دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش لاکتوفرین | Lactoferrin

لاکتوفرین(Lactoferrin) یک آزمایش مدفوع است که برای تشخیص التهاب در روده استفاده می شود. التهاب روده به عنوان مثال با برخی از عفونت های باکتریایی همراه است. لاکتوفرین در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) با فعالیت و شدت بیماری مرتبط است.

اسامی دیگر:

 • Fecal Lactoferrin
 • Stool Lactoferrin
 • Fecal WBC Non-microscopic

چرا آزمایش لاکتوفرین (Lactoferrin) درخواست می شود؟

 • برای تشخیص التهاب در روده
 • برای کمک به شناسایی بیماری التهابی فعال روده (IBD)
 • برای تمایز بین IBD و شرایط غیر التهابی روده
 •  برای مانیتور فعالیت IBD

چه زمانی آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که اسهال خونی یا آبکی، گرفتگی شکم، همراه با یا بدون تب دارید که بیش از چند روز طول می کشد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin):

 • ظرف/لوله: ظرف جمع آوری مدفوع
 • نوع نمونه: مدفوع
 • حجم نمونه: 5 گرم
ظرف-مدفوع

ظرف مخصوص جمع آوری نمونه آزمایش لاکتوفرین

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-لاکتوفرین(Lactoferrin)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin):

سنجش کیفی ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم(ELISA)

آمادگی قبل از انجام آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin):

 • به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) مورد بررسی قرار می گیرد؟

لاکتوفرین(Lactoferrin) پروتئینی است که توسط نوعی گلبول سفید به نام نوتروفیل آزاد می شود. هنگامی که التهاب در دستگاه گوارش وجود دارد، نوتروفیل ها به این ناحیه جذب می شوند و لاکتوفرین آزاد می کنند و سطح پروتئین در مدفوع افزایش می یابد. این آزمایش سطح لاکتوفرین(Lactoferrin) در مدفوع را به عنوان راهی برای تشخیص التهاب در روده اندازه گیری می کند.

لاکتوفرین

لاکتوفرین

WBCها در مدفوع پایدار نیستند و ممکن است به راحتی در اثر تغییرات دما، تاخیر در آزمایش و سموم داخل مدفوع از بین بروند. در نتیجه، WBC ها ممکن است با روش های معمول میکروسکوپی شناسایی نشوند. سنجش لاکتوفرین(Lactoferrin) امکان شناسایی سلول های التهابی در مدفوع را بدون استفاده از میکروسکوپ فراهم کرده است.

التهاب روده با بیماری التهابی روده (IBD) و برخی از عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش همراه است، اما با بسیاری از اختلالات دیگر که بر عملکرد روده تأثیر می گذارد و علائم مشابهی ایجاد می کند، مرتبط نیست. لاکتوفرین(Lactoferrin) می تواند برای کمک به تمایز بین شرایط التهابی و غیر التهابی استفاده شود.

IBD گروهی از اختلالات مزمن است که با بافت های متورم و آسیب دیده در پوشش مجرای روده مشخص می شود. علت IBD مشخص نیست، اما تصور می‌شود که این بیماری‌ها به دلیل یک فرآیند خودایمنی است که توسط یک استعداد ژنتیکی، یک بیماری ویروسی و/یا یک عامل محیطی ایجاد شده است. شایع ترین بیماری های التهابی روده بیماری کرون (CD) و کولیت اولسراتیو (UC) هستند.

بیماری کرون CD و کولیت اولسراتیو UC

بیماری کرون (CD) و کولیت اولسراتیو (UC)

افراد مبتلا به IBD معمولاً دوره های بیماری فعال دارند که با دوره های بهبودی متناوب می شوند. در طول یک تشدید، ممکن است فرد دچار حملات مکرر اسهال آبکی و/یا خونی، درد شکم، کاهش وزن و تب شود. بین این دوره های شدید بیماری، علائم اغلب فروکش می کند. بسیاری از افراد ممکن است دوره‌های طولانی‌تری از بهبودی بین دوره‌های شعله ور شدن داشته باشند. آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) می تواند در مانیتور فعالیت بیماری مفید باشد.

معمولاً این آزمایش به عنوان یک کمک تشخیصی برای کمک به شناسایی بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده فعال (مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو) و رد افرادی که سندرم روده تحریک پذیر فعال دارند، که غیر التهابی است، استفاده می شود. لاکتوفرین(Lactoferrin) در بیماران مبتلا به انتریت باکتریایی مانند شیگلا، سالمونلا، کمپیلوباکتر ژژونی و کلستریدیوم دیسیل نیز وجود دارد. اسهال ناشی از ویروس ها و اکثر انگل ها با افزایش سطح لاکتوفرین ارتباطی ندارد.

لاکتوفرین

لاکتوفرین

آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) معمولاً به عنوان یک آزمایش غربالگری برای بیمارانی که ممکن است آنتریت باکتریایی داشته باشند استفاده می شود. اگر مدفوع برای لاکتوفرین(Lactoferrin) منفی باشد، بعید است که کشت مدفوع مثبت باشد.

عوامل مداخله گر در آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin)

 • تأخیر در آزمایش می تواند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشد: نمونه مدفوع باید فوراً بررسی شود. در برخی موارد می توان از یک نگهدارنده مدفوع خاص – محیط انتقال روده (کری بلر) استفاده کرد.
 • تغذیه با شیر مادر می تواند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد: از آنجایی که لاکتوفرین جزء شیر مادر است، آزمایش در کودکان شیرده مثبت خواهد بود و نباید برای ارزیابی نوزادانی که شیر مادر دریافت می کنند، استفاده شود. با این حال، این آزمایش از یک آنتی بادی اختصاصی لاکتوفرین انسانی استفاده می کند که با لاکتوفرین موجود در شیر گاو واکنش متقابل نمی دهد.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

اهمیت بالینی

آنتریت باکتریایی، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو: دهر یک از این بیماری ها با پاسخ ایمنی التهابی گلبول های سفید همراه است که باعث نتایج مثبت لاکتوفرین می شود.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) استفاده می شود؟

لاکتوفرین(Lactoferrin) یک آزمایش مدفوع است که برای تشخیص التهاب در روده استفاده می شود. التهاب روده به عنوان مثال با برخی عفونت های باکتریایی همراه است و در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) با فعالیت و شدت بیماری مرتبط است. این آزمایش ممکن است برای تمایز بین اختلالات IBD و غیر التهابی و مانیتور فعالیت بیماری IBD درخواست شود.

یک پزشک ممکن است آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) را برای کمک به بررسی علت اسهال آبکی یا خونی مداوم فرد درخواست کند. این آزمایش ممکن است همراه با سایر آزمایش‌های مدفوع، مانند کشت مدفوع برای تشخیص عفونت باکتریایی، آزمایش تخمک‌ها و انگل‌ها (O&P)، آزمایش گلبول‌های سفید مدفوع، و/یا آزمایش خون مخفی مدفوع درخواست شود.

اگر پزشک مشکوک به التهاب باشد، آزمایش‌های خونی که التهاب را در بدن تشخیص می‌دهد، مانند ESR (نرخ رسوب گلبول‌های قرمز) و/یا CRP (پروتئین واکنش‌گر C) نیز ممکن است درخواست شود. آزمایش هم برای کمک به تعیین علت علائم فرد و هم برای رد شرایط با علائم مشابه انجام می شود. این بدان معناست که ممکن است بسته به علل مشکوک، آزمایش خون و مدفوع اضافی انجام شود.

یومارکر-ها-برای-تشخیص-IBD

یومارکرهاd برای تشخیص IBD

اگر فردی مبتلا به IBD تشخیص داده شده باشد، ممکن است آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) برای پایش فعالیت بیماری و کمک به ارزیابی شدت آن درخواست شود. به عنوان مثال، اگر فردی لاکتوفرین نسبتاً بالا داشته باشد، آزمایش ممکن است چندین هفته بعد تکرار شود تا ببینیم که آیا به طور متوسط ​​افزایش یافته، افزایش یافته است یا به حالت عادی بازگشته است.

ممکن است برای کمک به تعیین اینکه آیا آندوسکوپی در صورت مشکوک بودن به IBD اندیکاسیون دارد یا خیر، آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) درخواست شود. تشخیص IBD معمولاً با انجام آندوسکوپی (کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی) برای بررسی روده ها و با گرفتن یک نمونه بافت کوچک (بیوپسی) برای ارزیابی التهاب و تغییرات در ساختار بافت تأیید می شود. این آزمایش تهاجمی است و در صورت عدم وجود التهاب احتمال کمتری وجود دارد.

چه زمانی آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) درخواست می شود؟

آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) ممکن است زمانی درخواست شود که فردی علائمی داشته باشد که نشان می‌دهد ممکن است التهاب روده وجود داشته باشد و زمانی که یک پزشک بخواهد بین IBD و یک بیماری روده غیر التهابی تمایز قائل شود.

علائم و نشانه های التهاب روده از فردی به فرد دیگر و در طول زمان متفاوت خواهد بود. آنها ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشند:

 • اسهال خونی یا آبکی
 • گرفتگی یا درد شکم
 • تب
 • کاهش وزن
 • خونریزی از رکتوم
 • ضعف
علایم-IBD

علایم-IBD

آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) ممکن است زمانی انجام شود که یک پزشک بخواهد تشخیص دهد که آیا آندوسکوپی (کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی) احتمالاً یا کمتر ضروری است.

هنگامی که فردی مبتلا به IBD تشخیص داده شد، ممکن است هر زمان که مشکوک به شعله ور شدن باشد، آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) درخواست شود، هم برای تأیید فعالیت بیماری و هم برای ارزیابی شدت آن.

نتیجه آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) چه چیزی را نشان می دهد؟

افزایش سطح لاکتوفرین(Lactoferrin) در مدفوع نشان می دهد که التهاب احتمالاً در دستگاه گوارش وجود دارد و فعال است، اما محل یا علت آن را نشان نمی دهد. به طور کلی، درجه ارتفاع نتایج با شدت التهاب مرتبط است. آندوسکوپی (کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی) ممکن است به عنوان یک آزمایش بعدی نشان داده شود.

افزایش لاکتوفرین با IBD اما همچنین با سایر شرایط التهابی، عفونت های باکتریایی روده، برخی عفونت های انگلی و سرطان روده بزرگ مشاهده می شود.

در افراد تازه تشخیص داده شده مبتلا به IBD، غلظت لاکتوفرین(Lactoferrin) ممکن است بسیار بالا باشد.

سطح پایین لاکتوفرین(Lactoferrin) به این معنی است که اختلال روده احتمالا غیر التهابی است. نمونه هایی از این موارد عبارتند از اسهال ناشی از عفونت های ویروسی دستگاه گوارش و سندرم روده تحریک پذیر (IBS). برخلاف IBS، IBD باعث التهاب نمی شود. بلکه باعث دردهای شکمی و اسپاسم‌های شبیه به کرامپ همراه با حملات اسهال و/یا یبوست می‌شود. افرادی که نتایج لاکتوفرین پایینی دارند کمتر به آندوسکوپی نیاز دارند.

سطح متوسط ​​ لاکتوفرین(Lactoferrin) ممکن است در افراد مبتلا به IBD کمتر فعال دیده شود. نتیجه نشان می دهد که احتمالاً مقداری التهاب وجود دارد. اگر آزمایش تکرار نشان دهد که لاکتوفرین افزایش یافته است، ممکن است وضعیت فرد بدتر شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

لاکتوفرین(Lactoferrin) مرتبط به آزمایش مدفوع دیگری به نام کالپروتکتین است. هر دو موادی هستند که توسط گلبول های سفید خون در مدفوع آزاد می شوند و با التهاب روده مرتبط هستند. از بین دو آزمایش، کالپروتکتین به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و بیشتر از لاکتوفرین درخواست می شود. معمولاً یکی یا دیگری درخواست می شود اما نه هر دو.

ترشح-لاکتوفرین-توسط-نوتروفیل

ترشح لاکتوفرین و کالپروتکتین توسط نوتروفیل

نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود به دلیل وجود لاکتوفرین در شیر مادر می تواند نتیجه مثبت کاذب داشته باشد.

آیا باید  آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin) و آزمایش کالپروتکتین با هم انجام شود؟

شواهد فعلی نشان می دهد که انجام هر دو آزمایش سود قابل توجهی ندارد زیرا هر دو التهاب روده را تشخیص می دهند.

کدامیک از آزمایش های لاکتوفرین یا کالپروتکتین مهم تر است؟

کالپروتکتین به طور گسترده تری مورد مطالعه قرار گرفته است و به دفعات بیشتر درخواست می شود، اما به طور کلی تصور می شود که هر دو آزمایش مفیدی باشند.

برای کاهش آزمایش لاکتوفرین(Lactoferrin)چه اقدامی باید انجام داد؟

لاکتوفرین انعکاسی از التهاب روده است و تحت تأثیر تغییرات سبک زندگی قرار نمی گیرد. اگر به دلیل عفونت باشد، به احتمال زیاد با برطرف شدن عفونت به حالت عادی باز می گردد. اگر به دلیل بیماری التهابی روده باشد، با فعالیت بیماری بالا و پایین می‌رود.

چه مدت طول می کشد تا نتایج آزمایش آماده گردد؟

این بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می دهد. این آزمایش تا حدودی تخصصی است و توسط همه آزمایشگاه ها ارائه نمی شود. نمونه احتمالاً برای آزمایش به آزمایشگاه مرجع فرستاده خواهد شد و ممکن است چندین روز طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

Crohns & Colitis Foundation: What is IBD
MedlinePlus Medical Encyclopedia: Ulcerative colitis
MedlinePlus Medical Encyclopedia: Crohn disease
WomensHealth.gov: Inflammatory bowel disease fact sheet
NIDDK: Crohn Disease

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

(2016 November Updated). Inflammatory Bowel Disease – IBD. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/inflammatory-bowel-disease/?tab=tab_item-2. Accessed on 1/22/17.

Wang, Y. (2015 October 15). Diagnostic accuracy of fecal lactoferrin for inflammatory bowel disease: a meta-analysis. Int J Clin Exp Pathol 2015;8(10):12319-12332. Available online at http://ijcep.com/files/ijcep0013661.pdf. Accessed on 1/22/17.

Archbald-Pannone, L. (2014 March 17). Quantitative Fecal Lactoferrin as a Biomarker for Severe Clostridium difficile Infection in Hospitalized Patients. J Geriatr Palliat Care. 2014; 2(1): 3. Available online at http://pubmedcentralcanada.ca/pmcc/articles/PMC4230709/. Accessed on 1/22/17.

Zhou, X. et. al. (2014 July 7). Fecal lactoferrin in discriminating inflammatory bowel disease from Irritable bowel syndrome: a diagnostic meta-analysis. BMC Gastroenterology 201414:121. Available online at http://bmcgastroenterol.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-230X-14-121. Accessed on 1/22/17.

Reuters Staff (2015 June 04). Diagnostic Accuracy of Noninvasive IBD Biomarkers Unclear. Reuters Health Information. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/845852. Accessed on 1/22/17.

Caccaro, R. et. al. (2012). Clinical Utility of Calprotectin and Lactoferrin in Patients With Inflammatory Bowel Disease. Medscape Today News from Expert Rev Clin Immunol v8 (6):579-585 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/771596. Accessed February 2013.

Sherwood, R. (2012). Faecal Markers of Gastrointestinal Inflammation. Medscape Today News from J Clin Pathol. v65 (11):981-985 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/773411. Accessed February 2013.

Tebo, A. (2013 January). Inflammatory Bowel Disease – IBD. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/IBD.html?client_ID=LTD. Accessed February 2013.

(© 1995–2013). Lactoferrin Detection. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/91560. Accessed February 2013.

Wilkins, T. et. al. (2011 December 15). Diagnosis and Management of Crohn’s Disease. Am Fam Physician. v84 (12):1365-1375. [On-line information]. Available online at http://www.aafp.org/afp/2011/1215/p1365.html. Accessed February 2013.

Manohara, J. et. al. (2009 January). Fecal Calprotectin and Lactoferrin as Noninvasive Markers of Pediatric Inflammatory Bowel Disease. Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition v48 (1): 48-54. [On-line information]. Available online at http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2009/01000/Fecal_Calprotectin_and_Lactoferrin_as_Noninvasive.8.aspx. Accessed February 2013.

Pfefferkorn, M. et. al. (2010 October). Utility of Fecal Lactoferrin in Identifying Crohn Disease Activity in Children. Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition v51 (4): 425-428 [On-line information]. Available online at http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2010/10000/Utility_of_Fecal_Lactoferrin_in_Identifying_Crohn.7.aspx. Accessed February 2013.

Delgado, J. and Grenache, D. (Updated 2012 October). Malabsorption. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Malabsorption.html#tabs=0. Accessed February 2013.

Lewis, J. (2011). The Utility of Biomarkers in the Diagnosis and Therapy of Inflammatory Bowel Disease. Gastroenterology v140:1817–1826. [On-line information]. PDF available for download at http://ibdsupplements.org/IBD/pdf/special/4.pdf. Accessed February 2013.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 606-607.

Dai, J., W-Z Liu, and Y-P Zhao, et al. 2007. Relationship between fecal lactoferrin and inflammatory bowel disease. Scan J GastroEnt. 42:1440-1444. Available online at http://informahealthcare.com/doi/abs/10.1080/00365520701427094. Accessed March 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top