیرومتری (Spirometry):

اسپیرومتری برای اندازه‌گیری میزان هوایی که می‌توانید تنفس کنید و سرعت بازدم آن استفاده می‌شود. این آزمایش می تواند نقش اساسی در شناسایی اختلالات انسدادی ریه داشته باشد.

اسپیرومتری (Spirometry)

اسپیرومتری (Spirometry)

برای انجام آزمایش، نفس عمیق می‌کشید و سپس تا جایی که می‌توانید نفس خود را به داخل لوله بیرون می‌دهید. این لوله به دستگاهی به نام اسپیرومتر متصل است که قدرت و سرعت بازدم را اندازه گیری می کند.

اگر آزمایش اسپیرومتری اولیه شما غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است از طریق دستگاه تنفسی به شما دارو بدهد. پس از چند دقیقه، مجدداً آزمایش اسپیرومتری را انجام خواهید داد تا ببینید آیا دارو باعث بهبود تنفس شما شده است یا خیر.

آزمایش های حجم ریه (Lung volume tests):

از آزمایش حجم ریه برای مشاهده میزان هوای موجود در ریه های خود استفاده می شود.

رایج ترین نوع آزمایش حجم ریه به نام پلتیسموگرافی (plethysmograph) بدن شناخته می شود. در این تست شما در اتاقی می نشینید که شبیه باجه تلفن است. شما از یک دهانی برای دم و بازدم استفاده می کنید و آزمایش تغییرات فشار هوای داخل اتاق را اندازه گیری می کند. این تغییرات ظرفیت ریه شما را نشان می دهد.

پلتیسموگرافی (plethysmograph)

پلتیسموگرافی (plethysmograph)

آزمایش رقیق سازی گاز نوع دیگری از آزمایش حجم ریه است. در این آزمایش، شما از محفظه ای که گاز بی ضرری مانند نیتروژن یا هلیوم را در خود نگه می دارد، نفس می کشید و استنشاق می کنید. تغییر در مقدار گاز در محفظه نشان دهنده حجم ریه شما است.

در برخی موارد، آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس قفسه سینه یا سی تی اسکن قفسه سینه نیز می‌تواند برای ارزیابی حجم کلی ریه استفاده شود.

تست ظرفیت انتشار (Release capacity test):

آزمایش ظرفیت انتشار برای تعیین میزان اکسیژن رسانی ریه ها به خون طراحی شده است.

در آزمایش ظرفیت انتشار، دم و بازدم را از طریق یک قطعه دهانی انجام می دهید. وقتی استنشاق می کنید، مقدار کمی از گاز ردیاب بی ضرر را تنفس می کنید. هنگام بازدم، مقدار گاز اندازه گیری می شود. تفاوت بین میزان گازی که استنشاق می کنید و مقدار بازدم به تخمین میزان جذب موثر اکسیژن توسط ریه ها در هنگام تنفس کمک می کند.

تست ظرفیت انتشار (Release capacity test)

تست ظرفیت انتشار (Release capacity test)

آزمایش گازهای خون شریانی (Arterial blood gas test):

برخلاف بسیاری از تست‌های عملکرد ریوی دیگر، آزمایش گاز خون شریانی شامل تنفس در لوله نمی‌شود. در عوض، از نمونه خون استفاده می کند تا ببیند چه مقدار اکسیژن و دی اکسید کربن در خون شما وجود دارد.

آزمایش-گازهای-خونانجام این آزمایش مستلزم فرو بردن یک سوزن در شریان برای خارج کردن ویال خون است. به طور معمول نمونه از شریان مچ دست شما گرفته می شود. کاهش اکسیژن یا افزایش دی اکسید کربن در خون شما می تواند بازتابی از اختلال در عملکرد ریوی باشد.

پالس اکسیمتری (Pulse oximetry):

پالس اکسیمتری روش دیگری برای ارزیابی اشباع اکسیژن است که میزان اکسیژن خون شما است.

در این آزمایش، دستگاهی به نام پالس اکسیمتر بر روی نوک انگشت یا لاله گوش شما قرار می گیرد. این دستگاه دارای حسگری است که نبض شما را کنترل می کند و میزان اشباع اکسیژن شما را تخمین می زند. به عنوان بخشی از آزمایش عملکرد ریوی، ممکن است از شما خواسته شود که از دستگاه در مقاطع مختلف زمانی یا در حین انجام سطوح مختلف فعالیت بدنی استفاده کنید.

پالس اکسی متر

پالس اکسی متر

همانند آزمایش گازهای خون شریانی، پالس اکسیمتری می تواند به ارزیابی اینکه آیا ریه های شما اکسیژن کافی به خون شما می دهند یا خیر، کمک کند.

تست حداکثر فشار تنفسی (Maximum respiratory pressure test):

آزمایش حداکثر فشارهای تنفسی روشی برای تعیین اینکه آیا در عضلات تنفسی شما ضعف وجود دارد یا خیر.

برای انجام این آزمایش، دم یا بازدم را از طریق یک قطعه دهانی مسدود شده انجام می دهید. دستگاهی فشار را هنگام تنفس، که به عنوان فشار دمی حداکثری شناخته می‌شود، و هنگام بازدم، که حداکثر فشار بازدمی است، اندازه‌گیری می‌کند.

تست حداکثر فشار تنفسی (Maximum respiratory pressure test)

تست حداکثر فشار تنفسی (Maximum respiratory pressure test)

تست اکسید نیتریک بازدم کسری (Nitric oxide test fractional exhalation):

آزمایش اکسید نیتریک بازدم کسری (FeNO) برای بررسی التهاب در ریه ها استفاده می شود. اغلب برای ارزیابی آسم و برای مشاهده میزان عملکرد داروهای آسم استفاده می شود.

برای انجام آزمایش FeNO، به طور پیوسته از طریق یک قطعه دهانی نفس خود را بیرون می دهید. قطعه دهانی به دستگاهی متصل است که میزان اکسید نیتریک موجود در تنفس شما را تجزیه و تحلیل می کند. مقادیر بالای اکسید نیتریک با افزایش التهاب ریه مرتبط است.

آزمایش اکسید نیتریک بازدم کسری (FeNO)

آزمایش اکسید نیتریک بازدم کسری (FeNO)

تست های ورزشی (Sports tests):

برخی از تست عملکرد ریوی (PFT) شامل دیدن چگونگی تغییر تنفس، ضربان قلب و اشباع اکسیژن در هنگام فعالیت بدنی است.

یک تست معمول ورزش، تست پیاده روی 6 دقیقه ای است که شامل راه رفتن در یک راهرو صاف و مستقیم به مدت شش دقیقه است. هنگام راه رفتن برای ارزیابی عملکرد ریه، اندازه گیری ها انجام می شود.

آزمایش راه رفتن افزایشی شاتل 12 دقیقه طول می کشد و شامل راه رفتن بین مخروط هایی است که 10 متر از هم فاصله دارند. با ادامه آزمایش، به شما دستور داده می شود که سرعت راه رفتن خود را افزایش دهید.

تست راه رفتن شاتل استقامتی ارزیابی می کند که چقدر می توانید در سطح مشخصی از تلاش بدنی به راه رفتن ادامه دهید. این آزمون شامل حرکت با سرعت مشخص است.

در موارد کمتر، تست‌های ورزشی عملکرد ریه ممکن است شامل راه رفتن سریع، دویدن روی تردمیل یا دوچرخه‌سواری ثابت باشد.

تست های ورزشی (Sports tests)

تست ورزشی (Sports tests)

انجام تست عملکرد ریوی (PFT):

تست عملکرد ریوی (PFT) معمولاً توسط پزشک درخواست می شود. این آزمایش ها اغلب در مطب پزشکی، بیمارستان یا سایر کلینیک ها با دستگاه های خاص مورد نیاز برای انجام تست های عملکرد ریه انجام می شود.

اگر علائمی دارید که بر تنفس شما تأثیر می گذارد، باید با یک پزشک یا پرستار صحبت کنید تا بفهمید چه نوع آزمایشی مناسب تر است و در کجا می توان آن آزمایش را انجام داد.

در بسیاری از موارد، پزشک چندین آزمایش اولیه را برای تعیین اینکه آیا تست عملکرد ریوی (PFT) را توصیه می کند انجام می دهد. این آزمایش‌ها ممکن است شامل یک معاینه فیزیکی، از جمله گوش دادن به ریه‌های خود با گوشی پزشکی، و بررسی علائم و سلامت کلی شما باشد.

تست عملکرد ریوی (PFT) در منزل:

اگرچه تست عملکرد ریوی (PFT) به تجهیزات تخصصی نیاز دارند که فقط در یک محیط پزشکی در دسترس هستند، برخی از انواع آزمایش ها را می توان در خانه انجام داد.

به عنوان مثال، پالس اکسی متر را می توان بدون نسخه آنلاین یا از داروخانه های خرده فروشی خریداری کرد. این دستگاه ها را می توان در خانه بر روی انگشت خود بست و اشباع اکسیژن را در زمان واقعی نشان داد. برخی از پزشکان ممکن است توصیه کنند که بیماران مبتلا به اختلالات ریوی یک پالس اکسیمتر در خانه داشته باشند تا به نظارت بر سطح اکسیژن کمک کند

اسپیرومترهای خانگی برای بیماران مبتلا به برخی بیماری های ریوی در دسترس هستند. در بیشتر موارد، اینها شامل یک لوله متصل به یک دستگاه کوچک قابل حمل است. رویکردهای جدید همچنین امکان انجام برخی از اسپیرومتری در خانه را با کمک تبلت یا گوشی هوشمند فراهم کرده است.

اسپیرومترهای خانگی

اسپیرومترهای خانگی

آزمایش عملکرد ریه در خانه هرگز نباید به جای مشورت با پزشک انجام شود. علاوه بر این، این آزمایش با بیشترین ایمنی تحت راهنمایی یک متخصص انجام می شود. یک پزشک یا پرستار می‌تواند مطمئن شود که هر آزمایش در خانه مناسب است، مزایا و معایب آن را بررسی کند و نحوه درک نتایج آزمایش در خانه را توضیح دهد.

در سایت Johns Hopkins Medicine در مورد تست عملکرد ریوی (PFT) بیشتر بخوانید:

تست‌های عملکرد ریوی (PFTs) آزمایش‌های غیرتهاجمی هستند که نشان می‌دهند ریه‌ها چقدر خوب کار می‌کنند. این آزمایش‌ها حجم ریه، ظرفیت، سرعت جریان و تبادل گاز را اندازه‌گیری می‌کنند. این اطلاعات می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در تشخیص و تصمیم گیری در مورد درمان برخی از اختلالات ریوی کمک کند.

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Breath sounds. Updated May 6, 2019. Accessed September 26, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/007535.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Lung diffusion testing. Updated October 14, 2019. Accessed September 24, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003854.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Pulmonary function tests. Updated October 14, 2019. Accessed September 24, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003853.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Updated April 5, 2020. Accessed September 24, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000091.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Blood gases. Updated August 3, 2020. Accessed September 24, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003855.htm

Agarwal AK, Raja A, Brown BD. Chronic obstructive pulmonary disease. In: StatPearls. Updated August 11, 2021. Accessed September 24, 2021. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559281/

American Academy of Allergy, Asthma, and Immunology. What is a FeNO test? Updated September 28, 2020. Accessed September 24, 2021. https://www.aaaai.org/Tools-for-the-Public/Conditions-Library/Asthma/What-Is-A-FeNO-Test

Caronia JR, Jiang C, Lessnau KD. Restrictive lung disease. In: Oppenheimer JJ, ed. Medscape. Updated September 16, 2020. Accessed September 26, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/301760-overview

Dweik RA. Exhaled nitric oxide analysis and applications. In: Barnes PJ, ed. UpToDate. Updated September 17, 2020. Accessed September 24, 2021. https://www.uptodate.com/contents/exhaled-nitric-oxide-analysis-and-applications

Epstein SK. Respiratory muscle weakness due to neuromuscular disease: Clinical manifestations and evaluation. In: Shefner JM, Parsons PE, Morrison RS, eds. UpToDate. Updated June 24, 2021. Accessed September 26, 2021. https://www.uptodate.com/contents/respiratory-muscle-weakness-due-to-neuromuscular-disease-clinical-manifestations-and-evaluation

Han MK, Dransfield MT, Martinez FJ. Chronic obstructive pulmonary disease: Definition, clinical manifestations, diagnosis, and staging. In: Stoller JK, ed. UpToDate. Updated March 25, 2020. Accessed September 24, 2021. https://www.uptodate.com/contents/chronic-obstructive-pulmonary-disease-definition-clinical-manifestations-diagnosis-and-staging

Han MK. Patient education: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) (beyond the basics). In: Stoller JK, ed. UpToDate. Updated June 9, 2021. Accessed September 24, 2021. https://www.uptodate.com/contents/chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd-beyond-the-basics

Kaminsky DA. Overview of pulmonary function testing in adults. In: McCormack MC, ed. UpToDate. Updated August 11, 2021. Accessed September 24, 2021. https://www.uptodate.com/contents/overview-of-pulmonary-function-testing-in-adults

MedlinePlus: National Library of Medicine. Pulse oximetry. Updated July 27, 2021. Accessed September 26, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/pulse-oximetry/

National Heart Lung and Blood Institute. COPD. Date unknown. Accessed September 24, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/copd

National Heart Lung and Blood Institute. Pulmonary function tests. Date unknown. Accessed September 24, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/pulmonary-function-tests

National Heart, Lung, and Blood Institute. At-home monitoring devices, tools play leading role in patient care during pandemic. Published January 8, 2021. Accessed September 24, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/news/2021/home-monitoring-devices-tools-play-leading-role-patient-care-during-pandemic

National Heart, Lung, and Blood Institute. Breathing easier at home: Device brings telemedicine to lung patients during pandemic. Published May 12, 2021. Accessed September 24, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/news/2021/breathing-easier-home-device-brings-telemedicine-lung-patients-during-pandemic

National Institutes of Health. Monitoring lung function at home. Date unknown. Accessed September 24, 2021. https://covid19.nih.gov/news-and-stories/monitoring-lung-function

Ponce MC, Sharma S. Pulmonary function tests. In: StatPearls. Updated August 11, 2021. Accessed September 24, 2021. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482339/

Rodriguez-Roisin R, Tetzlaff K, Watz H, et al. Daily home-based spirometry during withdrawal of inhaled corticosteroid in severe to very severe chronic obstructive pulmonary disease. Int J Chron Obstruct Pulmon Dis. 2016;11:1973-1981. Published 2016 Aug 22. doi:10.2147/COPD.S106142

Stoller JK. COPD exacerbations: Clinical manifestations and evaluation. In: Barnes PJ. UpToDate. Updated January 14, 2021. Accessed September 24, 2021. https://www.uptodate.com/contents/copd-exacerbations-clinical-manifestations-and-evaluation

UpToDate. Patient education: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) (the basics). Date unknown. Accessed September 24, 2021. https://www.uptodate.com/contents/chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd-the-basics

US Preventive Services Task Force. Chronic obstructive pulmonary disease: Screening. Published April 5, 2016. Accessed September 24, 2021. https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/uspstf/recommendation/chronic-obstructive-pulmonary-disease-screening

Wise RA. Chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Merck Manual Consumer Edition. Updated May 2020. Accessed September 24, 2021. https://www.merckmanuals.com/home/lung-and-airway-disorders/chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd/chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd

Wise RA. Chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Merck Manuals Professional Edition. Updated June 2020. Accessed September 24, 2021. https://www.merckmanuals.com/professional/pulmonary-disorders/chronic-obstructive-pulmonary-disease-and-related-disorders/chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top