آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) | DD3 | Prostate Cancer Antigen 3

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) | DD3 | Prostate Cancer Antigen 3

آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) یک RNA کدکننده غیرپروتئینی اختصاصی پروستات است که به طور قابل توجهی در سرطان پروستات بیش از حد بیان می شود، بدون هیچ ارتباطی با حجم پروستات و/یا سایر بیماری های پروستات (مانند پروستاتیت). اکنون می توان آن را به راحتی در ادرار با یک آزمایش جدید مبتنی بر تقویت با واسطه رونویسی اندازه گیری کرد. کمی سازی سطوح mRNA PCA3 می تواند نتیجه بیوپسی پروستات را با نرخ ویژگی بالاتر در مقایسه با PSA پیش بینی کند.

اسامی دیگر:

 • Differential Display Code 3
 • DD3

چرا آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) درخواست می شود؟

برای کمک به تعیین اینکه آیا تکرار بیوپسی پروستات برای کمک به تشخیص سرطان پروستات اندیکاسیون دارد یا خیر

چه زمانی آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) بایستی انجام شود؟

هنگامی که یک پزشک در حال بررسی تکرار بیوپسی پروستات برای یک مرد 50 ساله یا بالاتر است که یک یا چند نمونه برداری قبلی منفی داشته است.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3):

 • ظرف/لوله: ظرف ادرار
 • نوع نمونه: ادرار

ظرف ادرار استریلشرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-آنتی-ژن-سرطان-پروستات-3-(PCA3)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

 نحوه تهیه نمونه برای آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3)

 • بلافاصله قبل از جمع‌آوری نمونه، یک معاینه رکتوم دقیق (DRE) انجام دهید (نمونه باید در حدود 1 ساعت پس از DRE جمع‌آوری شود).
 • بیمار باید اولین 20 تا 30 میلی لیتر ادرار تخلیه شده را پس از DRE جمع آوری کند.
 • نمونه را ظرف 4 ساعت پس از جمع آوری پردازش کنید (اگر نمونه نمی تواند ظرف 15 دقیقه بررسی شود، در یخچال یا روی یخ نگهداری کنید و ظرف 4 ساعت بررسی کنید)
 • اولین مقدار ادراری که پس از انجام معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) توسط پزشک جمع آوری می شود.
 • ظرف نمونه را 5 بار برعکس کنید تا سلول ها دوباره معلق شوند
 • 2.5 میلی لیتر ادرار به لوله انتقال نمونه ادرار اضافه کنید.
 نحوه تهیه نمونه برای آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3)

نحوه تهیه نمونه برای آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3)

نام روش انجام آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3)

تقویت با واسطه رونویسی (TMA) و سنجش حفاظت ترکیبی (HPA)

شرح روش:

آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) یک سنجش مولکولی است که mRNA ژن DD3 بیان شده در سلول های پروستات را تشخیص می دهد. سلول ها از نمونه ادرار بیمار پس از معاینه دیجیتال رکتال (DRE) به دست می آیند. آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) نسبت mRNA PCA3 به mRNA PSA ضربدر 1000 است. در مطالعات اخیر مشخص شد که ویژگی 78% و حساسیت 57% در سرطان در مقابل غیر سرطانی دارد. این آزمایش در فوریه 2012 توسط FDA برای کمک به تصمیم گیری برای تکرار بیوپسی تایید شد.

آمادگی قبل از انجام آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) مورد بررسی قرار می گیرد؟

آزمایش آنتی ژن 3 سرطان پروستات (PCA3) (PCA3، همچنین به عنوان کد نمایشی افتراقی 3 یا DD3 شناخته می شود) مواد ژنتیکی RNA پیام رسان (mRNA) را که فقط توسط پروستات تولید می شود، شناسایی می کند. آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) یک ژن اختصاصی پروستات است که به طور متوسط ​​66 برابر بیش از حد در سلول های سرطانی پروستات در مقایسه با سلول های طبیعی پروستات بیان می شود.

پروتئین PCA3 و mRNA مربوط به آن در سطوح پایینی در بافت طبیعی پروستات وجود دارد. PCA3 در حدود 90 درصد از سرطان های پروستات به مقدار زیاد (بیش از حد بیان شده) وجود دارد. آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) نیز در مقادیر افزایش یافته توسط سرطان پروستات تولید می شود، اما می تواند در تعدادی از شرایط خوش خیم نیز افزایش یابد.

Prostate Cancer Antigen 3

Prostate Cancer Antigen 3

این آزمایش mRNA ژن PCA3 و mRNA ژن PSA را در اولین نمونه ادرار جمع آوری شده پس از یک معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) اندازه گیری می کند. آزمایشگاه ها امتیازی را بر اساس نسبت mRNA PCA3 به mRNA PSA به نام امتیاز PCA3 گزارش می کنند.

سرطان پروستات رشد کنترل نشده سلول ها در پروستات است، غده کوچکی که مجرای ادرار را در مردان احاطه کرده است. برخی از مردان ممکن است انتخاب کنند که غربالگری سرطان پروستات را با استفاده از آزمایش خون PSA انجام دهند. افزایش سطح PSA با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است، اما PSA همچنین می تواند با هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، پروستاتیت، عفونت و انواع شرایط موقت دیگر افزایش یابد.

prostate cancer

prostate cancer

تشخیص سرطان پروستات نیازمند انجام بیوپسی پروستات و شناسایی سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ است. این بیوپسی ممکن است پس از افزایش نتیجه PSA و/یا DRE غیر طبیعی انجام شود. دقت بیوپسی به تعداد نمونه های بافت و محل هایی که از آنها گرفته شده است بستگی دارد. از آنجایی که بیوپسی نمونه های بافت کوچکی را می گیرد و از آنجایی که PSA مختص سرطان نیست، بیوپسی اولیه اغلب منفی است.

کانسر پروستات

کانسر پروستات

بیوپسی اولیه منفی ممکن است پزشک را با این سوال مواجه کند که آیا بیمار واقعاً عاری از سرطان است یا اینکه آیا سرطان نادیده گرفته شده است. نگرانی در مورد از دست دادن سرطان مهم بالینی ممکن است باعث بیوپسی های اضافی شود، به خصوص اگر تکرار PSA همچنان بالا باشد یا افزایش یافته باشد. با این حال، هر بیوپسی دارای عوارض بالقوه ای مانند ناراحتی، خون در ادرار (هماچوری) یا مایع منی، خونریزی مقعدی، مشکل در ادرار کردن، عفونت و در موارد نادر سپتی سمی است، بنابراین به حداقل رساندن تعداد نمونه برداری های انجام شده نیز مطلوب است.

بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات

آزمایش PCA3 می تواند به تعیین اینکه آیا تکرار بیوپسی پروستات احتمالاً مثبت است و اینکه آیا مرد ممکن است از تکرار بیوپسی غیرضروری اجتناب کند کمک کند. PCA3 به طور قابل توجهی در سرطان پروستات بیش از حد بیان می شود اما (برخلاف PSA) تحت تأثیر پروستاتیت یا BPH قرار نمی گیرد.

متداول ترین نشانگر آزمایش شده، ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) است. سایر نشانگرهای ژنتیکی آزمایش شده عبارتند از GOLPH2، SPINK1 و TMPRSS2-ERG. این نشانگرهای زیستی در بیماری غیرسرطانی پروستات افزایش نمی یابد. علاوه بر این، این بیومارکرها تحت تأثیر سن بیمار یا حجم پروستات نیستند.

محدوده مرجع آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3):

امتیاز کمتر از 35 منفی تلقی می شود

امتیاز بیشتر یا مساوی 35 مثبت در نظر گرفته می شود

PCA3-Scoreسوالات متداول

چگونه از آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) استفاده می شود؟

تست آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا تکرار بیوپسی پروستات باید بر روی یک مرد 50 ساله یا بالاتر که یک یا چند نمونه برداری قبلی منفی داشته است انجام شود، استفاده می شود.

چه زمانی آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) درخواست می شود؟

این آزمایش ممکن است زمانی درخواست شود که مردی آزمایش خون PSA بالا و/یا معاینه دیجیتالی غیرطبیعی رکتوم (DRE) و یک یا چند بیوپسی قبلی منفی پروستات داشته باشد. ممکن است زمانی درخواست شود که نمونه برداری دیگری به طور معمول توصیه شود و پزشک بخواهد احتمال مثبت بودن تکرار بیوپسی را ارزیابی کند.

الگوریتم تشخیص کانسر پروستات

الگوریتم تشخیص کانسر پروستات

نتیجه آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) چه چیزی را نشان می دهد؟

نتیجه آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) نسبت mRNA PCA3 به mRNA PSA است که به عنوان امتیاز گزارش می شود. گزارش آزمایشگاهی یک عدد قطعی را ارائه می دهد که در آن نمره مثبت در نظر گرفته می شود.

نحوه محاسبه PCA3

نحوه محاسبه PCA3

تست آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) پاسخ قطعی در مورد اینکه آیا یک مرد سرطان دارد یا نه، ارائه نمی دهد. در عوض، پزشکان نتایج آزمایش را در ارتباط با سایر داده های آزمایشگاهی و بالینی در نظر می گیرند تا احتمال مثبت بودن بیوپسی تکراری را تعیین کنند.

نمره آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) که کمتر از حد تعیین شده آزمایشگاهی باشد، منفی تلقی می شود و با کاهش احتمال بیوپسی مثبت همراه است.

نمره آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) که بیشتر از حد تعیین شده آزمایشگاهی باشد، مثبت تلقی می شود و با افزایش احتمال بیوپسی مثبت همراه است. برخی از آزمایشگاه‌ها محدوده‌ای را ارائه می‌کنند که در آن PCA3 مثبت در نظر گرفته می‌شود، اما با احتیاط در مورد تفسیر نتایجی که نزدیک به مقدار برش هستند، به دلیل تنوع تست نرمال.

حدود 90 درصد از سرطان های پروستات بیش از حد PCA3 را بیان می کنند، اما نتیجه PCA3 نمی تواند برای تشخیص یا رد کامل سرطان پروستات استفاده شود. این فقط به هدایت تصمیم گیری در مورد انجام بیوپسی دیگر کمک می کند. بیوپسی پروستات هنوز استاندارد طلایی برای تشخیص سرطان پروستات است.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

بسیاری از سرطان های پروستات رشد کندی دارند و از نظر بالینی قابل توجه نیستند. مردی که مبتلا به سرطان پروستات است، احتمال بیشتری دارد که با این بیماری زندگی کند و در اثر چیز دیگری بمیرد. سرطان پروستات ممکن است از طریق ” watchful waiting” مدیریت شود و در صورت نیاز درمان شود.

با این حال، برخی از سرطان های پروستات تهاجمی هستند و می توانند رشد کنند و در سراسر بدن پخش شوند. تمایز بین این دو می تواند چالش برانگیز باشد اما مهم است. در سال های اخیر، نگرانی قابل توجهی در مورد تشخیص بیش از حد و درمان بیش از حد سرطان های پروستات که از نظر بالینی مهم نیستند، وجود داشته است. این تا حدی به این دلیل است که درمان ها دارای پتانسیل عوارض قابل توجهی هستند که می تواند بر کیفیت زندگی مرد تأثیر بگذارد، از جمله بی اختیاری ادرار و اختلال نعوظ.

جامعه پزشکی به طور فزاینده ای در مورد توصیه PSA به عنوان یک ابزار غربالگری در مردان بدون علامت محافظه کار شده است و مشتاق یافتن ابزارهای اضافی است که می تواند به تصمیم گیری کمک کند. آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) یکی از این ابزارهاست.

طیف گسترده ای از آزمایش ها و نشانگرهای زیستی دیگر در حال بررسی هستند.

آیا می توانم از معاینه رکتال (DRE) صرف نظر کرد و فقط نمونه ادرار را جمع آوری کرد؟

خیر، DRE بخشی بسیار ضروری از مجموعه نمونه است. این روش سلول های پروستات و آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) را در ادرار آزاد می کند، جایی که می توان آن را تشخیص داد. به همین دلیل است که جمع آوری اولین مقدار ادرار پس از DRE نیز مهم است – بنابراین آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) آزاد شده در نمونه ادرار وجود دارد.

آیا می توان آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) را در مطب پزشک انجام داد؟

DRE در مطب پزشک شما انجام می شود و به احتمال زیاد، جمع آوری ادرار نیز انجام می شود زیرا اولین ادرار جمع آوری شده پس از DRE است. با این حال، آزمایش نیاز به تجهیزات تخصصی دارد و نمونه شما برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. همه آزمایشگاه ها این آزمایش را انجام نمی دهند، بنابراین نمونه شما ممکن است به آزمایشگاه مرجع ارسال شود.

آیا آزمایش آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) همه سرطان های پروستات را تشخیص می دهد؟

خیر، در هر سرطانی بیش از حد بیان نمی شود، بنابراین حدود 10 درصد از سرطان های پروستات نتایج آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) طبیعی خواهند داشت.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(2018 April 5). Prostate Cancer Early Detection. NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology (NCCN Guidelines ®) Version 2.2018. Available online at https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/prostate_detection.pdf Accessed on 04/07/18.

Strong, A. and Deane, L. (2017). Contemporary Role of Biomarkers In the Evaluation, Stratification, And Treatment Determination in Men at Risk for and/or Diagnosed With Prostate Cancer. Urol Nurs. 2017;37(4):192-203. Urologic Nursing. Available online at https://www.medscape.com/viewarticle/892905. Accessed on 04/07/18.

Ashley, V.A. et. al. (2017). The Use of Biomarkers in Prostate Cancer Screening and Treatment. Rev Urol. 2017;19(4):221-234. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29472826. Accessed on 04/07/18.

NCI Staff. (2017 June 9). Biomarker Test Could Reduce Unnecessary Biopsies to Detect Prostate Cancer. National Cancer Institute. Available online at https://www.cancer.gov/news-events/cancer-currents-blog/2017/biomarkers-urine-prostate-biopsy. Accessed on 04/07/18.

Genzen, J. et. al. (2018 April, Updated). Prostate Cancer – PSA. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/prostate-cancer. Accessed on 04/07/18.

(2015). Early Detection of Prostate Cancer. American Urological Association. Available online at https://www.auanet.org/guidelines/early-detection-of-prostate-cancer-(2013-reviewed-and-validity-confirmed-2015). Accessed on 04/07/18.

Deng, J. et. al. (2017 March 7). Long Non-Coding RNA as Potential Biomarker for Prostate Cancer: Is It Making a Difference? Int J Environ Res Public Health. 2017 Mar; 14(3): 270. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5369106/. Accessed on 04/07/18.

(© 1995–2018). PCA3 (Prostate Cancer Antigen 3). Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/75211. Accessed on 04/07/18.

(2018 January 4, Updated). Key Statistics for Prostate Cancer. American Cancer Society. Available online at https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer/about/key-statistics.html. Accessed on 04/07/18.

(2018 February 22, Updated). Prostate Cancer Screening (PDQ®)-Patient Version. National Cancer Institute. Available online at https://www.cancer.gov/types/prostate/patient/prostate-screening-pdq#section/_13. Accessed on 04/07/18.

Cheuck, L. et. al. (2017 September 21, Updated). Prostate Cancer Diagnosis and Staging. Medscape Urology. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/458011-overview. Accessed on 04/07/18.

Chunhua, L. et. al. (2018 March 21). Clinical Significance of Peripheral Blood PCA3 Gene Expression in Early Diagnosis of Prostate Cancer. Transl Oncol. 2018 Mar 21;11(3):628-632. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29574327. Accessed on 04/07/18.

Davenport, L. (2015 January 12). Questions Remain Over Role of PCA3 Assay in Prostate Cancer. Medscape Oncology News. Available online at https://www.medscape.com/viewarticle/837934. Accessed on 04/07/18.

Reuters Staff. (2017 May 25). Urinary RNA Testing Helps Identify Aggressive Prostate Cancer. Medscape News. Available online at https://www.medscape.com/viewarticle/880543. Accessed on 04/07/18.

Feng, F. et. al. (2014). Current and Future Applications Of Genetic Prostate Cancer Screening in the Urologic Clinic. Urol Nurs. 2014;34(6):281-291. Available online at https://www.medscape.com/viewarticle/840844. Accessed on 04/07/18.

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  مریم 25 بهمن 1401 در 9:49 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر. پدر بنده به دلیل مشکلات پروستات همیشه آزمایش PSA انجام میده. و پزشک معالجشون هیچوقت این آزمایش رو نخواستن؟
  میتونیم خودمون به پزشک بگیم بنویسه؟
  ممنونم

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 26 بهمن 1401 در 7:13 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام و درود
   این آزمایش در حال حاضر در ایران توسط آزمایشگاه های محدودی ارائه می گردد. و چون یک آزمایش جدید الورود به ایران است هنوز بسیاری از پزشکان در درخواست های خود از آن استفاده نمی کنند.
   اما شما میتوانید با مشورت پزشک معالج و در صورت صلاحدید ایشان این آزمایش را انجام دهید.

ثبت دیدگاه