آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) | استرپتوکوک آگالاکتیه | استرپتوکوک بتا همولیتیک | Group B Streptococcus

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) | استرپتوکوک آگالاکتیه | استرپتوکوک بتا همولیتیک | Group B Streptococcus

آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) وجود باکتری در ناحیه واژن/رکتال یک زن باردار را شناسایی می کند. استرپتوکوک گروه B می تواند باعث بیماری GBS زودرس شود که در هفته اول پس از تولد رخ می دهد. استرپتوکوک گروه B یک باکتری است که در روده، دستگاه تناسلی، دستگاه ادراری، گلو یا دستگاه تنفسی برخی از بزرگسالان یافت می شود. بسیاری از افراد GBS را در بدن خود دارند اما بیمار نمی شوند. استرپتوکوک گروه B می تواند باعث بیماری خفیف در بزرگسالان شود، مانند عفونت های دستگاه ادراری (عفونت مثانه).

اسامی دیگر:

 • Group B Beta-hemolytic Streptococcus
 • Group B Streptococcus
 • Group B Strep
 • GBS
 • Strep Group B
 • Streptococcus agalactiae
 • Beta-hemolytic Strep Culture
 • Prenatal Group B Streptococcus Screening

چرا آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) درخواست می شود؟

غربالگری یک زن باردار از نظر وجود استرپتوکوک گروه B در واژن یا رکتوم او برای تعیین خطر انتقال باکتری به نوزاد خود در حین زایمان، که احتمالاً منجر به عفونت جدی در نوزادش به نام شروع GBS زودرس می شود.

چه زمانی آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) بایستی انجام شود؟

زمانی که خانمی بین هفته های 35 تا 37 بارداری است یا زایمان زودرس یا پارگی زودرس پرده ها داشته باشد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS):

 • ظرف/لوله: لوله استریل در پیچ دار/ ظرف ادرار
 • نوع نمونه: سواب گرفته شده از واژن و رکتوم یک زن باردار؛ نمونه ادرار
ظروف مورد نیاز برای آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS)

ظروف مورد نیاز برای آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS)

آمادگی قبل از انجام آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) مورد بررسی قرار می گیرد؟

استرپتوکوک گروه B نام رایج باکتری Streptococcus agalactiae (استرپتوکوک آگالاکتیه) است که می تواند در دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی وجود داشته باشد (کلونیزاسیون). به ندرت در بزرگسالان سالم علائم یا مشکلاتی ایجاد می کند، اما می تواند باعث عفونت و بیماری جدی در نوزادانی شود که قبل یا در حین زایمان و زایمان آلوده می شوند. غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) وجود باکتری در ناحیه واژن/رکتال یک زن باردار را شناسایی می کند. این بیماری 2 تا 4 زن از هر 10 زن را تحت تاثیر قرار می دهد.

استرپتوکوک گروه B

استرپتوکوک گروه B

استرپتوکوک گروه B می تواند باعث بیماری GBS زودرس شود که در هفته اول پس از تولد رخ می دهد. علائم و نشانه‌ها در نوزادان شامل تب، مشکل در تغذیه و تنفس، تحریک‌پذیری یا بی‌حالی و رنگ آبی در پوست است. استرپتوکوک گروه B می تواند باعث عفونت های جدی مانند پنومونی، سپسیس و مننژیت شود. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، این شایع ترین علت عفونت های تهدید کننده زندگی در نوزادان است.

بیماری GBS

بیماری GBS

تقریباً 25 درصد از زنان باردار حامل استرپتوکوک گروه B در رکتوم یا واژن خود هستند. با این حال، تعداد نوزادان مبتلا به بیماری GBS در سال های اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است، زیرا تلاش های هماهنگ پزشکان برای غربالگری زنان باردار از نظر GBS در اواخر بارداری و در صورت مثبت بودن GBS، برای درمان آنها با آنتی بیوتیک های داخل وریدی (معمولاً پنی سیلین یا آمپی سیلین) در طول زایمان از خطر انتقال باکتری به نوزاد جلوگیری می کند یا تا حد زیادی کاهش می دهد. با این وجود، بیماری GBS علت اصلی سپسیس زودرس، یک عفونت جدی و تهدید کننده زندگی در نوزادان است.

استرپتوکوک آگالاکتیه

در حال حاضر هیچ واکسنی برای پیشگیری از GBS وجود ندارد و درمان همه زنان باردار با آنتی بیوتیک عملی نیست. غربالگری GBS و درمان مناسب همچنان بهترین ابزار برای پیشگیری از بیماری GBS در نوزادان است.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) استفاده می شود؟

آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) برای تشخیص وجود این باکتری در واژن یا رکتوم زنان باردار استفاده می شود. حدود 25 درصد از زنان باردار توسط GBS کلونیزه می شوند. غربالگری برای تعیین خطر انتقال باکتری به نوزاد خود در حین تولد استفاده می شود که احتمالاً باعث ایجاد عفونت جدی به نام GBS زودرس می شود.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کنند:

 • غربالگری تمام زنان باردار از نظر وجود GBS در واژن و رکتوم بین هفته های 35 تا 37 بارداری، مگر اینکه GBS قبلاً در نمونه ادرار در دوران بارداری تشخیص داده شده باشد یا اینکه زن یک نوزاد قبلی مبتلا به بیماری تهاجمی GBS داشته باشد. هنگامی که GBS در طول غربالگری تشخیص داده شد، زن باید با آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) در طول زایمان و زایمان درمان شود.
 • اگر زنی قبلاً در نمونه ادرار در دوران بارداری خود GBS تشخیص داده شده باشد یا نوزاد قبلی با GBS داشته باشد، باید به طور خودکار آنتی بیوتیک های IV را در طول زایمان دریافت کند.
 • زنان بارداری که هنوز برای GBS آزمایش نشده اند و زایمان زودرس داشته اند یا پرده های آنها بیش از 18 ساعت قبل پاره شده است یا در حین زایمان تب دارند باید آنتی بیوتیک IV دریافت کنند.

پزشکان بلافاصله پس از تولد نوزادان را از نظر علائم و نشانه‌های GBS و سپسیس بررسی می‌کنند و در صورت وجود، آزمایش‌های اضافی (مانند کشت خون یا مایع نخاعی نوزاد) را انجام می‌دهند و در صورت لزوم نوزادان را به سرعت درمان می‌کنند.

آزمایش GBS ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش توصیه شده برای غربالگری GBS قبل از تولد، کشت واژن و رکتوم است. برای این آزمایش، یک سواب از هر دو محل در یک براث غنی‌سازی انتخابی قرار داده می‌شود که رشد هر گونه GBS موجود را تشویق می‌کند. اگر باکتری در براث غنی‌سازی انتخابی رشد کند، آزمایش های اضافی برای تایید وجود GBS انجام می شود.
 • در موارد خاص، ممکن است از آزمایش‌های مولکولی که مواد ژنتیکی باکتری‌ها را مستقیماً در سواب‌های واژن و رکتوم شناسایی می‌کنند، استفاده شود. آزمایش مستقیم بدون غنی‌سازی به اندازه کشت حساس نیست، بنابراین این آزمایش‌ها برای غربالگری معمول زنان در هفته 35 تا 37 بارداری که هنوز زایمان نکرده‌اند، توصیه نمی‌شود. آنها ممکن است برای غربالگری زنانی استفاده شوند که در حال زایمان هستند و سابقه آزمایش قبلی برای GBS ندارند و هیچ فاکتور خطر آشکاری برای بیماری ندارند. برخی از عواملی که می توانند خطر را افزایش دهند عبارتند از زایمان زودرس، تب یا پارگی طولانی مدت غشا.
 • کشت ادرار ممکن است برای غربالگری تعداد قابل توجهی از GBS استفاده شود.
 • آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی به طور معمول انجام نمی شود زیرا GBS به طور معمول به آمپی سیلین حساس است. با این حال، برای تعیین آنتی بیوتیک درمانی موثر برای زنانی که GBS مثبت هستند و شدیداً به پنی سیلین و آنتی بیوتیک های مرتبط حساسیت دارند، باید آزمایش انجام شود.

چه زمانی آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) درخواست می شود؟

غربالگری استرپتوکوک گروه B معمولا در هفته های 35 تا 37 بارداری انجام می شود. یک زن ممکن است یک بار در دوران بارداری خود برای GBS مثبت و در زمانی دیگر منفی باشد. به همین دلیل است که غربالگری یک زن در اواخر بارداری، نزدیک به زمانی که او زایمان می کند و می تواند به طور بالقوه باکتری را به نوزادش منتقل کند، مهم است.

همچنین زمانی که یک زن قبل از هفته 35 بارداری شروع به زایمان می کند، آزمایش باید انجام شود تا وضعیت GBS او مشخص شود.

نتیجه آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) چه چیزی را نشان می دهد؟

مثبت بودن آزمایش استرپتوکوک گروه B در یک زن باردار سالم به این معنی است که باکتری در حال حاضر در واژن و/یا رکتوم او وجود دارد و او در خطر انتقال باکتری به نوزادش است. در طول زایمان باید آنتی بیوتیک داخل وریدی به او داده شود تا از سرایت باکتری به نوزادش جلوگیری شود. این درمان به عنوان پروفیلاکسی داخل زایمانی شناخته می شود.

زنان بارداری که کشت ادرار آنها برای تعداد قابل توجهی از استرپتوکوک گروه B در هر زمان در طول بارداری مثبت است، باید پروفیلاکسی مناسبی را برای پیشگیری از بیماری در نوزادان خود دریافت کنند.

نتیجه منفی به این معنی است که زن احتمالاً استرپتوکوک گروه B در نواحی آزمایش شده ندارد. هیچ پروفیلاکسی حین زایمان توصیه نمی شود مگر اینکه فاکتورهای خطر دیگری داشته باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

هر زن باردار باید قبل از زایمان وضعیت GBS خود را بداند و با پزشک خود در مورد اینکه در صورت مثبت بودن استرپتوکوک گروه B چه درمان آنتی بیوتیکی در طول زایمان انجام خواهد شد، صحبت کند.

آیا می توان از عفونت استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) در نوزادان تازه متولد شده جلوگیری کرد؟

تجویز آنتی بیوتیک در حین زایمان برای کسانی که با استرپتوکوک گروه B کلونیزه شده اند، میزان تولد نوزادانی که با عفونت زودرس استرپتوکوک گروه B متولد می شوند را بسیار کاهش داده است. واکسن استرپتوکوک گروه B در حال حاضر در دسترس نیست.

آیا استرپتوکوک گروه B یک بیماری مقاربتی (STD) محسوب می شود؟

خیر. استرپتوکوک گروه B یک باکتری رایج است که هم در مردان و هم در زنان کلونیزه می شود و یک بیماری مقاربتی محسوب نمی شود.

آیا هر زنی باید در حین زایمان یا در دوران بارداری با آنتی بیوتیک برای GBS درمان شود؟

خیر. از آنجایی که حدود 75 درصد از زنان باردار در زمان زایمان توسط استرپتوکوک گروه B کلونیزه نمی شوند، درمان 25 درصدی که هستند بسیار منطقی است. تعداد استرپتوکوک گروه B موجود می تواند در طول بارداری یک زن متفاوت باشد، بنابراین درمان زودتر در دوران بارداری تضمین نمی کند که GBS در زمان زایمان وجود نداشته باشد.

آیا نوزادان پس از تولد می توانند به عفونت استرپتوکوک گروه B مبتلا شوند؟

نوزادان می توانند از 7 روز تا چند ماه پس از تولد به عفونت دیررس GBS مبتلا شوند. بیماری دیررس با تجویز آنتی بیوتیک در حین زایمان قابل پیشگیری نیست، زیرا باکتری ها در دوران بارداری یا در طول زایمان به دست نمی آیند.

تفاوت بین استرپتوکوک گروه A و گروه B چیست؟

استرپتوکوک گروه A (GAS) و استرپتوکوک گروه B (GBS) انواع مشابهی از باکتری ها هستند، اما انواع مختلفی از عفونت ها را ایجاد می کنند. استرپتوکوک گروه A معمولاً بخشی از فلور باکتریایی طبیعی نیست. این باکتری است که باعث “گلودرد استرپتوکوکی” می شود که با استفاده از آزمایش سریع استرپتوکوکی یا کشت گلو شناسایی می شود. استرپتوکوک گروه A نیز ممکن است باعث عفونت شدید پوست و زخم شود.

استرپتوکوک گروه B می تواند بخشی از باکتری های طبیعی باشد که در گلو، مجرای واژن و دستگاه گوارش یافت می شود. GBS باعث عفونت در نوزادان و در بزرگسالان با سیستم ایمنی ضعیف می شود.

آیا استرپتوکوک گروه B قبل از تولد (GBS) باعث عفونت های جدی در بزرگسالان می شود؟

بله. اگرچه GBS معمولاً در بزرگسالان سالم باعث بیماری نمی شود، اما ممکن است باعث عفونت پوشش داخلی رحم (اندومتریت) در زنانی شود که زایمان کرده اند (پس از زایمان) یا تحت سایر روش های زنان و زایمان قرار گرفته اند. استرپتوکوک گروه B همچنین باعث عفونت زخم و عفونت های خونی و سیستم عصبی مرکزی در بزرگسالان، به ویژه در افرادی که دیابت دارند، می شود.

اندومتریت

اندومتریت

استرپتوکوک گروه B همچنین می‌تواند باعث عفونت‌های پوستی، ذات‌الریه، سپتی سمی و عفونت‌های مجاری ادراری (UTI) در افراد مسن و افرادی با شرایط سلامت زمینه‌ای و/یا سیستم ایمنی ضعیف، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروقی، بیماری کبد، بیماری قلبی، ایدز یا سرطان شود.

غربالگری عمومی افراد بدون علامت، همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، در این جمعیت ها انجام نمی شود. کشت نواحی آسیب دیده بدن تنها در صورت وجود علائم و نشانه های عفونت انجام می شود.

در سایت Centers for Disease Control and Prevention در مورد استرپتوکوک گروه B بیشتر بخوانید:

استرپتوکوک گروه B (استرپتوکوک گروه GBS) می تواند باعث بیماری جدی در افراد در تمام سنین، به ویژه نوزادان شود. زنان باردار می توانند اقداماتی را برای کمک به محافظت از نوزادان خود در برابر این بیماری بالقوه کشنده انجام دهند.

 • در ایالات متحده، باکتری GBS عامل اصلی مننژیت و عفونت های جریان خون در سه ماه اول زندگی نوزادان است.
 • اگر مادرشان در اواخر بارداری آزمایش این باکتری را مثبت اعلام کند، نوزادان در معرض خطر ابتلا به بیماری GBS هستند.
 • از هر 50 نوزاد (4 تا 6 درصد) که به بیماری GBS مبتلا می شوند، 2 تا 3 نفر می میرند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(2016 July 11 Updated). Protect Your Baby from Group B Strep! Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/Features/GroupBStrep/. Accessed on 3/19/17.

(2016 May 23 Updated). Group B Strep (GBS), Prevention in Newborns Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/groupbstrep/about/prevention.html. Accessed on 3/19/17.

Burd, I. and Zieve, D. (2016 January 20 Updated). Group B streptococcus – pregnancy. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000511.htm. Accessed on 3/19/17.

(© 1995–2017). Group B Streptococcus (Streptococcus agalactiae) Culture. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/87346. Accessed on 3/19/17.

Fisher, M. and Schlaberg, R. (2016 December Updated). Streptococcal Disease, Group B – Group B, Strep. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/streptococcal-disease-group-b. Accessed on 3/19/17.

Woods, C. and Levy, C. (2016 October 24 Updated). Streptococcus Group B Infections. Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/229091-overview Accessed on 3/19/17.

Lee, K. and Zieve, D. (2014 December 12 Updated). Group B streptococcal septicemia of the newborn. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at https://medlineplus.gov/ency/article/001366.htm. Accessed on 3/19/17.

Bidgani, S. et. al. (2016 March). Comparison of group B streptococci colonization in vaginal and rectal specimens by culture method and polymerase chain reaction technique. J Chin Med Assoc. 2016 Mar;79(3):141-5. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26803202. Accessed on 3/19/17.

Woods, C. and Levy, C. (Updated 2010 May 17). Streptococcus Group B Infections. eMedicine [On-line information] Available online at http://emedicine.medscape.com/article/229091-overview. Accessed October 2010.

Comer, Yun, H. and Hamza, H. (Updated 2010 February 11). Bacterial Infections and Pregnancy. eMedicine [On-line information] Available online at http://emedicine.medscape.com/article/235054-overview. Accessed October 2010.

Mayo Clinic Staff (2008 December 5). Group B strep MayoClinic.com [On-line information] Available online at http://www.mayoclinic.com/health/group-b-strep/DS01107/METHOD=print. Accessed October 2010.

Lee, K. and Zieve, D. (Updated 2009 December 10). Group B streptococcal septicemia of the newborn. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information] Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001366.htm. Accessed October 2010.

(Reviewed 2008 April 20). Group B Strep Prevention (GBS, baby strep, Group B streptococcal bacteria) General Public, Frequently Asked Questions. Centers for Disease Control and Prevention [On-line information]. Available online at http://www.cdc.gov/groupbstrep/about/index.html. Accessed October 2010.

Bush, L. et. al. (Revised 2009 December). Streptococcal and Enterococcal Infections. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information] Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec14/ch171/ch171d.html?qt=group b strep&alt=sh. Accessed October 2010.

(2010 March). Group B Strep Infection. March of Dimes Fact Sheet [On-line information] Available online at http://www.marchofdimes.com/professionals/14332_1205.asp. Accessed October 2010.

Forbes, B. et. al. (© 2007). Bailey & Scott’s Diagnostic Microbiology, 12th Edition: Mosby Elsevier Press, St. Louis, MO. Pp 265-279.

(November 19, 2010) Centers for Disease Control and Prevention, Morbidity and Mortality Weekly Report, Prevention of Perinatal Group B Streptococcal Disease, 59(RR10);1-32. Available at http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr5910a1.htm?s_cid=rr5910a1_w. Accessed November 2010.

Centers for Disease Control and Prevention. Group B Strep (GBS). Available online at http://www.cdc.gov/groupbstrep/index.html. Accessed November 2010.

Quest Diagnostics. Streptococcus Group B Culture. Available online at http://www.questdiagnostics.com/testcenter/TestDetail.action?ntc=5617. Accessed June 2013.

Centers for Disease Control and Prevention. Fast Facts and Statistics on GBS. Available online at http://www.cdc.gov/groupbstrep/about/fast-facts.html. Accessed June 2013.

Centers for Disease Control and Prevention. Symptoms, Diagnosis, and Treatment of GBS in Newborns. Available online at http://www.cdc.gov/groupbstrep/about/symptoms-diagnosis-treatment.html. Accessed June 2013.

Centers for Disease Control and Prevention. GBS Prevention in Newborns. Available online at http://www.cdc.gov/groupbstrep/about/prevention.html. Accessed June 2013.

Bacterial Infections and Pregnancy: Group B Streptococcus. Medscape. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/235054-overview#aw2aab6b3. Accessed June 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  سعیده 4 اسفند 1401 در 6:00 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام. من ماه ششم بارداری هستم اما پزشک زنان و زایمان این آزمایش رو برام درخواست نداده تا الان.
  لازم هست که بهشون بگم؟ الزام برای انجامش هست یا خیر؟

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 4 اسفند 1401 در 8:45 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام و درود
   احتمالا پزشک متخص شما نیازی به انجام این تست را حس نکرده اند.
   هرچند که این آزمایش در بین متخصصان زنان و زایمان در ایران خیلی معمول و مرسوم نیست.
   با آرزوی سلامتی

ثبت دیدگاه

Go to Top