دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش پاروویروس B19

پاروویروس B19 یک ویروس بسیار ریز است که از طریق ترشحات تنفسی مانند بزاق، خلط یا مخاط بینی، زمانی که فرد آلوده سرفه یا عطسه می کند، پخش می شود. پاروویروس B19 همچنین می تواند از طریق خون یا فرآورده های خونی پخش شود. یک زن باردار که به پاروویروس B19 آلوده است می تواند ویروس را به جنین خود منتقل کند.

چرا آزمایش پاروویروس B19 درخواست می شود؟

 • برای تعیین اینکه آیا مبتلا به عفونت پاروویروس B19 هستید یا اخیراً در معرض خطر عوارض ناشی از این عفونت ویروسی هستید یا خیر.
 •  اگر جنین در معرض خطر بالای ابتلا به پاروویروس B19 از مادری باشد که آلوده یا در معرض آن قرار گرفته است.

چه زمانی آزمایش پاروویروس B19 بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که یک زن باردار مبتلا به عفونت پاروویروس B19 است یا در معرض فرد مبتلا به این ویروس قرار گرفته است.
 • هنگامی که فردی، به ویژه یک فرد دچار نقص ایمنی، کم خونی مداوم یا شدید دارد

نمونه مورد نیاز برای آزمایش پاروویروس B19:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)برای تست آنتی بادی/ لوله با درب بنفش(حاوی ضد انعقاد EDTA)/ ظرف استریل
 • نوع نمونه: سرم برای آنتی بادی/ پلاسما/ مایع آمنیوتیک/ مایع نخاعی/ مایع سینوویال/ مغز استخوان
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
لوله-های-مورد-نیاز-برای-آزمایش-پاروویروس-B19

لوله های مورد نیاز برای آزمایش پاروویروس B19

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-پاروویروس-B19

شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-پاروویروس-B19

نمونه خونی که از ورید بازوی شما برای آزمایش آنتی بادی پاروویروس B19 گرفته شده است. برای شناسایی خود ویروس، نمونه آزمایش شده ممکن است خون یا به ندرت مغز استخوان باشد. در موارد خاص، خون بند ناف جنین یا مایع آمنیوتیک ممکن است برای آزمایش عفونت پاروویروس B19 جنین جمع آوری شود.

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

آمادگی قبل از انجام آزمایش پاروویروس B19:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

نام روش انجام آزمایش آنتی بادی پاروویروس B19:

آنزیم ایمونواسی (EIA)

شرح روش

آنتی بادی برای پاروویروس B19 توسط یک آنزیم ایمونواسی (EIA) برای تشخیص آنتی بادی های کلاس IgG یا IgM در سرم یا پلاسما (Biotrin) شناسایی می شود. آنتی بادی های خاص پاروویروس B19 در نمونه ها به چاهک های میکروتیتر پوشش داده شده با آنتی ژن متصل می شوند. پس از یک مرحله شستشو، IgG ضد انسان خرگوش نشاندار شده با پراکسیداز اضافه می شود که به آنتی بادی پاروویروس متصل می شود. کمپلکس آنتی ژن-آنتی بادی با افزودن سوبسترا شناسایی می شود که در حضور آنزیم پراکسیداز آبی رنگ می شود.

enzyme immunoassay (EIA)

enzyme immunoassay (EIA)

نام روش بررسی مولکولی پاروویروس B19:

واکنش زنجیره ای پلیمراز در زمان واقعی(Real-Time Polymerase Chain Reaction / هیبریداسیون پروب DNA)

شرح روش

DNA ویروسی از  نمونه استخراج می شود. پرایمرها و پروب های LightCycler PCR DNA هدف B19 (پروتئین غیرساختاری) را شناسایی می کنند. ابزار LightCycler توسعه توالی های اسید نوکلئیک هدف را پس از مرحله آنلینگ در طی چرخه PCR با فلورسانس تقویت و نظارت می کند. این سیستم PCR خودکار می تواند به سرعت (30-40 دقیقه) توسعه آمپلیکون را از طریق چرخه دمای کنترل شده با هوا در کووت های مویرگی تشخیص دهد.

تشخیص محصولات تقویت شده بر اساس اصل انتقال انرژی تشدید فلورسانس (FRET) است. برای تشخیص محصول FRET، یک پروب هیبریداسیون با یک فلوروفور دهنده، فلورسین، در انتهای 3′ توسط یک منبع نور خارجی برانگیخته می شود و نوری را ساطع می کند که توسط یک پروب هیبریداسیون دوم با یک فلوروفور گیرنده، LC-Red 640، جذب می شود. سپس فلوروفور پذیرنده نوری با طول موج متفاوت منتشر می کند که می تواند با سیگنالی متناسب با مقدار محصول خاص PCR اندازه گیری شود.

تجزیه و تحلیل منحنی ذوب به دنبال تقویت PCR انجام می شود. با شروع از 45 درجه سانتیگراد، دما در محفظه حرارتی به آرامی به 80 درجه سانتیگراد افزایش می یابد و فلورسانس در فواصل زمانی مکرر اندازه گیری می شود. تجزیه و تحلیل تقویت PCR و منحنی‌های ذوب پروب با استفاده از نرم‌افزار LightCycler انجام می‌شود.

آمادگی قبل از انجام آزمایش پاروویروس B19:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش پاروویروس B19 مورد بررسی قرار می گیرد؟

اریترو پاروویروس، که عموماً به عنوان ویروس B19 (B19V)، پاروویروس B19 یا گاهی اوقات اریتروویروس B19 نامیده می شود، اولین (و تا سال 2005 تنها) ویروس انسانی شناخته شده در خانواده Parvoviridae، جنس Erythroparvovirus است. قطر آن تنها 23 تا 26 نانومتر است. این نام از واژه لاتین، parvum به معنای کوچک گرفته شده است، که نشان دهنده این واقعیت است که B19 در میان کوچکترین ویروس های DNA قرار دارد.

پاروویروس انسانی B19 یک ویروس بدون پوشش و ایکوسادرال است که حاوی ژنوم DNA خطی تک رشته ای به طول تقریبی 5600 جفت باز است. ذرات عفونی ممکن است دارای رشته های مثبت یا منفی DNA باشند. ویروس B19 بیشتر برای ایجاد بیماری در جمعیت کودکان شناخته شده است.

پاروویروس B19

پاروویروس B19

پاروویروس1 B19

ساختار پاروویروس-B19

این ویروس به طور تصادفی در سال 1975 توسط ویروس شناس استرالیایی ایوان کوسارت کشف شد. چون در چاهک B19 یک سری بزرگ از صفحات میکروتیتر کشف شد، نام B19 را به دست آورد.

پاروویروس B19 ویروسی است که باعث یک بیماری رایج دوران کودکی می شود که به آن «بیماری پنجم» یا «اریتم عفونی» نیز می گویند. این ویروس در طول عفونت در قطرات تنفسی یافت می شود و به راحتی از طریق تماس فیزیکی نزدیک به دیگران منتقل می شود. پاروویروس همچنین می تواند از یک زن باردار به جنین او منتقل شود و از طریق قرار گرفتن در معرض خون و فرآورده های خونی منتقل شود.

بیماری پنجم

بیماری پنجم

پاروویروس B19 ترجیحاً در سلول های پیش ساز اریتروئید تکثیر می شود. عفونت با پاروویروس B19 در اوایل زندگی رخ می دهد. شیوع آنتی بادی های IgG پاروویروس B19 با افزایش سن افزایش می یابد. شیوع خاص سنی آنتی بادی های پاروویروس 2 تا 9 درصد در کودکان زیر 5 سال، 15 تا 35 درصد در کودکان 5 تا 18 سال و 30 تا 60 درصد در بزرگسالان (19 سال یا بالاتر) است. شیوع اریتم عفونی بیشتر در طول ماه های زمستان و بهار ظاهر می شود.

unnamed fileبیشتر عفونت‌های حاد پاروویروس B19 در آزمایشگاه با شناسایی آنتی‌بادی‌های کلاس IgG و IgM در برابر ویروس با استفاده از آزمایش سنجش ایمنی متصل به آنزیم در آزمایشگاه تشخیص داده می‌شوند.

50درصد از بزرگسالان و 85 درصد از افراد مسن، معمولاً در کودکان یا بزرگسالان جوان به پاروویروس B19 آلوده شده اند. عفونت به طور معمول دارای دوره نهفتگی از چند روز الی 2 تا 3 هفته است، برای مدت کوتاهی فعال است و سپس شروع به بهبود می کند.

برای اکثر افراد، عفونت پاروویروس B19 از سایر بیماری های خفیف که در مدت کوتاهی ایجاد می شوند و از بین می روند، قابل تشخیص نیست. بسیاری از مبتلایان هیچ علامتی ندارند یا علائم خفیف شبیه آنفولانزا مانند خستگی، تب خفیف، سردرد یا ناراحتی معده دارند و بسیاری ممکن است ندانند که به عفونت پاروویروس B19 مبتلا بوده اند. اکثریت افراد هیچ علامت قابل توجهی یا مشکل سلامتی را تجربه نمی کنند و به محض رفع عفونت اولیه، فرد مصون می شود و دوباره به عفونت مبتلا نمی شود.

علایم عفونت با پاروویروس

علایم عفونت با پاروویروس

برخی از کودکان مبتلا به این عفونت، یک راش مشخص و متمایز به رنگ قرمز روشن روی هر دو گونه و یک بثورات توری برجسته روی تنه و اندام‌ها ایجاد می‌کنند. بثورات ممکن است برای چند هفته ظاهر شوند و از بین بروند و با قرار گرفتن در معرض گرما و نور خورشید و با استرس دوباره ظاهر شوند و/یا تشدید شوند. تا زمانی که بثورات ظاهر شود، کودک دیگر عفونی در نظر گرفته نمی شود. پاروویروس گاهی اوقات بیماری پنجم نامیده می شود زیرا پنجمین بیماری از شش بیماری رایج دوران کودکی است که می تواند باعث ایجاد بثورات شود.

علایم-بیماری-پنجم

علایم بیماری پنجم

به طور معمول، برخی از بزرگسالان مبتلا می شوند و ممکن است به “سندرم دستکش و جوراب” با تورم دردناک مفاصل و قرمزی دست ها و پاها که معمولاً به طور ناگهانی به مچ دست و مچ پا ختم می شود، مبتلا شوند. این وضعیت معمولا در عرض چند هفته برطرف می شود. علائم آرتریت ممکن است در بزرگسالان و کودکان نیز رخ دهد، اما مانند «سندرم دستکش و جوراب»، چند هفته پس از عفونت برطرف می‌شود. با این حال، برخی موارد شدید با آرتریت مزمن و حتی با ایجاد آرتریت روماتوئید مرتبط است.

"Glove and socks syndrome"

“Glove and socks syndrome”

پاروویروس B19 می تواند در سه نوع بیمار مشکلات سلامتی عمده ایجاد کند:

 • افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن یا شرایطی که عمر گلبول های قرمز خون (RBCs) را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند کم خونی داسی شکل یا تالاسمی، ممکن است در طول عفونت پاروویروس B19 دچار کم خونی حاد شدید(بحران آپلاستیک) شوند. پاروویروس B19 سلول‌های موجود در مغز استخوان را که تبدیل به گلبول‌های قرمز می‌شوند، هدف قرار می‌دهد و تولید گلبول‌های قرمز جدید را مختل می‌کند، که می‌تواند به شدت بر افرادی که دارای اختلالات خونی زمینه‌ای هستند تأثیر بگذارد.

این ویروس با آلوده کردن CFU-Eهای بالغ، اریتروپویزیس را مهار می کند. مشخصه مورفولوژیکی این بیماری وجود پرونورموبلاست های غول پیکر پراکنده در آسپیراسیون مغز استخوان با کاهش قابل توجه پیش سازهای اریتروئید بالغ تر است. عفونت پاروویروس منتقل شده از طریق انتقال خون در ایجاد کم خونی مزمن پس از پیوند مغز استخوان و تالاسمی نقش دارد .

بحران آپلاستیک در عفونت با پاروویروس

بحران آپلاستیک در عفونت با پاروویروس

 

بحران آپلاستی در عفونت با پاروویروس B19

بحران آپلاستیک در عفونت با پاروویروس B19

 • زنانی که در دوران بارداری مبتلا می شوند، می توانند عفونت را به نوزاد خود منتقل کنند. اکثر جنین ها دچار مشکل نخواهند شد، اما درصد کمی دچار کم خونی شدید می شوند و تعداد کمی ممکن است التهاب و عفونت عضله قلب (میوکاردیت) داشته باشند. این شرایط می تواند باعث سقط جنین، نارسایی احتقانی قلب در جنین، هیدروپس فتالیس (مرتبط با تجمع مایعات) و گاهی مرده زایی شود. بیشترین خطر برای عوارض جنین در سه ماهه دوم بارداری است.
عارضه آلودگی مادران باردار با پاروویروس

عارضه آلودگی مادران باردار با پاروویروس B19(هیدروپس فتالیس)

 • در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، عفونت پاروویروس B19 ممکن است باعث کم خونی مزمن شود و رفع آن دشوار باشد. این شامل افراد مبتلا به ایدز، کسانی که پیوند عضو یا مغز استخوان داشته‌اند و کسانی که تحت درمان شیمی‌درمانی برای سرطان هستند، می‌شود.

آزمایش پاروویروس B19 معمولاً برای غربالگری جمعیت عمومی استفاده نمی شود و در اکثر موارد عفونت ضروری به نظر نمی رسد زیرا علائم خفیف و محدود به زمان هستند. معمولاً برای تعیین اینکه آیا فردی در حال حاضر یا اخیراً به پاروویروس آلوده شده است، فقط در صورتی که در معرض خطر عوارض باشد، درخواست می شود.

همچنین گاهی اوقات ممکن است برای تعیین اینکه آیا کسی تا به حال در معرض پاروویروس قرار گرفته است یا خیر، درخواست شود. آزمایش شامل اندازه گیری آنتی بادی های پاروویروس – پروتئین های ایمنی تولید شده در پاسخ به قرار گرفتن در معرض پاروویروس B19 – یا تشخیص ماده ژنتیکی خود ویروس (DNA) در طول یک عفونت فعال است.

اهمیت بالینی آزمایش پاروویروس B19:

 • اریتم عفونی (بیماری پنجم)
 • آرترالژی مفاصل و آرتریت: این بیماری ها خود محدود شونده هستند و آنتی بادی ها را در طول دوره ویرمی افزایش می دهند.
 • هیدروپس فتالیس
 • از دست دادن جنین: این بلایای مامایی می تواند به دلیل عفونت مادر با پاروویروس باشد.
 • کم خونی آپلاستیک گذرا
 • کم خونی مزمن
 • نارسایی مغز استخوان: این مشکلات بیشتر در بیماران دچار نقص ایمنی رخ می دهد. در چنین بیمارانی ویرمی بسیار مهمتر است. پیش سازهای RBC سلول های هدف ویروس هستند.

سوالات متداول

چگونه از آزمایش پاروویروس B19 استفاده می شود؟

آزمایش پاروویروس B19 معمولاً برای آزمایش افرادی که عفونت های خفیف و بدون عارضه دارند استفاده نمی شود. این معمولاً برای تشخیص عفونت فعلی یا تعیین مصونیت در افرادی که در معرض افزایش خطر عوارض هستند، مانند افراد مبتلا به کم خونی سلول داسی شکل استفاده می شود. چندین روش برای تشخیص عفونت پاروویروس B19 وجود دارد:

آزمایش آنتی بادی

دو نوع آنتی بادی پاروویروس B19 ممکن است در پاسخ به عفونت تولید شود: IgM و IgG. آنتی بادی های IgM اولین آنتی بادی هایی هستند که در پاسخ به عفونت پاروویروس توسط بدن تولید می شوند. آنها در اکثر افراد ظرف یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای مدت کوتاهی افزایش می یابد و سپس کاهش می یابد. در نهایت، سطح آنتی بادی IgM پاروویروس معمولاً به زیر سطح قابل تشخیص می رسد.

آنتی بادی های IgG چند هفته پس از عفونت اولیه برای محافظت طولانی مدت توسط بدن تولید می شوند. سطوح IgG در طول عفونت فعال افزایش می یابد، سپس با برطرف شدن عفونت پاروویروس B19 تثبیت می شود. هنگامی که فردی در معرض پاروویروس B19 قرار گرفت، آن فرد مقدار قابل اندازه‌گیری آنتی‌بادی IgG را تا پایان عمر خود در خون خود خواهد داشت.

آزمایش آنتی بادی پاروویروس B19 ممکن است برای تعیین مصونیت نسبت به پاروویروس در زنان باردار انجام شود که در معرض فرد مبتلا به پاروویروس B19 قرار گرفته اند یا علائمی مبنی بر عفونت پاروویروس دارند. همچنین ممکن است برای افرادی که کم خونی حاد یا مزمن یا درد مفاصل مداوم دارند که ممکن است به دلیل عفونت پاروویروس B19 باشد، درخواست شود.

با مقایسه فقدان یا وجود هر دو IgG و IgM در یک نمونه، پزشک می تواند بین عفونت های فعلی، اخیر و قبلی تمایز قائل شود. آزمایش آنتی بادی معمولاً بر روی کودکانی انجام نمی‌شود که دارای راش‌های بیماری پنجم هستند و از آنجایی که عفونت پاروویروس B19 گسترده است و مشکلات کمی برای افراد دارای سیستم ایمنی سالم ایجاد می‌کند، غربالگری عمومی به ندرت انجام می‌شود.

تشخیص ویروسی

تشخیص ویروسی شامل یافتن ماده ژنتیکی پاروویروس (B19) در یک نمونه خون یا، کمتر رایج، در یک نمونه از مغز استخوان، خون بند ناف جنین یا مایع آمنیوتیک است. آزمایش DNA پاروویروس B19 در درجه اول برای تشخیص عفونت پاروویروس فعال در افراد ضعیف سیستم ایمنی که دارای کم خونی حاد یا مداوم هستند انجام می شود. این افراد اغلب مقدار کافی آنتی بادی برای تشخیص یا رفع عفونت تولید نمی کنند. همچنین ممکن است برای تشخیص وجود ویروس در نوزادان زمانی که مادر آلوده شده است یا در دوران بارداری در معرض آن قرار گرفته است، انجام شود.

دوره زمانی تشخیص پاروویروس B19

دوره زمانی تشخیص پاروویروس B19

چه زمانی آزمایش پاروویروس B19 درخواست می شود؟

آزمایش پاروویروس B19 معمولاً زمانی که کودک دارای ویژگی «گونه سیلی خورده» و بثورات توری است، لازم نیست. بثورات متمایز شواهد کافی برای پزشک است که بتواند عفونت را تشخیص دهد. به طور کلی، اکثر افرادی که پاروویروس B19 دارند یا داشته اند نیازی به آزمایش آزمایشگاهی ندارند زیرا بیماری معمولاً بیش از 5 تا 7 روز طول نمی کشد و علائم معمولاً خفیف هستند.

آزمایش‌های آنتی‌بادی پاروویروس، IgG و IgM ممکن است زمانی درخواست شود که یک زن باردار علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشد و/یا در معرض فردی مبتلا به عفونت پاروویروس B19 قرار گرفته باشد تا مشخص شود که آیا عفونت فعال دارد، عفونت اخیر داشته است یا در معرض قرار گرفته است. در گذشته. آزمایش DNA ممکن است در برخی موارد روی نمونه های جنین انجام شود.

آزمایش آنتی بادی و/یا آزمایش DNA ممکن است زمانی درخواست شود که فردی دچار کم خونی حاد یا مداوم یا درد مفاصل باشد که پزشک مشکوک است که ممکن است به دلیل عفونت پاروویروس B19 باشد. آزمایش DNA پاروویروس B19 معمولاً زمانی درخواست می شود که فرد مبتلا دچار نقص ایمنی باشد.

یک یا چند آزمایش پاروویروس B19 ممکن است تکرار شود اگر در ابتدا منفی باشد اما پزشک هنوز مشکوک است که عفونت پاروویروس وجود دارد.

نتیجه آزمایش پاروویروس B19 چه چیزی را نشان می دهد؟

آزمایش آنتی بادی

اگر هر دو آنتی بادی پاروویروس B19، IgG و IgM وجود داشته باشند، احتمالاً فرد مورد آزمایش یک عفونت پاروویروس فعال یا اخیراً داشته است. این را می توان با اندازه گیری مجدد سطح IgG،دو یا سه هفته بعد تأیید کرد. سطح بالای IgG به اندازه افزایش غلظت آنتی بادی مهم نیست. اگر بین نمونه اول و دوم 4 برابر افزایش IgG وجود داشته باشد، فرد دارای عفونت فعال یا اخیراً عفونت بوده است.

اگر فقط IgM وجود داشته باشد، ممکن است فرد اخیراً در 2 تا 4 ماه گذشته آلوده شده باشد. اگر فقط پاروویروس B19 IgG وجود داشته باشد، در این صورت فرد در زمانی در گذشته به عفونت پاروویروس مبتلا بوده است و از محافظت در برابر ویروس برخوردار است.

اگر آزمایش آنتی بادی منفی باشد، فرد مورد آزمایش عفونت نداشته و مصون نیست. اگر یک زن باردار ایمنی نداشته باشد و در معرض فردی مبتلا به این بیماری قرار گرفته باشد، معمولاً تحت نظر پزشک خود قرار می گیرد.

اگر فردی علامت دار باشد اما سطوح IgG و/یا IgM پایین یا غیرقابل تشخیص باشد، ممکن است به این معنی باشد که فرد یا بیماری دیگری به جز پاروویروس B19 دارد یا سیستم ایمنی بدنش به طور طبیعی پاسخ نمی دهد. یعنی عدم تولید مقدار کافی آنتی بادی حتی در صورت وجود پاروویروس. این ممکن است برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف (ضعف ایمنی) صادق باشد و ممکن است نیاز به انجام آزمایش DNA باشد.

تشخیص ویروسی

اگر تست DNA پاروویروس B19 مثبت باشد، فرد در حال حاضر به پاروویروس B19 آلوده است. نتیجه منفی عفونت را رد نمی کند. ویروس ممکن است به اندازه کافی در نمونه وجود نداشته باشد تا شناسایی شود.

عفونت جنینی پاروویروس B19 اغلب از طریق آزمایش DNA ویروسی در نمونه‌های مادر و همچنین نمونه‌های نوزاد شناسایی می‌شود.

روش PCR برای تشخیص DNA ویروسی استفاده می شود و روش بهینه برای تشخیص عفونت مزمن در بیماران دچار نقص ایمنی است زیرا سطح آنتی بادی متغیر است.

Parvo B19 Symptoms Summaryآیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

گاهی ممکن است آزمایش رتیکولوسیت همراه با آزمایش پاروویروس B19 برای ارزیابی تولید گلبول قرمز (RBC) انجام شود. این آزمایش گلبول های قرمز نابالغ جدید به نام رتیکولوسیت ها را در خون که هنوز حاوی مواد ژنتیکی هستند اندازه گیری می کند. از آنجایی که پاروویروس B19 تولید RBC را مختل می کند، تعداد رتیکولوسیت ها در طول عفونت فعال کاهش می یابد.

Reticulocyte

Reticulocyte cell

عفونت های پاروویروس B19 معمولاً در افراد سالم خود محدود شونده (مدت محدود) است. درمان ممکن است برای تسکین علائم و در صورت لزوم برای رفع کم خونی انجام شود.

زن بارداری که عفونت پاروویروس B19 را به جنین خود منتقل می کند، برای چند هفته با سونوگرافی دوره ای تحت نظارت دقیق قرار می گیرد. در بیشتر موارد، جنین سالم خواهد بود. هنگامی که هیدروپس فتالیس یا کم خونی شدید ایجاد می شود، گاهی اوقات می توان با تزریق خون به جنین آن را برطرف کرد. عفونت پاروویروس B19 برای ایجاد نقایص مادرزادی شناخته شده نیست.

در فرآورده های خونی اهدائی، آلودگی با پاروویروس B19، علاوه بر سایر عوامل عفونی مانند CMV،HIV،HBV و غیره بررسی می شود.

آیا این همان پاروویروسی است که سگ ها و گربه ها را تحت تأثیر قرار می دهد؟ آیا می توانم آن را از حیوان خانگی خود بگیرم؟

خیر. انواع مختلف پاروویروس انسان و حیوان را آلوده می کند. شما نمی توانید پاروویروس را از حیوانات خانگی خود دریافت کنید

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت پاروویروس B19 وجود دارد؟

هیچ واکسنی برای پاروویروس موجود نیست. ویروس از طریق تماس نزدیک منتقل می‌شود و افراد ممکن است حتی زمانی که هیچ علامتی وجود نداشته باشد، مسری باشند. با این حال، رعایت بهداشت، مانند شستن دقیق دست ها و پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه یا عطسه، می تواند به جلوگیری از انتقال ویروس کمک کند. اکثر افراد در کودکی به این بیماری مبتلا می شوند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Cennimo, D. and Dieudonne, A. (2016 November 14, Updated). Parvovirus B19 Infection. Medscape Pediatrics: General Medicine. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/961063-overview. Accessed on 6/25/17.

Couturier, M. and Hillyard, D. (2017 May Updated). Parvovirus B19. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/parvovirus-b19. Accessed on 6/25/17.

Mayo Clinic Staff (2015 March 24). Parvovirus infection. Mayo Clinic. Available online at http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/parvovirus-infection/basics/definition/con-20023045. Accessed on 6/25/17.

(© 1995–2017). Parvovirus B19, Molecular Detection, PCR. Mayo Clinic, Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/83151. Accessed on 6/25/17.

(2017 February 1, Updated). Pregnancy complications, Infections during pregnancy. Womenshealth.gov. Available online at https://www.womenshealth.gov/pregnancy/youre-pregnant-now-what/pregnancy-complications. Accessed on 6/25/17.

(2015 November 2, Updated). Parvovirus B19 and Fifth Disease. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/parvovirusb19/about-parvovirus.html. Accessed on 6/25/17.

(© 1995–2017). Parvovirus B19 Antibodies, IgG and IgM, Serum. Mayo Clinic, Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/84325. Accessed on 6/25/17.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 708-709.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 1232.

Mayo Clinic Staff (2008 January 12). Parvovirus infection. MayoClinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/parvovirus-infection/DS00437/DSECTION=all&METHOD=print. Accessed July 2009.

Kwon, K. (Updated 2009 March 19). Pediatrics, Fifth Disease or Erythema Infectiosum. Emedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/801732-overview. Accessed July 2009.

O’Reilly, D. (2007 September 28, Updated). Fifth Disease. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000977.htm. Accessed July 2009.

(2007 April). Fifth Disease in Pregnancy. March of Dimes [On-line information]. Available online through http://www.marchofdimes.com. Accessed July 2009.

Cunningham, D. (Updated 2006 November 9). Parvovirus B19 Infection. Emedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/961063-overview. Accessed July 2009.

(Revised 2005 November). Erythema Infectiosum (Fifth Disease; Parvovirus B19 Infection). Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec19/ch280/ch280b.html?qt=parvovirus&alt=sh. Accessed July 2009.

Servey, J. et. al. (2007 February 1). Clinical Presentations of Parvovirus B19 Infection. American Family Physician [On-line information]. Available online at http://www.aafp.org/afp/20070201/373.html. Accessed July 2009.

Hillyard, D. and Litwin, C. (Reviewed 2008 July). Parvovirus B 19 – Parvo. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/InfectiousDz/Viruses/Parvo.html. Accessed July 2009.

Klein, J. (Reviewed November 2007). Kids Health for Parents: Fifth Disease. Available online at http://kidshealth.org/parent/infections/bacterial_viral/fifth.html#. Accessed August 2009.

De Jong E.P et. al. (May 2006). Parvovirus B19 infection in pregnancy. PubMed. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16488187. Accessed July 2013.

Sampedro Martinez A. et. al. (Dec. 2011). Diagnosis of congenital infection. PubMed. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22305665. Accessed July 2013.

Moore, TL. (July 2000). Parvovirus-associated arthritis. PubMed. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10910181. Accessed July 2013.

Cennimo, D. J. (Updated 30 Mar 2012). Parvovirus B19 Infection. Medscape. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/961063-overview through http://www.edmedicine.medscape.com. Accessed July 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top