تفسیر نتایج آزمایش PSA بسیار بالا

آزمایش PSA یک آزمایش خون است که عمدتاً برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می شود. این آزمایش میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) را در خون شما اندازه گیری می کند. PSA پروتئینی است که توسط بافت سرطانی و غیرسرطانی در پروستات، غده کوچکی که در زیر مثانه مردان قرار دارد، تولید می‌شود. PSA بیشتر در مایع منی یافت می شود که در پروستات نیز تولید می شود. مقادیر کمی از PSA معمولاً در خون گردش می کند.

آزمایش PSA
prostate cancer

📈 تفسیر نتایج آزمایش PSA بسیار بالا (Extremely high PSA) 📈

آزمایش PSA می تواند سطوح بالای PSA را که ممکن است نشان دهنده وجود سرطان پروستات باشد، تشخیص دهد. با این حال، بسیاری از شرایط دیگر، مانند پروستات بزرگ یا ملتهب، نیز می تواند سطح PSA را افزایش دهد. بنابراین، تعیین معنای نمره PSA بالا می تواند پیچیده باشد. توصیه های متناقض زیادی در مورد آزمایش PSA وجود دارد. کانسر پروستات می تواند باعث افزایش PSA گردد ولی

PSA را افزایش دهند مانند:

  • BPH (هیپرتروفی خوش خیم پروستات)
  • پروستاتیت
  • UTI
  • دوچرخه سواری یا موتور سیکلت
  • DRE (معاینه دیجیتال رکتوم)
  • انزال
عوامل افزایش دهنه سطح PSA
عوامل افزایش دهنه سطح PSA

🗯 آزمایش PSA مربوط به پروتئینی است که توسط غده پروستات تولید می شود. هرگونه تفسیر مقادیر PSA توسط پزشک باید همراه با سایر ریسک فاکتور ها صورت گیرد مانند سن، سابقه فامیلی، نتیجه معاینه دیجیتال رکتال[ DRE] و غیره.

🗯 تنها درصد کمی از مردان مبتلا به کانسر پروستات ممکن است هنگام تشخیص، مقادیر PSA بالاتر از ۱۰۰ داشته باشند ( حدود ۴٫۲%) و در این کیس ها غلظت PSA با مورتالیتی این کیس ها ارتباط ندارد. بلکه پروگنوز بیماری بیشتر با “Gleason score” و متاستاز مرتبط است.

Gleason score
Gleason score

مشاهده مقادیر بسیار بالای PSA levels (ندرتاً تا ۵۰۰۰ نانوگرم برمیلی متر) در یک بیمار به احتمال بسیار تشخیص کانسر پروستات می باشد حتی بدون تأیید شدن با بیوپسی پروستات. در این بیماران به احتمال بسیار ضایعات استخوانی [Bone lesions] قابل دیتکت می باشد که در ارتباط با متاستاز کانسر پروستات می باشد [Bone metastatic prostate cancer =BMP ca].

تشخیص متاستازهای استخوانی در بیماران مبتلا به سرطان پروستات پرخطر
تشخیص متاستازهای استخوانی در بیماران مبتلا به سرطان پروستات پرخطر

🗯 در کیس های با غلظت های بسیار بالای آنتی ژن اختصاصی پروستات [or> 100 ng/mL extremely high PSA] ارزش بیش بینی کنندگی PSA که معمولاً در تعیین میزان بقای [survival rate] این بیماران کاربرد دارد؛ مبهم ‌و ناشناخته است که در این کیس ها آنزیم آلکالن فسفاتاز به عنوان تست آلترناتیو این نقش را ایفامی کند و جایگزین تومور مارکر PSA می گردد.

به طورکلی “survival rate”در بیماران با کانسر پروستات به سن، سطح PSA و “Gleason score” بستگی دارد و قابل ذکراست که ارتباط غلظت PSA با میزان بقای بیمار فقط تا ۲۰۰ (برخی منابع ۷۰) نانوگرم برمیلی لیترخطی [linear] می باشد. پاسخ به درمان آنتی آندروژنی و سطح آلکالن فسفاتاز سرمی پردیکترهای قابل اعتمادی برای تخمین میزان بقای بیماران BMPCa همراه با “ Extremely high PSA levels” هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3)

آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) | DD3 | Prostate Cancer Antigen 3

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) یک RNA کدکننده غیرپروتئینی اختصاصی پروستات است که به طور قابل توجهی در سرطان پروستات ...

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

پروستات

کامنت برای نتایج آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی و همچنین بدخیم غده پروستات تولید می شود. ...

 

🔰 Reference :
BJU International /Volume 117,Issue S4.
Prostate International volume 3,Issue 1,March 2013,pages 10-13.

📚ترجمه و نگارش:
🖊دکتر علیرضا لطفی کیان 🖊
دکترای علوم آزمایشگاهی بالینی
از دانشگاه علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *