Cigaret

نیکوتین توسط کبد به بیش از 20 ترکیب متابولیزه می شود که از طریق ادرار از بدن دفع می شود. نیکوتین یک آلکالوئید طبیعی تولید شده در خانواده گیاهان شب بو (بیشتر در تنباکو و Duboisia hopwoodii) است و به طور گسترده ای به عنوان یک محرک و ضد اضطراب استفاده می شود. این آزمایش نیکوتین و کوتینین(محصول تجزیه اولیه آن (متابولیت)) را در خون، ادرار، بزاق یا مو اندازه‌گیری می‌کند.

اسامی دیگر:

 • Nicotine Screening
 • Cotinine Testing
 • Cotinine Screening
 • Smoking Biomarker Testing
 • Nicotine|Cotinine

چرا آزمایش نیکوتین و کوتینین درخواست می شود؟

 • آزمایش نیکوتین و کوتینین، برای تشخیص وجود یا اندازه گیری مقدار نیکوتین یا کوتینین در خون، ادرار، بزاق یا گاهی اوقات مو.
 • برای فهمیدن اینکه آیا فردی از تنباکو استفاده می کند یا در معرض دود دست دوم قرار گرفته است یا خیر.
 • به ندرت می توان از آن برای بررسی مسمومیت حاد نیکوتین استفاده کرد.

چه زمانی آزمایش نیکوتین و کوتینین بایستی انجام شود؟

 • هر زمان که شخصی نیاز به تایید مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود دست دوم داشته باشد.
 • به ندرت وقتی که پزشک مشکوک به مصرف بیش از حد نیکوتین و کوتینینباشد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش نیکوتین و کوتینین:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)/ ظرف ادرار/ظرف اسریل برای مو
 • نوع نمونه: سرم/ ادرار/ مو
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر سرم/ 3 میلی لیتر ادرار
لوله و ظروف آزمایش برای آزمایش نیکوتین و کوتینین
لوله و ظروف آزمایش برای آزمایش نیکوتین و کوتینین

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-نیکوتین-و-کوتینینشرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-نیکوتین-و-کوتینینمعمولا نمونه ادرار جمع آوری می شود، اما گاهی نمونه خون (از ورید بازوی شما) یا نمونه بزاق جمع آوری می شود. به ندرت نمونه مو جمع آوری می شود.

برای جمع آوری بزاق:

از بیمار بخواهید حداقل 1 میلی لیتر بزاق را در ظرف استریل بریزد.

در روش دیگر، رول های گاز دندان را می توان به مدت 15 دقیقه در دهان قرار داد و سپس در یک ظرف نگهداری برای حمل و نقل قرار داد.

نام روش انجام آزمایش نیکوتین و کوتینین:

کروماتوگرافی مایع – طیف سنجی جرمی پشت سر هم (LC-MS/MS)

شرح روش

در آزمایش نیکوتین و کوتینین،نیکوتین و متابولیت ها با تکنیک های استخراج فاز جامد از نمونه استخراج می شوند. عصاره شسته شده توسط کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا و طیف سنجی جرمی پشت سر هم تعیین می شود.

روش‌های تشخیص مختلف (GC/MS، LC-MS/MS) می‌توانند تشخیص دهند که قرار گرفتن در معرض نیکوتین فرد از طریق سیگار کشیدن فعال (مثلاً استفاده از سیگار) یا از طریق دیگر تجویز (مانند چسب نیکوتین ترانس درمال) رخ داده است.

LC-MS-MS

آمادگی قبل از انجام آزمایش نیکوتین و کوتینین:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش نیکوتین و کوتینین مورد بررسی قرار می گیرد؟

نیکوتین یک ماده شیمیایی اعتیادآور است که در گیاه تنباکو یافت می شود و در برگ های آن متمرکز شده است. با هر پک سیگار استنشاق می شود و یا به صورت تنباکوی جویدنی مصرف می شود. نیکوتین آزادسازی دوپامین را تحریک می کند و غلظت دوپامین را در هسته اکومبنس افزایش می دهد، و باعث تحریک عقده های اتونوم در CNS می شود. مکانیسمی که تصور می شود مبنایی برای اعتیاد به مواد مخدر است.

برگ-گیاه-تنباکو
برگ گیاه تنباکو

افراد سیگاری (فعال و غیرفعال) نیکوتین را از طریق پوست، غشاهای مخاطی در دهان، بینی و ریه ها در طی استنشاق دود جذب می کنند. وقتی نیکوتین دود می‌شود و به ریه‌ها استنشاق می‌شود، نیکوتین به طور موثر در جریان خون جذب می‌شود و در کمتر از 20 ثانیه به مغز می‌رسد، جایی که با چندین سیستم انتقال‌دهنده عصبی برای ایجاد اثرات روان‌گردان، از جمله پاداش، در تعامل است.

سیگارنیکوتین توسط کبد به بیش از 20 ترکیب متابولیزه می شود که توسط کلیه ها به ادرار دفع می شود. استفاده از تنباکو و قرار گرفتن در معرض دود تنباکو می تواند غلظت نیکوتین را در بدن افزایش دهد. کوتینین محصول اصلی تجزیه بدن (متابولیت) نیکوتین است. سطوح کوتینین و نیکوتین نیز با استفاده از محصولات جایگزین نیکوتین مانند چسب های نیکوتینی، آدامس ها و مایعات سیگار الکترونیکی افزایش می یابد. نیکوتین در مقادیر زیاد سمی است.

نیکوتین و متابولیت آن
نیکوتین و اثرات متابولیت آن

کوتینین معمولاً بهترین آزمایش برای بررسی استفاده از تنباکو یا قرار گرفتن در معرض دود تنباکو است، زیرا ماندگاری طولانی‌تری در بدن دارد و تنها زمانی تولید می‌شود که نیکوتین متابولیزه شود. نیمه عمر کوتینین در بدن بین 7 تا 40 ساعت است، در حالی که نیمه عمر نیکوتین بین 1 تا 4 ساعت است. معمولاً به جای آزمایش نیکوتین، آزمایش کوتینین خون و/یا ادرار درخواست می شود.

وجود نیکوتین و کوتینین در نمونه یک فرد ممکن است نشان دهنده استفاده از محصولات تنباکو یا قرار گرفتن در معرض دود تنباکوی محیطی باشد. آزمایش ممکن است در موقعیت‌های مختلفی برای ارزیابی استفاده احتمالی از محصولات تنباکو مانند برنامه‌های ترک سیگار، ارزیابی‌های شغلی آینده نگر و ارزیابی  سلامت یا زندگی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین ممکن است در موارد مشکوک به مسمومیت با نیکوتین آزمایش نیکوتین و کوتینین درخواست شود. مصرف بیش از حد حاد نیکوتین و کوتینین، مانند مصرف آدامس یا پاستیل نیکوتین توسط کودک، نسبتاً نادر است، اما معمولاً نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. علائم می تواند شامل سوزش دهان، احساس بیماری، درد شکم، ترشح بزاق (آب دهان)، اسهال، تعریق، گیجی، سرگیجه، بی قراری، افزایش ضربان قلب، تنفس سریع یا دشوار، تشنج، کما و حتی مرگ باشد.

آنابازین در محصولات تنباکو وجود دارد(فقط در ادرار اندازه گیری می شود)، اما در درمان های جایگزین نیکوتین وجود ندارد. نیکوتین، کوتینین، 3-هیدروکسی کوتینین و نورنیکوتین نیز با استفاده از هر یک از آدامس ها، چسب ها یا قرص های جایگزین نیکوتین افزایش می یابد. وجود آنابازین >10 نانوگرم در میلی لیتر یا نورنیکوتین >30 نانوگرم در میلی لیتر در ادرار نشان دهنده مصرف فعلی تنباکو است، صرف نظر از اینکه فرد تحت درمان جایگزین نیکوتین است یا خیر.

وجود نورنیکوتین بدون آنابازین با استفاده از محصولات جایگزین نیکوتین همخوانی دارد. مصرف کنندگان سنگین تنباکو که به مدت 2 هفته از تنباکو پرهیز می کنند، مقادیر نیکوتین ادرار <30 نانوگرم در میلی لیتر، کوتینین <50 نانوگرم در میلی لیتر، آنابازین <3 نانوگرم در میلی لیتر، و نورنیکوتین <2 نانوگرم در میلی لیتر را نشان می دهند.

قرار گرفتن غیرفعال در معرض دود تنباکو می تواند باعث تجمع متابولیت های نیکوتین در مصرف کنندگان غیر تنباکو شود. مشاهده شده است که کوتینین ادرار تا 20 نانوگرم در میلی لیتر از مواجهه غیرفعال تجمع می یابد. آنابازین و نورنیکوتین از قرار گرفتن در معرض غیرفعال تنباکو تجمع نمی یابند.

اگرچه سیگار کشیدن از نظر اجتماعی رایج است، نیکوتین خود می تواند با حداقل 50 تا 60 میلی گرم نیکوتین برای مردان 70 کیلوگرمی معمولی کشنده باشد. علاوه بر این، اگرچه بدن حدود یک دهم نیکوتین موجود در یک سیگار را جذب می کند (1 میلی گرم)، حیوانات خانگی یا کودکان کوچک می توانند با مصرف تصادفی ته سیگار یا جویدن تنباکو با غلظت های کمتر مسموم شوند.

با این حال، بلعیدن نیکوتین مایع غلیظ، موجود در کارتریج سیگارهای الکترونیکی، می‌تواند سمی باشد و به اندازه یک قاشق چای‌خوری باعث مرگ در کودکان نوپاd متوسط ​​می‌شود. قرار گرفتن در معرض نیکوتین از طریق فرآورده‌های تنباکوی تفریحی یا درمان جایگزین نیکوتین منجر به متابولیسم از طریق مسیرهای فاز I (اکسیداسیون، هیدروکسیلاسیون و N-demethylation) و فاز II (هم‌نشینی با اسید گلوکورونیک) می‌شود که می‌تواند در مایعات بدن (پلاسما، ادرار) شناسایی شود.

عوامل مداخله گر در آزمایش نیکوتین و کوتینین:

سیگارهای منتول ممکن است سطح کوتینین را افزایش دهند زیرا منتول کوتینین را برای مدت طولانی تری در خون حفظ می کند.

ادرار رقیق ممکن است نتایج را تغییر دهد.

محدوده مرجع:

مقادیر نرمال نیکوتین و متابولیت های آن در سرم:

نام متابولیتفردی که در معرض قرار نگرفته استفردی که در معرض بوده استمصرف کننده با پرهیز بیش از 2 هفته کاربر فعال مصرف کننده محصولات تنباکوواحد اندازه گیری
نیکوتین<2<2<230-50ng/ml
کوتینین<2<8<2200-800ng/ml
3 هیدروکسی کوتینین<2<2<2100-500ng/ml

مقادیر نرمال نیکوتین و متابولیت های آن در ادرار:

نام متابولیتفردی که در معرض قرار نگرفته استفردی که در معرض بوده استمصرف کننده با پرهیز بیش از 2 هفته کاربر فعال مصرف کننده محصولات تنباکوواحد اندازه گیری
نیکوتین<2<20<301000-5000ng/ml
کوتینین<5<20<501000-8000ng/ml
3 هیدروکسی کوتینین<50<50<1203000-25000ng/ml
نورنیکوتین<2<2<230-90ng/ml
آنابازین<3<3<33-500ng/ml

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از آزمایش نیکوتین و کوتینین استفاده می شود؟

آزماش نیکوتین و کوتینین، اغلب برای ارزیابی مصرف تنباکو مورد آزمایش قرار می گیرد. استفاده طولانی مدت از محصولات تنباکو می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان ریه، COPD، سکته مغزی، بیماری های قلبی و عفونت های تنفسی را افزایش دهد یا آسم و تشکیل لخته خون را تشدید کند. در زنان باردار، سیگار کشیدن می تواند رشد جنین را به تاخیر بیندازد و منجر به تولد نوزادان کم وزن شود.

از آنجایی که استفاده از محصولات تنباکو می تواند بر سلامت افراد تأثیر زیادی بگذارد، شرکت ها ممکن است از آزمایش نیکوتین/کوتینین برای ارزیابی کارمندان احتمالی برای مصرف دخانیات استفاده کنند. برخی از شرکت های بیمه سلامت متقاضیان را برای نیکوتین یا کوتینین نیز آزمایش می کنند.

نیکوتین و کوتینین هر دو می توانند به صورت کیفی (آزمایش برای مشاهده وجود یا عدم وجود) یا کمی (اندازه گیری غلظت واقعی) اندازه گیری شوند. آزمایش کمی می تواند به تمایز بین سیگاری های فعال، مصرف کنندگان دخانیات که اخیراً آن را ترک کرده اند، غیر مصرف کنندگان دخانیات که در معرض دود محیطی قابل توجهی در معرض دود تنباکو قرار گرفته اند و غیر مصرف کنندگانی که در معرض آن قرار نگرفته اند، کمک کند.

کوتینین ممکن است در بزاق و مو نیز اندازه‌گیری شود، اگرچه آزمایش مو عمدتاً در یک محیط تحقیقاتی مانند مطالعه قرار گرفتن افراد غیرسیگاری با دود تنباکو استفاده می‌شود.

در صورتی که پزشک مشکوک باشد که فردی دچار مصرف بیش از حد نیکوتین شده است، ممکن است آزمایش نیکوتین یا کوتینین انجام شود.

هنگامی که بیمار گزارش می دهد که از محصولات جایگزین نیکوتین استفاده می کند اما دیگر سیگار نمی کشد، ممکن است گاهی اوقات اندازه گیری نیکوتین، کوتینین و آنابازین ادرار درخواست شود. آنابازین در تنباکو وجود دارد اما در محصولات جایگزین نیکوتین تجاری وجود ندارد. اگر یک نمونه برای آنابازین مثبت باشد، احتمالاً فرد همچنان از محصولات تنباکو استفاده می کند.

راه های زیادی وجود دارد که فرد ممکن است در معرض نیکوتین قرار گیرد:

فرآورده های تنباکو: محصولات تنباکو را می توان به صورت دود مصرف کرد، جوید یا بو کرد. تنباکوی دودی شامل سیگار، سیگار برگ، بیدی، کرتک و استفاده از تنباکوی شل در قلیان یا پیپ است. محصولات تنباکویی که ممکن است جویده شوند یا بو شوند عبارتند از: تنباکوی جویدنی، انفیه، دیپ و سنس. محصولات تنباکوی قابل حل شامل قرص‌ها، نوارها یا چوب‌هایی هستند که حاوی نیکوتین هستند و در دهان مصرف‌کننده حل می‌شوند. نیکوتین همچنین می تواند از طریق پوست در کارگرانی که تنباکو برداشت می کنند و محصولات تنباکو تولید می کنند، جذب شود.

دود دست دوم و دست سوم: قرار گرفتن در معرض دود دست دوم شامل استنشاق دود از انتهای سوزاننده یک محصول تنباکو یا دودی است که توسط فرد سیگاری بازدم می شود. قرار گرفتن در معرض دود دست سوم هنگام استنشاق، لمس یا بلع باقی مانده ای که پس از پاک شدن دود از محیط بر روی سطوح باقی می ماند رخ می دهد.

سیگارهای الکترونیکی: سیگارهای الکترونیکی که ویپ نیز نامیده می شوند، محصولاتی هستند که مایعی را گرم کرده و آئروسل تولید می کنند که توسط کاربر استنشاق می شود. هنگامی که یک مایع سیگار الکترونیکی حاوی نیکوتین باشد، یک سیستم تحویل الکترونیکی نیکوتین (ENDS) در نظر گرفته می شود. ENDS اشکال و اندازه‌های مختلفی دارد و ممکن است شبیه سیگار، سیگار برگ، پیپ، خودکار یا میله‌های USB باشد.

آئروسل های دست دوم و دست سوم: سیگارهای الکترونیکی و سایر ENDS ها آئروسل حاوی نیکوتین و سایر مواد شیمیایی که مایع سیگار الکترونیکی موجود در دستگاه را تشکیل می دهند منتشر می کنند. قرار گرفتن در معرض دست دوم و دست سوم با این ذرات معلق در هوا ممکن است رخ دهد.

درمان جایگزینی نیکوتین: درمان جایگزین نیکوتین (NRT) شامل چندین محصول است که دوزهای پایین نیکوتین را برای کمک به کاهش علائم ترک در طول تلاش برای ترک در اختیار کاربران قرار می دهد. NRT ها شامل آدامس های نیکوتین، استنشاق ها، قرص ها، اسپری بینی و چسب های پوستی هستند.

محصولات نیکوتین بدون تنباکو: سایر محصولاتی که نیکوتین مصنوعی را به کاربران تحویل می دهند عبارتند از ژل های نیکوتین، مواد محلول و کیسه های نیکوتین بدون تنباکو. ژل های نیکوتین به کاربران اجازه می دهد تا نیکوتین را از طریق پوست خود جذب کنند. کیسه های نیکوتین بدون تنباکو با یک پودر سفید حاوی نیکوتین پر شده و به گونه ای طراحی شده است که بین لب و لثه قرار می گیرد.

محصولات-حاوی-نیکوتین
محصولات حاوی نیکوتین

چه زمانی آزمایش نیکوتین و کوتینین درخواست می شود؟

هر زمان که ارزیابی وضعیت مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود تنباکو لازم باشد، ممکن است کوتینین و نیکوتین درخواست شود. هنگامی که شخصی وارد برنامه ترک سیگار می شود، ممکن است برای ارزیابی انطباق، آزمایش کوتینین خون یا ادرار درخواست شود. آزمایش ادرار، خون یا بزاق ممکن است به عنوان غربالگری برای استفاده از تنباکو انجام شود، زمانی که فردی برای بیمه عمر یا سلامتی درخواست می دهد، یا برای کار با کارفرمایی که سیگار کشیدن را ممنوع می کند، درخواست می دهد.

نیکوتین و کوتینین گاهی اوقات هنگامی که بیمار علائمی دارد که پزشک مشکوک به مصرف بیش از حد نیکوتین باشد اندازه گیری می شود. علائم مسمومیت خفیف با نیکوتین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • احساس بیماری
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • آب دهان
 • ضعف

مسمومیت جدی تر با نیکوتین و کوتینین ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • افزایش فشار خون و/یا ضربان قلب که به طور ناگهانی کاهش می یابد
 • تنفس کند یا دشوار
 • تشنج
 • کما

آزمایش مو به ندرت در یک محیط بالینی انجام می شود، اما ممکن است زمانی درخواست شود که ارزیابی استفاده طولانی مدت از تنباکو مورد نظر باشد.

نتیجه آزمایش نیکوتین و کوتینین چه چیزی را نشان می دهد؟

در خون، سطح نیکوتین می تواند در عرض چند ثانیه پس از یک پک سیگار افزایش یابد. مقدار آن به میزان نیکوتین موجود در سیگار و روشی که فرد سیگار می کشد بستگی دارد – مانند اینکه چقدر عمیق استنشاق می کند. غلظت در ادرار بیشتر از خون یا بزاق است. همچنین از فردی به فرد دیگر تفاوت‌هایی وجود دارد و تفاوت‌های ژنتیکی در میزان متابولیسم نیکوتین و میزان دفع کوتینین از بدن موثر است.

زمانی که فردی مصرف تنباکو و محصولات نیکوتینی را متوقف می‌کند، ممکن است بیش از دو هفته طول بکشد تا سطح کوتینین خون به سطحی که مصرف‌کننده‌ی تنباکو مصرف نمی‌کند کاهش یابد و چندین هفته بیشتر طول بکشد تا سطح ادرار به غلظت‌های بسیار پایین کاهش یابد.

به طور کلی، سطوح بالای نیکوتین و کوتینین نشان دهنده مصرف فعال تنباکو یا جایگزین نیکوتین است. غلظت‌های متوسط ​​نشان‌دهنده مصرف‌کننده تنباکو است که برای دو تا سه هفته تنباکو یا نیکوتین مصرف نکرده است. سطوح پایین تر ممکن است در مصرف کنندگانی که در معرض دود محیطی قرار گرفته اند، یافت شود. غلظت‌های بسیار پایین تا غیرقابل تشخیص در افرادی که در معرض دود محیطی قرار نگرفته‌اند یا مصرف‌کننده‌های تنباکو که چندین هفته از مصرف تنباکو و نیکوتین خودداری کرده‌اند، یافت می‌شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

نتایج آزمایش بر اساس نمونه های مختلف (خون، ادرار یا بزاق) قابل تعویض نیستند.

برخی از آفت کش ها حاوی غلظت بالایی از نیکوتین هستند. این می تواند منبع دیگری از مسمومیت با نیکوتین باشد.

نیکوتین نه تنها در گیاه تنباکو، بلکه در سایر گیاهان هم خانواده از جمله سیب زمینی، بادمجان، گوجه فرنگی و فلفل قرمز نیز یافت می شود. مقدار نیکوتین در این گیاهان بسیار کمتر از میزان موجود در تنباکو است و مقادیر قطعی آزمایش‌های نیکوتین/کوتینین برای اطمینان از اینکه سطوح نیکوتین در رژیم غذایی معمولی آزمایش‌های مثبتی ایجاد نمی‌کند تنظیم شده‌اند.

ساختار ژنتیکی افراد ممکن است بر نحوه متابولیسم نیکوتین تأثیر بگذارد. تغییرات در ژن‌هایی که کد آنزیم‌های کبدی CYP2A6 و CYP2B6 را نشان می‌دهند، بر سرعت متابولیسم نیکوتین تأثیر می‌گذارند

نیکوتین و متابولیت های آن 1
نیکوتین و متابولیت های آن

آیا اشکالی از تنباکو وجود دارد که حاوی نیکوتین نباشد؟

خیر، همه آنها حاوی نیکوتین هستند. این شامل تنباکوی پیپ، سیگار برگ، انفیه، تنباکوی جویدنی، سیگارهای الکترونیکی و غیره است. در صورت استفاده از هر یک از این موارد، نیکوتین ممکن است در سیستم شما شناسایی شود.

چه نوع محصولات جایگزین نیکوتین موجود است؟

انواع مختلفی از محصولات بدون نسخه (OTC) و تعداد کمی وجود دارد که در دسترس هستند. محصولات OTC شامل آدامس نیکوتین، چسب، قرص، اسپری بینی و سیگارهای الکترونیکی است. پیروی از دستورالعمل های استفاده از آنها و دور نگه داشتن آنها از کودکان بسیار مهم است. این محصولات برای استفاده همراه با برنامه ترک سیگار در نظر گرفته شده است.

 

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

منابع مورد استفاده در این مطلب

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Nicotine poisoning. Updated December 21, 2018. Accessed July 1, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/002510.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Nicotine replacement therapy. Updated February 6, 2019. Accessed July 1, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/007438.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Nicotine and tobacco. Updated August 13, 2020. Accessed July 1, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000953.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Clean catch urine sample. Updated August 13, 2020. Accessed July 1, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/007487.htm

American Academy of Pediatrics. E-cigarettes and similar devices. Published February 2019. Accessed July 1, 2021. https://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/143/2/e20183652.full.pdf

American College of Medical Toxicology. Nicotine. Date unknown. Accessed July 1, 2021. https://www.acmt.net/Nicotine.html

ARUP Consult. Nicotine exposure and metabolites. Updated October 2020. Accessed July 1, 2021. https://arupconsult.com/content/nicotine-metabolites

Benowitz NL, Hukkanen J, Jacob P 3rd. Nicotine chemistry, metabolism, kinetics and biomarkers. Handb Exp Pharmacol. 2009;(192):29-60. doi:10.1007/978-3-540-69248-5_2

Centers for Disease Control and Prevention. Cotinine factsheet. Updated April 7, 2017. Accessed July 1, 2021. https://www.cdc.gov/biomonitoring/Cotinine_FactSheet.html

Centers for Disease Control and Prevention. Coinine biomonitoring summary. Updated April 7, 2017. Accessed July 1, 2021. https://www.cdc.gov/biomonitoring/Cotinine_BiomonitoringSummary.html

Centers for Disease Control and Prevention. Secondhand smoke (SHS) facts. Updated January 5, 2021. Accessed July 1, 2021. https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/secondhand_smoke/general_facts/index.htm

Drummer OH. Drug testing in oral fluid. Clin Biochem Rev. 2006;27(3):147-159.

Giardina EG. Cardiovascular effects of nicotine. In: Benowitz NL, ed. UpToDate. Updated December 8, 2020. Accessed July 1, 2021. https://www.uptodate.com/contents/cardiovascular-effects-of-nicotine

Hadland SE, Levy S. Objective Testing: Urine and Other Drug Tests. Child Adolesc Psychiatr Clin N Am. 2016;25(3):549-565. doi:10.1016/j.chc.2016.02.005

Harvanko AM, Havel CM, Jacob P, Benowitz NL. Characterization of Nicotine Salts in 23 Electronic Cigarette Refill Liquids. Nicotine Tob Res. 2020;22(7):1239-1243. doi:10.1093/ntr/ntz232

Jacob P 3rd, Benowitz NL, Destaillats H, et al. Thirdhand Smoke: New Evidence, Challenges, and Future Directions. Chem Res Toxicol. 2017;30(1):270-294. doi:10.1021/acs.chemrestox.6b00343

Leventhal AM, Madden DR, Peraza N, et al. Effect of Exposure to e-Cigarettes With Salt vs Free-Base Nicotine on the Appeal and Sensory Experience of Vaping: A Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. 2021;4(1):e2032757. Published 2021 Jan 4. doi:10.1001/jamanetworkopen.2020.32757

Murphy TD. Passive smoking and lung disease workup. Sharma GD, ed. Medscape. Updated June 7, 2016. Accessed July 1, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/1005579-workup

National Cancer Institute. Definition of metabolite. Date unknown. Accessed July 1, 2021. https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/metabolite

National Cancer Institute. Harms of cigarette smoking and health benefits of quitting. Updated December 19, 2017. Accessed July 1, 2021. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/tobacco/cessation-fact-sheet

National Cancer Institute. Secondhand smoke and cancer. Updated December 4, 2018. Accessed July 1, 2021. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/tobacco/second-hand-smoke-fact-sheet

National Heart, Lung, and Blood Institute. Blood tests. Date unknown. Accessed July 1, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/blood-tests

National Institute on Drug Abuse. What are the effects of secondhand and thirdhand tobacco smoke? Updated January 2020. Accessed July 1, 2021. https://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/tobacco-nicotine-e-cigarettes/what-are-effects-secondhand-thirdhand-tobacco-smoke

National Institute on Drug Abuse. What are treatments for tobacco dependence? Updated January 2020. Accessed July 1, 2021. https://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/tobacco-nicotine-e-cigarettes/what-are-treatments-tobacco-dependence

National Institute on Drug Abuse. Cigarettes and other tobacco products. Updated April 2021. Accessed July 1, 2021. https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/cigarettes-other-tobacco-products

Nguyen PT, Galanti L, Pirson Y, Jadoul M. Identification of current smokers among renal transplant recipients. Nephrol Dial Transplant. 2007;22(7):1974-1978. doi:10.1093/ndt/gfl849

Palmier J, Lanzrath B, Dixon A, Idowu O. Demographic predictors of false negative self-reported tobacco use status in an insurance applicant population. J Insur Med. 2014;44(2):110-117.

Raja M, Garg A, Yadav P, Jha K, Handa S. Diagnostic methods for detection of cotinine level in tobacco users: A review. J Clin Diagn Res. 2016;10(3):ZE04-ZE6. doi:10.7860/JCDR/2016/17360.7423

Rigotti NA, Reddy KP. Vaping and e-cigarettes. In: Aronson MD, Hatipoglu U, eds. UpToDate. Updated May 13, 2021. Accessed July 1, 2021. https://www.uptodate.com/contents/vaping-and-e-cigarettes

Rigotti NA. Patterns of tobacco use. In: Hasmeena K, ed. UpToDate. Updated December 14, 2020. Accessed July 1, 2021. https://www.uptodate.com/contents/patterns-of-tobacco-use

Robichaud MO, Seidenberg AB, Byron MJ. Tobacco companies introduce ‘tobacco-free’ nicotine pouches. Tob Control. 2020;29(e1):e145-e146. doi:10.1136/tobaccocontrol-2019-055321

Samet JM. Secondhand smoke exposure: Effects in adults. In: Hasmeena K, ed. UpToDate. Updated May 21, 2021. Accessed July 1, 2021. https://www.uptodate.com/contents/secondhand-smoke-exposure-effects-in-adults

Samet JM. Vaping and e-cigarettes. In: Hasmeena K, ed. UpToDate. Updated May 21, 2021. Accessed July 1, 2021. https://www.uptodate.com/contents/secondhand-smoke-exposure-effects-in-adults

Stitzer M, Cunningham CS, Sweeney MM. Contingency management for substance use disorders: Theoretical foundation, principles, assessment, and components. In: Saxon AJ, ed. UpToDate. Updated May 16, 2019. Accessed July 1, 2021. https://www.uptodate.com/contents/contingency-management-for-substance-use-disorders-theoretical-foundation-principles-assessment-and-components

US Department of Health and Human Services. 14th report on carcinogens: Tobacco-related exposures. Published November 3, 2016. Accessed July 1, 2021. https://ntp.niehs.nih.gov/ntp/roc/content/profiles/tobaccorelatedexposures.pdf

US Department of Health and Human Services. Treating tobacco use and dependence: 2008 update. Published May 2008. Accessed July 1, 2021. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK63957/

US Department of Health and Human Services. Smoking cessation: A report of the surgeon general. Published 2020. Accessed July 1, 2021. https://www.hhs.gov/sites/default/files/2020-cessation-sgr-full-report.pdf

US Food and Drug Administration. Nicotine gels. Updated June 14, 2018. Accessed July 1, 2021. https://www.fda.gov/tobacco-products/products-ingredients-components/nicotine-gels

US Food and Drug Administration. Dissolvable tobacco products. Updated June 14, 2018. Accessed July 1, 2021. https://www.fda.gov/tobacco-products/products-ingredients-components/dissolvable-tobacco-products

US Food and Drug Administration. Drugs of abuse home use tests. Updated September 27, 2018. Accessed July 1, 2021. https://www.fda.gov/medical-devices/drugs-abuse-tests/drugs-abuse-home-use-test

Voigt K. Ethical concerns in tobacco control nonsmoker and “nonnicotine” hiring policies: the implications of employment restrictions for tobacco control. Am J Public Health. 2012;102(11):2013-2018. doi:10.2105/AJPH.2012.300745

Veit T, Munker D, Leuschner G, et al. High prevalence of falsely declaring nicotine abstinence in lung transplant candidates. PLoS One. 2020;15(6):e0234808. Published 2020 Jun 18. doi:10.1371/journal.pone.0234808

 

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

6 دیدگاه

  • خیر همه آزمایشگاه ها انجام نمیدهند
   آزمایشگاه های بزرگ یا پزشکی قانونی

 • من سه ماهه که سیگارمو تدک کردم،بخوام آزمایش بدم معلوم میشه وضعیتم چه جوریه،به حالت آدم عادی برگشتم یا نه؟

  • در آزمایش های نیکیوتین و متابولیت های آن حضور و مقدار این مواد بررسی می شود
   اگر از حد نرمال پایین تر باشند یعنی این مواد از بدن شما پاک شده اند

 • سلام من مشهد ساکنم.شرمنده لطفا بهم کمک کنید کیت تشخیص سیگارو میخوام …هرجا میگردم بی اعتمادن و دقیق نمیگن که برای سیگار هست یا قلیون
  ایا آزمایشگاهی هست که این تست روو انجام بدع لطفا خولهش میکنم ازتون

  • سلام و درود
   نیکوتین موجود در سیگار و قلیان یک نوع است و قابل تفکیک از همدیگر نیستند.
   آین آزمایش رو اکثراً آزمایشگاه های مراکز پزشکی قانونی دارند. چون درخواست آن بسیار کم است در آزمایشگاه های خصوصی به ندرت قابل انجام است.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *