آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده LH

هورمون لوتئینیزه کننده (LH) هم مردان و هم زنان تولید می کنند. این هورمون به نام گنادوتروپین شناخته می شود و بر اندام های جنسی در مردان و زنان تأثیر می گذارد. برای زنان، تخمدان ها و در مردان، بیضه ها را درگیر می کند. LH در بلوغ، قاعدگی و باروری نقش دارد.

هورمون لوتئینیزه کننده (LH) تخمک گذاری را تحریک می کند و به تولید هورمون مورد نیاز برای حمایت از بارداری کمک می کند. اگر مشکل باروری یا قاعدگی نامنظم دارید، ممکن است پزشک آزمایشی برای بررسی سطح LH شما درخواست کند.

اسامی دیگر:

 • LH
 • Lutropin
 • Interstitial Cell Stimulating Hormone
 • ICSH

آنچه در ادامه می‌خوانید:

چرا آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) درخواست می شود؟

 • برای ارزیابی مسائل باروری یا سلامت اندام های تناسلی (تخمدان ها یا بیضه ها)
 •  در زنان، برای تعیین اینکه آیا تخمک گذاری کرده اید (پیش بینی تخمک گذاری)
 • برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز
 • برای ارزیابی بلوغ زودرس یا تاخیری
 • کمک در ارزیابی بی نظمی های قاعدگی
 • ارزیابی بیماران مشکوک به هیپوگنادیسم

چه زمانی آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) بایستی انجام شود؟

 • در زنان، زمانی که برای باردار شدن مشکل دارید یا دوره های قاعدگی نامنظم یا سنگین دارید. زمانی که تخمک گذاری را در طول چرخه قاعدگی خود دنبال می کنید
 • برای مردان، زمانی که شریک زندگی شما نمی تواند باردار شود یا تعداد اسپرم کم، توده عضلانی کم یا کاهش میل جنسی دارید.
 • هنگامی که پزشک شما فکر می کند که شما علائم اختلال هیپوفیز یا اختلال هیپوتالاموس را دارید
 • هنگامی که پزشک مشکوک است که بلوغ کودک به تاخیر افتاده یا زودتر از حد انتظار رسیده است

نمونه مورد نیاز برای آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH):

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد (ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 0.6 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)
لوله های مورد استفاده برای آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH)

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-هورمون-لوتئینیزه-کننده-(LH)شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-هورمون-لوتئینیزه-کننده-(LH)

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

نگهداری-و-ذخیره-سازی-نمونه-ها

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی یکی از مطالب بسیار با اهمیت در حوژه آزمایشگاه است. زیرا هنگام اندازه گیری غلظت ...

نام روش انجام آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH):

ایمونواسی الکتروکمی لومینسانس

شرح روش

در سنجش هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، تعیین سطح LH با کمک یک آنتی بادی اختصاصی LH مونوکلونال بیوتینیله و یک آنتی بادی اختصاصی LH مونوکلونال که با کمپلکس روتنیم نشاندار شده است، انجام می شود که یک کمپلکس ساندویچی را تشکیل می دهند. پس از افزودن ریزذرات پوشش داده شده با استرپتاویدین، کمپلکس از طریق برهمکنش بیوتین و استرپتاویدین به فاز جامد متصل می شود.

مخلوط واکنش به داخل سلول اندازه‌گیری آسپیره می‌شود، جایی که ریزذرات به صورت مغناطیسی روی سطح الکترود جذب می‌شوند. سپس مواد غیر متصل با ProCell حذف می شوند. اعمال یک ولتاژ به الکترود سپس انتشار نورتابی شیمیایی را القا می‌کند که توسط یک مولتی‌پلایر نوری اندازه‌گیری می‌شود.

ایمونواسی الکتروکمی لومینسانس
ایمونواسی الکتروکمی لومینسانس (ECL)

آمادگی قبل از انجام آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH):

نمونه خانم ها باید در زمان های مشخصی در طول چرخه قاعدگی جمع آوری شود. که زمان مورد نظر توسط پزشک معالج تعیین می گردد.

به مدت 12 ساعت قبل از جمع آوری نمونه از مولتی ویتامین ها یا مکمل های غذایی حاوی بیوتین (ویتامین B7) که معمولا در مکمل ها و مولتی ویتامین های مو، پوست و ناخن یافت می شود، استفاده نکنید.

چه چیزی در آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) مورد بررسی قرار می گیرد؟

هورمون لوتئینیزه کننده (LH) یک هورمون گلیکوپروتئینی است که از 2 زیر واحد غیرکووالانسی (آلفا و بتا) تشکیل شده است. زیرواحد آلفا LH، هورمون محرک فولیکول (FSH)، تیروتروپین (که قبلا به عنوان هورمون محرک تیروئید شناخته می شد: TSH) و گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) یکسان هستند و حاوی 92 اسید آمینه هستند.

زیرواحدهای بتا این هورمون‌ها متفاوت هستند و ویژگی هورمون‌ها را اعطا می‌کنند. LH دارای یک زیر واحد بتا از 121 اسید آمینه است و مسئول تعامل با گیرنده LH است. این زیرواحد بتا حاوی همان آمینو اسیدها به ترتیب زیرواحد بتا hCG است و هر دو گیرنده یکسانی را تحریک می کنند. با این حال، زیرواحد بتا hCG حاوی 24 اسید آمینه اضافی است، و هورمون ها در ترکیب قطعات قندی خود متفاوت هستند. هورمون آزاد کننده گنادوتروپین از هیپوتالاموس ترشح گنادوتروپین ها، FSH و LH را از هیپوفیز قدامی کنترل می کند.

تفاوت ساختار FSH، LH و HCG
تفاوت ساختار FSH، LH و HCG

هورمون لوتئینیزه کننده (LH) هورمونی است که با تولید مثل در ارتباط است. تحریک تخمدان یا بیضه ها منجر به آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) در زنان یا تولید تستوسترون در مردان می شود. این آزمایش میزان هورمون لوتئینیزه کننده (LH) خون را اندازه گیری می کند.

هورمون لوتئینیزه کننده (LH) توسط غده هیپوفیز، اندام کوچکی که در مرکز سر و پشت حفره سینوسی در پایه مغز قرار دارد، تولید می شود. کنترل تولید LH یک سیستم پیچیده است که هیپوتالاموس در مغز، غده هیپوفیز و هورمون های تولید شده توسط تخمدان ها و بیضه ها را درگیر می کند.

هورمون لوتئینیزه کننده (LH)در زنان در سنین باروری، چندین هورمون، هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، هورمون محرک فولیکول (FSH)، استروژن و پروژسترون در طول هر چرخه قاعدگی در یک توالی خاص افزایش و کاهش می یابد. چرخه های قاعدگی زنان به دو فاز فولیکولی و لوتئال تقسیم می شود که هر مرحله حدود 14 روز طول می کشد. نزدیک به پایان فاز فولیکولی، افزایش FSH و LH در اواسط سیکل وجود دارد. این افزایش باعث شروع تخمک گذاری می شود و باعث پارگی فولیکول تخمک روی تخمدان و آزاد شدن تخمک می شود.

چرخه قاعدگی
چرخه قاعدگی

در مرحله لوتئال، محلی که فولیکول تخمک در آن پاره شده به “جسم زرد” تبدیل می شود. ترشح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) جسم زرد را تحریک می کند تا شروع به تولید پروژسترون کند. سطوح FSH و LH کاهش می یابد، در حالی که غلظت پروژسترون و استرادیول افزایش می یابد. اگر تخمک بارور نشود، این سطوح هورمونی به نوبه خود پس از چند روز کاهش می یابد. قاعدگی شروع می شود و پس از پایان آن، چرخه دوباره شروع می شود.

با بالا رفتن سن زن و نزدیک شدن به یائسگی، عملکرد تخمدان کاهش می یابد و در نهایت متوقف می شود. با این اتفاق، سطح FSH و LH افزایش می یابد. یک آزمایش رایج ذخیره تخمدان، تست چالشی کلومیفن (Clomid) (CCCT) است. در این آزمایش، کلومیفن به یک زن در روزهای 5 تا 9 سیکل قاعدگی او داده می شود. انتظار می رود سطح FSH به طور قابل توجهی افزایش یابد و سپس تا روز دهم چرخه قاعدگی به میزان قابل توجهی کاهش یابد. سطوح بالا به طور مداوم نشان دهنده ذخیره ضعیف تخمدان و پیش بینی کاهش شانس بارداری است.

در مردان، هورمون لوتئینیزه کننده (LH) سلول های لیدیگ در بیضه ها را برای تولید تستوسترون تحریک می کند. سطح LH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است. سطح بالای تستوسترون بازخورد منفی به غده هیپوفیز و هیپوتالاموس می دهد، بنابراین مقدار LH آزاد شده را کاهش می دهد.

اثر هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در مردان
اثر هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در مردان

در نوزادان و کودکان، سطح LH اندکی پس از تولد افزایش می یابد و سپس به سطوح بسیار پایین کاهش می یابد (6 ماهگی در پسران و 1-2 سالگی در دختران). در حدود 6-8 سال، سطح دوباره قبل از شروع بلوغ و رشد افزایش می یابد.

میزان ترشح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در طول زندگی
میزان ترشح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در طول زندگی

LH به صورت ضربانی ترشح می شود. یک نمونه ممکن است به طور دقیق سطح کل بدن این هورمون را نشان ندهد. معمولاً چندین نمونه خون به فاصله 20 تا 30 دقیقه گرفته می شود و خون جمع می شود یا نتایج هر کدام به طور میانگین محاسبه می شود. ماهیت متغیر LH را می توان با اندازه گیری LH در نمونه ادرار 24 ساعته کاهش داد. نقطه ضعف نمونه ادرار این است که مقادیر LH ممکن است به دلیل رقیق شدن با حجم زیاد ادرار به طور کاذب پایین باشد. آزمایش ادرار نقطه ای در ارزیابی و درمان بسیار مفید شده است. بهترین زمان برای گرفتن نمونه ادرار بین ساعت 11 صبح تا 3 بعد از ظهر است.

میزان ترشح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در طول روز
میزان ترشح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در طول روز

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

پاتوفیزیولوژی هورمون لوتئینیزه کننده (LH):

 • LH و FSH گلیکوپروتئین هایی هستند که در غده هیپوفیز قدامی تولید می شوند.
 • هورمون LH نیز توسط جفت تولید می شود.
 • LH نیمه عمر یک ساعت دارد.
 • ترشح LH توسط هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GTRH) تحریک می شود.
 • به دلیل مکانیسم بازخورد، استروژن و تستوسترون تولید LH و FSH را مهار می کنند.
 • تولید LH در طول فاز لوتئال با بازخورد منفی از پروژسترون همراه با استرادیول سرکوب می شود، اما سطح پایین LH برای عملکرد طولانی مدت جسم
 • زرد ضروری است.
 • هر دو هورمون LH و FSH بر روی تخمدان و بیضه ها اثر می گذارند که به آنها گونادوتروپین گفته می شود.
 • GTRH (هورمون آزاد کننده گنادوتروپین) زمانی تحریک می شود که سطح استروژن در زنان و تستوسترون در مردان کم باشد.
 • GTRH توسط هیپوتالاموس تولید می شود.
 • در زنان FSH باعث تحریک رشد فولیکول ها در تخمدان می شود.
 • LH تولید استروژن از فولیکول را تحریک می کند.
 • LH در مردان سلول های لیدیگ را برای تولید تستوسترون تحریک می کند.
 • LH نقش مهمی در چرخه قاعدگی دارد که باعث افزایش چرخه میانی می شود.
 • LH تشکیل جسم زرد را تحریک می کند که از جنین در صورت لقاح حمایت می کند.

عوامل مداخله گر در آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH):

 • گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) و هورمون محرک تیروئید (TSH) ممکن است به دلیل شباهت‌های بخشی از مولکول هورمون، با برخی روش‌های سنجش ایمنی تداخل داشته باشند. بنابراین باید انتظار داشت که بیماران مبتلا به تومورهای تولید کننده hCG و مبتلایان به کم کاری تیروئید سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) کاذب بالایی داشته باشند.
 • همولیز نمونه خون یا انجام اسکن رادیواکتیو در عرض 1 هفته پس از آزمایش ممکن است نتایج آزمایش را تغییر دهد.
 • داروهایی که ممکن است سطوح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) را افزایش دهند: بروموکریپتین، کلومیفن، فیناستراید، هیدروکورتیزون، کتوکونازول، لوپرون، اسپیرونولاکتون، تاموکسیفن، اسید والپروئیک، داروهای ضد تشنج، سایمتیدین، دیژیتال.
 • داروهایی که ممکن است سطوح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) را کاهش دهند: استروئیدهای آنابولیک، ضد تشنج ها، دیگوکسین، استروژن ها، کتوکونازول، متفورمین، اکتروتید، فنوتیازین ها، پروژستین ها، تاموکسیفن، داروهای ضد بارداری خوراکی، پروژسترون ها، استروئیدها، تستوسترون و فنوتیازین ها هستند.
 • برخی از بیمارانی که در معرض آنتی ژن های حیوانی قرار گرفته اند، چه در محیط و چه به عنوان بخشی از روش های درمانی یا تصویربرداری، ممکن است آنتی بادی های ضد حیوانی در گردش داشته باشند. این آنتی بادی ها ممکن است با معرف های سنجش تداخل داشته باشند تا نتایج غیر قابل اعتمادی ایجاد کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

تداخلات-دارویی

تداخلات دارویی در آزمایش ها | Interference of medicines in laboratory tests

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
تداخلات دارویی در آزمایش ها یک مبحث ضروری و جدایی ناپذیر در ارزیابی روش و ابزار است.داروها منابع اصلی تغییر در ...

اهمیت بالینی آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) 

افزایش سطح سرم هورمون لوتئینیزه کننده (LH):

 • نارسایی غدد جنسی (مانند یائسگی فیزیولوژیک، دیسژنزی تخمدان [سندرم ترنر]، دیسژنز بیضه [سندرم کلاین فلتر]، اخته شدن، بی اشتهایی، هیپوگنادیسم، تخمدان پلی کیستیک، سندرم زنانه شدن کامل بیضه): کاهش سطح استروژن استروژن یا گونائو رخ می دهد. از طریق مکانیسم بازخورد، ترشح FSH و LH حداکثر تحریک می شود.
 • بلوغ زودرس: یکی از علل بلوغ زودرس ترشح بیش از حد FSH و LH است.
 • آدنوم هیپوفیز: برخی از آدنوم های هیپوفیز بدون توجه به مکانیسم بازخوردی FSH یا LH ترشح می کنند.
 • آکرومگالی (اوایل)
 • سوء مصرف الکل
 • آمنوره
 • عدم وجود مادرزادی تخمدان
 • قاعدگی
 • سندرم Stein-Leventhal

کاهش سطح سرم هورمون لوتئینیزه کننده (LH):

 • نارسایی هیپوفیز: FSH و LH در هیپوفیز قدامی تولید می شوند. اولین نشانه نارسایی هیپوفیز کاهش FSH/LH و نارسایی غدد جنسی ناشی از آن است.
 • نارسایی هیپوتالاموس: GNRH در هیپوتالاموس تولید می شود و تولید FSH/LH را تحریک می کند. عدم تولید GNRH در آن بخش از مغز باعث کاهش سطح FSH/LH می شود.
 • فشار
 • بی اشتهایی عصبی
 • سوء تغذیه: پاتوفیزیولوژی این مشاهدات مشخص نیست.
 • هیپوگنادوتروپیسم
 • هیپوفیتاریسم
 • پرولاکتینوما
 • سندرم شیهان

محدوده مرجع آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH):

Males:

 • < or =4 weeks: Not established
 • >1 month-< or =12 months: < or = 0.4 IU/L
 • >12 months-< or =6 years: < or = 1.3 IU/L
 • >6-< or =11 years: < or =1.4 IU/L
 • >11-< or =14 years: 0.1-7.8 IU/L
 • >14-< or =18 years: 1.3-9.8 IU/L
 • >18 years: 1.3-9.6 IU/L

Females:

 • < or =4 weeks: Not established
 • >1-< or =12 months: < or =0.4 IU/L
 • >12 months-< or =6 years: < or =0.5 IU/L
 • >6-< or =11 years: < or =3.1 IU/L
 • >11-< or =14 years: < or =11.9 IU/L
 • >14-< or =18 years: 0.5-41.7 IU/L

Premenopausal:

 • Follicular: 1.9-14.6 IU/L
 • Midcycle: 12.2-118.0 IU/L
 • Luteal: 0.7-12.9 IU/L
 • Postmenopausal: 5.3-65.4 IU/L

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

اقدام-فوری

مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
 مقادیر بحرانی به عنوان "نتیجه یک آزمایش که نشان دهنده یک وضعیت پاتوفیزیولوژیک در مغایرت با مقادیر نرمال است و ...

سوالات متداول

چگونه از آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) استفاده می شود؟

در زنان و مردان، آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) اغلب همراه با سایر آزمایش‌ها (FSH، تستوسترون، استرادیول و پروژسترون) برای کمک به تشخیص استفاده می‌شود:

 • علت ناباروری
 • اختلالات هیپوفیز که می تواند بر تولید LH تأثیر بگذارد
 • شرایطی که بر عملکرد تخمدان ها یا بیضه ها تأثیر می گذارد

در زنان، سطوح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) برای موارد زیر مفید است:

 • بررسی قاعدگی های نامنظم (سیکل های قاعدگی)
 • ارزیابی سطح LH در طول چرخه قاعدگی. برای این منظور ممکن است چندین آزمایش LH ادرار درخواست می شود. این “تست های نقطه ای” LH را می توان انجام داد و برای تشخیص افزایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) استفاده کرد که نشان می دهد تخمک گذاری در 1 تا 2 روز آینده رخ می دهد. این آزمایش ها می تواند به تعیین اینکه چه زمانی یک زن احتمالاً بارورترین است کمک می کند.

تست تحریک GnRH:

در افرادی که علائم و نشانه های عملکرد ضعیف تخمدان یا بیضه دارند، ممکن است آزمایش تحریک هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) انجام شود. GnRH هورمونی است که توسط هیپوتالاموس تولید می شود و غده هیپوفیز را برای ترشح LH و FSH تحریک می کند. این آزمایش امکان ارزیابی توانایی غده هیپوفیز برای ساخت هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در پاسخ به تجویز GnRH را فراهم می کند.

برای این آزمایش یک نمونه خون پایه گرفته می شود و سپس GnRH به فرد تزریق می شود. نمونه های خون بعدی در زمان های مشخص گرفته می شود و سطح LH اندازه گیری می شود. این آزمایش می تواند به تمایز بین اختلال هیپوفیز (ثانویه)، زمانی که سطح سرمی LH در پاسخ به GnRH افزایش نمی یابد، یا هیپوتالاموس (ثالثیه)، زمانی که هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در پاسخ به تزریق GnRH افزایش می یابد، کمک کند.

در کودکان از تست های FSH و LH در تشخیص بلوغ تاخیری و زودرس (زودرس) استفاده می شود. زمان‌بندی نامنظم بلوغ ممکن است نشانه‌ای از مشکل جدی‌تر مربوط به هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، تخمدان‌ها یا بیضه‌ها یا سایر سیستم‌ها باشد. اندازه گیری LH و FSH می تواند به تمایز بین علائم خوش خیم و بیماری واقعی کمک کند.

تست تحریک GnRH می‌تواند عملکرد هیپوفیز را در اختلالات بلوغ ارزیابی کند: افزایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) سرم به یک سطح معین در پاسخ به تجویز GnRH نشان دهنده وجود غده هیپوفیز است که برای پاسخ‌های هورمونی بلوغ آماده شده است. سپس می توان آزمایش های بیشتری را برای تشخیص علت اصلی انجام داد.

تست تحریک GnRH
تست تحریک GnRH

چه زمانی آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) درخواست می شود؟

در بزرگسالان، آزمایش LH (و FSH) ممکن است در موارد زیر درخواست شود:

 • یک زن برای باردار شدن مشکل دارد یا دوره های قاعدگی نامنظم یا عدم وجود دارد
 • وقتی شریک زندگی مردی نمی تواند باردار شود، زمانی که سطح تستوسترون او پایین است، یا زمانی که توده عضلانی کم یا کاهش میل جنسی دارد، برای مثال.
 • هنگامی که پزشک مشکوک به وجود اختلال هیپوفیز است. اختلال هیپوفیز می تواند بر تولید چندین هورمون مختلف تأثیر بگذارد، بنابراین ممکن است علائم و نشانه هایی علاوه بر ناباروری وجود داشته باشد.

در کودکان، LH و FSH ممکن است زمانی درخواست شود که پسر یا دختری در سن مناسبی (چه خیلی دیر یا خیلی زود) وارد بلوغ نشده باشد. علائم بلوغ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بزرگ شدن سینه در دختران
 • رشد موهای ناحیه تناسلی
 • رشد بیضه و آلت تناسلی در پسران
 • شروع قاعدگی در دختران

نتیجه آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) معمولاً با نتایج سایر آزمایش‌های هورمونی مانند FSH، استروژن و/یا تستوسترون در نظر گرفته می‌شود.

در زنان:

سطوح LH و FSH می تواند به تمایز بین شرایطی که بر خود تخمدان ها تأثیر می گذارد (اولیه) و اختلال عملکرد تخمدان ها به دلیل اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس (ثانویه) کمک کند.

افزایش سطح LH و FSH در موارد زیر مشاهده می شود:

نقص رشد:

 • عدم رشد تخمدان ها (آژنزی تخمدان)
 • اختلال کروموزومی، مانند سندرم ترنر
 • نقص در تولید استروئید توسط تخمدان ها، مانند کمبود 17 آلفا هیدروکسیلاز

آسیب یا آسیب به تخمدان ها به دلیل:

 • قرار گرفتن در معرض تشعشع
 • شیمی درمانی
 • بیماری خودایمنی

شرایط زمینه ای که بر عملکرد تخمدان تأثیر می گذارد، مانند:

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • بیماری آدرنال
 • بیماری تیرویید

در زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند، می توان از تست های متعدد هورمون لوتئینیزه کننده (LH) برای تشخیص افزایش قبل از تخمک گذاری استفاده کرد. افزایش LH نشان می دهد که تخمک گذاری اتفاق افتاده است.

در طول یائسگی، تخمدان‌های زن از کار می‌افتند. بنابراین سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) افزایش خواهد یافت.

سطوح پایین LH و FSH ممکن است در مشکلات هیپوفیز یا هیپوتالاموس دیده شود.

در مردان

سطوح بالای LH ممکن است نشان دهنده وضعیتی باشد که بر خود بیضه ها تأثیر می گذارد. برخی از نمونه ها عبارتند از:

 • عفونت ویروسی (اوریون)
 • تروما، جراحت
 • قرار گرفتن در معرض تشعشع
 • شیمی درمانی
 • بیماری خودایمنی
 • تومور سلول زایا
 • عدم ایجاد غدد جنسی طبیعی (آژنزی گناد یا دیسژنزی غدد جنسی)
 • اختلال کروموزومی، مانند سندرم کلاین فلتر

سطوح پایین LH و FSH ممکن است نشان دهنده مشکل در هیپوفیز یا هیپوتالاموس باشد.

هم در مردان و هم در زنان

پاسخ هورمون لوتئینیزه کننده (LH) به GnRH می تواند به تمایز بین اختلال هیپوفیز و مشکل مربوط به هیپوتالاموس کمک کند. هنگامی که سطح پایه LH اندازه گیری شد، یک دوز از GnRH با تزریق داده می شود. افزایش بعدی در سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH)  نشان می دهد که هیپوفیز به GnRH پاسخ می دهد و به اختلالی در هیپوتالاموس اشاره می کند. کاهش سطح LH نشان می دهد که هیپوفیز به GnRH پاسخ نمی دهد و نشان دهنده وجود بیماری درگیر هیپوفیز است.

در کودکان

در کودکان خردسال، سطوح بالاتر LH و FSH نسبت به سن مورد انتظار، هنگامی که با ایجاد خصوصیات جنسی ثانویه در سنین پایین غیرمعمول همراه باشد، نشانه بلوغ زودرس است. این در دختران بسیار بیشتر از پسران است. این رشد زودرس معمولاً به دلیل یک مشکل در سیستم عصبی مرکزی است و می تواند چند علت زمینه ای مختلف داشته باشد. مثالها عبارتند از:

 • تومور سیستم عصبی مرکزی
 • آسیب مغزی، تروما
 • التهاب در سیستم عصبی مرکزی (مانند مننژیت، آنسفالیت)

سطوح طبیعی LH و FSH در سنین قبل از بلوغ در کودکانی که علائم بلوغ را نشان می دهند (مانند رشد موهای ناحیه تناسلی و آکنه) ممکن است نشان دهنده وضعیتی باشد که توسط سطوح بالای هورمون های استروژن یا تستوسترون ایجاد می شود. این ممکن است ناشی از:

 • قرار گرفتن در معرض کرم ها یا ژل های استروژن یا تستوسترون
 • آدرنارک زودرس (بیدار شدن زودهنگام غدد فوق کلیوی)
 • تومورهایی که هورمون تولید می کنند
 • تومورهای غده فوق کلیوی
 • تومور یا کیست تخمدان
 • تومورهای بیضه

سطوح طبیعی FSH و LH با چند نشانه بلوغ ممکن است یک تغییر طبیعی از بلوغ باشد.

در بلوغ تاخیری، سطوح LH و FSH می تواند بالا، نرمال یا کمتر از حد انتظار برای یک جوان در این محدوده سنی باشد. آزمایش پاسخ LH به GnRH علاوه بر سایر آزمایشات ممکن است به تشخیص دلیل بلوغ تاخیری کمک کند. برخی از دلایل بلوغ تاخیری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نارسایی تخمدان ها یا بیضه ها
 • کمبود هورمون
 • سندرم ترنر
 • سندرم کلاین فلتر
 • عفونت های مزمن
 • سرطان
 • اختلال خوردن (بی اشتهایی عصبی)

هنگامیکه در مورد باردار شدن اخلال ایجاد می شود چه آزمایش های درخواست می شود؟

آزمایش های اولیه برای ناباروری اغلب شامل اندازه گیری سطوح LH و FSH است. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که دمای بدن خود را که در طی تخمک گذاری کمی افزایش می یابد. سایر آزمایش های هورمونی و همچنین معاینه پس از مقاربت (بعد از مقاربت) نیز ممکن است انجام شود. ممکن است هیستروسالپنگوگرام (تصویر لوله های فالوپ) برای بررسی مسدود شدن لوله های فالوپ درخواست شود. ممکن است از شریک شما خواسته شود که یک نمونه از مایع منی را برای تجزیه و تحلیل بدهد.

آیا می توان از آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) برای تشخیص تخمک گذاری استفاده کرد؟

آزمایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) اغلب برای پیش بینی تخمک گذاری با تشخیص افزایش ماهانه هورمون لوتئینیزه کننده (LH)  قبل از تخمک گذاری در زنان استفاده می شود. این نشان‌دهنده تخمک‌گذاری است، اما نمی‌توان از آن برای تایید تخمک‌گذاری استفاده کرد.

چرا یک مرد نیاز به آزمایش FSH و LH دارد؟ فکر می کردم اینها هورمون های زنانه هستند.

مردان نیز FSH و LH تولید می کنند. این سطوح هورمونی برای فرآیند تولید مثل مردانه مهم هستند. FSH بیضه ها را برای تولید اسپرم تحریک می کند. در مردان، اگر سطح تستوسترون پایین باشد، هورمون لوتئینیزه کننده (LH) ممکن است اندازه گیری شود.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

منابع مورد استفاده در این مطلب

Chen, P. (2017 August 26, Updated). Luteinizing hormone (LH) blood test. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at https://medlineplus.gov/ency/article/003708.htm. Accessed on 5/05/19.

Eaton, J. et. al. (2016 November 4, Updated). Luteinizing Hormone Deficiency. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/255046-overview. Accessed on 5/05/19.

(© 1995–2018). Luteinizing Hormone (LH), Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/602752. Accessed on 5/05/19.

Jabbour, S. (2018 March 12, Updated). Follicle-Stimulating Hormone Abnormalities. Medscape Endocrinology. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/118810-overview#showall. Accessed on 5/05/19.

Straseski, J. and Young, B. (2018 May, Updated). Male Hypogonadism. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/hypogonadism-male?_ga=2.126530189.1479446145.1525530915-171446445.1522145782. Accessed on 5/05/19.

Vogiatzi, M. (2018 February 11, Updated). Hypogonadism. Medscape Pediatrics: General Medicine. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/922038-overview#showall. Accessed on 5/05/19.

Charbek, E. (2015 July 27, Updated). Luteinizing Hormone. Medscape Laboratory Medicine. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/2089268-overview#showall. Accessed on 5/05/19.

Corbett, JV. Laboratory Tests & Diagnostic Procedures with Nursing Diagnoses, 4th ed. Stamford, Conn.: Appleton & Lang, 1996. pp. 429-431, 726.

Clinical Guide to Laboratory Tests. 3rd ed. Tietz N, ed. Philadelphia: W.B. Saunders & Co; 1995: 248-249, 210-211.

The InterNational Council on Infertility Information Dissemination. PCOS in Pediatrics: When and How Does it Start? Originally written and presented by Silva Arslanian, MD, Children’s Hospital of Pittsburgh, Pittsburgh, PA; summarized in online version by Christine M. Schroeder, PhD. Available online at http://www.inciid.org/pcos/PCOS-pediatrics.html.

Gonadotropins: Luteinizing and Follicle Stimulating Hormones. Available online at http://arbl.cvmbs.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/hypopit/lhfsh.html.

Blondell RD, Foster MB, Kamlesh CD. Disorders of Puberty. American Family Physician, July 1999 (online publication). Available online at http://www.aafp.org/afp/990700ap/209.html.

Hormone Society. Fact Sheet on Female Infertility. Available online at http://www.endo-society.org/pubrelations/patientInfo/infertility.htm.

The Hormone Foundation. Fact sheet on Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). Available online at http://www.hormone.org/pcos_factsheet.html.

Laurence M. Demers, PhD. Distinguished Professor of Pathology and Medicine, The Pennsylvania State University College of Medicine, The M. S. Hershey Medical Center, Hershey, PA.

A Manual of Laboratory & Diagnostic Tests. 6th ed. Fischbach F, ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins; 2000.

Pagana K, Pagana T. Mosby’s Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. St. Louis: Mosby; 1998.

Davis B, Mass D, Bishop M. Principles of Clinical Laboratory Utilization and Consultation. Saunders; 1999.

Thompason, Sharon. LH response to GnRH. (Updated Aug 2005) MedlinePlus (online information). Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/print/ency/article/003709.htm.

Neely EK, Wilson DM, Lee PA, Stene M, Hintz RL (July 1995). Spontaneous serum gonadotropin concentrations in the evaluation of precocious puberty. J Pediatric 127(1):47-52 from PubMed. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&dopt=Abstract&list_uids=7608810.

Nirupama Kakarla, M.D.; Karen D. Bradshaw, M.D. (Posted 03/05/2004.) Disorders of Pubertal Development: Precocious Puberty. From Seminars in Reproductive Medicine 21(4):339-351 from Medscape. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/468259.

Brito VN, Batista MC, Borges MF, Latronico AC, Kohek MB, Thirone AC, Jorge BH, Arnhold IJ, Mendonca BB. (1999 Oct) Diagnostic value of fluorometric assays in the evaluation of precocious puberty. J Clin Endocrinol Metab. 84(10):3539-44.

Sheehan, M (Dec 2003). Polycystic Ovarian Syndrome: Diagnosis and Management. Clinical Medicine and Research, 2(1): 13-27. Available online at http://www.pubmedcentral.gov/articlerender.fcgi?artid+1069067.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 629-631.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 694-697.

Vorvick, L. (Updated 2009 July 29). LH. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003708.htm. Accessed February 2010.

Giannios, N. et. al. (Updated 2008 February 12). Luteinizing Hormone Deficiency. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/255046-overview. Accessed February 2010.

Meikle, A. W. et. al. (Updated 2009 November). Amenorrhea. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Amenorrhea.html#. Accessed February 2010.

Brzyski, R. and Jensen, J. (Revised 2007 March) Female Reproductive Endocrinology, Introduction. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec18/ch243/ch243a.html?qt=FSH&alt=sh. Accessed February 2010.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 360-361.

Barker, N, et, al. (Updated 2012 March 23). Luteinizing Hormone Deficiency. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/255046-overview. Accessed April 2014.

Dowshen, S. (2011 March). Blood Test: Luteinizing Hormone (LH). KidsHealth from Nemours [On-line information]. Available online at http://kidshealth.org/parent/system/medical/blood_test_lh.html. Accessed April 2014.

Kaplowitz, P. (Updated 2013 February 11). Precocious Puberty. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/924002-overview. Accessed April 2014.

Meikle, A. and Straseski, J. (Updated 2013 November). Infertility. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Infertility.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed April 2014.

Bielak, K. and Popat, V. (Updated 2012 June 5). Amenorrhea. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/252928-overview. Accessed April 2014.

(© 1995–2014). LH. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/8663. Accessed April 2014.

Vorvick, L. (2013 September 30). LH blood test. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003708.htm. Accessed April 2014.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 649-651.

Clarke, W., Editor (© 2011). Contemporary Practice in Clinical Chemistry 2nd Edition: AACC Press, Washington, DC. Pp 471-479.

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *