روز جهانی زنان | International Women’s Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
روز جهانی زنان | International Women’s Day

روز جهانی  زنان – 8 مارس مصادف با 18 اسفند

روز جهانی زنان (IWD) یک تعطیلات جهانی است که هر ساله در 8 مارس برای بزرگداشت دستاوردهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی زنان جشن گرفته می‌شود. همچنین یک نقطه کانونی در جنبش حقوق زنان است که توجه به موضوعاتی مانند برابری جنسیتی، حقوق باروری و خشونت و سوء استفاده علیه زنان را جلب می کند.

دستاوردهای زنان

دستاوردهای زنان

جنبش جهانی حق رای زنان که در نیوزلند آغاز شده بود، تحریک شد، IWD از جنبش‌های کارگری در آمریکای شمالی و اروپا در اوایل قرن بیستم سرچشمه گرفت. اولین نسخه “روز زن” توسط حزب سوسیالیست آمریکا در شهر نیویورک در 28 فوریه 1909 سازماندهی شد. این الهام بخش نمایندگان آلمانی در کنفرانس بین المللی زنان سوسیالیست در سال 1910 بود تا پیشنهاد کنند “روز ویژه زن” هر سال برگزار شود، البته بدون تاریخ مشخص. سال بعد اولین تظاهرات و بزرگداشت روز جهانی زنان در سراسر اروپا برگزار شد.

world Women's Dayپس از اینکه زنان در سال 1917 در روسیه شوروی حق رای به دست آوردند (آغاز انقلاب فوریه)، IWD در 8 مارس به عنوان یک جشن ملی در نظر گرفته شد؛ متعاقباً در آن تاریخ توسط جنبش سوسیالیستی و کشورهای کمونیستی جشن گرفته شد. این تعطیلات تا زمان تصویب آن توسط جنبش جهانی فمینیستی در اواخر دهه 1960 با جنبش ها و دولت های چپ افراطی همراه بود. IWD پس از تصویب آن توسط سازمان ملل متحد در سال 1977 به یک جریان اصلی تعطیلات جهانی تبدیل شد.

روز جهانی زنان به طرق مختلف در سراسر جهان گرامی داشته می شود. این یک تعطیلات عمومی در چندین کشور است و در کشورهای دیگر به صورت اجتماعی یا محلی برای جشن گرفتن و ترویج دستاوردهای زنان برگزار می شود.

سازمان ملل این تعطیلات را در رابطه با موضوع، کمپین یا موضوع خاصی در حقوق زنان رعایت می کند. در برخی از نقاط جهان، IWD هنوز هم منشأ سیاسی خود را منعکس می‌کند و با اعتراضات و فراخوان‌ها برای تغییر رادیکال مشخص می‌شود. در مناطق دیگر، به ویژه در غرب، تا حد زیادی اجتماعی-فرهنگی است و بر جشن زن بودن متمرکز است.

ما همه زنان را با همه تنوع‌شان جشن می‌گیریم. ما جنبه‌ها و تقاطع‌های ایمان، نژاد، قومیت، جنسیت یا هویت جنسی یا ناتوانی آنها را می‌پذیریم. ما از کسانی که قبل از ما آمدند، کسانی که اکنون در کنار ما ایستاده اند و کسانی که بعد از ما خواهند آمد تجلیل می کنیم.

زمان تجلیل از دستاوردهای زنان اعم از اجتماعی، سیاسی، اقتصادی یا فرهنگی است.

موضوع روز جهانی زنان در سال 2022 چیست؟

موضوع روز جهانی زنان در سال 2022 “تغییر آب و هوا: برابری امروز برای فردای پایدار” است. موضوع امسال شناخت و تقویت نقش مهم زنان و دختران در سرتاسر جهان در رسیدگی به تغییرات آب و هوایی است.

هنجارها و ایده‌های جنسیتی درباره نقش زنان در جامعه اغلب به این معناست که زنان و دختران تأثیرات تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی را متفاوت تجربه می‌کنند. با این حال، با وجود این، صدای آنها اغلب در هنگام توسعه راه‌حل‌هایی برای بحران آب‌ و هوایی کنار گذاشته می‌شود – با 67 درصد از تمام نقش‌های تصمیم‌گیری مرتبط با آب و هوا در حال حاضر توسط مردان است.

کنار گذاشتن صدای زنان، ترنس‌ها، افراد غیر باینری و ناسازگار جنسیتی، به‌ویژه صدای افراد بومی و مردم جنوب جهانی، تنها می‌تواند منجر به درک ضعیف از بحران آب و هوا شود و ما را ترک کند. با شانس کمی برای دستیابی به عدالت آب و هوایی واقعی. در اینجا می‌توانید درباره تأثیرات جنسیتی تغییر آب و هوا و چگونگی رسیدگی بهتر استرالیا به این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

روز جهانی  زنان

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top