آزمایش های آرتریت پسوریاتیک | Psoriatic Arthritis

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آزمایش های آرتریت پسوریاتیک | Psoriatic Arthritis

آرتریت پسوریاتیک (Psoriatic Arthritis) چیست؟

آرتریت پسوریاتیک نوعی آرتریت التهابی است که برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس، یک بیماری خودایمنی که باعث ایجاد لکه‌های قرمز و پوسته‌دار روی پوست می‌شود، را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آرتریت پسوریاتیک می تواند باعث درد مفاصل، سفتی و تورم و همچنین التهاب در سایر قسمت های بدن مانند چشم ها و ستون فقرات شود.

علائم آرتریت پسوریاتیک بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد و سفتی مفاصل به ویژه در انگشتان دست، پا، مچ دست، مچ پا و کمر
 • تورم و حساسیت در مفاصل آسیب دیده
 • خستگی
 • تغییرات ناخن، مانند سوراخ شدن یا جدا شدن از بستر ناخن
 • قرمزی و درد در چشم (یووئیت)

آرتریت پسوریاتیک (PsA) یک بیماری مزمن است که به طور معمول پوست و مفاصل را درگیر می کند. پسوریازیس باعث التهاب و ضخیم شدن پوست در نواحی خاصی می شود. اگرچه بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس آرتریت ندارند، اما تقریباً از هر سه نفر یک نفر در نهایت مشکلات مفصلی را تجربه می کند.

آرتریت-پسوریاتیک-(Psoriatic-Arthritis)آرتریت پسوریاتیک یک بیماری خود ایمنی است. علائم زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به بافت های پوست، داخل و اطراف مفاصل حمله می کند. اگر سابقه خانوادگی بیماری خودایمنی دارید، احتمال ابتلا به آرتریت پسوریاتیک بیشتر است. همچنین ممکن است با عفونت، آسیب، اعتیاد به الکل، سیگار کشیدن و چاقی علایم شدیدتر .

گاهی اوقات علائم روی قسمت‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد و برخی افراد دوره‌هایی دارند که در آن علائم تشدید می‌شوند و سپس بهبود می‌یابند. اگرچه هیچ درمانی برای آرتریت پسوریاتیک وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارند که می توانند علائم را تسکین داده و پیشرفت بیماری را کاهش دهند.

نقش تست های آرتریت پسوریاتیک:

آزمایش های آرتریت پسوریاتیک برای کمک به تشخیص بیماری، ارزیابی مناسب بودن شما برای درمان های خاص و مانیتور اثرات درمان استفاده می شود.

هیچ آزمایش واحدی نمی تواند آرتریت پسوریاتیک را تشخیص یا رد کند. این بیماری توسط پزشکی تشخیص داده می شود که از طیف وسیعی از اطلاعات استفاده می کند، از جمله:

 • سابقه خانوادگی و پزشکی
 • معاینه ی جسمی
 • تست های آزمایشگاهی
 • تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس و MRI
 • تجزیه و تحلیل مایع سینوویال در مفاصل

علائم آرتریت پسوریاتیک شبیه به چندین بیماری دیگر مانند آرتریت روماتوئید، نقرس و استئوآرتریت است. پزشک آزمایش های آزمایشگاهی را برای رد سایر بیماری ها به عنوان منبع علائم شما انجام می دهد. کنار گذاشتن سایر اختلالاتی که باعث علائم مشابه می شوند، بخش مهمی از تشخیص آرتریت پسوریاتیک است.

چه افرادی باید آزمایش های آرتریت پسوریاتیک را انجام بدهند؟

زمانی که فرد مبتلا به پسوریازیس دچار مشکلات مفصلی می شود، به خصوص زمانی که علائم خاصی وجود دارد، باید آرتریت پسوریاتیک را در نظر گرفت.

اغلب، افرادی که پسوریازیس دارند از نظر آرتریت پسوریاتیک غربالگری می‌شوند تا در صورت شروع این اختلال، زودهنگام تشخیص داده شوند. انواع ابزارهای غربالگری را می توان استفاده کرد که ممکن است توسط یک متخصص پوست انجام شود. پرسشنامه های غربالگری در مورد ویژگی های مشترک آرتریت پسوریاتیک، مانند:

 • مفاصل متورم
 • مشکلات ناخن انگشت
 • درد پاشنه
 • انگشتان دست یا پای متورم شده
اعضای درگیر در آرتریت پسوریاتیک

اعضای درگیر در آرتریت پسوریاتیک

اگر علائم آرتریت پسوریاتیک دارید، ایده خوبی است که نگرانی های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. تشخیص و درمان به موقع می تواند به جلوگیری از آسیب شدید مفصلی که ممکن است در صورت پیشرفت بیماری رخ دهد، کمک کند.

انواع آزمایش آرتریت پسوریاتیک

اگر پزشک شما مشکوک به آرتریت پسوریاتیک باشد، ممکن است از تعدادی آزمایش برای کمک به تشخیص آرتریت پسوریاتیک و رد سایر شرایط استفاده شود. آزمایش‌های متعددی برای شناسایی آنتی‌بادی‌ها، که پروتئین‌هایی هستند که به هماهنگ کردن پاسخ‌های ایمنی کمک می‌کنند، طراحی شده‌اند. جدول زیر آزمایش هایی را که اغلب در فرآیند تشخیص آرتریت پسوریاتیک استفاده می شود، فهرست می کند:

تست های مربوط به تشخیص آرتریت پسوریاتیک (PsA):

نام آزمایشنوع نمونهچه چیزی اندازه گیری می شود؟اهمیت برای PsA
نرخ رسوب گلبول قرمز (ESR) نمونه خون سیتراته یا EDTAسرعت رسوب گلبول های قرمز در لوله آزمایش معیار التهاب، ESR در تقریباً 40٪ از بیماران مبتلا به PsA بالاتر از حد طبیعی است.
فاکتور روماتوئید (RF) نمونه خون (سرم)آنتی بادی که در اختلالات خود ایمنی یافت می شودمعمولاً در PsA منفی است. نتیجه مثبت ممکن است نشان دهنده آرتریت روماتوئید باشد
آنتی بادی سیترولین دار سیترولین دار سیکلیک (CCP) نمونه خون (سرم)آنتی بادی که اغلب در آرتریت روماتوئید یافت می شودمعمولاً در PsA منفی است. نتیجه مثبت ممکن است نشان دهنده آرتریت روماتوئید باشد
HLA-B27 نمونه خون (خون کامل حاوی EDTA)آنتی ژن لکوسیت انسانی (HLA) B27 در سطح سلول هانشانگر ژنتیکی مرتبط با PsA
آنتی بادی ضد هسته ای (ANA) نمونه خون (سرم)اتوآنتی بادی در برخی از اختلالات خودایمنی وجود دارد در اقلیت بیماران مبتلا به PsA وجود دارد. نتیجه مثبت ممکن است نشان دهنده سایر بیماری های خود ایمنی باشد
پروتئین واکنشی C یا (CRP) نمونه خون (سرم)پروتئینی که توسط کبد ساخته می شود و با التهاب در بدن مرتبط استبه طور معمول در PsA بالاتر از حد طبیعی است
ایمونوگلوبولین A نمونه خون (سرم) آنتی بادی ساخته شده توسط سیستم ایمنی در اکثر بیماران مبتلا به PsA بالاتر از حد طبیعی است
آنالیز مایع سینوویال نمونه مایع سینوویال (مفاصل).جنبه های شیمیایی و میکروسکوپی مایع مفصلیتعداد بسیار بالای گلبول های سفید خون در PsA وجود دارد.
شمارش کامل خون (CBC) با شمارش افتراقی نمونه خون کامل (EDTA)بررسی سلول های مختلف خونتعداد گلبول های سفید خون بالا و تعداد گلبول های قرمز پایین (کم خونی) ممکن است در PsA وجود داشته باشد.
نیتروژن اوره خون (BUN) نمونه خون (سرم) اوره، محصول زائد متابولیسم پروتئینغالباً در PsA بالاتر از حد طبیعی است
کراتینین نمونه خون (سرم) یا ادرار کراتینین، یک ماده زائد که توسط کلیه ها حذف می شود اغلب در PsA افزایش می یابد
اسید اوریک نمونه خون (سرم) یا ادراراسید اوریک، یک ماده زائد که توسط کلیه ها حذف می شودمعمولاً در PsA بالاتر از حد طبیعی است
آزمایش ادرار نمونه ی ادرارتعدادی از مواد را در ادرار شناسایی و اندازه گیری می کندپروتئین اضافی در ادرار در PsA شایع است.

تست های تصویربرداری معمولا در تشخیص آرتریت پسوریاتیک استفاده می شود. آنها می توانند انواع خاصی از آسیب و تغییر شکل مفصل را که در آرتریت پسوریاتیک شایع تر از سایر بیماری های مفصلی هستند، تشخیص دهند. معمولاً از اشعه ایکس استفاده می شود، اما آزمایش های دیگری مانند MRI و سی تی اسکن نیز ممکن است درخواست شود.

تست های تصویربرداری در تشخیص آرتریت پسوریاتیک

تست های تصویربرداری در تشخیص آرتریت پسوریاتیک

بسیاری از پزشکان از معیارهای طبقه بندی آرتریت پسوریاتیک (CASPAR) برای تشخیص آرتریت پسوریاتیک استفاده می کنند. این ابزار بسیاری از ویژگی‌های معمول آرتریت پسوریاتیک، مانند پسوریازیس پوست، ضایعات ناخن، تورم انگشتان دست یا پا، آزمایش فاکتور روماتوئید منفی (RF) و تشکیل استخوان جدید که در آزمایش‌های تصویربرداری دیده می‌شود را در نظر می‌گیرد.

معیارهای طبقه بندی آرتریت پسوریاتیک (CASPAR)

معیارهای طبقه بندی آرتریت پسوریاتیک (CASPAR)

اگر آرتریت پسوریاتیک تشخیص داده شود، پزشک ممکن است قبل از شروع درمان، تست های آزمایشگاهی بیشتری را درخواست کند. مسائل بهداشتی مانند بیماری قلبی، ناهنجاری های کلیوی یا کبدی یا عفونت ها ممکن است در هنگام برنامه ریزی برای درمان در نظر گرفته شوند. گاهی اوقات، عفونت ها قبل از شروع درمان درمان می شوند.

انجام آزمایش های آرتریت پسوریاتیک (Psoriatic Arthritis):

آزمایش آرتریت پسوریاتیک توسط پزشک یا متخصصی مانند روماتولوژیست، دکتر متخصص در بیماری های مفصلی، یا متخصص پوست، پزشکی که تخصصش درمان پوست است، درخواست می شود. نمونه های خون و ادرار مورد استفاده در آزمایش را می توان در آزمایشگاه جمع آوری کرد.

تجزیه و تحلیل مایع سینوویال شامل جمع آوری مقدار کمی از مایع مفصلی با استفاده از فرآیندی به نام آرتروسنتز است. در طی این روش، از یک سوزن برای خارج کردن مایع از فضای اطراف مفصل استفاده می شود. معمولاً در مطب پزشک انجام می شود.

برخی از آزمایش های تصویربرداری تشخیصی، مانند اشعه ایکس، ممکن است در مطب پزشک انجام شود. برخی دیگر ممکن است لازم باشد در مرکز تصویربرداری یا بخش رادیولوژی بیمارستان انجام شوند.

درمان آرتریت پسوریاتیک (Psoriatic Arthritis):

هیچ درمانی برای آرتریت پسوریاتیک وجود ندارد. درمان بر کنترل التهاب در مفاصل آسیب دیده برای جلوگیری از درد و ناتوانی مفاصل و کنترل درگیری پوست متمرکز است. یکی از رایج ترین درمان ها، داروهای تجویزی به نام داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) است.

درمان بستگی به این دارد که بیماری شما چقدر شدید است و چه مفاصلی تحت تأثیر قرار گرفته اند. ممکن است لازم باشد قبل از یافتن درمانی که باعث تسکین شما می شود، درمان های مختلفی را امتحان کنید.

داروهای مورد استفاده برای درمان آرتریت پسوریاتیک عبارتند از:

 • NSAID ها داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) می توانند درد را کاهش داده و التهاب را برای افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک خفیف کاهش دهند. NSAID های موجود بدون نسخه شامل ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، سایرین) و ناپروکسن سدیم (Aleve) هستند. NSAID های قوی تر با نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی می تواند شامل تحریک معده، مشکلات قلبی و آسیب کبد و کلیه باشد.
 • DMARDهای معمولی این داروها می توانند پیشرفت آرتریت پسوریاتیک را کاهش دهند و مفاصل و سایر بافت ها را از آسیب دائمی نجات دهند. رایج ترین DMARD مورد استفاده متوترکسات است (Trexall، Otrexup، و غیره). سایر موارد شامل لفلونوماید (آراوا) و سولفاسالازین (آزولفیدین) است. عوارض جانبی می تواند شامل آسیب کبدی، سرکوب مغز استخوان و التهاب ریه و اسکار (فیبروز) باشد.
 • عوامل بیولوژیک این دسته از DMARD که به عنوان اصلاح کننده های پاسخ بیولوژیکی نیز شناخته می شود، مسیرهای مختلف سیستم ایمنی را هدف قرار می دهد. عوامل بیولوژیکی عبارتند از: آدالیموماب (Humira)، سرتولیزوماب (Cimzia)، اتانرسپت (Enbrel)، گلیموماب (Simponi)، infliximab (رمیکاد)، ustekinumab (Stelara)، secukinumab (Cosentyx)، ixekizumab (Taltz)، (Taltz) و (Taltz) اورنسیا). این داروها می توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند.
 • DMARDهای مصنوعی هدفمند. اگر داروهای DMARD معمولی و عوامل بیولوژیکی موثر نبوده باشند، ممکن است توفاسیتینیب (Xeljanz) استفاده شود. دوزهای بالاتر توفاسیتینیب می تواند خطر لخته شدن خون در ریه ها، حوادث جدی مرتبط با قلب و سرطان را افزایش دهد.
 • داروهای خوراکی جدیدتر Apremilast (Otezla) فعالیت آنزیمی را در بدن کاهش می دهد که فعالیت التهاب را در سلول ها کنترل می کند. Apremilast برای افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک خفیف تا متوسط ​​استفاده می شود که نمی خواهند یا نمی توانند با DMARD ها یا عوامل بیولوژیک درمان شوند. عوارض جانبی بالقوه شامل اسهال، حالت تهوع و سردرد است.

سایر درمان ها

درمان های فیزیکی و کاردرمانی ممکن است درد را کاهش داده و انجام کارهای روزمره را آسان تر کند. از پزشک خود برای ارجاعات بخواهید. ماساژ درمانی نیز ممکن است تسکین دهنده باشد. ورزش منظم و فیزیوتراپی نیز می تواند به بهبود عملکرد مفاصل و کاهش درد کمک کند. علاوه بر این، ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی شما، مانند حفظ وزن سالم و ترک سیگار، می تواند به مدیریت علائم آرتریت پسوریاتیک نیز کمک کند.

جراحی و روش های دیگر

 • تزریق استروئید به مفصل آسیب دیده می تواند التهاب را کاهش دهد.
 • جراحی تعویض مفصل. برخی از مفاصلی که در اثر آرتریت پسوریازیس به شدت آسیب دیده اند را می توان با مفاصل مصنوعی ساخته شده از فلز و پلاستیک جایگزین کرد.

شیوه زندگی و درمان های خانگی آرتریت پسوریاتیک (Psoriatic Arthritis):

 • از مفاصل خود محافظت کنید تغییر نحوه انجام کارهای روزمره می تواند در احساس شما تفاوت ایجاد کند. به عنوان مثال، اجسام سنگین را با دو دست بلند کنید و درها را با تمام بدن باز کنید، نه فقط با دستان خود.
 • وزن سالم را حفظ کنید. این کار فشار کمتری به مفاصل شما وارد می کند و منجر به کاهش درد و افزایش انرژی و تحرک می شود. کاهش وزن در صورت نیاز می تواند به عملکرد بهتر داروهای شما نیز کمک کند. برخی از داروهای آرتریت پسوریاتیک در افرادی که دارای اضافه وزن هستند کمتر موثر هستند.
 • به طور منظم ورزش کنید. ورزش می تواند به انعطاف پذیری مفاصل و قوی نگه داشتن عضلات کمک کند. انواع ورزش هایی که استرس کمتری روی مفاصل دارند عبارتند از دوچرخه سواری، شنا، پیاده روی، یوگا و تای چی.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن با خطر بالاتر ابتلا به پسوریازیس و با علائم شدیدتر پسوریازیس همراه است.
 • الکل مصرف نکنید. الکل می تواند اثربخشی درمان شما را کاهش دهد و عوارض جانبی برخی داروها مانند متوترکسات را افزایش دهد.

در سایت NHS در مورد آرتریت پسوریاتیک بیشتر بخوانید:

آرتریت پسوریاتیک نوعی آرتریت است که برخی از افراد مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور معمول باعث می شود مفاصل آسیب دیده متورم، سفت و دردناک شوند. آرتریت پسوریاتیک مانند پسوریازیس یک بیماری طولانی مدت است که می تواند به تدریج بدتر شود. اگر شدید باشد، خطر آسیب دائمی یا تغییر شکل مفاصل وجود دارد و ممکن است نیاز به جراحی باشد.

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی
برچسب ها:

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Psoriatic arthritis. Reviewed January 21, 2020. Accessed June 3, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000413.htm

Al Hammadi A. Psoriatic arthritis. Diamond, HS, ed. Medscape. Updated July 15, 2020.  Accessed June 5, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/2196539-overview

AlJohani R, Polachek A, Ye JY, Chandran V, Gladman DD. Characteristic and outcome of psoriatic arthritis patients with hyperuricemia. J Rheumatol. 2018;45(2):213-217. doi:10.3899/jrheum.170384

Feldman S. Treatment of psoriasis in adults. In Dellavalle RP, Duffin, KC, ed. UpToDate. Updated February 26, 2021. Accessed June 6, 2021. https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-psoriasis-in-adults

Gladman DD, and Ritchlin C. Patient Education: Psoriatic arthritis (Beyond the basics). In Sieper J, ed. UpToDate. Updated January 28, 2020. Accessed June 2, 2021. https://www.uptodate.com/contents/psoriatic-arthritis-beyond-the-basics

Gladman, DD, Ritchlin, C. Clinical manifestations and diagnosis of psoriatic arthritis. In Sieper J, ed. UpToDate. Updated May 1, 2020. Accessed June 1, 2021.         https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-psoriatic-arthritis,

Gladman DD, Ritchlin C. Treatment of psoriatic arthritis. In Sieper J, ed. UpToDate. Updated November 20, 2020. Accessed June 2, 2021.

https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-psoriatic-arthritis

Iragorri N, Hazlewood G, Manns B, Danthurebandara V, Spackman E. Psoriatic arthritis screening: a systematic review and meta-analysis. Rheumatology (Oxford). 2019;58(4):692-707. doi:10.1093/rheumatology/key314

Khan A, Haider I, Ayub M, Humayun M. Psoriatic arthritis is an indicator of significant renal damage in patients with psoriasis: An observational and epidemiological study. Int J Inflam. 2017;2017:5217687. doi:10.1155/2017/5217687

Kontzias A.  Psoriatic arthritis. Merck Manuals Professional Edition. Updated May 2020. Accessed June 2, 2021. https://www.merckmanuals.com/professional/musculoskeletal-and-connective-tissue-disorders/joint-disorders/psoriatic-arthritis

Kremer JM. Major side effects of low-dose methotrexate. In O’Dell JR, ed. UpToDate. Updated June 18, 2020. Accessed June 5, 2021. https://www.uptodate.com/contents/major-side-effects-of-low-dose-methotrexate

Leung YY, Ogdie A, Orbai AM, et al. Classification and Outcome Measures for Psoriatic Arthritis. Front Med (Lausanne). 2018;5:246. Published 2018 Sep 6. doi:10.3389/fmed.2018.00246

MedlinePlus: National Library of Medicine. Psoriatic arthritis. Reviewed August 1, 2014.  Accessed June 3, 2021.

https://medlineplus.gov/genetics/condition/psoriatic-arthritis/

MedlinePlus: National Library of Medicine. Immunoglobulins blood test. Reviewed December 10, 2020. Accessed June 7, 2021.

https://medlineplus.gov/lab-tests/immunoglobulins-blood-test/

MedlinePlus: National Library of Medicine. Synovial fluid analysis. Updated March 8, 2021. Accessed June 2, 2021.

https://medlineplus.gov/lab-tests/synovial-fluid-analysis/

Monga K. NSAIDs: Non-steroidal inflammatory drugs. The American College of Rheumatology. Updated December 2020. Accessed June 6, 2021. https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Treatments/NSAIDs

Moreland LW. General principles and overview of management of rheumatoid arthritis in adults. In O’Dell JR, ed. UpToDate. Updated October 13, 2020. Accessed June 5, 2021.  https://www.uptodate.com/contents/general-principles-and-overview-of-management-of-rheumatoid-arthritis-in-adults

National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. Psoriatic arthritis. Updated March 2021. Accessed June 1, 2021.            https://www.niams.nih.gov/health-topics/psoriatic-arthritis

Nunez-Atahualpa L. Psoriatic arthritis imaging. Chew FS, ed. Medscape. Updated March 11, 2019. Accessed June 14, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/394752-overview

Solomon DH. NSAIDS: Adverse cardiovascular effects. In Furst DE, Cannon CP, eds. UpToDate. Updated August 11, 2020. Accessed June 6, 2021. https://www.uptodate.com/contents/nsaids-adverse-cardiovascular-effects

Sufka P. Psoriatic arthritis. American College of Rheumatology. Updated March 2019. Accessed June 1, 2021. https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Psoriatic-Arthritis

Taylor W, Gladman D, Helliwell P, et al. Classification criteria for psoriatic arthritis: development of new criteria from a large international study. Arthritis Rheum. 2006;54(8):2665-2673. doi:10.1002/art.21972

UpToDate. Apremilast: Drug information. Date unknown. Accessed June 5, 2021. https://www.uptodate.com/contents/apremilast-drug-information

Psoriatic arthritis (in depth). National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. https://www.niams.nih.gov/health-topics/psoriatic-arthritis/advanced. Accessed June 29, 2021.

Ferri FF. Psoriatic arthritis. In: Ferri’s Clinical Advisor 2022. Elsevier; 2022. https://www.clinicalkey.com. Accessed June 29, 2021.

Gladman DD, et al. Clinical manifestations and diagnosis of psoriatic arthritis. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed June 27, 2021.

Gladman DD, et al. Treatment of psoriatic arthritis. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed June 27, 2021.

AskMayoExpert. Psoriatic arthritis (adult). Mayo Clinic; 2019.

Singh JA, et al. Special article: 2018 American College of Rheumatology/National Psoriasis Foundation guideline for the treatment of psoriatic arthritis. Arthritis & Rheumatology. 2018; doi:10.1002/art.40726.

Psoriatic arthritis: Diagnosis and treatment. American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/psoriatic-arthritis-treatment. Accessed June 27, 2021.

Psoriatic arthritis. Arthritis Foundation. https://www.arthritis.org/diseases/psoriatic-arthritis. Accessed June 27, 2021.

Newer drug treatments for psoriatic arthritis. Arthritis Foundation. https://www.arthritis.org/diseases/more-about/newer-drug-treatments-for-psoriatic-arthritis. Accessed July 3, 2021.

Biologics. National Psoriasis Foundation. https://www.psoriasis.org/biologics. Accessed July 6, 2021.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top