روز جهانی پرستار | International Nurses Day

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی پرستار | International Nurses Day

روز جهانی پرستار – 12 می مصادف با 22 اردیبهشت

International Nurses Day – 12 May

روز جهانی پرستار (IND) در 12 می (سالروز تولد فلورانس نایتینگل)  مصادف با 22 اردیبهشت هر سال در سراسر جهان برگزار می شود تا به نقش پرستاران در سلامت جامعه را نشان دهد.

شورای بین المللی پرستاران (ICN) این روز را از سال 1965 جشن می گیرد. در سال 1953، دوروتی ساترلند، یکی از مقامات وزارت بهداشت، آموزش و رفاه ایالات متحده، پیشنهاد کرد که رئیس جمهور دوایت دی. آیزنهاور “روز پرستار” را اعلام کند. اما او آن را تایید نکرد.

در ژانویه 1974، 12 می برای جشن گرفتن این روز انتخاب شد، زیرا سالگرد تولد فلورانس نایتینگل، بنیانگذار پرستاری مدرن است. هر سال، ICN کیت روز جهانی پرستار را تهیه و توزیع می کند. این کیت حاوی مطالب آموزشی و اطلاعات عمومی برای استفاده پرستاران در همه جا می باشد. از سال 1998، 8 می به عنوان روز ملی دانشجویی پرستار نامگذاری شد.

شورای بین المللی پرستاران (ICN) مجموعه ای از مطالعات موردی ارائه شده توسط پرستاران در سراسر جهان را راه اندازی کرده است تا طیف باورنکردنی از کارهای نوآورانه پرستاران را هر روز به نمایش بگذارد. این داستان‌ها که در وب‌سایت ICN و وب‌سایت IND در طول سال برجسته شده‌اند، نشان‌دهنده کار پرستاران برای مراقبت از مبتلایان به COVID-19 در طول همه‌گیری و همچنین طیف گسترده‌ای از پرستاری است که در طول همه‌گیری برای مراقبت از آن‌ها ادامه یافت.

روز-جهانی-پرستارکووید-19 ضعف‌های ناشی از سرمایه‌گذاری کم در سیستم‌های بهداشتی در سراسر جهان را آشکار کرده است. موضوع IND 2022 نشان‌دهنده نیاز به سرمایه‌گذاری در پرستاری، ایجاد نیروی کار پرستاری انعطاف‌پذیر و با مهارت بالا و حمایت از حقوق پرستاران به منظور تغییر سیستم‌های بهداشتی برای پاسخگویی به نیازهای افراد و جوامع در حال حاضر و آینده است.

رئیس ICN دکتر پاملا سیپریانو گفت:

«پرستاران در طول همه‌گیری به شدت آسیب دیده‌اند. آنها به طور غیرضروری در معرض ویروس قرار گرفته اند، با حملات مردم مواجه شده اند، از بار کاری شدید رنج می برند، و همچنان دستمزد کمتری دریافت می کنند و ارزش آنها کم است. اگر دولت ها به تعویق سرمایه گذاری بر روی نیروی کار سلامت ادامه دهند، این امر به ضرر سیستم های سلامت در همه جا خواهد بود. بدون نیروی کار سلامتی وجود ندارد!

“مطالعات موردی روز جهانی پرستار که ما جمع آوری کرده ایم، کار باورنکردنی پرستاران را به تصویر می کشد، و موضوع IND ما برای سال 2022 به ترویج کار پرستاری و مبارزه برای حقوق پرستاران در محیط کار ایمن، دستمزد مناسب و مشارکت کامل در تصمیم گیری ادامه خواهد داد.”

روز جهانی پرستار

روز جهانی پرستار ایجاد شده است تا بتوانیم به همه پرستاران در سراسر جهان و کارهای باورنکردنی آنها ادای احترام کنیم. دیوانگی است که به دنیایی بدون پرستار فکر کنیم. وقتی حال ما خوب نیست چه کسی آنجاست که از ما مراقبت کند؟ پرستاران چیزهای زیادی را به زندگی ما و افرادی که دوستشان داریم به ارمغان می آورند، و بنابراین درست است که ما روزی داشته باشیم که به آنها احترام بگذاریم و تمام تلاش های آنها را به رسمیت بشناسیم!

پرستاریپرستاران نقش بسیار متنوعی دارند و مسئولیت های مختلفی را در محیط کار بر عهده دارند. این شامل نوشتن برنامه های مراقبتی برای بیماران، کمک به ارزیابی و آزمایش، تنظیم انتقال خون، بررسی و تجویز داروها و تزریقات، مشاهده و ثبت وضعیت بیماران است.

آنها همچنین سوابق بیمار را حفظ می کنند، پرستاران جوان و دانشجو را راهنمایی می کنند، کارکنان را سازماندهی می کنند و به بیماران و بستگان آنها اطمینان می دهند. این فقط سطح را خراش می دهد! از پاسخ سریع به موارد اضطراری گرفته تا برنامه ریزی برای ترخیص از بیمارستان و انجام بررسی های معمول، این لیست ادامه دارد! پرستاران مطمئناً نقش بزرگی در مورد سلامت و رفاه مردم در سراسر جهان دارند.

پرستار

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top