دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش موتاسیون MTHFR

MTHFR (متیلن تتراهیدرو فولات ردوکتاز) آنزیمی است که اسید آمینه هموسیستئین را تجزیه می کند. جهش در ژن MTHFR می تواند در توانایی آنزیم برای عملکرد طبیعی یا غیرفعال کردن کامل آن اختلال ایجاد کند.

اسامی دیگر:

 •  جهش متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز C677T و A1298C
 • MTHFR DNA Testing

چرا آزمایش موتاسیون MTHFR درخواست می شود؟

 • برای ارزیابی علت افزایش سطح هموسیستئین
 • گاهی اوقات برای کمک به تعیین خطر ترومبوز یا بیماری قلبی عروقی زودرس (CVD)، اگرچه برخی دستورالعمل های متخصص آن را توصیه نمی کنند.

چه زمانی آزمایش موتاسیون MTHFR بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که سطح هموسیستئین شما افزایش یافته است.
 • گاهی اوقات هنگامی که یکی از بستگان نزدیک دارای جهش در ژن MTHFR است یا در سنین پایین دچار CVD یا ترومبوز شده است.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش موتاسیون MTHFR:

 • ظرف/لوله: لوله با درب بنفش(حاوی ضد انعقاد EDTA)
 • نوع نمونه: خون کامل
 • حجم نمونه: 3 میلی لیتر
لوله EDTA

لوله مخصوص نمونه آزمایش موتاسیون MTHFR

شرایط نگهداری دمایی نمونه برای آزمایش موتاسیون MTHFR

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش موتاسیون MTHFR:

واکنش زنجیره ای پلیمراز اختصاصی آلل (AS-PCR) و توالی یابی سانگر

آمادگی قبل از انجام تست:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در این آزمایش مورد بررسی قرار می گیرد؟

ژن متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز (MTHFR) حاوی کد DNA برای تولید آنزیم MTHFR است. این آزمایش دو مورد از رایج ترین جهش ها را تشخیص می دهد.

هنگامی که جهش یا تغییراتی در ژن MTHFR وجود داشته باشد، می تواند منجر به اختلالات ژنتیکی جدی مانند هموسیستینوری، آنسفالی، اسپینا بیفیدا و غیره شود. آنزیم MTHFR برای متابولیسم یک فرم از ویتامین B، فولات، به دیگری حیاتی است. همچنین بخشی از فرآیند تبدیل هموسیستئین به متیونین، یک بلوک ساختمانی مهم برای بسیاری از پروتئین ها است.

نقش MTHFR

نقش MTHFR

اگر فردی سطح هموسیستئین را افزایش داده باشد، به این معنی است که بدن آن را به درستی پردازش نمی کند. یکی از دلایل آن می تواند جهش در ژن MTHFR باشد که باعث هموسیستینوری می شود. در حالی که حداقل هفت جهش منحصر به فرد MTHFR در افراد مبتلا به هموسیستنوری یافت شده است، دو نوع توالی DNA نسبتاً رایج، معروف به پلی‌مورفیسم‌های تک نوکلئوتیدی (SNP) وجود دارد که مورد آزمایش قرار می‌گیرند. دو نوع MTHFR ، A1298C و C677T  نامیده می شوند و افراد می توانند یک یا هر دو نوع را به ارث ببرند.

MTHFR

MTHFR polymorphism

جهش های ژنی ارثی هستند، به این معنی که شما آنها را از والدین خود دریافت می کنید. در زمان لقاح، شما یک کپی از ژن MTHFR را از هر والدین دریافت می کنید. اگر هر دو دارای جهش باشند، خطر ابتلا به جهش هموزیگوت بیشتر است. این SNP ها منجر به تغییراتی در DNA (یا جهش) می شوند که با کاهش فعالیت MTHFR و افزایش سطح هموسیستئین در خون مرتبط است، که ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی زودرس (CVD)، تشکیل لخته های خونی نامناسب (ترومبوز) را افزایش دهد.

توارث MTHFR

توارث MTHFR

تقریباً 5 تا 14٪ از جمعیت ایالات متحده برای C677T  هموزیگوت هستند، به این معنی که آنها دو نسخه از آن دارند. تنوع قومیتی در فراوانی وجود دارد که بیشترین آن مربوط به اجداد مدیترانه ای و کمترین آن مربوط به اجداد آفریقایی است.

نوع C677T  منجر به شکل کمتر فعال آنزیم MTHFR و کاهش توانایی پردازش فولات و هموسیستئین می شود. هنگامی که فردی دو نسخه از جهش ژن C677T  (هموزیگوت) یا یک نسخه از C677T  و یک نسخه از A1298C (هتروزیگوت ترکیبی) داشته باشد، کاهش فعالیت آنزیم MTHFR باعث کند شدن روند تبدیل هموسیستئین به متیونین می شود و می تواند منجر به فرآیند تجمع هموسیستئین در خون تبدیل شود.

افزایش هموسیستئین اغلب خفیف تا متوسط ​​است اما بسته به میزان فعالیت آنزیم MTHFR از فردی به فرد دیگر متفاوت است. حتی اگر فردی دو نسخه از جهش MTHFR داشته باشد، ممکن است سطح هموسیستئین بالایی در آن فرد ایجاد نشود زیرا مصرف کافی فولات می تواند اثر جهش MTHFR را بی اثر کند.

نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که سطوح بالای هموسیستئین در خون ممکن است با آسیب رساندن به دیواره رگ های خونی و ترویج تشکیل پلاک (آترواسکلروز) و لخته های خون نامناسب، در خطر CVD نقش داشته باشد. با این حال، ارتباط مستقیمی بین سطح هموسیستئین و بیماری قلبی عروقی یا خطر ترومبوز یافت نشد.

شرایطی که برای ارتباط با MTHFR پیشنهاد شده است عبارتند از:

 • بیماری های قلبی عروقی و ترومبوآمبولیک (به ویژه لخته شدن خون، سکته مغزی، آمبولی و حملات قلبی)
 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلال دوقطبی
 • جنون جوانی
 • سرطان روده بزرگ
 • لوسمی حاد
 • درد مزمن و خستگی
 • درد عصب
 • میگرن
 • سقط مکرر در زنان در سنین باروری
 • بارداری با نقص لوله عصبی، مانند اسپینا بیفیدا و آنسفالی
بیماری های مرتبط MTHFR

بیماری های مرتبط MTHFR

سوالات متداول

چگونه از آزمایش موتاسیون MTHFR استفاده می شود؟

آزمایش جهش متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز (MTHFR) ممکن است برای تشخیص دو جهش نسبتاً رایج در ژن MTHFR که با سطوح بالا هموسیستئین در خون مرتبط هستند، استفاده شود. به طور معمول درخواست نمی شود.

این آزمایش گاهی اوقات به عنوان پیگیری آزمایش افزایش هموسیستئین درخواست می‌شود و ممکن است گهگاه همراه با سایر آزمایش‌های خطر قلبی اگر فردی سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری قلبی عروقی زودرس (CVD) یا لخته‌های خون نامناسب (ترومبوز) داشته باشد، درخواست می‌شود. با این حال، کاربرد آن برای ارزیابی خطر CVD ثابت نشده است و برخی دستورالعمل‌های متخصص آن را برای غربالگری ترومبوز توصیه نمی‌کنند.

اگر فردی دارای جهش‌های ژنتیکی شناخته شده MTHFR باشد، ممکن است این مورد درخواست شود، به ویژه اگر سطح هموسیستئین در آن فرد بالا باشد. جهش های ژن C677T  و A1298C رایج ترین و آنهایی هستند که معمولاً آزمایش می شوند. اگر فردی در خانواده خود جهش متفاوتی دارد، آن جهش خاص باید آزمایش شود.

آزمایش MTHFR ممکن است گاهی همراه با سایر آزمایش‌های خطر لخته شدن ارثی، مانند آزمایش‌های جهش فاکتور V لیدن یا پروترومبین (G20210) برای کمک به ارزیابی خطر کلی فرد برای ایجاد لخته‌های خون نامناسب درخواست شود.

اگرچه ممکن است از تست جهش MTHFR برای کمک به تعیین علت افزایش هموسیستئین استفاده شود، ارزش اندازه گیری سطح هموسیستئین مشخص نیست. در حالی که شواهد به دست آمده از برخی مطالعات نشان می دهد که افزایش سطح هموسیستئین در خطر CVD و/یا ترومبوز نقش دارد، ارتباط مستقیمی ثابت نشده است.

آزمایش روتین سطوح هموسیستئین به عنوان یک نشانگر خطر قلبی توسط انجمن قلب آمریکا توصیه نمی شود. کالج پاتولوژیست های آمریکایی و کالج ژنتیک پزشکی آمریکا با اشاره به کاربرد محدود برای بیماران مبتلا به لخته شدن خون، آزمایش نوع C677T  را توصیه نمی کنند.

علاوه بر این، استفاده از سطوح هموسیستئین به منظور تعیین خطر CVD، بیماری عروق محیطی، و سکته مغزی در حال حاضر مورد تردید است، زیرا چندین مطالعه نشان می‌دهند که هیچ مزیت یا کاهش خطری در افرادی که تحت درمان با اسید فولیک و مکمل‌های ویتامین B هستند، وجود ندارد. سطح هموسیستئین خود را کاهش داد.

چه زمانی آزمایش موتاسیون MTHFR درخواست می شود؟

آزمایش جهش MTHFR گاهی اوقات ممکن است زمانی که سطح هموسیستئین در فرد افزایش یافته باشد، به خصوص زمانی که فرد سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری قلبی عروقی یا ترومبوز زودرس داشته باشد، درخواست شود. گاهی اوقات ممکن است زمانی که یکی از بستگان نزدیک دارای جهش‌های ژن MTHFR باشد، درخواست می‌شود، اگرچه اگر آن خویشاوند دارای سطوح هموسیستئین طبیعی باشد، ممکن است مفید نباشد و برخی آزمایشگاه‌ها و سازمان‌ها استفاده از آن را برای غربالگری ترومبوفیلی توصیه نمی‌کنند.

اگر فردی مشکوک به سطوح بالای هموسیستئین باشد، توصیه می شود به جای جهش MTHFR، سطح هموسیستئین را آزمایش کند. در تعداد قابل توجهی از موارد هموسیستئینمی (افزایش سطح هموسیستئین خون)، آزمایش جهش MTHFR غیر ضروری است.

نتیجه آزمایش موتاسیون MTHFR چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج معمولاً منفی یا مثبت گزارش می شوند و در صورت مثبت بودن، گزارش جهش(های) موجود را نام می برد. اغلب، تفسیری از نتایج نیز ارائه می شود.

تنها درصد کمی از موارد افزایش هموسیستئین به علت ارثی است. از این میان، جهش های C677T  و A1298C از شایع ترین جهش ها هستند.

اگر فردی دو نسخه (هموزیگوت) از C677T  داشته باشد، یا یک نسخه از C677T  و یکی از A1298C داشته باشد، احتمالاً افزایش سطح هموسیستئین به دلیل این جهش‌های ارثی است یا جهش‌ها در ایجاد آنها نقش دارند.

دو نسخه از A1298C معمولاً با افزایش سطح هموسیستئین مرتبط نیستند.

تفسیر نتایج MTHFR

تفسیر نتایج MTHFR

اگر تست جهش MTHFR منفی باشد، جهش های C677T  و A1298C شناسایی نشدند و سطح هموسیستئین بالا در فرد مورد آزمایش احتمالاً به دلیل دیگری است. سایر جهش‌های ژنتیکی نادرتر MTHFR با آزمایش‌های معمولی شناسایی نمی‌شوند.

افرادی که دارای جهش MTHFR و سایر عوامل خطر لخته شدن هستند، مانند جهش فاکتور V لیدن یا پروترومبین (G20210) ، ممکن است در معرض افزایش خطر ترومبوز باشند. تحقیقات نشان می دهد که زنان دارای دو نوع C677T  در خطر دو برابر شدن فرزندی با نقص لوله عصبی هستند، اما این خطر بسیار کمتر از 1٪ است.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

افرادی که سطح هموسیستئین بالایی دارند ممکن است در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی زودرس (CVD) و/یا ترومبوز باشند، اما بسیاری از آنها، از جمله افرادی که دارای جهش MTHFR هستند، هرگز به CVD یا ترومبوز مبتلا نمی شوند. بررسی داده‌های منتشر شده در سال 2012 نشان داد که سطوح هموسیستئین نسبتاً بالا مادام‌العمر تأثیر کمی بر بیماری عروق کرونر قلب دارد.

علاوه بر جهش MTHFR، علل دیگری نیز برای افزایش سطح هموسیستئین وجود دارد، از جمله کمبود ویتامین‌های B6، B12 و/یا فولات. این ویتامین ها برای متابولیسم هموسیستئین مورد نیاز هستند. جهش MTHFR ممکن است با این علل اکتسابی، بر خلاف ارثی، افزایش همسیستئین وجود نداشته باشد. علاوه بر این، اگر یک جهش نادرتر از MTHFR باعث افزایش سطح هموسیستئین شود، آزمایش‌های C677T  و A1298C آن جهش‌های دیگر را شناسایی نمی‌کنند.

برای جهش های MTHFR، نوع C677T منجر به جایگزینی اسید آمینه آلانین به جای والین می شود. نوع A1298C منجر به جایگزینی آلانین (در مقابل گلوتامین) می شود. جایگزینی والین C677T منجر به شکل کمتر فعال آنزیم MTHFR می شود.

مروری بر مطالعات منتشر شده در سال 2014 از ارتباط بین آلل C677T  و بیماری مادرزادی قلبی در جمعیت‌های آسیایی و آلل A1298C و CHD در جمعیت کودکان قفقازی حمایت کرد.

آنزیم MTHFR در متابولیسم فولات نقش دارد. به همین دلیل، کسانی که دارای جهش MTHFR هستند و داروهایی مصرف می‌کنند که بر متابولیسم فولات تأثیر می‌گذارند، مانند متوترکسات، ممکن است بیشتر دچار مسمومیت شوند. آزمایش جهش MTHFR ممکن است برای فردی که متوترکسات تجویز می کند به منظور تنظیم دوز و کاهش خطر سمیت انجام شود.

زمانی که دو نفر دارای جهش‌های MTHFR یکسان هستند، نتایج و خطرات آنها اغلب متفاوت است. بسیاری از چیزها می توانند بر سطح هموسیستئین تأثیر بگذارند، از جمله فعالیت آنزیم MTHFR، فولات یا سایر سطوح ویتامین B و وضعیت سلامتی فرد.

آیا ژن MTHFR می تواند تغییر کند؟

خیر، شما یک نسخه از ژن را از هر یک از والدین خود به ارث می برید و در طول زمان تغییری نمی کنند.

در سایت Centers for Disease Control and Prevention در مورد آزمایش جهش MTHFR بیشتر بخوانید:

ژن MTHFR دستورالعمل هایی را برای بدن شما فراهم می کند تا پروتئین MTHFR را بسازد که به بدن شما در پردازش فولات کمک می کند. بدن شما برای ساخت DNA و اصلاح پروتئین ها به فولات نیاز دارد

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

5,10-Methylenetetrahydrofolate Reductase C677T and A1298C Mutations, Blood. Mayo Medical Laboratories. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/61367. Accessed on 8/21/18.

(September 27, 2018) A Genetic Test You Don’t Need. Cleveland Clinic. Available online at https://health.clevelandclinic.org/a-genetic-test-you-dont-need. Accessed on 8/21/18.

Homocysteine. University of Rochester Medical Center. Available online at https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=homocysteine. Accessed on 8/21/18.

(December 4, 2014) Association Between MTHFR Polymorphisms and Congenital Heart Disease: A Meta-analysis based on 9,329 cases and 15,076 controls. Scientific Reports. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4255188. Accessed on 8/22/18.

(February 21, 2012) Homocysteine and Coronary Heart Disease: Meta-analysis of MTHFR Case-Control Studies, Avoiding Publication Bias. PLOS Medicine. Available online at https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1001177. Accessed on 8/22/18.

MTHFR Gene Variant. Genetic and Rare Diseases Information Center, National Center for Advancing Translational Sciences, National Institutes of Health. Available online at https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/10953/mthfr-gene-variant. Accessed on 8/22/18.

Mandava, P, et. al. (Updated 2009 May 25). Metabolic Disease and Stroke – Homocystinuria/Homocysteinemia. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1162007-overview. Accessed October 2010.

(Reviewed 2008 January). MTHFR. Genetics Home Reference [On-line information]. Available online at http://ghr.nlm.nih.gov/gene/MTHFR. Accessed October 2010.

Fong, C. (Revised 2010 February). Amino Acid and Organic Acid Metabolism Disorders. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec19/ch296/ch296c.html?qt=MTHFR&alt=sh. Accessed October 2010.

Hart, K. et. al. (Updated 2010 August). Hypercoagulable States – Thrombophilia. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Thrombophilia.html?client_ID=LTD. Accessed October 2010.

(© 1995-2010). MayoClinic Mayo Medical Laboratories. Unit Code 91457: Methylenetetrahydrofolate Reductase (MTHFR) 2 Mutations [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/91457. Accessed October 2010.

(© 2006-2010). Methylenetetrahydrofolate Reductase (MTHFR) 2 Mutations: 0055655. ARUP’s Laboratory Test Directory [On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/ug/tests/0055655.jsp. Accessed October 2010.

Varga, E. et. al. (2005 May 17). Homocysteine and MTHFR Mutations, Relation to Thrombosis and Coronary Artery Disease. Circulation. 2005;111:e289-e293 [On-line information]. Available online at http://circ.ahajournals.org/cgi/content/full/111/19/e289. Accessed October 2010.

Curtin, K. et. al. (2004 February). MTHFR C677T and A1298C Polymorphisms. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention. February 1, 2004 13; 285 [On-line information]. Available online at http://cebp.aacrjournals.org/content/13/2/285.full. Accessed October 2010.

(2005 June 17). MTHFR Gene Variants and Birth Defects. CDC Birth Defects [On-line information] Available online at http://www.cdc.gov/ncbddd/bd/mthfr.htm. Accessed October 2010.

(© 2010). MTHFR DNA Test. Kimball genetics [On-line information]. Available online at http://www.kimballgenetics.com/tests-mthfr.html. Accessed October 2010.

(Reviewed 2011 July). MTHFR. Genetics Home Reference. Available online at http://ghr.nlm.nih.gov/gene/MTHFR. Accessed February 2014.

(© 1995-2014). 5,10-Methylenetetrahydrofolate Reductase C677T, Mutation, Blood. Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/81648. Accessed February 2014.

(© 2014). Methylenetetrahydrofolate Reductase (MTHFR) 2 Mutations 0055655. ARUP Laboratories Laboratory Test Directory. Available online at http://ltd.aruplab.com/Tests/Pub/0055655. Accessed February 2014.

Wang W. et al. (2013 March 11). MTHFR C677T Polymorphism and Risk of Congenital Heart Defects: Evidence from 29 Case-Control and TDT Studies. PLOS One. DOI: 10.1371/journal.pone.0058041. Available online at http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0058041. Accessed February 2014.

Hickey, S. et al. (3 January 2013). ACMG Practice Guideline: lack of evidence forMTHFR polymorphism testing. Genetics in Medicine. doi:10.1038/gim.2012. Available online at http://www.nature.com/gim/journal/v15/n2/full/gim2012165a.html. Accessed February 2014.

Cohen D.A., et al. (29 November 2013). Laboratory informatics based evaluation of methylene tetrahydrofolate reductase C677T genetic test overutilization. Journal of Pathology Informatics. doi: 10.4103/2153-3539.122389. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3869957/. Accessed February 2014.

Mandava, P. et al. (Updated 2013 June 20). Homocystinuria/Homocysteinemia. Medscape. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1952251-overview#a30. Accessed February 2014.

این مقاله برای شما مفید بود؟

12 دیدگاه

 1. Avatar
  کریم آبادی 20 بهمن 1401 در 7:12 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید. مقاله را برای کمک به دخترم میخواهم که آزمایش جهش ژن MTHFR انجام داده و میخواست بداند عوارض این جهش در بدن چی میباشد و آیا اگر کاری میشود انجام داد ؟ لطفاً راهنمایی بفرمائید . با احترام کریم آبادی. تلفن: 09192224129

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 21 بهمن 1401 در 7:07 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر
   جناب کریم آبادی در واتس آپ پاسخ داده شد بهتون

 2. Avatar
  مهنا 24 اسفند 1401 در 8:25 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر.
  نتیجه آزمایش جهش ژنتیکی می‌تونه اشتباه باشه؟

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 25 اسفند 1401 در 5:39 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام و درود
   مانند هر آزمایش پزشکی، نتایج آزمایش جهش ژنتیکی می تواند اشتباه باشد. عواملی مانند خطا در جمع آوری نمونه، مراحل انجام تست یا تفسیر نتایج می تواند منجر به نتایج مثبت کاذب یا منفی کاذب شود.
   علاوه بر این، آزمایش ژنتیک همیشه قادر به تشخیص تمام جهش‌های احتمالی که ممکن است خطر ابتلا به یک بیماری خاص را افزایش دهد، نیست. این امر به ویژه برای شرایط پیچیده ای که از تعامل بین چندین ژن و عوامل محیطی ناشی می شود، صادق است.
   بنابر این حتما نتایج را با پزشک معالج بررسی نمایید
   آرزوی سلامتی

 3. Avatar
  مهنا 24 اسفند 1401 در 8:51 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  ممکنه که نتیجه آزمایش جهش اشتباه شده باشه و تداخل دارویی باشه؟ یا کلا هیچی نباشه فقط اشتباه شده باشه؟

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 25 اسفند 1401 در 5:45 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام و درود
   برخی داروها می توانند بر نتایج آزمایش ژنتیکی MTHFR تأثیر بگذارند. متوترکسات، دارویی که معمولا برای درمان سرطان و بیماری‌های خودایمنی استفاده می‌شود، می‌تواند باعث افزایش سطح هموسیستئین شود که ممکن است جهش بالقوه MTHFR را بپوشاند.
   مکمل های اسید فولیک نیز می توانند بر نتایج آزمایش تاثیر بگذارند. مکمل اسید فولیک می تواند سطح هموسیستئین را کاهش دهد، که می تواند منجر به نتایج آزمایش طبیعی شود، حتی اگر فردی دارای جهش MTHFR باشد.

 4. Avatar
  فاطمه 21 فروردین 1402 در 1:36 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر بنده جهش در A1298C دارم که هتروزیگوت هست و دوبار سقط مکرر داشتم برا درمان چه داروهایی لازم است؟ آیا این جهش حتما ارثی هست؟

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 21 فروردین 1402 در 6:29 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و درود

   ژن MTHFR دستورالعمل هایی را برای ساخت آنزیم متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز (MTHFR) ارائه می دهد که در متابولیسم فولات (ویتامین B9) نقش دارد. جهش در ژن MTHFR می تواند بر فعالیت آنزیم تأثیر بگذارد و ممکن است منجر به افزایش سطح ماده ای به نام هموسیستئین در خون شود که می تواند با افزایش خطر برخی از مشکلات سلامتی از جمله لخته شدن خون و عوارض بارداری مانند سقط جنین همراه باشد.
   جهش A1298C در ژن MTHFR یکی از شایع ترین جهش ها است و با کاهش فعالیت آنزیم همراه است. با این حال، اهمیت بالینی این جهش هنوز مشخص نیست و اثرات آن بسته به سایر عوامل ژنتیکی و محیطی می تواند متفاوت باشد.
   از نظر درمان برای یک بیمار با جهش A1298C هتروزیگوت و سابقه سقط جنین، این رویکرد به موقعیت خاص فرد و علل زمینه‌ای سقط‌ها بستگی دارد. به طور کلی، درمان ممکن است شامل مکمل اسید فولیک باشد که می تواند به کاهش سطح هموسیستئین و حمایت از نتایج سالم بارداری کمک کند. بسته به شرایط خاص، ممکن است مداخلات دیگری مانند رقیق‌کننده‌های خون یا سایر داروها نیز ضروری باشد. لذا در ارتباط با درمان حتما با پزشک معالج حتما مشورت داشته باشید
   توجه به این نکته ضروری است که جهش A1298C ارثی است و می تواند از والدین به فرزندانشان منتقل شود. با این حال، الگوی وراثت می‌تواند پیچیده باشد و همه افراد مبتلا به این جهش مشکلات سلامتی را تجربه نمی‌کنند.
   با آرزوی سلامتی

 5. Avatar
  محمد یگانه 27 فروردین 1403 در 8:32 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  وقت شما به خیر
  من ۴۵ سال سن دارم
  به خاطر سقط مکرر همسرم هر دو تست mhtfr رو انجام دادیم
  هر مثل هم و بدترین حالت جهش رو داشتیم
  همسر من در حین بارداری با آمپول اناکساپارین روزانه بارداری موفق داشتند

  حال سوال اینه آیا ما روتین برای ریسک سکته احتمالی که پزشک زنان عنوان کرده نیازی به مصرف دارو داریم ؟

  • دکتر فرزاد باباخانی
   دکتر فرزاد باباخانی 27 فروردین 1403 در 10:14 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و درود
   با توجه به اینکه هم شما و هم همسرتان جهش ژن MTHFR یکسانی دارید و سقط جنین را تجربه کرده اید، بسیار مهم است که در مورد پیامدهای احتمالی آن با یک متخصص در زمینه ژنتیک یا ترومبوفیلی (شرایط مربوط به اختلالات لخته شدن خون) صحبت کنید. جهش‌های ژن MTHFR با افزایش خطر لخته شدن خون همراه است که می‌تواند پیامدهایی برای پیامدهای بارداری و سلامت کلی داشته باشد.

   با توجه به استفاده از داروهایی مانند انوکساپارین (نوعی ضد انعقاد) برای کاهش خطر سکته مغزی یا سایر حوادث ترومبوتیک، در نظر گرفتن چندین عامل ضروری است:

   مشاوره ژنتیک: به دنبال مشاوره ژنتیک از یک متخصص باشید که می تواند اطلاعات دقیقی در مورد جهش خاص MTHFR که هر دو دارید، پیامدهای آن و خطرات مرتبط ارائه دهد.

   ارزیابی ترومبوفیلیا: انجام یک ارزیابی جامع ترومبوفیلی را در نظر بگیرید، که ممکن است شامل آزمایشات خون اضافی برای ارزیابی فاکتورهای لخته شدن و جهش های ژنتیکی فراتر از MTHFR باشد.

   ارزیابی خطر: پزشک معالج شما عوامل خطر کلی شما را برای رویدادهای ترومبوتیک، مانند سن، عوامل سبک زندگی، سابقه خانوادگی و هر شرایط پزشکی موجود ارزیابی می کند.

   مدیریت دارو: اگر بر اساس ارزیابی شما خطر رویدادهای ترومبوتیک قابل توجهی وجود داشته باشد، پزشک معالج شما ممکن است داروهایی مانند انوکساپارین یا سایر داروهای ضد انعقاد را برای اهداف پیشگیرانه توصیه کند. تصمیم برای شروع و ادامه چنین داروهایی مستلزم بررسی دقیق فواید در مقابل خطرات، از جمله احتمال بروز عوارض خونریزی است.

   نظارت منظم: در صورت تجویز درمان ضد انعقاد، نظارت منظم بر پارامترهای لخته شدن و سلامت کلی برای اطمینان از اثربخشی و ایمنی دارو ضروری است.

   اصلاحات شیوه زندگی: در کنار دارو، اصلاح سبک زندگی مانند حفظ وزن سالم، فعال ماندن، اجتناب از سیگار کشیدن و مدیریت سایر شرایط پزشکی (مانند فشار خون بالا، دیابت) برای کاهش خطر سکته مغزی و قلبی عروقی بسیار مهم است. مناسبت ها.

   • Avatar
    محمد یگانه 29 فروردین 1403 در 8:07 ب.ظ - پاسخ دادن

    سلام
    عرض ادب و احترام
    سپاس فراوان از وقتی که برای جواب دادن سوال من گذاشتید
    من باید به چه تخصص هایی مراجعه کنم ؟
    متخصص قلب و عروق تقریبا هیچ اطلاعی از این آزمایش نداشتند
    و سوال دوم اینکه آیا با توجه به مثبت بودن آزمایش نیاز هست بقیه اعضا خانواده این آزمایش را انجام دهند ؟

ثبت دیدگاه

Go to Top