دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش لیتیوم (Li)

لیتیوم نوعی دارو به نام تثبیت کننده خلق و خو است که در درجه اول برای مدیریت علائم در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی و سایر شرایط سلامت روان استفاده می شود. آزمایش لیتیوم میزان یا غلظت لیتیوم در خون را اندازه گیری می کند.

چرا آزمایش لیتیوم درخواست می شود؟

 • اندازه گیری سطح لیتیوم در خون به منظور تعیین سطح درمانی در زمان شروع مصرف داروهای لیتیوم
 • مانیتور سطوح برای اطمینان از حفظ آنها در محدوده درمانی
 •  گاهی اوقات برای تعیین سمیت لیتیوم
 • پایش درمان بیماران مبتلا به اختلالات دوقطبی، از جمله دوره های مکرر شیدایی و افسردگی

چه زمانی آزمایش لیتیوم بایستی انجام شود؟

 • هنگام شروع درمان با لیتیوم به عنوان دوز برای دستیابی به سطوح خونی درمانی تنظیم می شود
 • در فواصل منظم برای مانیتور سطح لیتیوم
 •  در صورت نیاز برای تشخیص سطوح فرعی درمانی یا سطوح بالا (سمی)

نمونه مورد نیاز برای آزمایش لیتیوم:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 0.5 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش لیتیوم

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-لیتیوم-(Li)شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-لیتیوم-(Li)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش لیتیوم (Li):

رنگ سنجی

شرح روش 

تست رنگ سنجی لیتیوم موجود در نمونه با یک ترکیب پورفیرین جایگزین شده در pH قلیایی واکنش می‌دهد و در نتیجه جذب آن تغییر می‌کند که مستقیماً با غلظت لیتیوم در نمونه متناسب است.

اندازه-گیری-لیتیوم-به-روش-رنگ-سنجی

اندازه گیری لیتیوم به روش رنگ سنجی

آمادگی قبل از انجام آزمایش لیتیوم (Li):

به هیچ گونه آزمون آمادگی نیاز نیست. با این حال، زمان جمع آوری نمونه ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارد. به طور کلی، سطح لیتیوم خون 12 ساعت پس از آخرین دوز اندازه گیری می شود (که به عنوان سطح پایین نیز شناخته می شود). زمانی که آخرین دوز خود را مصرف کردید به فردی که از شما خون می‌گیرد بگویید تا نتایج به درستی تفسیر شوند.

چه چیزی در آزمایش لیتیوم (Li) مورد بررسی قرار می گیرد؟

لیتیوم دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان یک آنتی سایکوتیک برای درمان اختلال دوقطبی تایید شده است. گاهی اوقات، می توان از آن در سایر اختلالات همراه با یک داروی ضد افسردگی استفاده کرد که به اندازه کافی افسردگی را درمان نمی کند. این آزمایش میزان لیتیوم خون را اندازه گیری می کند.

اختلال دوقطبی می تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. این یک وضعیت روانی است که با دوره های متناوب افسردگی و شیدایی مشخص می شود. این دوره ها ممکن است به کوتاهی چند روز یا چند هفته یا به مدت چند ماه یا سال باشد.

اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی

در طول یک دوره افسردگی، ممکن است احساس غمگینی، ناامیدی، بی ارزشی و از دست دادن علاقه به فعالیت های روزانه داشته باشید. ممکن است خسته باشید اما در خواب مشکل داشته باشید، کاهش وزن یا افزایش وزن را تجربه کنید، در تمرکز مشکل داشته باشید و به خودکشی فکر کنید.

در طول یک دوره شیدایی، ممکن است سرخوش، تحریک پذیر، دارای انرژی بالا و ایده های بزرگ، استفاده از قضاوت ضعیف و شرکت در رفتارهای پرخطر باشید. گاهی اوقات شما اپیزودهای ترکیبی با جنبه های شیدایی و افسردگی خواهید داشت.

لیتیوم برای تثبیت نوسانات خلقی اختلال دوقطبی تجویز می شود. این دارو اغلب “تثبیت کننده خلق و خو” نامیده می شود و گاهی اوقات برای افراد مبتلا به افسردگی که به خوبی به سایر داروها پاسخ نمی دهند، تجویز می شود. به طور معمول، لیتیوم ممکن است برای جلوگیری از اختلالات همراه با علائم اسکیزوفرنی (مانند توهم، هذیان) و سردردهای خوشه ای تجویز شود.

از آنجایی که لیتیوم یک داروی نسبتاً کند اثر است، تأثیر آن بر خلق و خو ممکن است چند هفته طول بکشد. دوزهای دارو تا زمانی که سطح خون در محدوده درمانی قرار گیرد، افزایش یا کاهش می یابد – محدوده سطح خونی که به اثر مطلوب می رسد و اختلال دوقطبی شما را درمان می کند. مقدار واقعی دارویی که برای رسیدن به این حالت ثابت لازم است از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است تحت تأثیر سن، وضعیت سلامت عمومی و سایر داروهایی که مصرف می‌کنید، باشد.

سطح لیتیوم به طور منظم کنترل می شود زیرا لیتیوم دارای شاخص درمانی باریکی است. این بدان معناست که فضای نسبتا کمی بین سطوح درمانی و سمی وجود دارد. دارو خیلی کم است و دارو موثر نخواهد بود. مصرف بیش از حد دارو و علائم سمیت لیتیوم ممکن است ایجاد شود.

لیتیوم متابولیسم درون عصبی کاتکول آمین ها را با مکانیسمی ناشناخته تغییر می دهد. لیتیوم در کل فضاهای آبی بدن توزیع می شود و عمدتاً از طریق کلیه دفع می شود.

مکانیسم عمل لیتیوم:

 • باعث افزایش بازجذب کاتکول آمین ها می شود.
 • بنابراین غلظت آنها را در اتصال عصبی کاهش می دهد.
 • این سطح کاهش یافته اثر آرام بخشی بر CNS ایجاد می کند.
 • لیتیوم همچنین توزیع سدیم، کلسیم، منیزیم را در سلول های عصبی تعدیل می کند.
 • همچنین، متابولیسم گلوکز را که بر عملکرد اعصاب تأثیر می گذارد، تنظیم کنید.
 • پاکسازی توسط کلیه ها انجام می شود. بنابراین در مورد آسیب کلیوی، پاکسازی به تاخیر می افتد.
اثرات-لیتیم-بر-سلول-های-عصبی

اثرات لیتیم بر سلول های عصبی

متابولیسم لیتیوم:

 • جذب کامل لیتیوم از دستگاه گوارش وجود دارد.
 • حداکثر سطح آن در عرض 2 تا 4 ساعت پس از مصرف دارو می رسد.
 • در خون آزاد است و به پروتئین متصل نمی شود.

کلیرانس در خون دو فازی است.

 1. مرحله اول: 30 تا 40 درصد با نیمه عمر 22 ساعت پاکسازی می شود.
 2. فاز دوم: باقی مانده لیتیوم موجود در مخزن یونی با نیمه عمر 48 تا 72 ساعت پاکسازی می شود.

مسمومیت ناشی از نمک های لیتیوم منجر به آتاکسی، تکلم نامفهوم و گیجی می شود. از آنجایی که غلظت لیتیوم در سرم با زمان پس از دوز متفاوت است، خون برای تعیین لیتیوم باید در زمان استاندارد گرفته شود، ترجیحاً 8 تا 12 ساعت پس از آخرین دوز (مقادیر پایین).

مسمومیت با لیتیم

مسمومیت با لیتیم

محدوده درمانی برای لیتیوم بین 0.5 تا 1.2 میلی مول در لیتر تعیین شده است. در این محدوده، اکثر افراد بدون علائم سمیت به دارو پاسخ خواهند داد. با این حال، پاسخ و عوارض جانبی فردی است. غلظت لیتیوم و عوارض جانبی می تواند با از دست دادن نمک و آب از بدن افزایش یابد، که می تواند با رژیم غذایی بدون نمک، تعریق بیش از حد، یا بیماری که باعث استفراغ و اسهال می شود رخ دهد. انواع داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و مکمل ها نیز می توانند غلظت لیتیوم را افزایش، کاهش یا تداخل کنند.

محدوده مرجع آزمایش لیتیوم (Li):

 • Therapeutic: 0.5-1.2 mmol/L (trough concentration)
 • Critical value: >1.6 mmol/L

نرمال رنج لیتیوم

سوالات متداول

چگونه از آزمایش لیتیوم (Li) استفاده می شود؟

آزمایش لیتیوم برای اندازه گیری و پایش میزان لیتیوم در خون شما استفاده می شود تا پزشک بتواند تشخیص دهد که آیا سطح خون دارو در محدوده ای است که به اندازه کافی اختلال دوقطبی شما را درمان می کند (محدوده درمانی). این آزمایش ممکن است برای اندازه‌گیری سطوح خونی هر چند روز یکبار در اولین شروع مصرف لیتیوم برای کمک به تنظیم دوز و رسیدن به سطح خون مورد نظر استفاده شود و همچنین ممکن است در فواصل منظم یا در صورت نیاز برای پایش سطوح خون استفاده شود.

اگر شروع به مصرف داروهای اضافی کنید، پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش لیتیوم را برای قضاوت در مورد تأثیر سایر داروها، در صورت وجود، بر سطوح لیتیوم درخواست کند. در صورت مشکوک بودن به سمیت، آزمایش لیتیوم نیز ممکن است درخواست شود.

چه زمانی آزمایش لیتیوم (Li) درخواست می شود؟

آزمایش لیتیوم به طور مکرر هنگام شروع درمان لیتیوم انجام می شود. پس از دستیابی به سطوح خونی پایدار در محدوده درمانی، پزشک ممکن است آزمایش‌های لیتیوم را در فواصل زمانی منظم برای اطمینان از باقی ماندن سطح دارو در این محدوده درخواست کند.

این آزمایش ممکن است زمانی درخواست شود که به نظر می رسد وضعیت شما به لیتیوم پاسخ نمی دهد تا مشخص شود که آیا سطح آن خیلی پایین است یا نه، دارو کار نمی کند و/یا برای تعیین اینکه آیا از درمان پیروی می کنید (مصرف منظم لیتیوم). همچنین ممکن است زمانی که سطح دردسرساز عوارض جانبی را تجربه می‌کنید و/یا علائمی را نشان می‌دهید که پزشک شما مشکوک است به دلیل مسمومیت باشد، درخواست شود، مانند:

 • علائم واکنش آلرژیک به لیتیوم، مانند کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو
 • خواب آلودگی، کمبود انرژی
 • سرگیجه
 • ضعف عضلانی
 • عدم هماهنگی
 • لکنت زبان
 • عوارض گوارشی مانند تهوع، استفراغ و/یا اسهال
 • گیجی
 • لرزش یا لرزش نامنظم
 • بی قراری
 • بی تفاوتی
 • ادرار مکرر
 • احساس تشنگی شدید
 • تب
 • سطوح بسیار بالا می تواند منجر به بی حسی، تشنج، نارسایی کلیه و مرگ شود.

لیتیومنتیجه آزمایش لیتیوم (Li) چه چیزی را نشان می دهد؟

محدوده درمانی برای لیتیوم بین 0.5تا 1.2 میلی مول در لیتر تعیین شده است. در این محدوده، اکثر افراد بدون علائم سمیت به دارو پاسخ خواهند داد.

پاسخ و عوارض جانبی در بین افراد متفاوت است. برای برخی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، وضعیت آنها در حد پایین محدوده درمانی به اندازه کافی درمان نمی شود. برخی دیگر ممکن است عوارض جانبی بیش از حد را در انتهای بالای محدوده درمانی تجربه کنند. شما باید از نزدیک با پزشک خود همکاری کنید تا دوزی را که برای شما مناسب است را بیابید.

به طور کلی، زمانی که نتایج لیتیوم در محدوده درمانی قرار دارند و هم شما و هم پزشکتان از اینکه اختلال دوقطبی شما به درستی مدیریت می شود راضی هستند، دوز لیتیوم کافی است، به خصوص اگر عوارض جانبی قابل توجهی را تجربه نکنید.

اگر سطح خون کمتر از محدوده درمانی باشد، احتمالاً داروی کافی دریافت نمی کنید. اگر سطوح بالاتر از محدوده درمانی باشد و اگر عوارض جانبی قابل توجهی در دوز فعلی وجود داشته باشد، احتمالاً دوز بسیار بالا است. در این موارد، پزشک شما ممکن است دوز لیتیوم را تنظیم کند. با این حال، نباید بدون مشورت با پزشک خود مصرف دارو را کاهش دهید یا آن را قطع کنید زیرا می تواند علائم دوقطبی شما را بدتر کند. تعیین و تنظیم دوز باید بر اساس مورد به مورد ارزیابی شود.

چه مدت باید از لیتیوم استفاده شود؟

لیتیوم معمولاً هر روز در طول عمر مصرف می شود. اختلال دوقطبی قابل مدیریت است اما قابل درمان نیست.

بعد از شروع مصرف لیتیوم چه آزمایش های دیگری ممکن است درخواست شود؟

برای بررسی عوارض جانبی ناخواسته ممکن است آزمایش خون و ادرار دیگری مورد نیاز باشد. لیتیوم اثرات نامطلوبی بر کلیه ها، غده تیروئید و غدد پاراتیروئید دارد که نیاز به نظارت دقیق بر عملکرد صحیح این اندام ها از طریق آزمایش های دوره ای خون دارد:

لیتیوم عمدتاً از طریق کلیه ها از بدن دفع می شود. مصرف طولانی مدت لیتیوم خطر کاهش عملکرد کلیه را به همراه دارد. افراد مبتلا به بیماری کلیوی و کاهش عملکرد کلیه ممکن است سطح لیتیوم را افزایش دهند زیرا دفع دارو از بدن کلیه ها به زمان بیشتری نیاز دارد. پزشکان مراقبت های بهداشتی عملکرد کلیه را در طول زمان با آزمایش هایی مانند BUN و کراتینین سرم کنترل می کنند.

افرادی که لیتیوم مصرف می کنند ممکن است دچار کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) شوند. پزشکان اغلب به طور منظم عملکرد تیروئید شما را قبل و در طول درمان با لیتیوم با آزمایش هورمون محرک تیروئید (TSH) بررسی می کنند. تست های دیگری مانند T3 و T4 نیز توصیه می شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

سطوح لیتیوم و عوارض جانبی ممکن است با از دست دادن نمک و آب از بدن افزایش یابد، مانند رژیم غذایی بدون نمک، تعریق بیش از حد، یا بیماری که باعث استفراغ و اسهال می شود. برای ثابت نگه داشتن سطح لیتیوم خون، مؤسسه ملی بهداشت نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب یا مایعات دیگر را در روز، حفظ نمک و کافئین مصرفی مانند قبل از شروع دارو و اجتناب از الکل را توصیه می کند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

2020 Review performed by Hannah Mbatia, PhD, ASCP, NRCC.

(Apr 2, 2020). Lithium. Drugs.com. Available online at https://www.drugs.com/lithium.html. Accessed on 09/25/2020.

Michael Gitlin (©2016). Lithium side effects and toxicity: prevalence and management strategies. Int J Bipolar Discord. 2016; 4: 27. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5164879/. Accessed October 2020.

(Oct 1, 2020). Lithium (Oral Route). Mayo Clinic. Available online at https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/lithium-oral-route/side-effects/drg-20064603?p=1 . Accessed on 10/02/2020.

(©2020). National Alliance on Mental Illness. Schizoaffective Disorder. Available online at https://www.nami.org/About-Mental-Illness/Mental-Health-Conditions/Schizoaffective-Disorder. Accessed November 2020.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition]. Pp 1121.

Spearing, M. Updated (2006 February 17,Updated). Bipolar Disorder. NIMH [On-line information]. Available online at http://www.nimh.nih.gov/publicat/bipolar.cfm#bp6.

Goldberg, J. and Citrome, L. (2005 February). Latest therapies for bipolar disorder, Looking beyond lithium. Postgraduate Medicine online v 117 (2) [On-line journal]. Available online at http://www.postgradmed.com/issues/2005/02_05/goldberg.htm.

Geddes, J. et. al. (2004 February). Long-Term Lithium Therapy for Bipolar Disorder: Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Am J Psychiatry 161:217-222 [On-line journal]. Available online at http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/content/full/161/2/217.

Newport, D. J. et. al. (2005 November). Lithium Placental Passage and Obstetrical Outcome: Implications for Clinical Management During Late Pregnancy. American Journal of Psychiatry 162:2162-2170 [on-line abstract]. Available online at http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/content/abstract/162/11/2162.

Schapiro, N. (2005). Bipolar Disorders in Children and Adolescents. Medscape from J Pediatr Health Care. 2005; 19 (3): 131-141 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/504584_1.

Menon, L. (2005 August, Updated). Lithium. National Alliance for the Mentally Ill [On-line information]. Available online through http://www.nami.org.

Walling, A. (2005 January 1). Evidence-Based Guidelines for Bipolar Disorder Therapy. American Family Physician [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/20050101/tips/19.html.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER and Bruns DE, eds. 4th ed. St. Louis, Missouri: Elsevier Saunders; 2006, Pp 1271-1272.

Harrison’s Principles of Internal Medicine. 16th ed. Kasper D, Braunwald E, Fauci A, Hauser S, Longo D, Jameson JL, eds. McGraw-Hill, 2005 Pg 2557.

(Updated March 24, 2009) Lee D, Gupta M. Toxicity, Lithium from Medscape. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/815523-overview. Accessed September 2009.

(January 15, 2009) MedlinePlus Medical Encyclopedia. Bipolar Disorder. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000926.htm. Accessed September 2009.

(January 4, 2009) Mayo Clinic. Bipolar Disorder. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/bipolar-disorder/DS00356. Accessed September 2009.

National Alliance on Mental Illness. Medications, Lithium. Available online through http://www.nami.org. Accessed September 2009.

(Jan 14, 2009) Lloyd A. Netdoctor: Lithium. Available online at http://www.netdoctor.co.uk/diseases/depression/lithium_000290.htm. Accessed September 2009.

Wijeratne and B. Draper. Reformulation of current recommendations for target serum lithium concentration according to clinical indication, age and physical comorbidity. Aust N Z J Psychiatry. 2011 Dec; 45(12):1026-32. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21961481. Accessed July 17, 2013.

Serum lithium measurement. MUSC Health: Medical University of South Carolina. Available online at http://www.muschealth.com/lab/content.aspx?id=150195. Accessed July 17, 2013.

Lithium. Egton Medical Information Systems Limited. Available online at http://www.patient.co.uk/doctor/lithium. Last reviewed 02/05/2013. Accessed July 17, 2013.

Label and Approval History. Food and Drug Administration. PDF available for download at http://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2004/16860slr074,18152slr020_eskalith_lbl.pdf. Issued 2004. Accessed July 17, 2013.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER and Bruns DE, eds. 4th ed. St. Louis, Missouri: Elsevier Saunders; 2006 Pp 608-609.

2017 review performed by Kenneth Ihenetu, PhD, DABCC, FACB, Lab. Director, UNITEC Labs Inc.

Pauwels, S., Vermeersch, P., Desmet, K., Vanstapel, F. (2014). Practice-Oriented Quality Specification for Therapeutic Drug Monitoring. Clin. Chem. 60 (3):559-560.

Rej, S., Segal, M., Low, N., Musci, I., Holcroft, C., Schulman, K., Looper, K. (2014). The McGill Geriatric Lithium-Induced Diabetes Insipidus Clinical Study (McGLIDICS). Can. J. Psychiatry. 59 (6):327-334.

National Institute of Mental Health (2015). Bipolar Disorder. Available online at https://www.nimh.nih.gov./health/publications/bipolar/index.shtml. Accessed on 3/20/2017.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE, eds. St Louis: Elsevier Saunders.

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  مرجان 27 اردیبهشت 1402 در 6:18 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من از ۸۴ تاکنون لیتیم مصرف میکنم آزمایش لیتیم دادم امروز ۰/۷۹ بود من تا کی باید لیتیم بخورم خسته شدم روزی سه تا

  • دکتر فرزاد باباخانی
   دکتر فرزاد باباخانی 27 اردیبهشت 1402 در 6:27 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و درود
   مدت زمانی که یک فرد باید لیتیوم مصرف کند به عوامل مختلفی از جمله دلیل مصرف آن، واکنش فرد به دارو و هرگونه عوارض جانبی بالقوه یا خطرات مرتبط با مصرف طولانی مدت بستگی دارد. مدت زمان درمان بسته به شدت بیماری و همچنین میزان پاسخ بیمار به دارو می تواند متفاوت باشد.

   مهم است که در مورد هر گونه نگرانی در مورد درمان لیتیوم و نتایج آزمایش خود با با پزشک معالج خود صحبت کنید، که می تواند توصیه های شخصی را بر اساس شرایط فردی شما ارائه دهد. به طور کلی، نظارت منظم بر سطح لیتیوم برای اطمینان از باقی ماندن آنها در محدوده ایمن و تنظیم دوزها در صورت نیاز مهم است.
   آرزوی سلامتی

ثبت دیدگاه

Go to Top