آزمایش لپتین Leptin

لپتین (Leptin) هورمونی است که بافت چربی (چربی بدن) آن را ترشح می کند و به بدن کمک می کند وزن طبیعی خود را به مدت طولانی حفظ کند. این کار را با تنظیم گرسنگی با ایجاد احساس سیری انجام می دهد. لپتین سیگنالی به مغز شما می فرستد که به شما کمک می کند احساس سیری کنید و علاقه کمتری به غذا داشته باشید. همچنین در چگونگی تبدیل چربی بدن به انرژی نقش دارد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

چرا آزمایش لپتین (Leptin) درخواست می شود؟

 • برای تعیین اینکه آیا کمبود لپتین دارید که به چاقی کمک می کند یا خیر
 • برای شناسایی افزایش لپتین
 •  بر اساس تحقیقاتی برای کمک به درک نقش لپتین در بدن و ارتباط آن با چاقی

چه زمانی آزمایش لپتین (Leptin) بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که یک کودک چاقی شدید دارد که ممکن است به دلیل کمبود بسیار نادر ارثی لپتین باشد.
 • گاهی اوقات برای کمک به ارزیابی چاقی
 •  هنگام شرکت در یک مطالعه تحقیقاتی

نمونه مورد نیاز برای آزمایش لپتین (Leptin):

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 0/5 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)
لوله های مورد استفاده برای آزمایش لپتین (Leptin)

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-لپتین-(Leptin)مطلب پیشنهادی: لوله های آزمایش و ضد انعقادها

شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-لپتین-(Leptin)مطلب پیشنهادی: روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

آمادگی قبل از انجام آزمایش لپتین (Leptin):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

نام روش انجام آزمایش لپتین (Leptin):

سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA)

سنجش لپتین (Leptin) با روش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA)
سنجش لپتین (Leptin) با روش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA)

چه چیزی در آزمایش لپتین (Leptin) مورد بررسی قرار می گیرد؟

لپتین (Leptin) یک هورمون پروتئینی 16 کیلودالتونی است که برای اولین بار در سال 1994 شبیه سازی شد. انسان و موش دارای نقص در ژن کد کننده لپتین، که به عنوان ژن چاق یا OB نامیده می شود، تمایل به چاق شدن بیمارگونه دارند.

لپتین (Leptin) هورمونی است که به تنظیم اشتها کمک می‌کند و سیگنال‌های ارضای گرسنگی (سیری) را نشان می‌دهد. این آزمایش میزان لپتین در خون را اندازه گیری می کند تا کمبودی را که ممکن است در چاقی نقش داشته باشد، تشخیص دهد. لپتین عمدتاً بر روی ساقه مغز و هیپوتالاموس برای تنظیم گرسنگی و تعادل انرژی عمل می کند، اگرچه گیرنده های لپتین در سایر نواحی بدن شما وجود دارد.

لپتینلپتین (Leptin)  عمدتاً توسط سلول های چربی (آدیپوسیت) و به میزان کمتری توسط سایر بافت ها از جمله جفت در زنان باردار تولید می شود. توسط خون به گیرنده های در هیپوتالاموس مغز منتقل می شود. هنگامی که غذای کافی مصرف شود، به بدن می گوید که دیگر گرسنه نیست. در یک پاسخ بازخورد طبیعی، سطح پایین لپتین باعث گرسنگی و افزایش مصرف غذا می شود. با افزایش سطح لپتین در اثر افزایش سلول های چربی، گرسنگی کاهش می یابد و مصرف غذا کاهش می یابد.

لپتین (Leptin) در هنگام کاهش وزن تأثیر عمیق تری دارد. با کاهش چربی بدن (بافت چربی)، سطح لپتین کاهش می یابد، که به بدن شما سیگنال می دهد که فکر کند در حال گرسنگی است. این باعث تحریک گرسنگی و اشتهای شدید می شود و می تواند منجر به افزایش مصرف غذا شود.

لپتین (Leptin) ناکافی می تواند باعث گرسنگی مداوم شود زیرا بدن تلاش می کند از خود در برابر تغذیه ناکافی (گرسنگی) محافظت کند. کمبودهای بسیار نادر ارثی لپتین می تواند از طریق گرسنگی مداوم و خوردن مداوم که از اوایل کودکی شروع می شود، باعث چاقی شدید شود. نشان داده شده است که درمان جایگزینی لپتین در درمان برخی از مبتلایان موفقیت آمیز است.

leptinmoaچاقی معمولاً با افزایش سطح لپتین (Leptin) مرتبط است. تصور می شود که این به دلیل مقاومت به لپتین است که مشابه مقاومت به انسولین است که اغلب در چاقی دیده می شود. افرادی که تحت تأثیر قرار می گیرند در برابر عملکرد لپتین مقاوم هستند – حتی پس از مصرف غذای کافی همچنان گرسنگی را تجربه می کنند. بدن در تلاش برای جبران و در پاسخ به گرسنگی درک شده به تولید لپتین بیشتری ادامه می دهد. با این حال، تخمین زده می شود که حدود 10 درصد از افرادی که چاق هستند درجاتی از کمبود لپتین داشته باشند.

مقاومت-به-لپتین
مقاومت به لپتین

علاقه قابل توجهی به درک بهتر پیوند لپتین (Leptin) با چاقی وجود دارد. چاقی یک نگرانی عمده برای سلامتی است زیرا خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند فشار خون بالا (فشار خون بالا)، دیس لیپیدمی (کلسترول بالا و/یا تری گلیسیرید بالا)، دیابت نوع 2، مشکلات مفصلی، آپنه خواب، عروق کرونر قلب، سکته مغزی و برخی سرطان ها را افزایش می دهد.

میزان چاقی در 20 سال گذشته به طور پیوسته در همه رده های سنی افزایش یافته است و بر اساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بیش از یک سوم بزرگسالان و 17 درصد از کودکان و نوجوانان در این کشور در حال حاضر به عنوان چاق طبقه بندی می شوند. . طبقه بندی بر اساس شاخص توده بدن یا BMI است.

مشکلات-چاقییک مطالعه اخیر نشان داد که در برخی از افراد سطح لپتین (Leptin) ممکن است دقیق تر از شاخص توده بدنی سنتی در اندازه گیری میزان چربی اضافی باشد. به طور کلی، هر چه سطح لپتین در جریان خون بالاتر باشد، بافت چربی فرد بیشتر است. در این مطالعه، این امر به ویژه در مورد زنان مسن تر و در زنان با عضلات بزرگ یا استخوان های متراکم که نتایج BMI ممکن است گمراه کننده باشد، صادق بود.

تحقیقات برای ارزیابی نقش لپتین (Leptin) در بدن و ارتباط بین لپتین و چاقی و بین لپتین و کاهش وزن موفق ادامه دارد. همچنین علاقه مستمری به تعیین اینکه آیا درمان مبتنی بر لپتین ممکن است برای افرادی که چاق هستند و کمبود لپتین دارند مفید باشد وجود دارد.

محدوده مرجع آزمایش لپتین (Leptin): 

تمامی واحد ها براساس نانوگرم بر میلی لیتر می باشد

محدوده-مردان-کمتر-از-20-سال-بر-اساس-شاخص-توده-بدن-(BMI)محدوده زنان کمتر از 20 سال بر اساس شاخص توده بدن BMIمحدوده زنان بزرگتر از 19 سال بر اساس شاخص توده بدن BMIمحدوده مردان بزرگتر از 19 سال بر اساس شاخص توده بدن BMIمطلب پیشنهادی:  مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش لپتین (Leptin) استفاده می شود؟

آزمایش لپتین (Leptin) به طور معمول درخواست نمی شود و سودمندی آن در برنامه های پزشکی هنوز به طور کامل مشخص نشده است. بیشتر آزمایش ها هنوز در یک محیط تحقیقاتی انجام می شود زیرا نقش لپتین بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

در شرایط بالینی، آزمایش لپتین (Leptin) به احتمال زیاد برای یک کودک چاق درخواست می شود، به خصوص اگر سابقه خانوادگی چاقی زودرس وجود داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است برای یک فرد چاق که علائم گرسنگی مکرر و مداوم را دارد برای تشخیص کمبود یا بیش از حد لپتین درخواست شود.

در مواردی، آزمایش لپتین (Leptin) ممکن است همراه با سایر آزمایش‌ها، مانند ساخص لیپیدی، پانل تیروئید، گلوکز، انسولین و/یا A1C برای ارزیابی وضعیت سلامتی یک فرد چاق و شناسایی شرایط زمینه‌ای که ممکن است در ایجاد بیماری مؤثر باشد، استفاده شود. یا شرایط آنها را پیچیده می کند.

چه زمانی آزمایش لپتین (Leptin) درخواست می شود؟

لپتین (Leptin) در درجه اول در طول مطالعات بالینی درخواست می شود، زمانی که برای بررسی بیشتر نقش لپتین انجام می شود.

آزمایش لپتین (Leptin) اغلب در خارج از یک محیط تحقیقاتی درخواست نمی شود، اما گاهی اوقات ممکن است زمانی که کودک به عنوان چاق طبقه بندی شده است، به خصوص زمانی که سابقه خانوادگی چاقی زودرس وجود داشته باشد، تجویز شود.

برخی از پزشکان ممکن است آزمایش لپتین (Leptin) را هنگام ارزیابی یک فرد چاق برای تعیین اینکه آیا ممکن است کمبود لپتین داشته باشند یا بیش از حد (برای تشخیص مقاومت به لپتین) درخواست کنند.

نتیجه آزمایش لپتین (Leptin) چه چیزی را نشان می دهد؟

در افراد چاق، کاهش سطح لپتین (Leptin) ممکن است نشان دهنده درجاتی از کمبود باشد، در حالی که افزایش غلظت آن با مقاومت در برابر اثرات لپتین مرتبط است. اکثر افراد چاق سطح آنها افزایش می یابد، اما حدود 10 درصد ممکن است درجاتی از کمبود لپتین داشته باشند.

به ندرت، کاهش قابل توجه سطح لپتین ممکن است نشان دهنده کمبود ارثی لپتین باشد که با چاقی شدید مرتبط است.

ترشح لپتین (Leptin)  از یک الگوی شبانه روزی پیروی می کند، به این معنی که غلظت خون در طول یک دوره زمانی 24 ساعته متفاوت است (در شب بیشتر از روز).

تست های متاثر از تغییرات روزانه، وضعیت بدنی و استرس:

نام آزمایشنوع تاثیر
کورتیزولاوج 4 تا 6 صبح
کمترین مقدار ساعت 8 بعد از ظهر تا 12 صبح
50 درصد کمتر در ساعت 8 بعد از ظهر تا 8 صبح
با استرس افزایش می یابد
هورمون آدرنوکورتیکوتروپیکدر شب مقدار پایین تر است
با استرس افزایش می یابد
فعالیت رنین پلاسمادر شب مقدار پایین تر است
در حالت ایستاده بیشتر از خوابیده
آلدوستروندر شب پایین تر
انسولیندر شب پایین تر
هورمون رشددر بعدازظهر و عصر بالاتر است
اسید فسفاتازدر بعدازظهر و عصر بالاتر است
تیروکسین(T4)با ورزش افزایش می یابد
پرولاکتینبا استرس بالاتر می رود
سطوح بالاتر در ساعت 4 تا 8 صبح، و 8 تا 10 شب
آهنبیشترین مقدار اوایل تا اواخر صبح
در طول روز تا 30 درصد کاهش می یابد
کلسیم4 درصد کاهش در حالت خوابیده به پشت
تستوسترونسطوح بالاتر در صبح
نمونه عصر 25 درصد کمتر است.
لپتیندر شب بیشتر از روز
فسفر مقادیر در صبح کمترین مقدار است
در اواخر بعد از ظهر به اوج خود می رسد
دوباره در اواخر عصر به اوج خود می رسد. قله دوم کاملاً مرتفع است
هورمون محرک تیروئید (TSH)اوج آن در طول شب
کمترین مقدار بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

زنان به طور معمول سطوح لپتین (Leptin) بالاتری نسبت به مردان دارند. غلظت لپتین نیز در دوران بارداری افزایش می یابد و ممکن است در زنان مبتلا به دیابت بارداری یا پره اکلامپسی به میزان قابل توجهی افزایش یابد. با این حال، این آزمایش برای پایش این شرایط استفاده نمی شود.

سودمندی لپتین (Leptin) در یک محیط پزشکی، به ویژه در ارزیابی مقادیر اضافی یا کمبود هورمون، هنوز به طور کامل ثابت نشده است. به عنوان مثال، فردی با کمبود ارثی نادر ممکن است از درمان جایگزینی لپتین بهره مند شود، اما هنوز اطلاعات کافی برای تعیین اینکه آیا فردی با کمبود خفیف نیز از درمان هدفمند سود می برد یا خیر، وجود ندارد.

برخی از موضوعات دیگری که در ارتباط با لپتین (Leptin) مورد مطالعه قرار گرفته یا در حال بررسی هستند عبارتند از:

 • کمک به التهاب و تصلب شرایین یا برعکس، محافظت از آن در برابر آترواسکلروز
 • افزایش با دیابت بارداری و پره اکلامپسی در دوران بارداری
 • نقش در باروری
 • ارتباط با افسردگی، استرس و اضطراب
 • نقش در حفظ سطح گلوکز و تعامل آن با انسولین
 • ارتباط بین سطوح لپتین، کاهش وزن و گرسنگی

  تاثیرات لپتین بر بدن
  تاثیرات لپتین بر بدن

آیا همه افرادی که اضافه وزن دارند باید آزمایش لپتین (Leptin) انجام دهند؟

آزمایش لپتین (Leptin) به طور معمول انجام نمی شود و برای اکثر افراد توصیه نمی شود. اگر فردی چاق است و گرسنگی مداوم دارد، یا فرزند خردسالی دارد که به شدت چاق است، ممکن است آزمایش لپتین در نظر گرفته شود.

طبقه بندی وزن بدن چگونه تعیین می شود؟

طبقه بندی در حال حاضر بر اساس شاخص توده بدن یا BMI است.

برای جوانان، وزن و قد و همچنین سن و جنس در تعیین صدک BMI آنها در نظر گرفته می شود. یک جوان دارای اضافه وزن فردی است که شاخص توده بدنی او بین صدک 85 تا صدک 94 در نمودارهای رشد استاندارد شده است. جوان چاق فردی است که در نمودارهای رشد استاندارد شده در صدک 95 یا بالاتر باشد یا BMI بیشتر یا مساوی 30 کیلوگرم بر متر مربع دارد، هر کدام کمتر باشد.

طبقه بندی BMI

کمتر از 18.5 کم وزن

18.5 – 24.9 وزن طبیعی

25.0 – 29.9 اضافه وزن

30 و بالاتر چاق

جدول شاخص توده بدنی (BMI)
جدول شاخص توده بدنی (BMI)

آیا می توان آزمایش لپتین را در مطب دکتر انجام داد؟

خیر. آزمایش لپتین (Leptin) در مطب پزشکان انجام نمی شود و توسط اکثر آزمایشگاه ها ارائه نمی شود. احتمالاً باید آزمایش به آزمایشگاه مرجع ارسال شود.

برای کاهش یا افزایش سطح لپتین چه کاری می توان انجام داد؟

سطح لپتین (Leptin) اغلب با کاهش وزن یک فرد چاق کاهش می یابد و زمانی که فرد چاق می شود افزایش می یابد، اما در غیر این صورت به تغییرات سبک زندگی پاسخ نمی دهد.

یک مطالعه نشان داد که افراد کم خواب سطوح بالایی از گرلین، هورمونی که سیگنال گرسنگی را نشان می دهد، و سطوح پایین لپتین دارند. داشتن مقادیر مناسب خواب با کیفیت به دلایل مختلفی مهم است، بنابراین، در هر صورت، برای سلامت کلی شما مفید است.

لپتین و گرلین
لپتین و گرلین

دانشمندان همچنین در حال بررسی رابطه بین لپتین و تری گلیسیرید هستند، نوعی چربی که به نام لیپید نیز شناخته می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که به نظر می رسد تری گلیسیرید بالا بر نحوه عملکرد لپتین تأثیر می گذارد، اما این مطالعات بحث برانگیز هستند. در حالی که برخی از دانشمندان فکر می کنند رژیم غذایی که برای کاهش تری گلیسیرید طراحی شده است می تواند به افزایش سطح لپتین شما کمک کند، دانشمندان دیگر مخالف هستند.

کمبود لپتین (Leptin) چگونه درمان می شود؟

در افرادی که دارای کمبودهای بسیار نادر ارثی لپتین (Leptin) هستند، درمان جایگزین در رفع چاقی موفق بوده است. با این حال، در حال حاضر اطلاعات کافی برای حمایت از استفاده روتین آن برای سایر کمبودهای لپتین وجود ندارد.

آیا آدیپوکین های دیگری به جز لپتین (Leptin) وجود دارد؟

اگرچه لپتین (Leptin) اولین سیتوکین چربی (یا “آدیپوکین”) شناسایی شده بود، بسیاری دیگر کشف شده اند. دو موردی که به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته اند عبارتند از رزیستین که مقاومت به انسولین را افزایش می دهد و آدیپونکتین که آن را کاهش می دهد. در چاقی رزیستین افزایش و آدیپونکتین کاهش می یابد.

آنها همچنین اثرات معکوس بر التهاب دارند. رزیستین التهاب را افزایش می دهد، در حالی که آدیپونکتین آن را کاهش می دهد. آدیپوکین دیگری که اخیراً کشف شده، ویسفاتین است که در دیابت نوع 2 افزایش می یابد و ممکن است در افزایش سطح انسولین نقش داشته باشد. چندین آدیپوکین دیگر آپلین، کمرین و امنتین هستند که به نظر می رسد همه آنها ضد التهاب هستند.

اعمال سلول های چربی
اعمال سلول های چربی

سطح لپتین (Leptin) چگونه کنترل می شود؟

بافت چربی سفید شما (چربی بدن) لپتین (Leptin) را می سازد و آزاد می کند. بافت چربی سفید نوع اصلی چربی در بدن شماست. در زیر پوست شما، اطراف اندام های داخلی، در حفره میانی استخوان های شما قرار دارد. بافت چربی سفید به عنوان بالشتک برای قسمت های مختلف بدن شما عمل می کند.

مقدار لپتین در خون شما با مقدار بافت چربی بدن شما نسبت مستقیم دارد. به عبارت دیگر، هر چه چربی بدن کمتر باشد، لپتین کمتری دارید و هر چه چربی بدن بیشتر باشد، لپتین بیشتری دارید.

اگر توده چربی شما با گذشت زمان افزایش یابد، سطح لپتین افزایش می یابد و آنها با کاهش توده چربی شما به مرور زمان کاهش می یابند.

یادداشتی از متااورگانون:

از آنجایی که لپتین یک کشف نسبتا جدید است، دانشمندان هنوز در حال تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن، از جمله تاثیر آن بر چاقی و کاهش وزن هستند. نقش لپتین در راه اندازی حالت گرسنگی بدن شما زمانی که چربی بدن شما کاهش می یابد می تواند کاهش وزن را دشوار کند. اگر نگران وزن بدن خود هستید یا می خواهید راهنمایی هایی در مورد چگونگی کاهش وزن به روشی سالم داشته باشید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید یا به متخصص غدد مراجعه کنید که در زمینه هورمون ها تخصص دارد و می تواند برنامه های مدیریت وزن را ارائه دهد.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

منابع مورد استفاده در این مطلب

Deck, C. et. al.(2017 April 7). Assessing the Functional Role of Leptin in Energy Homeostasis and the Stress Response in Vertebrates. Front Endocrinol (Lausanne). 2017; 8: 63. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5384446/. Accessed on 05/01/17.

Londraville, R. et. al. (2017 April 10). On the Molecular Evolution of Leptin, Leptin Receptor, and Endospanin. Front Endocrinol (Lausanne). 2017; 8: 58. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5385356/. Accessed on 05/01/17.

Kruljac, I. et. al. (2016). Changes in Metabolic Hormones After Bariatric Surgery and Their Predictive Impact on Weight Loss. Medscape Clinical Endocrinology from Clin Endocrinol. 2016;85(6):852-860. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/872569. Accessed on 05/01/17.

(© 2017). What Does Leptin Do? Hormone Health Network. Available online at http://www.hormone.org/hormones-and-health/what-do-hormones-do/cortisol/leptin. Accessed on 05/01/17.

Lee, C. et. al. (2015). Obesity, Adipokines and Cancer: An Update. Medscape Clinical Endocrinology from Clin Endocrinol. 2015;83(2):147-156. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/848555_1. Accessed on 05/01/17.

McCall, B. (2016 November 17). Medscape Conference News. Low Vitamin B12 and Leptin: Link to Metabolic Risk in Next Generation? Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/872008. Accessed on 05/01/17.

Chawla, J. and Park, Y. (2016 June 29 Updated). Endocrine System Anatomy. Medscape Drugs and Diseases, Anatomy. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1948709-overview#showall. Accessed on 05/01/17.

Hamdy, O. (Updated 2013 January 24). Obesity. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/123702-overview#showall. Accessed February 2013.

(© 1995-2013). Leptin. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/91339. Accessed February 2013.

Miehle, K. et. al. (2012). Leptin, Adiponectin and Other Adipokines in Gestational Diabetes Mellitus and Pre-eclampsia. Medscape from Clin Endocrinol. 2012;76(1):2-11 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/755467. Accessed February 2013.

Lawson, E. (2012). Leptin Levels are Associated With Decreased Depressive Symptoms in Women Across the Weight Spectrum, Independent of Body Fat. Medscape from Clin Endocrinol. 2012;76(4):520-525 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/760937. Accessed February 2013.

Schwarz, S. and Windle, M. (Updated 2012 December 12). Obesity in Children. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/985333-overview. Accessed February 2013.

Chawla, J. and Youngsook P. (Updated 2012 October 3). Endocrine System Anatomy. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1948709-overview#showall. Accessed February 2013.

Ahima, R. (2008 July 1). Revisiting leptin’s role in obesity and weight loss. J Clin Invest. V 118 (7):2380–2383. [On-line information]. Available online at http://www.jci.org/articles/view/36284. Accessed February 2013.

Koh, K. et. al. (2008). Contemporary Reviews in Cardiovascular Medicine, Leptin and Cardiovascular Disease, Response to Therapeutic Interventions [On-line information]. Circulation v 117: 3238-3249. [On-line information]. Available online at http://circ.ahajournals.org/content/117/25/3238.full. Accessed February 2013.

Ahmet Ursavas, A. et. al. (2010 July – September). Ghrelin, leptin, adiponectin, and resistin levels in sleep apnea syndrome: Role of obesity. Ann Thorac Med. 2010 Jul-Sep; 5(3): 161–165 [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2930655/. Accessed February 2013.

Scheer, F. (2009 March 17). Adverse metabolic and cardiovascular consequences of circadian misalignment. PNAS v 106 (11) 4453-4458 [On-line information]. Available online at http://www.pnas.org/content/106/11/4453.long. Accessed February 2013.

Carlson, J. et. al. (2009 August 11). Pre- and post- prandial appetite hormone levels in normal weight and severely obese women. Nutrition & Metabolism v 6 (32) [On-line information]. Available online at http://www.nutritionandmetabolism.com/content/6/1/32. Accessed February 2013.

Farooqi, S. and O’Rahilly, S. (2006 December 1). Genetics of Obesity in Humans. Endocrine Reviews v 27 (7) 710-718. [On-line information]. Available online at http://edrv.endojournals.org/content/27/7/710.full. Accessed February 2013.

Franks, P. et. al. (2007 May). Physical activity energy expenditure may mediate the relationship between plasma leptin levels and worsening insulin resistance independently of adiposity. Journal of Applied Physiology c 102 (5) 1921-1926. [On-line information]. Available online at http://jap.physiology.org/content/102/5/1921.full. Accessed February 2013.

Stella L. Volpe, S. et. al. (2008 April). Effect of Diet and Exercise on Body Composition, Energy Intake and Leptin Levels in Overweight Women and Men. J Am Coll Nutr v 27 (2) 195-208 [On-line information]. Available online at http://www.jacn.org/content/27/2/195.full. Accessed February 2013.

Chiesa, C. et. al. (2008) Ghrelin, Leptin, IGF-1, IGFBP-3, and Insulin Concentrations at Birth: Is There a Relationship with Fetal Growth and Neonatal Anthropometry? Clinical Chemistry v 54 (3) 550–558 [On-line information]. Available online at http://www.clinchem.org/content/54/3/550.full. Accessed February 2013.

Henson, M. and Castracane, V. (2006 February 1). Leptin in Pregnancy: An Update. Biology of Reproduction v 74 (2) 218-229 [On-line information]. Available online at http://www.biolreprod.org/content/74/2/218.full. Accessed February 2013.

S17 Choquet, H. and Meyre, D. (2011 May) Genetics of Obesity: What have we Learned? Curr Genomics v 12(3): 169–179. [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3137002/. Accessed February 2013.

Considine, R, et al. Serum Immunoreactive-Leptin Concentrations in Normal-Weight and Obese Humans. N Engl J Med 1996; 334:292-295. Available online at http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199602013340503#t=articleTop. Accessed February 2013.

Nirav R. Shah, Eric R. Braverman. Measuring Adiposity in Patients: The Utility of Body Mass Index (BMI), Percent Body Fat, and Leptin. PLoS One. Published April 2, 2012. Available online at http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0033308. Accessed February 2013.

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *