آزمایش لاکتات دهیدروژناز (LDH) | Lactate dehydrogenase

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش لاکتات دهیدروژناز (LDH) | Lactate dehydrogenase

لاکتات دهیدروژناز(LDH) آنزیمی است که بدن در طی فرآیند تبدیل قند به انرژی برای استفاده سلول‌ها از آن استفاده می‌کند. LDH در بسیاری از بافت ها و اندام های بدن از جمله ماهیچه ها، کبد، قلب، پانکراس، کلیه ها، مغز و سلول های خونی یافت می شود.

چرا آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) درخواست می شود؟

 • کمک به تشخیص وضعیتی که باعث آسیب بافتی می شود، مانند بیماری خونی یا کبدی، و مانیتور پیشرفت آن
 • برای کمک به مرحله، تعیین پیش آگهی، و/یا پاسخ به درمان برخی سرطان ها
 • برای کمک به ارزیابی مایعات بدن (به غیر از خون)
 • بررسی انواع بیماری های قلب، کبد، ماهیچه، کلیه، ریه و خون
 • پایش تغییرات بار تومور پس از شیمی درمانی؛ افزایش لاکتات دهیدروژناز در بیماران مبتلا به سرطان بیش از حد نامنظم است که در تشخیص سرطان قابل استفاده نیست.

چه زمانی آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) بایستی انجام شود؟

 • همراه با سایر آزمایش‌ها، زمانی که پزشک مشکوک است که شما یک بیماری حاد یا مزمن دارید که باعث آسیب بافتی یا تخریب سلولی می‌شود.
 • گاهی اوقات زمانی که پزشک مشکوک به سرطان است
 • هنگامی که علائم مننژیت دارید یا مایعات در قسمت خاصی از بدن شما تجمع می یابد

نمونه مورد نیاز برای آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH):

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم/ مایعات بدن (مانند مایع مغزی نخاعی، مایع پلور، مایع صفاقی و غیره)
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH)

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-لاکتات-دهیدروژناز(LDH)شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-لاکتات-دهیدروژناز(LDH)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH):

ایزوآنزیم های لاکتات دهیدروژناز (LDH): الکتروفورز چگالی سنجی

لاکتات دهیدروژناز (LDH): نورسنجی

شرح روش

نورسنجی:

لاکتات و +NAD در حضور لاکتات دهیدروژناز (LDH) به پیرووات و NADH تبدیل می شوند. سرعت تشکیل NADH با افزایش جذب تعیین می شود و به طور مستقیم با فعالیت آنزیم متناسب است

lactat-dehydroghenase

عمل لاکتات دهیدروژناز

الکتروفورز ایزوآنزیمی:

5 ایزوآنزیم LDH با الکتروفورز روی فیلم آگارز از هم جدا می شوند. نمونه‌های سرم الکتروفورز می‌شوند و ایزوآنزیم‌های LDH جدا شده با استفاده از یک بستر کروموژنیک خاص مشاهده می‌شوند. مقدار رسوب فرمازان حاصل با فعالیت آنزیمی LDH متناسب است. برای بدست آوردن کمیت نسبی هر کسر از چگالی سنجی استفاده می شود. کسرها بر اساس تحرک الکتروفورتیک آنها شماره گذاری می شوند، LDH -I متحرک ترین است.

lactate-dehydrogenase-isozymes-electrophoresis

الکتروفورز ایزوآنزیم های مختلف آنزیم لاکتات دهیدروژناز

آمادگی قبل از انجام آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) مورد بررسی قرار می گیرد؟

لاکتات دهیدروژناز (LD یا LDH) آنزیمی است که در تولید انرژی نقش دارد و تقریباً در تمام سلول‌های بدن وجود دارد و بالاترین میزان آن در سلول‌های قلب، کبد، ماهیچه‌ها، کلیه‌ها، ریه‌ها و سلول‌های خونی است. باکتری ها نیز LDH تولید می کنند. این آزمایش سطح LD را در خون یا گاهی دیگر مایعات بدن اندازه گیری می کند.

LDH خون

فقط مقدار کمی از لاکتات دهیدروژناز(LDH) معمولاً در قسمت مایع خون (سرم یا پلاسما) قابل تشخیص است. هنگامی که سلول ها آسیب دیده یا از بین می روند، LDH از سلول ها به سرم آزاد می شود. بنابراین، سطح LDH خون یک نشانگر غیر اختصاصی برای وجود آسیب بافتی در جایی از بدن است. به خودی خود، نمی توان از آن برای شناسایی علت یا محل آسیب سلولی استفاده کرد. با این حال، ممکن است همراه با سایر آزمایش‌های خون برای کمک به ارزیابی و/یا نظارت بر شرایطی که منجر به آسیب بافتی می‌شوند، مانند بیماری‌های کبدی یا خونی یا سرطان استفاده شود.

LDH مایعات

گاهی اوقات وقتی آسیب، التهاب یا عفونت در ناحیه خاصی از بدن مانند مغز، قلب یا ریه ها وجود دارد، مایع جمع می شود یا اجزای تشکیل دهنده مایع موجود تغییر می کند. سطح لاکتات دهیدروژناز(LDH) موجود در مایع ممکن است در تعیین علت مفید باشد. به عنوان مثال، زمانی که فردی مننژیت باکتریایی داشته باشد، LDH معمولاً در مایع مغزی نخاعی بالا است. آزمایش LDH همچنین می‌تواند همراه با سایر آزمایش‌ها برای تعیین اینکه آیا تجمع مایع، به عنوان مثال در اطراف قلب یا ریه‌ها یا در حفره شکم، به دلیل آسیب یا التهاب (اگزودا) است یا به دلیل عدم تعادل فشار مایع در داخل، استفاده می‌شود. رگ های خونی و سطح پروتئین در خون (ترانسودات).

ایزوآنزیم ها:

لاکتات دهیدروژناز(LDH) یک آنزیم سیتوپلاسمی تترامریک است که از زیر واحدهای H و M تشکیل شده است.نامگذاری معمول ایزوآنزیم های لاکتات دهیدروژناز به شکل زیر است:

 • LDH -I (H4)
 • LDH -II (H3M)
 • LDH -III (H2M2)
 • LDH -IV (HM3)
 • LDH -V (M4)

ویژگی بافت از این واقعیت ناشی می شود که سنتز بافت خاص زیر واحدها در نسبت های کاملاً تعریف شده رخ می دهد. مهم‌تر از همه، سلول‌های ماهیچه قلب ترجیحاً زیر واحدهای H را سنتز می‌کنند، در حالی که سلول‌های کبدی تقریباً به طور انحصاری زیر واحدهای M را سنتز می‌کنند. عضله اسکلتی نیز تا حد زیادی زیر واحدهای M را سنتز می کند به طوری که LDH-V هم شکل کبد و هم شکل ماهیچه اسکلتی LDH است. فرم های LDH-I و LDH-V اغلب برای نشان دادن آسیب شناسی قلب یا کبد استفاده می شوند.

ایزو-آنزیم-های-متفاوت-لاکتات-دهیدروژناز

ایزو آنزیم های متفاوت لاکتات دهیدروژناز

LDH-I حدود 24 تا 48 ساعت پس از انفارکتوس میوکارد (MI) در سرم افزایش یافته است، اما معمولاً به اندازه تروپونین برای تشخیص MI مفید نیست، مگر اینکه MI حداقل 24 ساعت قبل از آزمایش رخ داده باشد. به طور معمول، LDH-II بزرگتر از LDH-I است. با این حال، هنگامی که یک MI رخ داده است، یک “تغییر” در نسبت معمول LDH-I/ LDH-II از کمتر از 1 به بیشتر از 1 (یا حداقل 0.9>) بوجود می آید. استفاده از نسبت برای ارزیابی بیماران با آسیب احتمالی قلبی عروقی تا حد زیادی با TRPS/Troponin T، نسل پنجم، پلاسما جایگزین شده است.

شکل LDH-V در بیماران مبتلا به بیماری اولیه کبدی یا هیپوکسی کبدی ثانویه استفاده می شود. با این حال، LDH-V معمولاً به اندازه ترانس آمینازها (مانند آسپارتات آمینوترانسفراز، آلانین آمینوترانسفراز) برای ارزیابی عملکرد کبد قابل اعتماد نیست. LDH-V همچنین ممکن است در آسیب های عضلانی و بیماری های پوستی افزایش یابد.

الگوهای خاص ایزوآنزیم های LDH برای بیماری های خاص کلاسیک در نظر گرفته می شوند. مثلا:

 • افزایش جدا شده LDH-1 (بالاتر از LDH-2) نشان دهنده آسیب میوکارد است.
 • افزایش مجزای LDH-5 نشان دهنده آسیب یا بیماری سلولی کبدی است.
 • افزایش LDH-2 و LDH-3 نشان دهنده آسیب یا بیماری ریوی است.
 • افزایش تمام ایزوآنزیم های LDH نشان دهنده آسیب چند اندام است (به عنوان مثال، انفارکتوس میوکارد [MI] با نارسایی احتقانی قلب [CHF] که باعث احتقان ریوی و کبدی همراه با کاهش پرفیوژن کلیوی می شود). بدخیمی پیشرفته و بیماری های التهابی خودایمنی منتشر مانند لوپوس نیز می تواند باعث این الگو شود.

توجه به این نکته ضروری است که دو بیماری که باعث افزایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) می شوند ممکن است همزمان وجود داشته باشند و یکی ممکن است دیگری را مبهم کند. برای مثال، بیماری که دارای یک بیماری است (مثلاً انفارکتوس ریوی یا نارسایی احتقانی قلب) ممکن است دچار MI حاد باشد. افزایشLDH-1 ممکن است با افزایش LDH-2 یا LDH-3 پنهان شود.

لاکتات دهیدروژناز در MI

لاکتات دهیدروژناز در MI

لاکتات دهیدروژناز در سایر مایعات بدن نیز اندازه گیری می شود. افزایش سطح LDH کل ادرار نشان دهنده نئوپلاسم یا آسیب به سیستم اورولوژیک است. زمانی که LDH در یک افیوژن (پلورال، قلبی، صفاقی) بیشتر از 60 درصد کل LDH سرم باشد، گفته می شود که افیوژن یک اگزودا است و نه ترانسودات.

اگرچه به نظر نمی رسد که وجود ماکرو- LDH (LDH همراه با یک ایمونوگلوبولین) باعث ایجاد یا همراه با علائم بیماری خاصی باشد، اما می تواند باعث افزایش زیاد LDH کل شود.

عوامل مداخله گر در آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH):

همولیز خون باعث سطوح LDH مثبت کاذب می شود زیرا LDH در گلبول های قرمز وجود دارد. لیز این سلول ها باعث می شود LDH به داخل خون نمونه ریخته شود و به طور کاذب سطح LDH را بالا ببرد.

فعالیت LDH یکی از حساس ترین شاخص های همولیز آزمایشگاهی است

ورزش شدید ممکن است باعث افزایش کل LDH و به ویژه LDH-1، LDH-2 و LDH-5 شود.

داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح لاکتات دهیدروژناز(LDH) شوند عبارتند از الکل، داروهای بیهوشی، آسپرین، کلویبرات، لووریدها، میترامایسین، مواد مخدر و پروکائین آمید.

داروهایی که ممکن است باعث کاهش سطوح شوند عبارتند از اسید اسکوربیک.

اهمیت بالینی آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH):

افزایش سطح سرمی:

 • انفارکتوس میوکارد
 • بیماری ریوی (مانند آمبولی، انفارکتوس، ذات الریه، CHF): این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-2 و LDH-3 دارند.
 • بیماری کبدی (به عنوان مثال، هپاتیت، سیروز فعال، نئوپلاسم): این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-5 دارند.
 • بیماری RBC (به عنوان مثال، کم خونی همولیتیک یا مگالوبلاستیک، تخریب RBC از دریچه های مصنوعی قلب):این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-1 دارند.
 • بیماری و آسیب عضلات اسکلتی (مانند دیستروفی عضلانی، تمرینات شدید اخیر، ضربه عضلانی):این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-5 دارند.
 • بیماری پارانشیم کلیوی (مانند انفارکتوس، گلومرولونفریت، نکروز حاد توبولار، رد پیوند کلیه): این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-1 دارند.
 • ایسکمی روده و انفارکتوس: این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-5 دارند.
 • حالت های نئوپلاستیک
 • تومورهای بیضه (سمینوما، دیس ژرمینوما): این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-1 دارند.
 • لنفوم و سایر تومورهای سیستم رتیکولواندوتلیال (RES): این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-3 و LDH-2 دارند.
 • بدخیمی های تومور جامد پیشرفته: این بیماران به طور کلاسیک دارای افزایش قابل توجهی در تمام ایزوآنزیم های LDH هستند.
 • پانکراتیت: این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در LDH-4 دارند.
 • بیماری یا آسیب منتشر (مانند گرمازدگی، بیماری کلاژن، شوک، افت فشار خون): این بیماران به طور کلاسیک افزایش قابل توجهی در تمام ایزوآنزیم های LDH دارند.

ملاحظات بالینی

از آنجایی که لاکتات دهیدروژناز(LDH) به طور گسترده در سراسر بدن پخش می شود، سطح کل LDH شاخص خاصی برای هیچ بیماری یا آسیب عضوی نیست. ایزوآنزیم ها از نظر تشخیصی اختصاصی تر و مفیدتر هستند.

وقتی LDH-1 بیشتر از LDH-2 باشد، به شدت به آسیب میوکارد مشکوک می شود. این ممکن است به عنوان “LDH برگشت خورده” نامیده شود.

افزایش مجزای LDH-5 معمولاً نشان دهنده آسیب یا بیماری سلولی کبدی است.

مقادیر به طور قابل توجهی در طول عمر متفاوت است.

محدوده مرجع آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH):

LACTATE DEHYDROGENASE (LDH):

 • 1-30 days: 135-750 U/L
 • 31 days-11 months: 180-435 U/L
 • 1-3 years: 160-370 U/L
 • 4-6 years: 145-345 U/L
 • 7-9 years: 143-290 U/L
 • 10-12 years: 120-293 U/L
 • 13-15 years: 110-283 U/L
 • 16-17 years: 105-233 U/L
 • > or =18 years: 122-222 U/L

LD ISOENZYMES:

 • I (fast band): 17.5-28.3%
 • II: 30.4-36.4%
 • III: 19.2-24.8%
 • IV: 9.6-15.6%
 • V (slow band): 5.5-12.7%

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) استفاده می شود؟

آزمایش لاکتات دهیدروژناز (LD یا LDH) یک آزمایش غیر اختصاصی است که ممکن است در ارزیابی تعدادی از بیماری ها و شرایط استفاده شود.

ممکن است از آزمایش خون لاکتات دهیدروژناز(LDH) استفاده شود:

 • به عنوان یک شاخص کلی از وجود و شدت آسیب بافتی حاد یا مزمن
 • برای تشخیص و مانیتور شرایط پیشرونده مانند کم خونی، از جمله کم خونی همولیتیک و کم خونی مگالوبلاستیک، یا عفونت های شدید
 • برای کمک به مرحله، تعیین پیش آگهی، و/یا پایش درمان (به عنوان مثال، شیمی درمانی) سرطان ها، مانند تومورهای سلول زایا (به عنوان مثال، برخی از انواع سرطان بیضه و سرطان تخمدان)، لنفوم، لوسمی، ملانوم، و نوروبلاستوما.

آزمایش LDH بر روی مایعات بدن به چند دلیل مختلف انجام می شود:

 • برای کمک به ارزیابی مایع مغزی نخاعی و تمایز بین مننژیت باکتریایی یا ویروسی
 • برای ارزیابی سایر مایعات بدن مانند مایع جنب، صفاق یا پریکارد و کمک به تعیین اینکه آیا تجمع مایع به دلیل آسیب و التهاب (اگزودا) است یا به دلیل عدم تعادل فشار داخل رگ های خونی و مقدار پروتئین در خون (ترانسودات). این اطلاعات در هدایت درمان مفید است.

چه زمانی آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) درخواست می شود؟

آزمایش خون

هنگامی که یک پزشک مشکوک است که یک بیماری یا شرایط باعث ایجاد درجاتی از آسیب سلولی یا بافتی شده است، ممکن است سطح لاکتات دهیدروژناز(LDH) همراه با سایر آزمایش‌ها مانند پانل متابولیک جامع (CMP) درخواست شود. اگر لاکتات دهیدروژناز(LDH) بالا باشد، آزمایش‌های اختصاصی‌تر مانند ALT، AST یا ALP ممکن است به تشخیص بیماری کمک کرده و به تعیین ارگان‌های درگیر کمک کنند. هنگامی که مشکل حاد یا مزمن تشخیص داده شد، سطح کل LDH ممکن است در فواصل منظم برای پایش پیشرفت و/یا رفع آن درخواست شود.

سطوح لاکتات دهیدروژناز(LDH) همچنین ممکن است گهگاه زمانی که فرد ضربه یا آسیب عضلانی را تجربه کرده باشد یا زمانی که فرد دارای علائم و نشانه های کم خونی همولیتیک است، درخواست شود.

آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) ممکن است به طور منظم زمانی که یک فرد مبتلا به سرطان تشخیص داده شده است درخواست شود.

آزمایش مایع بدن

زمانی که فردی دارای علائم و نشانه های مننژیت است یا زمانی که فردی تجمع مایع در اطراف قلب، ریه ها یا در شکم دارد، این آزمایش ممکن است درخواست شود.

نتیجه آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) چه چیزی را نشان می دهد؟

آزمایش خون

سطوح بالای لاکتات دهیدروژناز(LDH) معمولاً نشان دهنده نوعی آسیب بافتی است. سطح LDH معمولاً با شروع تخریب سلولی افزایش می یابد، پس از مدتی به اوج خود می رسد و سپس شروع به کاهش می کند. سطوح LDH در شرایط بسیار متنوعی افزایش می یابد که منعکس کننده توزیع گسترده بافتی آن است.

سطح بالای LDH ممکن است با موارد زیر مشاهده شود:

 • کم خونی همولیتیک
 • کم خونی پرنیشیوز (کم خونی مگالوبلاستیک)
 • عفونت هایی مانند مونونوکلئوز عفونی (مونو)، مننژیت، آنسفالیت، HIV
 • سپسیس
 • انفارکتوس روده، میوکارد (قلب) و ریه (ریوی).
 • بیماری حاد کلیه
 • بیماری حاد کبد
 • آسیب عضلانی حاد
 • پانکراتیت
 • شکستگی استخوان
 • سرطان بیضه، لنفوم یا سایر سرطان ها
 • شوک شدید
 • کمبود اکسیژن (هیپوکسی)

لاکتات دهیدروژناز(LDH) بالا در خون ممکن است نشان دهنده این باشد که درمان سرطان (به عنوان مثال، شیمی درمانی) موفقیت آمیز نبوده است. سطح بالا پیش بینی کننده چشم انداز ضعیف تر از بقا برای مبتلایان به سرطان است.

سطوح پایین و نرمال لاکتات دهیدروژناز(LDH) معمولاً نشان دهنده مشکل نیست. سطوح پایین گاهی اوقات زمانی دیده می شود که فردی مقادیر زیادی اسید اسکوربیک (ویتامین C) را مصرف کند.

مایعات بدن:

در مایع مغزی نخاعی – لاکتات دهیدروژناز(LDH) بالا، نشان می دهد که مننژیت احتمالاً توسط باکتری ایجاد می شود، در حالی که سطح پایین یا نرمال نشان می دهد که مننژیت ویروسی احتمال بیشتری دارد.

لاکتات دهیدروژناز(LDH) بالا نشان می دهد که مایع پریکارد، مایع صفاقی یا پلور اگزودا است، در حالی که سطح پایین نشان دهنده ترانسودات است. ترانسودات ها معمولاً در اثر نارسایی احتقانی قلب یا سیروز ایجاد می شوند. اگزودا علل احتمالی مختلفی دارد و معمولاً برای تعیین علت نیاز به آزمایش های اضافی دارد

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

چیزهای زیادی می توانند بر نتایج لاکتات دهیدروژناز(LDH) تأثیر بگذارند که لزوماً دلیلی برای نگرانی نیستند. مثلا:

 • ورزش شدید می تواند باعث افزایش موقت LDH شود.
 • همولیز نمونه خون می تواند باعث افزایش کاذب نتایج شود. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که انتقال نمونه به درستی انجام نشده باشد، در دماهای بالا یا در دمای فریزر نگهداری شده باشد(نمونه خون کامل همرا با سلول ها)، یا نمونه به سختی جمع آوری شود.
 • اگر تعداد پلاکت های فرد افزایش یابد، LDH سرم می تواند به طور مصنوعی بالا باشد و منعکس کننده LDH واقعی موجود در گردش خون نباشد.

اگر تست لاکتات دهیدروژناز(LDH) اختصاصی نباشد، چگونه می تواند از نظر بالینی مفید باشد؟

آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) می تواند مفید باشد زیرا می تواند به پزشک هشدار دهد که آسیب سلولی در حال رخ دادن است. به روشی مشابه، آزمایش‌هایی مانند پروتئین واکنش‌گر C هشدار می‌دهند که التهاب در جایی از بدن رخ می‌دهد.

آیا کاری وجود دارد که بتوان برای کاهش LDH انجام داد؟

خیر، این نشانگر آسیب است که معمولاً با برطرف شدن شرایط زمینه ای به حالت عادی باز می گردد. اگر فردی دارای یک بیماری مزمن با آسیب بافتی مداوم باشد، مانند بیماری کبدی، افزایش غلظت LDH ممکن است ادامه یابد.

آزمایش ایزوآنزیم لاکتات دهیدروژناز(LDH) چیست؟

آزمایش برای ایزوآنزیم های لاکتات دهیدروژناز(LDH) به ندرت درخواست می شود و امروزه به طور گسترده در دسترس نیست. در گذشته، از این آزمایش برای کمک به تشخیص و مانیتورحملات قلبی استفاده می شد، اما آزمایش تروپونین جایگزین آن شده است. اگرچه یک آزمایش معمولی نیست، اما ممکن است از این آزمایش در تشخیص افتراقی برای کمک به تعیین اینکه کدام اندام‌ها احتمالاً تحت تأثیر آسیب بافتی قرار می‌گیرند،استفاده شود. مخصوصا زمانی که علت افزایش کل LDH مشخص نیست و نمی‌توان با استفاده از آزمایش‌های خاص دیگر تعیین کرد.

لاکتات دهیدروژناز(LDH) به پنج شکل مختلف به نام ایزوآنزیم وجود دارد. اگرچه همپوشانی هایی وجود دارد، اما هر یک از پنج ایزوآنزیم LD تمایل دارند در بافت های خاص بدن متمرکز شوند. به طور کلی، مکان های ایزوآنزیم تمایل دارند:

 • LDH -1: قلب، گلبول های قرمز، کلیه ها، سلول های زایا
 • LDH -2: کلیه ها، گلبول های قرمز، ریه ها، قلب (مقدار کمتر از LDH-1)
 • LDH -3: ریه ها و سایر بافت ها
 • LDH -4: گلبول های سفید، غدد لنفاوی، ماهیچه ها، کبد (مقدار کمتر از LDH -5)
 • LDH -5: کبد، ماهیچه اسکلتی

تعیین اینکه کدام ایزوآنزیم در خون افزایش یافته است ممکن است سرنخ هایی از محل آسیب بافتی در بدن و/یا اینکه کدام اندام ها ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند به دست دهد.

LDH-electrophoresis

الکتروفورز لاکتات دهیدروژناز

لاکتات دهیدروژناز(LDH) در مقابل سایر نشانگرهای آسیب بافتی

درک علت آسیب سلولی یا بافتی ممکن است شامل یک یا چند آزمایش علاوه بر آزمایش لاکتات دهیدروژناز(LDH) باشد. جدول زیر اطلاعاتی در مورد نشانگرهای رایج آسیب بافتی ارائه می دهد.

نشانگرهای رایج آسیب بافتی :

نام آزمایشاندام یا بافت هدفکاربرد های رایج
لاکتات دهیدروژناز (LDH)گلبول های قلب، ماهیچه، کلیه، ریه و قرمز خونبرای تشخیص آسیب بافتی، ارزیابی و پایش سرطان
آلدولازماهیچه و کبدبرای تشخیص آسیب عضلانی، تشخیص و پایش بیماری عضلانی و کبدی
کراتین کیناز (CK)قلب، مغز و ماهیچه های اسکلتیبرای تشخیص آسیب بافت عضلانی، و آسیب به قلب یا مغز
تروپونینماهیچه قلببرای تشخیص حمله قلبی، چشم انداز بعد از حمله قلبی را ارزیابی می کند
نوار قلب کراتین کیناز (CK-MB)بافت قلب، عضله اسکلتیبرای تعیین اینکه آیا حمله قلبی رخ داده است یا خیر
آلانین آمینوترانسفراز (ALT)کبدبرای تشخیص و پایش آسیب و بیماری کبد
آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)کبد، قلب، ماهیچه هابرای تشخیص و پایش بیماری کبد
میوگلوبولینعضله، قلببرای تشخیص آسیب در عضلات اسکلتی

لاکتات دهیدروژناز(LDH) در مقابل سایر نشانگرهای تومور

تومور مارکرها به تشخیص، ارزیابی و نظارت بر سرطان کمک می کنند. آزمایش نشانگر تومور ممکن است به دنبال تعدادی تومور مارکر در خون باشد.

جدول زیر اطلاعاتی در مورد تومور مارکرهای رایج، از جمله آنهایی که ممکن است همراه یا به جای لاکتات دهیدروژناز استفاده شوند، ارائه می کند.

تومور مارکرهای رایج

تومور مارکرنوع سرطانکاربردهای رایج
لاکتات دهیدروژناز (LDH)ملانوما، مولتیپل میلوما، سرطان بیضه، سرطان سلول زایای تخمدان، لنفوم، لوسمیبرای تعیین میزان گسترش سرطان، ارزیابی چشم انداز یا پیش آگهی، پایش پاسخ به درمان، مانیتور عود
بتا-2 میکروگلوبولین (B2M)مولتیپل میلوما، لوسمی، برخی از لنفوم هابرای ارزیابی پیش آگهی، برای پایش پاسخ به درمان
پروتئین Mمولتیپل میلومابرای تعیین مرحله یا شدت بیماری، برای پایش پاسخ درمانی، برای پایش پیشرفت بیماری
ایمونوگلوبولین ها مولتیپل میلومابرای کمک به تشخیص، پایش پاسخ درمانی، بررسی عود
گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG)سرطان بیضهبرای ارزیابی مرحله و پیش آگهی، برای پایش عود
آلفا فتوپروتئین (AFP)سرطان بیضه، سلول زایای تخمدان و سرطان کبدبرای پایش عود

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

Lactate Dehydrogenase (LD), Serum. Mayo Medical Laboratories. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/8344. Accessed on June 13, 2018.

Lactate Dehydrogenase (LD), Body Fluid. Mayo Medical Laboratories. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/8022. Accessed on June 13, 2018.

Lactic Acid Dehydrogenase (Blood). University of Rochester Medical Center. Available online at https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=lactic_acid_dehydrogenase_blood. Accessed on 6/13/18.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Lactate Dehydrogenase. ARUP’s Guide to Clinical laboratory Testing [On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/clt/tests/clt_a32b.htm#1140532.

(2002 October 25, Updated). LDH isoenzymes. MedlinePlus Health Information [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003499.htm.

(2001 November 20, Updated). LDH. MedlinePlus Health Information [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003471.htm.

Spengler, R. (2002 May 14, Updated). What is lactate dehydrogenase (LDH)? St. Joseph’s Hospital, Health Library, Medical Tests [On-line information]. Available online at http://www.sjo.org/library/healthguide/MedicalTests/topic.asp?hwid=tv6793abc.

Martin, G. (1998 March 9). The Obsolescence of Lactate Dehydrogenase Testing. American Medical Association, Archives of internal Medicine, Editor’s Correspondence, Vol. 158 No. 5 [On-line information]. Available online at http://archinte.ama-assn.org/issues/v158n5/ffull/ilt0309-4.html.

Spengler, R. (2002 May 14, Updated). Cardiac Enzyme Studies. WebMD [On-line information]. Available online at http://my.webmd.com/printing/article/1675.55521.

Lactate dehydrogenase isoenzymes test. Hendrick Health System, AccessMed Health Information Library [On-line information]. Available online at http://www.hendrickhealth.org/healthy/00054240.html.

Lactate dehydrogenase test. Hendrick Health System, AccessMed Health Information Library [On-line information]. Available online at http://www.hendrickhealth.org/healthy/00054250.html.

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 581-582.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry, AACC Press, Washington, DC. Chapter 23 Laboratory Diagnosis of Liver Disease, Pp 269 – 279.

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition. Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri. Pg 652.

(2007 March 13, Updated). LDH. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003471.htm. Accessed on 7/9/07.

Vorvick, L. and Zieve, D. (Updated 2009 March 14). LDH isoenzymes. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information] Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003499.htm. Accessed October 2010.

Vorvick, L. and Zieve, D. (Updated 2010 March 21). Lactate Dehydrogenase Test. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information] Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003471.htm. Accessed October 2010.

Shaffer, E. (Revised 2009 June). Testing for Hepatic and Biliary Disorders, Laboratory Tests. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information] Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec03/ch023/ch023b.html. Accessed October 2010.

(© 1995-2010). Unit Code 8344: Lactate Dehydrogenase (LD), Serum. Mayo Clinic, Mayo Medical Laboratories [On-line information] Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/8344. Accessed October 2010.

Blood Test: Lactate Dehydrogenase (LDH). KidsHealth from Nemours Foundation [On-line information] Available online at http://kidshealth.org/parent/system/medical/test_ldh.html. Accessed October 2010.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 581-583.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 648-651.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE, eds. St. Louis: Elsevier Saunders; 2006, Pp 601-602.

National Cancer Institute. Tumor Markers. Avaialble online at http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Detection/tumor-markers. Accessed October 2013.

American Cancer Society. Specific tumor markers. Available online at http://www.cancer.org/treatment/understandingyourdiagnosis/examsandtestdescriptions/tumormarkers/tumor-markers-specific-markers. Accessed October 2013.

KidsHealth. Blood Test: Lactate Dehydrogenase (LDH). Available online at http://kidshealth.org/parent/system/medical/test_ldh.html. Accessed October 2013.

National Cancer Institute. Testicular Cancer Treatment (PDQ®). Available online at http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/treatment/testicular/HealthProfessional/page1#Section_562. Accessed October 2013.

Gersten, T. (Updated 2012 February 8). Lactate dehydrogenase test. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003471.htm. Accessed July 2014.

(© 1995–2014) Lactate Dehydrogenase (LD), Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/8344. Accessed July 2014.

Dugdale, D. (Updated 2013 January 26). LDH isoenzymes. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003499.htm. Accessed July 2014.

Gardner, T. and Berk, B. (Updated 2013 September 3). Acute Pancreatitis. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/181364-overview. Accessed July 2014.

(Updated 2013 June 3). Acute Pericarditis. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/156951-overview. Accessed July 2014.

Dowshen, S. (Reviewed 2011 March). Blood Test: Lactate Dehydrogenase (LDH). KidsHealth from Nemours [On-line information]. Available online at http://kidshealth.org/parent/system/medical/test_ldh.html. Accessed July 2014.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 603-605.

Clarke, W., Editor (© 2011). Contemporary Practice in Clinical Chemistry 2nd Edition: AACC Press, Washington, DC. Pp 313.

McPherson, R. and Pincus, M. (© 2011). Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods 22nd Edition: Elsevier Saunders, Philadelphia, PA. Pp 292-294.

Strimel, W. (Updated 2014 April 27). Pericardial Effusion. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/157325-overview. Accessed July 2014.

Rubins, J. (Updated 2013 November 18). Pleural Effusion. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/299959-overview. Accessed July 2014.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top