روز جهانی بهداشت حرفه ای | International Day of Occupational Health

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
روز جهانی بهداشت حرفه ای | International Day of Occupational Health

روز جهانی بهداشت حرفه ای – 28 آوریل مصادف با 8 اردیبهشت

International Day of Occupational Health – 28 April

روز جهانی ایمنی و سلامت (روز جهانی بهداشت حرفه ای) در محل کار در 28 آوریل مصادف با 8 اردیبهشت، پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی را در سطح جهانی ترویج می دهد. این یک کمپین افزایش آگاهی است که هدف آن متمرکز کردن توجه بین المللی بر بزرگی مشکل و چگونگی ترویج و ایجاد فرهنگ ایمنی و بهداشت می تواند به کاهش تعداد مرگ و میر و جراحات ناشی از کار کمک کند.

ILO روز جهانی ایمنی و سلامت در محل کار را در 28 آوریل جشن می گیرد تا پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی را در سطح جهانی ترویج دهد. این یک کمپین افزایش آگاهی است که هدف آن متمرکز کردن توجه بین المللی بر روندهای نوظهور در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی و میزان صدمات، بیماری ها و تلفات ناشی از کار در سراسر جهان است.

سازمان بین المللی کار (ILO) یک آژانس سازمان ملل متحد است که وظیفه آن پیشبرد عدالت اجتماعی و اقتصادی از طریق تعیین استانداردهای بین المللی کار است.این سازمان در اکتبر 1919 تحت جامعه ملل تأسیس شد و اولین و قدیمی ترین آژانس تخصصی سازمان ملل است. ILO دارای 187 کشور عضو است: 186 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل به اضافه جزایر کوک. مقر آن در ژنو، سوئیس، با حدود 40 دفتر میدانی در سراسر جهان است و حدود 3381 کارمند در 107 کشور، که 1698 نفر از آنها در برنامه ها و پروژه های همکاری فنی کار می کنند.

سازمان بین المللی کار (ILO)هدف استانداردهای کار ILO تضمین کار قابل دسترس، سازنده و پایدار در سرتاسر جهان در شرایط آزادی، برابری، امنیت و کرامت است.آنها در 189 کنوانسیون و معاهده بیان شده اند که هشت مورد از آنها طبق اعلامیه 1998 در مورد اصول و حقوق اساسی در کار به عنوان اساسی طبقه بندی شده اند. آنها با هم از آزادی تشکل و به رسمیت شناختن مؤثر حق چانه زنی دسته جمعی، حذف کار اجباری یا اجباری، لغو کار کودکان، و رفع تبعیض در رابطه با شغل و شغل حمایت می کنند. سازمان بین المللی کار یکی از مشارکت کنندگان عمده در قانون کار بین المللی است.

روز جهانی بهداشت حرفه ای1با بزرگداشت روز جهانی ایمنی و سلامت در محل کار، ILO ایجاد یک فرهنگ ایمنی و بهداشت پیشگیرانه جهانی را با مشارکت اعضای ILO و همه سهامداران کلیدی در این زمینه ترویج می کند. در بسیاری از نقاط جهان، مقامات ملی، اتحادیه های کارگری، سازمان های کارفرمایی و متخصصان ایمنی و بهداشت فعالیت هایی را برای بزرگداشت این تاریخ سازماندهی می کنند. از شما دعوت می کنیم در جشن گرفتن این روز مهم به ما بپیوندید و فعالیت هایی را که برگزار می کنید با ما در میان بگذارید.

28 آوریل همچنین روز جهانی بزرگداشت کارگران مرده و مجروح است که توسط جنبش اتحادیه کارگری از سال 1996 در سراسر جهان برگزار می شود. هدف آن گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان حوادث و بیماری های شغلی با سازماندهی بسیج جهانی و کمپین های آگاهی بخشی در این تاریخ است.

در سال 2003، سازمان بین المللی کار به درخواست جنبش اتحادیه کارگری در کمپین 28 آوریل شرکت کرد. در حالی که ما کارگران مجروح و کشته شده را گرامی می داریم، قدردانی می کنیم و تجلیل می کنیم که می توان از این صدمات و تلفات جلوگیری کرد و آن را کاهش داد و آن را به عنوان روز بزرگداشت و جشن می شناسیم. از سال 2003، ILO روز جهانی ایمنی و بهداشت در محل کار را در 28 آوریل با بهره گیری از نقاط قوت سنتی خود یعنی سه جانبه گرایی و گفتگوی اجتماعی برگزار می کند.

روز جهانی بهداشت حرفه ای 128 آوریل به عنوان روزی برای افزایش آگاهی بین المللی در مورد ایمنی و بهداشت شغلی در بین اتحادیه های کارگری، سازمان های کارفرمایی و نمایندگان دولت به حساب می آید. ILO مسئولیت مشترک ذینفعان کلیدی را تصدیق می کند و آنها را تشویق می کند تا فرهنگ ایمنی و بهداشت پیشگیرانه را برای انجام تعهدات و مسئولیت های خود برای جلوگیری از مرگ و میر، صدمات و بیماری ها در محل کار ترویج دهند و به کارگران اجازه دهند تا در پایان دوره کاری سالم به خانه های خود بازگردند. روز کاری.

روز جهانی بهداشت حرفه ای

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top