آزمایش بیوپسی مایع | DNA تومور در گردش (ctDNA) | Liquid biopsy | سلول های تومور در گردش (CTC) | Circulating Tumor Cell Count

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش بیوپسی مایع | DNA تومور در گردش (ctDNA) | Liquid biopsy | سلول های تومور در گردش (CTC) | Circulating Tumor Cell Count

آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy)، آزمایشی که بر روی نمونه‌ای از خون انجام می‌شود تا سلول‌های سرطانی از توموری که در خون در گردش هستند یا تکه‌هایی از DNA سلول‌های توموری موجود در خون را جستجو کند. بیوپسی مایع ممکن است برای کمک به یافتن سرطان در مراحل اولیه استفاده شود. همچنین ممکن است برای کمک به برنامه ریزی درمان یا برای اطلاع از اینکه درمان چقدر خوب کار می کند یا اینکه آیا سرطان عود کرده است استفاده شود. توانایی گرفتن چندین نمونه خون در طول زمان ممکن است به پزشکان کمک کند تا بفهمند چه نوع تغییرات مولکولی در یک تومور در حال وقوع است.

اسامی دیگر:

 • Circulating Tumor Cell (CTC) Count
 • Circulating Tumor DNA (ctDNA)

چرا آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy) درخواست می شود؟

در موقعیت‌های بسیار خاص، این آزمایش‌ها ممکن است اطلاعات بیشتری را برای پزشک شما فراهم کند، که می‌تواند به تعیین پیش‌آگهی یا راهنمای درمان برخی سرطان‌ها، مانند سرطان ریه و سرطان‌های متاستاتیک سینه، روده بزرگ یا پروستات کمک کند.

چه زمانی آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy) بایستی انجام شود؟

پزشک شما نشان می دهد که آیا این نوع آزمایش از نظر پزشکی مناسب است یا خیر و گزینه های دیگر را در نظر می گیرد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy):

 • ظرف/لوله: لوله مخصوص آزمایش Cell free یا بیوپسی مایع (درب مشکی-برنزه) این لوله ها سلول های خونی هسته دار را تثبیت می کنند و از آزاد شدن DNA ژنومی جلوگیری می کند
 • نوع نمونه: خون کامل
 • حجم نمونه: 2 لوله 10 میلی لیتری
لوله آزمایش غربالگری غیر تهاجمی قبل از تولد(NIPT)

لوله مخصوص آزمایش بیوپسی مایع

شرایط نگهداری دمایی نمونه برای آزمایش بیوپسی مایع

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش های مختلف آزمایشگاهی برای بررسی آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy):

دیجیتال PCR (dPCR): این روش بر اساس تقسیم یک نمونه DNA به هزاران قطره کوچک است که در آن هر قطره حاوی یک نسخه واحد یا بدون مولکول هدف است. سپس تکثیر مولکول های هدف از طریق PCR انجام می شود و محصولات تقویت شده با استفاده از پروب های فلورسنت مخصوص جهش یا بیومارکر مورد نظر تجزیه و تحلیل می شوند. از تعداد قطرات مثبت در مقابل منفی برای محاسبه غلظت مولکول هدف در نمونه اصلی استفاده می شود که امکان تعیین کمیت بسیار دقیق ctDNA را فراهم می کند.

دیجیتال PCR (dPCR)

دیجیتال PCR (dPCR)

توالی یابی نسل بعدی (NGS): NGS یک روش با توان عملیاتی بالا است که می تواند چندین ژن را به طور همزمان تجزیه و تحلیل کند و جهش های شناخته شده و جدید را شناسایی کند. این شامل تکه تکه شدن DNA به قطعات کوچک و سپس اتصال آداپتورها به انتهای قطعات است. این قطعات متصل شده با آداپتور سپس از طریق PCR تقویت شده و با یک توالی سنجی نسل بعدی توالی یابی می شوند. داده های توالی حاصل توسط یک خط لوله بیوانفورماتیک برای شناسایی جهش در ctDNA پردازش می شود.

روش توالی یابی نسل بعدی (NGS)

روش توالی یابی نسل بعدی (NGS)

BEAMing (Beads، Emulsion، Amplification and Magnetics): در این روش از دانه های مغناطیسی پوشیده شده با پروب های الیگونوکلئوتیدی استفاده می شود که به دنباله های DNA هدف متصل می شوند. دانه ها با نمونه DNA مخلوط می شوند و تکثیر PCR در یک امولسیون حاوی قطرات روغن انجام می شود. سپس محصولات تقویت شده با استفاده از فلوسیتومتری یا میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می شوند و امکان تشخیص و تعیین کمیت جهش در ctDNA را فراهم می کنند.

روش BEAMing (Beads، Emulsion، Amplification and Magnetics)

روش BEAMing (Beads، Emulsion، Amplification and Magnetics)

PCR اختصاصی آلل (AS-PCR): AS-PCR از پرایمرهایی استفاده می کند که به طور خاص برای تقویت آلل های جهش یافته یا نوع وحشی، بسته به هدف شناسایی مورد نظر، طراحی شده اند. این رویکرد امکان تشخیص جهش‌های با فرکانس پایین در ctDNA را در سطوح پایین 0/1 درصد با استفاده از تکنیک‌های بسیار حساس PCR مانند Nested PCR می‌دهد.

Allele-specific PCR (AS-PCR)

Allele-specific PCR (AS-PCR)

Droplet Digital PCR (ddPCR): مشابه dPCR، ddPCR نمونه DNA را به قطرات زیادی تقسیم می کند، جایی که هر قطره توسط PCR تقویت می شود و با استفاده از پروب های فلورسنت مخصوص جهش یا نشانگر زیستی مورد نظر تجزیه و تحلیل می شود. از تعداد قطرات مثبت در مقابل منفی برای محاسبه غلظت مولکول هدف در نمونه اصلی استفاده می شود. گزارش شده است که ddPCR حساسیت بالاتری نسبت به روش‌های دیگر دارد و به ویژه برای تشخیص جهش‌های فرکانس پایین مفید است.

Droplet Digital PCR (ddPCR)

Droplet Digital PCR (ddPCR)

توالی یابی مبتنی بر جذب ترکیبی: در این روش از طعمه های RNA استفاده می شود که برای هیبریداسیون به طور خاص در مناطق ژنومی مورد نظر طراحی شده اند. سپس قطعات DNA هدف جدا شده و با استفاده از فناوری NGS توالی یابی می شوند. این رویکرد امکان تشخیص جهش های با فرکانس پایین در ctDNA را به روشی مقرون به صرفه فراهم می کند.

Hybrid capture-based sequencing

Hybrid capture-based sequencing

چه چیزی در آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy) مورد بررسی قرار می گیرد؟

مدتی است که محققان می‌دانند تومورها سلول‌ها و DNA یا RNA را به مایعات بدن از جمله خون می‌ریزند. در سال های اخیر، دانشمندان با تجزیه و تحلیل این سلول ها یا DNA یا RNA ی که در خون در گردش هستند، توانسته اند اطلاعاتی در مورد تومورها به دست آورند. این تکنیک‌ها به جای نمونه‌های بافت تومور مورد نیاز بیوپسی‌های سنتی، به نمونه‌های خون نیاز دارند، بنابراین اغلب آنها را بیوپسی مایع می‌نامند.

بیوپسی مایع

بیوپسی مایع

بیوپسی بافت استاندارد مراقبت برای تشخیص سرطان است. با این حال، برداشتن بافت سرطانی از طریق جراحی، یا در برخی موارد بیوپسی سوزنی، یک فرآیند تهاجمی است. علاوه بر این، دشواری رسیدن به تومور می تواند توانایی پزشکان را برای نمونه برداری از آن محدود کند. با این حال، اطلاعات ژنتیکی در سلول‌های تومور و DNA یا RNA تومور ممکن است اطلاعات مهمی در مورد تومور، مانند احتمال پاسخ به درمان، عود پس از درمان، یا نحوه پاسخ تومور به درمان سرطان ارائه دهد. این منجر به ظهور بیوپسی مایع به عنوان یک مکمل امیدوارکننده، غیر تهاجمی برای بیوپسی بافت شده است.

تفاوت بیوپسی بافت و بیوپسی مایع

تفاوت بیوپسی بافت و بیوپسی مایع

با نیاز به خونگیری به جای بیوپسی بافت، بیوپسی مایع می تواند نسبت به نمونه برداری های سنتی قابل تحمل تر باشد و ممکن است برای نمونه برداری های مکرر برای پایش سرطان قابل قبول باشد. از آنجایی که درمان‌های سرطان بیشتر برای ساختار ژنتیکی تومور هدف قرار می‌گیرند، بیوپسی مایع روشی کم تهاجمی برای درک چگونگی تکامل ساختار ژنتیکی تومور در طول درمان است.

در حال حاضر، دو رویکرد اصلی برای بیوپسی مایع وجود دارد:

 • آزمایش‌های سلول تومور در گردش (CTCکه سلول‌های تومور کامل را در خون بررسی می‌کنند
 • آزمایش‌های DNA تومور در گردش (ctDNAکه به دنبال DNA است که سلول‌های تومور در خون آزاد می‌کنند

DNA تومور در گردش (ctDNA) به DNA ای اشاره دارد که از سلول ها و تومورهای سرطانی می آید. بیشتر DNA در داخل هسته سلول قرار دارد. با رشد تومور، سلول ها می میرند و با سلول های جدید جایگزین می شوند. سلول های مرده شکسته می شوند و محتویات آنها، از جمله DNA، در جریان خون آزاد می شود. ctDNA قطعات کوچکی از DNA هستند که معمولاً کمتر از 200 نوکلئوتید طول دارند.

این تکنیک با ارزیابی ژنومی و همچنین ارزیابی پروتئومی طیف وسیعی از قسمت‌های مشتق شده از تومور مانند سلول‌های تومور در گردش (CTCs) که توسط تومورهای اولیه و متاستاتیک ریخته می‌شوند، DNA تومور در گردش (ctDNA)، وزیکول‌های خارج سلولی مشتق از تومور، که بخش های درون سلولی متصل به غشاء هستند که از اسیدهای نوکلئیک/پروتئین تشکیل شده اند. پلاکت‌های دارای تومور (TEPs) و RNA بدون سلول در گردش (cfRNA)، متشکل از RNA/miRNA‌ های کوچک و غیره. در مجموع، این اجزای مشتق شده از تومور می‌توانند اطلاعات و داده‌های طولی حیاتی را برای تشخیص دقیق‌تر توسط پاتولوژیست‌ها ارائه دهند.

آنالیت های مختلف جدا شده از خون در بیوپسی مایع

آنالیت های مختلف جدا شده از خون در بیوپسی مایع

مقدار ctDNA در افراد مختلف متفاوت است و به نوع تومور، محل آن و برای تومورهای سرطانی به مرحله سرطان بستگی دارد.

تشخیص ctDNA می تواند در موارد زیر مفید باشد:

 • تشخیص و تشخیص تومور. از آنجایی که DNA تومور تغییرات ژنتیکی متعددی را به دست آورده است که منجر به ایجاد تومور می شود، ctDNA با DNA فرد مطابقت ندارد. یافتن DNA با تفاوت های ژنتیکی به تشخیص تومور کمک می کند
 • هدایت درمان خاص تومور. تجزیه و تحلیل ژنوم سلول های تومور با استفاده از ctDNA می تواند به پزشکان کمک کند تا تعیین کنند کدام درمان موثرتر است. با این حال، در حال حاضر، تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای آزمایش ctDNA برای شخصی سازی درمان سرطان محدود است.
 • پایش درمان کاهش در مقدار ctDNA نشان می دهد که تومور در حال کوچک شدن است و درمان موفقیت آمیز است.
 • دوره های نظارت بدون علامت (بهبود سرطان). کمبود ctDNA در جریان خون نشان دهنده عدم بازگشت سرطان است.

تکنیک‌های دیگری مانند نگاه کردن به قطعات سلولی به نام وزیکول‌های خارج سلولی (اگزوزوم) یا مولکول‌های کوچک RNA غیرکدکننده (microRNA) در حال مطالعه هستند.

کاربرد اگزوزوم ها به عنوان بیوپسی مایع در تشخیص بالینی

کاربرد اگزوزوم ها به عنوان بیوپسی مایع در تشخیص بالینی

تشخیص سرطان با استفاده ازمولکول‌های کوچک RNA غیرکدکننده (microRNA)

تشخیص سرطان با استفاده ازمولکول‌های کوچک RNA غیرکدکننده (microRNA)

علاوه بر کاربردهایی مانند تشخیص و درمان سرطان، بیوپسی مایع نیز ممکن است نویدبخش تشخیص، نظارت و تشخیص زودهنگام سرطان باشد. در حال حاضر، کاربردهای پزشکی بیوپسی مایع به تعیین پیش آگهی در سرطان سینه، کولون و پروستات، هدایت درمان در آن سرطان ها و هدایت درمان سرطان ریه سلول غیر کوچک محدود شده است.

ماهیت غیر تهاجمی بیوپسی مایع، که تنها به 10 میلی لیتر خون نیاز دارد، به این معنی است که تحمل آنها بسیار آسان تر است و روش سریعتر از بیوپسی جراحی است.

در مورد متاستاز، که در آن تومورها گسترش یافته اند و دائماً به صورت مکانی و زمانی در پاسخ به درمان در طول زمان تکامل می یابند، ممکن است بیوپسی های متعدد مورد نیاز باشد زیرا به دست آوردن یک تصویر جامع از یک تومور دشوار است.

از آنجایی که خون با بیشتر تومورها تماس دارد، بیوپسی مایع بیشتر شامل نمونه‌گیری خون می‌شوند، اگرچه سایر مایعات بدن مانند مخاط، پلورال افیوژن، ادرار و مایع مغزی نخاعی (CSF) نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

بزرگترین مزیت در پتانسیل بیوپسی مایع برای تشخیص پیشرفت بیماری یا مقاومت درمانی بسیار قبل از ایجاد علائم بالینی یا ظاهر شدن در اسکن های تصویربرداری نهفته است.

اکثر سرطان‌ها دارای جهش‌های ژنتیکی متعدد هستند و ممکن است در همه قسمت‌های سرطان جهش‌های یکسانی نداشته باشند. نمونه‌های بافتی که برای بیوپسی برداشته می‌شوند ممکن است همه جهش‌ها را نشان ندهند، در حالی که نمونه‌برداری‌های مایع شانس بهتری برای تشخیص این تغییرات ژنتیکی دارند.

بیوپسی مایع پتانسیل ایجاد انقلابی در مراقبت از سرطان را دارد. با این حال، چالش هایی برای استفاده گسترده از این رویکرد جدید وجود دارد و هنوز جایی برای بیوپسی بافت وجود دارد. به دور از تمامی مشکلاب بیوپسی بافت آزمایش نمونه‌های بافتی استاندارد طلایی است.

برای بیوپسی مایع، هنوز روزهای نسبتاً اولیه است و برخی از سوالات هنوز باید پاسخ داده شوند. به عنوان مثال، تا چه اندازه دقت آزمایش بین انواع تومور و مراحل بیماری متفاوت است؟ آیا بیوپسی مایع نمونه برداری نماینده ای از تمام کلون های ژنتیکی در یک تومور ارائه می دهد یا سوگیری برای مناطق فرعی خاص وجود دارد؟ محققان در حال حاضر برای پاسخ به این سوالات کار می کنند.

سوالات متداول

چگونه از آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy) استفاده می شود؟

بیوپسی مایع ممکن است برای کمک به هدایت درمان، پیش‌بینی پاسخ یا پیش آگهی درمان، و مانیتور درمان و پیشرفت بیماری در سرطان‌های منتخب استفاده شود.

در حال حاضر دو نوع اصلی بیوپسی مایع در دسترس بالینی وجود دارد:

شمارش سلول‌های تومور در گردش (CTC) – این آزمایش‌ها کل سلول‌های تومور را در خون بررسی می‌کنند تا به تعیین پیش‌آگهی در سرطان سینه، کولون یا پروستات که به اندام‌های دور یا نزدیک (متاستاتیک) گسترش یافته است کمک کند. آنها همچنین ممکن است برای ارزیابی پاسخ به درمان برای آن سرطان ها استفاده شوند.

شمارش سلول‌های تومور در گردش (CTC)

شمارش سلول‌های تومور در گردش (CTC)

DNA تومور در گردش (ctDNA) – این آزمایش‌ها به دنبال DNA تومور هستند که سلول‌های سرطانی در خون آزاد می‌کنند. به عنوان مثال یک آزمایش تایید شده توسط FDA است که برای تصمیم گیری در مورد استفاده از داروهای ضد EGFR (erlotinib) یا Osimertinib برای درمان سرطان ریه با سلول غیر کوچک استفاده می شود.

چه زمانی آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy) درخواست می شود؟

آزمایش ممکن است درخواست شود:

 • هنگامی که سرطان سینه، روده بزرگ یا پروستات متاستاتیک دارید و درک بهتر پیش آگهی (سیر پیش بینی شده بیماری) برای راهنمایی درمان ضروری است.
 • هنگام پایش پاسخ به درمان سرطان سینه، روده بزرگ یا پروستات متاستاتیک
 • قبل یا بعد از شروع درمان‌های هدفمند خاص برای سرطان ریه سلول غیر کوچک

نتیجه آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy) چه چیزی را نشان می دهد؟

تعداد سلول های تومور در گردش (CTC) – تعداد سلول های تومور در گردش به عنوان تعداد CTC ها در حجم مشخصی از خون اندازه گیری می شود. نتایج ممکن است به عنوان مطلوب یا نامطلوب تفسیر شوند. سرطان‌های پروستات، کولون و سینه همگی برای زمانی که شمارش CTC دیگر برای پیش‌آگهی مطلوب نیست، برش‌های منحصربه‌فردی دارند.

مطالعات نشان می‌دهد که تعداد یا سطوح پایین‌تر CTC با پیش‌آگهی مطلوب‌تری مرتبط است، به‌ویژه مدت زمانی که افراد پس از درمان زنده می‌مانند، و زمان بین تشخیص و پیشرفت بیماری به مرحله بالاتر یا عود تومور (بقای بدون پیشرفت). اگر تعداد CTC در طول دوره سرطان بالاتر از حد معینی باشد، با پیش آگهی ضعیف همراه است.

آزمایش‌های DNA تومور در گردش (ctDNA) – این آزمایش‌ها می‌توانند جهش‌هایی را در تومور شناسایی کنند که می‌تواند پاسخ‌دهی بالقوه یا مقاومت به درمان‌های خاص را پیش‌بینی کند. مثلا:

در یک فرد مبتلا به سرطان ریه، یک آزمایش ctDNA مثبت برای یک جهش حساس کننده EGFR (یعنی جهشی که سرطان را به درمان هدفمند حساس می کند) به این معنی است که سرطان احتمالاً به درمان هدفمند پاسخ می دهد و فرد می تواند این درمان ها را دریافت کند. با این حال، آزمایش ctDNA گاهی اوقات نتایج منفی کاذب می دهد (به این معنی که جهش وجود دارد اما با آزمایش ctDNA شناسایی نمی شود). به همین دلیل، FDA در صورت منفی بودن بیوپسی مایع (جهش حساس کننده را تشخیص نمی دهد)، بیوپسی بافت را توصیه می کند.

علاوه بر این، زمانی که بیمار قبلاً با یک مهارکننده تیروزین کیناز هدفمند EGFR درمان شده است اما به نظر نمی رسد که به درمان پاسخ مثبت دهد، ممکن است از بیوپسی مایع برای تشخیص جهش EGFR T790M استفاده شود که باعث مقاومت در برابر درمان هدفمند می شود. اگر یک جهش  EGFR T790Mشناسایی شود، می توان آن را با داروی دیگری که مخصوصاً برای این جهش خاص طراحی شده است مورد هدف قرار داد.

با این حال، در حال حاضر اطلاعات در مورد این استفاده برای بیوپسی مایع محدود است، بنابراین تنها در صورتی می توان از آن استفاده کرد که نمونه برداری بافتی به دست نیامد.

آزمایش بیوپسی مایع (Liquid biopsy) چقدر در دسترس است؟

بیوپسی مایع در حال حاضر از نظر بالینی تنها برای چند نوع سرطان در دسترس است. اینها شامل سرطان های متاستاتیک سینه، روده بزرگ و پروستات و سرطان ریه سلول های غیر کوچک است.

در حالی که بیوپسی های مایع همچنان به صورت تجاری در دسترس هستند و در برخی موارد مورد تایید هستند، تحقیقات بیشتری برای درک مزایا و محدودیت های این آزمایش ها مورد نیاز است. برای مثال، هنوز مشخص نیست که آیا استفاده از نمونه‌برداری‌های مایع برای هدایت درمان، واقعاً نتایج را برای افراد مبتلا به سرطان بهبود می‌بخشد یا خیر.

بیوپسی مایع در حال حاضر برای شناسایی جهش‌هایی که پاسخ یا مقاومت به درمان را در سرطان ریه پیش‌بینی می‌کنند و برای ارزیابی پیش آگهی در سرطان‌های منتخب مفید هستند. با گذشت زمان، این آزمایش ها ممکن است بخشی از مدیریت طیف وسیع تری از سرطان ها شوند. نمونه‌برداری‌های مایع نیز به‌عنوان ابزار غربالگری سرطان در محیط‌های تحقیقاتی امیدوارکننده هستند، اما در حال حاضر هیچ‌کدام به‌عنوان آزمایش غربالگری مورد تأیید FDA نیستند.

برخی از کارشناسان می گویند که قبل از استفاده از نمونه برداری مایع در عمل پزشکی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. در مارس 2018، مقاله مروری که به طور مشترک توسط انجمن انکولوژی بالینی آمریکا و کالج پاتولوژیست‌های آمریکایی منتشر شد، به این نتیجه رسید که در حال حاضر، آزمایش‌های DNA تومور بدون سلول خارج از آزمایش‌های بالینی مفید نیستند.

این گروه ها می گویند که مطالعات آینده نگر برای ارزیابی عملکرد بیوپسی مایع در تشخیص سرطان مورد نیاز است، اما چنین مطالعاتی هنوز انجام نشده است. با این حال، کارشناسان اذعان می‌کنند که تحقیقات روی این آزمایش‌ها به سرعت در حال پیشرفت است و استفاده از نمونه‌برداری‌های مایع احتمالاً در آینده نزدیک تکامل خواهد یافت.

اگر بیوپسی مایع (Liquid biopsy) گرفته شود، آیا باز هم لازم است بیوپسی بافت انجام شود؟

برای تشخیص تومور، به بیوپسی بافت معمولی نیاز دارید. همانطور که در بالا ذکر شد، اگر بیوپسی مایع شما برای جهش‌های خاص منفی باشد، ممکن است نیاز به انجام آزمایش های بعدی روی یک نمونه بیوپسی معمولی داشته باشید. بیوپسی مایع ممکن است جزئیات موجود از نمونه‌برداری بافت معمولی را از دست بدهد و نتواند تعیین کند که در کجای بدن فرد جهش ایجاد شده است.

در برخی شرایط، بیوپسی مایع به تنهایی می تواند اطلاعات کافی برای تصمیم گیری در مورد درمان ارائه دهد. برای مثال، اگر آزمایش اولیه برای جهش مثبت باشد یا اگر جهش EGFR T790M تشخیص داده شود و بیوپسی بافتی نتواند به دست آید، ممکن است کافی باشد. در حالی که نمونه‌برداری‌های مایع ابزارهای امیدوارکننده و قدرتمندی هستند، اما مکمل بیوپسی‌های بافتی هستند، اما لزوماً جایگزین بیوپسی‌های بافتی برای آینده قابل پیش‌بینی نمی‌شوند.

چه نوع سرطانی را می توان با بیوپسی مایع تشخیص داد؟

بیوپسی مایع یک آزمایش تشخیصی غیر تهاجمی است که می تواند سرطان را با تجزیه و تحلیل نمونه خون یا سایر مایعات بدن تشخیص دهد. می‌توان از آن برای تشخیص انواع سرطان‌ها، از جمله اما نه محدود به موارد زیر استفاده کرد:

 • سرطان ریه
 • سرطان سینه
 •  سرطان کولورکتال
 • سرطان پروستات
 • سرطان تخمدان
 • سرطان پانکراس
 • سرطان کبد
 • سرطان مثانه

نوع خاصی از سرطان که می توان با بیوپسی مایع تشخیص داد به بیومارکرهای خاصی که در خون یا مایعات بدن آنالیز می شوند بستگی دارد. با این حال، پیشرفت در فناوری بیوپسی مایع، شناسایی سرطان در مراحل اولیه را ممکن کرده است، که می تواند نتایج درمان را بهبود بخشد.

تفاوت بین ctDNA و CTC چیست؟

هر دو ctDNA و CTC انواعی از آزمایش‌های بیوپسی مایع هستند که می‌توانند برای تشخیص سرطان استفاده شوند، اما موارد مختلفی را تشخیص می‌دهند.

ctDNA (DNA تومور در گردش) نوعی ماده ژنتیکی است که توسط سلول های سرطانی به جریان خون ریخته می شود. هنگامی که یک تومور رشد می کند یا گسترش می یابد، DNA آن را می توان در قطعات کوچک در خون یافت. آزمایش ctDNA این قطعات DNA را در نمونه خون جستجو می کند، که می تواند اطلاعاتی در مورد وجود سرطان، محل تومور و جهش های ژنتیکی مرتبط با سرطان ارائه دهد.

از طرف دیگر CTC ها (سلول های تومور در گردش)، سلول های سرطانی کاملی هستند که از تومور جدا شده و وارد جریان خون شده اند. این سلول‌ها می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن رفته و تومورهای جدیدی را تشکیل دهند، به همین دلیل است که آنها یک عامل کلیدی در متاستاز سرطان در نظر گرفته می‌شوند. آزمایش CTC این سلول‌ها را در نمونه خون جستجو می‌کند، که می‌تواند اطلاعاتی در مورد مرحله سرطان، تهاجمی بودن تومور و احتمال گسترش سرطان ارائه دهد.

چه مدت طول می کشد تا نتایج حاصل شود؟

بسته به آزمایشگاهی که آن را انجام می دهد و نوع آزمایش بیوپسی مایع، زمان های چرخش برای این آزمایش متفاوت است. همه آزمایشگاه‌ها این آزمایش‌ها را انجام نمی‌دهند و ممکن است لازم باشد نمونه شما به یک آزمایشگاه مرجع تخصصی ارسال شود. به طور معمول، نتایج آزمایش برای چند روز آماده نیست و ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد تا در دسترس قرار گیرد.

در سایت Medline Plus در مورد DNA تومور در گردش (ctDNA) یا بیوپسی مایع بیشتر بخوانید:

DNA تومور در گردش (ctDNA) در جریان خون یافت می شود و به DNA ای اشاره دارد که از سلول ها و تومورهای سرطانی می آید. بیشتر DNA در داخل هسته سلول قرار دارد. با رشد تومور، سلول ها می میرند و با سلول های جدید جایگزین می شوند. سلول های مرده شکسته می شوند و محتویات آنها، از جمله DNA، در جریان خون آزاد می شود. ctDNA قطعات کوچکی از DNA هستند که معمولاً کمتر از 200 بلوک ساختمانی (نوکلئوتید) طول دارند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(2015 June). Circulating Tumor Cell Count. ARUP Laboratories. Available online at http://ltd.aruplab.com/Tests/Pdf/177. Accessed June 2019.

Ornes, S. (2016 March 26). A Blood Test for Cancer. Cancer Today. Available online at https://www.cancertodaymag.org/Pages/Spring2016/A-Blood-Test-for-Cancer-Liquid-Biopsies.aspx. Accessed June 2019.

(2016 July 12). Seeking Cancer Clues in Blood, Researchers Explore Exomes. National Cancer Institute. Available online at https://www.cancer.gov/about-cancer/diagnosis-staging/research/exosomes. Accessed June 2019.

Ilié, M. and Hoffman, P. (2016 August). Pros: Can tissue biopsy be replaced by liquid biopsy? Translational Lung Cancer Research. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5009092/. Accessed June 2019.

(2016 December 24). Patient Report Example, EGFR T790M Mutation Detection in Circulating Tumor DNA by Digital Droplet PCR, Detected. ARUP Laboratories. Available online at http://ltd.aruplab.com/Tests/DownloadReport/2012868%2C%20Detected.pdf. Accessed June 2019.

Kwapisz, D. (2017 February). The first liquid biopsy test approved. Is it a new era of mutation testing for non-small cell lung cancer? Annals of Translational Medicine. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5326656/. Accessed June 2019.

(2017 April 6). Perakis, S. and Specicher, M. R. Emerging Concepts in Liquid Biopsies. BMC Medicine. Available online at https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-017-0840-6. Accessed June 2019.

(2017 April 27). Patient Report Example, Circulating Tumor Cell Count, Breast Cancer. ARUP Laboratories. Available online at http://ltd.aruplab.com/Tests/DownloadReport/0093399%2C%20Abnormal%20Breast.pdf. Accessed June 2019.

NCI Staff. (2017 November 8). Liquid Biopsy: Using DNA in Blood to Detect, Track, and Treat Cancer. National Cancer Institute. Available online at https://www.cancer.gov/news-events/cancer-currents-blog/2017/liquid-biopsy-detects-treats-cancer. Accessed June 2019.

(© 2018). EGFR T790M Mutation in Circulating Tumor DNA by Digital Droplet PCR. ARUP Laboratories. Available online at https://www.aruplab.com/T790M. Accessed June 2019.

(© 2019). Circulating Tumor Cell Count. ARUP Laboratories. Available online at http://ltd.aruplab.com/tests/pub/0093399. Accessed June 2019.

(© 2019). What is Liquid Biopsy? Hoffman-La Roche Ltd. Available online at https://www.roche.com/research_and_development/what_we_are_working_on/oncology/liquid-biopsy.htm. Accessed June 2019.

Rifai, Nader. (© 2018). Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics, 6th Edition: Elsevier, St. Louis, MO. Pp 1111-1144.

(© 1995-2019). Test ID: CTCPC, Circulating Tumor Cells (CTC) for Prostate Cancer by CellSearch, Blood. Mayo Medical Laboratories. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/35325. Accessed June 2019.

Liquid Biopsy Test Shows Promise for Detecting Early-Stage Colorectal Cancer. American Society of Clinical Oncology. Available online at https://www.asco.org/about-asco/press-center/news-releases/liquid-biopsy-test-shows-promise-detecting-early-stage. Accessed June 2019.

Bronner, M. Revolutionizing Treatment for Cancer Care: New Circulating Cell-Free Tumor DNA (ctDNA)Technology. ARUP Laboratories. Available online at https://www.aruplab.com/files/resources/news/ExpertEdge_Bronner.pdf. Accessed June 2019.

Samowitz, W. Breakthrough Technology Spurs New Test for Non-Small Cell Lung Cancer Patients. ARUP Laboratories. Available online at https://www.aruplab.com/files/resources/news/ExpertEdge_Samowitz.pdf. Accessed June 2019.

(March 5, 2018) Pam Harrison, Liquid Biopsies Not Yet Ready for Prime Time, Says Expert Review. Medscape Medical News. Available at https://www.medscape.com/viewarticle/893402?nlid=121175_1021&src=WNL_mdplsfeat_180313_mscpedit_path&uac=20899EN&spon=43&impID=1580533&faf=1. Accessed June 2019.

Merker J, et al., Circulating Tumor DNA Analysis in Patients With Cancer: American Society of Clinical Oncology and College of American Pathologists Joint Review. DOI: 10.1200/JCO.2017.76.8671 Journal of Clinical Oncology 36, no. 16 (June 1 2018) 1631-1641. Published online March 05, 2018. Accessed June 2019.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top